معرفی رشته کارشناسی فرش

رشته کارشناسی فرش

جهت مشاوره در زمینه معرفی رشته کارشناسی فرش

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

رشته کارشناسی فرش در برخی از دانشکده‎های هنر مراکز آموزش عالی ارائه شده، رشته‎ای که می‎تواند منجر به رشد صنعت فرش کشورمان گردد. دانشجوی کارشناسی فرش، با این الیاف و نحوه تکنولوژی هر کدام از آنها به صورت علمی آشنا می گردد، یعنی ریسندگی و رنگرزی این الیاف را یاد می گیرد.

رشته کارشناسی فرش

گرایش های رشته کارشناسی فرش

لازم به ذکر است که رشته کارشناسی فرش دارای چهار گرایش مختلف است که شامل مرمت و تکمیل، طراحی، رنگرزی بافت و سایر زیر انداز‎ها می باشد، که گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش پرداخته، این بدین معنی است که دانشجو با الیاف، رنگ، رنگرزی شیمیایی و سنتی، انواع بافت و… آشنا می‎ گردد و در گرایش‎ طراحی، دانشجو درباره انواع نقش‎های قالی‎ های ایرانی اطلاعات گسترده‎ تری کسب می نماید و درباره طراحی قالی و گلیم آموزش می بیند.

باید خاطر نشان کرد که در گرایش رنگرزی، دانشجو با رنگرزی شیمیایی و سنتی آشنا می‎ شود و در زمینه شیمی تجزیه، تکنولوژی رنگ و تکنولوژی مواد آموزش می بیند. در گرایش بافت دانشجو به صورت تخصصی‎ به بافت قالی می پردازد و انواع مختلف گره‎ و بافت‎ را یاد می گیرد. در گرایش سایر زیر اندازها نیز دانشجو بافت گلیم، سوماک، زیلو و… را یاد می گیرد و با نحوه مرمت گلیم، نقوش نمادهای گلیم و سایر زیراندازها آشنا می گردد.
باید خاطر نشان کرد که در کشور ایران، هیچ کالایی از نظر ارزش مشابه فرش نیست. زیرا از یک طرف، مواد اولیه فرش در ایران تهیه می ‎گردد و از طرفی، فرش دست ‎بافت ایرانی در بازارهای جهانی دارای ارزش مادی ب است. بسیاری از مراکز خصوصی و دولتی هستند که به دنبال فارغ‎التحصیلان این رشته اند که در زمینه طرح، رنگ و بافتخلاقیت داشته باشند.

برخی فارغ‎التحصیلان فرش به عنوان مشاور بازرگانان فرش فعال اند، یعنی یا خود تولید کننده اند یا صادر کننده اند و در این زمینه فعالیت دارند و برخی هم در مراکز کار و دانش به تدریس مشغولند.

مشاور گروپ

دروس مشترک رشته کارشناسی فرش

شیمی عمومی
هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران
هنر در تمدن اسلامی
آشنایی باهنر در تاریخ
کارگاه طراحی پایه
تاریخ فرش
عکاسی
جامعه‌شناسی فرش
آشنایی با هنرهای سنتی ایران
کارگاه بافت قالی
شناخت و ارزیابی فرش دست‌بافت
اصول رنگرزی
کارگاه طراحی سنتی
آشنایی با مواد اولیه و ابزار
کارگاه مرمت و نگهداری قالی
کنترل کیفی استانداردهای فرش
پژوهش در فرش ایران
جغرافیای فرش
سیر تحول و تطور نقوش و نمادها در هنرهای سنتی
علوم الیاف
ریسندگی
زیبایی شناسی فرش ایران
اقتصاد فرش ایران

دروس تخصصی گرایش طراحی رشته فرش

کارگاه طراحی گلیم و سایر زیراندازها
بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران
کارگاه طراحی قالی
کارگاه نگارگری
کارگاه رنگ و نقطه
شناخت انواع مختلف نقوش قالی های ایرانی

دروس تخصصی گرایش مرمت و تکمیل رشته فرش

آشنایی با اصول غبارگیری و شستشوی فرش
بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران
کارگاه بافت گلیم
کارگاه بافت قالی
مرمت و نگهداری گلیم و سایر زیراندازها
مرمت قالی
شناخت مواد ویژه مرمت قالی
کارگاه رنگرزی سنتی
کارگاه رنگرزی شیمیایی

دروس تخصصی گرایش رنگرزی رشته فرش

کارگاه رنگرزی سنتی
کارگاه رنگرزی شیمایی
شیمی تجزیه و آزمایشگاه
شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی و آزمایشگاه تکنولوژی رنگ
فیزیک الیاف و آزمایشگاه

دروس تخصصی گرایش سایر زیراندازها رشته فرش

کارگاه بافت گلیم
‌کارگاه بافت سوماک
کارگاه بافت زیلو
کارگاه بافت گلیم‌های یک رو
کارگاه بافت گبه‌ و سایر قالی‌های ایلیاتی
کارگاه بافت طراحی گلیم و سایر زیراندازها
کارگاه مرمت و تکمیل انواع گلیم و سایر زیراندازها
جغرافیای گلیم و سایر زیراندازها
بررسی نقوش ونمادها در گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران
پژوهش در نقش و رنگ گلیم و سایر زیراندازهای ایران

معرفی رشته هنر های تجسمی

گرایش های رشته فرش

1_ طراحی

2_ بافت

3_ سایر زیراندازها

4_ مرمت و تکمیل

5_ رنگرزی

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف رشته فرش

شیمی عمومی هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران هنر در تمدن اسلامی آشنایی باهنر در تاریخ کارگاه طراحی پایه
تاریخ فرش عکاسی جامعه‌شناسی فرش آشنایی با هنرهای سنتی ایران کارگاه بافت قالی
شناخت و ارزیابی فرش دست‌بافت اصول رنگرزی کارگاه طراحی سنتی آشنایی با مواد اولیه و ابزار کارگاه مرمت و نگهداری قالی
کنترل کیفی استانداردهای فرش پژوهش در فرش ایران جغرافیای فرش سیر تحول و تطور نقوش و نمادها در هنرهای سنتی علوم الیاف
ریسندگی زیبایی‌شناسی فرش ایران اقتصاد فرش ایران

دروس تخصصی گرایش رشته طراحی

کارگاه طراحی گلیم و سایر زیراندازها بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران کارگاه طراحی قالی
کارگاه نگارگری کارگاه رنگ و نقطه شناخت انواع مختلف نقوش قالی‌های ایرانی

دروس تخصصی گرایش رشته مرمت و تکمیل

آشنایی با اصول غبارگیری و شستشوی فرش کارگاه بافت گلیم مرمت قالی شناخت مواد ویژه مرمت قالی کارگاه رنگرزی شیمیایی
بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران کارگاه بافت قالی مرمت و نگهداری گلیم و سایر زیراندازها کارگاه رنگرزی سنتی

دروس تخصصی گرایش رشته رنگرزی

کارگاه رنگرزی سنتی کارگاه رنگرزی شیمایی شیمی تجزیه و آزمایشگاه شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی آزمایشگاه تکنولوژی رنگ و فیزیک الیاف و آزمایشگاه

دروس تخصصی سایر گرایش های رشته فرش

کارگاه بافت گلیم کارگاه بافت سوماک کارگاه بافت زیلو کارگاه بافت گلیم‌های یک رو کارگاه بافت گبه‌ و سایر قالی‌های ایلیاتی
کارگاه بافت طراحی گلیم و سایر زیراندازها کارگاه مرمت و تکمیل انواع گلیم و سایر زیراندازها جغرافیای گلیم و سایر زیراندازها بررسی نقوش ونمادها در گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران پژوهش در نقش و رنگ گلیم و سایر زیراندازهای ایران

در رشته فرش _ سایر زیراندازها : دانشجو با هنرهایی مانند بافت گلیم، گبه، زیلو، سوماک و… آشنا شوند و آموزش های لازم را در رابطه با نحوه مرمت گلیم و نقوش مختلف بر روی نمادها سبک می کنند.

توانایی های لازم در رشته فرش

داوطلبانی که قصد دارند در رشته فرش ثبت نام و تحصیل کنند باید از توانایی های مرتبط با این رشته آگاهی داشته باشند، برخی از این توانایی ها عبارتنداز:

1_ علاقمند به هنروصنعت فرش

2_ خلاقیت و نوآوری در این حرفه

3_ آگاهی به هنر فرش بافی

4_ هدفمند در انتخاب این رشته
آینده شغلی رشته فرش

فارغ التحصیلان رشته فرش می توانند در مشاغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود وارد بازار کار شوند که برخی از این مشاغل عبارتنداز:

1_ بافت فرش دستبافت

2_ مراکز خصوصی و دولتی

3_مشاور بازرگانان فرش

4_ تولید فرش

5_ صادرات فرش

6_ آموزش در مراکز کارودانش

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف رشته فرش

رشته کارشناسی فرش : تا چندی پیش در ایران به هنر بسیار ظریف و زیبا‎ی فرش تنها به صورت یک حرفه نگاه می‎شد؛ هنری که نسل به نسل به صورت سنتی و استاد- شاگردی منتقل می‎گردید. به عبارت دیگر کمتر کسی در این زمینه مطالعه، تحقیق و پژوهش انجام داده بود و یک مرکز دانشگاهی برای آموزش، حفظ و حراست و پیشرفت این هنر اصیل ایرانی و سرمایه ملی وجود نداشت. اما خوشبختانه در دهه هفتاد به همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رشته کارشناسی فرش در برخی از دانشکده‎های هنر مراکز آموزش عالی ارائه گردید؛ رشته‎ای که می‎تواند موجب رشد و اعتلای هنر و صنعت فرش کشورمان گردد.

در این رشته دانشجو درباره تاریخچه فرش، جامعه شناسی فرش، انواع بافت، ابزار بافت، طراحی، رنگ و الیاف فرش اطلاعات لازم را به دست می‎آورد. برای مثال، در فرش دستی سه نوع الیاف طبیعی پشم، ابریشم و نخ به کار می‎رود که دانشجوی کارشناسی فرش، با این الیاف و نحوه تکنولوژی هر یک از آنها به صورت علمی آشنا می‎شود؛ یعنی ریسندگی و رنگرزی این الیاف را می‎آموزد.

همچنین دانشجوی این رشته با فرش‎های مناطق مختلف جغرافیای ایران که از نظر الیاف، بافت، طرح و رنگ متفاوت است، آشنا می‎گردد. البته لازمه کسب این دانش، اطلاع از جامعه‎شناسی نقاط مختلف ایران است. برای مثال، در قالی کاشان بیشتر از رنگ‎های قرمز و سرمه‎ای استفاده می‎شود. اما در قالی تبریز رنگ‎های بژ، کرم ومسی کاربرد دارد و این تفاوت رنگ به دلیل تفاوت محیطی و جغرافیایی شهرها و مناطق یاد شده است.

در کل رشته کارشناسی فرش دارای پنج گرایش مرمت و تکمیل، طراحی، رنگرزی بافت و سایر زیر انداز‎ها است. که گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش می‎پردازد؛ یعنی دانشجو با الیاف، رنگ، رنگرزی شیمیایی و سنتی، انواع بافت، دارکشی فرش، انواع گره ( که نماد فرش است)، نحوه حفظ کیفیت و ابعاد فرش و مرمت فرش آشنا می‎شود و در گرایش‎ طراحی، دانشجو درباره انواع مختلف نقش‎های قالی‎های ایرانی اطلاعات گسترده‎تری به دست می‎آورد و درباره طراحی قالی و تا حدودی گلیم آموزش می‎بیند.

در گرایش رنگرزی دانشجو با نحوه رنگرزی شیمیایی و سنتی آشنا می‎شود و در زمینه شیمی تجزبه، تکنولوژی رنگ و شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی اطلاعاتی به دست می‎آورد. در گرایش بافت نیز دانشجو به طور تخصصی‎تر به بافت قالی می‎پردازد و انواع گره‎ها و بافت‎ قالی را آموزش می‎بیند. در گرایش سایر زیر اندازها نیز دانشجو بافت گلیم، سوماک، زیلو، گبه و سایر زیرانداز‎ها را آموزش می‎بیند و با نحوه مرمت گلیم، جغرافیا و نقوش نمادهای گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران آشنا می‎شود.

توانایی‎های لازم:

دانشجوی این رشته باید فردی خلاق، نوآور و علاقه‎مند به هنر و صنعت فرش باشد. دانشجویی که بدون هدف رشته کارشناسی فرش را انتخاب کرده باشد، پس از فارغ‎التحصیلی جـایـگاهی در صـنعت فـرش نـخواهـد داشت، در نقطه مـقابل نـیز دانشجویانی هستند که با علاقه و پشتکار بسیار به این رشته آمده‎اند و به دنبال آموزش و بهبود کیفیت هنر فرش هستند و قدم‎های موثری نیز در این زمینه برداشته‎اند.همچنین کارشناس فرش باید از تاریخ هنرهای دستی و بومی، بخصوص هنر فرش‌بافی آگاهی داشته باشد وبه یاری ذوق هنری، طرح‎هایی ارائه دهد که هم از اصالت بومی و هم از نوآوری برخوردار باشد.


مشاور گروپ

موقعیت شغلی در ایران:

در کشور ما، هیچ کالایی از نظر ارزش افزوده مشابه فرش نیست. زیرا از یک سو، مواد اولیه فرش در ایران تهیه می‎شود و از سوی دیگر، فرش دست‎بافت ایرانی در بازارهای جهانی دارای ارزش مادی بسیار زیادی است.به همین دلیل در حال حاضر، بسیاری از مراکز خصوصی و دولتی هستند که به دنبال فارغ‎التحصیلان این رشته می‎گردند که در زمینه طرح، رنگ و بافت مهارت و خلاقیت داشته باشند. عده‎ای از فارغ‎التحصیلان نیز به عنوان مشاور بازرگانان فرش فعالیت می‎کنند یا خودشان در زمینه تولید فرش یا صادرات فرش سرمایه‎گذاری کرده و در این زمینه فعالیت می‎کنند و بالاخره تعداد قابل توجهی نیز این هنر را در مراکز کار و دانش آموزش می‎دهند.

درس‌های این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف فرش:

شیمی عمومی، هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران، هنر در تمدن اسلامی، آشنایی باهنر در تاریخ، کارگاه طراحی پایه، تاریخ فرش، عکاسی، جامعه‌شناسی فرش، آشنایی با هنرهای سنتی ایران، کارگاه بافت قالی، شناخت و ارزیابی فرش دست‌بافت، اصول رنگرزی، کارگاه طراحی سنتی، آشنایی با مواد اولیه و ابزار، کارگاه مرمت و نگهداری قالی، کنترل کیفی استانداردهای فرش، پژوهش در فرش ایران، جغرافیای فرش، سیر تحول و تطور نقوش و نمادها در هنرهای سنتی، علوم الیاف، ریسندگی، زیبایی‌شناسی فرش ایران، اقتصاد فرش ایران.
دروس تخصصی گرایش طراحی:

کارگاه طراحی گلیم و سایر زیراندازها، بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران، کارگاه طراحی قالی، کارگاه نگارگری، کارگاه رنگ و نقطه، شناخت انواع مختلف نقوش قالی‌های ایرانی.

دروس تخصصی گرایش مرمت و تکمیل:

آشنایی با اصول غبارگیری و شستشوی فرش، بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران، کارگاه بافت گلیم، کارگاه بافت قالی، مرمت و نگهداری گلیم و سایر زیراندازها، مرمت قالی، شناخت مواد ویژه مرمت قالی، کارگاه رنگرزی سنتی، کارگاه رنگرزی شیمیایی

دروس تخصصی گرایش رنگرزی:

کارگاه رنگرزی سنتی، کارگاه رنگرزی شیمایی، شیمی تجزیه و آزمایشگاه، شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی و آزمایشگاه تکنولوژی رنگ، فیزیک الیاف و آزمایشگاه.

دروس تخصصی گرایش سایر زیراندازها:

کارگاه بافت گلیم،‌کارگاه بافت سوماک، کارگاه بافت زیلو، کارگاه بافت گلیم‌های یک رو، کارگاه بافت گبه‌ و سایر قالی‌های ایلیاتی، کارگاه بافت طراحی گلیم و سایر زیراندازها، کارگاه مرمت و تکمیل انواع گلیم و سایر زیراندازها، جغرافیای گلیم و سایر زیراندازها، بررسی نقوش ونمادها در گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران، پژوهش در نقش و رنگ گلیم و سایر زیراندازهای ایران.

بازار کار و آینده شغلی رشته فرش

فرش یکی از کالاهای اصلی و صادراتی کشور ایران محسوب می شود که جایگاه ویژه ای در کشورهای مختلف دنیا دارد.

برای تهیه و تولید فرش نیازی به تهیه مواد خارجی نبوده و اکثر مواد اولیه تولید فرش در کشور ما وجود دارد و به همین دلیل می توان با کمترین هزینه فرش های با کیفیتی تولید کرد و از طرف دیگر با قیمت مناسب در بازارهای جهانی به فروش رساند و از این جهت فرش به عنوان یکی از کالاهای پرسود محسوب می شود که می تواند علاوه بر زمینه اشتغال و رونق کسب و کار داخل را فراهم کند درآمد ارزی مناسبی نیز برای کشور به ارمغان آورد.

در حال حاضر کارخانه و کارگاه های مختلفی در زمینه تولید فرش فعالیت می کنند و محصولات تولیدی آن ها در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می رسد و این مراکز تولیدی برای ادامه راه و موفقیت بیشتر نیاز به کارشناسان حرفه ای حوزه فرش دارند تا بتوانند در زمینه های مختلف مانند طراحی، تولید، رنگ و دیگر موارد مهم به آن ها کمک کنند.

افرادی که بتوانند در زمینه فرش اطلاعات مناسبی به دست آورند بدون شک می توانند در این کارخانه ها مشغول به کار شوند و حتی اگر بتوانند سرمایه گذار مناسبی جذب کنند و یا خودشان سرمایه راه اندازی کارگاه فرش بافی را داشته باشند می توانند اقدام به تأسیس کارخانه و یا کارگاه فرش بافی کنند و از این راه درآمد مناسبی به دست آورند.

یکی دیگر از حوزه هایی که برای فارغ التحصیلان رشته فرش وجود دارد آموزش است که افراد فارغ التحصیل این رشته می توانند با طی کردن مقاطع بالا به عنوان مدرس فرش مشغول به کار شوند.

رتبه قبولی کارشناسی فرش براساس رتبه و تراز قبولی های 96

نام دانشگاه ظرفیت رشته تعداد قبولی کانون چارک پائین تراز کانون چارک پائین رتبه منطقه 1 چارک پائین رتبه منطقه 2 چارک پائین رتبه منطقه 3 چارک پائین رتبه 5% ادبیات عربی معارف زبان درک عمومی هنر درک عمومی ریاضی و فیزیک ترسیم فنی خلاقیت تصویری خلاقیت نمایشی خلاقیت موسیقی خواص مواد

دانشگاه هنر اصفهان

25 3 1 1 2 1 2 1 1 1 2 1 1
0

دانشگاه كاشان

23 3 3 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1

عقیده است که سبب می شود
یک نفر اینیشتَین
یک نفر بتهوون
و یا یک نفر به صورت قهرمان درآید
و نفری دیگر نداند که اصلا چرا به دنیا آمده است ..
☼ باور کن می توانی ☼5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه معرفی رشته کارشناسی فرش

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی