سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری 1402

سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری

جهت مشاوره در زمینه سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری 1402

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

این مقاله سعی دارد به موضوع سهمیه‌ های موثر در کنکور سراسری بپردازد. در این مقاله سعی خواهیم کرد در رابطه با مبحث سهمیه بهیاری در ثبت نام کنکور سراسری توضیحاتی را ارائه دهیم. از جمله سهمیه های موثر در کنکور سراسری می توان به سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، سهمیه خانواده شهدا و ... اشاره نمود. شرایط استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری در ادامه مقاله بیان شده است. با ما همراه باشید.

سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری

احتمال بازگشت سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1402 وجود دارد ؟

کبگانیان، قائم مقام ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگ: با بیان اینکه سهمیه‌های کنونی موجود در کنکور خیلی متنوع، متعدد و زیاد هستند، قرار است این سهمیه‌ها ساماندهی شوند، اما این سهمیه‌ها به کلی حذف نمی‌شوند، زیرا وجود سهمیه‌های حداقلی در کنکور لازم است.

قائم مقام ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگ درباره دلیل مصوب شدن سهمیه پنج درصدی برای بهیاران در پذیرش کنکور، گفت: در موضوع تصویب سهمیه برای بهیاران در دوران شیوع ویروس کرونا اعتقاد بر این بود که با توجه به شرایط اضطراری موجود قرار دادن سهمیه ۵ درصدی، لازم است.

برای اینکه بهیاران را تشویق کنیم این سهمیه را در نظر گرفتیم و تصویب این سهمیه منافاتی با اصل ساماندهی سهمیه‌های کنکور ندارد. ساماندهی سهمیه‌ها را در دستور کار داریم و منتظر هستیم که شوراهای اسلامی شدن دانشگاه‌ها نتیجه بررسی این مصوبه را اعلام کنند.

مصوبه سهمیه بهیاران در کنکور سراسری ابلاغ شد

این مصوبه بنا به درخواست وزارت بهداشت و به منظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان دیپلم بهیاری و برقراری عدالت آموزشی، تصویب و به وزارتین بهداشت و علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان سنجش، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ابلاغ شده است.

بر اساس این مصوبه، به مدت ۵ سال حداکثر ۵ درصد از ظرفیت هر یک از رشته‌محل‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط و دارای حداقل ۳ سال سابقه کار مورد تأیید وزارت بهداشت، اختصاص یافته است.

همچنین بر اساس مصوبه مذکور، حد نصاب نمره لازم برای پذیرش داوطلبان در هریک از کد رشته‌محل‌های پرستاری، کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در پذیرش آزاد آن کد رشته‌محل خواهد بود.

در بخشی از این مصوبه بیان شده است: به منظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان دیپلم بهیاری و برقراری عدالت آموزشی در رقابت با سایر داوطلبان آزمون ورودی دانشگاه‌ها، اختصاص حداکثر ۵ % از ظرفیت هریک از رشته‌محل‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط، دارای حداقل سه سال سابقه کار مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدت ۵ سال در جلسه ۱۴۰ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مورخ ۱۸ آذر ۹۹ و بنا به درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به تصویب رسید.

در بخش  دیگری از این مصوبه آمده است: حد نصاب نمره لازم برای پذیرش داوطلبان در هریک از کد رشته‌محل‌های پرستاری، کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در پذیرش آزاد آن کد رشته‌محل خواهد بود.

سهمیه بهیاری در کنکور سراسری

 بهیار به افرادی گفته می‌شود که مشغول به خدمت در یک مرکز دولتی و یا غیردولتی می‌باشند. این افراد دارای حداقل 3 سال سابقه بوده و به‌عنوان بهیار در استان محل خدمت خود مشغول به انجام‌ وظیفه می‌باشند. تحصیلات این افراد دیپلم بهیاری می‌باشد.

تنها داوطلبان کنکور گروه آزمایشی تجربی، می توانند از سهمیه مذکور استفاده نمایند که شرط استفاده از آن ورود به رشته پرستاری می باشد. بنابراین، سهمیه بهیاری فقط برای افرادی که شرایط لازم را داشته باشند قابل استفاده است.

میزان تاثیر سهمیه بهیاری در کنکور سراسری

داوطلبان کنکور سراسری می توانند هنگام ثبت نام از سهمیه های کنکور متفاوتی مانند سهمیه ایثارگران ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه جانبازی ، سهمیه خانواده شهدا ، سهمیه 5 درصد ایثارگران استفاده نمایند. در میان تمام این ها نوع دیگری از سهمیه با عنوان “سهمیه بهیاران” وجود دارد که استفاده از آن برای برخی شرکت کنندگان در کنکور گروه آزمایشی تجربی امکان پذیر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سهمیه بهیاران در کنکور معادل 5 درصد ظرفیت رشته پرستاری هر دانشگاه می‌باشد.

شما می‌توانید برای اطلاع از وضعیت سهمیه بهیاران و آخرین تغییرات آن‌ها با کارشناسان مشاور گروپ تماس حاصل کنید

سهمیه بهیاری و شرایط استفاده از آن در کنکور 

سهمیه بهیاری برای افراد واجد شرایط قابل استفاده است. داوطلبان جهت استفاده از این سهمیه می بایست از سازمان مربوطه گواهی لازم را دریافت نموده و نزد خود حفظ کنند. دقت داشته باشید، تنها داوطلبان گروه آزمایشی تجربی می توانند از این سهمیه استفاده نمایند که آن هم مشروط بر ورود به رشته پرستاری است. اما استفاده از این سهمیه ملزوم به رعایت و داشتن برخی از شرایط است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

شرایط استفاده از سهمیه بهیاران

 1. آن دسته از بهیاران که دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید (کاردانش) مورد تایید آموزش و پرورش بوده و در همین زمینه به اشتغال می پردازند ، می توانند از سازمان مربوطه مدرکی مستند تهیه نموده و جهت ورود به رشته پرستاری نزد خود نگهداری نمایند.
 2. سهمیه ویژه بهیاری به مدت 3 سال و از سال تحصیلی 96 – 97 و به اندازه 5 درصد ظرفیت موجود جهت پذیرش در مقطع کارشناسی پیوسته رشته پرستاری، تمدید شده است.
 3. ارائه مدرک پیش دانشگاهی برای آن دسته از افراد که دیپلم بهیاری شان متعلق به نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی است و هم چنین ارائه مدرکی مبنی بر اشتغال به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی مشروط بر فراغت از تحصیل الزامی است.
 4. داوطلبی که از این سهمیه استفاده می کند می بایست پس از اخذ دیپلم بهیاری 3 سال به عنوان “بهیار” سابقه خدمت دولتی یا غیر دولتی در استان محل خدمت داشته باشد.

داوطلبانی که تمام شرایط فوق را دارا می باشند ، می توانند علاوه بر تعیین سهمیه خود از بند 26 ، گزینه ای که با عنوان “بهیار هستم” در بند 31 فرم ثبت نام آن ها قرار دارد را علامت زده و در بند 36 همین فرم ، استان محل خدمت خود را انتخاب نمایند.

دلیل حذف سهمیه بهیاری در کنکور سراسری چیست؟

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کل محور لایحه ساماندهی سهمیه های آزمون ها بر این محور بنا شده است که افرادی که نمرات بالاتری دارند بدون قید و بند به رشته های مورد علاقه خود وارد شوند. لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی و اصلاح قوانین مرتبط همانطور که از عنوانش مشخص است، "لایحه توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی" است و قصد دارد قید و بند ها را از سر راه افراد با نمرات برتر کنکور بردارد.

دکتر حمید اکبری در رابطه با لایحه ساماندهی سهمیه های آموزش عالی گفت: تاکید بر پذیرش افراد با توانمندی علمی بالا در تمامی رشته ها می باشد و رشته پرستاری هم باید از طریق رقابت علمی برابر برای کلیه داوطلبان امکان پذیرش داوطلبان قوی تر از نظر علمی فراهم آید. بنابراین اگر وجود سهمیه بهیاری، موجب ورود افراد ضعیف تر به رشته پرستاری شود، ضرورتی به اعمال این سهمیه نمی باشد.

خدایی تاکید کرد: هدف اصلی این لایحه این است که هر آنچه ظرفیت یک آزمون است، پذیرش به صورت عادلانه و تنها ملاک آن یعنی نمره صورت گیرد و اگر قرار است امتیازی داده شود تنها به صورت مازاد بر ظرفیت باشد تا حق افرادی که با وضعیت علمی مناسب در آزمون ها شرکت می کنند ضایع نشود.

مطالب پیشنهادی برای مطالعه

سوالات متداول داوطلبان

شرایط استفاده از سهمیه بهیاری در کنکور سراسری چیست؟

سهمیه بهیاری برای افراد واجد شرایط قابل استفاده است. داوطلبان جهت استفاده از این سهمیه می بایست از سازمان مربوطه گواهی لازم را دریافت نموده و نزد خود حفظ کنند. دقت داشته باشید، تنها داوطلبان گروه آزمایشی تجربی می توانند از این سهمیه استفاده نمایند .

سهمیه های موثر در کنکور سراسری کدام است؟

از جمله سهمیه های موثر در کنکور سراسری می توان به سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، خانواده شهدا و ... اشاره نمود.

سهمیه های حذف شده در کنکور سراسری کدام است؟

سهمیه های بومی گزینی، بومی منطقه ای، بومی قطب و بومی ناحیه ای حذف شده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1402 با کارشناسان مجرب مجموعه بزرگ مشاور گروپ تماس حاصل نمایید.

ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب فقط از طریق تلفن های ثابت

تماس از سراسر کشور 9099071613


3.8/5 - (16 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری 1402

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. دریکان

  با عرض سلام وخسته نباشید شماره ای که دادین اشتباهه وپاسخگو نیست لطفا راهنمایی کنید من بهیارم فارق سال 74و75 الان14 سال سابقه کاری در بیمارستان ومرکز بهداشت رادارم تقاضای ادامه تحصیل دارم لطفا راهنمایی بفرمایین متشکرم

  پاسخ
  1. مشاور گروپ

   سلام وقت بخیر. برای اینکه کارشناسان ما راهنمایی های دقیقتر و با توجه به شرایط اختصاصی شما داشته باشند پیشنهاد میکنم تماس بگیرید. 9099071613 این شماره 10 رقمی و بدون نیاز به اضافه کردن کد و یا صفر به ابتدای آن است.
   اگر در هر صورتی امکان برقراری تماس با این شماره رو ندارید می توانید از طریق https://moshavergroup.com/blog/pay/ بسته های مشاوره ای مدت دار مجموعه را خریداری کنید.

   پاسخ
   1. half

    سلام هيچكدام از شماره ها درست نبوده و با تلفن ثابت تست كردم ،راه ديگري براي ارتباط هست؟

    پاسخ
    1. مشاور گروپ

     سلام وقت بخیر. تماس با خط ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۳ (خط ده رقمی) بدون احتیاج به گرفتن کد و یا اضافه کردن صفر به ابتدای شماره امکانپذیر است. درصورتیکه به هر دلیل امکان برقراری تماس با شماره اصلی مجموعه (۹۰۹۹۰۷۱۶۱۳) رو ندارید می توانید از طریق https://moshavergroup.com/blog/pay/ بسته های مشاوره ای مدت دار مجموعه را خریداری کنید.

 2. مدینه

  با سلام مدینه هستم از استان خوزستان 25 سال سن دارم
  کارشناسی ارشدم تموم شد علاوه براین چندین مدرک دارم ورزشکارم قدم 163 وزن 56 کیلیو . فرزند جانباز هستم .علاقه شدیدی ب نظام دارم چطور میشه وارد بشم آیا با این شرایط میتونم یانه باتشکر از لطف بی کران شما

  پاسخ
  1. سالم

   خوبه چه رشته داري بيمارستانهاي اهواز داره استخدام ميكنه 9333166210

   پاسخ
  2. زهرا

   سلام و خسته نباشید مدارک بهیاری که از طریق دوره های اموزشی گرفته میشه ومدرک معتبر علوم پزشکی روهم داره
   آیاسهمیه میگیره؟

   پاسخ
 3. زهرا

  سلام من میخوام بهیار شم و کد شو بگیر تو ثبت نام کنکور بزنم باید از چه راهی وارد شم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  1. فریبا

   سلام من دارای مدرک بهیاریم سال ۸۰-۸۱نظذم سالی واحدی پیش دانشگاهی ندارم ولی فوق دیپلم گرافیکم کنکور ۹۸ شرکت کردم انتخاب رشته هم کردم به نظر شما من رو پذیزش وقبول میکنن

   پاسخ
 4. سجاد اسعدی

  سلام من میخواستم شرایط بهیاری رو میخواستم بدونم من الان دانشجوی حسابداری هستم میخوام بهیاری بخونم باید چکار کنم راهنماییم بفرمایید

  پاسخ
  1. الا

   اون مدرکت بهیاری نیست کمک پرستاریه تحقیق کن میفهمی

   پاسخ
  2. ب

   از دبیرستانه الان دیگه نمیتونی بخونی. رشنه دبیرستانیه

   پاسخ
 5. سالم

  خوبه چه رشته داري بيمارستانهاي اهواز داره استخدام ميكنه 9333166210

  پاسخ
 6. صادق

  سلام.من رشتم دیپلم و فوق دیپلم حسابداری هست.امکان داره که بتونم تو ازمون شرکت کنم و اگر شرکت کنم قبول شم امکان ثبتنام برام وجود داره که بتونم مدرکشو بگیرم یا ن ؟! به ایمیلم جواب بدین لطفا

  پاسخ
  1. محمد

   سلام من دانش آموز رشته تجربی پایه دهم هستم خواستم ببینم شرایط استخدام دربهاری در نظام چی هست؟ بعد ادرس گزینش در بهیاری نظام در کرمانشاه کجاست ممنون.

   پاسخ
 7. محمد

  سلام من دانش آموز رشته تجربی پایه دهم هستم خواستم ببینم چطور. میشه به استخدام. بهیاری در نظام دربیام؟ شرایطش چی هست؟ و دوم اینکه درکرمانشاه مرکز گزینش و استخدام. بهیاری نظام کجاست لطفا آدرس اون مکانم بدید ممنون.

  پاسخ
 8. Habib

  سلام اگه منظورت از نظام نیروهای مسلح هستش بنده مال ارتش رو میدونم که هرسال اردیبهشت یا خردادماه از طریق روزنامه اطلاعات اعلام پذیرش میکنه واسه استخدام وباید مدرک دیپلم داشته باشید که دوره ای نزدیک به یک سال و نیم تا دو سال داره که محلش هم مرکز آموزش بهداشت و درمان واقع در تهران،میدان انقلاب و خیابان فاطمی هستش.

  پاسخ
 9. مهدی

  سلام دوستان جهت اگاهی بگم که رشته بهیاری فقط میتونید تو دوران دبیرستان بخونید یعنی زمانی ک میخوایید انتخاب رشته دبیرستان بکنید باید برید هنرستان بهیاری منطقه تون حالا تو مناطقی هست تو مناطقی نیست. در هر حال برای ثبت نام هم نباید درسی رو افتاده باشید تو آزمون شرکت میکنید و بعدش مصاحبه اگ قبول شدید میرید دوره سه ساله بهیاری رو میخونید زمان ما یعنی سال 93تا 95 دوساله بوده ک باید بعدش پیش رو میگرفتیم ولی الان چون سه ساله هست پیش دانشگاهی نمیخواد بگیرید. ضمنا خوبیه بهیاری اینکه زود سرکار میرید. بعدشم بهیار ها هیچ وقت مریض رو ترو خشک نمی کنن اون وظیفه خدمه و کمک بهیار هاست ک دوره 6 ماهه داشتن نه مایی که 3 سال خوندیم.
  در کل بگم اگه از دوره انتخاب رشته دبیرستانتون گذشته و تو رشته ی دبیرستانی خاصی دارین درس میخونید کلا قید بهیاری رو بزنید . اگرم خیلی علاقه مندید میتونید برید معاونت اموزشی علوم پزشکی منطقه تون ببینید ثبت نام کمک بهیاری یا کمک پرستاری دارن یا نه اگ دوست داشتین ثبت نام کنید.
  من خودم بهیار هستم سوالی بود بپرسید در خدمتم

  پاسخ
 10. محمد

  سلام خسته نباشید بنده برای ثبت نام کنکور گیر کردم نتونستم ثبت نام کنم کد سوابق تحصیلی میخواد همچین چیزی هم نییت میشه کمکم کنید دیپلم بهیاری دارم کاردانش ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 11. عظیمی

  سلام ،هر سال یه دفترچه جداگانه برای سهمیه بهیاری که شامل دروس بهیاری بود ،تعبیه میشد که ضریب ۳ داشت ،آیا امسال آزمون ۱۴۰۰هم این دفترچه از کتب بهیاری توی کنکور تعبیه میشه یا نه ،هیچ اشاره ای نشده ،خواهش میکنم اگه کسی اطلاعی داره ،اطلاع رسانی کنه،
  بهیارا کتابای خودشونمـ بخونن برا کنکور یا نه؟

  پاسخ
 12. هانیه

  سلام خدمت شما عزیزان
  من سال دیگه سال آخری هست که بهیاری میخونم و فارغ التحصیل میشم میخواستم بدونم که اگه بخوام کنکور تجربی بدم بایدحتما دیپلم تجربی داشته باشم اگه که لازمه باید کجا برم دیپلم تجربی رو بگیرم

  پاسخ
 13. المیرا فتاحی

  سلام
  بنا به حرفایی ک اینجا گفته شد ،برای منی که رشته تجربی میخونم یازدهم هستم امکان اینکه رشته بهیاری بخونم وجود نداره؟!

  پاسخ
 14. زهرا

  سلام من کلاس دهم رشته تجربی هستم میخوام بهیاری برم میتونم هیچ کدوم از شماره های مشاورا جواب نمیده میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
 15. اکبری

  این سازمان سنجشدروغگو هست من تو کنکور سوالای بهیاری رو ۶۵ درصد زدم ولی قبول نشدم لعنت بر پدرشون

  پاسخ
 16. فاطمه

  سلام ببخشید میخواستم بدونم آخرین رتبه قبولی پرستاری کرمان چه رتبه ای بوده؟
  وسهمیه بهیاری تا چه حد در کنکور می‌تونه کمک کنه؟

  پاسخ
 17. فاطمه

  سلام ببخشید بهیاری واقعا برای پرستاری سهمیه داره؟

  پاسخ
 18. میر

  سلام من سحر هستم اهل( س وب)
  بهیارم میخواستم بدونم چقدر سهمیه داریم توی کنکور
  احتمال قبولی چند درصدع؟؟؟؟

  پاسخ
 19. نرگس

  سلام
  آیا کسی می‌دونه چطوری باید واسه بهیاری ثبت نام کنیم؟؟
  من الان چند وقت دارم پیگیری میکنم اما کسی اطلاع ندارن حتی مدارس
  من امثال باید کنکور بدم هنرستان درس خوندم میتونم بهیاری امتحان بدم ؟؟!!

  پاسخ
 20. متین

  سلام من الان سال یازدهم بهیاری هستم میتونم کنکورپزشکی بزنم یان

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

نصب اپ دانش آموزی