10 نکته مهم برای داشتن یک برنامه‌ریزی درسی موفق

برنامه ریزی درسی

جهت مشاوره در زمینه 10 نکته مهم برای داشتن یک برنامه‌ریزی درسی موفق

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

برنامه ریزی درسی به معنای برنامه و طراحی مسیری برای مطالعه بهتر و کسب موفقیت با توجه به توانایی‌های فردی یک شخص است. آموزش و پیشرفت در دروس در تمامی مقاطع تحصیلی و حتی در تمام زندگی یک فرد اهمیت ویژه‌ای دارد و برای محقق شدن اهداف و تصمیمات مهم در زندگی استفاده از برنامه ریزی دقیق و منعطف در تمام جنبه‌های زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین می‌توان گفت هیچ فعالیتی بدون برنامه ریزی کامل نخواهد بود به ویژه مسائل درسی و تحصیلی که بسیار مهم هستند.
کار برنامه ریزی، امری تخصصی است که از عهده هر کس بر نمی آید. بطور مثال اگر مختصات آزمون‌ها را نشناسید، نمی دانید چه باید بکنید؟ اگر مختصات آزمونی مثل کنکور در ذهنتان روشن نباشد، ذهنیتی هم درباره تعداد و ضریب سوالات و نحوه مطالعه و آمادگی برای آزمون ندارید بنابراین باید از مشاوران مجرب برای داشتن یک برنامه‌ ریزی دقیق که متناسب با شما و توانایی‌ها و شرایط‌تان باشد٬ کمک بگیرید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه ریزی صحیح و اجرای برنامه درسی می‌توانید از خدمات مشاوره مشاور گروپ استفاده نمایید.


همچنین مطالب زیر می‌توانند اطلاعات مفیدی درباره برنامه ریزی در اختیار شما عزیزان قرار دهند: 

برنامه ریزی درسی

نکات اساسی برای یک برنامه ریزی درسی دقیق و موفق

1. اجرایی بودن برنامه

داشتن یک اراده قوی برای اجرای برنامه ریزی درسی به اندازه خود برنامه ریزی تحصیلی مهم است. یک برنامه دقیق تا زمانی که اجرا نشود ارزشی ندارد. بنابراین زمان طراحی برنامه به اجرای آن هم فکر کنید بنابراین یک برنامه ریزی درست باید اجرایی باشد.
فراموش نکنید که حتی یک برنامه معمولی همراه با یک اجرای عالی فوق‌العاده نتیجه بخش خواهد بود اما یک برنامه فوق‌العاده بدون اجرا هیچ ارزشی ندارد.

2.  توجه به نیازها

برنامه ریزی درست و دقیق نقاط ضعف و قوت درسی فرد را دربر‌می‌گیرد و با توجه به نیازهای تحصیلی هر فرد و با حفظ نقاط قوت تحصیلی٬ او را برای پیشرفت در تمام دروس و کسب موفقیت یاری می‌دهد.

3. توجه به نیازهای غیر درسی

برای داشتن یک برنامه خوب باید به همه نیازهایتان توجه کنید. نیاز به خواب٬ نیاز به استراحت، نیاز به تغذیه، نیاز به بهداشت، نیاز به ورزش و تحرک جسمانی، نیاز به ارتباطات اجتماعی، نیاز به عبادت و… از جمله نیازهای عادی و روزمره ما است که در هر گونه برنامه ریزی درسی باید به آنها توجه شود و در اولویت قرار گیرد. بی توجهی به این نیازها موجب شکست در برنامه ریزی درسی می شود. یادتان باشد که ما درس می خوانیم برای آنکه زندگی بهتری داشته باشیم.

4.پیشگیری از خلل در برنامه

برای داشتن یک برنامه خوب باید به پیشگیری از آسیب هایی که موجب عدم پایبندی به برنامه می شود پرداخت. عمده ترین این آسیب ها بی برنامه‌گی ظاهری مدارس در امر برگزاری امتحانات داخلی است.
هر دبیری به هر دلیلی در هر زمان مجاز است و می تواند اقدام به برگزاری امتحان مستمر نماید و معمولاً همین مسئله باعث می شود که در برنامه ریزی و اجرای آن خللی بوجود آید. اگر خوب بخوانید، اگر عمیق بخوانید، اگر مرتب و بر اساس برنامه بخوانید، اینگونه امتحانات نمی توانند خللی در برنامه اجرا کنند.
چنانچه احساس می کنید نمی توانید اینگونه عمل کنید. لطفاً در برنامه ریزی خود جایی و زمانی هم برای امتحانات غیر قابل پیش‌بینی در نظر بگیرید .

5.تغییر در اهداف

نگران تغییر اهداف یا اصلاح اهداف‌تان نباشید. این کار امری واجب و طبیعی است. مهم این است که پایبند به برنامه باقی بمانید. اگر بلند پروازی کرده اید لطفاً اهدافتان را تعدیل کنید.اگر خودتان را دست کم گرفته اید و استانداردهای سطح پایینی برای خود برگزیده اید آنها را تغییر دهید.‌ اگر به سطحی از اهدافتان رسیده اید می توانید سطح توقع و انتظارتان را بالا ببرید. برنامه ریزی خوب، برنامه ریزی ای است که پذیرای این تغییرات اجتناب ناپذیر هم باشد.

برنامه ریزی درسی

7. منعطف بودن برنامه

برنامه ریزی باید قابل انعطاف باشد تا قابلیت اجرایی بالایی پیدا کند برنامه ای که غیرقابل تغییر باشد در اجرا به مشکل بر می‌خورد و با شکست مواجه می‌شود. بنابراین می‌توان گفت برنامه اگر نتواند خودش را با مجری برنامه منطبق و سازگار سازد محکوم به شکست است. برنامه خوب، از قابلیت انعطاف بالایی برخوردار است. در تهیه برنامه و برنامه ریزی این مشخصه را حتماً باید رعایت کرد.

8. ایجاد اهداف کوتاه مدت

هر برنامه ای هدفی دارد. داشتن اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت از جمله ویژگیهای یک برنامه موفق است. در برنامه ریزی حتماً باید به اهداف مقطعی توجه کرد. یک برنامه ریزی خوب باید رسیدن به هدفهای کوتاه مدت را در دستور کار خود قرار دهد. هدفهای خود را مشخص کنید. آنها را روی کاغذ بیاورید. این اهداف را اولویت بندی کنید. تلاش کنید از طریق برنامه به اولویت‌های‌تان جامه عمل بپوشانید.

9. شناخت کافی از تمام جنبه‌های زندگی

برنامه ریزی خوب زمانی نتیجه می‌دهد که شما به خوبی از خودتان شناخت داشته باشید بنابراین سعی کنید:

 •  عادات مطالعاتی خودتان را بشناسید و میزان همگامی برنامه با عادتتان را بررسی کنید. هر چه این همگامی بالاتر باشد برنامه قابلیت اجرایی بالاتری خواهد داشت.
 •  زمان مطالعه خود را بشناسید. برنامه خوب، برنامه ای است که به بهترین زمان یا زمانهای یادگیری ما توجه داشته باشد و آن را به بند بکشد.
 • توان خود برای اجرای برنامه و قدرت یادگیری خود را بشناسید.
 • مناسب‌ترین مکانی که می‌توانید با حفظ تمرکز بهترین بازده مطالعاتی را داشته باشید تعین کنید.

10. اصلاح برنامه

بعضی ها وقتی در برنامه ریزی خود به مشکل بر می خورند فوراً برنامه را کنار گذاشته و به این نتیجه می رسند که اصلاً نمی شود با برنامه درس خواند!!! به این دسته از افراد پیشنهاد می کنیم که بجای کنار گذاشتن برنامه، به اصلاح و ویرایش برنامه خود بپردازند و اشکالات آن را رفع کنند تا دقیقاً برنامه را مبدل به برنامه دلخواهشان کنند.هرگز نمی شود با یک برنامه به استقبال همه موفقیتها و شرایط رفت. برنامه موفق معمولاً قابلیت اصلاح را دارد اما، ما از  اصلاح آن خودداری می کنیم. بهترین برنامه ها نیز گاهی نیاز به تغییر جهت پیدا می کنند.

و در آخر اینکه 

برای موفق شدن تغییرات زیادی را باید در خودمان ایجاد کنیم. برای ایجاد چنین تغییراتی، فشار زیادی را باید تحمل کنیم. برای پایبندی به برنامه، باید در برابر تمام فشارها مقاومت کرد. نباید اجازه داد که اهدافمان، امیدها و آرزوهایمان در پای عادتهایمان قربانی شوند. مقاومت کنید و با عادتهای بازدارنده مقابله کنید٬ پشتکار داشته باشید تا طعم شیرین موفقیت را بچشید.

نکات برنامه ریزی درسی • آیا به دنبال راهی برای پیشرفت در دروس و موفقیت در آزمون‌ها هستید؟
 • آیا با انواع برنامه ریزی و تاثیر غیر قابل انکار آن آشنا هستید؟
 • آیا برای طراحی یک برنامه ریزی تحصیلی موفق به مشاوره با مشاورانی با تجربه نیازمندید؟
 • آیا در گذشته با وجود داشتن برنامه ریزی٬ به اهداف مورد نظرتان نرسیده‌اید؟
 • آیا در اجرا و عملی کردن برنامه ریزی تحصیلی مشکل دارید؟
 • آیا از نقاط ضعف تحصیلی خود آگاهی دارید؟
 • آیا می‌دانید چگونه با یک برنامه موفق٬ می‌شود نقاط ضعف تحصیلی را برطرف کرد؟
 • آیا می‌دانید حین اجرا کردن برنامه و برطرف ساختن نقاط ضعف٬ چگونه مانع افت نقاط قوت درسی‌تان شوید؟
 • آیا می‌دانید یک برنامه منعطف چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • آیا از نکات مهم برای تعیین اهداف کوتاه مدت اطلاع دارید؟
 • آیا می‌دانید برای اجرای یک برنامه تحصیلی چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید؟
 • آیا می‌دانید مشاوره تحصیلی چه تاثیری در آینده تحصیلی و شغلی شما دارد؟
 • آیا تاکنون از خدمات مشاوره مشاور گروپ استفاده کرده‌اید؟


برای پاسخ به این سوالات و کسب اطلاعات بیشتر با مشاور گروپ تماس بگیرید

برای دریافت آخرین اخبار مربوط به مدارس بر روی عکس کلیک کنید

کانال

4.2/5 - (14 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه 10 نکته مهم برای داشتن یک برنامه‌ریزی درسی موفق

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. وهاب

  سلام ، خسته نباشید
  نمیدونم چجوری حس خوبی که این مطلب در عین سادگی بهم منتقل کرد رو بیان کنم
  خدا خیرتون بده.
  انشاالله وقتی که به هدفم رسیدم میام و ازتون تشکر ویژه میکنم.

  پاسخ
 2. علیرضا

  بهترین نکاتی بود که نسبت ب جاهای دیگری دیده بودم….

  پاسخ
 3. ن

  عالیییی

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی