نکات مهم و حرفه ای انتخاب رشته که باید بدانید

مکانیک

جهت مشاوره در زمینه نکات مهم و حرفه ای انتخاب رشته که باید بدانید

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

 
انتخاب رشته ، انتخاب آینده ی شماست . پاسخگویی دقیق و شفاف به 6 سوال زیر ، کلید موفقیت شما در انتخاب رشته ی صحیح است ؛ اما ابتدا باید یک اشتباه بزرگ را تصحیح کنید .

مکانیک

تصحیح یک اشتباه بزرگ برای انتخاب رشته ی موفق

برخی از داوطلبان تصور می کنند برای یک انتخاب رشته ی خوب ، مهمترین چیز کارنامه و نمرات و رتبه ی کنکور است . آنها بیش از آن که به خودشان ، اهدافشان و آینده شان فکر کنند به نظر دیگران و اهمیتی که مردم جامعه به رشته های مختلف می دهند توجه می کنند ؛ اما موضوع اصلی برای یک انتخاب رشته ی صحیح این است که خودتان و اهدافتان را خوب بشناسید .

موضوع اصلی انتخاب رشته ، خود شما هستید . ما در اینجا 6 سوال را ارائه کرده ایم که اگر بتوانید به این 6 سوال پاسخ دقیق و منطقی بدهید انتخاب رشته ی خوبی خواهید داشت .

این سوال ها برای خودشناسی شما در زمینه ی انتخاب رشته تنظیم شده است . هر چه پاسخ های شما دقیق تر و واضح تر باشد ، شناخت شما از خودتان و اهدافتان روشن تر است و در نتیجه انتخاب بهتری خواهید داشت.
این سوال ها برای خودشناسی شما در زمینه ی انتخاب رشته تنظیم شده است. هر چه پاسخ های شما دقیق تر و واضح تر باشد ، شناخت شما از خودتان و اهدافتان روشن تر است و در نتیجه انتخاب بهتری خواهید داشت.
لطفا این سوال ها را با دقت بخوانید و خوب فکر کنید . با پدر و مادر خود نیز مشورت کنید . زیرا آنها روحیات و ویژگی های شخصیتی شما را بیشتر و بهتر می شناسید و می توانند به شما در شناخت خودتان کمک کنند.

سوال اول :
آیا می دانید می خواهید کدام رشته های دانشگاهی را انتخاب کنید ؟
آیا شما جزو افرادی هستید که فقط و فقط یک رشته را مد نظر دارید ؟
آیا دو رشته را انتخاب می کنید ؟ شاید سه رشته مد نظرتان باشد ؛ این سه رشته به ترتیب اولویت چگونه
هستند ؟ آیا علایق متنوعی دارید ؟ آیا رشته های مختلف برای شما چندان تفاوتی با هم ندارند ؟ آیا تردید دارید و دقیقا نمی دانید که کدام رشته ها را ترجیح می دهید ؟
اگر دو یا چند رشته را انتخاب می کنید باید به انتخاب شهر و دانشگاه هم فکر کنید. آیا فقط در شهر خودتان انتخاب رشته خواهید کرد ؟ آیا فقط می خواهید در شهر خودتان ادامه ی تحصیل دهید یا شهرهای دیگر را هم مد نظر قرار خواهید داد ؟
توصیه ی من این است که تا جایی که می توانید در شهر خودتان و در کنار خانواده تان بمانید . به ویژه اگر در تهران و کلان شهرها و شهرهای دانشگاهی زندگی می کنید شهر خود را بر شهر های دیگر ترجیح دهید.

به جز رشته و شهر ، به دانشگاه هم فکر می کنید ، آیا می دانید کدام دانشگاه ها را ترجیح می دهید ؟ اولویت های شما در مورد انتخاب دانشگاه ها چیست ؟ اگر می خواهید اولیوت دانشگاه ها را بدانید یک راه این است که به متوسط نمره ی قبولی یا به نمره ی آخرین افراد قبول شده در رشته های مختلف توجه کنید . این اطلاعات را می توانید در سایت مشاور گروپ هم به دست آورید.

نکته ی مهم در مورد رشته و شهر و دانشگاه این است : می خواهید با کدام الگو ، رشته ها را پشت سر هم بچینید و اولویت بندی کنید ؟
در ادامه چند الگو را به شما معرفی می کنیم . شما باید الگوی خود را با تفکر و دقت و مشورت با خانواده و دوستان انتخاب کنید .

معرفی چند الگو با یک مثال ساده :

در مثالی که خواهیم گفت می توانید نام شهر و رشته ها را متناسب با وضعیت خود تغییر دهید . مثلا اگر در رشته ی تجربی هستید دو یا سه رشته ی تجربی و اگر در رشته ی انسانی یا هنر هستید دو یا سه رشته از گروه خودتان را در نظر بگیرید.

فرض کنید دانش آموزی تهرانی است و می خواهد فقط رشته های عمران و مکانیک را انتخاب کند . ابتدا باید مشخص کند که کدامیک از این دو رشته را ترجیح می دهد . بسیاری از دانش آموزان اولویت خود را بر مبنای اقبال عمومی و سطح نمره ی هر رشته مشخص می کنند .

اما دانش آموزان عمیق تر ، به خواسته ها و ترجیح های خود توجه می کنند ؛ زیرا ممکن است نمره ی یک رشته بالاتر باشد ولی دانش آموز آن رشته را کمتر ترجیح بدهد . روش درست تر این است که علایق و ترجیح های خود را در نظر بگیرید ؛ اما اگر واقعا نمی دایند کدامیک ترجیح دارند و اگر چند رشته برای تان از اهمیت یکسانی برخوردارند می توانید بر مبنای نظر عمومی انتخاب رشته کنید .

اگر به رستوران می روید و می دانید چه غذایی از آن رستوران را دوست دارید ، خودتان سفارش غذا می دهید اما اگر غذاها را نمی شناسید یا برای تان فرقی ندارند آن گاه می توانید به نظر دیگران توجه کنید که چه غذایی را بیشتر ترجیح می دهند یا از میزبان راهنمایی می خواهید . در مورد انتخاب رشته هم به همین صورت است . کسانی که خودشان می دانند کدام رشته را ترجیح می دهند افراد مصمم تر و موفق تری خواهند بود. پس از آن که مشخص کردید کدام رشته را ترجیح می دهید اکنون باید رشته های مورد نظرتان را به ترتیب اولویت مشخص کنید .

دوباره به سراغ دانش آموز فرضی و مثالی خود باز می گردیم. او ممکن است یکی از این الگوها را انتخاب کند . شما کدام الگو را انتخاب می کنید ؟ یکی از این سه الگو یا الگویی که می تواند متفاوت باشد ؟

الگوی اول : او عمران را ترجیح می دهد . بنابراین عمران را در دانشگاه های شهر تهران پشت سر هم انتخاب می کند و سپس رشته ی مکانیک را در شهر تهران در همه ی دانشگاهها به ترتیب می نویسد :

عمران دانشگاه 1 ؛ شهر تهران
عمران دانشگاه 2 ؛ شهر تهران
عمران دانشگاه 3 ؛ شهر تهران
…….
مکانیک دانشگاه 1؛ شهر تهران
مکانیک دانشگاه 2 ؛ شهر تهران
مکانیک دانشگاه 3 ؛ شهر تهران
……………..
……………..
الگوی دوم : او هر دو رشته ی عمران و مکانیک را در تک تک دانشگاه ها می نویسد ؛ زیرا یا اختلاف چندانی بین این دو رشته قائل نیست یا این که اعتبار دانشگاه ها برایش اهمیت بیشتری دارد.
عمران دانشگاه 1 ؛ شهر تهران
مکانیک دانشگاه 1 ؛ شهر تهران
عمران دانشگاه 2 ؛ شهر تهران
مکانیک دانشگاه 2 ؛ شهر تهران
عمران دانشگاه 3 ؛ شهر تهران
مکانیک دانشگاه 3 ؛ شهر تهران
………….
الگوی سوم : او رشته ی اول خود را علاوه بر شهر خودش (تهران) در بقیه ی شهرها هم ادامه می دهد و سپس به سراغ رشته ی دوم می رود.
عمران دانشگاه 1 ؛ شهر تهران
عمران دانشگاه 2 ؛ شهر تهران
عمران دانشگاه 3 ؛ شهر تهران
عمران دانشگاه 4 ؛ شهر تهران
عمران شهر “الف”
عمران شهر “ب”
عمران شهر “ج”
….
الگوهای دیگر : الگوهای ترکیبی

اکنون که با این سه الگو آشنا شدید خودتان می توانید الگوی دیگری را انتخاب کنید . آیا یک رشته را در شهر خودتان و دو سه شهر دیگر پشت سر هم می نویسید یا اینکه آن رشته را در چندمین شهر می نویسید ؟ آیا همه ی شهرها را انتخاب می کنید یا فقط در شهر خودتان می مانید ؟

کدام الگو بهتر است ؟ درست این است که شما رشته را نسبت به دانشگاه در اولویت قرار دهید ؛ ولی برخی دانش آموزان تصمیم می گیرند که دانشگاه معتبرتر را در اولویت قرار دهند . باید خودتان فکر کنید و اگوی خود را داشته باشید. این سوالات متداول داوطلبان است که به الگوی انتخاب مربوط می شود . داوطلبان برخی از این سوالات را در پایان شهریور و پس از اعلام نتایج قبولی های کنکور سراسری و آزاد می پرسند و برخی را قبل از انتخاب رشته .

آیا رشته ی دلخواه را در شهر دیگر انتخاب کنم یا رشته ی دیگر را در شهر خودم ؟
آیا رشته ی دیگر را در دانشگاه سراسری انتخاب کنم یا رشته ی دلخواه را در دانشگاه آزاد ؟
آیا این رشته را در دانشگاه آزاد انتخاب کنم یا آن رشته را در دانشگاه غیر انتفاعی ؟
و سوالاتی از این قبیل…

سوال دوم :

آیا می دانید شغل آینده ی شما چیست ؟ آیا هنگام انتخاب رشته به شغل آینده ی خود نیز فکر می کنید ؟
آِا امکانات شغلی موجود در خانواده ی خود را هم در نظر گرفته اید ؟ آیا می خواهید بعدا در زمینه های شغلی پدر و مادر یا بستگان و فامیل خود کار کنید ؟ اگر این گونه است رشته ای که انتخاب می کنید تا چه حد با زمینه های شغلی موجود در خانواده تان هماهنگ است ؟
نکته ی جالب توجه این است که برخی دانش آموزان هنگام انتخاب رشته به شغل آینده ی خود و به امکانات شغلی که در خانواده و اطرافیانشان وجود دارد توجه نمی کنند . البته قرار نیست همه ی افراد ؛ مشاغل موجود در خانواده ی خود را ادامه دهند ؛ به هر حال امکان بسیار خوب و مهم ؛ استفاده از موقعیت های موجود شغلی در میان خانواده و اطرافیان است . در انتخاب رشته ی خود حتما به شغل آینده تان نیز فکر کنید .
سوال سوم :
آیا نظر شما در مورد انتخاب رشته با نظر خانواده تان هماهنگ است ؟
تصمیم نهایی با شماست ؛ اما به دو دلیل بهترین مشاوران شما برای انتخاب رشته ، خانواده به ویژه پدر و مادرتان هستند .
دلیل اول : پدر و مادر شما بیش از همه شما را دوست دارند .
دلیل دوم : پدر و مادر و خانواده تان بیش از دیگران از روحیات و خصوصیات شما آگاه هستند .
علاوه بر خانواده با دوستان خود نیز گفت و گو کنید . با این که هر کس با دیگری متفاوت است اما گفت و گو با دوستان سبب تمرکز و تفکر بیشتری خواهد شد .
مشاور شما به مدت یکسال در جریان امور آموزشی شما بوده است و پس از خانواده ؛ تنها کسی است که شما را بهتر می شناسد و با خلق و خو و اهداف و نیازهای شما آشناست ؛ لذا با مشاور کنکور خود نیز مشورت کنید.
وقتی با دوستان و مشاوران و معلمان خود گفت و گو می کنید همواره به خاطر داشته باشید که بهترین مشاور برای شما خانواده تان است.

سوال چهارم :

آیا فقط در شهر خود می مانید یا به شهر دیگر هم می روید ؟
آیا غیر از شهرخودتان می توانید به شهرهای نزدیک هم بروید ؟ آیا در شهرهایی که بستگان یا فامیل نزدیکتان در آنجا زندگی می کنند نیز انتخاب رشته می کنید ؟ آیا با رفتن به شهر دیگر موافق هستید ؟
نظر خانواده تان درباره رفتن شما به شهرهای دیگر چیست ؟ آیا کلان شهرها جزء انتخاب های شما هستند ؟
توصیه ی ما این است که حتی الامکان در شهر خودتان بمانید . به ویژه اگر شهر شما یک شهر دانشگاهی است ، تحصیل در شهر خودتان را به شهرهای دیگر ترجیح دهید . هم اکنون اکثر دانش آموزان کلان شهرها ترجیح می دهند که در دانشگاه های شهرهای خودشان درس بخوانند و مثلا در رشته ی پزشکی ، تحصیل در دانشگاه شهر خود را حتی به دانشگاه های تهران ترجیح می دهند .
در مورد تحصیل در شهرهای دیگر حتما با پدر و مادرتان مشورت کنید و به راحتی در مورد رفتن به شهرهای دیگر تصمیم نگیرید . امتیازات زندگی در کنار خانواده و مشکلات رفتن به شهرهای دیگر را دقیق بررسی کنید و با دانشجویانی که این مورد را تجربه کرده اند گفت و گو کنید و آگاهانه تصمیم بگیرید.


مکانیک

سوال پنجم :

کف قابل قبول شما کجاست ؟
این سوال دشوارترین سوال است . آیا می دانید آخرین رشته هایی که انتخاب می کنید و قبول شدن در آنها را به یک سال پشت کنکور ماندن ترجیح می دهید کدام رشته ها هستند ؟ آیا اگر در رشته ی مورد علاقه تان قبول نشوید سال دیگر هم ادامه خواهدید داد تا به هدف خود برسید ؟ یا این که ترجیح می دهید توقع و انتظارات خود را تعدیل کنید و همین امسال به دانشگاه بروید ؟
پاسخ به این سوال هم مانند 5 سوال دیگر کاملا جنبه ی شخصی دارد و پاسخ آن برای هر دانش آموزی با دیگران متفاوت است .
اگر می خواهید در صورت قبول شدن در رشته ی دلخواهتان یک سال دیگر نیز ادامه دهید حتما با پدر و مادر و خانواده تان مشورت کنید ؛ زیرا پدر و مادر شما به ویژه در اکثر موارد مادرتان ؛ به خوبی روحیات شما را می شناسند که آیا می توانید یک سال دیگر هم درس بخوانید یا خیر .

تعیین کف قابل قبول ، سخت ترین سوال برای انتخاب رشته است ؛ زیرا معمولا اکثر دانش آموزان کمال طلب هستند و می خواهند به ایده آل و آرمان های خود برسند . وقتی کف قابل قبول خود را تعیین می کنید یعنی مشخص می کنید که تا چه حد حاضرید از توقعات و آرزوهای خود پایین تر بیایید . پاسخ به این سوال دشوارتر است و باید خیلی درباره ی آن فکر کنید و با خانواده و دوستان خود مشورت کنید تا تصمیم سنجیده ای بگیرید.

سوال ششم :

کدام رشته ها را خوب نمی شناسید ؟ کدام رشته ها را می خواهید بشناسید ؟
می خواهید در مورد کدام رشته ها اطلاعات کسب کنید ؟
برای انتخاب رشته ی بهتر باید رشته ها را خوب بشناسید و. برای آگاهی بیشتر می توانید علاوه بر گفت و گو با دوستان و آشنایان و تحقیق از دانشگاه ها و استادان و دانشجویان ، با مشاوران با تجربه مشاور گروپ تماس بگیرید و یا مطالب رایگان مشاوره ای موجود در این سایت را به دقت مطالعه نمایید.

برای معرفی رشته ها علاوه بر نظرات متداول ، کار جدیدی نیز انجام داده ایم . از دانشجویان برتر و فارغ التحصیلان جوان و نخبه ی رشته های مختلف خواسته ایم به معرفی رشته ی خود بپردازند . زیرا افق دید و نظر دانشجویان برتر و فارغ التحصیلان جوان و نخبه با آن چه شما می خواهید بدانید همسوتر است . که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ی زیر تماس حاصل نمایید.
در آخر بار دیگر از شما تقاضا داریم که به این 6 سوال مطرح شده با دقت فکر کنید . با خانواده و دوستان خود گفت و گو کنید و بهترین تصمیم را بگیرید . تصمیمی بگیرید که تا یکسال بعد هم آن را قبول داشته باشید.
ممکن است بخواهید ریسک کنید یا این که تصمیم بگیرید که حتما همین امسال در هر رشته ای که قبول شوید و در مراحل بعدی تحصیل (کارشناسی ارشد و دکترا) به ایده آل خود نزدیک شوید یا این که حالت میانه ای داشته باشید؛ یعنی نه خیلی اهل ریسک باشید و نه این که امسال به هر رشته ای قانع شوید . در هر صورت شما انسانی یگانه و منحصربه فرد هستید و باید بهترین تصمیم را بگیرید . با شروع زود هنگام ، با در نظر گرفتن وقت کافی ، با گفت و گوی زیاد و با تفکر عمیق ، آینده تان را برای خود بسازید .


پیروز باشید که هستید .


4.7/5 - (4 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه نکات مهم و حرفه ای انتخاب رشته که باید بدانید

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۳
نصب اپ دانش آموزی