نکات مهم و کلیدی در دریافت یک بورس تحصیلی عالی

راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی

جهت مشاوره در زمینه نکات مهم و کلیدی در دریافت یک بورس تحصیلی عالی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

بورس تحصيلي کمک هزینه‌ای است که دانشگاه ها ومراکز علمی یا موسسات خیریه به دانشجویان با استعداد میدهند تا به هزینه تحصیل این دانشجویان کمک کنند و به کسی که بورس تحصیلی را دریافت میکند بورسیه میگویند.
شمار متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور با شرایط خاص, در حال افزایش است و از طرفی، به دلیل افزایش برابری ارزهای خارجی در برابر ریال، بر شمار علاقمندان به بورس تحصيلي نیز افزوده شده است. بورس تحصيلي این فایده را دارد که شما نیازی به خروج ارز از کشور نداشته و با هزینه دانشگاه مقصد، دوره خود را سپری میکنید. معمولا بورس های تحصیلی، به دانشجویان واجد شرایط تعلق می گیرد که بتوانند در قالب دستیار تحقیق (Research Assistantship) یا دستیار تدریس (Teaching assistantship) مشغول به کار در دانشگاه مقصد شوند. البته اگر نتوانید بورس تحصیلی پیدا کنید، می بایست در دانشگاه های بدون شهریه مثل دانشگاه های نروژ تحصیل کنید.

در صورتی که پس از مطالعه این گفتار، با پرسشی درباره اقدام برای بورس تحصیلی مواجه شدید، از شما میخواهیم که از طریق بخش ارتباطی یا مشاوره تلفنی و اینترنتی مشاور گروپ، پرسش های دقیق خود را مطرح کرده تا پس از بررسی، به اطلاع شما عزیزان برسانیم. 
همچنین می‌توانید برای اطلاع بیشتر از شرایط بورس تحصیلی مقطع دکتری مطلبی که در این مورد تهیه شده را مطالعه فرمایید.


هزینه‌های کمتر با بورس تحصیلی

زندگی در خارج، مشکلات چند بعدی دارد. هم از بعد زبانی که شما باید به زبان کشور مقصد صحبت کنید یا انگلیسی را در حد خوبی بدانید و مرتب به دایره لغات خود بیافزایید. دومی، آشنایی با قوانین و سبک زندگی مردم از نحوه اتوبوس سوار شدن و مترو تا قوانین خرید و فروش و معامله و امثالهم. زندگی در غربت و چالش تنهایی و افسردگی برای بعضی ها هم باید به این تراژدی افزود!

به هر حال، زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان از هر کشوری که باشند، با چالش هایی همراه است و به همه این چالش های مربوط به تجربه زندگی و تحصیل در مکانی جدید، باید هزینه های فزاینده را نیز اضافه کرد. هزینه هایی که حجم قابل توجهی از آن به هزینه کرایه مکان زندگی، رفت و آمد و خورد و خوراک اختصاص دارد. حتی اگر دانشگاه شما رایگان باشد، باز هزینه های زندگی باید به ارز پرداخت شود و شاید بورس تحصیلی و کمک هزینه ای که میگیرید، کفاف نباشد.
بنابراین، هزنیه های زندگی برای تجربه تحصیل دانشجویان در خارج از کشور، مقوله مهمی هست که در مختصات تحصیل در خارج از کشور باید در نظر داشت. برخی از دانشجویان، تا چند ماه اول زندگی در شهر های گران دنیا، می توانند هزینه ها را پوشش دهند اما برای ترم های بعدی، با مشکلاتی مواجه می شوند.

هر چه متقاضی تحصیل در دانشگاه مقصد، از رزومه تحصیلی و قابلیت علمی و فنی خوبی برخوردار باشد، می تواند بورس تحصیلی بهتری را دریافت کند. برخی از این بورس تحصیلی ها، توسط اساتید دانشگاه ها در دپارتمان های گوناگون در اختیار applicants قرار می گیرد و پر واضح هست که به واسطه حجم بالای تقاضا برای دریافت بورس تحصیلی که معمولا تعداد و میزانش محدود است، فضای کاملا رقابتی شکل می گیرد. مثل بورسیه SINGA که توسط ۳ دانشگاه برتر سنگاپور در اختیار دانشجویان دکترا در سراسر جهان قرار میگیرد و ماهی ۲ هزار دلار به مدت ۳ سال است.


بورس تحصیلی


نکته های خوب برای کسب بورس تحصیلی خوب

برای دریافت بورس تحصیلی خوب از دانشگاه های مختلف دنیا، باید فاکتورهایی در نظر داشت. مثل سطح زبان انگلیسی خوب، آشنایی با منابع اینترنتی و غیر اینترنتی بورسیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در سراسر جهان در رشته مورد نظر و همچنین به روز بودن نسبت به فرصت های تحصیلی  و دستیاری که در دانشگاه ها در بخش JOB VACANCY اعلام می شود. مثل دانشگاه اوپسالا سوئد.

شما نیاز نیست که ده ها دانشگاه دنیا را همزمان بررسی کنید. بر اساس رشته و گرایش مورد نظر خود، در کشورهای مقصد، دانشگاه هایی را انتخاب و بخش بورسیه و فرصت های شغلی (به خصوص برای دانشجویان دکترا) بررسی کنید. این صفحات را بوک مارک کرده و هر هفته رفرش کنید تا اگر فرصت بورسیه و استخدامی خوبی را مشاهده کردید، بر اساس شرایط آن، اپلای کنید.

اگر قصد بورس تحصیلی از دانشگاه های آمریکای شمالی دارید، پس از گرفتن جی آر ایی، با اساتید مستقیم وارد مذاکره شوید و بیانیه هدف خود را در اختیارشان قرار دهید تا برای سرپرستی دوره ارشد یا دکترا شما اصطلاحا MOTIVATE شوند.

در زیر به 5 نکته برای دریافت بورس‌های تحصیلی خوب اشاره میکنیم:


1.درگاه های بین المللی  بورس تحصیلی

بهترین روش برای آگاهی از فرصت های بورسیه و دریافت کمک هزینه تحصیل برای ورود به دانشگاه های مختلف دنیا، استفاده از سایت های مرجع اعلام روزانه فرصت های بورس است.  راحت ترین راه برای آگاهی از فرصت های بورسیه متنوع جهان، استفاده از سایت هایی هست که به طور تخصصی، بورس های تحصیلی را معرفی می کنند. این سایت را به عنوان نمونه در نظر داشته باشید. بورسیه ها حتی به تفکیک کشور در اختیار شما قرار دارد.

سایت دیگر، اسکولارشیپ برای کشورهای در حال توسعه است که در این نشانی در دسترس است و یکی از سایت های خوب و جامع به شمار می رود.


بورس تحصیلی


2.استاد راهنما پیدا کنید

یکی از اساسی ترین مقولات که همواره به داوطلبان کارشناسی ارشد و دکترا خارج از کشور گفته می شود، یافتن استاد راهنما (Potential Supervisor) است. مهم ترین موضوع در مقوله پیدا کردن فرصت های بورسیه برای تحصیل مجانی،  یافتن استاد راهنما در دانشکده دانشگاهی است که قصد ادامه تحصیل دارید. این قضیه، کلید همه فعالیت ها در زمینه بورس تحصیلی خواهد بود. اساتید در دانشگاه های مختلف، بر روی پروژه های مختلف مشغول به کار هستند که شما می توانید با بیانیه هدف و رزومه خوب، با آن ها مکاتبه کرده و آن ها را برای سرپرستی تز تحقیقاتی خود، متقاعد کنید.

به این مساله توجه داشته باشید که مشاهده شده است که برخی از دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های اروپا و حتی آمریکا مانند سنگاپور، آلمان، آمریکا، هلند و حتی سوئد، از متقاضیان تحصیل برای این مقاطع می خواهند تا بر اساس نیاز مندی های پذیرش (admission’s requirement)، پیش از ارسال مدارک تحصیلی خود به دپارتمان پذیرش (Graduate Office/Admission Department)، با یکی از اساتید دانشکده ای که قصد ادامه تحصیل دارند مکاتبه کنند.


بورس تحصیلی


در این مکاتبات، نظر مساعد استاد مربوطه را برای سرپرستی موقت دوره تحصیلی را اخذ کنند.

پیدا کردن motivated supervisor یا potential supervisor مقوله ای تخصصی هست و نیاز به ریزه کاری ها فراوان و تعاملات بسیاری در طول چند ماه دارد. بنابراین در این مسیر، صبر و بردباری و دقت را فراموش نکنید.

روش ارتباط با اساتید را در این فایل مشاهده کنید که آموزش یکی از دانشگاه های انگلستان در این عرصه است. .


3.علایق اساتید چیست؟

توجه کنید که اساتید دانشگاه ها بر اساس بودجه های محدودی که هر سال به آن ها اختصاص پیدا می کند، نسبت به جذب دانشجویان مستعد اقدام می کنند. این بودجه محدود هست و معمولا بر اساس پروژه های از پیش تعیین شده در زمینه های گوناگون تخصیص پیدا می کند.

مثلا اگر شما متقاضی تحصیل در رشته های علوم انسانی باشید، استاد راهنما به شما می گوید که در فلان پروژه نیازمند دانشجوی توانا و فعال هست. گهگاهی پیش می آید که آن موضوع در زمره علاقمندی های تحقیقاتی (research interests) شما قرار ندارد و اطلاعات چندانی درباره چند چون موضوع پروژه ندارید. در صورتی که می توانید خود را با پروژه هم راستا و همراه کنید، با استاد تعامل کرده و فرصتی بگیرید تا در این حوزه اطلاعاتی کسب کنید.

 

4.بورس های خوب در کمپانی های صنعتی و خدماتی خوب

مهم نیست قصد ادامه تحصیل در رشته دکترای طراحی مد و لباس را دارید یا میخواهید مهندسی ساخت بخوانید، در هر حال، کمپانی های زیادی هستند که پروژه تحقیقاتی تعریف کرده و برای تجاری سازی ایده های خود حاضر به فاند و اعطای کمک هزینه به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا در سراسر جهان هستند. این منابع هم کمک خوبی به یافتن منابع کمک هزینه می کند. مثل بورسیه های شرکت نفتی SHELL.

برخی از بورس تحصیلی ها در دانشگاه های معتبر جهان، با تعامل با صنعت و تولید کنندگان کالا و خدمات بدست می آید. بر اساس فرصت های کارآموزی ایجاد می شود یا در مشارکت در پارک های فناوری علمی. بنابراین، نگاه تک بعدی را در زمینه دریافت بورس کنار بگذارید و همواره از بخش تحقیق و ارتباط با صنعت دانشگاه هدف برای آشنایی با فضاهای علمی و صنعتی و اقتصادی که طرف قرارداد با دانشگاه مورد نظر شما است،‌ اولویت های پژوهشی را بررسی کنید.

متمرکز کردن بیانیه هدف بر روی اولویت های پژوهشی، یکی از راهکارهای عالی برای تعامل با اساتید و کسب بورس های خوب است.

این دلایل در صورتی که به مدیر گروه یا مدیر پروژه مربوطه ارسال شود و وی را نسبت به علاقمندی شما متقاعد کند، می تواند به نامه پذیرش منتهی شود که در انتخاب نهایی شما در دانشگاه تاثیر بسزا خواهد داشت.


بورس تحصیلی


5.ارتباط دوستانه متناوب با اساتید را فراموش نکنید

یکی از نکته های مهم در دریافت بورس تحصیلی این هست که شما در ارتباط با دانشگاه یا دانشگاه های هدف، با برنامه و مطالعه و اقدام متناوب با نگاه بلند مدت اقدام کرده و به دنبال پاسخ در یک یا دو ای میل نباشید. دریافت توافق، نیاز به بررسی همه جانبه در فضای رقابتی است و این کار، زمان خاص خود را دارد.

همواره بهترین نتایج، زمانی ایجاد می شود که با برنامه منطقی و نگاه بلند مدت و ارتباط مستمر ایجاد شده باشد. این فرهنگ تعاملی را در کار خود در نظر بگیرید و منتظر متقاعد کردن استاد برای اعطای بورس در هفته اول نباشید.


 • آیا برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور را انتخاب کرده اید؟
 • آیا قصد ثبت نام در یکی از دانشگاه‌های اروپایی یا آمریکایی را دارید؟
 • آیا از شرایط پذیرش دانشجو از سوی دانشگاه‌های مختلف دنیا آگاهید؟
 • آیا در مراحل ثبت نام برای بورس تحصیلی به مشکل برخورده‌اید؟
 • آیا برای تکمیل و ارسال مدارک خود به راهنمایی‌های مشاورانی مجرب نیازمندید؟
 • آیا برای انتخاب استاد راهنما در روند دریافت بورس با مشکل مواجه شده‌اید؟
 • آیا می‌دانید از طریق کمپانی‌های صنعتی یا خدماتی می‌توانید برای دریافت بورس اقدام کنید؟
 • آیا برای کسب مدرک زبان انگلیسی جهت تکمیل مدارک ارسالی خود به مشورت با افرادی زبده نیازمندید؟
 • آیا می‌دانید بهترین دانشگاه برای رشته و گرایش شما کدام است؟
 • آیا می‌دانید شرایط دریافت بورس تحصیلی در شرکت‌های نفتی چیست؟
 • آیا تاکنون از خدمات مشاوره مشاور گروپ استفاده کرده‌اید؟

برای پاسخ به این سوالات و کسب اطلاعات بیشتر با مشاور گروپ تماس بگیرید.برای آگاهی از جدیدترین اخبار آزمون ها و مطالب تحصیلی با کارشناسان مشاور گروپ تماس بگیرید.

مشاور گروپ

4/5 - (2 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه نکات مهم و کلیدی در دریافت یک بورس تحصیلی عالی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. Mahshad

  سلام برای قبولی در رشته مامایی کره جنوبی چه اقداماتی باید انجام داد؟آیا بورسیه تعلق میگیره؟؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام تیزهوشان 1403
نصب اپ دانش آموزی