2 دیدگاه

 1. محمدامین رضایی منش

  سلام ببخشید چند سوال داشتم
  1.برای قرابت معنایی فارسی ، فقط تست زنی کفایت میکنه ؟ اگه بخایم این مبحثو خلاصه کنیم چجوری باید خلاصش کنیم ؟
  2.در مدت زمانی که میخایم مطالعه و خلاصه هامون رو تکمیل کنیم چقدر از زمان رو باید به تست زنی اختصاص بدیم ؟ ممنون

  پاسخ
  1. user3

   سلام این سوال جزو پرتکرارترین سوال داوطلبان هست که اینجا بهترین تکنیک رو میگم حتما امتحان کنید و در آزمون های آزمایشی پیاده سازی کنید :
   تست زدن کافی هست و خلاصه برداری در قرابت معنایی، معنی نداره ! ولی سعی کنید هر روز تست بزنید چون قرابت معنایی یک مهارته که باید با تست زیاد زدن در ذهن شما شکل بگیره. حتی بیت هایی که برای آرایه هستند رو از نظر مفهومی بررسی کنید.
   دقت کنید برخی از کتاب های بازار سعی کرده اند برای قرابت معنایی فرمول و روش ارایه دهند مثلا اگر فلان کلمه بود فلان معنی را می دهد و … . متاسفانه برخی از دانش آموزان نیز آن ها را حفظ می کنند. در قرابت معنایی هرکسی چیزی را بخواهد حفظ کند به ضررش تمام می شود و آنقدر شعرها متنوع هستند که قاعده ای جز زیاد کار کردن روی آن اثر ندارد.
   خود من با شاگردانم اینطوری کار می کنیم که هر روز آن ها بیت هایی که به آن ها می دهم را مفهوم شان را بیان می کنند و من با تمرین روی غلط های مفهومی شان کمک می کنم کم کم ذهن شان برای بیرون کشیدن مفهوم شکل بگیرد و درک درستی از شعر پیدا کنند.
   کاملا کار مهارتی است. اگر هر روز 10 بیت را مفهوم یابی کنید بعد از گذشت مدت کوتاهی روی این بخش مسلط می شوید. بنابراین از حفظ کردن این جور جزوات که اگر فلان کلمه بود آنطور شود و… دوری کنید.
   اشتباه دیگر اینکه برخی ها نشسته و قرابت های کتاب را حفظ می کنند. بیت های کنکور همیشه خارج از کتاب است و خیلی خیلی کم پیش می آید که بیت از کتاب باشد پس شما باید بتوانید روی هر نوع بیتی مسلط باشید.
   2. سوال دوم شما رو درک نمی کنم چون این مدل از سوالات اصلا جایی در برنامه ریزی ندارد. چند دقیقه تست بزنم؟ تست نزنم؟ یکی در میان بزنم؟ پنج تا پنج تا بزنم؟ این ها همگی من درآوردی هستند.
   شما موظف هستید هر چیزی را که خواندید چرخه مرور و تستش را تشکیل دهید و تا روز کنکور سوادتان را بالا نگه دارید. لطفا لطفا خود را از این نوع افکار نجات دهید. موضوعاتی مثل اینکه اختصاصی ها را فردای روز مطالعه عمومی ها را سه روز بعد از مطالعه تست بزنید. از تخصصی ها 20 تست برای آموزش و 50 تست برای سرعتی و 70 تست برای تسلط و 30 تست برای جمع بندی بزنید و…
   باور کنید این ها همگی من در آوردی است که هرکسی هرچیزی دلش خواسته برای خودش ساخته است. برخی ها می خواهند خلاقیت خود را در برنامه ریزی نشان دهند و بگویند ببنید چقدر برنامه من باحال است و همه چیز دقیق است. این حرف ها را دور بریزید که هیچکدام پایه علمی ندارند و همگی من درآوردی های جو کنکور است.
   شما هرچیزی خواندی چرخه مرور و تستش را بچین و در طول سال با این چرخه ها + چرخه رفع اشکال موظف هستید سواد خود را حفظ کرده و آن را بالا بکشید و تست های غلط را به درست تبدیل کنید. پیروز باشید. علیزاده کارشناس انتخاب رشته

   پاسخ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*