ثبت نام کارشناسی ارشد 1402

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد

جهت مشاوره در زمینه ثبت نام کارشناسی ارشد 1402

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

داوطلبان گرامی می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش، پرداخت هزینه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد و خرید کارت اعتباری ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

لینک دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1399

(برای دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 99، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

(برای دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401

(برای دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود اصلاحیه دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401

(برای دانلود اصلاحیه دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ ، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

ثبت نام کنکور  کارشناسی ارشد 1402

با توجه به این که آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد ادغام شده است، ضوابط درج‌شده در دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 1402، شامل داوطلبان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1402 نیز می‌شود و این داوطلبان لازم است نسبت به ثبت نام در سایت سازمان سنجش اقدام نمایند.

زمان برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۲  عصر پنجشنبه 1401/12/11 و صبح و عصر جمعه 1401/12/12 است.

شرایط پذیرش کنکور کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد (فوق‌لیسانس) دوره‌ای از آموزش عالی است که پیش‌نیاز ورود به آن، داشتن مدرک کارشناسی است. گذراندن دورهٔ کارشناسی ارشد، برحسب رشته به دو طریق ناپیوسته و پیوسته امکان‌پذیر است. ورود به دانشگاه برای ادامه تحصیل در این مقطع در ایران نیازمند شرکت در آزمون کارشناسی ارشد است، البته دانشجویان استعداد درخشان برای ادامه تحصیل می‌توانند کارشناسی ارشد بدون کنکور شرکت کنند که در صورت صلاح دید دانشگاه بدون آزمون وارد این مقطع می‌شوند.

کارشناسی ارشد ناپیوسته

دورهٔ دوساله بعد از کارشناسی است و پذیرش دانشجو برای این دوره از طریق آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی انجام می‌شود. پذیرفته‌شدگان برحسب رشته با گذراندن ۲۸ تا ۳۲ واحد درسی که ۴ تا ۱۰ واحد آن به پایان‌نامه اختصاص دارد، به اخذ مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته نائل می‌شوند. مدت تحصیل این دوره که دورهٔ تکمیلی غالب رشته‌های آموزش‌عالی محسوب می‌شود، به‌طور معمول دو سال و سقف مدت تحصیل این دوره ۳ سال تعیین شده‌است.

کارشناسی ارشد پیوسته

دوره‌ای از آموزش عالی است که در رشته‌های خاص به‌اجرا گذاشته می‌شود. پیش‌نیاز ورود به دوره، داشتن دیپلم یا مدرک پیش‌دانشگاهی است و پذیرفته‌شدگان برحسب رشته، با گذراندن حداقل ۱۷۲ و حداکثر ۱۸۲ واحد درسی به اخذ مدرک نائل می‌شوند. مدت تحصیل به‌طور معمول ۵ سال و طول مجاز دوره ۷ سال می‌باشد. پذیرش در رشته‌های تحصیلی با مقطع کارشناسی ارشد پیوسته، از طریق آزمون سراسری انجام می‌شود.

کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس، مقطع تحصیلی پس از کارشناسی در دانشگاه‌های ایران است. به دوره کارشناسی ارشد و دکترا به صورت کلی تحصیلات تکمیلی می‌گویند. کارشناسی ارشد معادل درجه مسترز (به انگلیسی: Masters) در دانشگاه‌های غربی است.

مخفف عنوان کارشناسی ارشد

بسته به رشته تحصیلی، یکی از عناوین زیر به فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد اطلاق می‌گردد:

  • کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم و مهندسی (به انگلیسی: Master of Science) یا به‌طور مخفف MSc در بریتانیا و بسیاری از کشورهای همسود آن، یا MS در آمریکا و کانادا
  • کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم انسانی و هنر (به انگلیسی: Master of Arts) یا به‌طور مخفف MA
  • کارشناسی ارشد در مهندسی (بدون پایان‌نامه) Master of Engineering یا به‌طور مخفف MEng یا ME
  • کارشناسی ارشد در مدیریت کسب و کار (به انگلیسی: Master of Business Administration) یا به‌طور مخفف MBA

طول دوره کارشناسی ارشد

کسب دانشنامه (مدرک) در این مقطع بسته به دانشگاه، برنامه‌ریزی آموزشی و میزان فشردگی آموزش و پژوهش معمولاً نیازمند یک تا سه سال تحصیل پس از دوره کارشناسی است. این دوره گاهی پژوهشی، گاهی آموزشی-پژوهشی و گاهی آموزشی ارائه می‌شود.

در پایان دوره‌های پژوهشی یا آموزشی-پژوهشی دانشجو باید با ارائه پایان‌نامه یا تز ایده‌ها و نتایج تحقیقات خود را انتشار دهد و این امر از طریق تدوین پروپوزال صورت می‌پذیرد و در واقع بعد از تصویب پروپوزال و تأیید نهایی موضوع، مرحله نگارش پایان‌نامه آغاز می‌شود.

ثبت نام کنکور سراسری کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402

  1. در مرحله اول داوطلب باید دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری ، که هر ساله توسط سازمان سنجش کشور منتشر می شود را مطالعه نموده تا در جریان تمام جزئیات مرتبط با آن قرار بگیرد.
  2. در مرحله دوم داوطلب باید وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شده و بر روی گزینه کارشناسی ارشد کلیک کند ، سپس لینک فعال شده سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402 را انتخاب نماید.
  3. . در مرحله بعد داوطلب باید کارت اعتباری مربوطه را خریداری نماید. برای انجام این کار از صفحه ای که پیش روی شما قرار گرفته ، گزینه خرید سریال ثبت نام را انتخاب کنید. خرید کارت اعتباری و پرداخت هزینه آن فقط به صورت اینترنتی بوده و شما موظف هستید شماره سریال 12 رقمی آن را دریافت کنید.
  4.  شما با کلیک بر روی گزینه “خرید سریال ثبت نام” همانند تصویر سه حالت خواهید داشت که اگر تمایل به دریافت پیامک از سوی سازمان سنجش را داشته باشید با پرداخت 600 تومان ، گزینه مربوط به آن را فعال کنید.نکته: در مرحله آخر اگر علاقمند به تحصیل در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی هستید ، باید گزینه علاقمندی به دانشگاه های مذکور را فعال کنید.
  5.  در گام بعد باید مجددا وارد صفحه اصلی سایت سازمان سنجش شده ، منوی سمت راست بر روی گزینه کارشناسی ارشد کلیک نمایند و از صفحه مقابلتان “ثبت نام جدید” را انتخاب کنید.
  6. در پایان باید تمام مشخصات فردی و اطلاعات مربوط به مقاطع تحصیلی گذشته را به ثبت برسانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1402 سراسری و آزاد با کارشناسان مجرب مجموعه بزرگ مشاور گروپ تماس حاصل نمایید.

ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب فقط از طریق تلفن های ثابت

تماس از سراسر کشور 9099071613


شرایط عمومی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1402 سراسری و آزاد

الف) اعتقاد به اسلام یا یکی از ادیان آسمانی دیگر.

ب) عدم احراز ملتزم نبودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات).

تبصره: اقلیت‌های دینی (ادیان رسمی) مندرج در قانون اساسی از این شرط مستثنا هستند، به‌شرط آنکه متجاهر به نقض احکام اسلامی نباشند.

ج) عدم احراز عناد نسبت به‌نظام جمهوری اسلامی ایران.

تبصره: درصورتی‌که داوطلب سابقه عناد با نظام جمهوری اسلامی داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

د) نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آن‌ها.

ه) عدم احراز فساد اخلاقی.

و) عدم اشتهار به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1402 سراسری و آزاد:

الف) داشتن مدرک کارشناسی (لیسانس) یا کارشناسی ارشد (فوق‌لیسانس یا دکترای حرفه‌ای) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسـی کـه مـدرک مذکور مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

تبصره 1 : شرکت مجدد فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی ارشد و یا دکتری در همان رشته قبلی و همچنین شرکت دانشجویان دوره کارشناسـی ارشـد و دوره دکتری ممنوع می‌باشد (تذکر مهم بند 4 ذیل جدول فهرست مندرجات دفترچه راهنما مطالعه شود) و این داوطلبان حق ثبت‌نام و شـرکت در آزمـون را ندارند. لذا فارغ‌التحصیلان با توجه به ضوابط مندرج در این دفترچه به‌جز در رشته‌ای که فارغ‌التحصیل شده‌اند درصورتی‌که ازلحاظ نظام‌ وظیفه مشکلی نداشته باشند می‌توانند دریکی از رشته‌های مندرج در دفترچه راهنمای آزمون شرکت نمایند . ضمناً لازم است به تذکر مهم ذیل توجه نمایند.

نکات جدید ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1402 سراسری و آزاد

افرادی که بلافاصله پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی در این آزمون پذیرفته میشوند و به موجب ماده 2 آیین نامه اجرایی قانون آموزش رایگان از مزایای آموزش رایگان بهرهمند شده اند، تعهدات مربوط به بهره مندی از آموزش رایگان آنان در هر دو مقطع تحصیلی پس از پایان تحصیلات دوره کارشناسی ارشد انجام می پذیرد.
 
دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد منتشر شده و داوطلبان فرصت دارند تا روز سه شنبه 1401/09/22 نسبت به ثبت نام در این آزمون ثبت نام کنند. اما این دفترچه حاوی نکات قابل توجهی است که عدم دقت به آنها می تواند بر روی روند ثبت نام تاثیرگذار باشد. در ادامه به چند سوال پرتکرار پاسخ داده شده است:
 
 
 
 
کارشناسی ارشد ناپیوسته

تاریخ ثبت نام آزمون

 از روز چهارشنبه 1401/09/16 تا روز سه شنبه 1401/09/22

تاریخ برگزاری آزمون

عصر پنجشنبه 1401/12/11 و صبح و عصر جمعه 1401/12/12

 

تمدید مهلت ثبت نام ارشد

 پیرو انتشار اطلاعیه و دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402 بدینوسیله ضمن اعلام اصلاحیه دفترچه راهنمای مذکور  به اطلاع متقاضیان ثبت‌نام می‌رساند، به منظور فراهم نمودن تسهیلات بیشتر برای آن دسته از متقاضیانی كه تا این تاریخ برای ثبت‌نام اقدام ننموده‌اند، ترتیبی اتخاذ گردیده است كه بتوانند تا پایان روز پنجشنبه مورخ 1401/09/24 نسبت به ثبت‌نام و یا ویرایش اطلاعات خود اقدام نمایند. متقاضیان ضرورت دارد كه در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای ثبت‌نام و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات مورد نیاز، به درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان مراجعه و نسبت به ثبت‌نام در آزمون مذكور اقدام نمایند.

ضمناً آن دسته از متقاضیانی كه قبلاً نسبت به ثبت‌نام اقدام نموده‌اند، می‌توانند در صورت تمایل تا تاریخ فوق، نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود اقدام نمایند.

1- تقویم زمانی کنکور ارشد سال 1402 به چه صورت است؟


جدول زمان بندی فرآیندهای کنکور کارشناسی ارشد 1402
موضوع تاریخ
ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد + ویرایش اطلاعات ثبت نامی از روز چهارشنبه 1401/09/16 تا روز سه شنبه 1401/09/22
دریافت كارت ورود به جلسه کنکور ارشد + برگ راهنمای آزمون 1401/12/08 لغایت 1401/12/10
برگزاری آزمون كارشناسی ارشد ناپیوسته عصر پنجشنبه 1401/12/11 و صبح و عصر جمعه 1401/12/12
نتایج اولیه + انتخاب رشته توسط داوطلبان اواخر خرداد ماه ۱۴۰۲
اطلاعیه معرفی شدگان چند برابر ظرفیت كد رشته محل های بورسیه یا دارای شرایط خاص+زمان انجام مصاحبه + تاریخ آزمون مرحله دوم مجموعه های امتحانی دارای آزمون تشریحی یا پروژه اواخر خرداد ماه ۱۴۰۲
اعلام نتایج نهایی دهه اول شهریور ماه ۱۴۰۲

2- تعهد خدمت آموزش رایگان به چه معنا است؟
افرادی که بلافاصله پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی در این آزمون پذیرفته میشوند و به موجب ماده 2 آییننامه اجرایی قانون آموزش رایگان از مزایای آموزش رایگان بهرهمند شدهاند، تعهدات مربوط به بهره مندی از آموزش رایگان آنان در هر دو مقطع تحصیلی پس از پایان تحصیلات دوره کارشناسی ارشد انجام میپذیرد.

3- دانشجویان دکتری و ارشد هم می توانند در این آزمون شرکت کنند؟
بر اساس مصوبه چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد ناپیوسته (به استثنای پذیرفته شدگان دوره های روزانه آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1401 که حق شرکت در آزمون سال 1402 را ندارند)، در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402 در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه راهنما میبایست تا پایان مهلت مقرر ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402 ، از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند. بدیهی است در صورتی که دانشجویان شاغل به تحصیل (ورودیهای سال 97 و قبل از آن) بدون انصراف از تحصیل در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402 شرکت نموده و در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار گیرند، قبولی آنها باطل شده و هیچ اقدام دیگری میسر نخواهد بود. لازم به توضیح است مهلت انصراف برای دانشجویان شاغل به تحصیل، تا پایان تاریخ ثبت نام میباشد.

4- دانشجویان روزانه ارشد نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند؟
بر اساس مصوبه چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی پذیرفته شدگان نهایی دوره های روزانه در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402، حتی در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف قطعی از رشته قبولی، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402 نخواهند بود.

5- وزارت علوم در این دوره بورس تحصیلی می دهد؟
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به هیچیک از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورس تحصیلی اعطاء نمی کند.

6- آیا به بسیجی فعال نیز سهمیه در نظر گرفته می شود؟
نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمیشوند.

7- شرایط اعمال سهمیه ایثارگران به چه صورت است؟
براساس قوانین مذکور حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت 25 درصدی و یا 5 درصدی) 70 % نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان 80 % نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل میباشد. همچنین بر اساس مصوبه دهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی ظرفیت سهمیه ایثارگران 5درصد و 25 درصد در هرکدرشته محل در صورتی اختصاص مییابدکه امکان گردکردن ریاضی حاصل ضرب سهم در ظرفیت وجود داشته باشد و مقدار اعشاری حاصل بزرگتر از 0/5 باشد. به عبارت دیگر اگر مقدار اعشار کمتر یا مساوی نیم باشد به عدد صحیح کوچکتر گرد خواهد شد.

8- هزینه ثبت نام در این آزمون چقدر است؟
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش هزینه شرکت در این آزمون 45 هزار تومان است.

9- برای شرکت در دوره های غیر انتفاعی پیام نور نیز باید چه هزینه پرداخت شود؟
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش هزینه شرکت در این دوره ها نیز 13هزار 800 تومان است.

10- در این آزمون می توان از ماشین حساب استفاده کرد؟
کلیه داوطلبانی که در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402 ثبت نام می نمایند، توجه داشته باشند سؤالات به گونه ای طراحی شده که نیاز به استفاده از ماشین حساب در آزمون نمیباشد، لذا از آوردن هرگونه ماشین حساب در جلسات آزمون جداً خودداری کنید. بدیهی است در صورت مشاهده به عنوان متقلب محسوب شده و طبق ضوابط و آئین نامه های مربوط با آنان برخورد خواهد شد. 

✔️زمان ثبت نام آزمون سراسری کارشناسی ارشد‌ چه تاریخی است؟

✔️ثبت نام آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال 1402 از روز چهارشنبه 1401/09/16 آغاز و تا روز سه شنبه 1401/09/22 ادامه خواهد داشت .

✔️شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت نام را از کجا بدست بیاورم؟

✔️تمامی اطلاعات مورد نیاز ثبت نام به همراه اطلاعات تکمیلی در همین مقاله موجود است

✔️هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد چقدر است؟

✔️هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد مبلغ 125.000 تومان تعیین شده در حالی که هزینه آزمون سال ۱۴۰۰ ، 90.000تومان بود. میزان افزایش قیمت این آزمون در سال ۱۴۰۱ به نسبت سال ۱۴۰۰، ۴۷.۵ درصد است. هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

✔️اگر کسی علاقه‌مند به‌ شركت در رشته‌ امتحانی‌ دوم باشد چه کار باید انجام دهد؟

✔️داوطلبانی كه علاوه بر رشته‌ انتخابی‌ یا امتحانی‌ اصلی (رشته‌ اول‌) علاقه‌مند به‌ شركت در رشته‌ امتحانی‌ دوم هستند، ضرورت‌ دارد كه‌ كدرشته‌ امتحانی دوم را نیز در بند مربوط در تقاضانامه درج ‌نمایند. توضیحات تکمیلی در مقاله آمده است

5/5 - (2 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه ثبت نام کارشناسی ارشد 1402

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.