درمان بی دقتی در امتحانات

کاهش بی دقتی در آزمون های آزمایشی

جهت مشاوره در زمینه درمان بی دقتی در امتحانات

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

کاهش بی دقتی در آزمون های آزمایشی : واقعاً نمی‌دانم با این بی‌دقتیم چکار کنم، گفته بود (وجود ندارد) من (وجود دارد) گرفتم… باید برم دوباره دبستان جمع و تفریق بخونم (48 تقسیم بر 2 را 14حساب کردم)… نوشته بود همه موراد به جز زیر به جز هم خط کشیده بود من به جز را ندیدم … گزینه را اشتباه پرکردم و… اینها مشتی از خروار بی‌دقتی است که در امتحان دچار می‌شویم.

کاهش بی دقتی در آزمون های آزمایشی

کاهش بی دقتی در آزمون های آزمایشی  : وای که بعد از امتحان وقتی متوجه آن‌ها می‌شویم چه افسوس و غمی که نمی‌خوریم . با خودم عهد می‌کنم که در آزمون بعدی جدی باشم، دقیق بخوانم، عجله نکنم، با تمرکز محاسبه کنم، سؤال و گزینه‌ها را تا آخر بخوانم. در ابتدای جلسه حواسم هست، اما در ادامه انگار که غرق آزمون می‌شوم و دوباره همان آشه و همان کاسه…!

بی دقتی در امتحانات و آزمون ها

● بی‌دقتی برای همه است، یکی کمتر و یکی بیشتر.
● دقت اکتسابی است وذاتی نیست. دست روی دست نگذار که (من بی‌دقتم و دیگر کاری نمی‌شود کرد ). راه‌هایی هست که می‌توان میزان بی‌دقتی را در امتحان کاهش داد.
● برای هر انسانی طبیعی است که اشتباه کند اما غیر طبیعی است که اشتباهاتش را تکرار کند.

راه های افزایش دقت و تمرکز در امتحان

(اصلاً نمی‌دونم چه جوری گذشت. وقتی به زبان رسیدم، 5 دقیقه از زمان دروس عمومی‌ مانده بود. من به 10 سؤال جواب دادم که 5 سؤال را غلط جواب دادم)
● از کودکی به ما گفته‌اند که عجله کار شیطان است. وقتی می‌خواهیم کاری را در مدت زمان کوتاهی انجام دهیم، عجله می‌کنیم و درهمین حالت، میزان دقت ما به‌طور معمول کم می‌شود. برای رفع این حالت باید در جلسه‌ی آزمون،‌ مدیریت زمان داشت یعنی:
● هر درس را در زمان پیشنهادی خودش پاسخ دهید.
● زمان آغاز و پایان هر درس را در بالای سر آن درس در دفترچه‌ی ‌سؤال بنویسید و به آن پایبند باشید.
● روی ‌سؤالات مکث بیش از حد نکنید و ‌سؤالات وقت‌گیر را علامت زده و در انتها پاسخ دهید.
● گاهی به ساعت نگاه کنید و به زمان توجه داشته باشید.

  استفاده از تکنیک خطبر

کاهش بی دقتی در آزمون های آزمایشی  : (آقا باید صورت سؤال را چند بار بخونم تا آن را بفهمم؟! آقا چشمم انگار بین خط و خطوط سرگردانه، متر را ثانیه حساب کردم و لیتر را میلی لیتر و…)
برای رفع این مشکل، دست یا قلم‌تان روی سؤال باشد و کلمه به کلمه، سؤال و گزینه‌ها را بخوانید. به هر کلمه کلیدی که رسیدید، دور آن دایره بکشید. دقت کنید، گفتم دور آن دایره بکشید، نگفتم زیر آن خط بکشید.

تبصره: بعضی از دوستان کنکوری هستند که در روش خطبر آنقدر کُند عمل می‌کنند که وقت زیادی را برای خواندن سؤال صرف می‌شود. باید حواس‌تان باشد که وقتی می‌گویند 30 سؤال ریاضی در 43 دقیقه، منظور این‌ است که برای هر یک، ‌سؤال را بخوانید، گزینه‌ها را نگاه کرده، محاسبه و جواب را درپاسخ‌برگ علامت بزنید. پس سعی کنید سرعت و حرکت دست یا قلم روی سؤال و گزینه‌ها تا جایی که امکان دارد با سرعت خواندن چشم هماهنگ شود.

 حفظ آرامش در برخورد با ‌سؤالات بسیار ساده

(آقا ‌سؤالش عین آب خوردن بود نمی‌دونم چرا بی‌دقتی کردم ؟!)

کاهش بی دقتی در آزمون های آزمایشی  : بسیار اتفاق افتاده است که دانش‌آموزان ممتاز در ‌سؤالات ساده بی‌دقتی می‌کنند و این خود به دلیل خوشحالی درونی از برخورد با ‌سؤال ساده و کاهش غیر ارادی دقت در این ‌سؤال‌هاست. خوب است بدانید که طراحان محترم از این قضیه باخبرند و دام‌های آموزشی را در سؤالات ساده جاسازی می‌کنند. لذا وقتی با سؤال ساده مواجه می‌شوید، باید بیش‌تر هم دقت کرد. دفترچه را در دست بگیرید، گردن را به جلوتر خم کنید، محکم‌تر بشینید و… یعنی با یک تغییر فیزیکی در خود، سعی کنید تمرکز و دقت‌تان را افزایش دهید.

  نظم در نوشتن و استفاده از مداد و پاسخ‌برگ در خانه

( آقا جای محاسبه در امتحان خیلی کمه، نمیشه با خودمون چک‌نویس ببریم؟!)

کاهش بی دقتی در آزمون های آزمایشی  : یکی از علت‌های بی‌دقتی در جلسه‌ی آزمون درهم و برهم نوشتن محاسبات در دفترچه‌ی سؤال است. یعنی خیلی بی‌نظم و نامرتب، محاسبات را در دفترچه انجام می‌دهیم. جواب یک سؤال در جواب دیگر می‌رود و گاهی آنقدر شلوغ می‌شود که راه حل خود را گم می‌کنیم و ناچاریم دوباره آن‌را بنویسیم. یادتان باشد در جلسه‌ی کنکور نمی‌توانید با خود چک‌نویس ببرید.

پس در خانه چک‌نویس‌های خود را باریک کنید تا عادت کنید که در جای محدود، محاسبات را انجام دهید. درضمن تا آنجا که امکان دارد از مداد برای نوشتن و محاسبه استفاده کرده تا در جلسه به نوشتن با مداد عادت کنید. برای کسانی که در امتحان اشتباه پرکردن گزینه‌ها را دارند، توصیه می‌شود که حتماً موقع تست‌زنی در خانه از پاسخ‌برگ استفاده کنید و دقت در پر کردن آن‌را تمرین کنید.

تبصره 1: هر گاه در جواب به اعداد 1تا 4 رسیدیم، کمی مکث کرده و بعد پاسخ‌برگ را پر کنیم. مثلاً بسیار دیده شده است که جواب مسأله عدد (1) است و این پاسخ در گزینه‌ی دوم قرار دارد و شما گزینه‌ی (1) را انتخاب می‌کنید.

تبصره 2: هر 10 ‌سؤال شماره‌ی سؤال و شماره‌ی پاسخ در پاسخ‌برگ را چک کنید تا از ردیف پرکردن گزینه‌ها مطمئن شوید.

 دفترچه بی‌دقتی‌ها را تهیه کنید

(آقا باز هم مثل همیشه بی‌دقتی‌های تکراری؟!)

این کار بسیار مثمرثمر است. بعد از هر آزمون، لیستی از همه‌ی بی دقتی‌ها که در امتحان داشتید را تهیه کنید و آنچه را که بی‌دقتی کرده‌اید در دفتری برای خودتان شرح دهید. مثلاً بی‌دقتی در صورت سؤال داشتم و کلمه نمی‌باشد را باشد خواندم و یا بی‌دقتی در محاسبه داشتم و 4 در 6 را 10 حساب کردم! ببنید شب قبل از هر آزمون، مروری بر دفترچه‌ی بی‌دقتی‌های خود بکنید. مطمئن باشید ذهن‌تان به‌صورت ناخودآگاه در امتحان بعدی از ارتکاب بی‌قتی‌های قبلی حذر می‌کند.

  تمرینات زمان‌دار انجام دهید

(آقا همیشه وقت کم می‌آورم؟!)

کاهش بی دقتی در آزمون های آزمایشی  : حتماً در مباحثی که به تسلط رسیدید، تمرینات زمان‌دار انجام دهید. قرار نیست فعلاً سرعت عمل خیلی خوبی داشته باشید و برای هر درس به زمان کنکور برسید. اما باید تمرین کنید و سعی کنید با افزایش سرعت خواندن و محاسبه کردن و تست زدن، دقت خود را نیز بالا ببرید. بهترین منبع در این مورد دفتر کار آزمون است. که بسیار سودمند است و باید در هفته‌ی پایانی به‌صورت زمان‌دار به همراه پاسخ‌برگ کار شود.

  صبحانه و استراحت کافی در شب قبل

(آقا تا صبح بیدار بودم و درس می‌خواندم )

کاهش بی دقتی در آزمون های آزمایشی  : قبل از آزمون، 6 تا 8 ساعت خواب شب ضروری است. بسیاری از دانش‌آموزان برای این‌که به مباحث آزمون برسند، تا پاسی از شب بیدار می‌مانند. دقت کنید برای کنکور، شب امتحانی وجود ندارد که بتوانید همه‌ی مباحث را مرور یا تمام کنید. اگر به 70 درصد آزمون رسیده‌اید شب آزمون، قبل از ساعت 11 شب بخوابید. ممکن است تا صبح بیدار بمانید و30 درصد باقیمانده را تمام کنید.

اما از این غافلید که با عدم استراحت کافی در شب، بی‌دقتی در امتحان افزایش می‌یابد. حوصله کم می‌شود و یاد آوری مغز کُند می‌شود و عملاً معلومات شما در امتحان شاید به 40 درصد کاهش یابد. پس بهتر است بخوابید و همان 70 دصد اولی را تثبیت کنید. روز آزمون صبحانه را کامل میل کنید. نگویید که من عادت به صبحانه ندارم. عادت کنید صبحانه بخورید. شام زود و سبک بخورید تا صبح اشتها داشته باشید.


برنامه ریزی و مشاوره تخصصی کنکور تجربی 1402


نگران وقت از دست رفته نباش، کافیه خودتو باور داشته باشی

با برنامه ی منظم و تحت کنترل به دور از استرس میتونی به هدفت برسی

میتونی تو فرصت باقی مونده همه ی درسها رو جمع و جور کنی

به راحتی میتونی خودتو به رقیب هات برسونی


رتبه های برتر

تاثیر مشاور نامناسب فقط باعث نتیجه بد نمیشه
باعث میشه ذهنیت ما تغییر کنه
باعث میشه دیدگاه ما عوض بشه و به جایی میرسیم که فرق خوب و بد رو نمیتونیم تشخیص بدیم …

4/5 - (44 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه درمان بی دقتی در امتحانات

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. Setayesh

  الان امتحان زبان دادم سوالاش آسون بود ولی بازم بی دقتی کردم سوالی که حتی میدونستم رو
  همش چشام اشتباه میبینه و اشتباهی میخونم تو همه امتحانا اینجوری میشم چی کار کنم؟؟

  پاسخ
 2. .

  من خدای بی دقتی ام💔😅
  امتحان مستمر ریاضیم شدیم ١٣ و نیم
  سر همین بی دقتی هام.کلافه شدم دیگه
  در صورتی که قبل امتحان داشتم برای همه ی بچه ها همون مطلب و توضیح میدادم😅نمیدونم چی بگم دیگههه

  پاسخ
 3. Mohamad_reza

  منی که کلمه با مثال رو ندیده بودم مگرنه بیست بودم😥

  پاسخ
 4. پویا

  و منی که در خانه وقتی میبینم ازمونم شیمی رو ۴۰ درصد زدم و تصویر پاسخبرگ ۲۰ درصد🥺😔😔😔

  پاسخ
 5. زهرا

  سلام مطالبتون خیلی خوبه
  بی دقتی زیادی بده
  من حاصل ضرب رو جمع خوندم، در صورتی که همه سوالات درست نوشته بودم، یعنی اگر این رو درست میخوندم میشدم ۲۰
  الانم تصمیم گرفتم دیگه هیچ وقت بی دقتی نکنم و همش رو ۲۰ بگیرم انشاالله

  پاسخ
 6. مهیار

  فقط خودم که منفی پی چهارم رو مثبت خوندم

  پاسخ
 7. سارینا

  مطالبتون خیلی خوب بود ولی من هنوزم نمیدونم چیکار کنم امتحان ریاضیمو فک کردم خوب میدم ولی تو یه سوال منفی رو مثبت گذاشتم عدد ها رو جابه جا کم کردم و واقعا بدههه راه حل بدید لطفا

  پاسخ
 8. Mobin

  خیلی مطالب خوبی بود دقیقا من مثل مثالاش بودم انشالاا بتونم جبران کنم بی دقتی هام رو

  پاسخ
 9. A

  من خودم چند امتحان رو با بی دقتی نمره کامل نگرفتم

  پاسخ
 10. Omid

  یعنی هنوز که هنوز دارم حسرت می خورد که تو امتحان ریاضی امروزم به ساده ترینن سوال اشتباه جواب دادم ، اونم سره یه ضرب که چون جا کم بود هول شدم …
  امیدوارم که بتونم از بی دقتی هام کم کنم ….

  پاسخ
 11. S

  واقعا خیلی خیلی مزخرفه خیلی زیاد
  امتحان فیزیکمو دیروز دادم احساس کردم عالی ۲۰ میشم بعد دیدم کلییی بی دقتی (: خیلی زیاد وگرنه حدود ۱ هفته داشتم میخوندم (: مطمئنم راحت ۱۵ میشم (: خیلی حس مزخرفیه از شدت عصبانیت گریت بگیره یعنی خنگ و اسکل تر از من نیست😂😂😂😂..

  پاسخ
 12. Banita

  وای منم هرچی بدبختی میکشم سر همین بی دقتی هاس . یا کلا بعضی سوالارو نمیبینم . خیلی بده .واقعا . انقد وقت بزاری . و بخاطر یه بی دقتی نمره ی خوبی نگیری

  پاسخ
 13. ماهور

  ممنون واقعا عالی بود .
  خیلی بد هستش که راه حل رو میدونی مطالعه کافی هم داشتی اما به دلیل بی دقتی در صورت سوال 18 بشی

  پاسخ
 14. الینا

  6 نمره همینطوری 25 صدم .25 صدم تو امتحان ریاضی ازم کم شده 🤧آخه چرا اینهمه بی دقتییییییی.
  دوساله بی دقتی کردنم تموم نمی شه .

  پاسخ
 15. محمدعلی

  ممنون از متن خوبتون . من واقعا با همین بی دقتی مشکل دارم . چون می بینی امتحانات بسیار سخت رو ۲۰ میگیریم ولی تو یه امتحان مثل امتحان زبانی که امروز دادم و می شد راحت ۲۰ بگیرم سر یه بی دقتی که گزینه ها رو جا به جا دیدم ۱۸ بشم . واقعا خیلی سخته که واسه یه امتحان از لحاظ اطلاعات و وقتی که گذاشتی هیچ مشکلی نداشته باشی ولی فقط سر یه بی دقتی ساده نمره از دست بدی اصلا تا یه هفته اعصاب آدمو خورد میکنه

  پاسخ
 16. Nazi

  سلام ،ممنون از راه کارهای عالیتون ،من دانشجو هستم،امیدوارم بتونم از راهکارهاتون به نحو احسن استفاده کنم،کاملا بحث رو مسلطم ،یا کلمه ی اصلی رو نمیبینم ،یا کلمه رو چیز دیگه ای میخونم ،و همین باعث میشه در حالی که بحث رو مسلطم ولی پاسخ اشتباه بدم

  پاسخ
 17. تینا

  توصیه های خوبی بود اما سر امتحان این همه تکنیک و ترفند و تمرکز با وجود غوغا و معلما و صداها نمیشه
  من یه سوالو جوابشو میدونستم خیلی اتفاقی فکر کردم اشتباهه عوضش کردم
  تازه فهمیدم درست بود

  پاسخ
 18. Some One

  ینی باید بگم ک دقیقا احساس منو آورده بود. خب باید دقتم رو ببرم بالا و بی دقتی دست خودم نیس مثلا امروز ب خاطر کمبود زمان هول شدم و متمم رو در یک سوال ندیدم همینطور در یک سوال چشمم ب گزینه ی 4 نیفتاد و……..و در آخر شدم 24 از 30.از همه ی غلطام حسرت میخورم ک میتونستم درست بزنم ولی……..خب امیدوارم برای همه خوب باشه.

  پاسخ
 19. مبین

  واقعا عالی بو د تونستم به اشتباهات و بی دقتی های خودم در چندین آزمون گذشته پی ببرم و امیدوارم که بتوانم آنها را رفع کنم

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی