ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد 1401

ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد

جهت مشاوره در زمینه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد 1401

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

در این مقاله توضیحاتی در رابطه با ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد از سال 1401 در اختیار شما قرار داده ایم. براساس مصوبه جدید سازمان سنجش، شاهد اعمال تغییراتی در کنکور کارشناسی ارشد 1401 بوده ایم. طبق این مصوبه ، از سال 1401 سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد فقط از بین دانش‌ آموختگان دوره کارشناسی رشته‌ های مرتبط امکان‌پذیر خواهد بود.

به عبارت دیگر، شرکت داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد در رشته های غیرمرتبط با مقطع کارشناسی (لیسانس) از سال 1401 ممنوع شده است.

لغو ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد

در پی مصوبه جدید وزارت علوم در خصوص لغو پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته‌های غیرمرتبط، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه این مصوبه باید در شورای سنجش و پذیرش بررسی شود، گفت: فعلا تا زمانی که این مصوبه در شورا بررسی و تصویب نشود، قابل اجرا نیست.

 فاطمه زرین‌آمیزی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب در خصوص مصوبه جدید وزارت علوم مبنی بر لغو پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیر مرتبط، اظهار کرد: مصوبه این بوده است که معاونت آموزشی وزارت علوم برای سنوات آینده رشته‌های امتحانی مرتبط با هر مجموعه امتحانی را در قالب گروه‌های آموزشی بررسی و ارتباط رشته را برای هر رشته امتحانی(نه رشته گرایش) تعیین کرده و برای بررسی و طرح در جلسات آتی شورا ارائه کند

 وی در ادامه تصریح کرد: قرار بود این موضوع پس از تصویب شورای سنجش و پذیرش، به دانشجو اطلاع رسانی شده و یک سال پس از زمان تصویب اجرا خواهد شد. بنابراین فعلا تا زمانی که این مصوبه در شورا بررسی و تصویب نشود قابل اجرا نیست.

ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد

براساس مصوبه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد 1401 ، امکان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد در رشته های غیر مرتبط با مقطع کارشناسی یا لیسانش برای داوطلبان وجود ندارد. تاکنون پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد ، در کلیه رشته ها و از میان تمامی داوطلبان ، بدون در نظر گرفتن رشته تحصیلی مقطع کارشناسی انجام می پذیرفت.

براساس مصوبه اعلام شده از سال 1401 سنجش و پذیرش داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد منحصرا از میان دانش آموختگان دوره کارشناسی ، "رشته های مرتبط" امکانپذیر می باشد. لذا لازم است رشته های مرتبط برای هریک از رشته هایی که در کنکور کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارند، تعیین و اعلام گردد.

ممنوعیت پذیرش ارشد از رشته های غیر مرتبط

مصوبه ممنوعیت پذیرش ارشد از رشته های غیر مرتبط به منظور آگاهی بیشتر داوطلبان در ادامه بیان شده است. جزئیات مصوبه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد از سال 1401 به صورت زیر است:

 از سال 1401، سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون ‎کارشناسی ارشد فقط از بین دانش‌ آموختگان دوره کارشناسی رشته‌ های «مرتبط» امکان‌ پذیر خواهد بود.

1588677335 64امکان شرکت نمودن فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ، کلیه رشته ها و یا همه رشته های یک گروه تحصیلی ، در کنکور کارشناسی ارشد رشته های یک "زیر گروه تحصیلی"را نخواهند داشت. بنابراین درج همه رشته های گروه ، برای هیچ رشته های مجاز نیست. اما درج "همه گرایش ها" مانعی ندارد.

1588677335 64با توجه به این که دفترچه کنکور کارشناسی ارشد 1401 در مرداد ماه منتشر می شود، در مورد رشته هایی که این اطلاعات تا تاریخ تعیین شده به دفتر برنامه ریزی آموزشی ارسال نشده باشد، عنوان ” فقط رشته های همان زیر گروه تحصیلی”درج می شود.

1588677335 64در ستون تعیین شده در فایل پیوست، درج "کد رشته" و "کد زیرگروه تحصیلی" و بدون درج عنوان رشته کافی است.

1588677335 64رشته های دوره کارشناسی ناپیوسته دانشگاه های "علمی کاربردی"و "فنی حرفه ای" نیز مد نظر قرار گیرد.

1588677335 64در رشته های زیرمجموعه وزارت بهداشت، در مواردی که رشته مرتبطی در رشته های زیرمجموعه آن وزارت وجود دارد، می توانید "عنوان رشته" را در همان ستون درج نمایید.

1588677335 64مدیران کارگروه‌ های تخصصی گسترش و برنامه‌ ریزی آموزش عالی لازم است تا روز پنج شنبه 24 تیرماه 1400 رشته‌ های مرتبط برای هریک از رشته‌ هایی که در آزمون کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارد را، تعیین کنند.

مصوبه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد از سال 1401

مصوبه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد از سال 1401 :

مصوبه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد از سال 1401

مصوبه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد از سال 1401براساس آخرین اخبار منتشر شده،  از سال 1401، پذیرش داوطلبان در کنکور ‎کارشناسی ارشد فقط از بین دانش‌ آموختگان دوره کارشناسی رشته‌ های «مرتبط» امکان‌ پذیر خواهد بود. لیست رشته های مرتبط به محض انتشار در این مقاله قرار خواهد گرفت. در صورت هرگونه ابهام در رابطه با ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد از سال 1401 می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه به شماره 9099071614 تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

تکذیب خبر ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد 1401

در پی مصوبه جدید وزارت علوم در خصوص لغو پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته‌های غیرمرتبط، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه این مصوبه باید در شورای سنجش و پذیرش بررسی شود، گفت: فعلا تا زمانی که این مصوبه در شورا بررسی و تصویب نشود، قابل اجرا نیست.

فاطمه زرین‌آمیزی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب در خصوص مصوبه جدید وزارت علوم مبنی بر لغو پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیر مرتبط، اظهار کرد: مصوبه این بوده است که معاونت آموزشی وزارت علوم برای سنوات آینده رشته‌های امتحانی مرتبط با هر مجموعه امتحانی را در قالب گروه‌های آموزشی بررسی و ارتباط رشته را برای هر رشته امتحانی(نه رشته گرایش) تعیین کرده و برای بررسی و طرح در جلسات آتی شورا ارائه کند.

وی در ادامه تصریح کرد: قرار بود این موضوع پس از تصویب شورای سنجش و پذیرش، به دانشجو اطلاع رسانی شده و یک سال پس از زمان تصویب اجرا خواهد شد. بنابراین فعلا تا زمانی که این مصوبه در شورا بررسی و تصویب نشود قابل اجرا نیست.

به گزارش ایسنا، محمد رضا آهنچیان مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی به تازگی در نامه‌ای به دانشگاه‌ها اعلام کرد که بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش کشور از سال ۱۴۰۱، سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد فقط از بین دانش‌آموختگان دوره کارشناسی رشته‌های مرتبط امکان‌پذیر خواهد بود.

در این نامه آمده است: تاکنون پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی‌ارشد در همه رشته‌ها از بین همه داوطلبان و صرف‌نظر از رشته تحصیلی در دوره کارشناسی صورت می‌پذیرفت که آسیب‌های زیادی را به کیفیت آموزش عالی وارد ساخته‌است. پس‌از بررسی‌های تخصصی و پیگیری‌های مستمر دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی بر اساس مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش کشور از سال ۱۴۰۱ سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی‌ارشد فقط از بین دانش‌آموختگان دوره کارشناسی رشته‌های مرتبط امکان‌پذیر خواهد بود.

بر این اساس لازم است که رشته‌های مرتبط برای هر یک از رشته‌هایی که در آزمون کارشناسی‌ارشد پذیرش دانشجو دارد تعیین شود.

وی در این نامه از مدیران کارگروه‌های تخصصی گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی درخواست کرده است که با در نظر گرفتن ملاحظات زیر موارد خواسته‌ شده را در رشته‌های زیرمجموعه آن کارگروه در فایل پیوست تعیین و تا ۲۴ تیرماه ۱۴۰۰ به این دفتر ارسال نمایید.

همچنین در این نامه قید شده است به‌طور منطقی امکان شرکت نمودن دانش‌آموختگان دوره کارشناسی «همه رشته‌ها» و حتی «همه رشته‌های یک گروه تحصیلی» در آزمون کارشناسی‌ارشد رشته‌های یک «زیرگروه تحصیلی» را نخواهد داشت بنابراین درج «همه رشته‌های گروه» برای هیچ رشته‌ای مجاز نیست اما درج «همه گرایش‌ها» مانعی ندارد.

همچنین تمام رشته‌های دوره کارشناسی (هم پیوسته و ناپیوسته) که تاکنون در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی وزارت علوم دانش‌آموخته داشته‌است فهرست شده‌اند (یعنی هم رشته‌های فعال و هم رشته‌های منسوخ) بنابراین فهرست کامل مدنظر قرار گیرد. با توجه به این‌که دفترچه آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۱۴۰۱ در مرداد ماه ۱۴۰۰ منتشر می‌شود بنابراین در مورد رشته‌هایی که این اطلاعات تا تاریخ تعیین‌شده به دفتر برنامه‌ریزی ارسال نشده باشد، عنوان «فقط رشته‌های همان زیرگروه تحصیلی» درج خواهد شد.

در ستون تعیین‌شده در فایل پیوست درج «کد رشته» یا کد زیرگروه تحصیلی و بدون درج عنوان نوشته کفایت می‌کند. با توجه به این‌که دانش‌آموختگان دوره کارشناسی ناپیوسته دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی‌حرفه‌ای نیز مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی‌ارشد می‌باشند بنابراین رشته‌های این دو زیرگروه نیز مدنظر قرار گیرد.

فهرست رشته‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی در این فایل ارائه نشده‌است با این‌ حال در مواردی که رشته مرتبطی در رشته‌های زیرمجموعه آن وزارت وجود دارد می‌توانید «عنوان رشته» را در همان ستون درج نمائید. با توجه به اهمیت بالای موضوع و تحت تأثیر قرار گرفتن سرنوشت دانشجویان و دانش‌آموختگان از این تصمیم انتظار می‌رود در موضوع تعیین رشته‌های مرتبط دقت لازم مبتنی بر بررسی‌های کارشناسی صورت بپذیرد.


سوالات متداول داوطلبان

آیا امکان ثبت نام رشته های غیر مرتبط ارشد وجود دارد؟

براساس اخبار منتشر شده، شرکت داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد در رشته های غیرمرتبط با مقطع کارشناسی (لیسانس) از سال 1401 ممنوع شده است.

جزئیات مصوبه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد چیست؟

جزئیات مصوبه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط ارشد از سال 1401 در این مقاله ارائه داده شده است.

5/5 - (2 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه ممنوعیت ثبت نام رشته های غیر مرتبط کارشناسی ارشد 1401

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی