وام مسکن رزمندگان

دولت مکلف شد تسهیلات لازم برای تأمین مسکن پنجاه هزار نفر از رزمندگان دارای حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه و آزادگان با حداقل سه ماه اسارت را تأمین‌ کند.

جهت مشاوره در زمینه وام مسکن رزمندگان

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

وام مسکن رزمندگان

وام مسکن رزمندگان بر اساس این مصوبه کمیسیون، بانک مرکزی موظف است که سالانه نسبت به ارائه تسهیلات مسکن فقط یک بار با سود حداکثر ۴ درصد به تعداد ۵۰ هزار نفر به رزمندگان دارای حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه و آزادگان با حداقل ۳ ماه اسارت که فاقد مسکن ملی می‌باشند تسهیلات ارائه دهد.

عضو هیئت رییسه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه رمضانعلی سنگدوینی، اینگونه توضیح داد که ؛ در رابطه با احکام مصوب مربوط به مسکن ایثارگران در کمیسیون برنامه ضمن اطهار خرسندی از آخرین مصوبات مسکن ایثارگران، طبق الحاقیه ۴ ماده ۲۵ احکام مربوط به امور ایثارگران در برنامه هفتم توسعه بانک مرکزی موظف است که در طول اجرای قانون برنامه سالانه نسبت به ارائه تسهیلات مسکن فقط یک بار با سود حداکثر ۴ درصد به تعداد ۵۰ هزار نفر به رزمندگان دارای حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه و آزادگان با حداقل ۳ ماه اسارت که فاقد مسکن ملی می‌باشند و تاکنون مسکن، زمین یا تسهیلات مسکن دریافت ننموده‌اند از طریق بانک های عامل اقدام کند.

 وی با بیان اینکه مابه التفاوت سود تسهیلات مسکن تا سقف نرخ مصوب شورای پول و اعتبار مطابق بودجه سنواتی توسط دولت تامین و به بانک‌های عامل پرداخت می‌شود افزود: اولویت و نحوه معرفی افراد واجد الشرایط به موجب دستورالعمل ستاد کل نیروهای مسلح خواهد بود.

 نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: یک تبصره به این ماده اضافه شده است که بر اساس آن ایثارگران در پرداخت هزینه‌های حق الثبت و حقوق دولتی مربوط به خرید و فروش، ترهین اسناد مالکیت تسهیلات وام خرید یا ساخت مسکن از ۷۰ درصد معافیت برخوردار می‌باشند.

 سنگدوینی تاکید کرد: از سوی دیگر دولت که همان منظورمان بانک مرکزی است موظف است همه ساله حداقل ۱۰ درصد منابع قرض الحسنه تمامی بانک‌ها و موسسات پولی و اعتباری دولتی را در چهارچوب بودجه سنواتی جهت اشتغال ایثارگران طریق صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران اختصاص دهد.

 وی خاطرنشان کرد: دولت موظف است در اجرای مواد ۳ فصل دوم قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن، حداکثر تا پایان خرداد ماه هر سال شرایط پرداخت تسهیلات مسکن ارزان قیمت به ایثارگران را مطابق بود ابلاغ نماید.

 عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بر اساس ماده واحده اصلاح ماده ۸ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب ۲۸/۹/۱۳۸۹ باید بعد از عبارت 《از طریق مزایده عمومی》 عبارت《 با اولویت ایثارگران و فرزندان شهدا》 اضافه گردد.

خبر خوش برای رزمندگان معسر/ حق فرانشیز رایگان شد

سنگدوینی گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه، هزینه درمان رزمندگان معسر در صورت بستری با تائید نهادهای مربوطه به صورت رایگان خواهد بود.

رمضانعلی سنگدوینی عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی  ؛ در رابطه با احکام جامعه ایثارگران در برنامه هفتم توسعه گفت: با توجه به فشردگی برنامه های موجود به نظر می رسد که بتوانیم این هفته به بررسی احکام ایثارگران بپردازیم.

وی ادامه داد: امروز در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم بیمه و مباحث درمانی ایثارگران مورد بررسی قرار گرفت که بر این اساس هزینه درمان رزمندگان معسر در صورت بستری با تائید نهادهای مربوطه به صورت رایگان خواهد بود.

سنگدوینی اظهار کرد: بر اساس این مصوبه دولت مکلف است از این پس در برنامه هفتم توسعه نسبت به سهم پرداخت بیمه شده (فرانشیز) در موارد بستری رزمندگان معسر و سایر نهادهای حمایتی با تایید نهادهای مربوطه بصورت رایگان و خانواده های دهک های اول تا پنجم با ۲ درصد و سایرین ۱۰ درصد تعیین و اعمال نماید.

این طرح پس از تصویب در صحن مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان به دولت ابلاغ میگردد.

متن کامل مصوبات کمیسیون تلفیق برنامه هفتم: «فصل الحاقی ۲۵- امور ایثارگران»

مصوبات کمیسیون تلفیق برنامه هفتم: «فصل الحاقی ۲۵- امور ایثارگران»

فصل الحاقی-

فصل ۲۵- امور ایثارگران

ماده الحاقی ۱-

الف- کلیه دستگاه‌های اجرائی موظفند نسبت به اجرای صحیح سیاست‌های کلی ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران ابلاغی ۱۳۸۹/۲/۲۹ اقدام نمایند.

ب- وزارت آموزش و پرورش مکلف است به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نسبت به معرفی الگوها و قهرمانان ملی ایثار و شهادت در متون درسی کلیه پایه‌‌های تحصیلی و فعالیت‌‌های پژوهشی و برگزاری مسابقات علمی اقدام نموده و در جهت تعمیق ایمان و ترویج باورها در صیانت از فرهنگ دینی و انقلابی نسبت به اجرای یادواره‌‌‌های شهدای دانش‌آموز و فرهنگی و برگزاری اردو‌‌های راهیان نور ویژه دانش آموزان و فرهنگیان با سازمان بسیج همکاری لازم را به‌عمل آورد.

پ- صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن اختصاص بخشی از برنامه‌‌های شبکه‌‌‌های مختلف به موضوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، حداقل ده درصد (%۱۰) از تولیدات برنامه‌‌‌های هنری نمایشی خود را به این موضوع اختصاص دهد.

ت- دولت موظف است به منظور بهرهگیری از دستاورد‌های دوران دفاع مقدس و انتقال و ترویج فرهنگ جهاد و مقاومت به نسل‌های آینده نسبت به ساماندهی گلزار‌های شهدای سراسر کشور با رضایت والدین شهید و یادمان شهدای گمنام، احداث و تکمیل موزه‌های دفاع مقدس و مرمت و نگهداری آنها اقدام نماید. وزارتخانه‌های نیرو، نفت، راه و شهرسازی و کشور موظفند کلیه هزینه‌‌های خدماتی مربوط به آبرسانی، برقرسانی، گازرسانی و جاده مواصلاتی را طبق بودجه سنواتی تأمین نمایند.

ث- دولت موظف است به منظور تداوم اجرای برنامه‌‌های شاخص در حوزه ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت به خصوص استمرار و فراگیر نمودن برنامه راهیان نور با ایجاد و توسعه ظرفیتها و زیرساخت‌های لازم در دستگاه‌‌های اجرائی و فرهنگی نسبت به قرار دادن موضوع در سرفصل اعتبارات برنامه‌‌های فرهنگی و هزینه‌ای وزارتخانه‌ها و سازمانها اقدام نماید.

ج- دولت مکلف است به منظور حفظ و ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت و تکریم از الگوهای این فرهنگ ماندگار به والدین شهید که دارای حداقل سه شهید یا دو شهید و یک جانباز پنجاه درصد (%۵۰) و بالاتر یا یک شهید و دو جانباز پنجاه درصد (%۵۰) و بالاتر هستند نشان ملی ایثار اعطا نموده و آنان را به عنوان چهره ماندگار کشور به جامعه معرفی نماید.

تبصره ۱- صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزراتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و سایر نهاد‌های فرهنگی مکلفند جهت ارج نهادن به این چهره‌های ماندگار اقدام فرهنگی لازم را جهت معرفی آنها انجام دهند.

تبصره ۲- آیین‌نامه اجرائی این بند در ششماه اول اجرای قانون برنامه به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بهتصویب هیئت وزیران میرسد.

چ- کلیه دستگاه‌های اجرائی موضوع این قانون موظفند بیست درصد (%۲۰) از اعتبارات فرهنگی خود به استثنای فصول اول و ششم اعتبارات هزینه‌ای را براساس موافقتنامه مبادله شده با سازمان در چهارچوب سیاست‌های مصوب ابلاغی شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت صرف این امور نمایند.

ح- بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس موظف است با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و شهرداریها و سایر دستگاه‌های فرهنگی کشور تا پایان اجرا قانون برنامه نسبت به توسعه و تکمیل مراکز اسناد و مدارک دفاع مقدس و تدوین دایرهالمعارف دفاع مقدس و تدوین تاریخ دفاع مقدس مطابق بودجه سنواتی اقدام نماید.

خ- وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستادکل نیرو‌های مسلح به منظور تعمیق و ترویج ارزش‌های دفاع مقدس به نسل‌های بعدی، واحد‌های درسی مرتبط با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در مقاطع مختلف دانشگاهی را ایجاد نموده و تعدادی از موضوعات پژوهشی، پایاننامهها و طرحها (پروژههای) علمی و تحقیقاتی خود را به موضوع فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص دهند.

تبصره- کلیه دستگاه‌های اجرائی موظفند گزارش عملکرد سالانه خود را درطول اجرا قانون برنامه در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و جهاد و مقاومت و شهادت را به سازمان، بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و کمیسیون‌های مرتبط مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند.

ماده الحاقی ۲-

دولت موظف است اقدامات لازم برای اجرای صحیح و به موقع قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران را به عمل آورد و اعتبار کافی را در بودجه سنواتی پیشبینی نماید و کلیه آئیننامه‌های اجرائی آن را حداکثر تا شش ماهه سال اول اجرا قانون برنامه تصویب و ابلاغ نماید.

الف- دولت مکلف است در اجرای ماده (۶۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) مصوب ۱۳۹۳/۱۲/۴ به نحوی برنامه‌ریزی نماید که تا دو سال اول اجرا قانون برنامه کلیه مشمولان ماده مذکور تعیین تکلیف گردند. یگان‌های اعزام‌کننده نهاد‌های متولی موظفند گواهی مورد نیاز افراد مشمول این ماده و صورت سانحه را به کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه نمایند.

تبصره- بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که صورت سانحه بالینی همزمان مجروحیت را ندارند اما مجروحیت آنها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزامکننده (نیرو‌های مسلح) احراز می‌گردد را به‌عنوان جانباز تلقی نماید و حداقل پنج درصد (%۵) جانبازی به آنها تعلق میگیرد.

اجرای این تبصره مانع از احراز جانباز بیش از درصد مذکور توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران نمیباشد.

ب- دولت مکلف است در سال اول اجرا قانون برنامه اعتبار مورد نیاز برای اجرای تبصره ماده (۳۸) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران را در لوایح بودجه سنواتی پیشبینی نموده و از طریق سازمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح به کلیه آزادگان و جانبازان واجد شرایط پرداخت نماید.

پ- دولت موظف است خانواده معظم شهدا، جانبازان، آزادگان، رزمندگان و افراد تحت تکفل ایشان (والدین و همسران و فرزندان) دارای تابعیت غیرایرانی که در طول هشت سال دفاع مقدس یا بعد از آن در راستای مأموریت محوله از سوی مراجع ذیصلاح به درجه رفیع شهادت یا جانبازی یا اسارت نائل آمدهاند پس از تأیید مراجع مذکور تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دهد و رزمندگان نیز بنابه تشخیص ستاد کل نیرو‌های مسلح تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح (ساتا) قرار میگیرند.

تبصره- اعطای تابعیت و اقامت به افراد موضوع این ماده براساس ضوابط در چهارچوب قانون خواهد بود که حداکثر ظرف مدت سه ماه از لازمالاجراء شدن این قانون توسط ستاد کل نیرو‌های مسلح با همکاری وزراتخانه‌‌های امورخارجه و کشور تهیه و به تصویب شورای عالی امنیت ملی با رعایت اصل یکصد و هفتاد و ششم (۱۷۶) قانون اساسی میرسد.

ت- ماده (۱۸) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به شرح زیر اصلاح می‌شود:

بنیاد موظف است در چهارچوب قوانین به منظور تعیین، تدوین و یا اصلاح معیار‌های تشخیص درصد جانبازی به عنوان مبنای ارائه خدمت به جانبازان و آزادگان در مواردی که نیاز به رأ کمیسیون باشد نسبت به تشکیل کمیسیون‌های پزشکی اقدام و جهت تعیین نحوه از کارافتادگی کلی آنها، با در نظر گرفتن وضعیت فعلی سلامت روحی، جسمی، اجتماعی، اقتصاد ، شغلی و سابقه حضور در جبهه و براساس آئیننامه‌ای که به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح و با همکار وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان تهیه و به تصویب هیئت وزیران میرسد اقدام نماید.

ث- به منظور حفظ کرامت ایثارگران و خانواده معظم شهدا، جانبازان و آزادگان، دستگاه‌های موضوع ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز نیستند ایثارگران شاغل در آن دستگاه را به استثنا موارد محکومیت در هیأت تخلفات اداری به عنوان نیروی مازاد (عدم نیاز) معرفی نمایند.

ج- دولت مکلف است علاوه بر اجرای ماده (۲۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و تبصره‌های آن و اصلاحات بعد، تمام فرزندان شهداء و فرزندان جانبازان هفتاد درصد (%۷۰) و بالاتر را در طول اجرای قانون برنامه، استخدام نماید.

چ- جانبازانی که قبل از تصویب این قانون به صورت پیش از موعد یا عاد و بدون سنوات ارفاقی بازنشسته شده‌اند با رعایت شرط سنی کمتر از شصت و پنج سال میتوانند به خدمت اعاده و با تکمیل خدمت سی و پنج ساله خود و با رعایت شرایط عمومی به بازنشستگی نائل آیند.

تبصره- در صورت دریافت پاداش پایان خدمت در بازنشستگی اول، پاداش مذکور مربوط به آن سنوات، مجددا به این افراد تعلق نمیگیرد.

ح- ایثارگران و فرزندان شهدا مشمول قوانین، مقررات و ضوابط استخدامی خاص مربوط به خود بوده و کلیه دستگاه‌های مشمول ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مکلف به انجام آن هستند.

خ- کلیه فرزندان و همسران شهدا شاغل در دستگاه‌های موضوع ماده( )۲قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران میتوانند با حداکثر هشت سال سنوات ارفاقی و با دریافت حقوق و مزایا کامل بازنشسته شوند.

د- ماده (۲۶) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به‌شرح زیر در طول اجرای قانون برنامه اصلاح و دو تبصره به آن الحاق می‌شود:

عبارت «جانبازان دارا محدودیت جسمی حرکتی» بعد از عبارت «جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی» اضافه می‌شود.

تبصره ۱- والدین، همسران و فرزندان شهدا که دارای بیمار‌های خاص و یا صعب العلاج یا محدودیت جسمی حرکتی می باشند پس از تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد، مشمول این ماده میشوند.

تبصره ۲- جانبازان گروه بیست و پنج درصد (%۲۵) تا چهل و نه درصد (%۴۹) ضریب کا (K) بهرهمندی حق پرستاری آنان به میزان درصد جانبازی می‌باشد.

ذ- ماده (۲۱) قانون جامع خدماترسانی به ایثارگران به شرح زیر اصلاح می‌شود.

عبارت «اعم از رسمی، پیمانی، قرارداد ، شرکتی» بعد از عبارت «تأمین نیرو‌های مورد نیاز خود را» اضافه می‌شود.

تبصره ۱- وضعیت استخدامی مشمولان این ماده حداکثر پس از سه ماه رسمی قطعی می‌گردد.

تبصره ۲- والدین، همسران و فرزندان شهدا و جانبازان و آزادگان و رزمندگان با حداقل ششماه سابقه حضور در جبهه، شاغل در کلیه دستگاه‌های مشمول ماده ( )۲قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و مؤسسات تابعه آنها و شرکت‌های عمومی و دولتی، در صورت تنزل از پست سازمانی بالاتر، مشروط به عدم محکومیت آنها براساس آراء مراجع قضائی یا اداری به تنزل پست، از کلیه حقوق و مزایای همان پست سازمانی یا همتراز شغل و پست قبلی برخوردار میشوند.

ر- ایثارگرانی که به موجب قوانین و مقررات مربوط از امتیاز یک مقطع تحصیلی بالاتر بهرهمند میباشند با داشتن مدرک کارشناسی، مشمول بند (الف) ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات کشوری بوده و میتوانند تا سی و پنج سال خدمت کنند.

ز- آزادگانی که به دلیل استفاده از دو برابر شدن سابقه اسارت زودتر از خدمت سی سال بازنشسته شده‌اند، می‌توانند برای یک بار و با رعایت شرط سنی زیر شصت و پنج سال با بازگشت به خدمت، حسب مورد سی یا سی و پنج سال خدمت خود را تکمیل کنند و سپس با لحاظ عین سوابق اسارت به بازنشستگی نائل آیند.

ژ- مسؤولیت رسیدگی و ارائه خدمات مطابق قوانین و مقررات به کلیه جانبازان، آزادگان و خانواده معظم شهداء که در بنیاد دارای پرونده ایثارگری میباشند به عهده بنیاد بوده و مسؤول رسیدگی و ارائه خدمات رزمندگان هشتپ‌سال دفاع مقدس با معرفی و تأیید واحد یا مرکز امور ایثارگران نیرو‌های مسلح با سازمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران(ساتا) می‌باشد.

ماده الحاقی ۳-

الف- دولت موظف است کلیه مطالبات معوق خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران(جانبازان و آزادگان) اعم از پاداش پایان خدمت و وجوه مربوط به ذخیره مرخصی استفاده نشده و کلیه مطالبات قانونی آنان را به طور کامل حداکثر در دو سال اول اجرای قانون برنامه مطابق بودجه سنواتی تأمین و توسط بنیاد پرداخت نماید. به نحوی که در پایان سال دوم اجرای قانون برنامه هیچگونه مطالبات معوقی در حوزه ایثارگران و خانواده شهدا باقی نمانده باشد.

تبصره- مطالبات مذکور در این ماده در خصوص جانبازان و آزادگان مشمول قانون حالت اشتغال نیز بر حسب مورد باید توسط بنیاد و دستگاه مربوطه در طی دو سال اول اجرای قانون برنامه طبق بودجه سنواتی تأمین و پرداخت گردد.

ب- دولت موظف است اعتبار لازم را به منظور تأمین حداقل معیشت گروه‌‌های عنوان شده ذیل که فاقد شغل یا درآمد باشند را پیش‌بینی و حداقل حقوق کارکنان دولت را به آنان جهت پرداخت در بودجه‌‌های سنواتی درج و در اختیار دستگاه‌‌های مربوطه قرار دهد.

۱- جانبازان با هر میزان درصد از کارافتادگی و آزادگان با حداقل سه ماه اسارت
۲- رزمندگان با حداقل شش ماه حضور در جبهه و چریک‌های جنگ‌های نامنظم (گم جن)
۳- افراد تحت تکفل قانونی جانبازان متوفی، آزادگان متوفی، رزمندگان متوفی (با حداقل شش ماه حضور در جبهه)

تبصره- تشخیص افراد تحت تکفل قانونی جانبازان و آزادگان متوفی و ارائه خدمات به آنان به عهده بنیاد و تشخیص افراد تحت تکفل قانونی رزمندگان متوفی به عهده واحد ایثارگران نیرو‌های مسلح و ارائه خدمات به آنان به عهده سازمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح (ساتا) میباشد.

۴- نامادری شهید و خواهران مجرد شهدا که تحت تکفل والدین شهدا بودهاند (پس از فوت والدین)
۵- برادر و خواهر شهید دارای معلولیت جسمی، حرکتی، ذهنی، محجور، دارا بیمار ‌های خاص و یا صعب‌العلاج پس از تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد
۶- همسران مطلقه شهداء که فرزند یا فرزندان شهید را حداقل پانزده سال بعد از شهادت شهید نگهداری نموده‌اند با تأیید بنیاد (ماهانه معادل دو سوم حقوق کارکنان دولت)

پ- در ماده(۵۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران پس از عبارت «آزادگان» عبارت «همسران و فرزندان شهدا» اضافه می‌گردد.

ت- سازمان و بنیاد مکلفند نسبت به تأمین و پرداخت صددرصد (%۱۰۰) سرانه بیمه عمر و حوادث جانبازان و آزادگان، والدین، همسر و فرزندان شهدا فاقد پوشش بیمه عمر و حوادث، وفق بودجه سنواتی اقدام نمایند.

حکم بند (ت) ماده (۸۸) بر مواد (۵۲)، (۱۳) و (۵۹) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در طول اجرا قانون برنامه، حاکم است.

ث- دولت مکلف است طبق بودجه سنواتی بهمنظور حمایت و تجلیل از رشادت‌‌های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که حداقل شش‌ماه سابقه حضور در جبهه دارند و جانبازان زیر بیست و پنج درصد (%۲۵) جانبازی و آزادگان با کمتر از ششماه سابقه اسارت و همسران و فرزندان آنان تسهیلات رفاهی، معیشتی، بهداشتی، درمانی و فرهنگی به شرح زیر ارائه نماید.

۱- تأمین و پرداخت یا معافیت حداقل سی‌درصد (%۳۰) هزینه شهریه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی، دوره‌‌های شبانه دانشگاه‌‌های دولتی، دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه‌های مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وفق بودجه سنواتی

۲- بهرهمندی رایگان از خدمات مراکز فرهنگی عمومی و ناوگان حمل و نقل شهری

۳- معافیت از پرداخت سی‌درصد (%۳۰) هزینه از طریق هر یک از شرکت‌های دولتی و خصوصی هواپیمایی، ریلی و دریایی در سفر‌های داخلی و عتبات عالیات برای یکبار در سال

۴- شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سازمان اوقاف و امور خیریه مکلفند به‌منظور ارج نهادن به والدین، همسران و فرزندان شهدا و آزادگان و همسران و فرزندان آنان، جانبازان و همسران و فرزندان جانبازان بیست‌و پنج‌درصد (۲۵%) و بالاتر و رزمندگان با سابقه حضور شش‌ماه و بالاتر در جبهه را با رعایت مفاد وقفنامه در امامزادگانی که دفن اموات در آنها مجاز میباشد و آرامستان‌ها بدون أخذ هزینه اقدام نمایند.

۵- بهره‌مندی از انشعاب رایگان آب، فاضلاب، برق و گاز برای یک بار در یک واحد مسکونی

۶- بهرهمندی از امتیازات یک مقطع تحصیلی بالاتر مطابق قوانین مربوطه و برای رزمندگان با حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در دفاع مقدس در حقوق و مزایا اجتماعی

ج- در بند (الف) ماده (۳۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران پس از عبارت «جانبازان و آزادگان و فرزندان شاهد» عبارت «فرزندان جانبازان، فرزندان آزادگان، رزمندگان و فرزندان رزمندگان با حداقل شش‌ماه سابقه حضور در جبهه» اضافه می‌شود.

چ- متن زیر به عنوان ماده ( )۵۹مکرر به قانون جامع خدماترسانی به ایثارگران الحاق می‌شود.

«قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلا دادگستر ، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سیدرصد( )%۳۰از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتر ، صدور پروانه وکالت، مجوز کارشناسان رسمی دادگستر را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد ( ،)%۱۰آزادگان با داشتن حداقل سهماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل ششماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (%۲۵) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده‌ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند».

حکم بند (چ) ماده (۸۸) بر مواد (۵۲)، (۱۳) و (۵۹) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در طول اجرا قانون برنامه، حاکم است.

ح- در صورتی که دریافتی ایثارگران و فرزندان شهدا و رزمندگان با حداقل دوازده ماه سابقه حضور در جبهه مشمول صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی دیگری گردد بازنشستگی در هر صندوق به طور مستقل انجام می‌گردد و با تحقق بازنشستگی این افراد در دو صندوق از مستمری بازنشستگی آن صندوق بهرهمند می‌گردند.

کمک دولت فقط به یک صندوق خواهد بود.

خ- ایثارگران و فرزندان شهدا و آزادگان و جانبازان و رزمندگان با حداقل دوازده ماه سابقه حضور در جبهه برای یک بار از پرداخت ما به التفاوت برای پانزده سال سنوات بیمه‌ای ناشی از تغییر صندوق بیمه و بازنشستگی معافند. این مبلغ به عنوان مطالبه صندوق منتقل‌الیه از دولت منظور و در قالب بودجه سنواتی توسط دولت پرداخت و تسویه می‌شود.

د- متن زیر به‌عنوان بند (۷) به انتهای ماده (۴۵) قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۱۳۶۳/۷/۲۹الحاق می‌شود:

۷- درصورت اذن فرماندهی کل قوا:

– فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هرماه حضور یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

– فرزندان آزادگان به ازای هرماه اسارت یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

– فرزندان جانبازان به ازای هردرصد جانبازی یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

تبصره- بهرهمندی فرزندان جانبازان بر اساس درصد جانبازی صادره از کمیسیون عالی پزشکی نیروها مسلح یا بنیاد اقدام می‌گردد و در خصوص آموزش خدمت نظام وظیفه براساس مقررات ستاد کل نیروهای مسلح عمل می‌گردد.

حکم این بند بر حکم تبصره (۲) ماده (۳۳) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، حاکم است.

ذ- به ماده (۵۶) قانون جامع خدماترسانی به ایثارگران عبارت رزمندگان با حداقل دوازده ماه حضور در جبهه اضافه می‌گردد.

ر- به ماده (۳۷) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران پس از عبارت «کسورات بازنشستگی سهم اسرا و آزادگان و جانبازان» عبارت «فرزندان شهداء و رزمندگان با حداقل بیست و چهار ماه حضور در جبهه» اضافه می‌شود.

ز- فرزندان شهداء از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخص جانباز پنجاه درصد (%۵۰) و بالاتر به استثنا تسهیلات خودرو، حق پرستاری، کاهش ساعت کاری و حالت اشتغال برخوردارند. امتیازات ناشی از این بند شامل وابستگان فرزند شهید نمی‌شود.

ژ- عبارت ذیل به ماده (۶۰) قانون جامع خدماترسانی به ایثارگران اضافه می‌شود:

بعد ازعبارت «جانبازان و آزادگان» عبارت «همسران و فرزندان شهداء» اضافه می‌شود.

ماده الحاقی ۴-

الف- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در طول اجرای قانون برنامه، سالانه نسبت به ارائه تسهیلات مسکن فقط یکبار با سود حداکثر چهاردرصد (%۴) به تعداد پنجاه هزار نفر به رزمندگان دارای حداقل شش‌ماه سابقه حضور در جبهه و آزادگان با حداقل سه ماه اسارت که فاقد مسکن ملکی میباشند و تاکنون مسکن، زمین یا تسهیلات مسکن دریافت ننمودهاند از طریق بانک‌های عامل اقدام نماید. مابه‌التفاوت سود مذکور تا سقف نرخ مصوب شورای پول و اعتبار مطابق بودجه سنواتی توسط دولت تأمین و به بانک‌های عامل پرداخت می‌شود. (تعیین اولویت و نحوه معرفی افراد واجد الشرایط به موجب دستورالعمل ستاد کل نیرو‌های مسلح خواهد بود.)

ب- تبصره ذیل به ماده ( ۳مکرر) قانون جامع خدماترسانی به ایثارگران الحاق می‌گردد:

تبصره- ایثارگران در پرداخت هزینه‌های حق‌الثبت و حقوق دولتی مربوط به خرید و فروش، ترهین اسناد مالکیت تسهیلات وام خرید یا ساخت مسکن از هفتاد درصد ( )%۷۰معافیت برخوردار میباشند.

پ- دولت (بانک مرکز جمهور اسلامی ایران) موظف است همه ساله حداقل دهدرصد( )%۱۰منابع قرضالحسنه تمامی بانکها و مؤسسات پولی و اعتبار دولتی را در چهارچوب بودجه سنواتی جهت اشتغال ایثارگران از طریق صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران اختصاص دهد.

ت- دولت موظف است در اجرا مواد ( )۳و ( ۳مکرر) فصل دوم قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعد آن حداکثر تا پایان خردادماه هرسال شرایط پرداخت تسهیلات مسکن ارزان قیمت به ایثارگران را مطابق بودجه سنواتی ابلاغ نماید.

ث- ماده واحده اصلاح ماده(۸) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب ۱۳۸۹/۹/۲۸ به‌شرح ذیل اصلاح می‌گردد:

بعد از عبارت «از طریق مزایده عمومی» عبارت «با اولویت ایثارگران و فرزندان شهدا» اضافه می‌گردد.

ماده الحاقی ۵-

الف- الحاقات زیر در ماده (۷۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعد آن و در ماده (۴۷) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ( )۲به شرح زیر صورت می‌گیرد:

سهمیه ورود با پنج‌درصد(%۵) سهمیه اختصاصی برا جانبازان زیر بیست و پنج درصد (%۲۵) و همسران و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (%۲۵) و همسران و فرزندان رزمندگان، با حداقل ششماه حضور داوطلبانه در جبهه به سی‌درصد(%۳۰) افزایش یابد.

تبصره- در صورتی که سهمیه بیست و پنج درصد (%۲۵) ایثارگران (مشمولین ماده (۷۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاح بعدی آن) تکمیل نگردد و پنج‌درصد (%۵) سهمیه اختصاصی جانبازان زیر بیست و پنج درصد (%۲۵) و همسران و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (%۲۵) فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل ششماه حضور داوطلبانه در جبهه، پاسخگوی متقاضیان واجد الشرایط نباشد دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی بیست و پنج درصد (%۲۵) ایثارگران را مازاد بر پنج درصد (%۵) مذکور به جانبازان زیر بیست و پنج درصد (%۲۵) و همسران و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (%۲۵) فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل ششماه حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند، اختصاص دهد.

ب- هزینه شهریه مشمولان ماده (۶۶) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در دانشگاه‌‌های پردیس بین‌الملل دانشگاه‌‌های دولتی یا غیردولتی حداکثر در سقف شهریه‌‌های دانشگاه آزاد اسلامی داخل کشور پرداخت می‌شود.

پ- کلیه دانشگاهها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و مراکز علمی که از وزارتخانه‌‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی أخذ مجوز نمودهاند و دانشگاه آزاد اسلامی مکلفند حداقل بیست درصد (%۲۰) اعضای هیأت علمی مورد نیاز خود را از بین جامعه ایثارگران شامل فرزندان و همسران شهدا، جانبازان پانزده درصد (%۱۵) و بالاتر، آزادگان و همسران و فرزندان آنان، همسران و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (%۲۵) و بالاتر، رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه که دارا مدرک علمی دکتری مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میباشد و شرایط علمی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را داشته باشند، حسب مورد از طریق استخدام و یا موافقت با انتقال کارکنان دیگر دستگاه‌ها یا تبدیل وضعیت کارکنان غیر هیأت علمی، چنانچه شرایط علمی لازم را داشته باشند تأمین و از ابتداء آنان را به صورت عضو هیأت علمی رسمی قطعی با احتساب سوابق آموزشی پژوهشی و اجرائی مرتبط و تأثیر آن در پایه و مرتبه علمی و با رعایت صلاحیت‌های اخلاقی استخدام کنند.

احکام و امتیازات این بند شامل اعضاء هیأت علمی فعلی دارای سوابق ایثارگری فوق نیز می‌شود.

مسؤولیت اجرای احکام این ماده به طور مستقیم برعهده وزیر و رئیس دستگاه‌‌های مذکور است در اجرای این حکم مقامات یادشده مکلف به اتخاذ تصمیم می باشند.

تبصره ۱- مشمولان این بند با سی و پنج سال خدمت و حداقل شصت و پنج سال سن بازنشسته میشوند.

تبصره ۲- در صورت تمایل فرد به بازنشستگی پس از اتمام سی سال خدمت و یا حداکثر شصت سال سن می‌تواند درخواست بازنشستگی نماید.

حکم این بند بر بند «الف» ماده (۷۱) قانون جامع ایثارگران مصوب ۱۳۹۱/۱۰/۲و اصلاحات بعد و بر حکم ماده واحده قانون اصلاح حداکثر سن داوطلبان استخدام مصوب ۱۳۷۱/۲/۲۲حاکم است.

شرایط جامعه ایثارگران موضوع بند (ا) ماده (۲) قانون احکام دائمی برنامه‌‌های توسعه کشور به شرایط جامعه ایثارگران موضوع بند (ا) ماده (۹۰) قانون برنامه اصلاح می‌شود.

ماده الحاقی ۶-

محکومیت مؤثر کیفر در جرائم امنیتی موضوع فصل اول کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) مصوب ۱۳۷۵/۳/۲موجب محرومیت از امتیاز‌های مقرر در این بخش می‌شود.

ماده الحاقی ۷-

به‌منظور جبران عقبماندگی‌های استان‌های مناطق عملیاتی دفاع مقدس:

الف- ستادکل نیرو‌های مسلح موظف است محدوده مناطق عملیاتی دفاع مقدس را تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه به سازمان اعلام نماید.

ب- سازمان موظف است ارزیابی جامعی از وضعیت توسعهیافتگی زیرساخت‌های این مناطق را تا سطح شهرستان تهیه کند.

پ- دولت موظف است ردیف متمرکزی را درقوانین بودجه سنواتی به‌جبران عقبماندگی‌ها و ارتقای شاخص‌های برخورداری مناطق موضوع این ماده اختصاص دهد به‌گونه‌ای که این شاخصها سالانه ده‌درصد(%۱۰) افزایش یافته و به سطح متوسط شهرستان‌های برخوردار کشور برسد.

ت- دولت موظف است از سال اول اجرا این قانون، در قالب قرارداد ۱۹۷۵میلادی (موضوع قانون عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجوار بین ایران و عراق مصوب (۱۳۵۵/۲/۲۹) و قوانین مربوطه و در قالب بودجه سنواتی، حداقل سالانه بیست و پنج درصد (%۲۵) نسبت به لایروبی اروندرود و توسعه سواحل آن اقدام نماید بهطور که در پایان چهارسال به اتمام برسد.

ث- سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور موظفند اعتبار لازم را برا اعمال سقف فوق‌العاده پیش‌بینی شده در بند(۱) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان شاغل در این مناطق از سال اول اجرای قانون برنامه تأمین و اعمال نمایند.

ج- سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور مکلفند نسبت به صدور احکام پرداخت مزایا شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس برابر جداول و ضوابط ابلاغی سال ۱۳۷۶ سازمان امور اداری و استخدامی کشور از سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نمایند.

تبصره- دستگاههایی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند مکلفند از محل منابع مربوطه موارد موضوع بند‌های (ث) و (ج) این ماده را به‌صورت مشابه تأمین نمایند.

3.7/5 - (4 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه وام مسکن رزمندگان

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. رزمنده

  باسلام ودرود برمسئولبن محترم
  درخصوص وام مسکن درزمندگان بالای یکسال حضور درجبهه که ازهیچ موسسه وارکان دولتی ونهادهای مملکتی نه ملک نه وام نه خانه ومسکنی نگرفته درخانه مسکونی ۶۰متری دارد ایا میتواند ازامتیاز وام مسکن بادرصد ۴درصد مصوبه برای یک بار درهمه عمر بگیرد یا انهم هزار بندومفاد وتبصره دارد لطفا ارشاد فرمایید به کجا وچگونه

  پاسخ
 2. کاهه

  باسلام وام مسکن رزمندگان بالای یکسال حضور درجبهه درزمان جنگ راباید ازکجا وچگونه وبه چه کساتی تعلق میگیرد ایا واقعا چنین وامی میدهند ماکه نه وامی ونه زمینی ونه خانه وکاشانه ای ونه وام خودرو ونه وام ضروری وحتا یک ریال هم تا حالا نگرفته ایم به کجا وکدام بانک مراجعه ودرقبال وام مسکن ۴۰۰میلیونی چه چیزی وچ مدارکی میخواهند ازارشاد وراهنمایب شما ممنون

  پاسخ
 3. محمد

  باسلام. نظر به اینکه بنیاد شهید، جانبازان و ایثارگران به لحاظ میزان درصدجانبازی ناشی از نقص عضو و مجروحیت و
  … تسهیلات و امتیازات ویژه ای که خدا وکیلی شاید در خیلی موارد کمتر از حق آنان نیز هست و جا دارد بیشتر از مقادیری که براشون لحاظ و در نظر گرفته شده و میشه،باید برخوردار بشوند، لکن همرزمان و هم سنگران جانبازان یعنی رزمندگان ایثارگر که در حال حاضر به ظاهر از نظر جسمی سالم هستند، اما فشار زندگی کمرشان را خم و گردش روز و روزگاران به سختی و جانکاه براشون سپری میشه و به شدت محتاج و نیازمند و با مشکلات عدیده و فراوان دست و پنجه نرم می کنند، آیا نباید بیش از پیش مورد عنایت و توجه ویژه از نظر کمک( تامین شدن از نظر برآوردن مایحتاج اولیه زندگانی« خانه و کاشانه و رفاهیاتی همچون برخورداری تعلق تخفیفات خارج از نوبت زمانی در خرید ماشین، و بهره مند شدن وسائل مبرم در حد گذران آبرومندانه زندگی، واقع بشوند. با توجه به عرایض دردمندانه مختصر فوق الذکر ملتمسانه و عاجزانه استدعا و درخواست تجدید نظر در تدوین شرایط و ضوابط در راستای عنایات و توجهات ویژه و در خور شأن همه رزمندگان اعم از جانبازان ، ایثارگران و رزمندگان را داریم،باتشکر.

  پاسخ
 4. علی

  سلام جناب آقای قاضی زاده هاشمی ریاست محترم بنیاد شهید چرا بفکر جانبازان زیر 25 درصد نیستید مخصوصا مجروحان شیمیایی که پس از مجروحیت بدلایل مختلف از جمله زندگی در روستاها و عدک اطلاعات کافی اکنون با بالا رفتن سن مشکلات زیادی برایشان پیش اومده علیرغم داشتن صورت سانحه مجروحیت کمیسیونها فقط بعلت بار مالی از دادن درصد واقعی خودداری میکنند و زیر 25 درصد میدهند هستند بسیاری از جانبازان که با وجود مستاجر بودن و داشتن بیمار در منزل صرفا بخاطر اینکه از جایی حداقل حقوق اداره کار را میگیرند بنیاد از دادن وام خودداری میکند وهستند بسیاری از جانبازان زیر 25 درصد و شغل آزاد و درآمد کافی از بنیاد حقوق میگیرند براحتی از وام میگیرند چون حقوق آنها ضامن خوبی هست اینجانب جانباز شیمیایی دفاع مقدس هستم یک بار هم بعلت تک دشمن دچار موج گرفتگی شدم و درشورای پزشکی ارتش تایید شد مستاجر مردم و دو فرزند دانشجو و دو بیمار کلیوی و دیابتی دارم کارگر قراداد موقت حداقل بگیر ریالی وام نتونستم بگیرم چون چنان ضامنی میخوان که اگر برای افرادی که وام چند ده میلیاردی میگیرند میخواستن اکنون اینهمه بدهکار بانکی نداشتیم عاجزانه تقاضا دارم فکری بحال امثال من کارگر بکنید اگر ادعای من درسته کمکی بکنید اگر دروغ بود همین درصد را باطل کنید ضمنا برای ملاقات با حضرتعالی بارها تقاضا دادم میسر نشد به برخورد با عدالت شما شک ندارم لطفا لطفا لطفا کمی بفکر امثال من باشید و آنهایی که شغل آزاد دارند درآمد چند ده میلیون خونه خوب ماشین خوب درامد تجدید نظر بفرمائید سپاسگزارم ارادتمند جانباز دفاع مقدس و کارگر مستاجر گرفتار امروز

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی