ثبت نام آزمون قضاوت | hrtc.ir

ثبت نام آزمون قضاوت | hrtc.ir

جهت مشاوره در زمینه ثبت نام آزمون قضاوت | hrtc.ir

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

راهنمای ثبت نام آزمون قضاوت از طریق سایت hrtc.ir در این مقاله ارائه داده شده است. قوه قضاییه هر ساله با برگزاری آزمون قضاوت به دو طریق عمومی و اختصاصی برای تصدی منصب قضا اقدام به پذیرش داوطلب می کند. ثبت نام آزمون قضاوت برای دو دسته از داوطلبان حوزوی و دانشگاهی برگزار می شود که شرایط پذیرش در هر کدام متفاوت می باشد.

ملاک ثبت نام آزمون قضاوت احراز شرایط عمومی و اختصاصی آن می باشد و مسئولیت تأیید صحت اطلاعات در فرم های  ثبت نام بر عهده خود داوطلب است ، بنابراین اگر داوطلبانی که فاقد شرایط شرکت در آزمون قضاوت می باشند ثبت نام انجام دهند ، از مراحل بعدی پذیرش حذف خواهند شد.

شما می توانید برای دریافت پاسخ سریع، در رابطه با ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲ (جذب عمومی و جذب اختصاصی) و نحوه ثبت نام آزمون تصدی منصب قضا 1402 با مشاوران مجرب مجموعه به شماره 9099071613 تماس حاصل نمایید.

ما همه روزه (حتی ایام تعطیل) از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب پاسخگوی شما عزیزان هستیم

ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲

ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲ با همکاری معاونت منابع انسانی قوه قضاییه و مرکز آزمون جهاد دانشگاهی hrtc ir برگزار می گردد. واجدین شرایط اعم از داوطلبان دانشگاهی و داوطلبان حوزوی می توانند برای ثبت نام آزمون تصدی منصب قضا و شرکت در این آزمون ثبت نام کنند. در نتیجه اطلاع از شرایط ثبت نام آزمون قضاوت و نحوه ثبت نام در سایت مربوطه اولین گام برای کسب موفقیت در این آزمون می باشد.

بنابراین ضرورت دارد متقاضیان شرکت در آزمون قضاوت پس از مطالعه شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون قضاوت که در ادامه همین مقاله شرح می دهیم و همچنین فراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت نام در مهلت تعیین شده، نسبت به ثبت نام آزمون قضا در hrtc.ir اقدام نمایند.

تصدی منصب قضا چیست؟ منصب قضا به اختیار حلّ و فصل دعاوی مردم و صدور حکم اطلاق می شود و کسانیکه برای شرکت در آزمون قضاوت ثبت نام می نمایند برای کسب تصدی منصب قضا با یکدیگر به رقابت می پردازند.

ثبت نام آزمون قضاوت hrtc.ir مشاور گروپ Moshavergroup.com

ثبت نام آزمون قضاوت hrtc.ir

سایت ثبت نام آزمون قضاوت hrtc.ir است و پس از احراز شرایط اعلامی در این مقاله، انجام می پذیرد. لذا از تمامی داوطلبان واجد شرایط و علاقمند به ثبت نام آزمون قضاوت، دعوت به عمل می‌ آید، ضمن مطالعه دقیق شرایط و ضوابط ثبت‌ نام، در مهلت ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲ اعلام شده نسبت به ثبت نام در سامانه hrtc.ir اقدام نمایند.

لینک مستقیم ورود به سایت ثبت نام آزمون قضاوت hrtc.ir در جدول زیر قرار گرفته است تا به راحتی به آن دسترسی داشته و بتوانید برای نام نویسی اقدام کنید. کافیست روی لینک کلیک کرده تا مستقیما به سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی منتقل شوید.

برای ورود به سامانه ثبت نام آزمون قضاوت hrtc.ir  کلیک نمایید.

زمان ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲

زمان ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲ توسط پایگاه اطلاع ‌رسانی معاونت منابع انسانی قوه قضاییه اعلام می گردد و متقاضیان آزمون قضاوت باید در اواخر فروردین ماه تا هفته اول اردیبهشت ۱۴۰۲ اقدام به ثبت نام نمایند. در صورت تمدید مهلت ثبت نام، به محض انتشار اطلاعیه در رابطه با تمدید مهلت ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲ این مقاله بروزرسانی خواهد شد.

زمان ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲ در اردیبهشت ماه و از طریق سایت hrtc.ir به صورت اینترنتی انجام می گردد. زمان ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲ از روز سه شنبه مورخ ۲۹/ ۰۱/ ١٤٠۲ آغاز و در پایان روز پنجشنبه مورخ ۰٧/ ۰۲/ ١٤٠۲ به اتمام می رسد .

زمان ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲
آغاز زمان ثبت نام تصدی منصب قضا پایان زمان ثبت نام آزمون عمومی تصدی منصب قضا
29 فروردین 1402 7 اردیبهشت 1402

با توجه به اطلاعات مندرج در دفترچه آزمون قضاوت، مهلت ثبت نام تمدید نخواهد شد، گرچه تجربه سال های گذشته نشان دهنده این موضوع است که گاهی اوقات در این شرایط هم با توجه به میزان استقبال و درخواست متقاضیان شرکت در این آزمون فرصت مجدد ثبت نام آزمون قضاوت فراهم شده است. اما توصیه می کنیم اگر قصد شرکت در این رقابت را دارید، در روزهای اول ثبت نام خود را تکمیل و به روزهای پایانی موکول ننمایید.

شرایط ثبت نام آزمون قضاوت

شرایط ثبت نام آزمون قضاوت در ادامه بیان شده است. متقاضیان ثبت نام آزمون قضاوت در صورت دارا بودن شرایط بیان شده در ادامه مقاله می توانند در زمان مقرر به سایت hrtc.ir مراجعه و نام نویسی نمایند.

شرایط شرکت در آزمون قضاوت:

🔻 تابعیت اصلی ایران

🔻 اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، ایمان و عدالت

🔻 التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های غیرقانونی یا هواداری از آن‌ها، مگر در صورت احراز توبه

🔻 طهارت مولد

🔻 داشتن سلامت جسمی، روانی و شخصیتی لازم برای انجام کار قضایی

🔻 نداشتن سابقه محکومیت کیفری موثر

🔻 حسن شهرت، اخلاق و امانت‌ داری

🔻 عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر و روان‌گردان

🔻 داشتن کارت پایان‌ خدمت سربازی یا برخورداری از معافیت‌ های قانونی و یا عدم غیبت در خصوص مشمولان (برای آقایان) گواهی پزشکی قانونی – انواع بیماریهای جسمی) یا معافیت تحصیلی با لحاظ مقررات ماده واحده قانون گذراندن مدت خدمت نظام وظیفه فارغ التحصیلان دانشکده علوم قضایی در محاکم قضایی کشور.

بنابراین شرکت در ازمون قضاوت بدون کارت پایان خدمت یا گواهی های معافیت پزشکی و تحصیلی امکان پذیر نیست!

🔻 داشتن حداقل 24 و حداکثر 36 سال تمام در روز ثبت‌ نام (29 فروردین 1402)

توجه داشته باشید که در صورت داشتن شرایط زیر مدت حداقل 2 سال تا حداکثر 4 سال به شرایط سنی آزمون قضاوت ۱۴۰۲ افزوده خواهد شد. لازم به ذکر است در صورتی که چندین مورد از شرایط زیر را دارید تنها یکی از آن ها در نظر گرفته می شود.

شرایط سنی آزمون قضاوت ۱۴۰۲
ایثارگران و خانواده آنان 2 سال
صاحبان مدرک کارشناسی ارشد 2 سال
فارغ التحصیلان و دانشجویان دکتری 4 سال

شرایط آزمون قضاوت داوطلبان دانشگاهی

شرایط آزمون قضاوت داوطلبان دانشگاهی یکی دیگر از شرایط شرکت در آزمون قضاوت است و به شرح زیر می باشد:

شرایط اختصاصی آزمون قضاوت :

دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی زیر برای ثبت نام آزمون قضاوت الزامی است:

 1. مدرک کارشناسی حقوق یا فقه و حقوق یا الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛
 2. مدرک کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش ها؛
 3. مدرک کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛
 4. مدرک سطح دو حوزوی یا بالاتر؛

سن داوطلبان جذب اختصاصی آزمون قضاوت 2

داوطلبان با مدارک تحصیلی دانشگاهی، مشروط به قرار گرفتن در هر یک از گروه‌ هایی که در ادامه و در سایت hrtc.ir آورده شده است، می‌ توانند در مصاحبه علمی جذب اختصاصی آزمون قضاوت شرکت نمایند. این موارد، حصری و غیر قابل تفسیر هستند و لذا لازم است داوطلبان قبل از مطالعه آن‌ ها به تذکرات زیر توجه فرمایند:

کسانی که در یکی از دانشگاه های زیر تحصیل کرده و معدل لازم را کسب کرده باشند می توانند بدون نیاز به گزینش در آزمون قضاوت کتبی، در مصاحبه علمی ثبت نام نمایند.

➕ گروه‌ بندی دانشگاه‌ ها به این صورت است:

دانشگاه‌ های گروه اول عبارتند از: دانشگاه امام صادق (ع) – دانشگاه تربیت مدرس – دانشگاه تهران – پردیس فارابی دانشگاه تهران – دانشگاه شهیدبهشتی (ره)- دانشگاه شیراز – دانشگاه علامه طباطبایی (ره) – دانشگاه فردوسی مشهد – دانشگاه علوم قضایی- دانشگاه مفید قم / با کسب حداقل معدل 16

دانشگاه‌ های گروه دوم عبارتند از: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران – دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز – دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) قزوین – دانشگاه کاشان – دانشگاه تبریز – دانشگاه شاهد – دانشگاه شهید باهنر (ره) کرمان – دانشگاه شهید چمران اهواز – دانشگاه مازندران (بابلسر) – دانشگاه بوعلی سینا همدان – دانشگاه خوارزمی تهران – دانشگاه شهیدمطهری (ره) – دانشگاه گیلان – دانشگاه علوم اسلامی رضوی – دانشگاه اصفهان – دانشگاه قم / با کسب حداقل معدل 17

تذکر ۱: دانشگاه‌ ها و پردیس‌ های دانشگاهی احصاء نشده مشمول گروه بندی فوق نیستند.

تذکر ۲: در مورد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی لازم به ذکر است، صرفا واحد واقع در تهران این دانشگاه مشمول گروه‌ بندی مذکور (گروه دوم) است و لذا واحدهای علوم و تحقیقات سایر شهرستانها خارج از موضوع این مقررات هستند ولو اینکه مدرک تحصیلی از واحد علوم و تحقیقات تهران صادر شده باشد.

مشاوره تلفنی مشاور گروپ Moshavergroup.com

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون تصدی منصب قضا ویژه داوطلبان دانشگاهی (hrtc.ir) به صورت زیر است:

🔻 دانش‌ آموختگان کارشناسی حقوق از دانشگاه‌ های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل 16

🔻 دانش‌ آموختگان کارشناسی حقوق از دانشگاه‌ های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل 17

🔻  دانش‌ آموختگان کارشناسی ارشد حقوق در هر یک از گرایش‌ ها از دانشگاه‌ های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل 16 و مدرک کارشناسی حقوق، فقه و حقوق یا الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

🔻 دانش‌ آموختگان کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل 16

🔻 دانش‌ آموختگان کارشناسی ارشد حقوق در هر یک از گرایش‌ ها از دانشگاه‌ های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل 17 و مدرک کارشناسی حقوق

🔻 دانش‌ آموختگان کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در هر یک از گرایش‌ ها از دانشگاه‌ های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل 17

🔻 دانش‌ آموختگان و دانشجویان دکتری تخصصی در هر یک از گرایش‌ های رشته حقوق، فقه و حقوق و رشته الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی، منوط به داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های مذکور

🔻 رتبه‌ های اول تا دهم آزمون وکالت کانون‌ های استانی و رتبه‌ های اول تا پنجاهم آزمون سراسری مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضائیه و آزمون وکالت کانون مرکز، به تایید مراجع مربوط

🔻  وکلا و مشاوران پایه یک دادگستری، مشروط به داشتن پنج سال سابقه کار متوالی و موثر به عنوان وکیل یا مشاور پایه‌ یک دادگستری، به تایید کانون یا مرکز مربوط

شرایط آزمون قضاوت داوطلبان حوزوی

یکی دیگر از شرایط شرکت در آزمون قضاوت ، شرایط آزمون قضاوت داوطلبان حوزوی ، برای ثبت نام در سایت hrtc.ir مندرج در دفترچه ثبت نام است که توضیحات آن به شرح زیر است:

🔻 دارای مدرک سطح دو حوزوی با حداقل معدل 16 باشند . ( ویژه آقایان )

🔻 دارای مدرک سطح دو حوزوی در گرایش حقوق و قضاء اسلامی با حداقل معدل 16 باشند .

🔻 دارای مدرک سطح سه یا سطح چهار در گرایش های فقه و اصول یا حقوق و قضای اسلامی باشند .

🔻 دارای مدرک مدرسه فقه القضا قم با حداقل معدل 16 باشند.

🔻 دارای مدرک رشته تخصصی فقه و حقوق حوزه علمیه خراسان با حداقل معدل 16 باشند.

جهت مشاهده نحوه ثبت نام آزمون تصدی منصب قضا ویژه طلاب کلیک کنید.

دفترچه ثبت نام آزمون قضاوت 1402

با دانلود دفترچه ثبت نام آزمون قضاوت 1402 می توانید به مهم ترین اطلاعات پیرامون آزمون قضاوت پی ببرید و مطالعه این دفترچه پیش از انجام مراحل ثبت نام امری ضروری است. به همین دلیل ما در این بخش از مقاله لینک دانلود دفترچه ثبت نام آزمون قضاوت 1402 را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. کافیست روی لینک مربوطه کلیک کنید و بعد از باز شدن فایل در زبانه جدید، آن را در دستگاه تلفن همراه یا کامپیوتر خود ذخیره نمایید.

برای دانلود دفترچه ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲ کلیک کنید.

مصاحبه شفاهی آزمون قضاوت

هزینه ثبت نام آزمون قضاوت

هزینه ثبت نام آزمون قضاوت مبلغ سه میلیون ریال 3/000/000 ریال معادل 300 هزار تومان تعیین شده است که کلیه داوطلبان ملزم به پرداخت ان به صورت اینترنتی و در سامانه hrtc.ir هستند. توجه داشته باشید که این مبلغ غیر قابل استرداد بوده و امکان بازگشت آن وجود ندارد.

نحوه ثبت نام آزمون قضاوت

نحوه ثبت نام آزمون قضاوت در این بخش از مقاله مشاور گروپ ارائه می شود تا همگام با آن پیش رفته و بتوانید به راحتی مراحل ثبت نام خود را به پایان برسانید. راهنمای ثبت نام آزمون قضاوت hrtc.ir (آزمون قضاوت بخش اختصاصی) مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون قضاوت در این مقاله بیان شده است.

داوطلبانی که متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون قضاوت ۱۴۰۲ می باشند، در صورت دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی بیان شده، باید در زمان مقرر به سایت ثبت نام به نشانی hrtc.ir مراجعه نمایند و فرآیند ثبت نام خود را به صورت غیرحضوری انجام دهند.

متقاضیان، می‌ بایست با مراجعه به سامانه ثبت نام اینترنتی آزمون تصدی منصب قضا به نشانی hrtc.ir و پرداخت هزینه ثبت‌ نام بصورت اینترنتی، نسبت به تکمیل مراحل ثبت‌ نامی اقدام و در پایان، کد رهگیری ثبت‌ نام را دریافت و نزد خود نگهداری نمایند.

فرایند ثبت‌ نام، تا قبل از دریافت کد رهگیری ناقص و بلااثر است. لازم به ذکر است وجه پرداختی (به عنوان هزینه ثبت‌ نام)، به هیچ وجه مسترد نخواهد شد و لذا لازم است داوطلبان در ثبت نام و پرداخت هزینه دقت لازم به عمل آورند.

راهنمای ثبت نام آزمون قضاوت

کافیست مراحل پرداخت هزینه و ثبت نام(وارد کردن اطلاعات داوطلب) را انجام دهید. بعد از ساخت حساب کاربری برای مراجعه های بعدی باید کد رهگیری ثبت نام که از سامانه دریافت کردید را به همراه کد ملی وارد نمایید. در صورت فراموشی توکن پرداخت یا کد رهگیری ثبت نام می توانید آن ها را بازیابی کنید.

ابتدا جهت پرداخت وجه ثبت نام آزمون قضاوت با مراجعه به منوی «آزمون» در صفحه اول سامانه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به نشانی hrtc.ir ، بر روی گزینه «پرداخت هزینه» کلیک کنید.

حالا مطابق تصویر زیر فرم پرداخت هزینه را پر کنید. کد ملی شماره تلفن همراه و نام و نام خانوادگی خود را در بخش های مربوطه وارد نمایید.

بعد از ثبت اطلاعات و درج کد امنیتی، تیک مطالعه مفاد دفترچه ثبت نام آزمون قضاوت را فعال، روی گزینه پرداخت هزینه بزنید تا به درگاه بانکی متصل شوید.

حالا به درگاه بانکی متصل می شوید حتما مبلغ پرداختی را بررسی کرده و سپس اقدام به پرداخت وجه نمایید. از کارت بانکی دارای رمز دوم پویا هزینه را پرداخت نموده تا توکن پرداخت را از سامانه hrtc.ir دریافت کنید.

سپس مجددا به سامانه ثبت نام آزمون های جهاد دانشگاهی برگشته و این بار روی ثبت نام در آزمون کلیک کنید. در این صورت به صفحه زیر هدایت می شوید و باید کد ملی خود را به همراه توکن پرداخت وارد نموده و بعد از درج عبارت امنیتی، روی گزینه ثبت نام بزنید.

بعد از ورود به حساب کاربری، داوطلبان باید مدارک ثبت نام قضاوت شامل یک قطعه عکس سه در چهار و کارت ملی را اسکن کنند. مرحله اول ثبت نام آزمون تصدی منصب قضا، بارگذاری فایل های مدارک اسکن شده در سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی است.

با توجه به اینکه اسکن از روی اصل مدارک ضروری بوده و در صورت ارسال عکس غیر معتبر یا اشتباه ثبت نام داوطلب باطل و از حق شرکت در آزمون محروم می گردد. بنابراین در ارسال مدارک نهایت دقت را به خرج دهید.

در مرحله دوم اطلاعات فردی داوطلب شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه و کد ملی و … در سامانه ثبت می گردد.

مرحله سوم مربوط به ثبت سهمیه ها و سوابق کاری متقاضیان می باشد. ورود اطلاعات تحصیلی داوطلب به سامانه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی مرحله چهارم ثبت نام را شامل می شود و مرحله پنجم ثبت مورد درخواست است.

مرحله ششم ثبت اطلاعات تکمیلی شامل اطلاعات تماس با داوطلب و آدرس محل سکونت داوطلب است. همچنین داوطلب می تواند استان محل آزمون خود را به سامانه اعلام تا در صورت امکان، سامانه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی نزدیکترین حوزه آزمون را برای ایشان درنظر بگیرد. (محل دقیق آزمون، بر روی کارت ورود به جلسه ذکر می گردد و در زمان دریافت کارت ورود به جلسه قابل مشاهده خواهد بود)

در نهایت به مرحله پایانی یا مرحله هفتم یعنی دریافت کد رهگیری است می رسید. تاکید می گردد صرفا در صورتی ثبت نام  فرد به پایان رسیده که داوطلب وارد این مرحله شده و از سامانه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی «کد رهگیری» دریافت می نماید. در غیر اینصورت ثبت نام آزمون قضاوت ناقص بوده و به این موارد رسیدگی نخواهد شد.

اگر کد رهگیری ثبت نام تصدی منصب قضا و توکن پرداخت خود را فراموش کرده اید، روی بازیابی توکن پرداخت در سایت ثبت نام آزمون قضاوت کلیک کنید.

برای ورود به سامانه در دفعات بعدی و پیگیری مراحل ثبت نام، دریافت کارت ورود به جلسه و … از بخش راهنمای آزمون، باید روی گزینه ورود به پروفایل کاربری استفاده کنید. حالا باید اطلاعاتی مانند کد ملی و کد رهگیری ثبت نام که در پایان مراحل نام نویسی از سامانه دریافت کرده بودید را در این قسمت وارد کرده تا به حساب کاربری خود وارد شوید.

ثبت نام آزمون قضاوت بانوان

ثبت نام آزمون قضاوت بانوان هم مجاز اعلام شده است. مطابق با اطلاعات مندرج در دفترچه ثبت نام، پذیرش بانوان در این نوبت جذب عمومی تصدی منصب قضا ، ١٠ درصد می باشد . توجه داشته باشید که محل خدمت این خانم ها غیر از مراکز استانها خواهد بود.  سایر شرایط ثبت نام خانم ها در آزمون قضاوت با داوطلبان مرد یکسان است که در بخش های قبلی به آن پرداخته شد.

درصد پذیرش خانم ها در منصب قضا 10 % می باشد

زمان برگزاری آزمون قضاوت

زمان برگزاری آزمون قضاوت در روز 22 اردیبهشت 1402 و به صورت تستی برای تمامی داوطلبان اعم از دانشگاهی و حوزوی برگزار می شود. توجه داشته باشید که با حضور به موقع در حوزه آزمون و به همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر و کارت ورود به جلسه، از میزان اضطراب روز آزمون قضاوت بکاهید. درب های حوزه آزمون تصدی منصب قضا، نیم ساعت پیش از شروع آزمون بسته خواهد شد.

لازم به ذکر است داوطلبان پذیرفته شده در آزمون تستی، سپس در آزمون تشریحی قضاوت شرکت خواهند نمود.

كارت ورود به جلسه آزمون قضاوت

كارت ورود به جلسه آزمون قضاوت از چند روز قبل از زمان برگزاری آزمون از طریق سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی hrtc.ir در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت. بدین ترتیب داوطلبان می توانند از روز سه شنبه 19 اردیبهشت برای گرفتن کارت ورود به جلسه آزمون خود اقدام نمایند. برای آشنایی با نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون قضاوت ۱۴۰۲ کلیک کنید.

ساعت و محل برگزاری آزمون قضاوت بر روی كارت ورود به جلسه آزمون داوطلبان درج می گردد.

منابع آزمون قضاوت

منابع آزمون قضاوت ۱۴۰۲ چیست؟ مواد و ضرایب امتحانی آزمون تستی داوطلبان دانشگاهی و حوزوی مطابق جداول ذیل می باشد. طراحی پرسش های دفترچه سوالات آزمون قضاوت ترکیبی از این مباحث است که در ادامه مشاهده می کنید.

سطح سوالات تستی دفترچه سوالات آزمون قضاوت در حد قانون می باشد

منابع آزمون تستی تصدی منصب قضا متقاضیان دانشگاهی و حوزوی
منابع آزمون قضاوت ۱۴۰۲ ضریب
 • استعداد شغلی
2
 • حقوق مدنی (مباحث : شروط ضمن عقد، سقوط تعهدات، الزامات خارج از قرارداد ، بیع، اجاره، رهن ،ارث)
1
 • آیین دادرسی مدنی به جز مباحث داوری
2
 • آیین دادرسی کیفری
2
 • حقوق جزای عمومی (مباحث: جرائم و مسئولیت کیفری، مجازات ها و اقدامات تامینی و تربیتی)
1
 • لمعه(مباحث : قضاء ، شهادت، متاجر، دین، رهن، ضمان، صلح، اجاره، وکالت، شفعه، وصایا، نکاح، حدود، قصاص و دیات)
1
 • اصول فقه ( مباحث : الفاظ ، مفهوم و منطوق ، عام و خاص ، مطلق و مقید و اصول عملیه )
2
 • قواعد فقه (مباحث : ید، لاضرر، غرور، اتلاف، احسان، علی الید، اکراه، اضطرار، درأ ، لوث و قسامه ، اقدام ، نفی عسر و حرج ، تسلیط ، تلف قبل از قبض)
1

مواد امتحانی آزمون تشریحی داوطلبان دانشگاهی:

ردیف

مواد امتحان تشریحی قضاوت دانشگاهیان

منابع آزمون قضاوت ۱۴۰۲

1

حقوق مدنی( مباحث: بیع، اجاره (عقود معین 1)( الزامات خارج از قرارداد (جلد 1و2))

کتاب دکتر ناصر کاتوزیان

2

حقوق تجارت ( مباحث: شرکت‌ها (جلد 1) و اسناد تجاری)

کتاب دکتر ربیعا اسکینی

3

آئین دادرسی مدنی (جلد 1و 2)

کتاب دکتر عبداله شمس

4

آئین دادرسی کیفری

کتاب دکتر محمد مصدق یا دکتر جواد طهماسبی

5

اجرای احکام کیفری

کتاب احمدرضا عابدی

6

حقوق جزای عمومی (جلد 1 و 2)

” ”  دکترمحمدعلی اردبیلی

7

حقوق جزای اختصاصی ( مباحث :جرایم علیه اشخاص واموال، جرائم علیه مصالح عمومی کشور، جرائم علیه تمامیت جسمانی اشخاص و جرائم علیه شخصیت معنوی اشخاص) (جلد 1و 2)

” ”  دکتر حسین میرمحمد صادقی

آزمون تشریحی داوطلبان حوزوی:

اهل تشیع:

ردیف

مواد امتحانی

منابع ازمون قضاوت

1

فقه

مکاسب محرمه( از ابتدا تا انتها) و بیع( از ابتدای کتاب تا الکلام فی شروط المتعاقدین)

2

اصول فقه

رسائل( از ابتدا تا انتهای کتاب)

اهل تسنن:


ردیف

مواد امتحانی

منابع قضاوت

1

فقه

منهاج الطالبین امام نووی (فقه المعاملات)

2

اصول فقه

منهاج بیضاوی ( نیمه اول)

جهت دانلود سوالات و پاسخنامه تشریحی و کلیدی آزمون قضاوت کلیک کنید

 1. پذیرش بانوان در این نوبت جذب عمومی 10 درصد می باشد که محل خدمت آنها غیراز مراکز استانها خواهد بود .
 2. ملاک احراز شرایط عمومی و اختصاصی، زمان ثبت‌نام خواهد بود. مسؤولیت صحت و سقم اطلاعات ثبت شده در تقاضانامه به عهده داوطلب است. بنابراین کسانی که شرایط لازم برای شرکت در آزمون را ندارند، باید از ثبت نام در آزمون خودداری نمایند، در غیر این صورت در مراحل بعدی حذف خواهند شد.
 3. با توجه به عدم برگزاری آزمون ایثارگران بصورت جداگانه در سال جاری، داوطلبان ایثارگر نیز در صورت دارا بودن شرایط می توانند در این آزمون قضاوت شرکت نمایند.
 4. در آزمون تستی استفاده از هر گونه کتاب قانون و … ، جزوه و چرکنویس ممنوع می باشد ، در خصوص آزمون تشریحی متعاقباً اعلام خواهد شد .

نتایج آزمون قضاوت

بعد از شرکت در آزمون تستی، نتایج آزمون قضاوت 1402 منتشر و پذیرفته شدگان اولیه بعد از دریافت و مشاهده نتایج آزمون قضاوت باید برای مصاحبه شفاهی و شرکت در آزمون تشریحی اقدام نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مصاحبه شفاهی آزمون قضاوت کلیک کنید. مصاحبه علمی ثبت نام کنندگان و زمان دقیق مصاحبه علمی هر داوطلب طی تماس تلفنی ابلاغ خواهد شد.
زمان مصاحبه علمی یکبار تعیین و ابلاغ می‌گردد و امکان تغییر آن وجود ندارد. عدم پاسخگویی به تلفن همراه در ۲ نوبت به منزله انصراف از شرکت در مصاحبه علمی است.

اگر در هنگام دریافت نتایج مرحله تشریحی آزمون قضاوت در آزمون تشریحی هم قبول شده باشید، برای تصدی منصب قضا به قوه قضاییه معرفی خواهید شد.

در صورت هرگونه ابهام برای ثبت نام آزمون قضاوت (آزمون تصدی منصب قضا) از طریق سایت hrtc.ir، می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه به شماره 9099071613 تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

سوالات متداول ثبت نام آزمون قضاوت 1402

✔️ثبت نام آزمون قضاوت ۱۴۰۲ از چه زمانی آغاز می شود؟

✔️زمان دقیق ثبت نام آزمون قضاوت 1402 از طریق این مقاله اطلاع رسانی گردیده است.

✔️شرایط ثبت نام آزمون تصدی منصب قضا ۱۴۰۲ چیست؟

✔️شرایط ثبت نام آزمون قضاوت، برای داوطلبان دانشگاهی و حوزوی در این مقاله ارائه داده شده است.

✔️سایت ثبت نام آزمون قضاوت چیست؟

✔️ثبت نام داوطلبان آزمون قضاوت به صورت اینترنتی و از طریق سایت hrtc.ir مرکز آزمون جهاد دانشگاهی انجام می شود.

5/5 - (3 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه ثبت نام آزمون قضاوت | hrtc.ir

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی