طرح وکالت بدون آزمون

نحوه دریافت پروانه وکالت بدون آزمون

جهت مشاوره در زمینه طرح وکالت بدون آزمون

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نحوه دریافت پروانه وکالت بدون آزمون به گفته ی رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران ، سه گروه زیر هستند که می‌توانند بدون شرکت در آزمون وکالت پروانه وکالت خود را اخذ کنند.

شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون

همانگونه که اطلاع دارید امتحان دادن برای ورود به کار وکالت از زمان‌های گذشته عمل مرسومی بوده و افرادی که قصد وکالت داشتند با آزمون‌های مختلف صلاحیتشان باید بررسی می‌شد.

امروزه نیز هر ساله اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران‌ (اسکودا) آزمونی را با عنوان آزمون وکالت برگزار می‌کند و افرادی که دارای مدرک کارشناسی به بالای دانشگاهی و یا معادل آن در حوزه‌های علمیه هستند در رشته‌های قضایی و حقوقی در آن شرکت می‌کنند.

آزمونی که پس از قبولی در آن تازه راه اصلی و طولانی داوطلبین وکالت برای رسیدن به هدفشان شروع می‌شود.

چه کسانی می‌توانند بدون آزمون پروانه وکالت بگیرند؟

طرح جدید مجلس  برگرفته از ماده ی 6 طرح آموزش و پذیرش وکالت ، به دنبال تقدیم پروانه وکالت بدون آزمون به چه کسانی است؟ در این طرح آمده است:

افراد زیر بدون شرکت در آزمون ورودی و با گذراندن نیمی از دوره کارآموزی وکالت خود، می توانند پروانه وکالت پایه یک خود را اخذ کنند.

 1.  اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به شرط داشتن مدرک دکتری در یکی از گرایش های رشته حقوق
 2. افرادی که پس از دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی حقوق ، حداقل سابقه 10 سال کاری متوالی یا 15 سال سابقه کار متناوب در مشاغل تخصصی حقوقی دستگاههای موضوع ماده 5 قانون مدیریت و خدمات کشوری و نیروهای مسلح اشتغال داشته اند.
 • تبصره 1: افرادی که حداقل دارای 8 سال سابقه ی فعالیت قضایی داشته باشند به شرط عدم بازنشتگی بدون شرکت در آزمون ورودی و با گذراندن نیمی از دوره کارآموزی وکالت خود، می توانند پروانه وکالت پایه یک خود را اخذ کنند.
 • تبصره2: دارندگان مدرک دکتری در یکی از گرایش های رشته حقوق که عضو هیأت علمی نیستند ، می توانند در صورت قبولی در آزمون اختبار بدون آزمون ورودی پروانه وکالت پایه 2 بگیرند.

ماده ۸ دریافت پروانه وکالت بدون آزمون

کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور طبق ماده ۸ اصلاحی ۱۳۷۳ لایحه قانونی استقلال کانون وکلا ملزم هستند به افراد مشمول بندهای چهارگانه ذیل این ماده بدون شرکت در آزمون، پروانه وکالت بدهند.

با توجه به حکم صریح قانون، کانون های وکلای دادگستری راهی برای خودداری از اعطای پروانه وکالت به این افراد ندارند و در صورت خودداری این افراد می توانند با شکایت به دادگاه عالی انتظامی قضات الزام هیات مدیره کانون وکلا به صدور پروانه وکالت را بخواهند.

به اشخاص زیر پروانه وکالت درجه اول از طرف کانون وکلاء داده میشود:

 1. به کسانیکه دارای دهسال متوالی یا پانزده سال متناوب سابقه خدمات قضائی بوده و لااقل پنج سال ریاست یا عضویت دادگاه داشته باشد‌ و سلب صلاحیت قضائی از آنها از طرف دادگاه عالی انتظامی قضات نشده باشد.
 2.  کسانیکه دارای دانشنامه لیسانس بوده و ۵ سال سابقه خدمات قضائی داشته باشند و سلب صلاحیت قضائی از طرف دادگاه عالی انتظامی از‌ آنها نشده باشد.
 3. نمایندگان مجلس شورای اسلامی با گذراندن یک دوره کامل نمایندگی که دارای لیسانس قضائی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه‌ علمیه قم و ۵ سال سابقه کار قضائی در محاکم باشند امکان استفاده از طرح وکالت طلاب بدون آزمون را خواهند داشت.
 4. کلیه کسانیکه دارای لیسانس حقوق قضائی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه علمیه قم با حداقل ۵ سال سابقه کار متوالی یا ۱۰ سال ‌متناوب در سمتهای حقوقی در دستگاههای دولتی و وابسته به دولت و نهادها و نیروهای مسلح باشند و بعد از اجرای این قانون با داشتن سی سال‌ سابقه خدمت بازنشسته شوند بدون رعایت شرط سن با انجام نصف مدت مقرر کارآموزی.

تبصره۱ - کسانی که دارای دانش نامه لیسانس بوده و سابقه دو سال خدمت قضائی داشته باشند از انجام دوره کارآموزی معاف میباشند. ولی در این ‌مورد مدت انتظار خدمت از لحاظ اخذ پروانه وکالت جزء خدمت محسوب نمیشود.

تبصره ۲ - کانون ملزم است در مورد تقاضاهای پروانه کارآموزی یا وکالت ظرف مدت شش ماه اتخاذ تصمیم نماید. ‌

متقاضیان می‌توانند کلیه سوالات و پرسش‌های خود درخصوص موارد مرتبط با نحوه دریافت پروانه وکالت بدون آزمون  و  همچنین نکات اختصاصی روز مصاحبه و مراحل پیش روی خود را از طریق شماره تماس ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۳ پی گیری نمایند. درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید همه روزه حتی تعطیلی های رسمی  از ساعت ۰۸:۰۰ لغایت ۲۴:۰۰ با کارشناسان مجرب مجموعه مشاور گروپ تماس حاصل نمایید.

سوالان متداول وکالت بدون آزمون

✔️شرایط جدید اخذ پروانه وکالت بدون آزمون چگونه است؟

✔️تمامی شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون در این مقاله به طور کامل به همراه تبصره های مربوطه ارائه شده است.

✔️ آیا وکالت طلاب بدون آزمون امکان پذیر است؟

✔️نمایندگان مجلس شورای اسلامی با گذراندن یک دوره کامل نمایندگی که دارای لیسانس قضائی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه‌ علمیه قم و ۵ سال سابقه کار قضائی در محاکم باشند امکان استفاده از طرح وکالت طلاب بدون آزمون را خواهند داشت.

✔مشاوره طرح وکالت بدون آزمون چگونه انجام می شود؟

✔️در طرح وکالت بدون آزمون، واجدین شرایط بعد از تسلیم مدارک خود ملزم به گذراندن دوره های کارآموزی می باشند که عموما ۱۸ ماه به طول می انجامد. در برخی از شرایط افراد معاف از شرکت در این دوره ها می باشند و یا با شرکت در نصف دوره کارآموزی (۹ ماه) و با شرکت در آزمون اختبار و اخذ حدنصاب های لازم، می توانند پروانه وکالت خود را اخد نمایند.

3.3/5 - (23 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه طرح وکالت بدون آزمون

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. محمد مقاتلی

  باعرض سلام و ادب و احترام؛ بنده 11 سال بعنوان کارشناس حقوقی املاک و حمایت قضایی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر دارای مدرک کارشناسی رشت حقوق مدنی خدمت کرده ام و اکنون بازنشسته شدم امکانش هست که پروانه وکالت برام صادر بشه ممنون هستم اگر عنایت فرمایید.

  پاسخ
 2. محمدی

  باسلام و خسته نباشین حقیر دارای مدرک کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد و دکترا در رشته فقه و حقوق میباشم و کارمند در شرف بازنشستگی میباشم با سابقه ایثارگری ، پروانه داور عمومی و در نهایت پنج سال سابقه کار در شورای حل اختلاف به عنوان رئیس شورا میخواستم ببینم طبق ماده ۶ تبصره ۲ قانون تسهیل وکالت میتونم بدون آزمون پروانه وکالت بگیرم و درصورت امتحان اختبار این آزمون چگونه برگزار میشود و شرایطش چگونه است و آیا این آزمون اختبار با آزمون وکالت در تعارض نیست؟؟؟

  پاسخ
 3. پژمان

  این طرح ها کاملا اشتباه و غلط هست
  فردی مثلا با دو سال تا ده سال خدمت در خدمات قضایی و ارگان های وابسته به دولت بتواند به راحتی پروانه وکالت بگیرد
  ولی افرادی که در شرکت های خصوصی با مدرک تحصیلی کارشناسی و ارشد و بعضا دکتری فعالیت می‌کنند نمی توانند برای پروانه وکالت اقدام کنند
  این تبعیض مسلم هست اگر قرار باشد این طرح اجرا شود برای همه باید یکسان باشد در غیر این صورت فارغ التحصیلان اعتراض مکتوب خود را به قوه قضائیه و دیوان عدالت مکتوب پیگیری میکنیم یا همه یا هیچ کس حق دریافت پروانه وکالت بدون آزمون ندارد

  پاسخ
 4. جمشید

  افرادی که در شورای حل اختلاف هستند حتی با داشتن مدرک تحصیلی حقوقی نباید پروانه وکالت بدون آزمون بگیرند، شما فکرش بکنید شورای حل اختلاف کارش صلح و سازش هست این افراد صرفا با مدرک تحصیلی حقوقی بتوانند پروانه وکالت بگیرند واقعا تاسف آور فاجعه هست
  به جای این طرح های بی اساس باید طرحی اجرا شود که همه افراد که در شرکت و ارگان دولتی و خصوصی فعالیت می‌کنند با داشتن موارد ذیل بتوانند پروانه وکالت بگیرند
  ۱: سابقه فعالیت موثر در امور حقوقی ارگان یا شرکت دولتی و خصوصی
  ۲: تعهد بر اتمام دوره کارآموزی دو ساله زیر نظر وکیل
  مورد تایید کانون وکلا
  ۳: اجرای حداقل پیگیری دو پرونده حقوقی موثر زیر نظر وکیل مورد تایید کانون وکلا و کسب حداقل نمره قبولی
  ۴: پروانه وکالت از پایه ۳ و بعد از دو سال ارتقا آن

  پاسخ
 5. درویشی

  باسلام
  بنده 14سال هست در سازمان تعزیرات حکومتی با سمت مدیردفترشعبه اول تجدیدنظر هستم که مدرک کارشناسی اینجانب رشته الهیات فقه ومبانی حقوق می باشد آیا می توانم پروانه وکالت بگیرم یا بعدازبازنشتگی می توانم وکیل بشوم .

  پاسخ
 6. حسن

  باسلام
  بنده 14سال هست در سازمان تعزیرات حکومتی با سمت مدیردفترشعبه اول تجدیدنظر هستم که مدرک کارشناسی اینجانب رشته الهیات فقه ومبانی حقوق می باشدو کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی هست. آیا می توانم پروانه وکالت بگیرم یا بعدازبازنشتگی می توانم وکیل بشوم .

  پاسخ
 7. جمشید

  سلام.بنده تمام شرایط بند دال ماده ۸ را داشتم.۶ سال متوالی کارشناس حقوقی ادارات.مضافا ۱۲ سال رییس شعبه شورای حل اختلاف.۲ سال مشاور حقوقی و مذهبی دادگستری در پرونده های طلاق و بازنشسته.اما کانون به دلیل عنوان رشته بنده که فقه و مبانی حقوق بود مخالفت کرد.راهنمایی بفرماییدمتشکرم.

  پاسخ
 8. مرتضی

  سلام ایادارندگان مدرک لیسانس فقه و حقوق بشرط داشتن سایر شرایط هم می توانند پروانه وکالت بدون ازمون دریافت نمایند یا خیر؟؟؟ با تشکر

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

نصب اپ دانش آموزی