کد یکتا اتباع – کد فراگیر اتباع – کد اتباع

کاملا واضح است که هر فرد بومی در ایران برای بسیاری امور نظیر  ثبت نام در مدارس دولتی و غیر انتفاعی، ادامه تحصیل و ثبت نام در دانشگاه یا استخدام در شرکت های دولتی یا خصوصی به کد ملی احتیاج دارند، حال تکلیف اتباع خارجی به ویژه اتباع افغان چیست؟ نداشتن کد ملی برای اتباع خارجی به منزله بی بهره ماندن آن ها از این خدمات است؟ جهت پاسخگویی به این پرسش ها و معرفی کد یکتا اتباع نحوه دریافت آن با ما همراه باشید.

 

کد یکتا اتباع کد فراگیر اتباع کد اتباع چیست؟

جهت مشاوره در زمینه کد یکتا اتباع – کد فراگیر اتباع – کد اتباع

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

کد یکتا اتباع چیست؟

اتباعی که به کشور خارجی مهاجرت می کنند یا پناهندگی می گیرند، جهت بهره مندی از خدمات انجام بسیاری از امور روزمره نظیر امورات تحصیلی، پزشکی، آموزشی،سفر و ازدواج باید اقدام به دریافت کد اتباع کنند. کد فراگیر اتباع یا کد یکتا اتباع کد 12 رقمی است که به بیان ساده می توان گفت جایگزین کد ملی افراد بومی برای اتباع خارجی است.

همان گونه که قبلا گفتیم هر فرد ایرانی برای انجام بسیاری امور مثل ثبت نام در مدارس و دانشگاه یا استخدام در شرکت های دولتی یا خصوصی به کد ملی احتیاج دارند و اتباع خارجی و مهاجرین از داشتن آن محروم اند ولی این محرومیت به این معنا نیست که نمی توانن از خدمات رفاهی کشورمان استفاده کنند.بلکه آنان می توانند جهت دریافت کد یکتا اتباع اقدام نمایند.سامانه کد یکتا اتباع یا کد فراگیر اتباع

در گذشته جهت دریافت کد یکتا اتباع یا کد فراگیر اتباع باید به صورت اینترنتی اقدام می کردید. و باید به سامانه اصلی آن به آدرس اینترنتی irsherkat.ssaa.ir مراجعه می کردید و در قسمت درخواست کد فراگیر اقدام به درخواست آن می کردید.

اما در حال حاضر امکان دریافت کد یکتا اتباع به صورت اینترنتی وجود ندارد و متقاضیان جهت دریافت کد یکتا اتباع باید به صورت حضوری به دفاتر کفالت اتباع خارجی مراجعه کنند. جهت رفاه حال اتباع این دفاتر در اکثر استان ها و شهرستان ها راه اندازی شده است.

ثبت نام کد یکتا اتباع

تا اینجا با چیستی کد یکتا اتباع آشنا شدیم و می دانیم جایگزین کد ملی برای اتباع خارجی است و در امورات روزمره نظیر کار های بانکی، خرید ملک ،امورات درمانی و مواردی ازین قبیل لازم است  حال به سراغ نحوه  ثبت نام و دریافت کد یکتا اتباع می رویم.

همانطور که گفتیم در گذشته جهت دریافت کد یکتا اتباع می توانستیم به صورت اینترنتی اقدام  کنیم، اما در حال حاضر سامانه ای جهت ثبت نام کد یکتا اتباع وجود ندارد و برای این امر باید به صوت حضوری اقدام کنیم.

فرد متقاضی باید جهت ارائه مدارک هویتی و هر گونه مدرکی که اقامت قانونی وی را در ایران اثبات می کند به یکی از دفاتر کفالت محل سکونت خود مراجعه کند.

شایان ذکر است ،جهت دسترسی به لیست دفاتر کفالت آدرس آن ها کافی است به سامانه kanoonekefalat.net مراجعه کرده و فایل اکسل دفاتر کفالت را دانلود نمایید.

جهت آسان سازی کار شما فایل زیر آخرین لیست دفاتر کفالت در سامانه kanoonekefalat.net قرار گرفته است.


لیست دفاتر کفالت جهت ثبت نام کد یکتا اتباع
لیست دفاتر کفالت کد یکتا اتباع

فراموشی کد فراگیر اتباع

همانطور که گفتیم کد یکتا اتباع معادل کد ملی افراد بومی برا اتباع خارجی است و برای انجام امورات روزمره از جمله ثبت نام مدرسه و دانشگاه یا بهره مندی از خدمات درمانی و انجام امورات بانکی لازم است.

حال اگر فرد تبعه کد یکتا اتباع خود را فراموش کرده باشد چه باید بکند؟ در صورت فراموشی کد فراگیر اتباع آیا میتوان به صورت اینترنتی درخواست بازیابی داد؟

در اینجای مقاله قصد داریم به نحوه بازیابی کد فراگیر اتباع بپردازیم،همانطور که گفتیم سامانه ای جهت صدور کد یکتا اتباع وجود ندارد، برای این امر نیز باید به صورت حضوری و مراجعه به یکی از دفاتر کفالت اقدام نمایید.فرایند این امر به این صورت است که  پس از مراجعه به دفتر کفالت و ارائه مدارک و ثبت درخواست جهت بازیابی کد یکتا اتباع ،مدارک ارائه شده مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که  واجد شرایط باشید، کد یکتا اتباع برای شما بازیابی می شود.

کد یکتا اتباع افغان

آیا برای اتباع افغان جهت ثبت نام یا بازیابی کد یکتا اتباع سامانه اینترنتی وجود دارد؟ اتباع افغان جهت بازیابی کد اتباع چگونه باید اقدام نمایند؟

به علت آن که جمعیت کثیری از اتباع داخل ایران اتباع افغان هستند در این مقاله ما اقدام به بررسی جداگانه جهت دریافت یا بازیابی کد یکتا اتباع برای آن ها انجام دادیم.

همان گونه که در قسمت های قبلی اشاره کردیم هیچ سامانه ای جهت ثبت نام یا بازیابی کد یکتا اتباع وجود ندارد از این رو اتباع افغان نیز جهت دریافت یا بازیابی کد یکتا اتباع باید به یکی از دفاتر کفالت در سراسر کشور مراجعه نمایند. و مدارک خود را ارائه دهند. پس از بررسی این مدارک در صورت اینکه واجد شرایط باشید همانند سایر اتباع کد یکتا اتباع به شما اهدا می شود.

سوالات متداول کد فراگیر اتباع:

کد یکتا اتباع چیست؟

کد یکتا اتباع یا کد فراگیر اتباع، کدی 12 رقمی جایگزین کد ملی، برای اتباع خارجی  است.

کد یکتا اتباع در کجا کاربرد دارد؟

برای انجام اکثر امورات روزمره زندگی نظیر امورات بانکی، تحصیل و ازدواج و بهره مندی از خدمات مختلف دولتی همانند خدمات درمانی به کد یکتا اتباع نیاز است.

نحوه ثبت نام و بازیابی و استعلام کد یکتا اتباع چگونه است؟

هیچ سامانه اینترنتی جهت ثبت نام، بازیابی و استعلام کد یکتا اتباع وجود ندارد و متقاضی باید جهت ارائه مدارک هویتی و هر گونه مدرکی که اقامت قانونی وی را در ایران اثبات می کند به یکی از دفاتر کفالت مراجعه کند،البته شایان ذکر است برخی نسازمان های دولتی مثل بانک ها یا قوه قضاییه با استفاده از اطلاعات هویتی فرد تبعه قادر به استعلام کد فراگیر اتباع خواهد بود .

آیا برای بازیابی کد یکتا اتباع میتوان به هر دفتر کفالتی مراجعه کرد؟

بله، جهت بازیابی کد یکتا اتباع الزامی می توان به هر دفتر کفالت در سراسر کشور مراجعه کرد و مدارک هویتی خود را به آنجا ارائه داد.


در این مقاله با کد یکتا اتباع  اشنا شدیم. و نحوه ثبت نام و بازیابی آن برای اتباع خارجی به ویژه اتباع افغان را به صورت کامل توضیح دادیم.به سوالات متداول شما در ارتبا با کد فراگیر پاسخ دادیم.

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد، در صورتی که همچنان دچار ابهامی هستید یا شرایط ویژه ای دارید که در مطالب فوق پاسخ خود را نیافته اید، کافی است به کارشناسان مشاور گروپ جهت راهنمایی بیشتر تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را کسب نمایید.

پاسخگویی همه روزه از 8 صبح تا 12 شب

☎️ تماس از تلفن ثابت ☎️

مشاور گروپ

9099071613

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه کد یکتا اتباع – کد فراگیر اتباع – کد اتباع

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی