دین و زندگی کنکور 98 | روش صحیح مطالعه دین و زندگی ویژه 100 % زدن

دین و زندگی کنکور 98

جهت مشاوره در زمینه دین و زندگی کنکور 98 | روش صحیح مطالعه دین و زندگی ویژه 100 % زدن

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دین و زندگی کنکور 98  : اصولا کسانی این درس را صد خواهند زد که خط به خط کتاب را حفظ باشند و آیات را با ترجمه یاد بگیرند. کسانی که در ابتدا این درس را می خواهند مفهومی یاد بگیرند، سخت در اشتباه هستند. این درس مفهومی نیست!

دین و زندگی کنکور 98

دین و زندگی کنکور 98  »  درس دینی یا همان { دین و زندگی } از لحاظ ضریب اهمیت زیادی دارد { ضریب درس دینی { ۳ است }، تعداد تست های آن ۲۵ تاست و اولین سومین دفترچه کنکور سراسری است. دینی از جمله درسهایی است که در کنکور سراسری موجب موفقیت بسیاری از ذانش آموزان شده.

چرا که دانش آموزان زیادی ضعف خود در درسهای دیگر را با دینی جبران میکنند و درصدهای خوبی از این درس میگیرند.امروز می خوام این نوید را به شما بدم که این درس هم بسیار راحته و راحت می تونید در کنکور درصد دینی خودتون را صد درصد بزنید . بله درست شنیدید ، درصد ۱۰۰ .دین و زندگی کنکور 98 

دین و زندگی کنکور 98  »   این درس بازی کلید واژه ها و مسابقه حفظ کردن است. کسانی که حافظه قوی دارند باید خط به خط را حفظ کنند و بهترین روش خواندن درس دین و زندگی برای آنها حفظ کردن مطلق است. کسانی که حافظه ضعیفی دارند باید پارگراف به پارگراف را مانند معلم برای در و دیوار توضیح دهند.

دین و زندگی کنکور 98  »  روش معلم سر خود برای این درس بهترین روش است. هیچوقت در دور اول این درس را خلاصه نویسی نکنید. هیچ وقت تستها را به آخرین روزها موکول نکنید. هیچوقت مفهومی نخوانید. این درس را حفظ کنید و توضیح دهید. از دور سوم به بعد خلاصه برداری کنید.

تستها را در هر دور بزنید و به هیچ تستی رحم نکنید. از دور سوم به بعد مفاهیم را یاد بگیرید. دلیل این امر این است که بعد از دور سوم تقریباً مطالب تا حدی در یاد شما می ماند و باید به ارتباطات قسمتهای مختلف در کتابهای گوناگون پی ببرید. اگر مفهوم را در اینجا دریابید به راحتی می توانید ارتباطات را پیدا کنید.دین و زندگی کنکور 98  

اما استراتژی باید چگونه تعریف شود:

دین و زندگی کنکور 98  »   کسانی که حافظه قوی و درک دینی بالایی دارند، باید از همان دور اول شروع به حفظ کردن کنند و بعد از مدتی تستها را بزنند. دور دوم را مانند دور اول ولی سریعتر بخوانند و دور سوم نوبت خلاصه برداری و ارتباطات و تفهیم مطالب می باشد. از دور چهارم باید تست زنی بی نهایت و خواندن خلاصه ها را انجام دهند.

در برنامه ریزی مشاور گروپ چنین هدفی برای داوطلبان قوی در این درس طرح ریزی شده است. کافیست ثبت نام کنید و از داشتن این برنامه منسجم لذت ببرید. بعد از ثبت نام به مشاور خود اطلاع دهید که در این درس قوی هستید و او در همان لحظه برنامه مناسب با قوت شما را ارائه می دهد.

قبلاً هم دانش‌آموزانی زیادی را داشتیم که درصدهای نامطلوبی داشتن و هیچوقت علاقه ای به مطالعه دینی پیدا نمیکردند. ولی در نهایت تونستن با استفاده از روش صحیح مطالعه دینی در کنکور به در صدهای بالاتر از نود درصد و حتی درصد صد برسند.

پس دانش آموزان عزیزم ،این مقاله فوق العاده را به دقت بخوانید از آن استفاده کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

دین و زندگی کنکور 98  »   کسانی که حافظه ضعیفی دارند و نمی توانند آیات متعدد را تحلیل کنند کار سختی در پیش دارند. این افراد باید در دور اول مطالب را سطحی بخوانند و تا حدی که می توانند برای در و دیوار توضیح دهند تا قدرت تحلیلی آنها در این درس افزایش یابد.

در دور دوم شروع به حفظ کردن خط به خط مطالب کنند و دست به تست زنی و خلاصه نویسی نزنند. دور سوم نوبت تست زنی است. درسها را مرور کنند و شروع به تست زنی نمایند. در دور چهارم باید خلاصه نویسی را شروع کنند و تا می توانند ارتباطات مفاهیم مختلف با هم را بنویسند. در دور پنجم خلاصه ها را بخوانند و تست بزنند و خلاصه های خود را اصلاح کنند. از دور پنجم به بعد فقط خواندن خلاصه ها و تست زنی مکرر انجام خواهد گرفت. بدین ترتیب آنها به صد در صد خواهند رسید.

برنامه ریزی مشاور گروپ ایده آل ترین نوع برنامه ریزی برای مرورهای بی نهایت زیاد است. تجربه آن، لذت درس خواندن را به شما هدیه خواهد داد.

مرور برای درس دینی تمامی مشکلات در این درس را برطرف می کند. این مرور نه تنها مربوط به خود دروس بلکه مربوط به تستهای این درس نیز می باشد.

مشاور گروپ

سبک سوالاتی که در درس دینی طرح میشود

در سال های گذشته با توجه به مفهومی شدن سوالات شاهد این موضوع در درس دین و زندگی نیز بوده ایم. دیگه اون دست از سوالات که صرفا جنبه حفظی داشت در این درس کمتر طرح میشوند و بیشتر سوالات مفهومی و ترکیبی از ۳ کتاب دین و زندگی دبیرستان طرح می شود.با آنالیز و بررسی سوالات درس دین و زندگی در چند سال اخیر میبینیم که بیش از ۶۰درصد از سوالات درس دین و زندگی را از مبحث آیات و روایات مطرح می کنند که نیازمند مطالعه آیات برای پاسخ گویی به این تیپ از سوالات هستیم. برای یادگیری هرچه بهتر آیات به نکات زیر دقت کنید…

۱ – روش صحیح مطالعه دینی{ آیات و روایات دینی }

– موضوع اصلی آیه را بدانید ( سرتیتر اصلی درس یا پاراگراف اصلی یا فرعی)
۲- این آیه از زبان چه کسی و یا چه کسانی است؟
۳- این آیه در باره چه شخصی و یا چه اشخاصی است؟
۴- این آیه خطاب به به چه شخصی یا چه اشخاصی است؟
۵- این آیه برای چه زمانی است؟ ( قیامت- برزخ- دنیا) = ظرف تحقق آیه کدام است؟
۶- کلمات کلیدی آیه کدام است؟
۷- با کدام آیه و حدیث و شعر دیگری ارتباط معنایی { قرابت معنایی } دارد؟
۸- حتمأ پاراگراف بالا یا پایین آیه که با آیه ارتباط دارد مرور شود.
۹- آیه با چه کلماتی شروع و با چه کلماتی پایان یافته است؟
۱۰- دانستن ترجمه دقیق آیه

زمانی که این نکات مهم را بدانید ، در هنگام مطالعه حواستان جمع تر است و گیرایی بهتری دارید.

۲ – روش صحیح مطالعه دینی { متن کتاب درسی }

دین و زندگی کنکور 98  »   ابتدا یک دور از روی متن کتاب و آیه‌ها بخوانید، هدف از این کار آشنایی بیشتر با کلیات کتاب درسی است. زیر نکات مهم خط بکشید و نکته‌های مهم‌تر را Highlight کنید.

سعی کنید فقط از روی کتاب درسی بخوانید تا ذهنتان به کتاب درسی و مکان آیه‌ها عادت کند. می‌توانید در مورد پیام آیات و یا نکته‌های ریز از کتاب کمک‌درسی استفاده کنید ولی سعی کنید حتما در کتابتان وارد کنید.پس از طی مرحله‌ی اول، با کلیات درس آشنایی دارید و نکته‌های مهم را علامت زده‌اید.دین و زندگی کنکور 98 

در مرحله‌ی بعد باید با دقت بسیار بالا، کل مطالب درس را به‌صورت لایه‌ای و پاراگراف‌پاراگراف بخوانید؛ یعنی وقتی قسمت اول درس را خواندید در ذهنتتان مطالب آن را مرور کنید و سپس سراغ قسمت دوم درس بروید و پس از آن یک بار قسمت اول و دوم را با هم بخوانید و در ذهنتان مرور کنید.

دین و زندگی کنکور 98  »  به تقسیم‌بندی‌های مختلف، تیترها و ارتباط بین آیات و تیترها و جملات و پیام آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. بعد از این که یه بار دیگه با دقت جزئیات را خواندید،‌ این دفعه برگردید به ابتدای درس و آیه‌های آن درس را با دقت بخوانید و حتما ترجمه‌ی آن را بدانید.

طوری بخوانید که اگر آیه را دادند بتوانید موضوع آن و تیترهای مربوط با آن آیه در متن درس را در ذهنتان بگویید.

چند روز بعد،‌ دوباره برگردی و این بار سریع‌تر آن درس را بخوانید. به نکته‌هایی که در مرحله‌ی اول مشخص کرده‌اید و آیه‌ها و تیترها توجه بیش‌تری داشته باشید. حدود یک هفته بعد بار دیگر همین کار (مرور سریع‌تر نکته‌ها و آیه‌ها را مثلا برای چند درس انجام دهید تا کاملا برای‌تان تثبیت شود).

دین و زندگی کنکور 98  »  جهت به دست آوردن درصد مناسب در درس دین و زندگی حتمأ باید خط به خط کتاب را جوری بخوانید که تمام کلمات کلیدی، سرتیترها و ………. را حفظ حفظ باشید و بتوانید کتاب را در ذهن داشته باشید( یک نوع حافظه تصویری) مثلأ این سرتیتر است، این آیه است و بعد از آن چه جملاتی و چه کلماتی آمده است، خلاصه این که باید در ذهن شما «ملکه» بشود و به قول امروزی ها تو ذهن «اسکن» بشود.

آیا برای این درس با استفاده از روش صحیح مطالعه دینی ، خلاصه نویسی بکنیم ؟

بله، حتماً . اما به شرطی که خلاصه‌نویسی باشه و نه تکمیل نویسی عین متن کتاب ‌. بعضی از دانش آموزان به اسم خلاصه‌نویسی اقد‌ام به نوشتن تمام مطالب به‌صورت شاخه‌ای می‌کنند که باعث سردرگمی و افزایش بیش از حد مطالب و حجم مطالعاتی میشه ‌. خلاصه‌نویسی به شرط عد‌م اتلاف وقت مخصوصاً برای زمان د‌وره ، امری بسیار مفید‌ و با اهمیت است و اصلاً من معتقد‌م که شاخه‌بند‌ی امری بسیار مفید‌ و کاربردی و مدیریت زمان است

دغدغه مهم دانش آموزان ( فراموشی )

البته با استفاده از روش صحیح مطالعه دینی که در بالا به شما آموزش داده شد ، خیلی نگران این موضوع نباشید ولی چند نکته مهم دیگر هم خدمت شما خواهم گفت تا آمادگی شما برای صد زنی در این درس صد درصد باشد

زود به زود درس های خوانده شده را مرور کنید و تست های آنها را حداقل یک هفته پس از آخرین دوره بزنید.
بهتره که مرورها فقط از روی کتاب درسی یا جزوه دست نویس خودتان باشد ، چون وقتی شما برای اولین بار از روی کتاب درسی مطلب را حفظ کرده اید، دقیقا” در حافظه ی بینایی شما شکل و رنگ و طرح و مطالب آن صفحه حک شده، پس اگر دوره هم همیشه از روی یک منبع باشد ، می تواند به یاد آوری توسط حافظه ی بینایی کمک
قبل از رسیدن به مرحله تسلط از خواندن جزوات خلاصه شده و گلچین شده ی دینی بپرهیزید ، چراکه خط به خط کتاب و حتی زیر نویسها مهم هستند و مورد سوال واقع خواهند شد.

احکام را خوب یاد بگیرید بعد حفظ کنید ، زیرا که جملات دروس احکام کمی ثقیل هستند و اگر شما درست حکم را متوجه نشوید ، قطعا” تست را اشتباه خواهید زد .

هرگز درس دینی را به بعد از عید موکول نکنید . بعد از عید زمان مرور و تثبیت است . این درس حفظیاتش زیاد هست ، پس باید به صورت مستمر مرورش کنید و فاصله بین مرورها رو زیاد نکنید .
تست های سال های قبل مرجع بسیار مناسبی برای تست زنی شما هستند و دیده شده که سوالات تکراری از سالی به سال دیگر منتقل شده است.


* چند تذکر روش مطالعه دین و زندگی کنکور :

۱) هرگز و هرگز درس دینی را به بعد از عید موکول نکنید. بعد از عید زمان مرور و تثبیت است. مثلا من قبل از عید حدودا هفته‌ای ۳،‌ ۴ ساعت دینی می‌خواندم (حدود ۱ یا ۲ درس) و بعد از عید تقریبا هفته‌ای ۷ الی ۸ ساعت.

۲) اگر بار اول به درستی بخوانید و وقت زیاد با تمرکز بالا بگذارید، دفعه‌های بعد خیلی سریع‌تر مرور خواهید کرد و به‌راحتی می‌توانید در دینی درصد بالایی کسب کنید. مطمئن باشید کار سختی نیست چون اگر سخت بود من نمی‌توانستم ۹۴% بزنم!

۳) می‌توانید وقتی تمام درس‌های دینی را خواندید، در کنار مرورهای سریع کتاب، از یک کتاب موضوعی آیه‌ها و روایت‌ها، برای بعد از عید استفاده کنید؛ مثلا من در هفته‌های پایانی تقریبا یک روز در میان، نیم ساعت مقداری از آیه‌ها و روایت‌های کتاب موضوعی آیات را می‌خواندم.

مشاور گروپ

امیدوارم با مطالعه این مقاله دیگر هیچ مشکلی در رابطه با مطالعه درس دینی نداشته باشید و با تمام سرعت به سمت موفقیت حرکت کنید...


5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه دین و زندگی کنکور 98 | روش صحیح مطالعه دین و زندگی ویژه 100 % زدن

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

دریافت کارنامه کنکور 1401