چرا باید تست زماندار بزنیم ؟ از زبان دانشجوی هوشبری مشهد

تست زماندار

جهت مشاوره در زمینه چرا باید تست زماندار بزنیم ؟ از زبان دانشجوی هوشبری مشهد

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تست زماندار : مناسب‌ترین راه‌حل پیشرفت و دست‌یابی به موفقیت، داشتن قدرت مقابله با زمان‌های بیهوده و استفاده‌ی مناسب از لحظه به لحظه‌ی زمان مطالعه و درس خواندن است. در ادامه با مشاور گروپ همراه شوید...

تست زماندار

همیشه در مشاوره به دانش‌آموزان یادآوری می‌شود که تکنیک حل تست‌های زمان‌دار را یاد بگیرند و برای کسب نتیجه‌ی بهتر از آن استفاده کنند.

فواید حل تست های زمان دار برای آزمون ها

1. افزایش سرعت

2. افزایش دقت

با حل تست‌های زمان‌دار یاد می‌گیرید هر سؤال به چه میزان زمان برای پاسخ‌گویی نیاز دارد و با ثبت زمانِ حل هر تست یاد می‌گیرید که سرعت تست‌زنی خود را افزایش دهید و زمان حل هر تست را بعد از پایان آن با زمان حل تست‌های گذشته مقایسه کنید.

با استفاده از تست‌های زمان‌دار یاد می‌گیرید که هر سؤال را با دقت پاسخ دهید و در کم‌ترین زمان با بالاترین دقت، مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

با حل انواع مختلف تست‌های زمان‌دار و حل متفاوت سؤالات قادر خواهید بود دقت و تمرکز بیش‌تری برای تفکر و پاسخ‌گویی به هر سؤال داشته باشید.

تا جایی که امکان دارد سعی کنید سؤالات متفاوت را با بالا بردن سرعت تست‌زنی در کمال دقت تمرین و تکرار کنید تا به نتیجه‌ی دلخواهتان برسید.

فواید حل تست زماندار

درسهایم را خوب خواندهام، اما نمیدانم چرا در جلسه آزمون نمیتوانم تست بزنم!

– خیلی وقت میگذارم، اما وقتی در جلسه آزمون سوالات را میبینم، همه چیز را فراموش میکنم!

– نمیدانم چرا وقتی پرسش های آزمون را میبینم، هیچ ایده و فکر خاصی به نظرم نمیرسد، گویا برای اولین بار است که چنین مطالبی را دیدهام!

مطالب و موضوعاتی شبیه جملات و عبارات بالا، فراوان از سوی داوطلبان و دانش آموزانی که خود را برای آزمون سراسری آماده میکنند، شنیده میشود. این گروه از داوطلبان در تحیری نسبت به چرایی وقوع چنین اتفاقاتی به سر میبرند. تداوم این حیرت باعث خواهد شد تا آرام آرام مسیری را که می پیمایند، دچار انحراف شده و طبیعتاً با تکرار کسب نتایج نامطلوب، استرس و نگرانی، جایگزین آرامش و اطمینان خاطر شود و کمکم با چیرهشدن خستگی روحی، این گروه از داوطلبان ترجیح دهند به یافتههای اندک خود قناعت کنند و نتیجهی چنین قناعتی هرگز موفقیت دلخواه در آزمون سراسری نخواهد بود.

بررسی کوتاه و ساده پیرامون عملکرد و برنامهی روزانهی این داوطلبان، واقعیت شگفت آوری را مشخص می کند. واقعیتی که ممکن است در نگاه اول بسیار ساده به نظر بیاید اما بدون شک، نکتهای بسیار عمیق و دقیق است. بررسیها نشان میدهد که این گروه از داوطلبان نسبت به زدن تست و استفاده از تست به عنوان تمرین، در فقر به سر میبرند. این گروه از داوطلبان مشکل رایجشان این است: همان پرسش هایی را که در جلسه آزمون نتوانسته اند پاسخ دهند، در شرایط عادی پس از آزمون، به خوبی و به راحتی جواب میدهند.

به طور خلاصه و به صورت اشاره، چند نکته را پیرامون تست زنی تذکر داده و سپس به تشریح یکی از اقسام تست یعنی تست زمان دار خواهیم پرداخت:

بکوشید پس از انجام هر مطالعه، تعداد کمی تست بزنید
این کار به شما کمک می کند تا با الگوی تستی همان مطلبی که مطالعه کرده اید، آشنا شوید. در این صورت ذهن شما نظم منطقی بیش تری پیدا خواهد کرد. هرگز به صورت انبوه تست نزنید. انبوه زدن تست، مضرات فراوانی دارد. از جمله ی این مضرات می توان به تلف کردن تست، اتلاف وقت، ایجاد خستگی روحی ناشی از عدم اعتماد به نفس و … اشاره کرد .
اصولاً تست ها را به صورت گزینشی (Random) بزنید. این کار سبب می شود تا تمام موضوع و مبحث مورد مطالعه ی شما تحت پوشش تست قرار بگیرد .
حجم تست را کم انتخاب کنید ولی دفعات تکرار را بالا ببرید. بالا بردن دفعات تکرار سبب افزایش تمرین و طبیعتاً باعث ماندگاری بیش تر مطلب خواهد شد .

اگر دلایل مرتبط با درست، غلط زدن تست را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بزرگ ترین عامل به اشتباه افتادن داوطلبان این است که می کوشند سرعت بیش تری به خرج دهند و صد البته که این سرعت باعث کاهش دقت خواهد شد. آیا واقعاً نمی توان هم سرعت داشت و هم از دقت لازم و کافی بهره مند بود؟ پاسخ این پرسش مثبت است. یعنی هم می توان سرعت داشت و هم می توان از دقت کافی برخوردار شد. مهم ترین عامل در هم گامی سرعت و دقت، زمان است. محوریت تلاش داوطلب پاسخ گویی به تست است.

تلفیق دو مقوله ی زمان و تست، ما را به تست زمان دار می رساند. یقیناً تسلط به مهارت استفاده ی بهتر از وقت، جز با پاسخ گویی به تست زمان دار امکان پذیر نیست .

زدن تست زمان دار فوایدی دارد که ابتدا به این فواید اشاره می کنیم و در ادامه به روش تست زمان دار خواهیم پرداخت .

الف ) بالا بردن سرعت

زمان گرفتن در هنگام تست باعث می شود تا در هر نوبت، تلاش کنید تا میزان وقت صرف شده را به زمان استاندارد نزدیک کنید. این تلاش دائمی باعث بالا رفتن مدوام سرعت، تا رسیدن به زمان دلخواه می شود.یک مثال و سپس یک توضیح .

مثال : بازیکن فوتبال مطابق با روش های حرفه ای باید بتواند طول زمین فوتبال (تا 100 متر) را در 10ثانیه بدود. طبیعی است بازیکنی که هنوز مراحل مقدماتی را طی می کند، توان پیمودن مسافت در چنین زمانی را ندارد. او ابتدا این فاصله را در ۱۵-۲۰ ثانیه طی می کند که حتماً رکورد ضعیفی است. اما او در مراحل تمرین هر بار طول زمین را می پیماید، وقت می گیرد و آن قدر تلاش می کند تا سرعت رکورد خود را افزایش دهد و به رکورد معمول دست پیدا کند .

توضیح : شما پس از انجام مراحل ابتدایی مطالعه، 10 تست ریاضی را در 10 دقیقه حل می کنید؛ یعنی 1دقیقه برای هر تست. در حالی که زمان استاندارد برای پاسخ گویی به هر تست ریاضی 10 ثانیه است. به عبارت ساده تر، زمان لازم برای پاسخ گویی به این 10 پرسش فقط 10 دقیقه است. وقتی تست زمان دار می زنید، می کوشید ابتدا 10 تست را در 51 دقیقه، سپس 51 دقیقه و آن گاه 10 دقیقه انجام دهید و این زمان گیری را تا رسیدن به زمان مورد نظر ادامه می دهید. اصرار بر وقت از یک سو و نیز تعدد دفعات تکرار و تمرین از سوی دیگر باعث افزایش سرعت شما خواهد شد .

رتبه های برتر

خدمات تخصصی مشاور گروپ

مشاوره برنامه ریزی درسی

مشاوره برنامه ریزی کنکور

مشاوره کنکور تلفنی (مشاوره کنکور سراسری)

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره انتخاب رشته تلفنی

مشاوره تحصیل در خارج از کشور

مشاوره معافیت تحصیلی

مشاوره معرفی رشته های دانشگاهی

مشاوره معرفی دانشگاه های کشور

مشاوره پذیرش دانشگاه بدون کنکور

مشاوره کنکور کارشناسی ارشد

مشاوره کنکور دکتری تلفنی

ب) بالا بردن قدرت تنظیم وقت

ممکن است شما داوطلبی باشید که بگویید “من تست هایم را در زمان مناسب می زنم و گاهی وقت هم اضافه می آورم. آیا باز هم باید تست زمان دار بزنم؟” پاسخ این پرسش مثبت است. چرا؟ باز هم یک مثال و دوباره توضیح .

مثال : بازیکن فوتبال کافی نیست که فقط بتواند طول زمین را در 10 ثانیه طی کند، بلکه مهم این است که بتواند توپ را وارد دروازه کند و یا هم تیمی های خود را صاحب موقعیت مطلوب کند. اگر سریع دویدن بازیکن منجر به از دست دادن تمرکز ذهنی و کم شدن وقت وی شود، به گونه ای که نتواند از این دویدن نتیجه ی مثبتی برای تیمش کسب کند، این سرعت هیچ فایده ای نخواهد داشت .

توضیح : داوطلب آزمون سراسری ممکن است سرعت بالایی در پاسخ گویی به پرسش ها داشته باشد، اما مهم این است که این سرعت توأم با دقت باشد و نتیجتاً او تعداد پرسش های غلط کم تری داشته باشد و یا اصلاً اشتباه نداشته باشد .

اکنون این واقعیت را بدانید که وقتی تست زمان دار می زنید، در حقیقت مغز خود را آموزش می دهید که زمان مناسب برای وقت گذاری روی هر تست را به صورت طبیعی تشخیص دهد و نتیجتاً فعالیت علمی شما با دقت همراه شود که چنین حرکتی به نتیجه ی مثبت خواهد رسید. یادتان باشد که بازیکن فوتبال هم در زمان دویدن، محاسبات فیزیکی سرعت و شتاب انجام نمی دهد؛ ولی تمرین مستمر و نیز وقت گیری پیگیر او عملاً ذهن او را برای انجام یک عمل صحیح تربیت می کند. برای مغز شما نیز تست زمان دار این وظیفه ی تربیتی را به عهده می گیرد . زمان دار این وظیفه ی تربیتی را به عهده می گیرد . زدن تست زمان دار سبب می شود شما بتوانید در جلسه ی آزمون وقت خود را تنظیم کنید. یعنی هم با سرعت و هم با دقت تست بزنید .

اکنون ببینیم برای زدن تست زمان دار چه نکات و موضوعاتی را باید در نظر بگیریم .

مبحث

پس از انجام مطالعه لازم است تعدادی تست بزنید. اما یادتان باشد که این تست، آموزشی است نه زمان دار. یعنی قرار است با زدن آن فقط الگوهای تستی درس را بشناسید. زدن تست زمان دار مربوط به مباحثی می شود که آن ها را قبلاً مطالعه کرده اید و به مفاهیم آن تسلط نسبی دارید. پس به طور طبیعی، تست زمان دار با فاصله ی چند روزه نسبت به مطالعه انجام می شود. خلاصه مبحثی را تست می زنیم که قبلاً مطالعه کرده ایم.

فاصله

اگر چه فاصله را در قالب برنامه ی 5 روز، یک هفته، 10 روز، یک ماه و سه ماه برای مرور و یادآوری پیشنهاد می کنند، اما برای تست و تکرار آن رعایت چنین فاصله ای الزامی نیست. کافی است در برنامه ی هفتگی خود ساعاتی را به تست درس ها اختصاص دهید و بکوشید تا در آن ساعت برای مباحثی که تا قبل از آن زمان مطالعه کرده اید و تست آموزشی زده اید، تست زمان دار بزنید. در شرایط عادی این فاصله حدوداً 5 روز یک بار تکرار می شود .

زمان

برای زدن تست زمان دار، زمان و ساعتی خاص لازم نیست تعیین شود اما اختصاص ساعات آغازین روز از جهت همسان سازی با شرایط زمانی آزمون سراسری، مناسب تر به نظر می رسد. لیکن می توان تست زمان دار هر درس را با رعایت دروس تحلیلی و خواندنی، در فاصله ی دو وقت مطالعاتی قرار داد .

وقت

یادتان باشد که در شرایط آزمونی، علاوه بر وقت که عامل بسیار مهمی است. اضطراب ناشی از آزمون نیز عامل پر فشاری است که شما و نتیجه ی کارتان را تحت تأثیر قرار می دهد. به صورت طبیعی این اضطراب در شرایط غیر آزمونی وجود ندارد. می توانید وقت مناسب برای پاسخ گویی به تست های انتخابی تان را قدری کم تر بگیرید که این وقت، تداعی کننده ی شرایط اضطراب آزمون باشد . تأثیر قرار می دهد. به صورت طبیعی این اضطراب در شرایط غیر آزمونی وجود ندارد. می توانید وقت مناسب برای پاسخ گویی به تست های انتخابی تان را قدری کم تر بگیرید که این وقت، تداعی کننده ی شرایط اضطراب آزمون باشد .

تعداد تست

مناسب ترین کار این است که تست زمان دار را به تعداد استاندارد آزمون سراسری انتخاب کنید. به این معنی که تست درسی مانند ادبیات را 10 تایی و تست درسی مانند شیمی را 15 تایی در نظر بگیرید. این کار به شما کمک می کند تا با عدد تست در آزمون سراسری، همسازی بیش تری پیدا کنید .

تعداد دروس

اگر چه ممکن است تصور شما این باشد که درس به درس تست زمان دار خواهیم زد، اما چون در آزمون سراسری باید پاسخ گویی دروس را به صورت آمیخته و در کنار هم انجام دهید، مناسب است بکوشید تست های زمان دار تان را هم چند درسه بزنید. هر چه تعداد درس های برنامه ی تست زماندارتان با تعداد درس های آزمون سراسری نزدیک تر باشد، همسان سازی بهتری انجام داده اید .

منبع

ساختن تست های همسنگ آزمون سراسری اگر نگوییم کاری محال، لااقل کار بسیار دشواری است. نسبت به اغلب تست های تألیفی موجود در بازار، تردید جدی از جهت هم وزنی و تشابه با آزمون سراسری وجود دارد.

بنابر این توصیه می کنیم به عنوان منبع از همان تست های آزمون سراسری و آزاد بهره بگیرید. البته می توانید تعدادی از تست های تألیفی را نیز در خلال تست های سراسری و آزادتان قرار دهید. پرداختن به این گونه تست ها کمک می کند تا با الگوهای تستی بیش تری آشنا شوید .

کنکور یک مسابقه ی وابسته به زمان است؛ یعنی باید بتوانید در یک زمان محدود، کل سؤالات آزمون را حداقل یک بار بخوانید و تعداد قابل قبولی را پاسخ دهید. برخی از دانش آموزان وقتی از جلسه ی آزمون ها بیرون می آیند به دوستان خود یا به مشاوران از کمبود وقت گلایه می کنند. یک استاندارد مهم در کنکورسراسری، مدیریت زمان است. باید شرایط آزمون دادن را در منزل تمرین کنید و در منزل با کمبود وقت بجنگید تا در جلسه ی آزمون گرفتار کمبود زمان نشوید.
برای این کار باید تخمین درستی از وضعیت پاسخ دهی به هر تست در هردرس داشته باشید. برای مثال در کنکور سراسری برای هر تست زیست شناسی، کم تر از یک دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

برای تمرین مدیریت زمان آزمون در منزل، توصیه می کنم از امروز زمان دار تست بزنید، موارد گفته شده در زیر راهنمای خوبی برای زمان دار تست زدن شماست :

دروس عمومی هر ۱۰ سوال کمتر از ۱۰ دقیقه
زیست هر ۱۰ سوال ۱۰ دقیقه
ریاضی – فیزیک – شیمی هر ۱۰ سوال ۱۲ دقیقه
دروس اختصاصی انسانی به جز درس ریاضی هر ۱۰ سوال کمتر از ۱۰ دقیقه

شاید در ابتدا این زمان دار تست زدن برای شما سخت باشد ولی چاره ای نیست ، کنکور آزمونی زمان دار است ، پس باید زمان دار برای آن آماده شویم. بهتر است از امروز تمرین کنید. اگر از امروز این کار را آغاز کنید به استانداردها خواهید رسید.

روش

از آن جهت که در کتاب های تست و کمک آموزشی معمولاً تست ها را به موضوعی مرتب می کنند، زدن تست و…( شیوه ی قابل قبولی نیست. زیرا در این روش ذهن شما مطابق ترتیب و ،5 ،0 ، به صورت مرتب ) 0دسته بندی تست ها پیش می رود و تقریباً امکان تلاش ذهنی به پایین ترین میزان می رسد. اما پاسخ گویی به تست به شیوه ی گزینشی (Random) از آن جهت که ذهن را به خلاقیت و تلاش درونی بیش تر وامی دارد، روش بسیار مناسبی است .

برای عمل کردن به این شیوه می توانید تست های مورد نظرتان را از روی پاسخ نامه و کاملاً به صورت پراکنده انتخاب کنید. در این روش کافی است متناسب با تعداد تست های هر مبحث، در ابتدای آن پاسخ نامه ای را متصل کنید و در هر بار تست زنی به جای مراجعه به تست ها، ابتدا شماره های تست را از روی پاسخ نامه گزینش کرده و سپس به تست ها مراجعه کنید. در این روش ذهن شما به خلاقیت و تکاپوی بیش تری وادار خواهد شد.

در صورتی که برای آشنایی با دیگر تکنیک های تست زنی در کنکور 98 نیاز به مشاوره دارید ٬ میتوانید با مشاوران مجرب موسسه مشاور گروپ در این خصوص تماس حاصل فرمایید .

یلدا رمضان پور - دانشجوی هوشبری مشهد

امتیاز شما به این مقاله

جهت مشاوره در زمینه چرا باید تست زماندار بزنیم ؟ از زبان دانشجوی هوشبری مشهد

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی