آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی (سامفا) ۱۴۰۰

آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی (سامفا)

جهت مشاوره در زمینه آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی (سامفا) ۱۴۰۰

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

در این مقاله به بررسی موضوع آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی ۱۴۰۰ ، آزمون سامفا پرداخته ایم. ثبت نام آزمون سامفا از طریق سایت سازمان سنجش کشور انجام می پذیرد. برای آگاهی از نحوه ثبت نام و برگزاری آزمون سامفا، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی

آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی ، مانند آزمون‌های تافل و آیلتس در زبان انگلیسی است. این آزمون به همت مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، سازمان سنجش آموزش کشور و اداره کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری استادان برجسته دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی کشور طراحی و اجرا شده‌ است. برای این آزمون، چارچوب علمی و سند پشتیبان تهیه شده‌ است که توسط مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم منتشر می‌‌شود.

سامفا نام اختصاری سنجش استانداردهای مهارت‌های فارسی مهمترین آزمون بسندگی در زبان فارسی است. سامفا به سنجش استاندارد مهارت‌های زبانی افراد، بدون اینکه در کجا و با چه کتابی زبان فارسی را یادگرفته اند، می پردازد.

آزمون سامفا یکی از ملاک‌ های تحصیل در دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران است.

سایت ثبت نام آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی

متقاضیان برای ثبت نام آزمون سامفا باید در زمام مقرر به سایت سازمان سنجش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایند و فرآیند ثبت نام خود را به صورت غیرحضوری انجام دهند. لازم به ذکر است، تمامی مراحل ثبت نام داوطلبان، مشاهده اعلام نتایج و صدور مدرک و کارنامه از طریق سایت سازمان سنجش کشور انجام می شود.

زمان ثبت نام آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی

زمان ثبت نام آزمون سامفا سال 99، از روز سه‌شنبه مورخ 99/11/07 آغاز و در روز پنجشنبه مورخ 99/11/16 به پایان رسیده است. تا به امروز، اطلاعیه ای در رابطه با زمان ثبت نام ازمون سنجش استاندارد های مهارتهای زبان فارسی - آزمون سامفا ۱۴۰۰، از سایت سنجش منتشر نشده است. به محض انتشار اطلاعیه این مقاله بروزرسانی خواهد شد.

راهنمای ثبت نام آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی

برای آشنایی بیشتر متقاضیان راهنمای ثبت نام در آزمون سامفا به صورت گام به گام در ادامه مقاله بیان شده است:

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور به نشانی اینترنتی : sanjesh.org.
 • کلیک بر روی گزینه “آزمون سامفا” از طریق منوی سمت راست سایت.
 • انتخاب لینک “سیستم ثبت نام آزمون سنجش استاندارد مهارت های زبان فارسی” .
 • خرید کارت اعتباری ثبت نام.
 • درج شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده. (شماره سریال 12 رقمی)
 • بارگذاری عکس و وارد کردن اطلاعات خواسته شده.
 • ثبت نهایی و دریافت کدرهگیری ثبت نام.

آزمون TOLIMO یکی از آزمون‌هایی است که برخی از داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها ملزم به گذراندن آن هستند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سراسر جهان، می بایست یکی از مدارک مهمی که برای ثبت نام و بررسی پرونده تحصیلی به دانشگاه مقصد ارائه میکنند، مدرک زبان باشد تا دانش آنها در حوزه زبان انگلیسی احراز شود.

ساختار آزمون سامفا

آزمون سامفا تنها آزمون رسمی زبان فارسی است که مورد تایید دانشگاه ‌ها و شرکت ‌های ایرانی و غیرایرانی است.

 این آزمون از دو بخش عمومی و دانشگاهی تشکیل شده‌ است. از کاربرد های آزمون عمومی سامفا تعیین سطح تسلط زبان فارسی برای آن دسته از اتباع غیرایرانی است که قصد تحصیل در مدارس آموزش و پرورش، اقامت، کار و فعالیت تجاری، تأسیس دفاتر بین‌المللی و… در جمهوری اسلامی ایران دارند.

آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی (سامفا – سامفای دانشگاهی) منحصرا در سطح دانشگاهی (آکادمیک) و شامل بخش‌های شنیداری، خوانداری، نوشتاری و گفتاری بوده که مهارت متقاضیان در این بخش‌ها سنجیده خواهد شد.

سوالات آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی

سوالات آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی چگونه است؟ هر مهارت در این آزمون دارای ۶۰ امتیاز است که در مجموع ۲۴۰ امتیاز می‌‌شود. مهارت‌های شنیداری و خوانداری هریک ۳۰ پرسش و آزمون نوشتاری دارای دو موضوع است که ۱۸۰ دقیقه طول می‌کشد. برای مهارت گفتاری نیز ۱۵ دقیقه در نظر گرفته شده‌ است.

لازم به ذکراست، سازمان سنجش آموزش کشور ایران، گواهی این آزمون را به دو زبان فارسی و انگلیسی صادر می‌کند که دارای اعتبار ۲ ساله است.

زمان برگزاری آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی

زمان برگزاری ازمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی سال ۱۴۰۰ تاکنون از سایت سازمان سنجش اعلام نشده است. به محض مشخص شدن زمان دقیق برگزاری آزمون سامفا، از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

نحوه برگزاری آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی

تعیین شهر (برای متقاضیان داخل کشور) و یا کشور (برای متقاضیان خارج از کشور) برای برگزاری آزمون منوط به حدنصاب رسیدن تعداد متقاضیان در زمان نام نویسی خواهد بود.
آزمون سامفا حداقل ۳ بار در سال در ماه ‌های دی، خرداد و شهریور برگزار می‌شود. این آزمون در داخل کشور و کرسی ‌های زبان فارسی خارج از ایران ب ه‌طور همزمان برگزار خواهد شد.

کارنامه آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی

داوطلبان برای مشاهده و دریافت کارنامه آزمون سامفا باید به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایند و با استفاده از یکی از روشهای ارائه شده و درج اطلاعات خواسته شده، کارنامه آزمون را مشاهده نمایند. هنگام مشاهده کارنامه در سایت سنجش به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • در هنگام وارد کردن اطلاعات، زبان کيبرد سيستم خود را تغييرندهيد.
 • كیبرد سيستم بر روی En باشد
 • کليد Caps lock بايد خاموش باشد.
یکی از آزمون هایی که متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می بایست در آن شرکت کنند، آزمون * ام اس آر تی* است. این آزمون توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان و از طریق سامانه ثبت نام آزمون MSRT و سایت msrt-exam.saorg.ir هر ساله برگزار می شود و آزمونی برای تعین سطح زبان انگلیسی دانشجویان دکترا است. بعضی آن را آزمون تافل کوچک نیز می دانند. لذا دانشجویان برای آمادگی در این آزمون، منابع آزمون تافل را می‌خوانند.
این آزمون ویژه دانشجویان دکتری و همچنین ویژه دانشجویان پسر مقطع لیسانس بوده که جهت خروج از کشور و برای ادامه تحصیل می‌بایست نمره مورد نظر را از آزمون دریافت نمایند.
 
برای کسب اطلاعات تکمیلی تر در رابطه با آزمون سامفا ۱۴۰۰ می توانید با کارشناسان مجموعه به شماره 9099071614 تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید..
 
سوالات متداول آزمون سامفا
 

سایت ثبت نام آزمون مهارت های زبان فارسی سامفا چیست؟

متقاضیان برای ثبت نام آزمون سنجش مهارتهای فارسی (سامفا) باید به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه نمایند.

آزمون سامفا 1400 چه زمانی برگزار می شود؟

زمان برگزاری آزمون از طریق این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

سوالات آزمون سامفا چگونه است؟

ساختار سوالات آزمون مهارتهای زبان فارسی - سامفا در این مقاله ارائه داده شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه آزمون سنجش استاندارد های مهارت ‌های زبان فارسی (سامفا) ۱۴۰۰

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. سوالات آزمون آیین نامه

  ممنون اطلاعت مفید و خوبی بود

  پاسخ
  1. مشاور گروپ

   خواهش میکنم، انجام وظیفست

   پاسخ
 2. مرجان

  با سلام منابع آزمون سمفا را از کجا می توانم تهیه کنم؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.