نحوه برگزاری جلسات دفاع دکتری دانشگاه آزاد

نحوه برگزاری جلسات دفاع دکتری دانشگاه آزاد

جهت مشاوره در زمینه نحوه برگزاری جلسات دفاع دکتری دانشگاه آزاد

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

جزئیات نحوه برگزاری جلسات دفاع دکتری دانشگاه آزاد برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نیمسال اول سال تحصیلی 1402 – 1403 به صورت رسمی اعلام شد.

نحوه برگزاری جلسات دفاع دانشجویان تحصیلات تکمیلی

به گزارش  مشاور گروپ برگرفته از خبر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر جواد علمائی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی «دستورالعمل نحوه برگزاری جلسات دفاع دکتری دانشگاه آزاد در نیمسال اول 1402 – 1403» را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان ها ابلاغ کردند.

به استناد راه‌کنش‌ها و اقدامات مندرج در سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر تکمیل، کیفیت‌بخشی و ارزش‌افزایی دستاوردهای پژوهشی و  با توجه به تقویم آموزشی سال تحصیلی 1402 – 1403، به منظور مساعدت با دانشجویان درخصوص برگزاری جلسات دفاع دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی، «دستورالعمل نحوه برگزاری جلسات دفاع دکتری دانشگاه آزاد در نیمسال اول 1402 – 1403» ابلاغ شده است.

براساس بندهای این دستورالعمل، برگزاری جلسات دفاع دانشجویان کارشناسی ارشد، مشروط به تأیید شورای گروه آموزشی مربوط، استادان راهنما و مشاور مبنی بر برآورده شدن اهداف پروپوزال و ثبت اطلاعات پایان‌نامه در سامانه پژوهشیار و با رعایت سایر مقررات آموزشی و پژوهشی تا تاریخ 1402/11/30 امکان‌پذیر است.

همچنین نحوه برگزاری جلسات دفاع دکتری دانشگاه آزاد تخصصی (PhD) مشروط به تأیید شورای گروه آموزشی مربوط، استادان راهنما و مشاور مبنی بر برآورده شدن اهداف پروپوزال و ثبت اطلاعات رساله در سامانه پژوهشیار و با رعایت سایر مقررات آموزشی و پژوهشی استثنائاً تا تاریخ 1402/12/18 بلامانع است.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی مشمول نظام وظیفه می‌توانند تا پایان مهلت قانونی مأخوذه از سازمان نظام وظیفه و حداکثر تا تاریخ 1402/11/30 از پایان‌نامه/ رساله  دفاع کنند.

لازم به ذکر است برگزاری جلسات دفاع، بدون احتساب در سنوات تحصیلی و پرداخت شهریه ترم جدید بوده و نمره/ ارزیابی کیفی پایان‌نامه/ رساله در کارنامه نیمسال اول 1402 – 1403 دانشجو درج خواهد شد.

بخشنامه جدید پیش دفاع دکتری دانشگاه آزاد

بخشنامه جدید پیش دفاع دکتری دانشگاه آزاد و پیش‌دفاع دانشجویان دکتری به گفته دکتر محمد علی‌اکبری مشاور رئیس دانشگاه و مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی از ابلاغ متمم خبر داد: در پی جلسه دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با جمعی از نمایندگان دانشجویان دکتری این دانشگاه پس از جمع‌بندی مطالب، درخواست‌های مطرح شده در جلسه‌ای با حضور رئیس و قائم مقام دانشگاه، مدیران پژوهشی معاونت‌های «علوم‌انسانی و هنر» و «علوم، مهندسی و کشاورزی) مورد بررسی نهایی و تصمیم‌گیری قرار گرفت.

در نهایت به منظور تسهیل در فرآیند دفاع و پیش‌دفاع متمرکز دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی، متمم بخشنامه 79534/10 از سوی رئیس دانشگاه ابلاغ شد.

مشاور رئیس دانشگاه و مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: در بخشنامه جدید پیش دفاع دکتری دانشگاه آزاد تأکید شده که به دلیل تداوم شرایط شیوع کرونا در کشور و به‌منظور تسهیل در فرآیند دفاع دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجو برای انجام دفاع و تسویه حساب، می‌تواند حداقل 5 امتیاز پژوهشی لازم را از هر یک از مستندات پژوهشی مستخرج از رساله دکتری خود، (مطابق با جدول 2 مندرج در بخشنامه 79534/10 مورخ 98/12/7 ) تأمین کند. براساس تبصره این دستورالعمل، امتیاز مقاله پیش‌دفاع نیز بخشی از 5 امتیاز پژوهشی برای انجام دفاع است.

دکتر علی‌اکبری ادامه داد: همان‌گونه که دانشجو، استاد راهنما و مشاور در مالکیت معنوی رساله سهیم هستند، متعاقبا در صحت مطالب مربوط به عنوان، پیشنهاده (پروپوزال)، روش تحقیق، متن رساله و برون‌دادها‌ی حاصل از آن شامل مقاله، کتاب، اختراع و… نیز مسئول بوده و عهده‌دار مکاتبات در این زمینه بیشترین مسئولیت را دارد.

وی با بیان اینکه طبق این دستورالعمل، مقاله موظفی مربوط به دفاع دانشجویان دکتری تخصصی (مقاله دوم) با ارائه پذیرش معتبر قابل قبول خواهد بود، افزود: منظور از پذیرش معتبر درج شماره و سال چاپ مقاله و اخذ استعلام اصالت پذیرش از مجله و تأیید گواهی چاپ در تاریخ و شماره مقرر توسط امور پژوهشی واحد دانشگاهی است. در مورد مجلات غیر رایگان نیز، گواهی پرداخت هزینه چاپ باید به پژوهش واحد ارائه شود. براساس تبصره مربوط به این بند، دانشجویانی که با پذیرش معتبر مقاله دوم تسویه حساب می‌کنند، می‌توانند نسبت به اخذ دانشنامه Ph.D اقدام کنند.

مشاور رئیس دانشگاه و مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اگر دانشجو 5 امتیاز پژوهشی برای دفاع را به وسیله مقاله یا سایر دستاوردهای پژوهشی مندرج در جدول 2 بخشنامه 79534/10 کسب کرده باشد، الزام چاپ مقاله در مجلات دانشگاه آزاد اسلامی ندارد.

دکتر علی‌اکبری در ادامه به ایجاد تسهیل شرایط پیش‌دفاع متمرکز دانشجویان دکتری خبر داد و گفت: دانشجویان دکتری تخصصی رشته‌های زیر مجموعه علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی برای انجام فرآیند پیش‌دفاع متمرکز می‌توانند با ارائه پذیرش معتبر مقاله علمی- پژوهشی در فرآیند پیش‌دفاع شرکت کنند. در این حالت دانشجو موظف است برای اخذ 5 امتیاز دفاع، مقاله دوم خود را در یکی از نشریه‌های معتبر بین‌المللی نمایه شده در JCR یا رتبه Q2 و بالاتر در SJR پذیرش کند.

وی افزود: با توجه به ادامه شرایط شیوع بیماری کرونا در کشور، ارائه نمره قبولی در آزمون زبان خارجی (EPT و…) برای پیش‌دفاع لازم نیست. همچنین برای شرکت در فرآیند پیش‌دفاع متمرکز باید یک سال از تاریخ تصویب پیشنهاده (پروپوزال) در شورای گروه آموزشی_پژوهشی واحد سپری شده باشد. در این خصوص اطلاعات سامانه پژوهشیار ملاک عمل خواهد بود.

دکتر علی‌اکبری خاطرنشان کرد: این دستورالعمل که تا پایان سال تحصیلی 1402 – 1403 دارای اعتبار است، به روسای استان‌ها، ‌واحدها، مراکز آموزشی و معاونت‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است.

2/5 - (2 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه نحوه برگزاری جلسات دفاع دکتری دانشگاه آزاد

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی