inbr.ir

inbr.ir | سامانه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان

جهت مشاوره در زمینه inbr.ir

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ورود به سایت inbr.ir | سامانه ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۱۴۰۱   شما می‌توانید تمامی نکات مهم در رابطه با ثبت‌ نام و سوالات متداول ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان را مشاهده نمایید. در صورت وجود هرگونه سؤال می‌توانید با کارشناسان مشاور گروپ تماس حاصل کنید. با ما همراه باشید.

ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۱۴۰۱

ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۱۴۰۱ برای آزمون ورود به حرفه مهندسان از طریق سایت inbr.ir که تحت نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمانی غیردولتی است که در راستای تحقق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان است انجام می دهد.

اهداف کلی سازمان نظام مهندسی برای مرتفع کردن موارد خواسته شده در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که در سال ۱۳۷۴ تأسیس شده است به شرح ذیل می باشد:

 1. مهندس فنی و متخصص ساختمان در راس هرم سازندگی قرا گیرند و صاحبان مهارت‌های فنی در سطوح میانی و کارگران فنی بدنه هرم فنی ساخت و ساز ساختمان‌ سازی در ایران را تشکیل دهند.
 2. ایجاد یک جامعهٔ حرفه‌ای مولد ثروت، رفاه، دانش و هنر برای اعضای آن
 3. مراقبت از ایمنی، بهداشت و آسایش محیط‌های مسکونی و مدیرت خردمندانه توسعهٔ سالم فضاهای زیستی به کمک مهندسان طراح و نظارت کلی سازمان نظام مهندسی ساختمان
 4. ارتقای توان سازندگی و نوآوری در صنعت ساختمان در سطح ملی و منطقه‌ای و ایجاد بستری برای رقابت‌های بین‌المللی

مشاور گروپ

ضمن تاكید به همه ی داوطلبان عزیز  inbr.ir | سامانه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان ، آزمون‌های ورود به حرفه  مهندسان مبنی بر مطالعه دقیق مفاد دفترچه‌ راهنما و دستورالعمل‌های اجرایی «ثبت‌نام» ، «شركت در جلسه» و « اعلام نتایج آزمون‌ها» كه برای هر آزمون تنظیم و همزمان با مراحل مختلف آزمون در سامانه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان inbr.ir درج می‌گردد، اعلام می‌دارد پاسخ عموم سوالات داوطلبان محترم در قسمت های مختلف سایت inbr.ir وجود دارد و inbr.ir تنها مرجع دریافت اطلاعات صحیح و منبع موثق جهت ثبت نام و شرکت در آزمون نظام مهندسی خواهد بود لذا متقاضیان محترم حتما جهت به روز بودن اطلاعات خود در زمینه آزمون نظام مهندسی و جزئیات آن اخبار ما را از سامانه ثبت نام آزمون نظام مهندسی inbr.ir دنبال نمایند جهت کسب اطلاعات بیشتر داوطلبان و ارتباط با مهندسان سازمان نظام مهندسی و دریافت پاسخ برخی سوالات رایجی که درخصوص سامانه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان وجود دارد با شماره تماس 9099071613 تماس بگیرید.

 1. چگونگی شركت در آزمون‌ها و مراحل اخذ پروانه اشتغال به كار
 2. زمان برگزاری آزمون‌ها
 3. زمان اعلام نتایج آزمون‌ها
 4. زمان مراجعه جهت تحویل مدارك در استان‌ها برای افراد پذیرفته شده
 5. اعتبار قبولی آزمون‌ها
 6. نحوه عودت هزینه‌های آزمون
 7. نحوه امكان دسترسی به سایر دفترچه‌های آزمون (A- B -C -D)
 8. نحوه اعتراض به آزمون شامل اعتراض به سوالات، پاسخنامه‌ها و تصحیح برگه‌های معماری طراحی
 9. افرادی كه نتایج آزمون آنها متخلف و یا در دست بررسی اعلام شده است
 10. افرادی كه در آزمون نمره قبولی كسب نكرده‌اند
 11. زمان اعلام اسامی نفرات برتر و ارسال لوح تقدیر  با توجه به اینكه كلیه دستورالعمل‌ها و اطلاعیه‌های مربوط به هر آزمون در بخش اخبار سایت درج شده و در اختیار ادارات كل راه و شهرسازی استان‌ها نیز قرار دارد. 

متقاضیان می‌توانند كلیه سوالات و پرسش‌های خود درخصوص موارد مرتبط با آزمون ورود به حرفه مهندسان و دیگر نکات آزمون‌ها را از ادارات كل راه و شهرسازی استان‌ها پیگیری نمایند. درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید همه روزه حتی تعطیلی های رسمی  از ساعت 08:00 لغایت 24:00 با كارشناسان مجرب مجموعه مشاور گروپ تماس حاصل نمایید.

سامانه ثبت نام آزمون نظام مهندسی inbr.ir

متقاضیان ثبت نام آزمون نظام مهندسی inbr.ir ، لازم است به نکات زیر توجه داشته باشند:

 • آزمون ورود به حرفه معمولا هر سال دو نوبت و با همکاری سازمان نظام مهندسی و سازمان سنجش برگزار می‌شود.
 • آزمون ورود به حرفه برای دریافت پایه سه مهندسی برای مهندسان عمران شامل سه بخش نظارت، محاسبات و اجرا است.
 • برای شرکت در آزمون چنانچه در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده‌اید می‌بایست حداقل ۳ سال و چنانچه از مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده‌اید، حداقل ۲ سال از تاریخ فارغ‌التحصیلی‌تان گذشته باشد یا به تعبیری همان سابقه کار حرفه‌ای داشته باشید.
 • مطابق دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی، عضویت در سازمان نظام مهندسی برای شرکت در این آزمون اختیاریست.
 • از آزمون بهمن ۹۴ در وبسایت inbr.ir قسمتی برای کنترل سنوات مورد نیاز برای شرکت در آزمون ایجاد شده است که دعوت میکنم حتما این صفحه را ملاحظه بفرمایید.
 • آن دسته از مهندسانی که دوره مدت سربازی در پیش رو دارند نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند، طوریکه با قبولی در این آزمون تا ۴ سال وقت دارند که مدرک اصلی خود را برای دریافت پروانه اشتغال به کار به نظام مهندسی برسانند.
 • ثبت نام آزمون رشته عمران در صلاحیت‌های محاسبات، نظارت و اجرا به صورت مجزا صورت می‌پذیرد، بدین معنی كه متقاضیان رشته عمران در صورتی‌كه متقاضی هر سه صلاحیت محاسبات، نظارت و اجرا باشند، لازم است سه بار در آزمون ثبت نام کنند.
 • آزمون در هر سه بخش نظارت، محاسبات و اجرا به صورت تستی چهار گزینه‌ای و جزوه باز برگزار می‌شود و حد نصاب قبولی شرکت کنندگان در آن ۵۰% است.
 • مثل هر کنکور دیگری شرکت در آزمون ورود به حرفه مهندسان به خصوص در بخش مربوط به محاسبات نیاز به تمرین و مطالعه شیوه تست‌زنی کنکوری مخصوص به آن دارد. بنابراین حتی اگر شما به دلایل ذکر شده بالا مجاز به شرکت در آزمون این نوبت نیستید برای کسب تجربه هم که شده توصیه می‌کنم تو این نوبت آزمون شرکت کنید چون با این همه نظم برگزارکنندگان آزمون در برگزاری آن دیگه بعدا معلوم نیست آزمون نوبت بعدی چه تاریخی برگزار شود!

ثبت نام آزمون نظام مهندسی inbr.ir

خلاصه مراحل اجرایی و زمانبندی آزمون به شرح جدول زیر میباشد:

جدول زمانبندی آزمون نظام مهندسی
روز و تاریخ آزمون موضوع
یکشنبه 1401/02/10 شروع ثبت نام آزمون
دوشنبه 1401/02/20 پایان ثبت نام آزمون
یکشنبه 1400/02/26 زمان انتشار كارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی
سه شنبه 1400/02/28 مهلت دریافت كارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی ۱۴۰۱
سه شنبه 1400/02/28 رفع نقص كارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی ۱۴۰۱در باجه های رفع
نقص (درخصوص مواردی كه امکانپذیر است.)

چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه

1401/06/16 و 1401/06/17  و 1401/06/18

برگزاری آزمون
معماری طراحی(صبح و عصر)

1401/04/23

برگزاری آزمون

*** با توجه به محدودیت زمان ثبت نام، لازم است كلیه اطلاعات در اسرع وقت به نحو جامع به اطلاع متقاضیان شركت در آزمون مذكور رسانده شود.

ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان در صلاحیت‌های جدید

به اطلاع کلیه متقاضیان آزمون‌های ورود به حرفه میرساند، به استناد ماده ۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی می‌تواند اشتغال اشخاص حقیقی و حقوقی به آن دسته از امور فنی در بخش‌های ساختمان و شهرسازی را که اعلام می‌کند، مستلزم داشتن صلاحیت حرفه‌ای نماید.

برخی از این صلاحیت‌ها از قبیل طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا، بهره‌برداری، نگهداری و غیره در ماده ۴ آئین‌نامه اجرایی قانون مذکور به آنها اشاره شده و از گذشته شرایط و ترتیب صدور، تمدید و ارتقاء آنها نیز تعیین شده است. در شرایط فعلی با توجه به پیشرفت‌ فن‌آوری در جامعه و نیاز صنعت ساختمان برای بکارگیری صلاحیت‌های تخصصی جدید از مرحله طراحی تا نگهداری و تخریب ساختمان به خصوص در ساختمان‌های بزرگ مقیاس، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد با وضع ضوابط و تعیین دامنه شمول برای هر یک از صلاحیت‌های تخصصی و از طریق برگزاری آزمون‌های سراسری و دوره‌های آموزشی نسبت به اعطای صلاحیت‌های جدید به مهندسان اقدام نماید.

از این رو پیرو برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر گردیده در دوره‌ی اخیر از آزمون‌های ورود به حرفه برای رشته‌های تاسیسات‌مکانیکی و برقی آزمون صلاحیت «اجرا» و برای رشته عمران آزمون صلاحیت‌های «طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان» و «ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی» برگزار گردد. بدیهی است حدود صلاحیت و شرح فعالیت این صلاحیت‌ها متعاقباً اعلام خواهد شد و داوطلبان می‌توانند در صورت تمایل برای اخذ این صلاحیت‌ها در آزمون‌های مربوطه شرکت نمایند. لازم بذکر است داوطلبان برای اخذ این صلاحیت می‌بایست علاوه بر قبولی در آزمون‌های مذکور در دوره‌های آموزشی مصوب نیز شرکت نمایند.

سوالات متداول سامانه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان

جهت دریافت پاسخ سوالات متداول سامانه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان و مطرح کردن سوالات شخصی خود با کارشناسان مجرب مجموعه برزگ مشاور گروپ تماس بگیرید.

۱. سنوات لازم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی چند سال است؟

۲. آیا برای سنوات سوابق کار حرفه‌ای داشتن سابقه بیمه الزامی است؟

۳. آیا برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید قبلاً عضو سازمان باشیم؟

۴. بدون داشتن کارت پایان خدمت امکان شرکت در آزمون را داریم؟

۵. آزمون نظام مهندسی جزوه باز برگزار می‌شود؟

۶. آیا آزمون نظام مهندسی نمره منفی دارد؟

۷. قبولی در آزمون به چه صورت است؟

۸. استفاده از ماشین حساب و دیگر وسایل الکترونیکی در آزمون مجاز است؟

۹. آزمون نظام مهندسی برای چه رشته‌هایی برگزار می‌شود؟

۱۰. آزمون نظام مهندسی معمولا چه زمانی برگزار می‌شود؟

۱۱. آزمون نظام مهندسی دارای چه صلاحیت‌هایی است؟

۱۲. ثبت‌نام برای داوطلبان هر ۳ صلاحیت در رشته‌های عمران و معماری چگونه است؟

۱۳. دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته دارای چه شرایطی هستند؟

۱۴. آیا معدل یا نوع دانشگاه در آزمون نظام مهندسی تاثیرگذار است؟

۱۵. منابع آزمون‌ نظام مهندسی چیست؟

۱۶. مزیت قبولی در آزمون و دریافت پروانه اشتغال چیست؟


زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی از روز یکشنبه مورخ 1401/02/10 آغاز و تا روز دوشنبه مورخ 1401/02/20 ادامه خواهد داشت.

 جهت اطلاع از آخرین نکات مربوط به   inbr.ir | سامانه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان و اطلاع از زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99 با شماره  9099071613  تماس بگیرید.


متقاضیان ضروریست قبل از انجام ثبت‌نام، دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۱۴۰۱ را به دقت مطالعه و از مفاد آن مطلع باشند.

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی اردیبهشت 1401

بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان اخذ پروانه اشتغال به‌کار مهندسی، کاردانی و معمار تجربی می‌رساند، اولین دوره ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان سال 1401 در کلیه رشته‌های مهندسی مذکور در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شامل رشته‌های معماری (نظارت و اجرا)، عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)، تاسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت)، تاسیسات برقی (طراحی و نظارت)، شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک، همچنین آزمون‌های ورود به حرفه کاردانی در رشته‌های معماری، عمران، شهرسازی، نقشه‌برداری، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی به همراه آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی به‌طور هماهنگ و همزمان در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه مورخ 16 ، 17 ، 18 تیرماه 1401 برگزار می‌شود.

زمان ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان اسفند ماه 1401 از روز یکشنبه 1401/02/10 آغاز و تا روز دوشنبه 1401/02/20 ادامه خواهد داشت. از این‌رو کلیه متقاضیان دریافت پروانه اشتغال به‌کار مهندسی می‌توانند با مراجعه تدریجی به درگاه الکترونیکی inbr.ir از طریق سامانه ثبت‌نام آزمون‌ها، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.

زمان برگزاری آزمون های نظام مهندسی چه موقع است؟

آزمون های ورود به حرفه در هر سال با توجه به هماهنگی های انجام شده با سازمان سنجش آموزش کشور در دو نوبت برگزار خواهد شد که بطور معمول هر نوبت در یک نیمه از سال خواهد بود. خبرهای تکمیلی درخصوص هر یک از آزمون ها در فواصل زمانی مشخص در بخش نظام مهندسی سایت مشاور گروپ و همین صفحه اعلام می گردد.

زمان اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی چه موقع است؟

زمان دقیق اعلام نتایج هر آزمون همزمان با صدور کارت ورود به جلسه هر آزمون درج می شود. این زمان بطور معمول برای هر آزمون حدود 2 ماه پس از برگزاری آزمون خواهد بود. نتایج آزمون رشته معماری طراحی به دلیل تصحیح برگه ها بصورت دستی در برخی از آزمون ها دیرتر اعلام خواهد شد که اخبار مربوط به آن در همین سایت اعلام می شود.

مدت اعتبار قبولی در آزمون نظام مهندسی چقدر است؟

با عنایت به مفاد دستورالعمل شماره 420/11955 مورخ 84/04/26 اعتبار قبولی هر آزمون درصورت رعایت شرایط و ضوابط دستورالعمل های آن آزمون، با تایید اداره کل راه و شهرسازی استان حداکثر تا چهار سال پس از زمان برگزاری هر آزمون خواهد بود.

اگر هنگام ثبت نام یا اعلام نتایج یا دریافت کارت یا… به مشکلی برخوردید چه کار میکنید؟

بهترین پیشنهاد ما برای دریافت پاسخ سوالات متداول سامانه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان و مطرح کردن سوالات شخصی خود با کارشناسان مجرب مجموعه برزگ مشاور گروپ تماس بگیرید.

 
4.2/5 - (37 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه inbr.ir

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. سهیلا فخری

  باسلام .برای اعتراض به نمره امتحان طراحی باکس ایمیل شما بسته است لطفا باکس رو باز بفرمایید .پس ما چطور اعتراض خود را ثبت کنیم.ممنون

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.