nanoclub.ir | المپیاد دانش آموزی نانو

nanoclub.ir | المپیاد دانش آموزی نانو

جهت مشاوره در زمینه nanoclub.ir | المپیاد دانش آموزی نانو

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

هرآنچه لازم است در رابطه با المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir  بدانید، در این مقاله آموزشی ارائه داده شده است. دوازدهمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو با همکاری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و هماهنگی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برگزار می‌شود.

لازم به یادآوری است، المپیاد دانش‌آموزی نانو nanoclub.ir به تایید بنیاد ملی نخبگان نیز رسیده است و مدال آوران از جوایز و امتیازات بنیاد بهره‌مند خواهند شد. در ادامه این مقاله منابع المپیاد دانش آموزی نانو ، شرایط و نحوه ثبت نام متقاضیان، زمان ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو و … ارائه داده شده است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ثبت نام المپیاد نانو

ثبت نام المپیاد نانو به دو صورت فردی و گروهی می باشد؛ برای ثبت نام انفرادی مستقیما به وبگاه باشگاه نانو به نشانی nanoclub.ir و برای ثبت نام گروهی به پژوهش ‌سراهای منطقه ی محل سکونت خود مراجعه فرمایید.  در ادامه مقاله هرآنچه لازم است در رابطه با ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو ( nanoclub.ir ) بدانید، بیان شده است.

oly.medu.ir – سامانه ثبت نام المپیاد دانش آموزی

hamgam.medu.ir | ثبت نام المپیاد دانش آموزی

sida.medu.ir | سامانه ثبت نمرات دانش آموزی

المپیاد دانش آموزی نانو

المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نـانـو nanoclub.ir  فعالیتی است که ابتکار برگـزاری آن با این عنـوان متعلـق به کشـور ماست و ترکیب مناسبی از رقابت همزمان در حیطه تئوری و عملی که همه مباحث اصلی مطرح در علوم و فناوری نانو را در برگیرد، تا به حال در هیچ کشوری اجرا نشده است.
تاکنون 10 دوره المپیاد دانش‌آمـوزی نـانـو در سه مرحله به صورت برگزاری دو آزمـون تئوری در سطح کشور و در مرحله سوم، برگزاری یک اردوی علمی برای برگزیدگان مراحل قبل بـرگزار گردیده اسـت و برگزیدگـان نهـایی با توجه به آزمـون‌هـای مـرحله دوم معرفی شده‌اند.

ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir

المپیاد دانش‌‏آموزی علوم و فناوری نانو nanoclub.ir با هدف ترویج و آموزش عموم دانش‌‏آموزان، شناسایی استعدادهای برتر دانش‌‏آموزان و همچنین پرورش و هدایت دانش‌‏آموزان مستعد توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با همکاری سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‏ پژوهان جوان برگزار می‏شود. لازم به ذکر است که این المپیاد مورد تایید بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است.

زمان ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو

زمان ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو

متقاضیان ثبت نام در دوازدهمین المپیاد علوم و فناوری نانو، می‌توانند از اول اسفند سال ۱۴۰۰ تا ۱۵ اردیبهشت سال ۱۴۰۱ با مراجعه به سایت باشگاه نانو به نشانی www.nanoclub.ir نسبت به ثبت‌نام گروهی (توسط نهادهای ترویجی مورد تایید ستاد نانو) و یا انفرادی اقدام کنند.

 • زمان شروع ثبت نام مدرسه تابستانی و نمایشگاه دستاوردهای دانش آموزی نانو از تاریخ ۱۴۰۱/۰۱/۰۱ می باشد.
 • زمان پایان ثبت نام و ارسال آثار جشنواره تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ ادامه دارد.

 

شرایط ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو

شرایط ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir به صورت زیر است. شرکت کنندگان برای ثبت نام و شرکت در المپیاد دانش آموزی نانو ، باید دارای یکسری شرایط باشند که در ادامه بیان شده است. شرکت کنندگان در صورت دارابودن شرایط لازم، می توانند در زمان مقرر به سامانه ثبت نام به نشانی اینترنتی nanoclub.ir مراجعه نموده و ثبت نام خود را انجام دهند.

 • در سال تحصیلی جاری در یکی از پایه‏ های تحصیلی نهم تا دوازدهم مشغول به تحصیل باشد.
 • دانش آموزان تمامی رشته ‏های تحصیلی می ‏توانند در المپیاد دانش آموزی فناوری نانو شرکت نمایند.
 • در دوره متوسطه، هیچگونه وقفه تحصیلی یا ترک تحصیل نداشته باشد.
 • تابعیت ایرانی داشته باشد (دارای کد ملی ایران باشد).
 • بیش از دو دوره در مرحله عملی المپیاد نانو حضور پیدا نکرده باشند.

**افراد پایه نهم تا پیش دانشگاهی قبل از ورود به دانشگاه اجازه‌ شرکت در آزمون المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir را دارند.

**تمامی رشته‌ های تحصیلی قادر به شرکت در المپیاد نانو هستند.

ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو در سایت nanoclub.ir

به منظور آشنایی بیشتر شرکت کنندگان، راهنمای ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو در سایت nanoclub.ir در ادامه بیان شده است. متقاضیان به منظور ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو ، باید در بازه زمانی مقرر، ( 1 فروردین 1401 الی 31 خرداد 1401) با مراجعه به سایت ثبت نام، به نشانی اینترنتی nanoclub.ir  فرآیند ثبت نام خود را به صورت غیر حضوری انجام دهند.

ثبت ‏نام در یازدهمین المپیاد علوم و فناوری نانو از طریق صفحه «المپیاد» در سایت باشگاه نانو به آدرس (https://nanoclub.ir) به دو صورت انفرادی و گروهی امکان‏‌پذیر است. مبلغ ثبت ‏نام المپیاد علوم و فناوری نانو برای ثبت نام انفرادی، ۴۰۰٬۰۰۰ ریال (چهارصد هزار ریال) و برای ثبت نام گروهی از طریق نهادهای ترویجی با احتساب ٪۳۰ تخفیف مبلغ 600.000 ریال است که از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی در سامانه ثبت‏ نام قابل پرداخت است.

***به داوطلبان توصیه می‏شود قبل از ثبت‏ نام، حتما راهنمای ثبت ‏‏نام المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir را به صورت کامل و دقیق مطالعه نمایند.

ورود به سامانه ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir

مراحل آزمون المپیاد دانش آموزی نانو

دوازدهمین المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو nanoclub.ir مشابه دوره گذشته در سه مرحله برگزار خواهد شد که جزئیات آن به شرح زیر است:

 • مرحله اول) این مرحله نیمه دوم تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. مرحله اول شامل  ۴۵ سوال تستی در مدت زمان ۱۲۰ دقیقه است. برای پاسخ‌‏های غلط، نمره منفی در نظر گرفته می‏ شود.
 • مرحله دوم) ۱۵۰۰ داوطلب برتر در آزمون مرحله اول به شرط کسب حداقل ۱۵٪ امتیاز، به مرحله دوم المپیاد راه پیدا می کنند. با توجه به تعداد راه یافتگان به مرحله دوم، این مرحله در حوزه‏ های منتخب در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
 • مرحله سوم) این مرحله با حضور 30 نفر برتر مرحله دوم در قالب یک اردوی عملی- آموزشی ۱۰ الی ۱۵ روزه برای برگزیدگان کشوری در یک مرکز معتبر علمی-پژوهشی برگزار خواهد شد. قبل از دوره، دانش آموزان با حضور در دو جلسه غیرحضوری (وبینار)، در خصوص محتوای دوره و جزئیات اجرایی آن اطلاعات لازم را کسب خواهند کرد.

نتایج آزمون، حدود یک ماه پس از برگزاری آزمون کتبی اعلام می گردد.

سوالات آزمون المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir

سوالات آزمون المپیاد دانش آموزی نانو

آزمون المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir ، دارای سه مرحله می باشد. در ادامه سرفصل ‏های آزمون مرحله اول المپیاد علوم و فناوری نانو ، سوالات تشریحی مرحله دوم و  بخش های اصلی مرحله عملی (مرحله سوم) المپیاد نانو بیان شده است:

سوالات مرحله اول المپیاد دانش آموزی نانو

مرحله اول المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir شامل  ۴۵ سوال تستی در مدت زمان ۱۲۰ دقیقه است. براي پاسخ‌‏هاي غلط، نمره منفي در نظر گرفته می‏ شود. سرفصل‏ های آزمون مرحله اول المپیاد علوم و فناوری نانو در جدول زیر گردآوری شده است:

ردیف

گروه

زیر گروه

کد زیرگروه

تعداد سوالات

1

مقدمه‌ای برعلوم و فناوری نانو

یکاها، مقیاس نانومتر و ابعاد نانومتری گونه‏های زیستی

101

1

تقسیم‌بندی ابعادی مواد نانو (صفر بعدی، یک ‌بعدی، دو بعدی و سه بعدی)

102

2

نانو در طبیعت

103

1

2

نانومواد

نانو مواد کربنی

201

2

نانو ساختارهای متخلخل

202

2

نانو کامپوزیت‌ها

203

1

نانوساختارهای آلی (پلیمرها، درختسان و …)

204

4

نانوذرات(فلزی، سرامیکی و …)

205

نانو الیاف

206

نانو پوشش‌ها و لایه‌های نازک

207

ساختار و چیدمان مواد ( ساختارهای بلورین و بی شکل )

209

2

3

خواص نانو مواد

خواص فیزیکی نانو مواد ( تغییر خواص الکتریکی، نوری، مغناطیسی، مکانیکی، حرارتی )

302

3

خواص شیمیایی نانو مواد

303

1

پایدارسازی نانو ذرات

304

1

4

روش‌های ساخت و تولید نانومواد

روش‌های بالا به پایین ( از جمله: آسیاب مکانیکی، لیتوگرافی و انفجار الکتریکی سیم )

401

3

روش‌های پایین به بالا ( هیدروترمال، هم رسوبی، سل ژل، CVD، PVD، اسپاترینگ،… )

402

4

5

روش‌های مشخصه‌یابی نانو مواد

روش‌های میکروسکوپی

501

3

روش‌های طیف‌سنجی

502

3

روش‌های آنالیز حرارتی

503

1

روش‌های اندازه‌گیری سطح ویژه

504

6

کاربردهای فناوری نانو

آب و محیط زیست

601

3

سلامت ( پزشکی، داروسازی، نانوزیست فناوری، … )

602

3

انرژی

603

2

صنایع کشاورزی و مواد غذایی

604

2

7

ایمنی

ایمنی و بهداشت در آزمایشگاه‌های نانو

701

1

سوالات مرحله دوم المپیاد دانش آموزی نانو

مرحله دوم از آزمون المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir شامل ۲۰ سوال تستی و ۶ سوال تشریحی در مدت زمان ۹۰ دقیقه برگزار می شود. براي پاسخ ‌‏های غلط در سوالات تستی، نمره منفی در نظر گرفته شده است. محورهای سوالات مشتمل بر نانوفیزیک، نانوشیمی و نانوزیست‌فناوری است. محتوای سوالات در این چهار محور شامل مبانی فناوری نانو، روش‌های سنتز، روش‌های مشخصه‌یابی و کاربردهای فناوری نانو می‌شود. سوالات تشریحی مرحله دوم المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir در سه حالت زیر مطرح می شود:

 • حل مساله (یک سوال)
 • سوال تحلیلی (چهار سوال)
 • سوال از کاربرد، نحوه کار و نکات ایمنی استفاده از دستگاه‌های تخصصی شبکه آزمایشگاه‌های آموزشی نانو (توانا) شامل الکتروریسی، انفجار الکتریکی سیم، پوشش‌دهی به روش اسپاترنیگ، پوشش دهی دورانی، همگن‌ساز التراسونیک، میکروسکوپ تونلی روبشی (STM)، میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) و اسپکتروفتومتر (UV-Vis) (یک سوال).

سوالات مرحله سوم المپیاد دانش آموزی نانو

در مرحله سوم المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir ، دانش‌آموزان ضمن فراگیری روش‌های ساخت و کاربرد نانومواد در آزمایشگاه، از حداقل یک مرکز فعال کشور در حوزه فناوری نانو نیز بازدید خواهند کرد. دانش آموزان در گروه‏های سه نفره و در قالب فعالیت‏ آزمایشگاهی با نظارت ۱۰ استاد و پشتیبان علمی که متخصص فناوری نانو هستند، با یکدیگر رقابت می کنند. برای هدفمند شدن فعالیت ها و ارزیابی بهتر، تمامی گروه‏ها روی یک چالش علمی و فناورانه به صورت متمرکز به فعالیت پژوهشی می پردازند. ارزیابی نهایی در این مرحله بر اساس امتیازات انفرادی انجام می‏شود.  بخش های اصلی مرحله عملی (مرحله سوم) المپیاد نانو nanoclub.ir به شرح زیر است:

 • انجام آزمایش کاربردی در حوزه فناوری نانو به همراه انجام آزمون‏ها و تحلیل‎‏های علمی در ارتباط با یک چالش علمی و فناورانه؛
 • برگزاری کارگاه‌های آموزشی آشنایی با نانوساختارها، روش های مشخصه‌یابی، خلاقیت و حل مساله؛
 • بازدید از یک مجموعه علمی و صنعتی مرتبط با چالش دوره؛
 • آموزش‌ شیوه ارایه، گزارش‌کار و مقاله‌نویسی علمی؛
 • برگزاری آزمون کتبی پایان دوره بر اساس موضوع چالش مرحله سوم؛
 • ارائه گزارش و ارائه شفاهی دستاوردهای علمی در حین دوره و نتایج کار توسط هر تیم در حضور داوران.

در نهایت پس ارزیابی ‏های صورت گرفته، افراد صاحب مدال طلا، نقره و برنز مشخص می‏شوند.

شرایط ورود به مرحله سوم المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir

شرایط ورود به مرحله سوم المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir به شرح زیر است:

 • شرط ورود به مرحله سوم: ۳۰ نفر برتر مرحله دوم به مرحله سوم راه پیدا خواهند کرد. ۱۰ درصد از نمره داوطلب در ارزیابی مرحله دوم و انتخاب ۳۰ نفر برتر، بر اساس نمره نهایی در مرحله اول محاسبه خواهد شد.
 • ۱۰ درصد از نمره داوطلب برای انتخاب برگزیدگان نهایی در مرحله سوم (انتخاب دارندگان مدال‏های طلا، نقره و برنز)، بر اساس نمره نهایی داوطلب در مرحله دوم خواهد بود.

منابع المپیاد دانش آموزی نانو 

منابع المپیاد دانش آموزی نانو

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بعنوان مجری برگزاری المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو nanoclub.ir ، به منظور آماده سازی داوطلبان عزیز، با هدف صرف کمترین هزینه و دست یابی به بیشترین کیفیت، اقدام به تدوین سرفصل آزمون و معرفی مقالات و کتب، به عنوان منابع پیشنهادی در صفحه «المپیاد» سایت باشگاه نانو به آدرس (https://nanoclub.ir) نموده است؛ مباحث اتمی و مولکولی در کتاب‌های درسی فیزیک، شیمی و مطالب درون سلولی در زیست‌شناسی از منابع اصلی آزمون های کتبی المپیاد نانو است.

داوطلبان می‏‌توانند برای شناخت بهتر از مباحث مطرح در فناوری نانو و پیدایش دیدگاه مناسب برای مطالعه مطالب کتاب درسی از این منابع استفاده نمایند و این به هیچ‌وجه به معنای الزام در یادگیری کلیه مطالب این منابع برای شرکت در این المپیاد نیست. منابع پیشنهادی المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir

کتاب مفاهیم اولیه فناوری نانو و کاربردهای آن در شیمی :

کتاب مفاهیم اولیه فناوری نانو و کاربردهای آن در شیمی

کتاب مفاهیم اولیه فناوری نانو و کاربردهای آن در فیزیک :

کتاب مفاهیم اولیه فناوری نانو و کاربردهای آن در فیزیک

مفاهیم اولیه فناوری نانو و کاربردهای آن در زیست شناسی :

مفاهیم اولیه فناوری نانو و کاربردهای آن در زیست شناسی

نگاهی نو به دنیای نانو، مبانی علوم و فناوری نانو :

نگاهی نو به دنیای نانو، مبانی علوم و فناوری نانو

کتاب مجموعه مقالات سایت نانو :

کتاب مجموعه مقالات سایت نانو

به منظور آماده ‏سازی دانش ‏آموزان شرکت‏ کننده در المپیاد نانو nanoclub.ir ، آیین‌‏نامه حمایت تشویقی با عنوان «حمایت از برگزاری کارگاه‏‌های آمادگی المپیاد» توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تصویب شده است که بر اساس آن به مراکز و نهادهای ترویجی مجری کارگاه‏های آمادگی المپیاد، مبالغی به عنوان حمایت پرداخت می‏شود تا از این طریق، توانمندی علمی داوطلبان، قبل از شرکت در مراحل مختلف المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir ارتقاء یابد.

جوایز المپیاد دانش آموزی نانو

جوایز المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir

مدال آوران المپیاد علاوه بر گرفتن لوح تقدیر و مدال، از جوایز نقدی برخوردار می‌شوند که برای مشاهده مبالغ آن می‌توانید آیین نامه المپیاد را مطالعه نمایید. همچنین دارندگان مدال در بنیاد ملی نخبگان و همچنین کانون برگزیدگان باشگاه نانو عضو می‌شوند و می‌توانند از مزایای آن استفاده نمایند. جوایز برگزیدگان مرحله سوم (مرحله نهایی) المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو nanoclub.ir :

مدال* جوایز نقدی (ریال) لوح تقدیر تسهیلات
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بنیاد ملی نخبگان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‏پژوهان جوان (مشترک) بنیاد ملی نخبگان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بنیاد ملی نخبگان
طلا ۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ * * عضویت در کانون برگزیدگان باشگاه نانو

nanoclub.ir

معادل امتیاز بخش «دانش‌آموزی» جشنوارۀ خوارزمی مندرج در جدول 1 شیوه‌نامۀ جایزه‌های تحصیلی
نقره ۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ * *
برنز ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ۵,۰۰۰,۰۰۰ * *

***المپیاد نانو nanoclub.ir در حال حاضر مشمول سهمیه ی کنکور نمی باشد ولیکن جزء رویدادهای نخبگی بنیاد ملی نخبگان محسوب می شود و برای دارندگان مدال طلا ۷۰ امتیاز، مدال نقره ۵۰ امتیاز و مدال برنز ۳۰ امتیاز در بنیاد ملی نخبگان لحاظ می‌شود.

سوالات متداول ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو

در ادامه به تعدادی از سوالات شرکت کنندگان المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir پاسخ داده ایم :

 • آيا تعداد دفعات ثبت نام در آزمون هاي المپیاد دارای محدوديت است؟

خیر. حضور در مرحله ی عملی با محدودیت دوبار حضور مواجه است.

 • آيا آزمون المپیاد نانو نمره منفی دارد؟

بله . آزمون کتبی نانو در هر دو مرحله اول و دوم مشمول نمره منفی می شود.

 • هزینه ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir چقدر است؟

هزینه ثبت نام انفرادی ۴۰۰٬۰۰۰ ریال و ثبت نام گروهی ۳۰۰،۰۰۰ ریال می‌باشد.

 • چطوری در کارگاه ها یا سمینارهای آمادگی المپیاد دانش آموزی نانو می توان شرکت کرد؟

برای این امر به نزدیک‌ترین پژوهشسرای اطراف محل سکونت خود مراجعه نمایید یا با واحد آموزش باشگاه نانو تماس بگیرید.

برای ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو nanoclub.ir می توانید با کارشناسان مجموعه به شماره 9099071613 تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

سوالات پرتکرار شرکت کنندگان المپیاد نانو

ثبت نام المپیاد علوم و فناوری نانو تا چه زمانی ادامه دارد؟

ثبت نام المپیاد نانو از تاریخ 1 اسفندماه آغاز شده و تا تاریخ 14 اردیبهشت ماه 1400 ادامه دارد.

سایت ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو چیست؟

داوطلبان برای ثبت نام باید به نشانی اینترنتی nanoclub.ir مراجعه نمایند.

شرایط ثبت نام المپیاد نانو چیست؟

راهنمای کامل ثبت نام المپیاد دانش آموزی نانو در این مقاله ارائه داده شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه nanoclub.ir | المپیاد دانش آموزی نانو

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام تیزهوشان 1403
نصب اپ دانش آموزی