نحوه طراحی سوالات کنکور

نحوه طراحی سوالات کنکور 99  ، 

جهت مشاوره در زمینه نحوه طراحی سوالات کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 اعلام شد : رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌‌هایی به وزرای علوم، بهداشت و سرپرست وزارت آموزش و پرورش، از آنان خواست با پرهیز از هرگونه تصمیم گیری تنش‌زا ، آزمون سراسری 1401 نیز مثل امسال بدون در نظر گرفتن تأثیر قطعی معدل یک سال برگزار شود.

کنکور 1401 بدون اعمال تاثیر قطعی معدل,تاثیر قطعی معدل 1401,کنکور 1401,کنکور 1401 سازمان سنجش,کنکور 1401 برای نظام قدیم ها,سرنوشت کنکور 1401 ,کنکور 1401 تجربی,کنکور 1401 نظام قدیم,نحوه برگزاری کنکور 1401,منابع کنکور تجربی 1401,حق انتخاب کنکور 1401

نحوه طراحی سوالات کنکور 99 ،

سر فصل ها

کنکور 1401 چگونه است؟

سرنوشت کنکور 1401
تاثیر معدل در کنکور 1401
برنامه ریزی کنکور 1401
بودجه بندی کنکور 1401
منابع کنکور 1401
مشاوره کنکور 1401


نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : چگونگی برگزاری کنکور 1401 نیز احتمالا همانند سال های اخیر است، هر چند مجلس و شواری عالی انقلاب فرهنگی به دنبال این مورد هستند که در طرحی با عنوان ساماندهی و حذف کنکور از کنکور 1401 تغییراتی را در شیوه برگزاری اعمال کنند، اما با توجه به شرایط پیش بینی می شود کنکور سال 1401 نیز همانند کنکور سال های گذشته برگزار شود.

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : کنکور سراسری 1401 در واقع اولین کنکوری است که پس از این تغییرات بر مبنای کتاب های درسی جدید برای همه داوطلبان برگزار می شود و این مسئله برای متقاضیانی که با کتاب های نظام قدیم فارغ التحصیل شده اند و حال داوطلب شرکت در کنکور 1401 هستند سردرگمی بوجود می آورد .

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده ، طراحی سولات کنکور 1401 به یک صورت و آن هم بر اساس منابع نظام جدید است . یعنی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ تنها یک نوع سوال از کتاب های نظام جدید ( کتاب های پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم ) برای همه متقاضیان شرکت در کنکور سراسری اعم از نظام قدیم و نظام جدید طراحی می شود .

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : چند سالی است که سازمان سنجش ، بحث تاثیر معدل در کنکور سراسری را مطرح کرده است . به طور حتم می توان گفت تاثیر معدل ( قطعی ، مثبت ؟ ) در کنکور ۱۴۰۱ برای شرکت کنندگان به دغدغه ای بزرگ تبدیل شده است . دارندگان دیپلم نظام جدید یا قدیم و پیش دانشگاهی رشته های انسانی ، ریاضی ، تجربی و علوم و معارف اسلامی که یک یا چند درس خود را به صورت امتحان نهایی ، سراسری یا کشوری داده اند ، مشمول تاثیر معدل در کنکور سراسری می باشند .

از آنجایی که در آزمون نظام جدید که سه ساله است حجم دروس نسبت به نظام قدیم که چهار ساله بوده کمتر شده و مطالب به نسبت روان‌تر و راحت‌تر شده و افراد ترجیح می‌دهند که خود را با مطالعه کتب جدید هماهنگ کنند بنابراین با کم‌شدن متقاضیان ثبت‌نام در کنکور نظام قدیم، خود به خود کنکور به سمت برگزاری تک آزمون فقط به صورت نظام جدید پیش می‌رود!

تاثیر معدل در کنکور 1401 مثبت یا قطعی؟

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : هر سال ده هزار نفر در گروه آزمایشی تجربی معدل کتبی بالای 19 و نزدیک به 20 دارند و توقع تاثیر معدل در کنکور 1401 را دارند و عده‌ای با معدل کم که نگران تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۱ هستند؛ اما اگر تاثیر معدل به صورت مثبت باشد هم گروه معدل بالا راضی خواهند بود و هم گروه معدل پایین از تاثیر منفی متضرر نشده‌اند و هر دو دسته را راضی نگه خواهد داشت. قرار بود تاثیر معدل در سال 98 به صورت 30 درصد قطعی باشد که مورد اعتراض واقع شد. اعتراض نتیجه داد و در نهایت تاثیر معدل به صورت 30 درصد مثبت اعمال شد که احتمالا این روند در سال 99 و کنکور 1401 نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

اگر شما از آن دسته معدل داغون‌هایی هستید که حتی نمی‌توانید با سوابق تحصیلی در پذیرش بدون آزمون شرکت کنید و با امید و تلاش فراوان سعی در جبران با شرکت در آزمون سراسری را دارید تاثیر منفی معدل ممکن است حاصل زحمات شما را خنثی کند؛ بنابراین سعی کنید از حق اعتراض خود غافل نشوید که حتما تاثیر گذار خواهد بود.

سوالات کنکور ۱۴۰۱

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : سوالات کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود؟ سوالات کنکور ۱۴۰۱ مانند سال‌های اخیر است. داوطلبان باید به دو دفترچه شماره ۱ و ۲ برای درس‌های عمومی و تخصصی پاسخ دهند. تمامی این سوالات بر اساس منابع نظام جدید و پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم هستند. سوالات کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود؟ جواب این سوال به طور کامل در قسمت زیر توضیح داده شده است:

سوالات درس‌های عمومی در کنکور ۱۴۰۱

ادبیات فارسی

تعداد سوالات ادبیات فارسی: ۲۵ سوال
سوالات ادبیات فارسی: سوال ۱ – سوال ۲۵
مدت زمان پاسخگویی به سوالات ادبیات: ۱۸ دقیقه

عربی

تعداد سوالات عربی: ۲۵ سوال
سوالات عربی: سوال ۲۶ – سوال ۵۰
مدت زمان پاسخگویی به سوالات عربی: ۲۰ دقیقه

دین و زندگی

تعداد سوالات دین و زندگی: ۲۵ سوال
سوالات دین و زندگی: سوال ۵۱ – سوال ۷۵
مدت زمان پاسخگویی به سوالات دین و زندگی: ۱۷ دقیقه

زبان انگلیسی

تعداد سوالات زبان انگلیسی: ۲۵ سوال
سوالات زبان انگلیسی: سوال ۷۶ – سوال ۱۰۰
مدت زمان پاسخگویی به سوالات زبان انگلیسی: ۲۰ دقیقه

سوالات درس‌های تخصصی در کنکور ۱۴۰۱

زمین شناسی

تعداد سوالات زمین شناسی: ۲۵ سوال
سوالات زمین شناسی: سوال ۱۰۱ – سوال ۱۲۵
مدت زمان پاسخگویی به سوالات زمین شناسی: ۲۰ دقیقه

ریاضی

تعداد سوالات ریاضی: ۳۰ سوال
سوالات ریاضی: سوال ۱۲۶ – سوال ۱۵۵
مدت زمان پاسخگویی به سوالات ریاضی: ۴۷ دقیقه

زیست شناسی

تعداد سوالات زیست شناسی: ۵۰ سوال
سوالات زیست شناسی: سوال ۱۵۶ – سوال ۲۰۵
مدت زمان پاسخگویی به سوالات زیست شناسی: ۳۶ دقیقه

فیزیک

تعداد سوالات فیزیک: ۳۰ سوال
سوالات فیزیک: سوال ۲۰۶ – سوال ۲۳۵
مدت زمان پاسخگویی به سوالات فیزیک: ۳۷ دقیقه

شیمی

تعداد سوالات شیمی: ۳۵ سوال
سوالات شیمی: سوال ۲۳۷ – سوال ۲۷۰
مدت زمان پاسخگویی به سوالات شیمی: ۳۵ دقیقه

داوطلبانی که معدل داغونی دارند؛ چیکار کنند؟

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : از این رو، پیشنهاد می‌کنیم ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱ را هم فراموش نکنید؛ شما که برای کنکور خود را آماده کرده‌اید پس سعی کنید با یک تیر دو نشان بزنید و با آمادگی که کسب کردید برای ترمیم معدل خود اقدام کنید در این صورت دیگر نگران تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۱ نخواهید بود و هم سابقه درخشان‌تری را در کارنامه خود ثبت کرده‌اید که باعث افزایش اعتماد به نفس شماست.

ظرفیت پذیرش در کنکور 1401 چگونه خواهد بود؟

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : شاید این سوال در ذهن شما داوطلب گرامی شکل گرفته است که ظرفیت پذیرش نظام قدیم بیشتر خواهد بود یا نظام جدید؟ باید بدانید ظرفیت پذیرش هیچ فرقی نمی‌کند و اصلا درصدبندی نیست. از این بابت نگرانی به خود راه ندهید!

رتبه‌های برتر کنکور می‌توانند از نظام قدیم و یا نظام جدید باشند زیرا هیچ درصد‌بندی برای ظرفیت پذیرش داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید صورت نگرفته و کاملا حالت رقابتی خواهد داشت، عادلانه‌ترین حالت ممکن!

آیا قیف کنکور پزشکی واژگون می‌شود؟!

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : در ایران برای ورود به رشته پزشکی باید از دهانه باریک قیف کنکور وارد شوید ولی از آن سو راحت خارج می‌شوید‌، هیچ دانشجوی رشته پزشکی نیست که موفق به اخذ مدرک پزشکی نشده باشد اما در برخی کشورها دقیقا عکس ایران است. برای ورود به رشته پزشکی از دهانه پهن قیف وارد می‌شوند اما خروجی دانشگاه رشته پزشکی مانند گذشتن از دهانه باریک قیف با آزمون همراه است!

وقتی ظرفیت کل رشته پزشکی در تمامی دوره‌های روزانه، ظرفیت مازاد و پردیس بین الملل جمعا حدود 5000 نفر بیشتر نیست اما سالانه بیش از پانصد هزار نفر برای کسب رتبه برتر و قبولی در رشته تاپ پزشکی به رقابت می پردازند یعنی فقط یک درصد امکان قبولی و خارج شدن از آزمون دشوار کنکور و دهانه بسیار باریک این قیف را خواهند داشت!

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : برعکس در دانشگاه‌های معروف دنیا در رشته پزشکی داوطلبان بدون هیچ آزمونی و بسیار آسان پذیرش می‌شوند اما پس از خواندن چهار سال درس تئوری رشته پزشکی، آزمونی همانند کنکور برگزار می‌شود که در آن آزمون فقط کسانی به مرحله بعد و پزشک شدن دست خواهند یافت که بتوانند حداقل نمره 80 از 100 را کسب نمایند!
یادداشت: اینکه آیا مزیت این الگوی وارونه آنقدر بیشتر از معایب کنکور در این رشته است که بتوان برای ورودی در رشته پزشکی از این الگو استفاده کرد، نیاز به نظر کارشناسی شده دارد.

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : اما آنچه مسلم است حتی اگر کنکوری نباشد و به تعداد داوطلبان امکان پذیرش وجود داشته باشد به نظر شما آیا صحیح است به همه مجوز طبابت و اجازه کار داده شود؟ آیا نیاز به تست تعهد و اخلاق در این رشته که با جان انسان‌ها سرو‌کار دارد نیست؟! بنابراین سخت‌گیری در خروجی دانشگاه‌های رشته پزشکی به نظر منطقی‌تر است؛ آیا صرف داشتن هوش بالا و گذشتن از سد کنکور کافی است و می‌تواند تضمین و تعهد اخلاقی برای یک داروساز ایجاد کند که از علم و تخصصش در راه نا صحیح لابراتوار مواد استفاده نکند؟!

احتمال اینکه در کنکور 1401 قیف ورودی کنکور رشته پزشکی وارونه شود، زیاد نیست با اینکه سرو ته کردن این قیف در ایران شرایط خاص خودش را می‌طلبد. که در تلویزیون هم در این مورد بحث‌هایی شده است و دکتر مجید حسینی یکی از طرفداران افزایش ظرفیت قبولی کنکور ۱۴۰۱ بودو به خوبی از این موضعی که داشت، دفاع کرد.

اما امکان ارائه دروس تئوری چهار ساله نیاز به امکانات خاصی ندارد و حتی دانشگاه پیام نور هم راحت می‌تواند پذیرش داشته باشد کما‌اینکه در سالیان اخیر سهم عمده‌ای در بالا‌بردن سهمیه پذیرش خصوصا در رشته های بدون آزمون داشته است!

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : در بحث اشتغال هم مگر برای همین پنج هزار نفر ظرفیت پذیرش شده، اشتغال به کارشان تضمین شده است که برای ظرفیت بالاتر نباشد؟ مگر برای رشته‌های تاپ مهندسی پیام نور برای تمامی فارغ التحصیلان فکر اشتغال شده بود که بدون کنکور پذیرش شد؟ از آنجا که حدود نیمی از متقاضیان پزشکی خانم‌ها هستند و در صورتی که نتوانند در آزمون 80 از 100 موفق شوند، چیزی را ازدست نمی‌دهند.

از طرفی همه علاقه‌مندان امکان اینکه خود را بیازمایند و دانشجوی رشته پزشکی شوند را خواهند داشت و اصلا فشاری روانی که الان برای ورود به این رشته روی داوطلبان است کاملا برداشته خواهد شد! و به جای اینکه چهار سال از عمر خود را صرف خواندن دروس تکراری دبیرستان و تکنیک‌های تست زنی پشت کنکوری کنند پایه تئوری علم پزشکی را آموخته‌اند کاش دولتمردان کمی بیشتر به فکر این همه متقاضی معدل بالا برای رشته پزشکی می‌بودند! حیف علاقه و استعداد ایرانی است که در پشت سدی به نام کنکور رنگ ببازد!
اگر سعی کنید در رشته‌ای دیگری غیر از پزشکی به تحصیل بپردازید به مراتب بهتر از ماندن پشت سد کنکور است تا به انتظار معجزه یا شانسی برای باز شدن این سد باشید!

تنها رشته پزشکی است که جایگزین مناسب برای تفکیک دانش آموزان برتر به جز کنکور ندارد چرا که هزاران نفر معدل 20 و نزدیک 20 دارند که نمی‌شود صرفا بر اساس سوابق تحصیلی این داوطلبان را برای ورود به رشته پزشکی تفکیک کرد که البته به دلیل اینکه رشته پزشکی جز تخصص، نیاز به تعهد نیز دارد باید راه کار بهتری اندیشیده شود!

بودجه بندی کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود ؟

بودجه بندی ادبیات کنکور نظام جدید

بخش واژگان: ۳ سوال
بخش املا: ۳ سوال
بخش زبان فارسی: ۵ سوال
بخش تاریخ ادبیات: ۱ سوال
بخش آرایه‌های ادبی: ۴ سوال
بخش قرابت معنایی: ۹ سوال

بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید

بخش ترجمه: ۱۰ سوال
بخش مفهوم لغات: ۱ سوال
بخش درک مطلب: ۴ سوال
بخش تحلیل صرفی: ۳ سوال
بخش حرکت گذاری: ۱ سوال
بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف: ۱ سوال
بخش قواعد: ۵ سوال

بودجه بندی دین و زندگی کنکور نظام جدید

بخش آیات و روایات: ۱۱ سوال
بخش متن کتاب درسی: ۹ سوال
بخش اشعار و حدیث: ۵ سوال

بودجه بندی زبان انگلیسی کنکور نظام جدید

بخش لغات: ۸ سوال
بخش گرامر: ۴ سوال
بخش کلوز تست: ۵ سوال
بخش درک مطلب: ۸ سوال

بودجه بندی ریاضی کنکور نظام جدید

بخش مجموعه، الگو و دنباله: ۱ سوال
بخش توان‌های گویا و عبارت‌های جبری: ۰ سوال
بخش معادله و نامعادله: ۳ سوال
بخش هندسه: ۴ سوال
بخش تابع: ۲ سوال
بخش مثلثات: ۴ سوال
بخش توابع نمایی و لگاریتم: ۲ سوال
بخش حد و پیوستگی: ۴ سوال
بخش مشتق: ۴ سوال
بخش کاربرد مشتق: ۲ سوال
بخش شمارش: ۱ سوال
بخش احتمال: ۲ سوال
بخش آمار: ۱ سوال

بودجه بندی زیست شناسی کنکور نظام جدید

پایه دهم:۱۷ سوال
پایه یازدهم: ۱۷ سوال
پایه دوازدهم: ۱۶ سوال

بودجه بندی فیزیک کنکور نظام جدید

بخش فیزیک و اندازه‌گیری: ۱ سوال
بخش کار، انرژی و توان: ۲ سوال
بخش ویژگی‌های فیزیک مواد: ۲ سوال
بخش دما و گرما: ۳ سوال
بخش الکتریسیته ساکن: ۳ سوال
بخش جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم: ۳ سوال
بخش مغناطیس و القای الکترومغناطیس: ۳ سوال
بخش حرکت بر خط راست: ۳ سوال
بخش دینامیک: ۳ سوال
بخش نوسان و امواج: ۴ سوال
بخش آشنایی با فیزیک اتمی و هسته‌ای: ۳ سوال

بودجه بندی شیمی کنکور نظام جدید

شیمی پایه دهم: ۸ سوال
شیمی پایه یازدهم: ۱۴ سوال
شیمی پایه دوازدهم: ۱۳ سوال

منابع کنکور ۱۴۰۱

داوطلبان و دانش‌آموزانی که به دنبال پاسخ کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود هستند، کنکور ۱۴۰۱ کاملا بر اساس منابع نظام جدید است. داوطلبان برای کنکور ۱۴۰۱ باید منابع پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه کنند. اگر با سوال منابع کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود روبه‌رو هستید، بهتر است قسمت زیر را مطالعه کنید:

منابع کنکور عمومی ۱۴۰۱

ادبیات فارسی

فارسی پایه دهم
فارسی پایه یازدهم
فارسی پایه دوازدهم

عربی

عربی پایه دهم
عربی پایه یازدهم
عربی پایه دوازدهم

دین و زندگی

دین و زندگی پایه دهم
دین و زندگی پایه یازدهم
دین و زندگی پایه دوازدهم

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی پایه دهم
زبان انگلیسی پایه یازدهم
زبان انگلیسی پایه دوازدهم

زمین شناسی

زمین شناسی پایه دهم

ریاضی

ریاضی پایه دهم
ریاضی پایه یازدهم
ریاضی پایه دوازدهم
زیست شناسی

زیست شناسی پایه دهم
زیست شناسی پایه یازدهم
زیست شناسی پایه دوازدهم

فیزیک

فیزیک پایه دهم
فیزیک پایه یازدهم
فیزیک پایه دوازدهم

شیمی

شیمی پایه دهم
شیمی پایه یازدهم
شیمی پایه دوازدهم

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود ؟

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود؟ این سوال همیشه ذهن داوطلبان را درگیر می‌کند. سازمان سنجش هنوز اطلاعات دقیقی در مورد تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ اعلام نکرده است. اما تاثیر معدل در کنکور سال‌های گذشته به صورت زیر بوده است:

تاثیر معدل برای داوطلبان نظام جدید برابر با ۳۰ درصد تاثیر مثبت است
تاثیر معدل برای داوطلبان با مدرک پیش دانشگاهی از سال ۹۱ به بعد برابر با ۵ درصد تاثیر مثبت است
تاثیر معدل برای داوطلبان با مدرک دیپلم از سال ۸۴ به بعد برابر با ۲۵ درصد تاثیر مثبت است

برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۱ تجربی

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : داوطلبان و دانش‌‌آموزان گروه تجربی باید با یک برنامه‌ریزی دقیق خود را برای کنکور آماده کنند. اگر می‌خواهید عملکرد مناسبی در کنکور تجربی در سال ۱۴۰۱ داشته باشید باید مباحث مهم کنکور را با دقت زیادی مطالعه کنید. برنامه ریزی مناسب برای کنکور نه تنها یک مسیر مناسب به داوطلب نشان می‌دهد بلکه مسیر را تا موفقیت آسان‌تر می‌کند. مباحث مهم کنکور تجربی در سال ۱۴۰۱ می‌توانند مهم‌ترین دلیل برای کسب یک رتبه مناسب باشند. اگر با سوال کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود روبه‌رو هستید دیگر نباید نسبت به این سوال نگرانی داشته باشید. ما در این مطلب تمامی نکات مهم را به شما توضیح دادیم.

آیا برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ ضروری است؟

نحوه طراحی سوالات کنکور 1401 : برنامه ریزی نه تنها در کنکور بلکه در زندگی لازم است. کنکور مانند یک پروژه است و شما مدیر این پروژه هستید. به من بگویید آیا تمام سرمایه خود را به یک مدیر پروژه بدون برنامه می‌سپارید؟

پاسخ همه شما منفی است. پس شما هم باید از خودتان یک مدیر پروژه بابرنامه‌ای بسازید. این کار سخت نیست کافی است، همه همه فعالیت‌های روزانه خود را روی کاغذ بیاورید و با توجه به اهمیت فعالیت‌ها (تَسک‌ها) زمان را تقسیم کنید. این کار ساده به نظر می‌آید ولی متاسفانه کار ساده‌ای نیست. کمتر کسی پیدا می‌شود به برنامه ریزی روزانه خود عمل کند و اونا رتبه برترهای‌ بالقوه کنکور 1401 هستند. اگر شما هم می‌خواهید یک رتبه برتر شوید و در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود تحصیل کنید؛ دبیر شوید؛ دکتر شوید؛ دندان پزشک شوید و هر آنچه علاقه دارید. گام اول برنامه ریزی کنکور 1401 است و 2 نوع برنامه باید داشته باشید و آن را در چشم انداز کوتاه مدت – میان مدت – بلند مدت اجرا کنید.
به گزارش مشاور گروپ و به نقل از خبرگزاری تسنیم، توکلی همچنین بار دیگر خواستار دادن حق انتخاب دفترچه سؤالات برای داوطلبان نظام قدیم شد.

متن این نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای دکتر منصور غلامی؛ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

برادر ارجمند جناب آقای دکتر سعید نمکی؛ وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برادر ارجمند جناب آقای دکتر سید جواد حسینی؛ سرپرست محترم وزارت آموزش‌وپرورش

سلام علیکم

پس از اعلام مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تأثیر قطعی نمرات امتحان نهایی در آزمون سراسری سال 98، دیده‌بان شفافیت و عدالت به تقاضای ده‌ها هزار داوطلب کنکور که به این مصوبه اعتراض داشتند، موضوع را بررسی و ناعادلانه بودن آن را تأیید کرد؛ همچنین در مورد پیامدهای خطیر اجتماعی و امنیتی آن هشدارهای لازم را به مسئولان مربوط اعلام داشت. دیدار با وزیر وقت آموزش‌وپرورش، نامه بیش از 170 نماینده مجلس در اعتراض به این مصوبه، صدور بیانیه دیده‌بان، نامه‌نگاری با رئیس دفتر ریاست محترم جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی، از جمله این اقدامات بود. این اقدامات نهایتاً به لغو تأثیر قطعی معدل در آزمون سراسری 98 انجامید.

با توجه به اینکه امسال میزان پوشش امتحانات نهایی نسبت به سال 97 تغییر مثبت نداشته و حتی برگزاری امتحانات استاندارد، از دو سال به یک سال تقلیل یافته است، تمام دلایل ناعادلانه بودن تأثیر قطعی معدل در کنکور 98، در کنکور سال 99 نیز به قوت خود باقی است. همان‌گونه که آگاه هستید، مجلس در حال بررسی پیش‌نویس طرحی برای شیوه جدید سنجش و پذیرش دانشجو است و احتمالاً سال 99 آخرین سال برگزاری کنکور به شیوه فعلی خواهد بود، بنابراین مقتضی است شورای سنجش و پذیرش دانشجو در این یک سال باقی‌مانده از قانون فعلی، از هر گونه تصمیم تنش‌زا و حساسیت‌برانگیز مانند تأثیر قطعی معدل (به هر میزان) که باعث درگیری مجدد مجلس با این موضوعات خواهد شد جلوگیری به عمل آورد و کنکور 1400 نیز مانند سال قبل با تأثیر مثبت معدل برگزار شود.

ضمناً خواهشمندیم مطالبه حق انتخاب دفترچه سؤالات برای داوطلبان نظام قدیم که طی نامه‌ای رسمی به رئیس محترم شورای سنجش و آموزش تقدیم شده است نیز بررسی شود.

با احترام

احمد توکلی_رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت

منابع جدید و تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۹۹ و ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود؟

نحوه طراحی سوالات کنکور 1400 ، در کنکور سال های گذشته از کتاب های درسی دوم و سوم دبیرستان، پیش دانشگاهی و همچنین فیزیک اول دبیرستان سوال طرح شده و منابع کنکور ۹۷ و همچنین منابع کنکور ۹۸ نظام قدیم هم همین کتاب ها بودند.

اما در کنکور ۹۸ و ۹۹ و ۱۴۰۱ برای داوطلبان نظام جدید از دروس دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان سوال طرح میشه. شاید برای داوطلبان نظام قدیم و پشت کنکوری های نظام قدیم که نتونستن در رشته و دانشگاه دلخواهشون قبول بشن این سوال پیش بیاد که اگر برگزاری دو کنکور مجزا برای نظام قدیم و نظام جدید در سال های بعد منتفی بشه و فقط یک کنکور طبق کتاب های درسی نظام جدید برگزار بشه، تغییر کتاب های درسی برای کنکور ۹۹ و ۱۴۰۱ چقدره و آیا این افراد با توجه به تغییر منابع میتونن در کنکور ۹۹ و ۱۴۰۱ یا سال های بعد شرکت کنن و موفق بشن؟

نحوه طراحی سوالات کنکور 1400 ، با نگاه کلی به تغییر کتاب های نظام جدید می بینیم که تغییر کتاب های درسی دبیرستان خیلی زیاد نبوده و چارچوب اصلی مطالب تقریبا همون مطالب کتاب های درسی نظام قدیم هستند. اما به این معنی نیست که داوطلبان نظام جدید از کتاب های کمک درسی یا فیلم و دی وی دی های کنکور ۹۹ نظام قدیم استفاده کنند زیرا این منابع تغییراتی داشته و بعضی مباحث حذف یا اضافه شده.

نحوه طراحی سوالات کنکور 1400 ، به عنوان مثال، در درس زیست شناسی مباحثی مثل گوارش، قلب، دفع مواد زائد، گازهای تنفسی و … که در کتاب درسی زیست دوم دبیرستان نظام قدیم وجود داشت با شباهت نسبی در کتاب زیست شناسی دهم نظام جدید تکرار شده اما بعضی نکات حذف یا اضافه شدن و بعضی اسم ها فارسی شدن که البته در اکثر موارد معادل لاتین این اصطلاحات هم در کتاب ذکر شده.

نحوه طراحی سوالات کنکور 1400 ، در تمام دروس رشته تجربی، ریاضی و انسانی تغییرات تقریبا در همین حد بوده اما باز هم تاکید می کنیم داوطلبان هر نظام آموزشی از منابع (کتاب یا فیلم آموزشی) ویژه خودشون استفاده کنند و به ویژه داوطلبان نظام جدید صرفا به استفاده از منابع نظام قدیم اکتفا نکنند.

چگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 1400

نحوه طراحی سوالات کنکور 1400 ، همان گونه که در بخش قبل توضیح داده شده منبع اصلی طراحی سوالات کنکور سراسری 1400 از کتاب های نظام جدید پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم در رشته های ریاضی و تجربی و انسانی می باشد و از کتاب های نظام قدیم هیچگونه سوالی در کنکور سراسری 1400 مطرح نمیگردد و تمامی داوطلبان نظام قدیم جدید برای مطالعه کنکور سراسری 1400 لازم است که کتاب های درسی نظام جدید را مطالعه نمایند.


آیا منابع کنکور نظام قدیم با نظام جدید متفاوت است؟

طراحی سوالات کنکور سراسری 1400 از کتاب های نظام جدید پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم در رشته های ریاضی و تجربی و انسانی می باشد و از کتاب های نظام قدیم هیچگونه سوالی در کنکور سراسری 1400 مطرح نمیگردد.

تغییر کتب درسی در کنکور 1400 و 1401 چه میزان است؟

با نگاه کلی به تغییر کتاب های نظام جدید می بینیم که تغییر کتاب های درسی دبیرستان خیلی زیاد نبوده و چارچوب اصلی مطالب تقریبا همون مطالب کتاب های درسی نظام قدیم هستند.

سوالات خود را چگونه مطرح کنیم؟

با مراجعه به وبسایت ما میتوانید سوالات خود را مطرح کنید.

در صورتیکه در مورد نحوه طراحی سوالات کنکور 1400 ، نیاز به اطلاعات بیشتر دارید می توانید با کارشناسان تحصیلی ما در “مشاور گروپ” تماس بگیرید و اطلاعات کامل تر را از آنها بخواهید.

9099071613

( ویژه سراسر کشور )

(بدون کد و با تلفن ثابت تماس بگیرید)

.در صورت اشغال بودن خطوط، چندین بار شماره گیری را تکرار کنید.
.با مجوز رسمی و دارای مشاوران با تجربه و متخصص.

3.6/5 - (19 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه نحوه طراحی سوالات کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
  1. زهرا

    واقعا خیلی آشغالن
    سوالا وحشتناااک بووود

    پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.