شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی

چگونه مشاوره تحصیلی تلفنی خوب داشته باشیم؟

جهت مشاوره در زمینه شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی بسیار جذاب به نظر می‌رسد و می‌تواند افق‌های روشنی را در زندگی و شرایط شغلی آینده دانشجویان باز کند، با این حال تعداد زیادی هستند که از شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی خبر ندارند و این فرصت را از دست می‌دهند.

مشاور گروپ در این مقاله به تفصیل به توضیح روش‌های تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی و قوانین حاکم بر آن می‌پردازد؛ پس با مشاور گروپ همراه باشید و در صورت نیاز به بررسی بیشتر شرایط خود برای استفاده از این فرصت، همین حالا با کارشناسان مجرب مجموعه تماس بگیرید .

اگرچه در سال‌های گذشته تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی تنها برای دانشجویان نخبه و رتبه‌های برتر کنکور میسر بود، اما از این پس دانشجویانی که شرایط زیر را داشته باشند، می‌توانند برای تحصیل در رشته دوم اقدام کنند:

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی برای دانشجویان استعدادهای درخشان

دانشجویان دوره‌های کارشناسی که حداقل دو نیمسال و حداکثر چهار نیمسال تحصیلی متوالی (طبق مقررات آموزشی مصوب سال ۱۳۸۳) را گذرانده و حداقل میانگین کل ۱۷ را داشته باشند و جزء یکی از گروه‌های استعدادهای درخشان باشند، می‌توانند برای پذیرش در رشته دوم نیز اقدام کنند و از شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی برای دانشجویان استعدادهای درخشان استفاده کنند.

شرایط تحصیل همزمان برای برگزیدگان جشنواره‌های علمی دانش‌آموزی

دارندگان نشان طلای کشوری از المپیاد‌های علمی دانش‌آموزی و یا از برگزیدگان رتبه اول جشنواره‌های خوارزمی و رازی در مرحله کشوری نیز مجازند علاوه‌ بر رشته تحصیلی خود، به‌طور همزمان در یکی از رشته‌های کارشناسی دانشگاه‌های کشور به تحصیل ادامه دهند.

طرح کهاد

این طرح که پیش از این در دانشگاه‌هایی همچون صنعتی شریف و فردوسی مشهد ارائه می‌شد، از مهرماه امسال به صورت گسترده‌تر اجرا شده است. طرح کهاد به نام دوره تخصصی تحصیلات تکمیلی (Minor) هم شناخته می‌شود و به‌دلیل گسترش و اهمیت مفاهیم و علوم میان رشته‌ای شکل گرفته است. به طور خلاصه دوره‌های تخصصی تکمیلی، دوره‌هایی هستند که دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند با گذراندن تعداد واحدهای مشخص همزمان در رشته دیگری به‌جز رشته تخصصی (Major) خودشان تحصیل نمایند.

دانشجویان مقطع کارشناسی باید قبل از درخواست تحصیل در رشته دوم به کمک طرح کهاد، حداقل ۲۴ واحد درسی را گذرانده و معدل مناسبی کسب کرده باشند. گفتنی است تعداد حداقل واحدهای گذرانده برای دانشجویان کارشناسی ارشد،  ۱۴ واحد درسی است.

پذیرش در رشته دوم به کمک کارنامه کنکور سراسری

طبق آیین‌نامه موجود در سایت وزارت علوم، قبول‌شدگان آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها  در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته که نمره کل آزمونشان به تایید سازمان سنجش و آموزش کشور، ۲.۵ انحراف معیار از میانگین نمره های شرکت کنندگان در گروه آزمایشی دوم  بیشتر باشد، با پیگیری‌های اداری لازم میان آموزش‌های دانشکده مبدا (دانشگاهی که قبول شده‌اید) و دانشکده مقصد (دانشگاهی که قصد تحصیل رشته دوم در آن را دارید)  می‌توانند درخواست خود را برای تحصیل در رشته دوم ثبت کنند.

شرایط و مراحل تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی

اولویت انتخاب رشته دوم با رشته‌های گروه‌های علوم انسانی، هنر و علوم پایه و رشته‌های مکمل رشته اول و موجود در دانشگاه محل تحصیل دانشجو است.  دانشجو موظف است تایید گروه آموزشی رشته دوم را برای آغاز تحصیل همزمان در دو رشته کسب کند.

طبق ماده ۳ آیین‌نامه مصوب وزارت علوم، دانشجو پس از ورود به رشته دوم مجاز است در هر نیم سال حداکثر تا سقف ۳۰ واحد از مجموع درس‌های دو رشته را به نحوی اخذ کند که در مدت مجاز تحصیل در رشته اول، هر دو رشته را به پایان برساند.

در ماده ۴ نیز تصریح شده است که دانشجو مجاز است در طول تحصیل خود، فقط یکبار از تسهیلات شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی بهره مند شود و دانشجو می‌تواند در طی دوران تحصیل همزمان در دو رشته با نظر استاد راهنما از تحصیل در یکی از دو رشته انصراف دهد و تحصیل خود را در رشته دیگر به پایان برساند.

چگونه می‌توان همزمان در دو رشته تحصیل کرد؟

گفتنی است پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره آموزشی در هریک از رشته‌ها طبق مقررات وزارت، دانشجو به دریافت دانشنامه آن رشته نائل می‌شود و تا زمانی که دانشجو تحصیل در هر دو رشته را به پایان نرسانده باشد، مشغول به تحصیل شناخته می شود و معرفی وی به اداره نظام وظیفه پس از پایان تحصیلات در هر دو رشته خواهد بود.

امکان تحصیل در رشته دوم، برای تمام دانشجویان دانشگاه‌های سراسری، غیرانتفاعی، آزاد و پیام نور میسر است.

برخی از دوره های طرح کهاد به صورت کلاس‌های آنلاین و الکترونیک و با پرداخت شهریه نیز میسر است؛ شهریه این دوره‌‎ها به طور میانگین  برای دانشجویان گروه کارشناسی برابر با ۵۰ درصد نرخ مصوب شهریه دوره کارشناسی و برای مقتاضیان گروه ارشد، دکتری و دانش‌آموختگان معادل ۱۰۰ درصد نرخ مصوب شهریه دوره کارشناسی خواهد بود.


در صورت نیاز به بررسی بیشتر شرایط خود برای استفاده از فرصت تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی، همین حالا با کارشناسان مجرب مجموعه تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. رهام

  ببخشین من دانشجوی ترم ۴ پرستاری دانشگاه آزادم می خوام سال بعد مجدد کنکور بدم و هدفم دانشگاه های تاپ دندون تهرانه اگ بتونم سال بعد قبول شم شروع تحصیل رشته ی دومم با عرصه ی پرستاری م یکی میفته برا این شرایط چه شکلی میشه در حالی ک خودم اردبیل می خونم؟

  پاسخ
 2. همتی

  سلام خسته نباشید من لیسانس دارم حالا میخوام تو ازمون بدون کنکور کاردانی آموزش ابتدایی بخونم
  ایا امکان خوندن همزمان ارشد روانشناسی رو در یک دانشگاه دیگه دارم تو همون سال؟
  یا اینکه دیگه دانشجو کاردانی حساب میشم

  پاسخ
 3. یاسمن

  سلام من دانشجوی ارشد صنایع غذایی نوبت دوم ( شبانه) هستم و الان میخوام مجدد کنکور کارشناسی شرکت کنم. میخواستم بدونم در صورت قبولی در دوره روزانه باید از ارشدم انصراف بدم یا میتونم هر دو رو با هم ادامه بدم؟

  پاسخ
 4. منیژه

  سلام
  وقتتون بخیر
  من کارشناسی کامپیوتر از دانشگاه پیام نورم
  دو سال پیش شروع کردم به حقوق خوندن در دانشگاه ازاد و نزدیک 100 واحد پاس کردم
  امسال با مدرک کارشناسی کامپیوتر ارشد حقوق ازمون دادم و مجاز به انتخاب رشته شدم ولی به دلیل پایین بودن رتبه ام احتمالا شبانه قبول بشم. حالا امکان ادامه تحصیل در هر دو مقطع هست یا خیر بهتره اصلا انتخاب واحد نکنم؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۳
نصب اپ دانش آموزی