تمام سهمیه های موجود در کنکور سراسری 1403

جهت مشاوره در زمینه تمام سهمیه های موجود در کنکور سراسری 1403

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

  تمام سهمیه های موجود در کنکور سراسری 1403 : همانطور که قبلا هم اعلام شده ؛ ثبت نام کنکور سراسری امسال در تاریخ انجام می‌گردد.

  تمام سهمیه های موجود در کنکور سراسری 1403 به طور کامل در این مطلب توضیح داده شده است . با ما همراه شوید … در این مقاله تمام سهمیه های موجود در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را آورده ایم. که با مطالعه آن می توانید در مورد اینکه سهمیه خاصی شامل شما خواهد شد یا نه اگاه شوید.

کنکور سراسری 1403 برای ورود به رشته های با آزمون دوره های روزانه ، نوبت دوم ( شبانه )، غیرانتفاعی ، دوره های نیمه حضوری ، مجازی ، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برگزار می شود .
دانشگاه آزاد در سال 1403 آزمون جداگانه ای ندارد و علاقه مندان به تحصیل در این دانشگاه هم باید در این آزمون ثبت نام نمایند .

سهمیه‌ های کنکور سراسری 1403

داوطلبان می‌توانند برای تسهیل روند پذیرش و قبولی در کنکور سراسری در صورت دارا بودن شرایط مورد نیاز استفاده از سهمیه کنکور اقدام به استفاده‌ از سهمیه‌های موجود در کنکور نموده تا از مزایای این سهمیه‌ها بهره‌مند گردند. این سهمیه ها شامل سهمیه های رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا می‌شود.

۱-سهمیه رزمندگان: رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه بصورت متوالی یا متناوب

۲-سهمیه ایثارگران ۲۵ درصدی: همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنها، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان

۳-سهمیه ایثارگران ۵ درصدی: جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه

۴-سهمیه خانواده شهدا: پدر، مادر، خواهر و برادر معزز شهدا

به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی درباره ی سهمیه های کنکور میتوانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

سهمیه مناطق در کنکور 1403

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۳    »    سهمیه مناطق شامل منطقه ۱، منطقه ۲ و منطقه ۳ است. منطقه یک در واقع شامل تهران، شیراز، خراسان و شهرهای بزرگ می باشد و منطقه ۲ شامل مراکز استانها مثل قزوین، البرز، همدان، زنجان و…. می باشد و نیز منطقه ۳ هم شامل مناطق محروم و کم امکانات کشور از لحاظ آموزشی می باشد. سهمیه مناطق به این صورت دسته بندی می شود که شما ۳ سال آخر دبیرستان را در کدام قسمت، ناحیه و کدام منطقه بوده اید.

اگر دانش آموزی سه سال آخر تحصیلی خود را در تهران سپری کرده باشد منطقه ۱ است و اگر مثلاً در البرز بوده منطقه ۲ می باشد و سهمیه دانش آموزانی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند جزء مناطق ۳محسوب می‌شوند.

سهمیه رزمندگان در کنکور 1403

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۳    »    دقت داشته باشید که سهمیه رزمندگان فقط برای خود شخص است یعنی برای مثال اگر پدر شما رزمنده بوده می توان گفت آن سهمیه فقط مخصوص پدر شما است و فقط پدر شما می تواند از آن سهمیه استفاده کند.

نکات و شرایط سهمیه رزمندگان در کنکور 1403

۱- فرد مورد نظر باید بین ۶ یا ۹ ماه در جبهه ها حضور داشته باشد، و این ۶ ماه باید به صورت متوالی یا پیوسته باشد یا ۹ ماه به صورت غیر متوالی باشد.

۲- در زمان ثبت نام کنکور باید به سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کند و فرم مخصوص استفاده رزمندگان از سهمیه را دریافت نماید که در داخل آن یک کد ۱۲ رقمی وجود دارد و آن کد را باید در مکان مشخص شده در فرم ثبت نام را اعمال کنند.

۳- اگر سهمیه مناطق جنگی و سهمیه رزمندگان تائید نشود آن شخص در زیرگروه منطقه ای خودش قرار می گیرد و سهمیه مناطق برای او اعمال می شود و هیچ مشکلی برای او به وجود نمی‌آید

۴- دقت داشته باشید فرزند و همسر رزمندگان به هیچ عنوان شامل سهمیه رزمندگان نمی شوند.

سهمیه ایثارگران در کنکور 1403

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۳    »   در ارتباط با کسانی که سهمیه ایثارگر و سهمیه شاهد دارند توجه داشته باشید که اگر دانش آموزی سهمیه شاهد و سهمیه ایثارگری خودش را استفاده کند اگر دانشگاه روزانه قبول شود و نرود دیگر نمی تواند از آن سهمیه برای دانشگاه روزانه استفاده کند.

نکته دیگر در ارتباط با کسانی که سهمیه شاهد و سهمیه ایثارگر را انتخاب می کنند آن است که اگر یک دانشگاه غیر روزانه قبول شوند و نروند فقط یک بار دیگر حق استفاده از آن سهمیه را دارند و کسانی که شامل سهمیه ایثارگر می شوند خود فرد ایثارگر یا فرد جانباز و فرزند یا همسر آن فرد مورد پوشش آن سهمیه قرار می گیرند

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۳    »    به این نکته توجه داشته باشید کسی که ایثارگر است اگر خودش بخواهد کنکور بدهد هر درصدی که داشته باشد می تواند بزند جزء سهمیه ایثارگری مثلاً اگر شخصی ۵ درصد جانباز باشد آن ۵ درصد را می‌تواند لحاظ کند و سهمیه ایثارگری را بزند ولی اگر فرزند یا همسر آن شخص در کنکور سراسری شرکت کند باید فرد جانباز حداقل ۲۵ درصد جانبازی داشته باشد.

سهمیه آزادگان و خانواده شهدا در کنکور ۱۴۰۳

سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۳    »    کسانی که آزاده هستند یعنی آزادگان هم جزء سهمیه ایثارگران محسوب می شوند و فرزندان و همسران آنها هم می توانند سهمیه ایثارگران را انتخاب کنند و همچنین همسران و فرزندان شهدا هم باید سهمیه ایثارگران را بزنند و دقت داشته باشید که با خانواده شهدا اشتباه نشود و پاسخ به خانواده شهدا با ایثارگران این است که خانواده شهدا در واقع یعنی پدر و مادر و برادر و خواهران شهید ولی سهمیه ایثارگران در واقع مخصوص همسر و فرزندان آن شهید می باشد.

سهمیه بهیاری در کنکور 1403

این مصوبه بنا به درخواست وزارت بهداشت و به منظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان دیپلم بهیاری و برقراری عدالت آموزشی، تصویب و به وزارتین بهداشت و علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان سنجش، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ابلاغ شده است.

بر اساس این مصوبه، به مدت ۵ سال حداکثر ۵ درصد از ظرفیت هر یک از رشته‌محل‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط و دارای حداقل ۳ سال سابقه کار مورد تأیید وزارت بهداشت، اختصاص یافته است.

همچنین بر اساس مصوبه مذکور، حد نصاب نمره لازم برای پذیرش داوطلبان در هریک از کد رشته‌محل‌های پرستاری، کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در پذیرش آزاد آن کد رشته‌محل خواهد بود.

در بخشی از این مصوبه بیان شده است: به منظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان دیپلم بهیاری و برقراری عدالت آموزشی در رقابت با سایر داوطلبان آزمون ورودی دانشگاه‌ها، اختصاص حداکثر ۵ % از ظرفیت هریک از رشته‌محل‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط، دارای حداقل سه سال سابقه کار مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدت ۵ سال در جلسه ۱۴۰ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مورخ ۱۸ آذر ۹۹ و بنا به درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به تصویب رسید.

در بخش  دیگری از این مصوبه آمده است: حد نصاب نمره لازم برای پذیرش داوطلبان در هریک از کد رشته‌محل‌های پرستاری، کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در پذیرش آزاد آن کد رشته‌محل خواهد بود.

دریافت کد ایثارگری کنکور سراسری ۱۴۰۳ | کد ایثارگری ارتش و سپاه

عمده مشکل داوطلبان در قسمت سهمیه نداشتن کد ایثارگری و همچنین عدم اطلاع از آگاهی وجود سهمیه است. در ادامه این مقاله تلاش می‌کنیم تمامی سهمیه های موجود در کنکور سراسری و نحوه ی دریافت و اعمال سهمیه ایثارگران و رزمندگان ارتش، سپاه، ناجا و جهاد کشاورزی را شرح دهیم.

همانطور که اطلاع دارید ؛ در سال ۹۶ سهمیه جدیدی تحت عنوان سهمیه ایثارگران ۵ درصد در تمامی مقاطع اضافه گردید که تا به الآن که چند سالی از تصویب آن سهمیه گذشته است همچنان بخش زیادی از داوطلبان از وجود این سهمیه ۵ درصد آگاه نیستند. نمونه بالا محرزترین نوع مثال چند سال اخیر است بااینکه بدلیل اتفاقات موجود در سال های اخیر کشورمان سهمیه هایی ازجمله سهمیه زلزله زده ها و سیل زدگان و مناطق محروم اضافه گردید که این سهمیه ها نیز به عاقبت سهمیه ۵ درصد ایثارگری دچار شدند.

تمام سهمیه های موجود در کنکور سراسری ۱۴۰۳

سهمیه رزمندگان
سهمیه خانواده شهدا
سهمیه ایثارگران ۵ درصد
سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد
سهمیه بهیاری
سهمیه مناطق محروم
سهمیه مناطق
نحوه اعمال سهمیه ایثارگران ۵درصد ارتش

داوطلبانی که فرزند یا همسر رزمنده ارتش هستند، در صورتی که مدت حضور در جبهه بیشتر از ۶ ماه به صورت داوطلبانه باشد. می‌توانند از این سهمیه استفاده نمایند. این داوطلبان در هنگام ثبت‌نام باید گزینه همسر رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح یا فرزند رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح را انتخاب نمایند. همچنین این داوطلبان در صورت داشتن کارت ایثار باید کد ۱۲ رقمی ایثارگری ارتش خود را در قسمت مربوطه ثبت‌نام وارد نمایند.

افرادی که زمان جنگ در مناطق عملیاتی سرباز وظیفه بودند، سه چهارم از حضورشان به صورت داوطلبانه محاسبه می‌شود.

دریافت کد سهمیه ایثارگری ارتش

داوطلبانی که کارت ایثار دارند برای دریافت کد سهمیه ایثارگری ارتش وارد سایت آجا (aja) می‌شوند با وارد کردن کد ملی رزمنده استعلام کد ایثارگری را انجام داده و کد ۱۲ رقمی ایثارگری ارتش را دریافت می‌کنند.

منظور از کد رهگیری ایثارگری در سایت ارتش همان کد ایثارگری است.
دریافت کد ایثارگری ارتش و نحوه اعمال سهمیه ایثارگران

بیشتر بخوانید

نحوه اعمال سهمیه ایثارگران ۵ درصد سپاه

این داوطلبان به دو دسته تقسیم می‌شوند.

اولا رزمندگانی که به صورت داوطلب بسیجی در جنگ حضور داشته‌اند. داوطلبان باید گزینه‌های فرزند رزمنده داوطلب بسیجی (اعزامی از سپاه) یا همسر رزمنده داوطلب بسیجی (اعزامی از سپاه) را انتخاب نمایند. مدت زمان حضور این دسته از رزمندگان باید بالای شش ماه باشد.

دوما رزمندگانی که از در زمان جنگ از سمت سپاه پاسدارن اعزام به سربازی شده‌اند. داوطلبان باید گزینه‌های همسر رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح یا فرزند رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح را انتخاب نمایند. سه چهارم مدت زمان حضور این دسته از رزمندگان باید بالای شش ماه باشد.

بیشتر بخوانید

دریافت کد ایثارگری سپاه

این داوطلبان با مراجعه حضوری به یگان محل اعزام درخواست دریافت کد ۱۲ رقمی ایثارگری سپاه را می‌کنند. بیشترین مشکلات داوطلبان دارای سهمیه در اعمال کد سهمیه ایثارگری سپاه می‌باشد.
کد پیگیری ۱۲ رقمی سازمان بسیج مستضعفین و یا سپاه برای هر مرحله از پذیرش در هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان ضرورت دارد برای ثبت نام در این مرحله از پذیرش با مراجعه به واحد مربوط نسبت به استعلام کد سهمیه ایثارگری و دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی اقدام کنند.

به علت مشکلات سالیان قبل لطفا از دریافت کد به صورت تلفنی یا بدون نامه رسمی اجتناب نمایید.

بیشتر بخوانید

اعمال سهمیه ایثارگران ۵ درصد ژاندارمری ( نیروی انتظامی )

رزمندگانی که از در زمان جنگ از سمت ژاندارمری به سربازی اعزام شده‌اند یا به عنوان نیرو رسمی ( پایور ) در جنگ حضور داشتند. داوطلبان باید گزینه‌های همسر رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح یا فرزند رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح را انتخاب نمایند. سه چهارم مدت زمان حضور این دسته از رزمندگان باید بالای شش ماه باشد.

دریافت کد ایثارگری نیرو انتظامی

این دوطلبان نیر برای دریافت کد ۱۲ رقمی ایثارگری نیروی انتظامی به معاونت نیرو انسانی استان محل خدمت مراجعه کنند. و خواستار استعلام و گرفتن کد ایثارگری ۱۲ رقمی خود شوند.

اعمال سهمیه ایثارگران ۵ درصد جهاد سازندگی ( جهاد کشاورزی )

همسر و فرزندان نیروهای جهادی که از طریق جهاد سازندگی سابق ( جهاد کشاورزی کنونی ) در مناطق عملیاتی مشغول خدمت رسانی بوده‌اند به شرط اینکه طول مدت خدمت بیش از ۶ماه باشد، می‌توانند از سهمیه‌ی ایثارگران استفاده نمایند. و یکی از گزینه‌های فرزند رزمنده وزارت جهاد کشاورزی یا همسر رزمنده وزارت جهاد کشاورزی را انتخاب نمایند.

دریافت کد رهگیری ایثارگری جهاد کشاورزی

تا قبل از کنکور سراسری ۱۳۹۸ متقاضیان این سهمیه باید مانند دستور العمل زیر کد ایثارگری خود را استعلام و وارد می‌کردند.

کدملی + ۵۵

کد رهگیری ایثارگری جهاد کشاورزی
اعمال سهمیه جانبازان ، خانواده شهدا

این دسته داوطلبان به سه دسته تقسیم می‌شوند. که هر دسته شامل تاثیر سهمیه ایثارگران متفاوتی هستند.

اول: همسر، فرزند و جانباز بالای ۲۵درصد ، فرزند و همسر شهید و مفقودالاثر ، همسر، فرزند و آزادگان

دوم: همسر، فرزند و جانباز کمتراز ۲۵درصد

سوم: پدر، مادر، خواهر و برادر شهید
دریافت کد رهگیری ۱۲ رقمی جانبازی و خانواده شهدا

این داوطلبان نیازی به وارد کردن کد ۱۲ رقمی ندارند. تنها نکته قابل اهمیت ثبت اطلاعات در سامان بنیاد شهید ( ایثار ) جهت اعمال سهمیه می‌باشد.

مشاور گروپ

 اگر سوال و یا مشکلی در زمینه سهمیه های کنکور 1401 دارید ؛ می توانید از طریق شماره های سایت با مشاورین مجرب مرکز مشاورگروپ تماس بگیرید …

وارد کردن کد سوابق تحصیلی

کسانی که با توجه به نظام آموزشی خود ملزم به وارد کردن کد سوابق تحصیلی هستند باید کد سوابق تحصیلی خود را از سایت سوابق تحصیلی آموزش و پرورش دریافت نموده و وارد نمایند.

سهمیه‌های کنکور سراسری 1403

داوطلبان می‌توانند برای تسهیل روند پذیرش در کنکور سراسری در صورت دارا بودن شرایط مورد نیاز اقدام به استفاده‌ از سهمیه‌های موجود نموده تا از مزایای این سهمیه‌ها بهره‌مند گردند.

1-سهمیه رزمندگان: رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه بصورت متوالی یا متناوب

2-تاثیر سهمیه ایثارگران 25 درصدی در کنکور سراسری : همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنها، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان

3-سهمیه ایثارگران 5 درصدی: جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه

4-سهمیه خانواده شهدا: پدر، مادر، خواهر و برادر معزز شهدا

شما باید در زمان ثبت نام کنکور سراسری 1403 سهمیه خود را درج نمائید

علاوه بر سهمیه هایی که در بالا آورده شده تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری  که علاوه بر آن هنگام انتخاب رشته تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری وجود دارد.

این مقاله رو به دوستاتون هم معرفی کنید تا اونا هم از زمان ثبت نام و برگزاری آزمون با خبر بشن هر سوالی هم که در مورد کنکور داشتین می‌تونید زیر همین پست بپرسین یا از کارشناسان مرکز مشاورگروپ کمک بگیرین.
 

تکمیل فرم ثبت نام و وارد کردن اطلاعات داوطلب

پس از انتخاب نظام آموزشی فرم ثبت نام برای شما بر روی سایت ظاهر خواهد شد.

وارد کردن موارد ستاره دار در فرم ثبت نامی الزامی است.
دریافت رسید ثبت نام دارای کدرهگیری

داوطلبان موظف هستند پس از انجام مراحل ثبت نام رسید خود را که شماره پروند و کدرهگیری ثبت نام بر روی آن درج گردیده است دریافت نموده و تا پایان مراحل کنکور سراسری نزد خود نگه دارند.

767655

متاسفانه بعضی از متصدیان کافی‌نت با دستکاری اطلاعات داوطلبانی که دارای کد سوابق تحصیلی نیستند را ثبت نام میکنند که موجب میشود که در مراحل پذیرش ثبت نام دانشگاه با مشکل مواجه شوند و دانشگاه از ثبت نام داوطلبان با نقص اطلاعات کارنامه جلوگیری میکنند. داوطلبانی که می‌خواهند ثبت‌نام خود را بدرستی انجام دهند و نگرانی نداشته باشند از پکیج ثبت‌نام کنکور سراسری ” مشاورگروپ ” استفاده نمایند. برای دریافت کد سوابق تحصیلی حتماً باید از سایت اطلاعات سوابق تحصیلی دانش آموزان وزارت آموزش و پرورش استفاده نمود.

مشاور گروپ

دانش آموزان در هر گروه آزمایشی برای شرکت در کنکور و بررسی شرایط شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ ، می توانند همه روزه با مشاوران مرکز ” مشاورگروپ ” در ارتباط باشند. کنکور سراسری ممکن است باعث ایجاد ابهامات و سوالات فراوانی در ذهن هر دانش آموزی گردد سوالاتی هم چون:

شرایط شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳ برای گروه های شناور و اصلی چه تفاوت هایی دارد؟

در صورت نداشتن کدام یک از شرایط شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳ ، ممکن است بعد از شرکت در آزمون و به هنگام ثبت نام برای دانش آموزان مشکل ایجاد گردد؟

شرایط شرکت دانش آموز انسانی در کنکور تجربی به چه صورت می باشد؟

شرایط شرکت دانش آموز ریاضی در کنکور تجربی چه می باشد؟

و ….

که ممکن است ذهن هر دانش آموزی را به خود معطوف کرده باشد. مشاوران این مرکز برای پاسخگویی به تمامی سوالات شما، تمام وقت در خدمت شما می باشند.

مشاور گروپ

54545

این مقاله کاربردی رو به دوستاتون معرفی با توجه به نزدیکی به زمان ثبت نام خیلی میتونه کمکتون کنه. اگه سوالی هم داشتین همین جا میتونید ازم بپرسید.

مشاور گروپ


54545

اگر سوالی در این زمینه داشتید در قسمت نظرات انتهای همین صفحه سوال رو ارسال کنید

(قبل از ثبت و ارسال سوال، حتما به مقاله ستاره بدید) مشاوران مجرب مرکز مشاورگروپ به سوالات شما پاسخ خواهند داد. 

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه تمام سهمیه های موجود در کنکور سراسری 1403

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. مریم امینی

  سلام و شب بخیر
  سهمیه خواهر شهید آیا همون 25 درصد هست.
  ممنون میشم جواب بدین.
  و آیا تاثیرش در انتخاب رشته چقدر میتونه باشه.

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1404
نصب اپ دانش آموزی