طرح شهاب

اجرای طرح شهاب در مدارس

جهت مشاوره در زمینه طرح شهاب

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۴_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

اجرای طرح شهاب در مدارس که مخفف شناسایی و هدایت استعداد برتر است٬ با هدف شناسایی و هدایت و پشتیبانی از دانش آموزان مستعد در تاريخ 25 بهمن سال 86 به تصويب هيئت امناي بنياد ملی نخبگان رسيد. پس از حذف مدارس سمپاد و ادغام آزمون مدارس تیزهوشان و مدارس نمونه دولتی برای دوره دوم متوسطه٬ اجرای طرح شهاب در مدارس‌٬ برای خانواده هایی که برای شرکت فرزندان مستعد خود در مدارس سمپاد برنامه ریزی کرده بودند٬ خبر مسرت بخشی بود. اما طرح شهاب چیست؟ چگونه و از چه زمانی آغاز می‌شود؟ جزئیات اجرای این طرح به چه صورتی است؟ و ... این ها سوالاتی هستند که در این مقاله سعی داریم بیشتر به آن‌ها بپردازیم.

اگر درمورد اجرای طرح شهاب در مدارس و اخبار مدارس با سوالاتی مواجه شدید٬ فرصت مشاوره با مشاوران مجرب مشاورگروپ را از دست ندهید.

طرح شهاب مدارس

طرح شهاب مدارس در سال 86 توسط بنیاد ملی نخبگان به تصویب رسید.اولين مرحله طرح شهاب در مدارس در سال تحصيلي 92-1391 به صورت آزمايشي در هفت استان آذربايجان شرقي، اصفهان، البرز، خراسان جنوبي، خراسان شمالي، کرمانشاه و هرمزگان، براي هفت درصد دانش‎آموزان (39384 دانش‎آموز) در ‎پايه چهارم و پنجم ابتدايي، دوم و سوم راهنمايي و اول، دوم و سوم متوسطه اجرا شده است. دومين مرحله طرح نيز در سال تحصيلي 94- 1393 با انتخاب دانش‌آموزان پايه چهارم ابتدايي تمامي استان‎هاي کشور (يک منطقه از هر استان) اجرا شد. 
بهمن ماه سال 96  با اعلام ممنوعیت برگزاری آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی در دوره ی ابتدایی توسط وزیر آموزش و پرورش، اجرای طرح شهاب در مدارس قوت گرفت.

هدف اجرای طرح شهاب در مدارس ، شناسایی استعداد دانش آموزان است. آزمون های تیزهوشان و نمونه دولتی تنها هوش ذهنی دانش آموز را می سنجیدند و از آن جا که دانش آموزان زیادی علاقمند به تحصیل در اینگونه مدارس هستند هر ساله شاهد افزایش تعداد داوطلبان شرکت در این آزمون ها بودیم. در صورتی که با زیاد شدن تعداد داوطلبان و نفس‌گیر بودن رقابت بین آن‌ها استعداد بسیاری از دانش آموزان نادیده گرفته می شد.

اجرای طرح شهاب به دانش آموزان کمک می کند تا استعداد ها و توانمندی‌های خود را بشناسند. آموزش و پرورش نیز در این راستا تا کنون چهل قرار داد با دستگاه های مختلف تنظیم کرده است ،که ازآن جمله می توان به دانشگاه آزاد نجف آباد ،بنیاد ملی نخبگان ،خانه ریاضیات و سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اشاره کرد.

اجرای طرح شهاب در مدارس

نحوه ی اجرای طرح شهاب در مدارس

هدف اصلي اجرای طرح شهاب در مدارس ، شناسايي حوزه‌هاي استعدادي دانش‌آموزان و هم‌چنين هدايت لحاظ‌ شده به صورت عمومي و براي همه آن‌هاست. به این صورت که نبايد هيچ‌گونه جداسازي در کلاس درس و امتياز مادي و تحصيلي ويژه‌اي براي هيچ‌يک از آن‌ها صورت گيرد.

چرخه شناسايي دانش آموزان مستعد، داراي چند مرحله است:
ابتدا، مديران استان‌ها،مديران مدارس٬ معلمان، مشاوران و معاونان بر اساس روش‌های استاندارد دوره‌هاي آموزشي مورد نياز را مي‌گذرانند. 
در مرحله دوم٬ فهرست‌ های شناسايي استعدادها در هشت زمینه:

 • استعداد کلامي
 • رياضي
 • هنري
 • فضايي
 • حرکتي
 • اجتماعي
 • علوم‌تجربي
 • فرهنگ ديني

توسط معلمان آموزش‌ديده تکميل و به مدير مدرسه ارائه مي‌شود و براي هدايت عمومي دانش‎آموزان و اولياي آن‌ها مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
معلم علاوه بر تدریس دروس آموزش هر پایه ،فرم های شهاب مربوط به هر دانش آموز را از ابتدای سال تحصیلی تکمیل می کند و گزارش تحليلي آماري دقيقي از طرف مدرسه به اداره آموزش و پرورش شهرستان ارسال مي‌شود. هم‌چنين همه مستندات در پرونده سوابق تحصيلي فرد به صورت منظم بايگاني و نگه‌داري مي‌شود.


طرح شهاب معلمان 1400

طرح شهاب در مدارس در دوره ابتدایی توسط معلمان هر پایه انجام می شود که باعث شناخت دقیق معلم از دانش آموز خود خواهد شد . بنابراین معلم هر پایه می تواند به خوبی قضاوت کند که دانش آموزانش چه استعدادها و توانمندی‌هایی دارند.
استفاده از روش‎هاي متنوع گروهي و تشويقي در تدريس، بازديدهاي علمي، آگاهي‎بخشي به والدين در زمينه استعدادهاي شناسايي‌ شده، توجه عمومي به همه دانش‎آموزان و توجه نامحسوس و غيرمستقيم و به دور از هر گونه برچسب‌زني به دانش‎آموز خاص و... از جمله اقدامات مورد نياز براي فرايند هدايت دانش‌آموزان است.

لازم به ذکر است که طرح شهاب تنها در بعد آموزشی نیست و این امکان وجود دارد که یک دانش آموز در زمینه درسی ضعیف باشد اما از نظر فیزیک بدنی استعداد منحصر بفردی داشته باشد.

نحوه اجرای طرح شهاب در مدارس

جامعه هدف اجرای طرح شهاب در مدارس ، دانش آموزان پایه چهارم و پنجم ابتدایی در تمام مناطق آموزشی کشور و دانش آموزان پایه ششم ابتدایی در آن دسته از مناطق آموزشی مجری که از سال تحصیلی 97-98 و پیش از آن طرح شهاب را آغاز کرده اند، می باشند.

فرآیند های شناسایی و هدایت دانش آموزان با استعداد برتر (خصوصا در سطوح نخستین شناسایی و هدایت) در محیط مدرسه، با محوریت معلم دیگر عوامل آموزشی و تربیتی و بدون جداسازی آنها از کلاس و مدرسه شان، صورت می گیرد.

شیوه های شناسایی به کارگرفته شده در طرح شهاب در ایجاد فرصت های بیشتر برای دانش آموزان مستعد و به دست دادن امکان ارزیابی های طولی مبتنی بر مشاهدات در مقاطع زمانی متعدد، تاکید می نماید.

دستورالعمل طرح شهاب در مدارس

ثبت برنامه ملی شهاب در سامانه همگام توسط مدیران

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با راهنمای ثبت برنامه ملی شهاب در سامانه همگام توسط مدیران فیلم آموزشی زیر را مشاهده نمایید:


شهاب

 • آیا اطلاعی از جزئیات طرح شهاب در مدارس دارید؟
 • آیا می‌دانید طرح شهاب چه زمانی برای استان و منطقه شما اجرا می‌شود؟
 • آیا با حذف مدارس سمپاد سردرگم شده و برنامه‌ ریزی‌های‌تان بی هدف و بی نظم شده است؟
 • آیا می دانید فرم شهاب برای هر دانش آموز به چه صورتی است؟
 • آیا از نحوه تکمیل این فرم توسط معلمان و مشاوران آگاهی دارید؟
 • آیا می‌دانید هدایت تحصیلی چیست و والدین در تکمیل فرم ها چه نقشی ایفا می‌کنند؟
 • آیا می‌دانید دانش‌آموزان در چه زمینه‌هایی توسط طرح شهاب مورد بررسی قرار می‌گیرند؟
 • ایا در مورد سمینارهای آموزشی تکمیل کننده‌ی طرح شهاب اطلاعی دارید؟
 • آیا می دانید تاثیر جشنواره خوارزمی و جابربن‌حیان در تکمیل فرم‌های شهاب چقدر است؟
 • آیا از جایگاه زمینه های غیر درسی مانند زمینه‌های ورزشی و هنر در طرح شهاب اطلاعی دارید؟
 • آیا تا کنون از خدمات مشاوره مشاور گروپ استفاده کرده‌اید؟
 • آیا می دانید یک مشاوره تحصیلی عالی چه تاثیری در آینده تحصیلی و شغلی شما خواهد داشت؟

برای پاسخ به این سوالات و کسب اطلاعات بیشتر با مشاور گروپ تماس بگیرید

برای آگاهی از جدیدترین اخبار آزمون ها و مطالب تحصیلی بر روی عکس زیر کلیک نمایید.

مشاور گروپچگونگی اجرای طرح شهاب در دوره اول متوسطه

سوالات متداول طرح شهاب در مدارس

جامعه هدف اجرای برنامه ملی شهاب چه دانش آموزانی می باشند؟

دانش آموزان پایه چهارم و پنجم در تمام مناطق آموزشی کشور / دانش آموزان پایه ششم ابتدایی در آن دسته از مناطق آموزشی مجری که از سال تحصیلی 97-98 و پیش از آن، برنامه شهاب را آغاز کرده اند.

فرآیند شناسایی و هدایت در برنامه ملی شهاب چگونه است؟

فرآیند شناسایی و هدایت دانش آموزان با استعداد برتر، در محیط مدرسه ، با محوریت معلم دیگر عوامل آموزشی و تربیتی، بدون جداسازی آنها از کلاس و مدرسه شان انجام می پذیرد.

هدف از اجرای طرح شهاب در مدارس چیست؟

جزئیات طرح شهاب مدارس ، در این مقاله ارائه داده شده است.

جهت مشاوره در زمینه طرح شهاب

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۴_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

دریافت نتایج نهایی کنکور 1400