سامانه سیدا ثبت نمرات

sida.medu.ir | سامانه ثبت نمرات دانش آموزی

جهت مشاوره در زمینه سامانه سیدا ثبت نمرات

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

در این مقاله آموزشی، توضیحات کامل و جامعی را در رابطه با سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا sida در اختیار شما قرار داده ایم. سامانه سیدا فاز اول سامانه جامع دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش و بخش کوچکی از یک مجموعه بزرگ است که در نهایت مقرر شده تا کلیه فعالیت های مرتبط با سیستم های دانش آموزی را پوشش دهد .

با توجه به اینکه عملیات ثبت نام و کلاس بندی و انتخاب واحد دانش آموزان در سامانه سناد در حال انجام است، مقرر شد تا ضمن دریافت این اطلاعات از سناد ، مقدمات آمادگی برای عملیات درج نمرات مکتسبه در امتحانات نوبت اول سال تحصیلی جاری در این سامانه جدید و سپس ارائه کارنامه به اولیای مدرسه و دانش آموزان فراهم گردد.

در ادامه مقاله هر آنچه در رابطه با سامانه سیدا دانش آموزی sida.medu.ir لازم است بدانید بیان شده است. با ما همراه باشید.

همکاران امکان ویرایش مشخصات فردی دانش آموزان در سیدا فعال گردید بدین‌منظور جهت رفع مغایرت در اطلاعات فردی وارد مشخصات فردی شده مشخصات را ویرایش کرده و دکمه اعتبارسنجی را بزنید. همچنین برای مشخصات پرسنل مدرسه نیز امکان ویرایش فعال گردید.

طبق گزارش برخی کاربران، پس از استفاده از نسخه ۴۹ گوگل کروم، اطلاعات ارسالی از سناد به شکل کامل دریافت و مشاهده شده و به میزان قابل توجهی از مشکلات کاربران، کاسته می شود.

ثبت نمرات دانش آموزان در سیدا

برای بهبود عملکرد سیدا دانش آموزی ، باید نسخه مرورگر خود را کنترل و بروز کنید.

بهبود عملکرد سیدا دانش آموزی

این سامانه در حقیقت نسخه تحت وب برنامه های دانش آموزی (توصیفی-متوسطه اول-متوسطه دوم) می باشد در گام اول سنجش مناطق باید کابری برای کلیه مدارس خود فعال نمایند تا امکان ورود به این سامانه برای مدارس مهیا شود به صورت پیش فرض نام کاربری کد ملی مدیر و رمز ورود کد پرسنلی مدیر می باشد که در اولین ورود باید رمز را تغییر دهید فعلا تا لحظه نگارش این متن امکان چاپ ریز نمرات وجود ندارد و خطا می دهد ولی امکان ورود نمره وجود دارد برای کار کردن با این سامانه عجله و حساسیت خاصی نداشته باشید و اجازه دهید به مرور زمان جایگاه خودش را پیدا کند.

در گام اول امیدواریم با توجه به اینکه کلیه مقاطع در این سرور خواهد بود وزارت پهنای خوبی برای خدمت رسانی به کلیه مقاطع بدهد و طوری نشود به علت ترافیک زیاد امکان ورود با سختی روبرو شود.

جهت اطلاع اینکه سوابق تحصیلی و نمرات در نظام 3-3-6 مستقیما از فاینال به سیدا متقل می شود و فقط در سامانه امین ارسال به پایگاه کفایت می کند و فعلا تلاشی برای ارسال سوابق این دانش آموزان به سایت ننمائید .

سر فصل ها

انتقال دانش آموزان در سامانه سیدا

گزینه انتقال دانش آموزان در سامانه سیدا راه اندازی شده است:

انتقال دانش آموزان در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

پشتیبانی سامانه دانش آموزی سیدا | راهنمای سامانه سیدا دانش آموزی

اضافه کردن دانش آموزان به سیدا

برای اضافه کردن دانش آموزان به سیدا ، (دانش آموزانی که مشخصات آنها در سیدا وجود ندارد) لازم است به صورت زیر عمل نمایید:

اضافه کردن دانش آموزان به سیدا

سوالات متداول سامانه دانش آموزی سیدا | هر آنچه کاربران باید بدانند

ثبت نمرات در سامانه سیدا

ثبت نمرات کلیه دانش آموزان در سامانه یکپارچه سیدا انجام می پذیرد. با توجه به آنکه ثبت نمرات دانش آموزان در سامانه سیدا انجام می پذیرد، لذا لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید، با توجه به راه اندازی سامانه sida.medu.ir جهت ثبت نمرات نوبت اول برای کلیه دوره های تحصیلی کاربری و پسورد همکاران مدیر با کاربری کد ملی و پسورد کد پرسنلی راه اندازی شده است.

لذا مدیران محترم در اسرع وقت با مراجعه به سامانه و تغییر رمز ابتدایی در سامانه از کلاس بندی و دبیران و آموزگاران موجود در سامانه اطمینان خاطر حاصل کنند.

hamgam.medu.ir | ورود به سایت همگام | سایت سامانه همگام مدارس

راهنمای جامع سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا | sida.medu.ir

نحوه ورود به سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

نحوه ورود به سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا در ادامه بیان شده است. کاربران برای ورود به سامانه دانش آموزی سیدا باید به نشانی اینترنتی sida.medu.ir مراجعه نمایند. هر کاربر با استفاده از نام کاربری که به او اختصاص داده می شود، می تواند وارد سامانه شود.

ورود به سامانه دانش آموزی سیدا با گوشی همراه | ورود به سامانه سیدا با تلفن همراه

 • مراجعه به سامانه سیدا دانش آموزی به نشانی اینترنتی : sida.medu.ir
 • درج نام کاربری و رمز عبور

نحوه ورود به سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

 • پس از ورود به صفحه اصلی سامانه مشخصات کاربر جاری در این صفحه نمایش داده خواهد شد.
 • همانطور که مشاهده میشود سامانه مشتمل بر سه بخش اصلی است که هر بخش زیر عنوان های خاص خود را در بر
  دارد:

نحوه ورود به سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

بازیابی رمز عبور در سامانه دانش آموزی سیدا

سایت سیدا برای کارنامه

سامانه سیدا دانش آموزی دارای4 بخش اصلی عملیات اولیه، عملیات ضمن سال، عملیات جانبی و مدیریت کاربران می باشد. که هر کدام دارای بخش های مختلفی می باشد که در ادامه بیان شده است:

بخش عملیات اولیه در سامانه سیدا دانش آموزی

در این بخش در نظر است تا مسائلی شبیه تشکیل و تکمیل پرونده مشخصات فردی – ثبت نام ،مشاهده انتخاب واحد و همچنین ثبت و معرفی کاربران مدرسه ای سامانه انجام گیرد .

در قسمت عملیات اولیه و عملیات پیش ثبت نام موارد زیر فعال گردید:

 • سازمان مدرسه
 • بررسی دانش آموزان جدید الورود
 • بررسی دانش آموزان جدید الورود ( منطقه )
 • بررسی دانش آموز مجاز ثبت نام
 • وضعیت ارتقاء پایه

بخش های مختلف سامانه سیدا دانش آموزی

 • مشخصات فردی و پرونده تحصیلی :

در این بخش لیستی از دانش آموزانی که حد اقل در یکی از سال و دوره های تحصیلی در این مدرسه مشغول به تحصیل بوده اند نمیش داده می شود که با زدن کلید ویرایش میتوان به مشروحی از اطلاعات فردی و پرونده تحصیلی آنها دسترسی پیدا کرد:

بخش های مختلف سامانه سیدا دانش آموزی

 • مشخصات پرسنل غیر رسمی مدرسه :

در سامانه سیدا دانش آموزی فایل کاملی از مشخصات پرسنل رسمی و شاغل در وزارت آموزش و پرورش گردآوری شده است که دسترسی به هر شخص با کد پرسنلی او امکان پذیر خواهد بود . اما در مورد کارمندان و معلمین غیر رسمی که سابقه ای در فایل پرسنل وزارت آموزش و پرورش ندارند ابتدا لازم است تا آنها بعنوان یک پرسنل غیر رسمی به سامانه معرفی گردند. این بخش به این منظور طراحی شده است .

***برای افراد غیر رسمی به جای کد پرسنلی می توان از کد ملی نیز استفاده نمود .

بخش های مختلف سامانه سیدا دانش آموزی

 • لیست پرسنل مدرسه در دوره جاری :

در این بخش که در اختیار مدیر مدرسه است باید دقت شود که فقط از کسانی میتوان استفاده کرد که قبلا در فایل مشخصات پرسنل مدرسه مشخصات آنها ثبت شده باشد. برای اینکار لازم است ابتدا کد پرسنل مورد نظر را وارد کرده و در صورت شناسایی او توسط سامانه ، نقش او را در مدرسه برای سال و دوره جاری معین کرد .

***باید دقت کرد که این تعاریف فقط برای دوره جاری است و در دوره بعد مجددا این عملیات تکرار شود .

بخش عملیات اولیه در سامانه سیدا دانش آموزی

بخش عملیات اولیه سامانه سیدا

یکی دیگر از بخش های عملیات اولیه در سامانه سیدا دانش آموزی، بخش سازمان مدرسه می باشد.

 • سازمان مدرسه :

این بخش سازماندهی تعریف شده برای مدرسه در سال و دوره جاری را نمایش می دهد. در نگارش جاری سامانه چون این اطلاعات از سامانه سناد دریافت شده است، ویرایش و حذف و اضافه آن امکان پذیر نیست .

بخش عملیات اولیه در سامانه سیدا دانش آموزی

 • مشاهده مشخصات کلاس ها:

در این بخش همانطور که از نام آن پیدا است قصد تعریف و مشاهده مشخصات کلاس های فیزیکی مستقر در مدرسه منظور است و البته فعلا چون اطلاعات مبتنی بر دریافت سوابق از سامانه سناد است؛ امکانی برای ویرایش این اطلاعات وجود ندارد .

بخش عملیات اولیه در سامانه سیدا دانش آموزی

 • نمایش ثبت نام و انتخاب واحد دانش آموزان:

در این قسمت فهرست دانش آموزان ثبت نام شده در سال و دوره جاری مدرسه نمایش داده می شود. جلوی نام هر
فرد با زدن کلید مربوطه لیستی از دروس ارائه شده به این دانش آموز در سال و دوره جاری نمایش داده می شود:

بخش عملیات اولیه سامانه سیدا

بخش عملیات اولیه سامانه سیدا

عملیات ضمن سال در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

یکی دیگر از بخش های سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا sida.medu.ir بخش “عملیات ضمن سال” می باشد. این بخش شامل انتخاب واحد، لیست کلاس و ورود نمرات، ثبت نتایج ارزشیابی بر اساس لیست کلاس و … می باشد که در ادامه به توضیح هر یک از بخش ها به صورت مجزا پرداخته ایم:

بخش های عملیات ضمن سال سامانه سیدا دانش آموزی

 • انتخاب واحد:

تخصیص معلم به درس گروه :

در بخش انتخاب واحد در نظر است تا عملیات تخصیص درس گروه ها به دانش آموزان که ما به آن انتخاب واحد می گوییم صورت پذیرد . این انتخاب واحد به دو صخورت کلی اتوماتیک و دستی انجام خواهد شد.

تنها بخشی که فعلا فعال است بخش تخصیص معلم به درس گروه ها می باشد. هر درسی در هر پایه و در هر کلاسی از نظر ما یک درس گروه تلقی می شود و دارای یک لیست کلاسی مجزا خواهد بود. اساس طراحی سامانه بر این قرار گرفته است که اول هر درس گروه باید با یک معلم مشخص مرتبط باشد. ثانیا کلیه امور آن درس گروه از این به بعد بر عهده معلم آن خواهد بود؛ مثال ورود نمرات از طریق معلم همان درس گروه صورت خواهد پذیرفت.

با ورود به این بخش و پس از انتخاب پایه و کلاس مورد نظر لیستی از تمامی درس گروه های مرتبط با آن پایه و کلاس نمایش داده می شود. حال کاربر قادر است تا با انتخاب یک درس گروه و زدن کلید ویرایش نام معلم مورد نظر را به آن درس گروه اختصاص دهد.

بخش های مختلف عملیات ضمن سال سامانه سیدا

 • لیست کلاس و ورود نمرات:

چاپ لیست کلاس:

در این بخش سعی شده تا انواع لیست کلاسی مورد نیاز معلمین برای درج نمرات و یا مثال کاربرگ دبیر برای کاربردهای کلاسی برای نوبت های اول و دوم و نوبت تابستانی به صورت لیست های با نمره یا لیست خام بی نمره چاپ و در اختیار معلم آن درس قرار گیرد.

***در این بخش فقط لیست هایی اجازه مشاهده و چاپ پیدا می کنند که قبلا توسط بند قبلی برای آنها معلم مربوطه مشخص شده باشد.

بخش های مختلف عملیات ضمن سال سامانه سیدا

 • با انتخاب درس گروه مورد نظر و زدن کلید چاپ این لیست کلاس برای او نمایش داده شده و قابل چاپ می باشد:

بخش های مختلف عملیات ضمن سال سامانه سیدا

ثبت نتایج ارزشیابی در سامانه سیدا دانش آموزی

در ادامه مقاله نحوه ثبت نمرات دانش آموزان در سامانه سیدا دانش آموزی sida.medu.ir ارائه داده شده است. در این قسمت کاربر که یا یکی از معلمین است یا دفتر دار مدرسه؛ می تواند نمرات مربوط به یک درس گروه را که به عنوان لیست کلاس قبلا چاپ شده و در اختیار معلم قرار گرفته و او نمرات امتحانی دانش آموزان را در آن درج کرده است، به سهولت در سامانه وارد و ثبت نماید.

***روش های ورود نمرات در مورد مقطع ابتدایی توصیفی با مقاطع متوسطه اول و متوسطه دوم تفاوت هایی دارد.

***با توجه به اینکه در نمرات ارسالی از سامانه سیدا، نمرات اعشاری 0.5، 0.25، 0.75 ارسال نمی شود، تا اصلاح بعدی و رفع مشکل از طرف سامانه سیدا، از اجرای عملیات فارغ التحصیلی خودداری فرمایید.

ورود نمرات مقطع ابتدایی در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

ورود نمرات برای مقطع ابتدایی توصیفی در سامانه سیدا دانش آموزی sida.medu.ir به شرح زیر است:

در ابتدایی، هر درس به ریز عنوان هایی به نام سر فصل های درس تقسیم بندی می شود . هر سر فصل به صورت مستقل ارزشیابی و نمرات آن ارائه خواهد شد ولی در نهایت یک نمره ارزشیابی نهایی برای کل درس هم توسط معلم انتخاب و ثبت می شود. لذا نوع ورود نمرات در این نظام به 2 دسته بندی کلی تقسیم بندی شده است :

 • ورود نمرات توصیفی برای عنوان اصلی درس

اگر کاربر نوع الف را انتخاب کند یعنی ورود نمرات دروس ، در اینصورت در لیست نمایش داده شده در سمت چپ صفحه فقط یک ستون نمایش داده می شود به معنی محل ورود نمره آن درس در نوبت امتحانی انتخاب شده . در هریک از خانه های این ستون می توان با صفحه کلید و یا با کلیک کردن متوالی موس یکی از اعداد 1 تا 4 را به عنوان نمره دانش آموز در نوبت درسی مورد نظر وارد کرد و با کلیک کردن روی سر ستون هم میتوان کل نمرات این ستون را به اعداد 1 تا 4 تغییر داد.

ورود نمرات مقطع ابتدایی در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

 • ورود نمرات توصیفی برای هریک از ریز سرفصل های آن درس

در این روش،کاربر باید یکی از دو انتخاب س رفصل ها و یا دروس و سرفصل ها را انتخاب کند.
با انتخاب هر کدام از این موارد در لیست سمت راست به ازای هر سر فصل درس مربوطه یک ستون به فرم اضافه می شود که در این ستون باید نمره سر فصل را به روش گذشته وارد کرد.

ورود نمرات مقطع ابتدایی در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

ورود نمرات مقطع متوسطه اول در سامانه سیدا دانش آموزی

نحوه ورود نمرات مقطع متوسطه اول در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا sida.medu.ir در ادامه بیان شده است. در این مقطع در هر نوبت تحصیلی برای هر درس دو نمره مستمر و پایانی باید توسط معلم در لیست ها درج و سپس به سامانه وارد گردد. این نمرات بین صفر تا بیست می باشند و نمرات خاص 97 و 98 هم برای نشان دادن حالت های غیبت موجه و غیر موجه قابل ثبت هستند.

برای ورود نمرات مختلف، دو کلید دیگر در سمت راست صفحه اضافه شده است یکی برای ثبت نمرات مستمر و دیگری برای ثبت نمرات پایانی. پس از انتخاب یکی از این دو مورد در لیست سمت چپ صفحه، ستون مربوط به این نمره باز و قابل ویرایش خواهد شد.

برای اطمینان از صحت درج نمرات وارد شده هم یک باکس به اسم مجموع نمرات در سمت راست صفحه قرار داده شده که صرفا جهت تایید نمرات وارد شده است . این مجموع نمرات هم از طریق سامانه سیدا دانش آموزی محاسبه شده و هم از کاربر سوال می شود. اگر این دو عدد با هم همخوانی نداشته باشد احتمال خطایی در ورود نمرات وجود دارد و می توان آن را مجددا بررسی و اصلاح کرد .

****در سمت چپ صفحه باکسی هم برای ورود نمره تکراری قرار داده شده است که اگر در این قسمت یک نمره وارد شود با زدن کلید ثبت برای تمامی دانش آموزان در ستون مربوطه این نمره ثبت و تکرار خواهد شد .

***در متوسطه اول دروسی همچون تربیت بدنی و کاروفناوری و فرهنگ و هنر فقط دارای نمره تکوینی می باشند. و به جای نمره پایانی خط تیره ثبت می گردد. در دوره دوم هم تربیت بدنی این وضعیت را دارد.

ورود نمرات مقطع متوسطه اول در سامانه سیدا دانش آموزی

ورود نمرات مقطع متوسطه دوم در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

در مقطع متوسطه دوم، در مورد شاخه های نظری و آن دسته از دروس شاخه های فنی حرفه ای و کاردانش که به صورت غیر پودمانی برگزار می گردند روش کار برای ورود نمرات از طریق لیست کلاس دقیقا مطابق با روش کار برای مقطع متوسطه می باشد .

اما درمورد درس هایی که در شاخه های فنی حرفه ای و کاردانش به شیوه پودمانی ارائه می گردند، نحوه نمره دهی و همچنین لیست کلاس ها و اعلام نتایج متفاوت از دروس عادی است. لذا برای ثبت نمرات آن ها قسمت های مجزایی در سامانه تدارک دیده شده که در بخش های بعدی توضیح داده خواهد شد .

ثبت نمرات متوسطه دوم در سامانه سیدا دانش آموزی | sida.medu.ir

ورود نمرات پودمانی در سامانه سیدا دانش آموزی

در مقطع متوسطه دوم در شاخه های فنی حرفه ای و کاردانش برخی دروس به صورت پودمانی ارائه می شوند. در این نوع از دروس ، هر درس از 5 پودمان تشکیل شده است که برای هر پودمان به صورت جداگانه نمره ثبت خواهد شد و هر پودمان مستقل می تواند مردود و یا قبول باشد . در نهایت با توجه به نمرات وارد شده برای پودمان ها و برطبق فرمول خاصی، نمره و نتیجه ای هم در مجموع برای درس اصلی تولید و درج خواهد شد .

برای ورود نمرات دروس پودمانی به صورت لیست کلاسی، بخشی در سامانه به صورت مجزا تهیه شده است. نحوه ورود نمرات پودمانی در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا به شرح زیر است:

 • کاربر ابتدا درس گروه مورد نظر را انتخاب و سپس در منوی بعدی لیستی از پودمان های مرتبط با آن درس برای او استخراج خواهد شد و برای ورود نمره توسط او قابل انتخاب می شود .
 • با انتخاب پودمان مورد نظر، لیست دانش آموزان آن پودمان در صفحه ظاهر می شود که به وسیله آن می توان نمرات آن پودمان را وارد کرد.

****برای ورود نمرات یک پودمان، برای هر دانش آموز 4 گروه مشتمل بر مقادیر حضوری و غیر حضوری، نمره
مستمر پودمان که عددی بین صفر تا 5 می باشد، نمره شایستگی پودمان که مشتمل بر سه عبارت عدم احراز شایستگی، احراز شایستگی و بالاتر از حد انتظار است و ستون آخر که برای مشخص کردن نوع غیبت در این پودمان می باشد.

 • کاربر با وارد کردن این مقادیر در واقع اطلاعات کاملی را درباره این پودمان برای دانش آموز ثبت می کند و سپس سامانه بر حسب نوع اطلاعات وارد شده، برای هر دانش آموز در این پودمان خاص نمره و نتیجه نهایی پودمان را محاسبه و ثبت خواهد کرد.

ورود نمرات پودمانی از طریق لیست کلاس

ثبت نتایج ارزشیابی انفرادی در سامانه سیدا دانش آموزی

هدف از این بخش این است که برای یک دانش آموز، مسئول سامانه در مدرسه قادر باشد کلیه نمرات در همه دروس مرتبط او را به سامانه وارد نماید. بخاطر تفاوت ها در شیوه ارزشیابی در دوره ابتدایی و متوسطه، در اینجا هم امکانات متفاوتی برای این کار درهر یک از این مقاطع در سامانه پیش بینی شده است .

***در مقاطع متوسطه اول و دوم ، دروس مختلف یک دانش آموز با معلمین متفاوتی عرضه و ارائه می شوند. لذا مجموعه نمرات یک دانش آموز در دروس مختلف، توسط معلمین مختلفی تهیه خواهد شد. در نتیجه از یک معلم خاص نمی توان انتظار داشت که نمرات تمامی دروس یک دانش آموز را در سامانه ثبت نماید .

***در مقطع ابتدایی توصیفی، اینگونه نیست و تقریبا همه دروس دانش آموز، مرتبط با یک معلم است و اوست که این نمرات را تهیه و ثبت می کند . پس در این مقطع میتوان از یک معلم انتظار داشت که در صورت لزوم ثبت نمرات انفرادی برای یک دانش آموز را نیز بر عهده بگیرد . لذا این بخش در مدارس ابتدایی در اختیار معاون مدرسه و معلم گذاشته شده ولی در مدارس متوسطه، معلمین دسترسی به این گزینه نخواهند داشت.

ثبت نمره درس شایستگی در سامانه سیدا دانش آموزی

درس تربیت بدنی در سامانه دانش آموزی سیدا

اختصاص 6 نمره درس تربیت بدنی دانش آموزان به تکالیف حرکتی و کار پوشه های تغذیه ای

بر اساس دستورالعمل ابلاغی پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان (کوچ)، 6 نمره از ارزشیابی درس تربیت بدنی به تکالیف حرکتی و کار پوشه های تغذیه ای این پروژه اختصاص داده شده است.

دروس تکوینی در سامانه دانش آموزی سیدا

بر اساس ردیف های ۸ و ۱۰ و ۱۱ جدول مواد درسی ماده ۴ آیین نامه ارزشیابی تحصیلی تربیتی دوره اول متوسطه مصوب ۱۶ جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش، دروس فرهنگ و هنر ، کار و فناوری و تربیت بدنی و سلامت فقط دارای نمره تکوینی ( مستمر ) می باشند و پایانی ندارند .

چگونه نمرات دروس کاردانش و فنی حرفه ای را در سیدا وارد کنیم ؟

برای اینکه لیست دانش آموزان و ثبت نمرات در این دوره نمایان گردد اقدامات زیر را انجام دهید:


1_ابتدا دوره را در سيدا به دی ماه انتخاب کنید
2_در کاربران، لیست پرسنلی جاری دبیران که دروس افتاده بخصوص پودمان ها را داشتند ایجاد کنید
3_درس را در عملیات صمن سال به دبیر تخصیص داده لذا دروس پودمانی و شایستگی ها برای معلم و مدرسه قابل نمایان و ثبت نمره ایحاد می‌شود
4_پودمانی که قبلا نمره آورده را عیننا ثبت و حصوری اگر نمره مستمر دارد پودمانی که افتاده را در هنگام ثبت نمرات غیر حصوری انتخاب کنید.

ورود نمرات انفرادی متوسطه اول و دوم در سامانه سیدا

با ورود به این بخش ابتدا لیستی از دانش آموزان که می توانند با پایه تحصیلی فیلتر شوند ، نمایش داده می شود. در این لیست در جلوی نام هر دانش آموز کلید “مشاهده و اصلاح” قرار دارد که با زدن این کلید کاربر وارد صفحه ورود نمرات انفرادی برای این دانش آموز خواهد شد .

در این صفحه لیستی از دروس دانش آموز نمایش داده شده که در جلوی هر درس ستون های متعدد جهت ورود نمرات برای هر نوبت قرار گرفته است. کاربر می تواند با ورود به هر ستون نمره مورد نظر خود را در آن ستون وارد نماید.

ورود نمرات انفرادی متوسطه اول و دوم در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

ورود نمرات انفرادی ابتدایی در سامانه سیدا

در بخش ورود نمرات انفرادی ابتدایی توصیفی، پس از انتخاب پایه و کلاس مورد نظر، در منوی بعدی لیستی ازدانش آموزان آن پایه و کلاس جهت انتخاب دانش آموز مورد نظر نمایش داده می شود. برای ورود نمرات انفرادی ابتدایی توصیفی درسامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا لازم است به روش زیر عمل کنید:

 • پس از انتخاب دانش آموز، نوبت امتحانی مورد نظر را انتخاب نمایید.
 • پس از انتخاب نوبت، در سمت چپ صفحه، لیستی از دروس این دانش آموز جهت ورود نمرات نمایش داده می شود.
 • در این لیست، درجلوی هر درس یک قسمت برای درج عبارات مرتبط با توصیف عملکرد آن دانش آموز در آن درس ذکر شده است.
 • در ستون بعدی،نمره توصیفی این درس که دوباره عددی بین 1 تا 4 است باید وارد شود. همچنین در این بخش میتوان حدود نمرات دروس همراه با سرفصل ها را انتخاب کرد .

ورود نمرات انفرادی ابتدایی در سامانه سیدا دانش آموزی

ورود نمرات انفرادی دروس پودمانی در سامانه سیدا

پس از انتخاب دانش آموز مورد نظر از لیست نمایش داده شده در صفحه اول، وقتی به صفحه ورود نمرات وارد می شویم خواهیم دید که این صفحه مشتمل بر دو Tab عملیاتی است . اولی به نام دروس عادی و بعدی به نام دروس پودمانی . در Tab اول دروس غیر پودمانی نمایش داده شده و در ستون های مختلف آماده ورود نمرات می باشد و در Tab دوم دروس پودمانی همان دانش آموز ذکر شده . به این صورت که در هر خط از لیست نمایش داده شده، یکی از تاپیک های درس اصلی دانش آموز نوشته شده است و در جلوی آن ستون های نوع گروه ، نمره مستمر ، نمره شایستگی و نوع غیبت برای درج نمرات مربوط به این پودمان قرارگرفته است.

ورود نمرات انفرادی دروس پودمانی در سامانه سیدا دانش آموزی

چاپ کارنامه در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی sida.medu.ir

این بخش برای ساخت، ذخیره سازی و نمایش کارنامه های سالیانه طراحی شده است. نمونه هایی از کارنامه های طراحی شده برای مقاطع مختلف تحصیلی که توسط سامانه ارائه می شود در تصاویر زیر نمایش داده شده:

چاپ کارنامه در سامانه سیدا دانش آموزی | صدور کارنامه در سیدا

چاپ کارنامه در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی sida.medu.ir

چاپ کارنامه در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی sida.medu.ir

دستورالعمل ثبت نمرات تمامی مقاطع در سامانه سیدا

باکس مربوط به ورود جمع نمرات در لیست های کلاسی صرفا جهت اعتبارسنجی گذاشته شده و فقط و در حد اخطار می باشد . اشتباه وارد کردن جمع نمرات مانع ثبت نمرات نخواهد شد .

چاپ کارنامه در سیدا دانش آموزی

برای چاپ کارنامه از مرورگر گوگل کروم استفاده کنید.
مراحل چاپ کارنامه:
۱-عملیات ضمن سال
۲-کارنامه
۳-کارنامه متوسطه دوم
۴-کارنامه سالیانه عادی
۵-پایه
۶-انتخاب
۷-از طرف چپ اسم دانش آموز روی کارنامه کلیک کنید.
۸-چاپ

نکته:در حال حاضر چاپ کارنامه ها بصورت کلی انجام نمی شود.
به احتمال زیاد در بروز رسانی های بعدی این مشکل حل شود.

سامانه پادا | pada.medu.ir

درج نمره انضباط در سامانه ثبت نمرات سیدا

وضعیت انضباط در سامانه سیدا بصورت کیفی درج شود و شامل( عالی ، بسیار خوب ، خوب ، نیاز به راهنمایی و تلاش بیشتر ) می باشد _ ماده 10 آیین نامه ارزشیابی تحصیلی تربیتی دوره اول متوسطه. نحوه درج نمره انضباط در سامانه سیدا:

 • ورود به سامانه سیدا
 • ورود نتایج از طریق لیست کلاس
 • انتخاب درس انضباط
 • یکی از اعداد را در قسمت پایانی ثبت کنید:
  درج اعداد ۱،۲،۳،۴،۵

۱عالی
۲خیلی خوب
۳خوب
۴نیاز به تلاش
۵نیاز به نمره انضباط ندارد.

موجه یا غیر موجه بودن غیبت ها در لیست چاپی سیدا

موجه یا غیر موجه بودن غیبت ها در لیست چاپی سیدا درست شد:

موجه یا غیر موجه بودن غیبت ها در لیست چاپی سیدا

ثبت مشخصات پرسنلی غیررسمی در سامانه سیدا

در ادامه مقاله مراحل ثبت مشخصات پرسنلی غیررسمی و فعال نمودن همکار، در سامانه سیدا دانش آموزی بیان شده است:

مدیریت کاربران در سامانه سیدا | تعریف کاربران در سامانه یکپارچه سیدا

مراحل ثبت مشخصات پرسنلی غیررسمی در سامانه سیدا دانش آموزی

 • عملیات اولیه
 • سازماندهی وثبت نام
 • مشخصات پرسنل غیررسمی
 • +ایجاد
 • وارد کردن کدپرسنلی وکدملی
 • جستجو
 • تکمیل مشخصات همکاردرهمان صفحه(قسمت های ستاره دارتکمیل شود)
 • اعتبارسنجی وتایید

مراحل فعال کردن همکار در سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

مدیریت کاربران
انتخاب ودسترسی
تعریف کاربران
+ایجادکاربرجدید
انتخاب
اطلاعات پرسنل(روی مشخصات همکار کلیک کنید)
انتخاب
اعتبارسنجی
کاربرفعال می شود

***(نام کاربری دبیر:کدملی دبیر،رمز : کدپرسنلی دبیر)

بارگذاری عکس دانش آموزان در سامانه سیدا

جهت بارگذاری تصاویر دانش آموزان در سامانه سیدا مراحل زیر را طی نمایید :

1. در سامانه سناد به قسمت کارت دانش اموزی رفته و روی عکس دانش اموز راست کلیک کنید.
2. گزینه save image را انتخاب کنید.
3. کد ملی دانش اموز را به عنوان نام فایل انتخاب و ok را بزنید.
4. به سامانه سیدا رفته و در قسمت بارگذاری عکس کلیک کنید.
5. روی علامت مثلث در قسمت نام خانوادگی بزنید و علامت مساوی را انتخاب کنید.
6. کد ملی دانش اموز را وارد کرده و اینتر را بزنید.
7. حال از پوشه مورد نظر عکس دانش اموز را انتخاب و تایید کنید.

تغییر سایز عکس به صورت گروهی در سیدا دانش آموزی

راهنمای تغییر سایز عکس به صورت گروهی در سیدا دانش آموزی به صورت زیر است:

تغییر سایز عکس به صورت گروهی در سیدا دانش آموزی

خطاهای سامانه سیدا دانش آموزی

باتوجه به سوالات متداول کاربران و وجود برجی از خطاها در سامانه دانش آموزی سیدا، در ادامه مقاله به بیان توضیحاتی در رابطه با تجربه خطای کاربر و ارائه راهکارهایی برای خطاها پرداخته ایم.

براساس بررسی صورت گرفتن برروی گزارشات کاربران، مشکلات و خطاهای سامانه سیدا در دو قالب اصلی قرار میگیرند:

 • خطاهای سیستمی: که این گروه خطاها مربوط به الگوریتم برنامه بوده و پس از اعلام گزارش کاربران، توسط شرکت پشتیبان بررسی و رفع می شود.
 • خطاهای کاربری: این گروه خطاها به دلیل عدم تسلط و عدم آموزش کاربران و یا عدم توجه به مسیر اجرای دستورات سامانه و یا عدم توجه به پیام ها و اخطارهای سامانه می باشد.

ثبت ارزشیابی در سامانه سیدا دانش آموزی

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه ثبت ارزشیابی در سامانه سیدا دانش آموزی فیلم آموزشی زیر را مشاهده نمایید:

تغییر رمز عبور در سامانه سیدا

فیلم آموزشی ورود به سامانه سیدا و تغییر رمز عبور پس از ورود به سامانه دانش آموزی سیدا :

آموزش سامانه یکپارچه دانش آموزی سیدا ویژه مدیران

برای کسب اطلاعات تکمیلی تر فیلم آموزشی زیر را مشاهده نمایید:

https://www.aparat.com/v/8zfTc/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87_%DB%8C%DA%A9%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%87_%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4_%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B2%DB%8C_%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D8%A7_%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87_%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

ورود به سامانه سیدا دانش آموزی با گوشی

برای کسب اطلاعات تکمیلی تر فیلم آموزشی زیر را مشاهده نمایید:

آموزش رفع مشکل نبود دانش آموزان در سیدا

برای آموزش رفع مشکل نبود دانش آموزان در سیدا فیلم زیر را مشاهده نمایید:

حذف درس تکراری با یک کد یکسان در سامانه سیدا

حذف درس تکراری با یک کد یکسان در سامانه سیدا که دانش آموزان را به دو قسمت تقسیم کرده و در قسمت چاپ لیست کلاس و ثبت نتایج ارزشیابی مشکل ایجاد کرده است و دوبار نمایش داده می‌شود:

ثبت راحت و سریع نمرات دانش آموزان در سیدا

نکاتی در مورد دوره دیماه سیدا بانک

 1. دوره دیماه از دوره ضمن سال و تابستان مدارس روزانه مجزا می باشد و شرایط و قوانین خودش را دارد.
 2. شرکت در این دوره اجباری نمی باشد و کاملا اختیاری می باشد.
 3. کلیه دروس در این دوره به صورت غیر حضوری می باشد .
 4. در دوره دیماه به هیچ فردی انضباط داده نمی شود
 5. به دانش آموزانی که برخی دروس را پاس نکرده اند اطلاع رسانی کرده تا برای انتخاب واحد دروس شخصا به مدرسه بیایند.
 6. سقف انتخاب واحد برای 35 واحد می باشد که دانش آموز می تواند حداکثر تا 10 واحد را صورت حضوری انتخاب نماید دانش آموزان دوازدهم به شرط فارغ التحصیلی و با رای کمیسیون منطقه می توانند 8 واحد بیشتر از 35 واحد انتخاب نمایند
 7. دانش آموز حق دارد با توجه به سقف انتخاب واحد دوره خودش برخی دروس را انتخاب نکند و از بین دروس افتاده فقط برخی دروس را انتخاب واحد نماید
 8. به هیج وجه به جای دانش آموز انتخاب واحد نکنید اگر انجام بدهید و دانش آموز شاکی شود شما محکوم هستید
 9. انتخاب واحد دانش آموز را بعد از انتخاب کردن توسط دانش آموز چک کنید و به انتخاب واحد او اعتماد نکنید و به این مورد حتما دقت کنید که دانش آموز درس قبول شده را انتخاب ننماید این مشکل در مورد دروس نهایی بعدا خیلی مشکل ساز می شود و انتخاب واحد او را با اطلاعات موجود در سیستم و از روی کارنامه کلی او چک نمایید
 10. به دانش آموزان شرایط تبصره را کاملا توضیح دهید و انتخاب دروس را به خودش واگذار نمایید. شرایط تبصره در ادامه این مطلب می توانید مشاهده کنید
 11. دانش آموزان نظری دو درس داخلی و دو درس نهایی و دانش آموزان کاردانش و فنی چهار درس بجز دروس پودمانی و مهارتی و کارورزی را به شرطی که نمره سال دروس 7 و بالای 7 باشد برای تبصره نگه دارند
 12. به دانش آموز فرم انتخاب واحد داده و دانش آموز خودش دروس را نوشته و امضا نماید.
 13. اگر فرم انتخاب واحد ندارید می توانید از این فرم که به صورت word می باشد استفاده نمایید در این فرم هر قسمتی که مد نظرتان بود بر حسب سلیقه خودتان می توانید تغییر بدهید
 14. فرم انتخاب واحد رو میتونین در پست بعدی دانلود کنید .

در صورت بروز هرگونه مشکل در ورود به سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا با کارشناسان مجموعه به شماره های 9099071613 تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

سوالات متداول داوطلبان

سایت ورود به سامانه ثبت نمرات دانش آموزی چیست؟

کاربران برای ورود به سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا باید به نشانی اینترنتی sida.medu.ir مراجعه نمایند.

نحوه ورود به سامانه دانش آموزی سیدا چگونه است؟

نحوه ورود کاربران به صورت تصویری در این مقاله بیان شده است.

برای ورود به سایت سیدا دانش آموزی به چه اطلاعاتی نیاز است؟

کاربران جهت ورود به سامانه به نام کاربری و رمز عبور نیاز دارند.

3.7/5 - (7 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه سامانه سیدا ثبت نمرات

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. ....

  کلا سایتش خرابه بابا مزخرفه نه میشه کارنامه رو گرفت ازش نه کارنامه ثبت میشه چیه خداوکیلی این سایتای شرو ور

  پاسخ
 2. محمدرضا نصراله نژاد

  باسلام
  متاسفانه جواب سوال قبلی منو ندادید .
  حالا این پیشنهاد را دارم . بجای کارنامه گروهی که ایجاد کردید . میشه کارنامه بر اساس پایه کلاسی ایجاد بکنید ؟ تا ما بدانیم کارنامه های کدام پایه را چاپ کردیم . مثلا گروه پایه دهم جدا و بقیه هم به همین ترتیب باشند؟

  پاسخ
 3. محمدرضا نصراله نژاد

  باسلام
  درخصوص کارنامه های نوبت اول متوسطه دوم . میشه بفرمایید چرا معدل ندارند ؟ والدین برای مشخص شدن معدل نوبت اول فرزند خود مراجعه می کنند .
  و چرا امکانی برای چاپ همزمان همه کارنامه های دانش آموزان در سیدا وجود ندارد . برای مدارسی که تعداد دانش آموزان آنها زیاد است خیلی مشکل می باشد که تک تک کارنامه چاپ بکنند.
  در ضمن مشاهده شده که ارسال عکس دانش آموزان غیر ایرانی به امین مشکل دارد و در امین مشاهده و روی کارنامه یا مدارک چاپ نمیشوند.

  پاسخ
 4. سبحان

  مزخرفه
  یکساعته میخوام کارنامه پسرم ببینم موفق نشدم

  پاسخ
 5. مریم

  سلام
  من میخوام کارنامه فرزندم را بگیرم تو سایت پادا اصلا جای برای رمز عبور نیست

  پاسخ
 6. طاهر نادری

  سلام نحوه ی فیلتر پایه ها در بخش کارنامه ها ی متوسطه یول چگونه است؟؟

  پاسخ
 7. طاهر نادری

  سلام و وقت بخیر سوالی داشتم خدمتتان ممکنه بفرمایید در بخش کارنامه های متوسطه اول کل دانش آموزان هرسه پایه با هم قطی هستند چگونه می توان دانش آموزان پایه و کلاسها را فیلتر کرد ؟؟ تا از هم جدا شوند ؟؟

  پاسخ
 8. محمدرضا نارویی

  سلام برای ثبت نتایج ارزشیابی توصیفی کلاس های چند پابه از کدام قسمت مراجعه کنم.

  پاسخ
 9. امید علیزاده

  سلام کلاس چند پایه دارم که پایه اول 6 نفرند . هنگام نمره دادن در سیدا ، درس شایستگی فقط نام 3 نفر هست ، درس تربیت بدنی فقط نام 2

  هست نمی دانم چکار کنم

  پاسخ
 10. ولی خوبی زاده

  سلام .خسته نباشیدوخداقوت باراه اندازی سامانه سیدا.اماباراه اندازی این سامانه قلب مراکه دبیرکاروفناوری هستم به دردآوردید.چون بادرج فقط نمره تکوینی برای این درس ،غروروابهت این درس سرنوشت سازدرکناردرس تربیت بدنی که نه کتابی داردونه قابل قیاس هست بااین درس ازبین می رود.چراشماهابااین درس بااهمیت درزندگی دانش آموزان این طوربرخوردمی کنید؟چراباآبروی دبیرکاروفناوری این طوربرخوردمی کنید؟دانش آموزدربین دیگردبیران به دبیرکاروفناوری می گویدکتاب توکه یک نمره داردارزشی نداردکه وقتم رابرای آن تلف کنم .شماهاجای دبیرکاروفناوری باشیدچه عکس العملی دارید؟آیامادل نداریم ،غرورنداریم ؟کتابی بااین حجم مطلب تئوری وپروژه ومنطبق بازندگی دانش آموزاین طورباهاش برخوردمی کنید؟ازیک طرف دبیرانی غیرتخصصی که روخوانی نرم افزارهای درس کاروفناوری رابلدنیستنددرمدارس دبیراین درسندوازطرف دیگراصلاًدانشجوومعلمی برای این درس آموزش نمی دهند واستخدام نمی کنندچرا؟من 29سال بااین کتاب ونامهای گوناگونی که دردوره دانش آموزی ام داشته تاالآن که نزدیک به بازنشتگی بااین کتاب هستم غروروتعصب خاصی دارم وکسانی که این درس رابی آبروودبیرش راخجالت زده جلوی دانش آموزشش می کنند اعلام می کنم که شماهاغرورماراشکستیدوباآبروی مابازی کردیدنمی بخشمتان وحلالتان نمی کنم نه تنهابنده بلکه دیگردبیران متعصب کاروفناوری ،تازمانی که این درس به جایگاه وابهت خودبرنگرددنفرین من ودیگردوستانم بدرقه راه شماهاست .

  پاسخ
 11. مونا

  مجموع نمرات برای مستمر و پایانی باید جداگانه وارد شود؟
  یا اینکه مجموع نمرات مستمر و پایانی( مجموع این دو ) وارد شود؟

  پاسخ
 12. خانم محبی

  سلام معلم ابتدایی هستم بعد از ثبت نمرات چرا پیغام میدهد در صف قرارداده شد
  و هنگام خرج شدن و بازگشت مجدد دیگر اثری از نمرات نیست؟

  پاسخ
  1. مریم

   سلام نگران نباشید نمرات شما ثبت شدن فقط توی صف هستن

   پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی