ارزشیابی مدارک تحصیلی دوره های خارجی

ارزشیابی مدارک تحصیلی

جهت مشاوره در زمینه ارزشیابی مدارک تحصیلی دوره های خارجی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

این مقاله علمی آموزشی سعی دارد به مبحث ارزشیابی مدارک تحصیلی دوره های خارجی بپردازد. شما می توانید تمامی سوالات خود را با کارشناسان مشاور گروپ درمیان بگذارید. تمامی مقالات مرتبط با مقاطع مختلف تحصیلی و بورسیه های خارجی در وب سایت مشاور گروپ موجود بوده و داوطلبان می توانند از انها بهره ببرند. با ما همراه باشید.

ارزشیابی مدارک تحصیلی

راهنمای متقاضیان ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی:

 • مدارک تحصیلی آن دسته از دانش‌آموزانی که در مدارس خارجی (داخل یا خارج کشور) تحصیل‌کرده باشند و مدرک اخذ نموده باشند، نیازمند ارزشیابی است.
 • تائید صحت صدور و تعلق آن‌ها به فرد متقاضی توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و یا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از شروط اصلی تشکیل پرونده است. بدیهی است مدارکی که به تائید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور میزبان (یا نمایندگی وزارت امور خارجه) نرسیده باشد از اصالت و اعتبار برای ارزشیابی برخوردار نخواهد بود.
 • اخذ کد ره‌گیری از طریق سامانه تاک (تائید اسناد کنسولی وزارت امور خارجه) برای مدارک فاقد مهر تائید سفارت ایران (نمایندگی سیاسی/وزارت امور خارجه) به‌منزله تائید اسناد نبوده و تا زمان اخذ کد تائید و مهر مربوطه، اقدامی صورت نخواهد پذیرفت.

ارزشیابی مدارک تحصیلی:

 • پرونده‌های متشکله، پس از تکمیل مدارک قابلیت رسیدگی خواهند یافت و در غیر این صورت تا هنگام رفع نقص و ابهام مدارک ارائه‌شده، اقدامی صورت نخواهد گرفت.
 • برای تشکیل پرونده باید مدارک متقاضی به شرح زیر کامل و آماده باشد:
  • اصل و تصویر مدارک تحصیلی خارجی با تائید سفارت ایران در آن کشور (گواهی‌نامه/ ریزنمرات …)
  • اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی مدارس ایرانی (ریزنمرات/گواهی‌نامه/ تأییدیه تحصیلی)
  • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی خارجی به زبان فارسی
  • اصل و تصویر مدارک شناسایی (شناسنامه/گذرنامه/ کارت ملی …)
  • اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت (برای دارندگان)
  • دو قطعه عکس 3*4 (ویژه متقاضیان صدور ارزش نامه/ گواهی‌نامه)
 • دارندگان مدارک تحصیلی دیپلم و یا پیش‌دانشگاهی نظام آموزشی ایران ملزم به ارائهٔ اصل مدارک یا تأییدیه تحصیلی هستند. ارائهٔ تصویر مدارک یا گواهی موقت برای تشکیل پرونده کافی نیست.

سایر نکات مرتبط با ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی

 • برای تشکیل و طرح پرونده در گروه، اصل مدارک تحصیلی (داخلی و خارجی) موردنیاز است و ارائهٔ تصاویر مدارک (اعم از اسکن، پرینت رنگی، کپی و …) به‌هیچ‌وجه قابل‌پذیرش نخواهد بود.
 • در ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی، شرایط ضوابط حاکم بر نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران ملاک عمل خواهد بود. تطبیق سن متقاضی با سوابق تحصیلی و … ازجمله این موارد است.
 • مدارک تحصیلی صادره از سوی مدارس و کالج‌های خارجی مشروط بر تائید سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور قابل‌بررسی خواهد بود. بدیهی است مدارک مربوط به آموزش زبان یا سایر مؤسسات آموزشی غیررسمی (که مدارک آن‌ها ارزش تحصیلی ندارند) و یا مدارک مربوط به دوره‌های مجازی و غیرحضوری بررسی نخواهد شد.
 • درصورتی‌که متقاضی به تشخیص گروه ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی، واجد شرایط لازم جهت اخذ گواهی‌نامه پایان تحصیلات یکی از دوره‌های تحصیلی را داشته باشد، گواهی‌نامه مربوطه صادر خواهد شد.
 • وزارت آموزش‌وپرورش هیچ مسئولیت و تعهدی در قبال تائید مدارک ناقص یا متفرقه (فاقد مهر تائید، اشتغال به تحصیل دانشگاهی، مغایرت با ضوابط و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا، مغایرت با ضوابط و مقررات وزارت علوم تحقیقات و فناوری و نیز وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی و …) نخواهد داشت. بر این ساس اکیداً توصیه می‌شود پیش از اقدام به تحصیل در خارج از کشور و نیز در هر بار مراجعت به کشور، نسبت به بررسی و کسب اطلاعات کافی و بررسی اسناد و مدارک موردنیاز اقدام فرمایید تا از مشکلات و تبعات آن جلوگیری گردد.

مشاور گروپ همراه شما در تمامی مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی

 • دارندگان مدارک تحصیلی دیپلم پیش‌دانشگاهی ایران در نظر داشته باشند که تحصیلات خارجی آن‌ها صرفاً در رشته‌ای غیر متناظر و متناسب با دروس گذارنده شده، ارزشیابی خواهد شد.
 • آن دسته از متقاضیانی که نیازمند تعیین معدل جهت ارائه به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند، می‌بایست راهنمای نمره‌گذاری را از محل تحصیل خود ارائه نمایند.

زمان مورد نیاز برای بررسی پرونده های ارزشیابی مدارک تحصیلی

 • زمان موردنیاز جهت بررسی پرونده‌ها و نوع آرای صادره با توجه به شرایط متقاضی و مدارک ارائه‌شده، متفاوت خواهد بود. بنابراین مقایسه آرای صادره یا زمان بررسی پرونده‌ها، فاقد پشتوانه منطقی است.
 • در روزهای تشکیل جلسات گروه ارزشیابی مدارک تحصیلی (سه‌شنبه‌ها) به دلیل گستردگی امور مربوط به پرونده‌ها و ضرورت پیگیری آن‌ها، از پذیرش حضوری مراجعان معذور خواهیم بود مگر آن دسته از متقاضیانی که به جهت ارائه توضیحات به گروه دعوت‌شده باشند. متقاضیان گرامی جهت انجام امور اداری خود، می‌توانند دریکی از روزهای شنبه تا چهارشنبه (به‌جز سه‌شنبه) در ساعات اداری مراجعه فرمایند.
 • آرای صادره توسط گروه غیرقابل تغییر خواهد بود و در صورت ارائهٔ اسناد و مدارک تحصیلی جدید توسط متقاضی، در جلسات بعدی گروه مطرح و رسیدگی خواهد شد.

مشاور گروپ همراه شما در تمامی مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی

 • زمان موردنیاز برای رسیدگی به پرونده‌ها، از 10 الی 20 روز کاری خوانده بود. بدیهی است مناسب با افزایش حجم درخواست‌ها و یا مصادف شدن موعد تشکیل جلسه با ایام تعطیل رسمی یا اتفاقات غیرمنتظره، این زمان افزایش خواهد یافت. در ایام پایانی سال که با تعطیلات نوروز و نیز افزایش درخواست متقاضیان همراه می‌شود، زمان رسیدگی به پرونده‌ها طولانی‌تر خواهد شد و لازم است متقاضیان محترم این نکته را در نظر داشته باشند.
 • ازآنجاکه بررسی اسناد و مدارک تحصیلی از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و ارتباط مستقیمی با منافع ملی و قوانین کشور دارد، کیفیت و صحت آرای صادره در اولویت خواهد بود و تا زمان حصول اطمینان از اصالت و درستی مدارک و تطبیق با ضوابط و قوانین داخلی، هیچ‌گونه رأیی صادر نخواهد شد. بردباری و همراهی شما عزیزان در این راه بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

داوطلبان ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی توجه نمایند

 • آن دسته از دانش‌آموزانی که دارای مدرک تحصیلی پیش‌دانشگاهی از نظام آموزشی کشور هستند، ازنظر وزارت آموزش و پروش فارغ‌التحصیل محسوب می‌شوند. بر این اساس اعلام و ذکر عنوان (پیش‌دانشگاهی) برای دانش آموزان دوره‌های podfac، foundation و … که پیش‌دانشگاهی محسوب می‌شوند، در متن نامه به سازمان وظیفه عمومی ناجا امکان‌پذیر نخواهد بود و لازم است متقاضیان به‌منظور پیشگیری از تبعات احتمالی، قبل از شروع به تحصیل در خارج از کشور، اطلاعات تکمیلی و لازم را از مراجع مربوطه و ذی‌ربط کسب نمایند.
 • در انجام تمام مراحل و امور مربوط به ارزشیابی، حضور متقاضی یا اولیا و یا وکیل قانونی (با ارائه وکالت‌نامه رسمی و کارت شناسایی معتبر) الزامی است. ارائه و تسلیم مدارک تحصیلی متقاضیان به افراد غیر، امکان‌پذیر نخواهد بود.

مشاور گروپ همراه شما در تمامی مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی

 • این مرکز در حال حاضر هیچ اقدامی از طریق اداره پست انجام نمی‌دهد. بنابراین ارسال اسناد و مدارک تحصیلی متقاضیان از طریق اداره پست مقدور نیست و در صورت بروز هرگونه مشکلی، وزارت آموزش‌وپرورش مسئولیتی در قبال آن نخواهد پذیرفت.
 • پذیرش مدارک متقاضیانی که در خارج از کشور دارای نامی متفاوت و با اسناد هویتی خود هستند، صرفاً با ارائه گواهی و تائید اداره سجلات و احوال شخصیه وزارت امور خارجه صورت می‌پذیرد و تائید سایر مراجع، قابل‌پذیرش نخواهد بود.

مطالب تکمیلی:

برای دریافت مشاوره های حرفه ای می توانید با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

برای آگاهی از جدیدترین اخبار ارزشیابی مدارک تحصیلی بر روی عکس زیر کلیک نمایید.

مشاور گروپ

امتیاز شما به این مقاله

جهت مشاوره در زمینه ارزشیابی مدارک تحصیلی دوره های خارجی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ + راهنما
نصب اپ دانش آموزی