روش مطالعه عربی

جهت مشاوره در زمینه روش مطالعه عربی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

روش مطالعه عربی رتبه های برتر برای بیشتر داوطلبان کنکور سراسری همیشه مورد بحث بوده است چرا که اکثر داوطلبان در درس عربی مشکل دارند چونکه نکات این درس زیاد و به حدی است که خیلی از داوطلبین عربی را حذف می کنند و در کنکور به تست های عربی پاسخ نمی دهند .

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , (2)

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , (2)

روش خواندن عربی برای کنکور

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , جالبه ؛ خیلی از داوطلبان برای جبران درصد کم عربیشون ، دین و زندگی رو زیاد می زنند تا به خیال خود درصد کم عربی جبران بشه ! در صورتی که نمی دانند برای بدست آوردن رتبه برتر باید درصد هر درس به طور میانگین 50 تا 60 درصد باشد و در کنکورهای اخیر درصد دروس عمومی باید بین 70 تا 90 درصد باشد تا رتبه دلخواه خود را بدست آورید و در رشته های خیلی تاپ کنکور سراسری قبول شوید .

نکته ی خیلی مهم آن است که اگر شما عربی را بصورت مفهومی یاد بگیرید می توانید به صورت تضمینی درصد بالایی در عربی کنکور به دست آورید .

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , توجه داشته باشید که اگر بتوانید در کنکور درصد عربی بالایی به دست آورید مطمئنا رتبه ی شما بسیار بهتر خواهد شد چرا که اکثر داوطلبان به درس عربی توجه ندارند و درصد های خوبی نمی زنند در صورتی که عربی در دروس عمومی مانند درس ریاضی در دروس اختصاصی است.
که تقریباً همه از آن فراری می باشند شما اگر درس ریاضی را در دروس عمومی زیاد بزنید رتبه شما بسیار خوب می شود.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , تنها درس داوطلبان گروه­هاي علوم گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و هنر که در سال چهارم تدريس نمي‌شود و در آزمون سراسري از آن، سؤال طرح مي‌گردد، درس عربي است؛ از همين رو، عده‌اي از داوطلبان اين گروه‌هاي آزمايشي، زمان لازم را براي مطالعه و آماده شدن براي اين درس، اختصاص نمي‌دهند و در نتيجه در آزمون سراسري درصد خوبي را کسب نمي‌کنند.

از سوي ديگر، اين درس براي داوطلبان علوم انساني اهميتي دو چندان دارد؛ زيرا دانش‌آموزان علوم انساني در آزمون سراسري، عربي عمومي و اختصاصي دارند و در واقع از اين درس، دو مجموعه سؤال (يکي عمومي و يکي تخصصي) براي داوطلبان علوم انساني طرح مي‌شود.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , با بررسی درصدهای تعداد زیادی از داوطلبان در کنکور 96 و در درس عربی به این نتیجه رسیدیم که این داوطلبان نحوه و روش مطالعه که داشتند اشتباه بوده است و عربی را به صورت مفهومی یاد نگرفته اند . اگر درس عربی را مفهومی یاد بگیرید دیگر دغدغه ی درصد پایین در این درس استراتژیک را ندارید .

عربی در کنکور شامل ۲۵ سال می باشد که این ۲۵ سوال شامل ترجمه و تعریب، درک مطلب و قواعد می باشد.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , روش مطالعه عربی کنکور توسط رتبه 1 کنکور 94

توصیه مسعود بهزادی رتبه 1 کنکور 94 که عربی را 100 درصد پاسخ داده است این است که:

عربی را در تابستان جمع بندی کنید. عربی در تابستان باید به اتمام برسد و تمام نکات آن را نیز یاد گرفته باشید.
آقای امیری می گوید: در تابستان درس عربی را از کتاب عربی 1 شروع کرده ام.

ابتدا لغت های هر درس را از کتاب های گاج و قلمچی مطالعه کردم.
سپس به سراغ متن درس می رفتم و آن را ترجمه می کردم.
برای ترجمه متن، ابتدا خودم این کار را انجام می دادم سپس به سراغ معلم یا کتاب های کمک درسی می رفتم.
بعد از ترجمه به سراغ قواعد عربی رفتم.
برای یادگیری قواعد، از کتاب های کمک درسی مانند مبتکران استفاده کرده ام، زیرا کتاب درسی فقط برای کسانی مناسب است که روی قواعد تسلط کامل دارند.
برای یادگیری قواعد ابتدا به سراغ کتاب درسی بروید و تمرین های درسی را یاد بگیرید.
در حل تمرین به صورت سوال و پاسخ سوال توجه ویژه ای داشته باشید.
پس از تسلط رو تمرین ها به سراغ متن درس بروید و قواعد یاد گرفته شده را در متن پیدا کنید.
یعنی نقش کلمات را در جملات پیدا کنید و اگر به مشکل برخوردید از معلم عربی خود سوال کنید.
کتاب عربی 1 و 2 و 3 را با همین روال گفته شده بخوانید.

نکته: کتاب عربی 1 در لیست کتاب های کنکور نیست. اما اگر آن را بخوانید بهتر است.

خواندن کتاب عربی 1 به شما کمک می کند تا پایه ای مطالعه کنید زیرا مطالبی که در کتاب سال های بالاتر فقط سوال آن مطرح شده و توضیح آن نیست در عربی 1 وجود دارد.

و در پایان بخش روش مطالعه عربی توسط رتبه 1 کنکور

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , درس عربی را در تابستان به اتمام برسانید.

زیرا باعث می شود در طی سال روی مباحث عربی تسلط داشته باشید و برای آزمون ها تنها این درس را دوره می کنید.

این کار باعث می شود که عربی پیش دانشگاهی را بهتر یاد بگیرید.

برای تست زنی در مبحث قواعد، هر درسی را می خوانید تست آن را نیز حل کنید.

در مبحث لغات و ترجمه بهتر است که با فاصله تست بزنید. زیرا پس از حفظ لغت بلافاصله تست زدن بی فایده است.

برای حل تست های ترجمه حتما نکات ترجمه را یاد بگیرید، چون حفظ کردن در کنکور به شما کمکی نخواهد کرد.

با عضویت در کانال تلگرام مشاور گروپ از آخرین اخبار و مقالات مشاوره و برنامه ریزی با خبر شوید.

657 2 3


روش مطالعه عربی رتبه های برتر , روش مطالعه عربی رتبه 120 کنکور تجربی 95 :

تابستون عربی رو از کتاب عربی 1 شروع کردم…..اول لغات هر درس رو که تو کتابایی مثل سبز قلمچی یا گاج نوشته بود میخوندم و کاملا معنیشونو یاد میگرفتم…بعد میرفتم سراغ متن درس ترجمه میکردم واسه خودم و با ترجمه کتابای آموزشی یا معلم خودم چک میکردم…

بعدشم قسمت قواعد رو از رو کتابای آموزشی میخوندم (که به نظرم تو عربی 1 و 2 سبز قلمچی عالی بود و تو عربی3 مبتکران (اندیشه سازان سابق)) چون کتاب درسی قسمت قواعدش واسه کسایی خوبه که بلدن قواعد رو…!!!!!!

بعد از اون میرفتم سراغ قواعد کتاب و تمرینا.

توجه کنید که شما باید تو تمرینا همه چیز رو بلد باشین….یعنی هم به صورت سوال توجه داشته باشین و هم به جوابا.باید بخورین تمرینای کتاب رو!!!!!

مسلط مسلط…..و اینو هم بدونید که کتاب هیچوقت تمرین کم نداره….

یعنی درسته واسه تحلیل صرفی فقط 2تا کلمه رو تجزیه ترکیب میکنه ولی شما میتونین واسه خودتون همه ی جمله رو آنالیز کنین.حتی اگه وقت زیاد دارین برین سراغ جمله های متن درس و اونارو هم سعی کنین نقش کلماتشو بفهمین….و اگه بلد نبودین از معلم عربیتون بپرسین …اونا حتما بلدن….

خلاصه اینجوری تک تک درسای عربی1 و2و3 رو میتونین تموم کنین و با این کار به عربی علاقه مند و مسلط میشین….

عربی 1 تو لیست کتابای کنکور نیست ولی بخونین بهتره…اینجوری پایه ای کار کردین و یه سری مطلب که تو سالای بالاتر فقط سوالش هست و توضیحش نیست مثل مشتقات و مصادر ثلاثی مزید تو کتاب عربی1 هست….

اگه تو تابستون عربی رو تمام کنین اولا خیالتون راحته که عربی رو واسه کنکور تموم کردین و استرس ندارین که آیا میرسم تمومش کنم آیا میتونم دوره کنم……ثانیا:با آزمونایی که تو طول سال میدین هر درس رو به طور کامل دوره میکنین….اونوقت وقتی دارین درس 3 عربی 2 رو(مثلا) میخونین همه قواعد رو بلدین و میتونین نقش تمام کلمات رو تو متن درس پیدا کنین و همین طور تمرینا رو به طور کامل بررسی کنین….

در مورد تست هم باید بگم که بعد اینکه هر قواعدی رو خوندین تستاشو هم بزنین تا قشنگ ملکه ذهنتون بشه…در مورد لغات هم با کمی فاصله تست زدن بتره هر چند تست واسه لغت فایده چندانی نداره چون لغت رو حفظ کنین کافیه و تو کنکور هم فکر نکنم تستی باشه که معنی لغت توش دخیل باشه .تستای ترجمه هم که باید معنی فعلارو بلد باشین و یه سری نکات ترجمه که تو کتاب فوت و فن عربی اومده….یعنی بعد اینکه شما درسای کتابهای درسی عربی رو خوندین میتونین برین سراغ نکات مثلا نکات ترجمه…نکات تجزیه….

به نظر من یه کتاب تست رو تو تابستون بزنین همزمان با اینکه هر درس رو خوندین و یه کتاب هم در طول سال تحصیلی با آزمونایی که میدین..اینجوری دیگه فکر کنم مشکل عربی نداشته باشین…

پیشنهاد من اینه که فوت و فن رو بعد از یه دور اتمام کتاب درسی بخونین یعنی تو طول سال تحصیلی…و کتاب دیگه ای که خوبه (مثلا گاج یا قلمچی)تو تابستون…

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , روش مطالعه عربی به سبک رتبه های برتر کنکور سراسری :

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , محمد امین روان بخش ، رتبه 2 تجربی سال 95 :
درصد عربی : 100 %

روش مطالعه عربی رتبه های برتر ,روش مطالعه :

متن درس‌هاي کتاب درسي را با دقت مي‌خواندم؛ چون اسکلت‌بندي سؤال‌هاي آزمون سراسري از کتاب درسي است و لغات آخر کتاب را نيز با دقت مي‌خواندم. در کل، چون سال دوم و سوم خوب کار کرده بودم، براي اين درس وقت زيادي نمي‌گذاشتم و بيشتر تست مي‌زدم.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , سید شایان پور میر بابایی رتبه 1 تجربی سال 93 :

درصد عربی : 94 %

به نظر من، عربي يک مجموعه قواعد دارد که خواندني است و در ابتدا بايد به اين قواعد مسلط شد و سپس تست کار کرد. اين قواعد حتي در مبحث ترجمه هم مهم است. من براي عربي از سال دوم به طور جدي شروع به مطالعه کردم، اما تسلطم را در سال سوم به دست آوردم و سال چهارم بيشتر تست مي‌زدم.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , زهره بابایی رتبه 13 تجربی سال 94 :
درصد عربی : 100%

از سال دوم به صورت جدي عربي را براي آزمون سراسري خواندم. ابتدا قواعد را (همراه با پيش‌خواني) به صورت کامل در کلاس ياد مي‌گرفتم و سپس تمرين‌هاي کتاب را به طور کامل حل و تمام متن دروس و گزاره‌هاي داخل تمرين‌ها را تجزيه و تحليل مي‌کردم و اين روند را تا پايان سال آزمون سراسري ادامه دادم و بعد از کتاب، برنامه‌ حجيمي براي تست زدن طراحي کردم؛ به طوري که اکثر کتاب‌هاي تست موجود در بازار را چند بار حل کرده بودم؛ البته کتاب درسي هميشه براي من اولويت داشت و عربي سه سال دبيرستان من آن قدر نوشته شده و سياه است که قابل خواندن مجدد نيست، و حتي تمام جمله‌هاي جزوۀ دبيرم را تجزيه و تحليل کردم و مجبور شدم که دوباره جزوه‌ جديدي را تهيه کنم.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر ,  مجتبی جعفری مسلم رتبه 138 علوم انسانی سال 94 :
درصد عربی عمومی: 80%
درصد عربی اختصاصی : 81%

ابتدا قواعد درس را از روي جزوه يا کتاب‌هاي کمک درسي مطالعه و سپس همان قواعد را در دفترجداگانه خلاصه نويسي و در نهايت تست زني را شروع مي‌کردم.

تست‌ها را در طول هفته تقسيممي‌کردم؛ به طوري که هر روز يک يا نيم ساعت از مطالعه خود را به تست‌زني عربي اختصاصمي‌دادم، يعني همۀ تست‌ها را در يک روز تمام نمي‌کردم؛ زيرا اين عمل، همباعث خستگي ذهن و زده شدن از درس عربي و هم باعث يادگيري ناقص آن درس مي‌شود. اينشيوه که من هر روز در برنامه‌ مطالعاتي‌ام تست زني عربي داشته باشم، باعث مي‌شد که منهر روز قواعد را مرور کنم و با آرامش تمام، ريز به ريز نکات را تحليل کنم و ۹۹ درصدنکات همان درس را ياد بگيرم و سپس تمام نکات مهمي را که در پاسخنامۀ تشريحي تست‌هاوجود دارد، در دفترچه‌اي جداگانه يادداشت مي‌کردم و اين دفترچه را هميشه همراه خود داشتم و در اوقاتي که داخل ماشين بودم يا در وقت‌هاي تلف شده، آن نکات را مرور مي‌کردم.

بعد از آنکه همه‌ تست‌ها را زدم و بر قواعد مسلط شدم، اين قواعد و نکته‌هايآن را روي قرآن کريم تمرين کردم؛ براي مثال، در مبحث اعلال، فعل‌هاي معتل را از رويقرآن پيدا نموده و نوع فعل معتل و نوع اعلالي را که در آن صورت گرفته است مشخص کردم. اين تمرين و تکرار باعث شد که بيشتر و بيشتر بر مباحث درس عربي مسلط شوم.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر ,  علی ولایی رتبه 1 علوم انسانی سال 93
درصد عربی عمومی : 89 %
درصد عربی اختصاصی : 100 %

در عربي پايه‌ام ضعيف نبود و به خاطر علاقه‌ام به اين درس ، مطالعۀ آن برايم سخت نبود؛ هر چند که در درک مطلب کمي مشکل داشتم؛ چون معتقدم که سؤال‌هاي اين بخش کمي سليقه‌اي است. در کل، تمام دروس، بخصوص درس‌هاي تفهيمي مثل عربي يا رياضي، را روز خواني مي‌کردم؛ يعني همان روز که معلم درس مي‌داد، زماني را در خانه براي مطالعه آن دروس اختصاص مي‌دادم.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر ,  تارا فرساد فر رتبه 1 هنر کنکور 93
درصد عربی : 100%

به نظر من، درس عربي با تمرين زياد جواب مي‌دهد. براي فراگيري اين درس، ابتدا قواعد را مي­خواندم و بعد با تست زدن نکته‌ها را در ذهنم تثبيت مي‌کردم؛ حتي ترجمه را هم با تست زدن در ذهنم تثبيت مي­کردم؛ البته در درک مطلب تا فروردين مشکل داشتم، اما بعد از تعطيلات نوروزي، وقت زيادي روي درک مطلب گذاشتم و در اين بخش هم مسلط شدم.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , نگین یغمایی رتبه 2 ریاضی سال 93 :
درصد عربی : 85%

بعد از امتحانات نهايي نيز سؤال‌هاي عربي همه آزمون‌هاي سراسري سال‌هاي اخير را حل کردم و هر روز يک آزمون سراسري عربي مي‌دادم و يک درک مطلب کار مي‌کردم. در طي سال هم با آزمون‌هاي آزمايشي که در آنها شرکت مي‌کردم، جلو مي‌رفتم.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر ,  امید شمس اللهی رتبه 2 علوم انسانی سال 93
درصد عربی عمومی: 100%
درصد عربی اختصاصی : 86%

سال چهارم هم دبيرمان تمام تست­هاي آزمون‌هاي سراسري و آزاد 10 سال اخير را سر کلاس مي‌آوردند و هر جلسه دو مجموعه کامل تست مي‌زديم و ايشان هر تستي را که مي‌ديدند مشکل است، توضيح مي‌دادند و قواعد عربي مرتبط با آن سؤال را دوره مي‌کردند.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , الهام حبیب زاده رتبه 4 علوم انسانی سال 93
درصد عربی عمومی : 90%
درصد عربی اختصاصی : 95 %

تابستان منتهي به سال چهارم، عربي را شروع کردم. ابتدا هر مبحث را مي‌خواندم و سپس براي آن، تست مي‌زدم. از مهرماه به بعد، مطالعه عربي‌ام محدود به گوش دادن در سر کلاس شد و هر دو روز يک بار هم تست مي‌زدم. از بهمن ماه، آزمون‌هاي سراسري عربي چهار گروه آزمايشي ديگر را زدم (فقط تست‌هاي عربي گروه آزمايشي خودم را در اين زمان نزدم)؛ يعني هر روز در مدت 30 دقيقه، دو مجموعه از تست‌هاي عربي را تا آزمون سراسري پاسخ مي‌دادم و تا اسفند ماه همه تست‌ها را زده بودم.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , علی عجم رتبه 2 تجربی سال 92
درصد عربی: 94%

مشخص است که اگر سال دوم و سوم را خيلي خوب خوانده باشي، سال چهارم مشکلي نخواهي داشت. من چون به عربي نسبتاً مسلط بودم، اوايل سال چهارم نگاهي گذرا به نکات قواعد عربي کردم و بعد از آن فقط تست مي‌زدم. شايد بتوانم بگويم که از آبان ماه به بعد لاي کتاب عربي را باز نکردم، اما زياد تست مي‌زدم.

روش مطالعه عربی رتبه های برتر , روژان ربانی رتبه 7 ریاضی سال 92
عربی : 96%

متن کتاب‌ها را به طور کامل تجزيه و ترکيب مي‌کردم. سال چهارم در ابتدا خيلي روي لغت کار نمي‌کردم، اما دو سه ماه آخر، روي لغت وقت گذاشتم. براي تست هم فقط تست‌هاي آزمون سراسري را کار کردم و سراغ کتاب‌هاي کمک آموزشي و تست‌هاي متفرقه نرفتم. به داوطلبان هم پيشنهاد مي‌کنم که اگر در قواعد عربي ضعيف هستند، کل گزينه­هاي سؤال­هاي آزمون سراسري سال‌هاي گذشته را تجزيه و ترکيب کنند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی توسط تیم مشاوره ای

فارغ التحصیلان پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071613 تماس بگیرید


4/5 - (5 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه روش مطالعه عربی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی