معرفی رشته پرستاری و نظرات دانشجویان رشته پرستاری در مورد رشتشون

رشته پرستاری

جهت مشاوره در زمینه معرفی رشته پرستاری و نظرات دانشجویان رشته پرستاری در مورد رشتشون

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

رشته پرستاری یکی از رشته های کلیدی پیراپزشکی محسوب میشه و متخصصین این رشته هم باید بتونن مهارت های عملی بالایی داشته باشن تو کارشون و مطمئنا همین مهارت هاست که آینده ی شغلی اینها رو تعیین میکنه.

رشته پرستاری

داشتن مهارت عملی بالا برای رشته پرستاری

پرستاری یکی از رشته های کلیدی پیراپزشکی محسوب میشه و متخصصین این رشته هم باید بتونن مهارت های عملی بالایی داشته باشن تو کارشون و مطمئنا همین مهارت هاست که آینده ی شغلی اینها رو تعیین میکنه.

داشتن شرایط سخت قرار گرفتن پرستار

پرستاری رابطی بین پزشک ، بیمار هستش و باید بتونه از نظر روانی هم بیمار رو ساپورت کنه و هم همراه بیمار رو ، چون به هر حال در شرایط ناخوشایندی قرار دارند زحمت این رشته خیلی زیاده ، این رشته یکی از رشته های سخت محسوب میشه  الخصوص تو قسمتهای اورژانس ، جراحی و داخلی ولی تو بعضی از بخش ها یه خرده ساده تر هستش مثل بخش مراقبتهای ویژه ، آیسیو و سیسیو که به هر حال یه سری قلق های خاص مخصوص این بخش وجود داره .


باور کن اون قدر وقت نداری که همه راه ها رو امتحان کنی و اشتباه کنی !
بذار کسی که راه رو بلده دستتو بگیره و به هدفت برسونتت .مشاور گروپ

ناخوشایند بودن برخی موارد برای پرستار

تو این پرستارها باید اونا رو خوب بلد باشن به علت اینکه حالا پرستار وقت زیادی رو با بیمار ، همراه بیمار سپری میکنه و به علت همون شرایط ناخوشایندی که گفتم خدمتتون .

تصور اشتباه همراه بیمار روی پرستار

همچنین یکسری ناآگاهی هایی که وجود داره به هر حال همراه های بیمار گاهی وقتا فک میکنن که پرستار می تونه دارو تجویز کنه ، می تونه بیمار رو معاینه کنه و می تونه خیلی از کارها و به هر حال چون این تصور اشتباه وجود داره یه درگیری هایی بوجود میاد ، یه بحث هایی ، مسائلی پیش میاد که شاید برای شما ناخوشایند باشه .

انتخاب پرستار مطلع و خوب

اگر می خواهید پرستاری رو انتخاب کنید باید از همین الان آماده ی برخورد با این مسائل باشید و پرستار باید یه خرده تو کارش هم باحوصله باشه ، به هر حال پرستار خوب ، پرستار باید بتونه این شرایط رو مدیریت کنه ، اطلاعات پرستار باید یه خرده بالا باشه اطلاعات دارویی ، اطلاعات بیماری باید درس های پزشکی تا حدودی بلد باشه ،حالا یا عمق کمتر ما همیشه میگیم پرستاری همون پزشکی دوم هستش میگیم با عمق کم .

ارتبا خوب نداشتن بین پرستار و پزشک

در بسیاری از مراکز درمانی کشور رابطه ی خوبی بین پزشک و پرستار وجود نداره این یک حقیقته که باید گفته بشه و علتش اینه که پرستار فکر میکنه که خیلی از کارهای سخت رو داره انجام میده ولی حق الزحمه ای که دریافت میکنه خیلی ناچیزه و پزشک به این فکر میکنه که من خیلی درس خوندم و من اطلاعات علمی زیادی رو دارم و می تونم به همه دستور بدم شاید و این همیشه باعث ایجاد مشکل می شود و آماده ی این باشه . ولی به هر حال یه سری از جاها هست و این مشکل پیش نمی یاد ولی باید آمادگیشو حتما داشته باشیم .

قوانین و شرایط دوران 1347 برای پرستار

طبق قانون 1347 پرستار نمی تونه دارو تجویز کنه یا حالا مهر داشته باشه یا بصورت مجزا کار کنه و حتما زیر نظر پزشک توی این کلینک یا درمانگاه مشغول فعالیت باشه برخلاف رشته ی مامایی که ماماها میتونن مهر داشته باشن و داروها رو هم حالا بعضا تجویز کنن .

شرایط سخت پرستارهای طرحی

پرستارهای طرحی که طرح میگذارند باید خیلی شیفت بدن ، یعنی پوستشون ، کنده میشه و چون به هر حال ترم اولی هستن ، حالا ترم پایینی هستن یه خرده بهشون بیشتر شیفت می خوره و تقریبا سه رو در هفته شیفت های کامل دارن یعنی شیفت های تمام روز ، دو شیفته و در سایر روزها هم شیفت های تک شیفته هستن و با این حال خیلی بهشون سخت میگذره تو این دوره ی طرح و هر چقدر که حالا لول بالاتری داشته باشی و تو کارت سابقه ی بیشتری داشته باشی حالا میتونی کمتر شیفت برداری .

روش ادامه ی تحصیل برای رشته ی پرستاری

اگه میخواییم راجب ادامه تحصیل تو این رشته صحبت کنیم خیلی ادامه تحصیل جالبی نداره در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیره و پس از اینکه مدرکشو گرفت میتونه پست مدیریتی هم داشته باشه مثل سرپرست ها یا   که حقوق این افراد شاید300-400 بیشتر باشه از حقوق یک پرستار پایه و خیلی بیشتر نیست و باید کارهای عملیاتی رو هم انجام بده یعنی این نیست که شما بگید حالا صرفا پست مدیریتی هستش نه باید در کنارش هم کار انجام بده .

جالب نبودن دکترای رشته ی پرستاری

در رشته ی دکترا زیاد جالب نیست و من با یکی از دانشجوهای دکترا که صحبت کردم می گفتش که اصلا راضی نیستم و نهایتا انتهای دکترای پرستاری نهایتا اینه که شما یک استاد دانشگاه باشی و تدریس کنی و اگر خیلی هم شانس بیاری هیئت علمی باشی و صرفا یک حقوق هیئت علمی بگیری و هیچ آینده ی کاری برای دکترای این رشته تو ایران وجود نداره اگه اشتباه نکنم  12تا دانشگاه تو ایران دکترا رو میپذیرن .

درآمد و حقوق رشته ی پرستاری برای اکثر دانشجوها

حالا بریم سراغ درآمد که شاید برا خیلی از دانشجوها خیلی مهم باشه این بحث درآمد یک پرستار پس از اینکه فارغ التحصیل تو رشته ی کارشناسی می تونه تو بخش های دولتی توی آزمون های استخدامی شرکت کنه و به علت اینکه حالا یه خرده پذیرش کمتر و سهمیه ها بیشتر شده میشه گفت قبولی توی بیمارستان های دولتی یه خرده سخت شده البته حقوق بیشتری هم داره نسبت به جاهای دیگه.

در آمد و حقوق پرستارهای طرحی

و یا اینکه دیگه در مراکز خصوصی و به هر حال کلینک ها مشغول به فعالیت باشه که اکثرا پرستارها سعی میکنن که خودشون رو توی مراکزی جا کنن . در آمد یک پرستار طرحی تقریبا دوتا دویست هستش و اگر تو بیمارستان باشه همونجور که گفتم یه خرده بیشتر میشه ، در آمد پایه یک وهشتصد محسوب میشه واسه پرستارهایی که طرح نیستن و اگه اضافه کاری داشته باشن قطعا این مقدار بیشتر هم میشه واسه  2/5 تا 3/5 هم درآمد داشتیم .

اضافه کارهای پرستار در بحث حقوق و درآمد

و اگر بتونه که فول تر کار کنه چون من با یکی از پرستارها که می شناختم تمام شیفت ها رو برمی داشت تقریبا شاید ماهی یه روز رو آفت بود یعنی تمام شیفت های ماه رو بر می داشت و واقعا هم خسته کننده هستش به هر حال ولی حقوقی معادل 4/5تا5 می گرفت و دیگه بستگی به میزان کارتون داره این در آمد ولی دیگه بیشتر از این و کمتر از این دیگه نیستش یعنی بین یک وهشتصد تا  5تومن هستش حقوق این رشته .

بازار کار پرستاری در بیمارستان ها و مراکز

از نظر بازار کار ، بازار کار پرستاری هنوزم نسبت به سایر رشته ها بالا هستش و فارغ التحصیلای این رشته سریعتر وارد بازار کار میشن و طی سال های 84 تا 92 بازار این رشته خیلی بیشتر بود و این آمار تو سال های اخیر یه خرده کمتر شد .

بالا بودن مهارت فردی یک پرستار

به هر حال هر چقدر هم که مهارت فردی یک پرستار بیشتر باشه قطعا می تونه درآمد بهتری هم داشته باشه از نظر رضایت شغلی دانشجوی پرستاری اکثرا از شغلشون راضی نیستند و میگن درآمدی که ما داریم نهایتا باید خرج خودمون کنیم حالا کمر درد ، زانو درد در آینده و این پولی که در می یاریم خیلی زیاد نیست و خسته کننده هست .

تنش و استرس های رشته ی پرستاری

به هر حال یه سری درگیری های ذهنی هم گفتم که وجود داره یه سری تنش ها و استرس ها توی این شغل وجود داره که علتش همون ارتباط مستقیم با بیمار و همراه بیمار هستش و به هر حال دانشگاه این رشته بصورت غالب راضی نبودن از رشته ی خودشون.

نتیجه گیری : من بعنوان یک نتیجه گیری در انتها به خدمتتون عرض کنم پرستاری یک شغل پر زحمت و پر استرس و بازار کار نسبتا خوب و آینده ی ادامه تحصیل ضعیف محسوب میشه و دانشجوهای این رشته عمدتا از کار خودشون هم راضی نیستن و همین عامل باعث شده که خیلی از این دانشجوها بیان و توی کنکور سراسری شرکت کنن تا شانس خودشون واسه ورود به یه رشته ی دیگه که حالا زحمت کمتری داشته باشه و شاید یه خرده شان بیشتری داشته باشه بسنجن .


رضا میر بابایی - پرستاری تهران

رتبه های برتر

شرایط مطالعه خوبی نداری ؟
انگیزه نداری ؟
منابع علمی خوبی نداری ؟

این موارد فقط ۲۰ درصد مسیر موفقیت رو شامل میشن و ۸۰ درصد مابقی ، اقدامات تو برای اصلاح این موارد هستش

اگر نقشه درست نبوده و تا الان به هدف نرسیدی، به جای عوض کردن هدف، نقشه را عوض کن
?برنامه ریزی درسی داشته باش

3.3/5 - (3 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه معرفی رشته پرستاری و نظرات دانشجویان رشته پرستاری در مورد رشتشون

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. بهنام

  سلام،وقتتون بخیر.
  من پرستاری روزانه خوندم و دوره طرح رو هم گذروندم. میخواستم بپرسم اگر در کنکور سراسری شرکت کنم میتونم پزشکی «روزانه»انتخاب کنم؟ و اینکه در صورت پذیرش در پزشکی ایا واحدهای مشابه تطبیق میشن؟اگر آره حدود چند ترم تطبیق میشه؟ممنونم از لطفتون

  پاسخ
 2. بی نام

  ببخشید من الان رشته ی اتاق عمل میخونم میتونم تو کنکور باز شرکت کنم و اگه پرستاری قبول شدم واحدایی که تو اتاق عمل پاس کردم و انطباق بدم یا باید بازم اون واحدا رو بخونم؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.