سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری 1403

سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری

جهت مشاوره در زمینه سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری 1403

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

این مقاله سعی دارد به موضوع سهمیه‌ های کنکور سراسری بپردازد. در این مقاله سعی خواهیم کرد در رابطه با مبحث سهمیه بهیاری در ثبت نام کنکور سراسری توضیحاتی را ارائه دهیم. از جمله سهمیه های موثر در کنکور سراسری می توان به سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، سهمیه خانواده شهدا و … اشاره نمود. شرایط استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری در ادامه مقاله بیان شده است. با ما همراه باشید.

سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری

احتمال بازگشت سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403 وجود دارد ؟

کبگانیان، قائم مقام ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگ: با بیان اینکه سهمیه‌های کنونی موجود در کنکور خیلی متنوع، متعدد و زیاد هستند، قرار است این سهمیه‌ها ساماندهی شوند، اما این سهمیه‌ها به کلی حذف نمی‌شوند، زیرا وجود سهمیه‌های حداقلی در کنکور لازم است.

قائم مقام ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگ درباره دلیل مصوب شدن سهمیه پنج درصدی برای بهیاران در پذیرش کنکور، گفت: در موضوع تصویب سهمیه برای بهیاران در دوران شیوع ویروس کرونا اعتقاد بر این بود که با توجه به شرایط اضطراری موجود قرار دادن سهمیه ۵ درصدی، لازم است.

برای اینکه بهیاران را تشویق کنیم این سهمیه را در نظر گرفتیم و تصویب این سهمیه منافاتی با اصل ساماندهی سهمیه‌های کنکور ندارد. ساماندهی سهمیه‌ها را در دستور کار داریم و منتظر هستیم که شوراهای اسلامی شدن دانشگاه‌ها نتیجه بررسی این مصوبه را اعلام کنند.

مصوبه سهمیه بهیاران در کنکور سراسری ابلاغ شد

این مصوبه بنا به درخواست وزارت بهداشت و به منظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان دیپلم بهیاری و برقراری عدالت آموزشی، تصویب و به وزارتین بهداشت و علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان سنجش، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ابلاغ شده است.

بر اساس این مصوبه، به مدت ۵ سال حداکثر ۵ درصد از ظرفیت هر یک از رشته‌محل‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط و دارای حداقل ۳ سال سابقه کار مورد تأیید وزارت بهداشت، اختصاص یافته است.

همچنین بر اساس مصوبه مذکور، حد نصاب نمره لازم برای پذیرش داوطلبان در هریک از کد رشته‌محل‌های پرستاری، کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در پذیرش آزاد آن کد رشته‌محل خواهد بود.

در بخشی از این مصوبه بیان شده است: به منظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان دیپلم بهیاری و برقراری عدالت آموزشی در رقابت با سایر داوطلبان آزمون ورودی دانشگاه‌ها، اختصاص حداکثر ۵ % از ظرفیت هریک از رشته‌محل‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط، دارای حداقل سه سال سابقه کار مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدت ۵ سال در جلسه ۱۴۰ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مورخ ۱۸ آذر ۹۹ و بنا به درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به تصویب رسید.

در بخش  دیگری از این مصوبه آمده است: حد نصاب نمره لازم برای پذیرش داوطلبان در هریک از کد رشته‌محل‌های پرستاری، کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در پذیرش آزاد آن کد رشته‌محل خواهد بود.

سهمیه بهیاری در کنکور سراسری

 بهیار به افرادی گفته می‌شود که مشغول به خدمت در یک مرکز دولتی و یا غیردولتی می‌باشند. این افراد دارای حداقل 3 سال سابقه بوده و به‌عنوان بهیار در استان محل خدمت خود مشغول به انجام‌ وظیفه می‌باشند. تحصیلات این افراد دیپلم بهیاری می‌باشد.

تنها داوطلبان کنکور گروه آزمایشی تجربی، می توانند از سهمیه مذکور استفاده نمایند که شرط استفاده از آن ورود به رشته پرستاری می باشد. بنابراین، سهمیه بهیاری فقط برای افرادی که شرایط لازم را داشته باشند قابل استفاده است.

میزان تاثیر سهمیه بهیاری در کنکور سراسری

داوطلبان کنکور سراسری می توانند هنگام ثبت نام از سهمیه های کنکور متفاوتی مانند سهمیه ایثارگران ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه جانبازی ، سهمیه خانواده شهدا ، سهمیه 5 درصد ایثارگران استفاده نمایند. در میان تمام این ها نوع دیگری از سهمیه با عنوان “سهمیه بهیاران” وجود دارد که استفاده از آن برای برخی شرکت کنندگان در کنکور گروه آزمایشی تجربی امکان پذیر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سهمیه بهیاران در کنکور معادل 5 درصد ظرفیت رشته پرستاری هر دانشگاه می‌باشد.

شما می‌توانید برای اطلاع از وضعیت سهمیه بهیاران و آخرین تغییرات آن‌ها با کارشناسان مشاور گروپ تماس حاصل کنید

سهمیه بهیاری و شرایط استفاده از آن در کنکور 

سهمیه بهیاری برای افراد واجد شرایط قابل استفاده است. داوطلبان جهت استفاده از این سهمیه می بایست از سازمان مربوطه گواهی لازم را دریافت نموده و نزد خود حفظ کنند. دقت داشته باشید، تنها داوطلبان گروه آزمایشی تجربی می توانند از این سهمیه استفاده نمایند که آن هم مشروط بر ورود به رشته پرستاری است. اما استفاده از این سهمیه ملزوم به رعایت و داشتن برخی از شرایط است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

شرایط استفاده از سهمیه بهیاران

 1. آن دسته از بهیاران که دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید (کاردانش) مورد تایید آموزش و پرورش بوده و در همین زمینه به اشتغال می پردازند ، می توانند از سازمان مربوطه مدرکی مستند تهیه نموده و جهت ورود به رشته پرستاری نزد خود نگهداری نمایند.
 2. سهمیه ویژه بهیاری به مدت 3 سال و از سال تحصیلی 96 – 97 و به اندازه 5 درصد ظرفیت موجود جهت پذیرش در مقطع کارشناسی پیوسته رشته پرستاری، تمدید شده است.
 3. ارائه مدرک پیش دانشگاهی برای آن دسته از افراد که دیپلم بهیاری شان متعلق به نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی است و هم چنین ارائه مدرکی مبنی بر اشتغال به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی مشروط بر فراغت از تحصیل الزامی است.
 4. داوطلبی که از این سهمیه استفاده می کند می بایست پس از اخذ دیپلم بهیاری 3 سال به عنوان “بهیار” سابقه خدمت دولتی یا غیر دولتی در استان محل خدمت داشته باشد.

داوطلبانی که تمام شرایط فوق را دارا می باشند ، می توانند علاوه بر تعیین سهمیه خود از بند 26 ، گزینه ای که با عنوان “بهیار هستم” در بند 31 فرم ثبت نام آن ها قرار دارد را علامت زده و در بند 36 همین فرم ، استان محل خدمت خود را انتخاب نمایند.

بیشتر بخوانید

دلیل حذف سهمیه بهیاری در کنکور سراسری چیست؟

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کل محور لایحه ساماندهی سهمیه های آزمون ها بر این محور بنا شده است که افرادی که نمرات بالاتری دارند بدون قید و بند به رشته های مورد علاقه خود وارد شوند. لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی و اصلاح قوانین مرتبط همانطور که از عنوانش مشخص است، “لایحه توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی” است و قصد دارد قید و بند ها را از سر راه افراد با نمرات برتر کنکور بردارد.

دکتر حمید اکبری در رابطه با لایحه ساماندهی سهمیه های آموزش عالی گفت: تاکید بر پذیرش افراد با توانمندی علمی بالا در تمامی رشته ها می باشد و رشته پرستاری هم باید از طریق رقابت علمی برابر برای کلیه داوطلبان امکان پذیرش داوطلبان قوی تر از نظر علمی فراهم آید. بنابراین اگر وجود سهمیه بهیاری، موجب ورود افراد ضعیف تر به رشته پرستاری شود، ضرورتی به اعمال این سهمیه نمی باشد.

خدایی تاکید کرد: هدف اصلی این لایحه این است که هر آنچه ظرفیت یک آزمون است، پذیرش به صورت عادلانه و تنها ملاک آن یعنی نمره صورت گیرد و اگر قرار است امتیازی داده شود تنها به صورت مازاد بر ظرفیت باشد تا حق افرادی که با وضعیت علمی مناسب در آزمون ها شرکت می کنند ضایع نشود.

سوالات متداول داوطلبان

شرایط استفاده از سهمیه بهیاری در کنکور سراسری چیست؟

سهمیه بهیاری برای افراد واجد شرایط قابل استفاده است. داوطلبان جهت استفاده از این سهمیه می بایست از سازمان مربوطه گواهی لازم را دریافت نموده و نزد خود حفظ کنند. دقت داشته باشید، تنها داوطلبان گروه آزمایشی تجربی می توانند از این سهمیه استفاده نمایند .

سهمیه های موثر در کنکور سراسری کدام است؟

از جمله سهمیه های موثر در کنکور سراسری می توان به سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، خانواده شهدا و ... اشاره نمود.

سهمیه های حذف شده در کنکور سراسری کدام است؟

سهمیه های بومی گزینی، بومی منطقه ای، بومی قطب و بومی ناحیه ای حذف شده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403 با کارشناسان مجرب مجموعه بزرگ مشاور گروپ تماس حاصل نمایید.

ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب فقط از طریق تلفن های ثابت

تماس از سراسر کشور 9099071613


3.6/5 - (18 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه سهمیه بهیاری در ثبت ‌نام کنکور سراسری 1403

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. مهدی

  سلام سهمیه فقط برای پرستاری است اگر تراز بالا بیاد و رتبه کم باشه میتونیم پزشکی بریم یا خیر فقط پرستاری و هوش بری

  پاسخ
 2. Negi

  سلام وقت بخیر ببخشید کسیکه رشته دیپلم کاردانش بوده رشته نقشه کشی میتونه الان دانشگاه بهیاری شرکت کنه یا خیر؟؟یا اینکه تطبیق دروس،بده بعضی از درسارو دیپلمشو بگیره

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1404
نصب اپ دانش آموزی