کارآموزی وکالت ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲

کارآموزی وکالت ۱۴۰۰

جهت مشاوره در زمینه کارآموزی وکالت ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

به طور کلی کار آموزی پیش نیاز ورود به حوزه تخصصی کاری و بازار کار است. کارآموزی وکالت ۱۴۰۰ نیز از قاعده مستثنی نیست و فراغ التحصیلان آزمون وکالت پس از قبولی باید دوره ایی را تحت عنوان کار آموزی وکالت بگذرانند. در این مقاله به برسی کاز اموزی وکالت، ثبت نام، زمان و ظوایف یک کار آموز وکالت میپردازیم. با ما همراه باشید.

کار آموزی وکالت ۱۴۰۰

دانشجویان رشته ید حقوق پس از فارغ التحصیلی در این رشته، باید در آزمون وکالت شرکت کنند. پس از مشخص شدن نتایج آزمون، بر اساس ظرفیت هایی که قبلا اعلام شده و همچنین پس از تعیین صلاحیت، از بین پذیرفته شدگان آزمون وکالت، عده ایی به کار آموزی وکالت دعوت می شوند. آنها باید دوره کار آموزی خود را تحت نظارت یک وکیل که مورد تایید کانون وکلا است، طی کنند ضمن اینکه کانون وکلا محل آن را نیز تعیین خواهد کرد.

پس از تمام شدن دوران کار آموزی وکالت، باید برای آزمون اختبار آماده شوند و در صورت قبولی در آزمون اختبار که خود دارای دو مرحله کتبی و شفاهی است؛ می توانند پس از سوگند یاد کردن پروانه وکالت خود را دریافت نمایند. با دریافت پروانه وکالت از سوی کانون وکلا، قادر خواهند بود تا به عنوان یک وکیل پایه یک دادگستری، شروع به خدمت نمایند. باید توجه داشته باشید که افرادی که به کارآموزی وکالت دعوت می شوند، باید شرایط قانونی گرفتن پروانه وکالت را داشته باشند.

کار آموز وکالت به محض صدور پروانه، تحت پوشش صندوق قرار می گیرد( منظور از صندوق صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری می باشد)، لذا باید حق بیمه مقرر را در مهلت معین بپردازد. مگر در مواردی که مطابق قانون، مشمول بیمه صندوق نباشد. همچنین پس از صدور پروانه کارآموزی دفترچه‌ای به عنوان کارنامه به آنها تحویل داده می‌شود. در این دفترچه قسمت‌های مختلفی پیش بینی شده است که باید گزارشات خواسته شده را در آن ثبت کنند.

زمان کارآموزی وکالت ۱۴۰۰

مدت کار آموزی وکالت اصولاً ۱۸ ماه می باشد و کار آموز وکالت موظف است دوره کارآموزی را بدون وقفه طی نماید. تاریخ گواهی ، به منزله شروع دوره است مشروط بر اینکه ظرف مدت ده روز پس از آن ، در اولین جلسه دادگاه شرکت کند.همچنین مدت زمان فاصله بین هر ابلاغ کارآموزی حداکثر ۱۵ روز می‌باشد.

لازم به ذکر است که دوران کار آموزی وکالت شامل مرخصی نمیشود و باید بدون وقفه طی شود. و در صورت غیبت و انجام ندادن تکالیف یا وظایف متقاضی تجدید دوره خواهد شد.

در صورتی که هرگونه سوالی در خصوص زمان کار آموزی وکالت 1400 دارید می توانید با کارشناسان مشاور گروپ  تماس حاصل فرمایید و پاسخ سوال خود را به سریع ترین و راخت ترین شکل ممکن دریافت کنید.

ثبت نام کارآموزی وکالت ۱۴۰۰

برای ثبت نام کارآموزی وکالت نخست لازم است به سامانه مرکز وکلا به نشانی www.23055.ir مراجعه کرده و وارد پرتابل خود شوید. ادامه مراحل ثبت نام راه به همراه جزئیات می توانید در ویدیو زیر مشاهده فرمایید.آزمون وکالت

حقوق کارآموزی وکالت ۱۴۰۰

حقوق و در آمد کار آموزی وکالت، بسته به پرونده های مختلف متفاوت خواهد بود. کار آموزان می توانند تحت نظر نظر وکیل سرپرست خود، فعالیت کنند و بخش قابل توجه از دریافتی هر پرونده به سرپرست تعلق خواهد گرفت. در کل به این دوران به چشم یک فرصت برای کسب مهارا در فضای کاری نگاه کنید و تمرکز چدانی روی میزان حقوق نداشته باشید تا به نحو احسنت از این دوره و فرصت های آموزشی اش بهره ببرید.

البته اینکه توجه و تمرکز کارآموزان بر روی در آمد این کارآموزی باشد نیز ، قابل درک است چرا که کار آموز شرایط و موقعیت هایی بسیار نزدیک و هماهنگ با حوزه کاری خود را تجربه می کند و برای حل و رمز گشایی پرونده ها و موضوعات مختلف وقت می گذارد

 

وظایف کارآموز وکالت ۱۴۰۰

در این قسمت می خواهیم به برسی وظایف و تکالیفف کار آموز وکالت در طی دور کار آموزی وکالت بپردازیم.

مهمترین وظیفه کارآموز وکالت در ابتدای دوره، دانستن اطلاعات ضروری آموزشی نظیر:

 •  شماره پرونده آموزش (که در بالای برگه حضور و غیاب درج و کلیه ابلاغ ها تحت آن شماره صادر می‌شود)
 •  نحوه تکمیل گزارش کار، ثبت نام کلاسهای تئوری، دریافت ابلاغ وکیل سرپرست
 • رعایت مقررات انضباطی (عدم پیگیری پرونده آموزشی بیش از یک ماه در هر مرحله بدون اخذ مرخصی به منزله انصراف و یا تجدید دوره خواهد بود.)
 •  عدم غیبت غیرموجه (در صورتی که علل موجهی مانند بیماری ، زایمان ، فوت اقربای نسبی و سببی درجه اول از طبقه اول و دوم، سفر حج واجب و تحصیل در خارج از کشور، عرفاً وقفه در کارآموزی ایجاد کند ، کارآموز باید کتبا مراتب را برای اتخاذ تصمیم به کمیسیون اعلام نماید.)
 • کارآموز مکلف است صرفا در محلی که توسط کانون برای کارآموزی وی تعیین شده ، وظایف خود را تحت نظر وکیل سرپرست انجام دهد و در دادگاه های همان محل شرکت کند.

تکالیف کارآموز وکالت به شرح زیر است:

 • شرکت در دوره توجیهی به مدت دو ماه
 • شرکت در دوره آموزشی-کاربردی به مدت حداقل ۵۰ ساعت
 • شرکت در همایش ها و سخنرانی های علمی که توسط مرکز یا هیات مدیره استانی برگزار می-گردد به مدت حداقل ۳۰ ساعت
 • تهیه کار تحقیقی و ارائه در قالب سمینار یا اثر علمی و پژوهشی در موضوعات حقوقی
 • شرکت در جلسات دادگاه های حقوقی و کیفری طی مدت ۱۸ ماه، هر ماه ۴ روز(جمعا ۷۲ روز)
 • تهیه گزارش از پرونده های موضوع بند ث به تعداد بیست فقره
 • انجام امور وکالتی تحت نظر وکیل سرپرست در دوره کارآموزی
 • سایر تکالیف به صلاحدید کمیسیون، کمیته کارآموزی و کمیسیون استانی

کار آموز وکالت موظف است گزارشی از پرونده های مطالعه شده در طول دوره کارآموزی در محاکم دادگستری تهیه، شخصاً بصورت تایپ شده، صحافی شده، همراه با CD و دست نوشته های مربوطه به اداره آموزش تحویل دهد. و نمره ای از ۲۰ به آن تعلق می گیرد.

حداقل نمره قبولی ۱۰ می‌باشد که ۵ نمره از آن مربوط به نظم و انضباط در طول دوره کارآموزی است. در صورتی که گزارشی ناقص باشد صدور تسویه حساب آموزشی به شرط رفع نقص آن می‌باشد.کارآموزانی که دارای درجه ضعیف در کارآموزی عملی باشند دوره کارآموزی آنان تجدید خواهد شد.

پس کارآموز مکلف به حضور در محاکم به صورت ۴ روز در ماه(یک روز در هفته) و طی مدت ۱۸ ماه جمعا ۷۲ روز و تهیه ۲۰ فقره گزارش به شرح جدول زیر است:

ردیف مرجع قضایی مدت(به ماه) تعداد روز تعداد گزارش
1 حقوقی 3 12 4
2 اجرای احکام مدنی 1 4 1
3 کیفری ۲ 3 12 4
4 اجرای احکام کیفری 1 4 1
5 خانواده 2 8 2
6 تجدید نظر 2 8 2
7 انقلاب 2 8 2
8 اطفال 1 4 1
9 کیفری ۱ 2 8 2
10 اختیاری 1 4 1
جمع: 18 72 20

 

🟡 برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید آیین نامه کار آموزی وکالت را مطالعه بفرمایید:

در پایان، آزمون کتبی به عمل آمده و پس از قبولی، پروانه کار آموزی صادر شده در مراسم تحلیفی که به این منظور برگزار میگردد، به کار آموز وکالت  اعطا می شود. در صورت عدم شرکت در آزمون یا عدم قبولی، این آزمون تا دو مرتبه دیگر قابل تکرار است.

🟢 در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات کافی و جامعی در خصوص کار آموزی وکالت 1400 در اختیار شما قرار دهیم تا با مطالعه آن مسیر راه برای متقاضیان روشن تر شود. در صورتی که هنوز سوالی در خصوص کار آموزی وکالت 1400 دارید که پاسخ آن را در مقاله نیافتید میتوانید تنها با تماس با شماره 9099071613 و صحبت با کارشناسان مشاور گروپ در کمترین زمان به پاسخ سوالات خود دستیابید.

با امید موفقیت و بهروزی🌸

🔻در ادامه میتوانید مطالعه کنید:

 

سوالات متداول کار آموزی وکالت ۱۴۰۰

❓مدت زمان کار آموزی وکالت چه قدر است؟

✅ مدت زمان کار آموزی وکالت حدود 18 ماه است.و پس از آن متقاضی باید در آزمون اختبار شرکت کند.

❓آیا کار آموز وکالت می تواند وکالت قبول کند؟

✅ حق شرکت در دعاوی که مرجع تجدیدنظر آن دیوان عالی کشور است را ندارد و فقط حق حضور در دعاوی دیوان عدالت اداری را دارد.. کار آموز وکالت تحت نظر وکیل سرپرست خود می تواند وکالت این دادگاه را قبول کند و تمام اقدامات او با نظارت و امضای وکیل سرپرست انجام خواهد شد.

❓درامد کارآموزی وکالت چه قدر است؟

✅ در مقاله به طور کامل به سوال پاسخ داده شده است. میتوانید مطالعه بفرمایید. در صورت بروز سوال؛ همکاران ما در کامنت ها پاسخ گوی شما خواهند بود.

امتیاز شما به این مقاله

جهت مشاوره در زمینه کارآموزی وکالت ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

قبولی تضمینی کنکور ۱۴۰۳
نصب اپ دانش آموزی