شیمی کنکور

100 زدن شیمی کنکور

جهت مشاوره در زمینه شیمی کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

100 زدن شیمی کنکور ,  نکته بسیار مهم که لازم است به عنوان یک داوطلب بدانید این است که زمان اختصاص داده شده به سوالات شیمی در حدود ۳۵ دقیقه می باشد که به میزان تعداد سوالات این درس بسیار کم خواهد بود بنابراین برای موفقیت بیشتر لازم است تسلط کافی و کامل به مباحث این درس داشته باشید.


100 زدن شیمی کنکور
نحوه 100 زدن شیمی کنکور در یک ماه باقیمانده تا کنکور

100 زدن شیمی کنکور  : مباحث سخت که از نظرتان دشوار می باشد را به آخر واگذار نکنید چون در روزهای آخر به هیچ عنوان وقت برای فراگیری مطالب دشوار نخواهید داشت.

شیمی درسی وقت گیر و سنگین است و مطالب آن باید به مرور زمان در ذهن ته نشین شود پس با برنامه ریزی دقیق و اصولی در بازه طولانی تری به خواندن این درس مشغول شوید.100 زدن شیمی کنکور

 بطور متوسط می توان گفت از بهمن تا کنکور حداقل ۵ نوبتِ ۲ ساعته را در طول هفته به شیمی اختصاص دهید

 اگر تا کنون بستر سازی ها لازم برای را برای پیشبرد شیمی انجام نداده اید، تا آخر بهمن ماه اماده سازی های لازم را با پایان برسانید

بودجه بندی مسائل شیمی کنکور

100 زدن شیمی کنکور : محاسبات عددی سریع، رسم آرایش الکترونی، جدول تناوبی و تغییرات آن، واکنش نویسی و استو کیومتری جزوء مهم ترین پیش نیاز های شیمی کنکور می باشد

  مباحثی که نیاز به تمرین و تست زنی زیاد دارد را حداقل تا آخر اسفند دو دور تست بزنید تا مطالب کامل در ذهنتان تثبیت گردد

 مباحث شیمی آلی، ترمودینامیک، محلولها، اسید و باز، الکتروشیمی بطور وحشیانه دارای نکات بسیار ریز است که جای مانور بسیار زیادی دارد؛ بخصوص به هنگام مطالعه ی این فصول توجه کامل به متن دقیق و حاشیه ی کتاب درسی داشته باشید

  فصل ترمودینامیک در کنکور سالهای اخیر بسیار مورد توجه طراحان قرار گرفته بسیار مفید خواهد بود این فصل را حداقل از دو منبع مختلف تست بزنید.100 زدن شیمی کنکور


سوالات شیمی کنکور

سوالات محاسباتی
در سالهای گذشته تعداد سوالات محاسباتی بین ۱۵ تا ۱۸ سوال متغییر بوده. سوالات محاسباتی وقت گیر و خسته کننده است و زمان زیادی را برای پاسخ گویی به آنها باید صرف گردد.

برای کاهش زمان محاسبات داوطلبان بایستی به چهار عمل محاسباتی ضرب، تقسیم، جمع و تفریق تسلط کامل داشته باشند و هم چنین توانای و سرعت بالا در محاسبات داشته باشند.

سوالات محاسباتی شیمی کنکور  به ۳ دسته زیر تقسیم میشوند :

الف) سوالات محاسباتی ساده : در این سوالات فقط یک موضوع در محاسبات مورد نظر میباشند. تعداد این سوالات بین ۵ تا ۷ سوال می باشد.

ب) سوالات محاسباتی ترکیبی : در این سوالات دو یا چند موضوع مختلف از یک فصل یا چند فصل در محاسبات مورد نظر میباشند. تعداد این سوالات بین ۷ الی ۹ سوال می باشد.

ج) سوالات محاسباتی خلاقانه : در این سوالات که کاملا جدید هستند حالت خاصی از مسائل شیمی در محاسبات مورد نظر هستند و داوطلب بایستی با درک مفاهیم شیمی به این سوالات پاسخ بدهد.
پاسخ دادن به این سوالات در آزمون سراسری بسیار مشکل بوده و درصد بسیار کمی از داوطلبان می توانند به این سوالات پاسخ بدهند. کسانی در آزمون به این سوالات می توانند پاسخ بدهند که یا قبلا مشابه آنرا دیده باشند و یا وقت بیشتری صرف حل آنها بکنند. پیشنهاد می کنیم این سوالات را در انتها و در صورت داشتن وقت ، پاسخ بدهید.تعداد این سوالات ۳ تا ۵ سوال است.100 زدن شیمی کنکور

سوالات درک مطلب شیمی کنکور :

سوالات درک مطلب ، سوالاتی هستند که هر چهار گزینه ، یک موضوع واحد در یک فصل را بررسی می کنند. تعداد این سوالات بین ۶ تا ۸ سوال است.

سوالات ترکیبی شیمی کنکور

سوالات ترکیبی ، سوالاتی هستند که چهار گزینه آن ، موضوعات مختلفی از یک فصل یا چند فصل را بررسی می کنند. پاسخ دادن به این سوالات مستلزم تسلط کامل به تمام مفاهیم شیمی در کتابهای دوم ، سوم و پیش دانشگاهی است. تعداد این سوالات بین ۸ تا ۱۰ سوال است.

سوالات جای خالی شیمی کنکور

در این سوالات چند جای خالی در یک مطلب علمی در نظر گرفته می شود و داوطلب بایستی با کلیدهایی که در متن سوال قرار دارد ، گزینه صحیح را انتخاب کند. تعداد این سوالات بین ۳ تا ۵ سوال است.100 زدن شیمی کنکور


سوالات شکل و نمودار شیمی کنکور

در این سوالات یک شکل ، نمودار و یا جدول از مفاهیم کتاب داده می شود و در مورد آن پرسشهایی مطرح می شود. هدف از طرح این سوالات ، سنجش میزان تسلط داوطلبان به متن کتاب است. تعداد این سوالات بین ۳ تا ۵ سوال است.


سوالاتی که نیاز به نوشتن واکنش شیمیایی دارند

در این سوالات ، معادله واکنش داده نشده است و برای پاسخ دادن به سوالات، بایستی بتوانید معادله واکنش را بنویسید این مطلب، نشان دهنده اهمیت تسلط به واکنش های شیمیایی برای رسیدن به درصد بالای شیمی است. به جرات می توان گفت که شرط لازم برای پاسخ گویی به ۱۳ تا ۱۵ سوال کنکور توانایی در واکنش نویسی است .


برای 100 زدن شیمی ؛ بیشتر بخوانید :

نکات پر تکرار شیمی کنکور از سال 94 تا 96

تکنیک های رمزی برای 100 زدن شیمی کنکور 97

صفر تا صد شیمی کنکور 97 که باید بدانید

مباحث پر تکرار و آسان شیمی کنکور سراسری

پیش بینی سوالات احتمالی شیمی کنکور 97

روش مطالعه شیمی از پایه ی ضعیف تا 100 زدن
مباحث تست خیز شیمی کنکور سراسری


نمک ها

نمک‌ها ترکیب‌های یونی هستند که می‌توانند از واکنش خنثی شدن یک اسید و باز تشکیل شوند. نمک‌ها ترکیبات یونی هستند که از کاتیون (یون بار الکتریکی مثبت) و آنیون (یون بار الکتریکی منفی) تشکیل می‌شوند. بنابراین نمک‌ها از نظر الکتریکی خنثی هستند.

بر اثر واکنش اسید با باز نمک و آب به وجود می‌آید و نمک‌ها پیوند یونی دارند.

معمولا در واکنش اسید با باز،هیدروژن موجود در اسید خارج شده و فلز موجود در باز جانشین آن می‌شود و نمک تشکیل می‌شود. هیدروژن نیز با OH باز ترکیب شده و تشکیل آب می‌دهند. در نام‌گذاری نمک‌ها ابتدا یون آندی (کاتیون) و بعد یون کاتدی (آنیون) آورده می‌شود.100 زدن شیمی کنکور 


  تاثیر تغییرات غلظت بر تعادل


اگر غلظت یکی از مواد موجود در تعادل افزایش یابد، تعادل در جهتی جابه جا می شود که غلظت اضافه شده را کاهش دهد بعبارت دیگر مقدار اضافی مصرف می شود.

✔️ اگر غلظت یکی از مواد واکنش دهنده افزایش یابد، تعادل در جهت رفت (سمت راست) جابه جا می شود

✔️ اگر غلظت یکی از مواد فرآورده افزایش یابد، تعادل در جهت برگشت (سمت چپ) جابه جا می شود

با افزایش غلظت یکی از گونه ها، سرعت واکنش های رفت و برگشت در تعادل جدید برابر اما بیشتر از تعادل اولیه می شود

اگر غلظت یکی از گونه های موجود در تعادل کاهش یابد، تعادل در جهتی جابه جا می شود که غلظت آن را جبران کند (تولید کند)


✔️ اگر غلظت یکی از مواد واکنش دهنده کاهش یابد، تعادل برای تولید آن در جهت برگشت (سمت چپ) جابه جا می شود

✔️ اگر غلظت یکی از مواد فرآورده کاهش یابد، تعادل برای تولید آن در جهت رفت (سمت راست) جابه جا می شود

با کاهش غلظت یکی از گونه ها، سرعت واکنش های رفت و برگشت در تعادل جدید برابر اما کمتر از تعادل اولیه است

تغییر غلظت یک گونه در واکنش تعادلی باعث تغییر غلظت مواد دیگر شرکت کننده به نسبت ضریب استوکیومتری آنها می شود

تغییرات غلظت ( افزایش یا کاهش ) سبب
جا به جای تعادل می شود اما این جابه جایی ثابت تعادل را تغییر نمی دهد

تغییر مقدار یک گونه جامد یا مایع خالص هیچ تاثیری بر جابه جایی تعادل ندارد زیرا غلظت این مواد ثابت است و تغییر نمی کند

اثر تغییرات دما بر روی سامانه ی تعادلی
 

افزایش دما، تعادل را در جهت مصرف q یعنی در جهتی که q وجود ندارد جابه جا می کند

کاهش دما تعادل را در جهت تولید q یعنی در جهتی که q وجود دارد جابه جا می کند

با افزایش دما، سرعت هر دو واکنش رفت و برگشت افزایش می یابد اما سرعت واکنش در جهت مصرف q بیشتر افزایش می یابد و این باعث می شود تعادل در جهت مصرف q جابه جا شود

با برقراری تعادل جدید، سرعت هر دو واکنش رفت و برگشت برابر است اما بیشتر از تعادل اولیه می باشد


با کاهش دما، سرعت هر دو واکنش رفت و برگشت کاهش می یابد اما سرعت واکنش در جهت تولید q کمتر کاهش می یابد و این باعث جابه جایی تعادل در جهت تولید q می شود

با برقراری تعادل جدید، سرعت واکنش های رفت و برگشت برابر و کمتر از تعادل اولیه می شود


تغییر دما تنها عاملی است که می تواند مقدار عددی ثابت تعادل را تغییر دهد

افزایش دما، واکنش های گرماگیر را در جهت رفت (سمت راست) جابه جا کرده و ثابت تعادل را افزایش می دهد

افزایش دما، تعادل های گرماده را در جهت برگشت (سمت چپ) جابه جا کرده و ثابت تعادل را کاهش می دهد

در کاهش دما بر عکس گفته ها ی بالا صادق است.


اگر می خواهید بهترین ها را دریافت کنید باید

باور داشته باشید که سزاوار بهترین ها هستید…


اثر تغییرات فشار بر تعادل

تغییرات فشار تنها بر جابه جایی تعادل هایی موثر است که:

✔️ حداقل یکی از واکنش دهنده ها گازی شکل باشند.

✔️ تعداد مول های گازی دوطرف واکنش باهم برابر نباشند.

در یک تعادل گازی:

با افزایش فشار تعادل به سمت تعداد مول گازی کمتر پیش می رود

باکاهش فشار تعادل به سمت تعداد مول گازی بیشتر پیش می رود

باافزایش حجم سامانه (کاهش فشار سامانه) غلظت تمام مواد گازی کاهش می یابد

با کاهش حجم سامانه(افزایش فشار سامانه) غلظت تمام مواد گازی افزایش می یابد

با افزایش فشار سرعت واکنش رفت وبرگشت هر دو افزایش می یابند اما در لحظه اعمال تغییر افزایش سرعت در جهتی که تعادل پیش می رود( تعداد مول گازی کمتر) بیشتر است.

با کاهش فشار سرعت واکنش های رفت وبرگشت هر دو کاهش می یابند اما در لحظه ی اعمال تغییر سرعت در جهت تعداد مول گازی بیشتر کمتر کاهش می یابد.

با تغییر فشار K(ثابت تعادل) تغییری نمی کند.100 زدن شیمی کنکور 


تفاوت های نظریه برخورد و حالت گذار
 

نظریه برخورد برای واکنش ها در فاز گازی مورد استفاده است در حالی که نظریه حالت گذار علاوه بر فاز گازی در فاز محلول نیز قابل استفاده است.

در نظریه برخورد ذره های واکنش دهنده به صورت گوی های سخت در نظر گرفته می شوند اما در نظریه حالت گذار ذره های واکنش دهنده ضمن مبادله انرژی بر یکدیگر اثر می گذارند.

در نظریه برخورد فقط حرکت های انتقالی ذرات مد نظر است اما در نظریه حالت گذار حرکت های چرخشی و ارتعاشی ذره های واکنش دهنده نیز در نحوه انجام واکنش تاثیر دارند.100 زدن شیمی کنکور 


در نظریه برخورد پس از برخورد موثر بین واکنش دهنده ها واکنش انجام می گیرد ولی در نظریه حالت گذار واکنش دهنده ها پس از برخورد در کنار هم قرار می گیرند و پیچیده فعال تشکیل می دهند.

در نظریه برخورد می توان گفت انرژی فعال سازی وجود دارد ولی نمی توان مقدار آن را محاسبه کرد ولی در نظریه حالت گذار مقدار انرژی فعال سازی را می توان محاسبه کرد.

در نظریه برخورد حالت گذار وجود ندارد .100 زدن شیمی کنکور 

نکات مطالعه ی شیمی


✔️ خواندن این درس به نسبت دروس دیگر زمان برتر و نیازمند دقت و توجه بیشتری است زیرا تمامی جملات، عکس ها، فرمول ها و نمودارهای این درس.
حاوی مطالب مهم، مفید و کنکوری هستند که نباید از آنها غافل شد.

✔️ سعی کنید برای مطالعه مطالب این درس مفاهیم را برای خود تقسیم بندی نمایید و هر بار بخش کوچکی از آن را بخوانید به طور مثال در مطالعه یک بخش ۲۰ صفحه ای می توانید آن را به ۴ لقمه ۵ صفحه ای تقسیم کنید.100 زدن شیمی کنکور 


✔️ از مطالعه به روش های بیهوده بپرهیزید به طور مثال های لایت کردن مطالب برای یک کنکوری زیاد مناسب و اصولی نخواهد بود زیرا به مرور زمان خواهید دید که بر حسب عادت بخش های زیادی را های لایت کرده اید که گاها اهمیت خاصی هم ندارند پس بهتر است به عنوان روش جایگزین از نوشتن نکات مهم کلیدی و یا خلاصه مطالب و مفاهیم طولانی در حاشیه کتاب استفاده نمایید؛ البته در برخی موارد های لایت کردن نیز مفید خواهد بود.100 زدن شیمی کنکور 

✔️ یکی از روش هایی که به فهم بهتر شما در این درس کمک خواهد کرد استفاده از خلاقیت در نحوه خلاصه نوسی است برای این کار شما می توانید از ارتباط مطالب به یکدیگر و راه هایی مثل فرمول های اکتشافی استفاده نمایید تا تاثیر بی نظیر آن را مشاهده کنید.100 زدن شیمی کنکور 


✔️ یک کاغذ کنار دست خود داشته باشید و مطالب غیر قابل هضم و سوالات پیش آمده را روی آن یادداشت نمایید و در اولین فرصت به کمک معلم و یا مطالعه دقیق تر مطلب حتما جواب آن را بیابید زیرا در این درس حل نشدن سوالات کوچک ذهنی در فهم بقیه مطالب تاثیر منفی خواهد گذاشت.

✔️ حتما یادداشت های پراکنده خود را در فرصتی مناسب در دفترچه ای تمیز جمع بندی نمایید تا در روزهای آخر برای مرور مطالب کلیدی از آن استفاده نمایید.

✔️ حتما بعد از جلسات درسی زمانی برای مطالعه دوباره دروس و جمع بندی یادداشت های خود و همچنین برقراری ارتباط بین مطالب یاد گرفته شده و مطالب قبلی کنار بگذارید.

بررسی درس شیمی از دید گاه نفرات برتر شیمی


✔️ داوطلبانی که درصد بالایی در شیمی کنکورهای سراسری دارند همگی به اتفاق بر روی مهم بودن شیمی سال دوم تاکید دارند.

✅ زیرا مطالب این سال قابل فهم تر و ساده تر می باشد و هم چنین پاسخ گویی به سوالات این فصل بیشتر با اتکا به متن کتاب درسی و گاها حفظیات مطلق می باشد.

✅ شیمی سال دوم به خصوص دو فصل اول پایه ی اصلی شیمی به حساب می آید.


✔️ داواطلبان برتر سعی کرده اند تا روز های پایانی مهلت باقی مانده کنکور تمرکز خود را از شیمی دوم بر ندارند.

✔️ بعبارتی می توان گفت که با تسلط بر سوالات شیمی دوم می توان در وقت صرفه جویی کرد و زمان پاسخ گویی به سوالات وقت گیر را افزایش داد.

✔️ استو کیومتری؛
مبنای حل اکثر سوالات محاسباتی است.
سعی کنید با ابتکار خود راهی برای حل سوالات استوکیومتری پیدا کنید و تمام سوالات را با آن روش پاسخ دهید.

✅ اکثر حلیات شیمی اگر باهوش باشید با همان روش ابتکاریتان پاسخ داده می شوند.100 زدن شیمی کنکور 


 جدول مندليف چيست


✔️ در نگاه نخست جدول تناوبی بسیار پیچیده به نظر می رسد . جدول تناوبی در حقیقت ، جدولی بزرگ از همه ی عنصر های موجود است که در آن عنصر ها به ترتیب عدد اتمی ردیف شده اند !

عدد اتمی ، تعداد پروتون هایی است که هر اتم در هسته ی خود دارد . با قرار دادن عنصر ها به این شیوه ، عنصرهایی که خواص مشابه دارند در یک گروه قرار می گیرند.

✔️ مانند هر جدول دیگری ، این جدول نیز ردیف هایی دارد که از چپ به راست و ستون هایی دارد که از بالا به پایین مرتب شده اند، ردیف های جدول تناوبی دوره تناوب و ستون های آن گروه نامیده می شود.

✔️ دیمیتری مندلیف شیمیدان روس معتقد بود که در عنصر ها نظمی وجود دارد . او درباره ی تمامی عنصر های شناخته شده تا آن زمان اطلاعاتی جمع آوری کرد و در سال 1869 میلادی جدولی از عنصرها انتشار داد که جدول تناوبی حال حاضر بر اساس آن شکل گرفته است.


✔️ کار ارزشمند و مهم مندلیف در طراحی جدول این بود که او برای عنصرهایی که پیش بینی می کرد در آینده کشف شوند، جای خالی قرار داده بود. به عنوان مثال یکی از عنصرهایی که مندلیف جای ان را در جدول تناوبی خالی گذاشت، گالیم ( عنصر 31 ) بود مندلیف آن را اکاـ آلومینیوم نامید؛ چون پیش بینی می کرد خواص شیمیایی این عنصر مشابه آلومینیوم باشد.

✔️ در سال 1875 دانشمند فرانسوی ، لوکوک دو بو ابودران، گالیم را کشف کرد این عنصر دقیقاً همان خواصی را داشت که مندلیف پیش بینی می کرد.

پیوند کربن-کربن دارای ویژگی های غیرعادی مخصوص به خود است. اگر چه اتم های دیگر نیزمی توانند این ویژگی را داشته باشند ولی کاربرد پیوند کربن-کربن بسیار وسیع است. به دلیل این خاصیت منحصر به فرد، بیشتر از سه میلیون ترکیبات مختلف حاوی کربن به نام ترکیبات آلی در کتب شیمی گزارش شده اند. در نتیجه جمع آوری دانشی کامل از خواص همه این ترکیبات عملا بسیار سخت است.پیچیدگی ترکیبات آلی را می توان تا حدودی از طریق جمع آوری اطلاعات به دست آمده از گروه های طبیعی این ترکیبات با خواص شیمیایی مشابه، تقلیل داد.

✔️ این گروه بندی ها توسط اتم یا گروهی از اتم ها که قسمتی از مولکول آلی را تشکیل می دهند شناسایی می شوند. عموما این اتم یا گروه اتم را گروه عاملی می نامند.100 زدن شیمی کنکور 


✔️ پس می توان گروه عاملی را به صورت کامل تری تعریف کرد

به هر یک از ویژگی های ساختاری که مشخص کننده یک طبقه خاص از ترکیبات آلی باشند گروه عاملی می گویند ( به گروه‌های معینی از اتم‌های یک مولکول گفته می‌شود که در واکنش‌های شیمیایی ویژه آن مولکول شرکت می‌کنند و دلیل اصلی رفتارهایی هستند که یک مولکول از خود در طول واکنش نشان می دهد )

✔️ هر گروه عامل نسبت به بقیه مولکول های آلی دارای خواص شیمیایی جداگانه می باشد.100 زدن شیمی کنکور 


آزمون‌هاي جامع


آیا می خواهید در یک ماه مانده تا کنکور درصد شیمی خود را افزایش دهید ؟

آیا می دانید رتبه های برتر از چه روش هایی برای 100 زدن شیمی استفاده می کنند؟

آیا بهترین روش های تست زنی شیمی در یک ماه آخر را می دانید ؟

آیا می دانید در خرداد ماه چگونه باید شیمی را مرور و جمعبندی کنید ؟

آیا تکنیک های برتر تست زنی شیمی را می دانید ؟

آیا می دانید برای قبولی در رشته مورد علاقه خود به چند درصد شیمی نیاز دارید ؟

و…

پاسخ تمامی سوالات ، اشکالات و دغدغه های شما داوطلبان عزیز توسط برترین تیم مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

تا روز کنکور 97 در کنار شما هستیم …تو تواناییشو داری هر کاری انجام بدی…
هرگز نگو که زمان کافی نیست.
تعداد ساعت های روز به همان تعدادی هست که مادر ترزا، گاندی، لئوناردو داوینچی، جفرسون و انیشتین در آن زندگی می کردند.


5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه شیمی کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی