سهمیه های کنکور

سهمیه های موثر در کنکور سراسری

جهت مشاوره در زمینه سهمیه های کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تمام سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱  : تا الان شاید مطالب زیادی در مورد سهمیه ها در کنکور شنیده اید.بسیاری از دانش آموزان نمیدانند که هر داوطلب کنکور جزء کدام یک از سهمیه ها قرار می گیرند. در ادامه با مشاور گروپ همراه شوید ...


سهمیه های موثر در کنکور سراسری


انواع سهمیه های کنکور

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »   شاید برای شما هم لازم باشد بدانید که شما جزء کدام سهمیه ها هستید. با خواندن این مطلب می توانید با سهمیه های کنکور آشنا شوید و تاثیر هر یک از سهمیه ها را در کنکور بدانید.سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱  

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »     سهمیه های موجود در کنکور سراسری به منظور ایجاد عدالت آموزشی در بین تمامی داوطلبان و همسان سازی دسترسی به امکانات آموزشی عالی انجام می شود، سهمیه های موجود در کنکور سراسری شامل:

سهمیه مناطق در کنکور سراسری ۱۴۰۱
تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۱
سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری ۱۴۰۱
سهمیه بومی گزینی
سهمیه 25 درصدی ایثارگران
سهمیه 5 درصدی ایثارگران
سهمیه رزمندگان
سهمیه بهیاران
سهمیه خانواده شهدا

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »   در این پست قصد داریم به تشریح به نحوه تاثیر این سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ توضیح کامل انواع سهمیه های موجود در ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ در پذیرش دانشگاه های دولتی بپردازیم.

سهمیه مناطق در کنکور 1400

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    سهمیه مناطق شامل منطقه ۱، منطقه ۲ و منطقه ۳ است. منطقه یک در واقع شامل تهران، شیراز، خراسان و شهرهای بزرگ می باشد و منطقه ۲ شامل مراکز استانها مثل قزوین، البرز، همدان، زنجان و…. می باشد و نیز منطقه ۳ هم شامل مناطق محروم و کم امکانات کشور از لحاظ آموزشی می باشد. سهمیه مناطق به این صورت دسته بندی می شود که شما ۳ سال آخر دبیرستان را در کدام قسمت، ناحیه و کدام منطقه بوده اید.

اگر دانش آموزی سه سال آخر تحصیلی خود را در تهران سپری کرده باشد منطقه ۱ است و اگر مثلاً در البرز بوده منطقه ۲ می باشد و سهمیه دانش آموزانی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند جزء مناطق ۳محسوب می‌شوند.

سهمیه رزمندگان در کنکور 1400

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    دقت داشته باشید که سهمیه رزمندگان فقط برای خود شخص است یعنی برای مثال اگر پدر شما رزمنده بوده می توان گفت آن سهمیه فقط مخصوص پدر شما است و فقط پدر شما می تواند از آن سهمیه استفاده کند.

نکات و شرایط سهمیه رزمندگان در کنکور 1400

۱- فرد مورد نظر باید بین ۶ یا ۹ ماه در جبهه ها حضور داشته باشد، و این ۶ ماه باید به صورت متوالی یا پیوسته باشد یا ۹ ماه به صورت غیر متوالی باشد.

۲- در زمان ثبت نام کنکور باید به سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کند و فرم مخصوص استفاده رزمندگان از سهمیه را دریافت نماید که در داخل آن یک کد ۱۲ رقمی وجود دارد و آن کد را باید در مکان مشخص شده در فرم ثبت نام را اعمال کنند.

۳- اگر سهمیه مناطق جنگی و سهمیه رزمندگان تائید نشود آن شخص در زیرگروه منطقه ای خودش قرار می گیرد و سهمیه مناطق برای او اعمال می شود و هیچ مشکلی برای او به وجود نمی‌آید

۴- دقت داشته باشید فرزند و همسر رزمندگان به هیچ عنوان شامل سهمیه رزمندگان نمی شوند.

سهمیه ایثارگران در کنکور 1400

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »   در ارتباط با کسانی که سهمیه ایثارگر و سهمیه شاهد دارند توجه داشته باشید که اگر دانش آموزی سهمیه شاهد و سهمیه ایثارگری خودش را استفاده کند اگر دانشگاه روزانه قبول شود و نرود دیگر نمی تواند از آن سهمیه برای دانشگاه روزانه استفاده کند.

نکته دیگر در ارتباط با کسانی که سهمیه شاهد و سهمیه ایثارگر را انتخاب می کنند آن است که اگر یک دانشگاه غیر روزانه قبول شوند و نروند فقط یک بار دیگر حق استفاده از آن سهمیه را دارند و کسانی که شامل سهمیه ایثارگر می شوند خود فرد ایثارگر یا فرد جانباز و فرزند یا همسر آن فرد مورد پوشش آن سهمیه قرار می گیرند

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    به این نکته توجه داشته باشید کسی که ایثارگر است اگر خودش بخواهد کنکور بدهد هر درصدی که داشته باشد می تواند بزند جزء سهمیه ایثارگری مثلاً اگر شخصی ۵ درصد جانباز باشد آن ۵ درصد را می‌تواند لحاظ کند و سهمیه ایثارگری را بزند ولی اگر فرزند یا همسر آن شخص در کنکور سراسری شرکت کند باید فرد جانباز حداقل ۲۵ درصد جانبازی داشته باشد.

سهمیه آزادگان و خانواده شهدا در کنکور ۱۴۰۱

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    کسانی که آزاده هستند یعنی آزادگان هم جزء سهمیه ایثارگران محسوب می شوند و فرزندان و همسران آنها هم می توانند سهمیه ایثارگران را انتخاب کنند و همچنین همسران و فرزندان شهدا هم باید سهمیه ایثارگران را بزنند و دقت داشته باشید که با خانواده شهدا اشتباه نشود و پاسخ به خانواده شهدا با ایثارگران این است که خانواده شهدا در واقع یعنی پدر و مادر و برادر و خواهران شهید ولی سهمیه ایثارگران در واقع مخصوص همسر و فرزندان آن شهید می باشد.

سهمیه بهیاری در کنکور 1400

این مصوبه بنا به درخواست وزارت بهداشت و به منظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان دیپلم بهیاری و برقراری عدالت آموزشی، تصویب و به وزارتین بهداشت و علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان سنجش، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ابلاغ شده است.

بر اساس این مصوبه، به مدت ۵ سال حداکثر ۵ درصد از ظرفیت هر یک از رشته‌محل‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط و دارای حداقل ۳ سال سابقه کار مورد تأیید وزارت بهداشت، اختصاص یافته است.

همچنین بر اساس مصوبه مذکور، حد نصاب نمره لازم برای پذیرش داوطلبان در هریک از کد رشته‌محل‌های پرستاری، کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در پذیرش آزاد آن کد رشته‌محل خواهد بود.

در بخشی از این مصوبه بیان شده است: به منظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان دیپلم بهیاری و برقراری عدالت آموزشی در رقابت با سایر داوطلبان آزمون ورودی دانشگاه‌ها، اختصاص حداکثر ۵ % از ظرفیت هریک از رشته‌محل‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط، دارای حداقل سه سال سابقه کار مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدت ۵ سال در جلسه ۱۴۰ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مورخ ۱۸ آذر ۹۹ و بنا به درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به تصویب رسید.

در بخش  دیگری از این مصوبه آمده است: حد نصاب نمره لازم برای پذیرش داوطلبان در هریک از کد رشته‌محل‌های پرستاری، کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در پذیرش آزاد آن کد رشته‌محل خواهد بود.

 

سهمیه مناطق چیست و به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    در ابتدا درباره سهمیه مناطق جزء سهمیه های موجود در کنکور سراسری که تقریبا بیش از 95 درصد کل داوطلبان تمامی گروه های آموزشی را به خود اختصاص می دهد بپردازیم، سهمیه مناطق کنکور سراسری به داوطلبان دارای سهمیه 25 درصد ایثارگران و یا سهمیه 5 درصد رزمندگان و سهمیه شهدا تعلق نمیگیرد.

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری ۱۴۰۱

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    سهمیه مناطق با هدف برقراری عدالت آموزشی برای تمامی داوطلبان فراهم شده است، سهمیه مناطق به 3 منطقه ی منطقه1, منطقه2, منطقه3 تقسیم می شود.که به ترتیب از منطقه1 تا منطقه3 امکانات آموزشی کاهش می یابد، پس منطقه 3 شامل مناطق محروم ایران می باشد. منطقه هر داوطلب بر اساس سه سال پایانی تحصیل وی در نظر گرفته می شود. و در صورتی که شهر سه سال پایانی تحصیل داوطلب متفاوت باشد منطقه او از روی شهر محل تولد او انتخاب می شود.سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱ /

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    نحوه تخصیص سهمیه مناطق به تخصیص ظرفیت پذیرش دانشگاه ها بر اساس نسبت تعداد شرکت کنندگان هریک از مناطق در شرایط کنکور سراسری ۱۴۰۱ می باشد. یعنی اینکه با توجه به تعداد شرکت کنندگان هر منطقه درصدی از ظرفیت دانشگاه ها به داوطلبان آن منطقه اختصاص داده می شود. مثلا اگر داوطلبان منطقه2, 50 درصد از کل داوطلبان یک گروه آموزشی را در کنکور سراسری ۱۴۰۱ به خود اختصاص دهند. پس 50 درصد ظرفیت دانشگاه هم به داوطلبان منطقه 2 تعلق می گیرد. در واقع داوطلبان هریک از مناطق با داوطلبان منطقه خود بر سر ظرفیت تخصیص داده شده به آن منطقه رقابت می کنند, و کاری به تعداد و رتبه داوطلبان مناطق دیگر ندارند. البته این نحوه سهمیه بندی بدون در نظر گرفتن سهمیه بومی گزینی می باشد.

نکته مهم این است که توجه داشته باشید سهمیه مناطق فقط برای داوطلبان شرکت در دانشگاه های دولتی می باشد و در پذیرش دانشگاه آزاد سهمیه مناطق اعمال نمی شود.

سهمیه بومی گزینی چیست و شامل چه کسانی می شود؟

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    سهمیه بومی گزینی جزء سهمیه های موجود در کنکور سراسری در رشته هایی که تقریبا در تمامی استان ها اقدام به پذیرش دانشجو می کنند و در تمامی استان ها به این نیرو ها نیاز است. معمولا سهمیه بومی گزینی سهمیه پذیرش استانی در نظر گرفته می شود.

از جمله مهمترین کدرشته محل هایی که پدیرش در آن ها بر اساس بومی گزینی استانی می باشدشامل:

کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان و انتخاب رشته تربیت معلم می باشد، در سهمیه بومی گزینی ناحیه ای کد رشته محل مربوطه معمولا در یکی از استان های ناحیه وجود دارد. تمامی استان های هم جوار تشکیل ناحیه می دهندو 9 ناحیه را به وجود می آورند.

بومی گزینی قطبی چیست؟

در صورتی که یک رشته محل در یکی از دانشگاه های یک استان از بین چندین ناحیه اطراف باشد، به آن بومی گزینی قطبی می گویند. در بومی گزینی قطبی, هر قطب شامل چند ناحیه همجوار می باشد. که ما مجموعا 5 قطب در سطح کشور داریم.

تاثیر سهمیه بومی گزینی در کنکور سراسری ۱۴۰۱

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    نحوه تاثیر سهمیه بومی سهمیه های موجود در کنکور سراسری به اینصورت است که ابتدا از صد درصد ظرفیت پذیرش, 25 درصد سهمیه پذیرش ایثارگران و جانبازان جدا می شود, سپس 20 درصد از 75 درصد باقی مانده به داوطلبان غیر بومی تعلق می گیرد. غیر بومی یعنی اینکه بر اساس نحوه گزینش کد رشته محل داوطلب غیر استانی یا غیر ناحیه ای و یا غیر قطبی باشد، 55 درصد ظرفیت باقی مانده به نسبت تعداد شرکت کنندگان هریک از سهمیه های مناطق و خانواده شهدا در منطقه بومی مورد نظر به کل شرکت کنندگان آن منطقه در آن گروه آموزشی خوتهد بود.

در رشته هایی که گزینش آن ها کشوری است دیگر این سهمیه بومی گزینی وجود نخواهد داشت و پذیرش بر منوالی که قبلا ذکر شد انجام می شود.

سهمیه 25 درصدی ایثارگران چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    سهمیه 25 درصدی جز با تاثیر ترین سهمیه های موجود در کنکور سراسری می باشد و شامل همسر و فرزندان شهدا, آزادگان و همسر و فرزندان آن ها و جانبازان با هر مقدار درصد جانبازی و همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر می باشد، یعنی در واقع از صد در صد ظرفیت پذیرش کنکور سراسری هر کدرشته محل, 25 درصد به این سهمیه تعلق می گیرد، البته به شرطی که داوطلبی که از این سهمیه استفاده می کند باید برای قبولی در هر کد رشته محل حداقل 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی با سهمیه آزاد (مناطق) را کسب نماید.

نحوه تاثیر سهمیه 25 درصدی در کنکور سراسری ۱۴۰۱

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱   »    به عنوان مثال اگر در یک کد رشته محل نمره آخرین فرد قبولی بدون سهمیه ایثارگران 7000 باشد, یک داوطلب با سهمیه ایثارگران (چه 25 درصد و چه 5 درصد) می بایست حداقل نمره کل 4900 را کسب نماید تا بتواند در این کد رشته محل پذیرفته شود. حتی اگر ظرفیت 25 درصد پذیرش پر نشود باز هم این شرایط اجرا خواهد شد. البته با توجه به اینکه تعداد داوطلبان متقاضی این سهمیه در کل کمتر از 5 درصد کل داوطلبان را تشکیل می دهند. در صورتی که از این 25 درصد ظرفیتی باقی بماند اولویت با دارندگان سهمیه 5 درصدی ایثارگران (رزمندگان) خواهد بود.سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱    


برای اطلاع و مشاوره تراز نمره قبولی و رتبه قبولی با استفاده از سهمیه های موجود در کنکور سراسری ۱۴۰۱ می توانید با مشاوران مجرب انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ مشاور گروپ از طریق شماره 9099071613 بدون گرفتن پیش شماره و تلفن ثابت منزل تماس حاصل نمایید.


سهمیه 5 درصدی ایثارگران چیست و تاثیر آن در کنکور ۱۴۰۱

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱    »   از کنکور 96 جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و رزمنگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جنگ و همسر و فرزندانشان نیز شامل سهمیه ایثارگران شدند. اما سهمیه آن ها 5 درصدی است یعنی 5 درصد ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل را به خود اختصاص می دهند.

و همانند سهمیه ایثارگران 25 درصد جزء سهمیه های موجود در کنکور سراسری برای پذیرش در هر کد رشته محل می بایست حد اقل 70 درصد نمره نهایی آخرین رتبه قبولی با سهمیه آزاد آن کد رشته محل را کسب نمایند و در صورتی که سهمیه 25 درصدی دانشگاه با دارندگان این سهمیه پر نشود اولویت پذیرش با دارندگان سهمیه 5 درصدی برای پر کردن این ظرفیت می باشد.سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱  /

سهمیه رزمندگان در کنکور ۱۴۰۱

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱     »  رزمندگانی که دارای حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه های دفاع مقدس را داشته باشند شامل این سهمیه 5 درصدی می شوند. البته قبولی آن ها در هر کد رشته محل به شرط کسب نمودن حداقل 75 درصد از نمره آخرین فرد قبولی در آن کد رشته محل می باشد. بر طبق مصوبه های مربوطه, کارکنان پایور ارتش در صورت داشتن حداقل 8 ماه و سربازان وظیفه در صورت داشتن 12 ماه سابقه حضور در مناطق عملیاتی شامل این سهمیه می شوند.سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱  /

سهمیه خانواده شهدا در کنکور ۱۴۰۱

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱    »  خانواده شهدا شامل پدر, مادر, خواهر و برادر شهید می باشد. سهمیه شهدا همانند سهمیه مناطق فقط در کد رشته محل هایی که داوطلب بومی آنجاست اعمال می شود. نحوه تاثیر این سهمیه و ظرفیت های پذیرش آن هنوز به وضوح بیان نشده است.

سهمیه بهیاران چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۱    »  بهیار کسی است که در یک مرکز دولتی یا غیر دولتی کار می کند. در صورتی که یک بهیار دارای حداقل 3 سال سابقه کار به عنوان بهیار در استان محل خدمتش باشد و همچنین دارای دیپلم بهیاری باشد. می تواند از سهمیه بهیاران که 5 درصد ظرفیت رشته پرستاری است,استفاده نماید.

مشاوره تحصیلی کنکوری مشاور گروپ

در صورتی که هنوز هم درباره نحوه تاثیر هر یک از سهمیه های موجود در کنکور سراسری ۱۴۰۱ سوال دارید و یا می خواهید رتبه پیش بینی شده خود را با وجود سهمیه و درصد های مدنظرتان بدانید می توانید با شماره گیری 9099071613  با تلفن ثابت و بدون کد گیری با مشاوران مشاور گروپ تماس بگیرید و تمامی سوالات خود را در رابطه با سهمیه ها, تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۱، حذفیات کنکور سراسری ۱۴۰۱، بهترین منابع کنکور ۱۴۰۱، بودجه بندی کنکور ۱۴۰۱ و هزاران سوال دیگر را از مشاوران مشاور گروپ بپرسید ...


4.5/5 - (2 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه سهمیه های کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. سعیده

  سلام. اگر من از سهمیه ۵ درصدی استفاده کنم و در انتخاب رشته ,رشته ای را انتخاب کنم که فقط ۲۰ نفر ظزفیت داره یعنی در اون رشته فقط با سهمیه من یک نفر قبولی داره؟ اگه من درصدای بهتر از کسانی که در سهمیه مناطق شرکت کرده اند و در اون رشته قبول شدند رو بیارم و قبل از من یک نفر ظرفیت اون رشته پر شده باشه من دیگه شانس قبولی در اون رشته رو ندارم؟ یعنی درصدهای من با سهمیه مناطق مقایسه نخواهد شد؟ اینطور که سهمیه ۵ درصد به ضرر خواهد بود

  پاسخ
 2. فاطمه

  سلام
  پدرمن معلولیت شدید اعصاب و روان رو دارند،وکارت بهزیستی داریم واسه کنکورم سهمیه دارم یا کمک به شهریه دانشگام میشه.
  میخوام علوم تجربی بخونم معدلم ۱۹ هست .لطفا راهنماییم کنید.سپاس فراوان

  پاسخ
 3. علیزاده

  سلام پدرم از سال53/6/18تا66/1/19 داوطلبانه در جبهه بوده و جز ستاد نیروهای مسلح ارتش بوده در کارت ایثار او مدت جبهه24ماه زده من چند درصد سهمیه در سراری99میگیرم

  پاسخ
  1. بهناز

   سلام ابا سهمیه خواهر جانباز در کنکور تاثیر داره حساب میشه؟؟

   پاسخ
 4. علیزاد

  ببخشید از سال63تا66است

  پاسخ
 5. محمد

  با سلام خدمت شما
  بنده یازدهم هستم و باید در کنکور 1401 شرکت کنم و دانش آموز نظام جدید رشته تجربی هستم و در منطقه یک تحصیل می کنم می خواستم بدونم اگر که کارنامه ترم اول یازدهمم رو از منطقه یک بگیرم و بعد تا آخر دوازدهم و کنکور در منطقه دو باشم کدام منطقه برای من لحاظ می شود؟

  پاسخ
 6. Sara

  ببخشید سهمیه فرزند ازاده بیشتره یا جانباز ۲۵درصد؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

نصب اپ دانش آموزی