استخدامی آموزش و پرورش

آزمون استخدامی آموزش و پرورش را به طور کامل در این مقاله مورد بررسی قرار داده ایم. در اینجا، سیر تا پیاز هرچیزی که به آزمون استخدامی آموزش و پرورش مربوط می شود را توضیح داده ایم. اگر شما هم در خصوص نکات مربوط به این آزمون سوالاتی دارید، یا داوطلب شرکت در این آزمون هستید، می توانید در این مقاله همراه ما باشید تا راهنمای جامعی در خصوص استخدامی آموزش و پرورش، خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

استخدامی آموزش و پرورش - مشاورگروپ

جهت مشاوره در زمینه استخدامی آموزش و پرورش

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

به گفته ی مسئولین مربوطه، هرساله جمعیت متقاضیان آزمون استخدامی آموزش و پرورش، افزایش می یابد اما ظرفیت پذیرش سازمان آموزش و پرورش برای جذب معلم، افزایش چندانی نداشته است. برای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش لازم است که اطلاعات کافی از شرایط و زمان برگزاری و سایر نکات مربوط به آزمون داشته باشید.

آخرین خبر استخدامی آموزش و پرورش

ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش برای آزمون دبیری و هنرآموز  از ۲۷ خرداد ماه ۱۴۰۲ آغاز شده. آخرین آزمون استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲/۰۵/۱۲ برگزار خواهد شد. شما عزیزان در ادامه از جزئیات  شرایط آزمون، شرایط عمومی و اختصاصی آخرین آزمون برگزار شده آگاه شوید.

اگر علاقمند هستید که از تجربیات دیگر کاربران شرکت کننده در آزمون‌های استخدامی وزارت آموزش بهره‌مند شوید. توصیه مشاور گروپ مشاهده بخش نظرات همین مقاله است.

خبر 25 خرداد 1402 -جزئیات انتشار دفترچه دبیری ظرف 2 روز آینده اعلام می‌شود

⚡️پورعباس در خصوص زمان انتشار دفترچه آزمون دبیری نیز گفت: در این رابطه نیز جلسه‌‎ای داشتیم و هماهنگی‌ها برای اعلام روز امتحان، دوره ثبت نام و دفترچه مشاغل ظرف 2 روز آینده با تمام جزئیات اعلام می‌‎شود.
⚡️به گزارش تسنیم؛ آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای جذب آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنایی ابتدایی‌، 8 اردیبهشت امسال برگزار شد، آزمونی که بنابر شرایط جذب و پذیرش معلمان و انجام گزینش، جدا  از سایر آزمون‌های استخدامی برگزار شد و بنا بود تا 12 خرداد نتایج اولیه سه برابر ظرفیت آن اعلام شود .

خبر 21 خرداد 1402 – جزئیات برگزاری آزمون استخدامی برای جذب دبیر و هنرآموز

رئیس امور جذب، سازمان اداری و استخدامی کشور از انتشار دفترچه استخدامی هنرآموز و دبیری تا هفته آینده خبر داد که قرار است براساس این آزمون بیش از ۲۲ هزار نفر هنرآموز و دبیر جذب شوند.

علیرضا علی‌خانزاده گفت: براساس توافق صورت گرفته بین سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش مقرر شد دفترچه آزمون استخدامی هنرآموز و دبیری هر چه سریع‌تر تکمیل و نهایتا تا هفته آینده منتشر شود.

برای مطالعه جزئیات کامل خبر اینجا کلیک کنید.

ما در مرکز مشاور گروپ همه روزه از ساعات 8 صبح تا 12 شب، پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهیم بود. کافیست از طریق تلفن ثابت، با شماره زیر تماس بگیرید.

9099071613

اگر به هر دلیلی به تلفن ثابت دسترسی ندارید از طریق باکس تماس در سمت راست صفحه شماره تماس خود را برای ما ارسال کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس بگیریم.

ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، از موضوعاتی است که داوطلبان شرکت در این آزمون سوالات بسیاری در خصوص آن دارند، برای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، لازم است که از مواردی مانند شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، دفترچه ثبت نام آزمون و … اطلاع داشته باشید تا برای ثبت نام به مشکلی برخورد نکنید. در ادامه به بررسی تک تک موارد اشاره شده همراه با جزئییات کامل پرداخته ایم. همراه ما باشید.

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، اولین و از مهم نکاتی است که باید در خصوص استخدام در این سازمان بدانید. به طور کلی شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، دارای چندین بخش است؛ شرایط عمومی، شرایط اختصاصی، شرایط سنی، شرایط جسمانی و سایر موارد می باشد.

شرایط استخدامی آموزش و پرورش - moshavergroup.com

شرایط عمومی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

شرایط عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

 • داشتن تابعیت ایران
 • اعتقاد به دبین مبین اسلامی یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی
 • التزام عملی به قانون اساسی
 • داشتن کارت معافیت دائم یا انجام خدمت دوره ضرورت (معافیت پزشکی و استخدام آموزش و پرورش)
 • داشتن کارت ملی جدید
 • برخوردار بودن از سلامت جسمی و روانی بر اساس استاندارد های موجود
 • نداشتن اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر
 • عدم سابقه کیفری و محکومیت جزایی موثر (دریافت گواهی عدم سوء پیشینه)
 • نداشتن ممنوعیت استخدامی در مراکز دولتی بر اساس آرا مراجع قضایی
 • داوطلب نباید مشمول قانون ممنوعیت به کارگیری نیروهای بازخریدی دستگاه های اجرایی باشد.
 • داوطلب، در زمان معرفی به گزینش برای سیر فرآیند جذب پس از آزمون استخدامی آزموش و پرورش، نباید نیروی استخدامی رسمی یا
 • پیمانی دستگاه های اجرایی باشد.

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

شرایط اختصاصی آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

 • گذراندن موفقیت آمیز دوره یک ساله مهارت آموزی شامل دروس تربیتی، تخصصی و کارورزی است که برای دانش آموختگان دانشگاهی و حوزوی، برنامه های خاصی دارد.
 • اگر بومی مناطق خاص هستید، با ضریب ۱.۴، درصد های شما (امتیاز کسب شده از سوالات) در بخش کتبی آزمون استخدام آموزش و پرورش (عمومی و تخصصی) و مصاحبه استخدامی، در نظر گرفته می شود.
 • گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزش در دانشگاه فرهنگیان (برای رشته های دبیر و آموزگاری) و در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی (برای رشته های هنر آموزی و استاد کاری)
 • کلیه متقاضیان استخدام در آموزش و پرورش، باید مدرک ICDL و روخوانی و روانخوانی قرآن مجید ارائه کنند.
  ارائه رونوشت برابر اصل تعهد محضری به دانشگاه مجری دوره ۱ ساله مهارت آموزی

نکته:

 • دوره یک ساله مهارت آموزی، سنوات خدمتی محسوب نخواهد شد.
 • شرط استخدامی است فقط. و هیچ حقوقی به دانشجویان دوره مهارت آموزی یک ساله پرداخت نمی شود.
 • ضوابط ثبت نام در دوره یکساله مهارت آموزی، پس از قبولی نهایی و تایید صلاحیت های عمومی توسط گزینش، از سوی دانشگاه های برگزار کننده دوره اعلام می شود.

شرایط سنی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش :

شرایط سنی استخدام آموزش و پرورش، حداقل ۲۰ سال تمام و حداکثر سن استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ چهل سال سن برای دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری است.

شرایط سنی استخدام طلاب در آموزش و پرورش حداکثر 45 سال گزارش شده است.

شرط سنی شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ بر اساس مقاطع تحصیلی مختلف، بر خلاف دوره های گذشته، متفاوت نیست و سقف سن ۴۰ سال تمام است فارغ اینکه فرد کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارد. ناگفته نماند که  این اتفاق فرصتی برای جذب متولدان دهه شصت رقم می زند.

بنابراین بر اساس اعلام معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش،  سقف سنی ثبت نام استخدام آموزش و پرورش 40 سال تمام تعیین شده است و مطابق با مصوبه شورای انقلاب فرهنگی مدت زمان همکاری در دستگاه های دولتی، از این سقف سنی کم  می شود.

همچنین در شرایط استخدامی جدید آموزش و پرورش مطابق با بند (الف) ماده ۱۵ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، داوطلبانی که شامل قانون اشاره شده هستند، به ازای تاهل و نیز داشتن هر فرزند، یکسال تا حداکثر پنج سال (۵) به سقف محدوده سنی اضافه خواهد شد.

امتیازات اشاره شده، به شرط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه داوطلب یا فرزند وی، بالای ۵.۲ نباشد. مبنای تعیین نرخ باروری هم، آخرین اعلام رسمی وزارت کشور در زمان برگزاری امتحان مشترک فراگیر است.

البته افرادی هم هستند که از نکات اشاره شده در شرایط سنی می توانند معاف شوند. به شرط آن که دارای شرایط زیر باشند:

اگر شرایط زیر را دارید، از قانون حداکثر سن داوطلب آزمون استخدامی آموزش و پرورش، معاف هستید.

کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان و همسران شهدا، جانبازان بیست و پنج درصد به بالا و فرزندان و همسر آزادگان که ۱۲ ماه و بالا تر، سابقه اسارت دارند، رزمندگانی که شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه داشته باشند.

خانواده معظم شهدا تا میزان ۵ سال، از معافیت برخوردارند. منظور از خانواده، صرفا: پدر، مادر، خواهر و برادر است و اقوام شهید را شامل نمی شود. یعنی اگر پسر برادر شهید هستید، از معافیت سنی برخوردار نخواهید بود.

مدت زمانی که در خدمت مقدس سربازی (مدت ضرورت ۱۸ تا ۲۴ ماهه) مشغول بودید، به حداکثر سن شما اضافه می شود. یعنی اگر کارشناسی ارشد دارید و ۴۲ سال سن، اما ۲ سال خدمت ضرورت دارید، مازاد سنی شما قابل قبول است.

اگر در شرکت ها و سازمان های دولتی که از بودجه عمومی استفاده می کنید، به صورت غیر رسمی و تمام وقت مشغول به کار شده اید، این مدت اشتغال، از شرط سنی شما کم می شود. یعنی اگر مدرک دکتری دارید و سن شما ۴۹ سال است و ۴ سال سابقه خدمت غیر رسمی در مراکز دولتی دارید، ۴ سال مازاد سنی شما، قابل قبول خواهد بود.

شرایط جسمانی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

بر اساس مصوبه مجلس در سال ۹۵، متقاضیان استخدام در آموزش و پرورش، باید شرایط جسمی خاصی داشته باشند و شرایط جسمانی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به شرح زیر است:

 • نداشتن بیماری چشمی. داشتن عینک، اشکالی ندارد.
 • نداشتن بیماری چشمی غیر قابل درمان
 • نداشتن بیماری نیستاگموس
 • قرنیه دو چشم متقاضی، ضایعات غیر قابل درمان نداشته باشد.
 • نداشتن  کور رنگی برای رشته های هنری. برای سایر رشته ها، منعی ندارد.
 • داشتن نابینایی در یک چشم، ممنوعیت استخدام دارد.
 • قدرت شنوایی داوطلب استخدام، نباید کم تر از چهل DB (دسی بل) باشد.
 • انجام آزمایشات پاراکلینیکی توسط متقاضی استخدام، الزامی است و باید نتایج، به امور اداری اداره کل استان ها ارائه شود.

سایر شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

از سایر شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • برخورداری از سلامت جسمانی مورد تایید پزشک از نظر قدرت بینایی و میزان شنوایی برای استخدام آموزش و پرورش
 • گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان بدون حقوق و مزایا مختص پذیرفته شدگان .
 • پرداخت بخشی از هزینه های برگزاری دوره یک ساله مهارت آموزی .
 • شروع استخدام به صورت پیمانی
 • ارائه مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن، مدرک ICDL در زمان ثبت نام و یا ارائه تعهد مبنی بر کسب مهارت های مذکور و ارائه مدرک مربوطه تا قبل از آزمون جامع . (مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن مورد تایید آموزش و پرورش)
 • شرط سنی حداکثر 35 سال برای داوطلبان با مدرک لیسانس
 • شرط سنی 40 سال برای داوطلبان با مدرک فوق لیسانس و دکتری
 • شرایط سنی استخدام طلاب در آموزش و پرورش دارای مدرك سطح۲ حوزوی حداكثر ۳۵ سال ، سطح۳ حداكثر ۴۰ سال و سطح۴ حداکثر ۴۵ سال سن

شرایط نظام وظیفه

شرایط نظام وظیفه در آزمون استخدامی دبیری و هنرآموزی، اگر سرباز هستید، باید ۳ ماه پس از آخرین روز ثبت نام که ۳۱ خرداد است، یعنی ۳۱ شهریور برگه پایان خدمت داشته باشید.
در آزمون استخدامی دبیری و هنرآموزی، اگر دانشجوی کارشناسی ارشد هستید، باید ۳ ماه پس از آخرین روز ثبت نام که ۳۱ خرداد است، یعنی ۳۱ شهریور فارغ التحصیل شوید

رشته های آزمون استخدامی

رشته های آزمون استخدامی از دیگر مواردی است که با دانستن آن می توانید چشم اندازی دقیق تر برای استخدام خود در سازمان آموزش و پرورش، داشته باشید.

رشته های آزمون استخدامی آزموش و پرورش بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده، مطابق زیر است:

رشته های علوم پایه

هنرآموز فنی و حرفه ای

علوم انسانی:

 • دبیری عربی
 • مربی امور تربیتی
 • دبیری معارف اسلامی
 • آموزگاری ابتدایی
 • دبیری ادبیات فارسی
 • دبیری علوم اجتماعی
 • دبیری تاریخ
 • دبیری فلسفه

توجه داشته باشید که امكان شركت طلاب در هشت رشته علوم انسانی فراهم گردیده است. که با انتشار دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، اطلاعات دقیق مربوط به آن را نیز در همین مقاله قرار خواهیم داد.

سهمیه های استخدامی

سهمیه های استخدامی آموزش و پرورش برای داوطلبان شامل چهار دسته خواهد بود دسته ی اول سهمیه قانونی داوطلبان، سهمیه بومی بودن مناطق خاص (مناطق محروم)  سهمیه ایثارگری که خود شامل دو گروه سهمیه 25 درصد و 5 درصد خواهد بود.

ظرفیت آزمون استخدامی

ظرفیت آزمون استخدامی آموزش و پرورش حدودا 30 هزار نفر است که البته با توجه به تغییراتی که هر لحظه ممکن است اعمال شده و توسط مراجع خبر اعلام شود، امکان تغییر این عدد وجود دارد که در صورت تغییر، مقاله به روز رسانی شده و اطلاعات جدید در همین جا قرار خواهد گرفت.

ظرفیت آزمون استخدامی برای هرکدام از رشته های پذیرنده در سازمان آموزش و پرورش، به تفکیک اعلام می شود که جزئیات آن را در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش می توانید مطالعه کنید. برای دریافت فایل دفترچه، در ادامه همراه ما باشید.

شهرهای مورد نیاز استخدام آموزش و پرورش

شهر های مورد نیاز استخدام آموزش و پرورش، با توجه به اطلاعات دفترچه، مطابق موارد اشاره شده در جدول زیر خواهد بود.

لیست شهرهای مورد نیاز استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲

آذربایجان شرقی خراسان رضوی کرمان
آذربایجان غربی خراسان شمالی کرمانشاه
اردبیل خوزستان کهگیلویه و بویراحمد
اصفهان زنجان گلستان
البرز سمنان گیلان
ایلام سیستان و بلوچستان لرستان
بوشهر فارس مازندران
تهران قزوین مرکزی
چهارمحال و بختیاری قم هرمزگان
خراسان جنوبی کردستان همدان
یزد

منابع آزمون

منابع آزمون از موارد تعیین کننده برای داوطلبان است. چراکه اطلاع دقیق از آن منجر به کسب مهارت و تسلط بیشتر در پاسخ دهی به سوالات خواهد بود. منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش، برای استخدام آموزگار ابتدایی و استخدام دبیر به صورت جداگانه اعلام می شود که در دفترچه ثبت نام آزمون، قابل مطالعه است.

برای مشاهده لیست منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش رشته آموزگار ابتدایی، کلیک کنید. برای مشاهده لیست منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش، کلیک کنید.

سوالات استخدامی آموزش و پرورش
سوالات آزمون استخدامی آموزگاری ۱۴۰۲
دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۱
دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۰
دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش ۱۳۹۹
دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش ۱۳۹۸

زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، معمولا در اسفند ماه خواهد بود. شما عزیزان می توانید برای ثبت نام در آزمون استخدامی، مطابق تاریخ اعلام شده، نسبت به ثبت نام اقدام نمایید. بدیهی است که پس از اتمام مهلت ثبت نام آزمون استخدامی، امکان ثبت نام وجود نخواهد داشت.

زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، سال گذشته از ابتدای دهه ی دوم اسفند ماه یعنی از 10 اسفند شروع شد. و در یک بازه 6 روزه ادامه پیدا کرد.

دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

انتشار دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 تا اواسط اسفند ماه صورت گرفته و کلیه متقاضیان واجد شرایط شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید این دفترچه را دانلود و به دقت مطالعه نمایند.

توجه داشته باشید که به محض انتشار  لینک دانلود دفترچه استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ pdf در این مقاله قرار خواهد گرفت.

دانلود دفترچه استخدامی آموزش و پرورش
لینک دانلود دفترچه استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲

به محض انتشار، اصلاحیه در همین جدول بارگزاری خواهد شد.

 دفترچه-آزمون استخدامی-آموزش-و-پرورش-۱۴۰1 

دفترچه-ثبت-نام-آزمون-استخدامی-آموزش-و-پرورش-1400

اصلاحیه های دفترچه

معمولا پس از انتشار دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، برای موارد  مختلفی که در آن به اشتباه پیش بینی شده یا ناقص بررسی شده است، اصلاحیه منتشر می شود که نکاتی در آن بررسی می شود که شامل موارد اشاره شده باشد. در ادامه ی این بخش، لیست اصلاحیه های دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش، برای شما عزیزان قرار گرفته است.

ویرایش ثبت نام آزمون

ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، معمولا به مدت 6 تا 7 روز می باشد که به طور مثال در سال گذشته متقاضیان 7 روز برای ثبت نام فرصت داشتند. از آنجایی که معمولا فرصت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش تمدید می شود، در مهلت تمدید شده، داوطلبان امکان ویرایش ثبت نام آزمون را خواهند داشت. ویرایش ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به این معناست که متقاضیان عزیز می توانند اطلاعات وارد شده ی خود را برای ثبت نام، ویرایش یا اصلاح کنند. البته در صورت تمایل.

مهلت ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، زمان ثبت نام آزمون استخدامی، معمولا تمدید می شود. به طور مثال، برای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، در اسفند ماه سایت سازمان سنجش برای داوطلبان باز شد و کسانی که متقاضی شرکت در آزمون، و البته واجد شرایط بودند، می توانستند از تاریخ 10 تا 16 اسفند ماه، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. مهلت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش متناسب با متقاضیان ممکن است تعیین شود.

تمدید مهلت ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، در اسفند ماه سال 1401 شامل دو مرحله بود. بازه ی 6 روزه ی ثبت نام که در واقع فرصت اولیه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش بود، و مهلت ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش، دو بار دیگر هم تمدید شد و داوطلبانی که از ثبت نام جامانده بودند در اولین تمدید تا 19 اسفند و در دومین تمدید تا 22 اسفند می توانستند نسبت به ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش اقدام نمایند.

هزینه ثبت نام

هزینه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، مبلغی است که همه ی داوطلبان شرکت در آزمون، باید به صورت اینترنتی آن را در قالب خرید کارت اعتباری، پرداخت کنند تا مجاز به ثبت نام در استخدامی آموزش و پرورش شوند. اما هزینه ثبت نام استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ چقدر است؟

با توجه به تورم نجومی کشور، هرساله شاهد افزایش میزان هزینه ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش هستیم. برای آزمون سال 1402 به عنوان نزدیک ترین زمان، هزینه ثبت نام، مبلغ 2,330,000 ریال معادل 233 هزار تومان بوده است. البته توجه هم داشته باشید که این مبغ غیر قابل استرداد بوده و به هیچ وجه بازگشت داده نخواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون از مهم ترین نکاتی است که داوطلبان پیش از ثبت نام، باید از آن اطلاع داشته باشند. مدارک لازم برای ثبت نام ابتدا به ارائه مدارک شناسایی شما مانند، کد ملی، شماره شناسنامه، نام پدر، تاریخ تولد و… برمی گردد که این موارد را همراه فایل عکس خود، در فرم اینترنتی ثبت نام استخدامی، وارد خواهید کرد.

از دیگر مدارک لازم برای ثبت نام آزمون، آخرین مدرک تحصیلی داوطلبان است که با توجه به تنوع زیاد  رشته ها و مقاطع مورد پذیرش آخرین مدرک مورد پذیرش برای هر سمت متفاوت می باشد. شما عزیزان می توانید اطلاعات مربوط به  این مورد را در دفترچه ثبت نام به صورت مجزا برای هر عنوان شغلی مطالعه کنید.

دریافت کد پیگیری آزمون

دریافت کد پیگیری آزمون، معمولا در انتهای فرآیند ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش، امکان پذیر خواهد بود. در نهایت با صادر شدن کد پیگیری ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 از طرف سازمان سنجش مراحل ثبت نام به پایان می رسد. کد پیگیری ثبت نام را حتما تا پایان فرآیند آزمون نزد خود نگه دارید چرا که ثبت نام شما زمانی تکمیل می شود که از سیستم شماره پرونده 7 رقمی  و کد پیگیری ثبت نام 15 رقمی دریافت کرده باشید، و گرنه ثبت نام شما تکمیل نشده است.

زمان برگزاری استخدامی آموزش و پرورش

زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیز، مطابق تقویم اجرایی آزمون استخدامی اعلام خواهد شد. آزمون استخدامی آموزش و پرورش، برای جذب آموزگار ابتدایی و دبیران متوسطه، به صورت جداگانه برگزار می شود.

به طور مثال آزمون استخدامی آموزش و پرورش رشته آموزگار ابتدایی، در 8 اردیبهشت 1402 برگزار شده است و آزمون استخدامی دبیری آموزش و پرورش، در اواخر خرداد یا اوایل تیر ماه 1402 برگزار خواهد شد.

زمان برگزاری استخدامی آموزش و پرورش - مشاور گروپ

دریافت کارت ورود به جلسه

به همراه داشتن کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای شرکت در جلسه آزمون الزامی است. داوطلبان برای آگاهی از زمان دقیق برگزاری آزمون، زمان حضور در حوزه امتحانی و همچنین آگاهی از محل برگزاری آزمون استخدامی باید در زمان تعیین شده کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی، خود را دریافت نمایند.

راهنمای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ به صورت گام به گام در این بخش بیان شده است:

مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور در زمان اعلام شده به نشانی اینترنتی : sanjesh.org
از طریق منوی میان سایت بر روی گزینه “سایر آزمون های استخدامی” کلیک کنید.

دریافت کارت ورود به جلسه

سپس در بخش اطلاعیه های آزمون استخدامی، بر روی گزینه “ كارت شركت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (ویژه رشته شغلی آموزگار ابتدایی / آموزگار استثنایی) سال 1402” کلیک کنید.

دریافت کارت ورود به جلسه استخدامی آموزش و پرورش

 • در صفحه باز شده از طریق چهار روش می توانید کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 را دریافت نمایید:
 1. شماره پرونده و سریال ثبت نامی
 2. شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام
 3. شماره پرونده و کد ملی
 4. شماره پرونده و شماره داوطلبی

دریافت کارت ورود به جلسه آزمون استخدام آموزش پرورش

پس از ورود به صفحه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش و پرورش می توانید کارت خود را پرینت بگیرید.

دریافت کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

به محض انتشار لینک فعال می شود.

زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

معمولا  زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش و پرورش، چند روز قبل از برگزاری آزمون می باشد که لینک دریافت کارت ورود به جلسه، در سایت سازمان سنجش، منتشر می شود. بنابراین کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 به صورت اینترنتی قابل دریافت می باشد و داوطلبان می بایست از مراجعه حضوری به سازمان سنجش خودداری نمایند.

دریافت شماره داوطلبی

دریافت شماره داوطلبی پس از خرید کارت اعتباری ثبت نام آزمون استخدامی، امکان پذیر خواهد بود. در واقع پس از اینکه شما هزینه آزمون استخدامی را از طریق خرید کارت اعتباری، پرداخت کردید، یک شماره داوطلبی به شما تعلق خواهد گرفت که برای ثبت نام باید از آن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که شماره داوطلبی برای هر متقاضی منحصر به فرد بوده و به متقاضی دیگر تفاوت خواهد داشت.

تفاوت شماره داوطلبی و کد پیگیری ثبت نام، در این است که شماره داوطلبی آزمون استخدامی آموزش و پرورش، را در انتهای مرحله پرداخت هزینه و کد پیگیری را در انتهای مرحله ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش دریافت می کنید. لازم به ذکر است که  این دو شماره مهم هستند و برای مراحل دیگر مانند ویرایش اطلاعت یا دریافت نتایج، نیاز خواند شد.

در صورتی که به هر دلیلی، شماره داوطلبی و کد رهگیری را گم کردید، امکان بازیابی آنها در سایت سازمان سنجش، فراهم شده است. اما توصیه می کنیم که با دقت این دو شماره را نگهداری کنید تا از بروز اتفاقات و مشکل های احتمالی هنگام بازیابی، جلوگیری کرده باشید.

اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش

معمولا  اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش در دو مرحله انجام می گیرد. یعنی نتایج اولیه منتشر می شود و از داوطلبانی که در مرحله اول آزمون آزمون استخدامی آموزش و پرورش یعنی آزمون کتبی پذیرفته شده اند، به صورت چند برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه آزمون استخدام آموزش و پرورش خواهد شد. آن دسته از داوطلبانی که نمره و امتیاز لازم را در مصاحبه و آزمون شفاهی یا همان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش، کسب کنند موفق به کسب پذیرش در رشته انتخابی خود خواهند شد.

زمان اعلام نتایج

زمان اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش، معمولا چند هفته پس از برگزاری آزمون خواهد بود. سازمان سنجش به عنوان مجری و برگزار کننده ی آزمون هنگامی که نتایج آماده شد، طی اطلاعیه ایی در سایت سنجش، لینک مشاهده نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش را برای شرکت کنندگان آزمون قرار می دهد.

نمره آزمون استخدامی آموزش و پرورش

منظور از نمره آزمون استخدامی آموزش  پروش، همان درصدی مثبتی است که داوطلبان به سوالات درست پاسخ داده اند. و همانطور که اشاره کردیم، سایت سازمان سنجش اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش را بر عهده دارد.

بدین ترتیب نمرات داوطلبان به تفکیک حیطه‌های عمومی، اختصاصی و تخصصی محاسبه خواهد شد براین اساس کسب حداقل پنجاه ۵۰ درصد میانگین نمره کسب شده سه نفر اول با ارزش وزنی چهل ۴۰ درصد برای حیطه عمومی و شصت ۶۰ درصد برای حیطه اختصاصی و تخصصی در هر شغل- شهرستان محاسبه و مبنای سایر مراحل معرفی داوطلبان قرار می‌گیرد.

قبول شدگان آزمون

قبول شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش در بخش کتبی کسانی هستند که پس از اعلام نتایج اولیه، حداقل نمره لازم را کسب کرده و مجاز به شرکت در آزمون شفاهی یا همان مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش، شده اند.

در ادامه به بررسی مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش، برای قبول شدگان آزمون می پردازیم.

مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

پس از اعلام نتایج اولیه آزمون استخدامی دستگاه های متمرکز اجرایی، اسامی چند برابر ظرفیت در تاریخ مقرر  برای مصاحبه دعوت می شوند. مرحله مصاحبه آزمون استخدامی، از سوی سازمان آموزش و پرورش برگزار می شود.

شرط لازم برای دعوت به مصاحبه کسب حد نصاب لازم در آزمون استخدامی است و آن دسته از شرکت کنندگان آزمون که برای مصاحبه دعوت نشده اند، به معنای عدم پذیرش آن ها می باشد.

هم چنین دعوت شدن به مصاحبه به معنای پذیرش قطعی نیست  در واقع به دست آوردن نمره قبولی در آزمون استخدامی شرط لازم برای پذیرش نمی باشد و باید نمره قبولی در مصاحبه را نیز به دست آورد.

برای پذیرش در آزمون استخدامی آموزش پرورش 70 درصد نمره آزمون و 30 درصد نمره مصاحبه تاثیرگذار است که مجموع نمرات این دو مرحله تعیین کننده وضعیت قبولی داوطلب می باشد.

اعلام نتایج مصاحبه

پس از اعلام نتایج نهایی و مشخص شدن داوطلبان پذیرفته شده، محل برگزاری دوره یکساله مهارت آموزی توسط دانشگاه هایی که برگراز کننده این دوره ها هستند مشخص می شود و پذیرفته شدگان 1 هفته پس از اعلام نتایج نهایی موظف هستند که در محل تعیین شده ثبت نام نمایند و در دوره های پودمانی مهارت آموزی که زیر نظر دانشگاه فرهنگیان می باشد حضور یابند.

سوالات مصاحبه

دانلود سوالات مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش
دانلود سوالات مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲
دانلود سوالات مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۱
دانلود سوالات مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۰

زمان مصاحبه

بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون استخدامی، هر استان از کشور، با انتشار اطلاعیه ایی، زمان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش را برای پذیرفته شدگان استان، را اعلام می کند. پذیرفته شدگان هر استان، لازم است به مراجعه به درگاه آموزش و پرورش استان خود، از جزئیات برگزاری مصاحبه، مانند زمان مصاحبه استخدامی، اطلاع یابند.

به طور مثال، پذیرفته شدگان استان گیلان، می بایست با مراجعه به سامانه آموزش و پرورش استان گیلان از جزئیات برگزاری مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش در استان خود مطلع شوند.

مدارک لازم برای مصاحبه

مدارک مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش ، به شرح زیر است :

 • فرم اطلاعات فردی (دعوت شدگان به مصاحبه موظف هستند که فرم اطلاعات فردی را از پرتال دبیرخانه هیات مرکزی گزینش  دریافت نمایند و سپس نسبت به تکمیل اطلاعات فردی و چسباندن یک قطعه عکس به آن اقدام کنند.)
 • 2 قطعه عکس پرسنلی
 • کپی از کلیه صفحات شناسنامه به همرا اصل آن
 • کپی کارت ملی به همراه اصل آن

همه مدارک فوق را باید در زمان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش به همراه داشت.

محل مصاحبه

دعوت شدگان به مصاحبه باید با مراجعه به سایت آموزش و پرورش استان خود از زمان و مکان دقیق برگزاری مصاحبه و  همچنین مدارک لازم، اطلاع یابند و چنانچه دعوت شدگان، برای انجام مراحل مصاحبه در تاریخ تعیین شده حضور در محل مصاحبه حضور نیابند به معنای انصراف قطعی آنها تلقی می شود و پس از گذشتن تاریخ تعیین شده حق اعتراض ندارند.

دوره مهارت آموزی

اگر شما دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا دکتری هستید و دوست دارید، جذب سازمان آموزش و پرورش شوید، باید در آزمون استخدامی، علاوه بر کسب حد نصاب امتایز ها در دو مرحله کتبی و شفاهی، دوره مهارت آموزی را در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی بگذرانید.

دوره یک ساله مهارت آموزی، رایگان است. اما اگر پس از طی دوره، از اشتغال منصرف شوند، بایستی ۲ برابر هزینه فرآیند استخدام و برگزاری دوره را به تشخیص آموزش و پرورش، پرداخت کنید.

اگر در آزمون استخدامی پذیرفته شوید اما در دوره یک ساله مهارت آموزی شرکت نکنید، عدم ثبت نام شما به منزله انصراف از استخدام است و شما حق هیچ گونه اعتراضی را ندارید.

دوره مهارت آموزی تا اواخر شهریور است و دوره مجازی نیز در بازه ارزیابی تکمیلی پیش‌ بینی شده است و پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش از اول مهر وارد کلاس درس می‌ شوند و دوره مهارت آموزی هم ادامه دارد.

کارنامه سبز در آزمون

کارنامه سبز در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، پس از اعلام نتایج نهایی از طریق سایت سنجش منتشر می شود. و شرکت کنندگان در آزمون استخدامی با دریافت کارنامه سبز می توانند از جزئیات نمرات و امتیاز های خود مطلع شوند.

کارنامه‌ سبز ها گروهی از داوطلبان آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌ های اجرایی هستند که در مرحله سه برابر ظرفیت پذیرش، نمره قبولی علمی را اخذ کرده اند، اما در مصاحبه پذیرفته نشده اند. طی هفته‌ های اخیر با برپایی تجمع در مقابل وزارت آموزش و پرورش، خواستار استخدام خود هستند.

تکمیل ظرفیت استخدامی

تکمیل ظرفیت استخدامی آموزش و پرورش، هنگامی اعلام می شود که بعد از اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی، به خاطر عدم مراجعه به موقع پذیرفته شدگان، تعدادی از ظرفیت های این آزمون استخدامی، خالی بماند. در این صورت، وزارت آموزش و پرورش و سنجش، با صلاحدید خود تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی آموزش و پرورش را برگزار خواهند کرد.

در صورتی که هرگونه سوالی درباره تکمیل ظرفیت استخدامی دارید می توانید با ما در مرکز مشاورگروپ، تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

همه روزه از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل، پاسخگوی شما خواهیم بود.

9099071613

اخبار استخدامی آموزش و پرورش

خبر 21 خرداد 1402 – جزئیات برگزاری آزمون استخدامی برای جذب دبیر و هنرآموز

علیرضا علی‌ خانزاده گفت: بر اساس توافق صورت گرفته بین سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش آزمون استخدامی هنرآموز و دبیری مردادماه امسال برگزار خواهد شد تا 22 هزار و 148 هنر آموز و دبیر جذب شوند.

رئیس امور جذب، به‌ کارگیری و رشد سازمان اداری و استخدامی کشور ادامه داد: همچنین نتایج مرحله اول آزمون استخدامی آموزش و پرورش ابتدای تیر ماه امسال منتشر خواهد شد.

برای مشاهده جزئیات کامل خبر اینجا کلیک کنید.

خبر 1402/03/19 – صدور ۵۶ هزار مجوز استخدام برای آموزش‌وپرورش

رئیس سازمان اداری و استخدامی با بیان اینکه هدف‌ گذاری دولت، تقویت دانشگاه فرهنگیان است، گفت می‌ توان دوره‌ های کوتاه مدت را طراحی کرد تا فرآیند جذب معلمان با سرعت تر انجام شود. طرح‌ های کوتاه‌مدت ۱+۱ و ۱+۳ برای تسریع در فرآیند جذب معلمان از طریق دانشگاه فرهنگیان برگزار می‌ شود.

برای مشاهده جزئیات کامل خبر روی لینک زیر کلیک کنید.

https://www.pana.ir/news/1377870

خبر 1402/03/17 – کلیات آزمون استخدامی آموزگاری ۱۴۰۲ آموزش و پرورش

مطابق این خبر که در روز 17 خرداد 1402 منتشر شده است، برای افزایش کیفیت نیروی انسانی مشغول به کار در سازمان موزش و پرورش، آزمون استخدامی آموزگاری ۱۴۰۲ طراحی و باز تعریف شده است. تا با محوریت شایسته گزینی منابع انسانی با کیفیت را برای فعالی در این سازمان انتخاب کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این خبر اینجا کلیک کنید.

ما در این مقاله مشاور گروپ سعی کردیم مهم ترین اطلاعات لازم پیرامون استخدامی آموزش و پرورش را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم.

اگر همچنان سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده و نیازمند دریافت راهنمایی بیشتر و متناسب با شرایط اختصاصی خود هستید، می توانید همین حالا تلفن ثابت را برداشته و با ما تماس بگیرید.

شماره تماس 9099071613 پل ارتباطی شما و ما در مجموعه مشاور گروپ است 🙂

همه روزه حتی در روز های تعطیل هم از 8 صبح تا 12 شب در کنار شماییم تا در اسرع وقت جامع ترین پاسخ را به سوالات شما ارائه کنیم.

پاسخگویی همه روزه از 8 صبح تا 12 شب

☎️ تماس از تلفن ثابت ☎️

مشاور گروپ

9099071613

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت، از منوی بالای سایت یا ستون سمت چپ مشاور گروپ روی خرید بسته های تماس بزنید. با تکمیل فرم مشاوره و ثبت اطلاعات خود، در اولین فرصت و کمتر از یک ساعت ما با شما تماس خواهیم گرفت.

سوالات متداول استخدامی آموزش و پرورش

✔️ زمان برگزاری استخدامی آموزش و پرورش، کی هست؟

آزمون استخدامی آموزش و پرورش رشته آموزگار ابتدایی، در 8 اردیبهشت 1402 برگزار شده است و آزمون استخدامی دبیری آموزش و پرورش، در اواخر خرداد یا اوایل تیر ماه 1402 برگزار خواهد شد.

✔️ سایت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش کدام است؟

سایت سنجش، به نشانی sanjesh.org برای ثبت نام آزمون استخدامی فعال خواهد بود.

✔️ زمان دریافت کارت ورود به جلسه استخدامی آموزش و پرورش، کی هست؟

معمولا  زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش و پرورش، چند روز قبل از برگزاری آزمون می باشد که لینک دریافت کارت ورود به جلسه، در سایت سازمان سنجش، منتشر می شود.

✔️ مهلت ثبت نام استخدامی آموزش پرورش چه قدر است؟

مهلت ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش، دو بار تمدید شد و داوطلبانی که از ثبت نام جامانده بودند در اولین تمدید تا 19 اسفند و در دومین تمدید تا 22 اسفند می توانستند نسبت به ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش اقدام نمایند.

✔️ شرایط استخدامی آموزش و پرورش چیست؟

در مقاله به طور مفصل به بررسی شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش پرداخته ایم. می توانید برای آگاهی از شرایط سنی استخدام آموزش پرورش و سایر شرایط لازم، مقاله را مطالعه بفرمایید.

✔️ محل مصاحبه استخدامی آموزش پرورش، کجاست؟

در مقاله در خصوص محل مصاحبه استخدامی، توضیح داده ایم. می توانید مطالعه کنید.

✔️ در صورت فراموشی کد رهگیری آزمون استخدامی آموزش و پرورش، چه اقدامی باید انجام دهم؟

سایت سنجش امکان بازیابی کد رهگیری و یا شماره داوطلبی را فراهم کرده است. در صورتی که سوالی در این مورد دارید با ما به شماره 9099071613 تماس بگیرید تا توضیحات دقیق را به شما عزیزان ارائه دهیم .

✔️ شماره داوطلبی استخدامی آموزش و پرورش، چیست؟

در مقاله به طور کامل شماره داوطلبی استخدامی را بررسی کرده ایم.

✔️ منظور از تکمیل ظرفیت، استخدامی آموزش پرورش چیست؟

تکمیل ظرفیت استخدامی آموزش و پرورش، هنگامی اعلام می شود که بعد از اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی، به خاطر عدم مراجعه به موقع پذیرفته شدگان، تعدادی از ظرفیت های این آزمون استخدامی، خالی بماند. در این صورت، وزارت آموزش و پرورش و سنجش، با صلاحدید خود تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی آموزش و پرورش را برگزار خواهند کرد.

✔️ کارنامه سبز آزمون استخدامی چیست؟

در مقاله توضیحات لازم را درباره کارنامه سبز آزمون استخدامی ارائه داده ایم.

4.2/5 - (5 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه استخدامی آموزش و پرورش

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. پریسا

  سلام وقتی دفترچه اومد واقعا متاسف شدم که طبق روال هرساله برای خانم ها در رشته هنرآموز الکترونیک هیچ ظرفیتی قائل نشدن
  این همه ما تو این رشته سخت تلاش کردیم و هیچ فایده ای نداشت

  پاسخ
 2. Fazzzi

  سلام چرا رشته مددکاری اجتماعی نبود؟؟؟؟؟

  پاسخ
 3. نفس

  دوستان رشته های بهداشتی بخصوص بهداشت مدارس اعتراض اعتراض
  چرا رشته های بهداشتی برای مراقب سلامت نه آموزگاری بود نه دبیری.مسولین رسیدگی کنید رشته بهداشت رو اضافه کنید

  پاسخ
 4. abasi

  سلام دفترچه استخدامی آموزش و پرورش چه تاریخی میاد؟
  ممنون

  پاسخ
  1. مشاور گروپ

   سلام کاربر گرامی
   دفترچه استخدامی آموزش و پرورش منتشر شده و شما می توانید آن را مشاهده کنید

   پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ + راهنما
نصب اپ دانش آموزی