معافیت تک فرزندی سربازی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

معافیت تک فرزندی سربازی یکی از موضوعات مهم و چالش‌برانگیزی است که در سال‌های اخیر در ایران مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است. این موضوع از ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و حقوقی قابل بررسی بوده و حامیان و مخالفان خاص خود را دارد.

در این مقاله، قصد داریم به بررسی ابعاد مختلف معافیت تک فرزندی سربازی بپردازیم. ابتدا به تعریف این نوع معافیت و شرایط و ضوابط آن می‌پردازیم. سپس، به بررسی تاریخچه این قانون و تحولات آن در طول زمان خواهیم پرداخت. در ادامه، به بررسی استدلال‌های موافقان و مخالفان این قانون خواهیم پرداخت و پیامدهای مثبت و منفی آن را مورد بحث قرار خواهیم داد.

معافیت تک فرزندی سربازی ۱۴۰۳ - ۱۴۰۴

جهت مشاوره در زمینه معافیت تک فرزندی سربازی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

معافیت تک فرزندی سربازی در سال ۱۴۰۳ : درباره حذف ۲ معافیت مهم سربازی در آینده‌ای نزدیک بیشتر بدانید.  در ادامه با مشاور گروپ همراه شوید …

معافیت تک فرزندی سربازی

معافیت تک فرزندی

معافیت تک فرزندی زیر مجموعه انواع معافیت کفالت محسوب می‌شود. در برخی از خانواده‌ها فقط یک فرزند پسر وجود دارد با این وجود تک پسر بودن به تنهایی نمی‌تواند موجب این شود که فرد مشمول معافیت تک فرزندی را اخذ کند.

سربازی و یا همان خدمت نظام وظیفه عمومی سربازی در ایران به خدمت سربازی عمومی گفته می‌شود که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام مردان بالای ۱۸ سال ایرانی، به جز مواردی که استثنا شده‌اند، باید به خدمت سربازی بروند. گذراندن دوره سربازی برای تمامی مشمولین اجباری است و مشمولین قبل از پایان این دوره از انجام هرگونه خدمات دولتی و استفاده از برخی خدمات شهروندی بازداشته می‌شوند.

اما گذراندن خدمت سربازی مشمول برخی نیز نمی‌شود که به آن معافیت سربازی می‌گویند که در این گزارش به بیان یکی از این معافیت‌ها یعنی معافیت تک فرزندی و یا کفالت و شرایط اخذ آن می‌پردازیم.

معافیت تک فرزندی زیر مجموعه انواع معافیت کفالت محسوب می‌شود. در برخی از خانواده‌ها فقط یک فرزند پسر وجود دارد. تک پسر بودن به تنهایی نمی‌تواند موجب این شود که فرد مشمول معافیت تک فرزندی را اخذ کند بلکه علاوه بر تک فرزند پسر بودن باید برخی شرایط دیگر نیز در خانواده مشمول وجود داشته باشد تا فرد بتواند از این نوع معافیت سربازی استفاده کند.

افرادی مشمول خدمت سربازی در دوران صلح می‌باشند که اعزام به خدمت سربازی خللی در خانواده و زندگی فرد ایجاد نکند. افرادی که از وضعیت جسمی مساعدی برخوردار نیستند حتی در زمانی که صلح نباشد از خدمت سربازی معاف پزشکی هستند. برخی از افراد به دلیل داشتن مسئولیت نگهداری و سرپرستی خانواده نیز در زمان صلح از خدمت سربازی معاف هستند که به آن معافیت کفالت گفته می‌شود.

در قانون معافیت‌های نظام وظیفه معافیت تک فرزندی را همان معافیت کفالت می‌نامند. افراد مشمولی که تک فرزند پسر باشند، در صورت نیاز خانواده به فرد مشمول به دلیل گذران زندگی، فرد مشمول می‌تواند با داشتن شرایط خاص از معافیت تک فرزندی استفاده کند.

معافیت تک فرزندی چیست؟

معافیت تک فرزندی سربازی به نوعی از معافیت خدمت وظیفه عمومی گفته می‌شود که به مشمولان واجد شرایط تعلق می‌گیرد. بر اساس قوانین فعلی، مشمولانی که تنها فرزند ذکور خانواده باشند، می‌توانند از این معافیت استفاده کنند و به جای انجام خدمت سربازی، به صورت بسیجی در سپاه یا بسیج خدمت کنند.

شرایط و ضوابط معافیت تک فرزندی:

 • جنسیت: مشمول باید پسر باشد.
 • ترتیب تولد: مشمول باید تنها فرزند ذکور خانواده باشد.
 • وضعیت تأهل: مشمول باید متاهل نباشد.
 • وضعیت کفالت: مشمول نباید پدر یا برادر دارای شرایط کفالت داشته باشد.
 • سلامت: مشمول باید از نظر سلامتی جسمی و روانی برای خدمت در بسیج سالم باشد.

شرایط معافیت تک فرزندی

در صورتی که فرد مشمول تک فرزند پسر خانواده باشد و دارای غیبت سربازی نیز نباشد و یا در صورت داشتن غیبت شرایط توجیه غیبت سربازی را داشته باشد، می‌تواند با دارا بودن یکی از شرایط زیر نسبت به اخذ معافیت تک فرزندی یا معافیت کفالت اقدام نماید.

شرایط معافیت تک فرزندی

 • پدر فرد مشمول بالای ۷۰ سال سن داشته باشد.
 • پدر مشمول اگر کمتر از ۷۰ سال سن دارد توانایی کار کردن به دلیل بیماری را نداشته باشد و از کار افتاده باشد.
 • اگر پدر فرد مشمول در این وضعیت باشد پس نمی‌تواند از پس گذران امورات خانواده بر بیاید در نتیجه لازم است فرزند پسر تامین خانواده را بر عهده بگیرد.
 • پدر فرد مشمول فوت کرده باشد و فرد مشمول وظیفه نگهداری از مادر و دیگر فرزندان را داشته باشد.
 • پدر و مادر مشمول از هم طلاق گرفته باشند. در صورت طلاق پدر و مادر باید سی ماه از تارخ طلاق آن‌ها نیز گذشته باشد و مادر نیز مجدد ازدواج نکرده باشد.
 • خانواده فرد مشمول تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشند.
 • فرد مشمول دارای سه خواهر باشد.

امکان دارد فرد مشمول دارای برادر نیز باشد و تک فرزند پسر خانواده نباشد در این صورت هم می‌تواند با دارا بودن برخی ازشرایط از قبیل: برادر سنش کمتر از ۱۸ سال باشد یا برادر ناتوان باشد، از معافیت تک فرزندی یا معافیت کفالت استفاده کند.

مراحل اقدام جهت اخذ معافیت تک فرزندی یا کفالت

اگر فرد مشمول که تک فرزند پسر است و دارای یکی از شرایطی است که در بالا گفته شد، می‌تواند نسبت به اخذ معافیت سربازی اقدام نماید.

فرد مشمول باید با مراجعه به یکی از دفتر پلیس+۱۰ فرم‌های مربوط به معافیت را دریافت کند سپس باید به تکمیل فرم‌های مربوط به معافیت تک فرزندی بپردازد. پس از تکمیل فرم‌های مربوطه (فرم مشخصات فردی، فرم معاینه پزشکی، فرم سوابق تحصیلی) باید مدارک مورد نیاز را تهیه نماید.

پس از تهیه مدارک و تکمیل فرم ها، آن‌ها را تحویل دفتر پلیس+۱۰ داده و جهت بررسی به سازمان نظام وظیفه ارسال می‌شود. پس از مدتی برای مشمول دعوت نامه‌ای ارسال خواهد شد و فرد مشمول به همراه پدر یا مادر جهت بررسی وضعیت باید به شورای نظام وظیفه مراجعه نماید.

مدارک مورد نیاز جهت معافیت تک فرزندی

 1. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول
 2. عکس از مشمول
 3. آخرین مدرک تحصیلی
 4. اصل و کپی مدارک شناسایی اعضای خانواده
 5. فرم استشهاد محلی مبنی بر شرایط خانوادگی

حذف معافیت تک فرزندی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

آیا معافیت تک فرزندی سربازی حذف می‌شود؟

معافیت تک فرزندی سربازی در سال ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴، به گزارش مشاور گروپ

همچنین بسیاری از مشمولان متقاضی معافیت تک فرزندی که سن پدرشان به ۷۰ سال نرسیده است، درباره بهره‌مندی از این نوع معافیت سوالاتی دارند که بهتر است بدانند: بر اساس قوانین، سن پدر برای استفاده از معافیت تک فرزندی ۷۰ سال تمام است، که احتمالا به زودی آن هم حذف می‌شود.معافیت تک فرزندی سربازی در سال ۱۴۰۳

گفتنی است؛ برخی از مشمولان خدمت وظیفه که خانواده‌هایشان از یکدیگر طلاق گرفته‌اند و یک برادر بزرگتر دارند، درباره نحوه اقدام برای معافیت کفالت سوالاتی دارند که در ادامه پاسخ خواهیم داد.

مطابق قانون؛ این افراد نمی‌توانند از معافیت کفالت در صورت جدایی پدر و مادر بهره‌مند شوند، چراکه برادر وی مانع این نوع معافیت است.

 • من ۳ سال غیبت سربازی دارم. آیا می توانم سربازی خود را بخرم؟
 • قیمت خرید سربازی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴ (مدرک لیسانس) چقدر است؟
 • آیا می توان سربازی را به صورت قسطی خرید؟
 • پدرم ۵۰ ساله هستند اما بیماری قلبی دارند و از کار افتاده شده اند.
  آیا من می توانم معافیت کفالت بگیریم؟
 • پدرم سال پیش فوت کردند. من ۲۳ سال دارم و یک خواهر و برادر کوچکتر از خودم هم دارم.
  آیا می توانم معافیت کفالت مادرم بگیرم؟
 • برای سرباز معلمی چه زمانی باید اقدام کنم؟
 • من ۲۳ سال دارم و یک عمل بیضه داشتم. آیا می توانم از معافیت پزشکی استفاده کنم؟
 • شرایط استفاده از کسری خدمت بسیج چیست؟

در تاریخ 14 اسفند 1402، قانون جدیدی در مورد نظام وظیفه در ایران به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بخش‌هایی از آن مربوط به معافیت تک فرزندی سربازی است.

مهمترین تغییرات این قانون به شرح زیر است:

 • افزایش سن پدر برای معافیت کفالت: بر اساس این قانون، پدرانی که تنها فرزند ذکور خانواده هستند، می‌توانند از معافیت کفالت استفاده کنند به شرطی که سن آنها 65 سال یا بیشتر باشد.
 • حذف شرط “عدم تمکن مالی” برای معافیت کفالت: در قانون قبلی، پدرانی که تنها فرزند ذکور خانواده بودند و تمکن مالی کافی برای نگهداری از والدین خود را نداشتند، می‌توانستند از معافیت کفالت استفاده کنند. اما در قانون جدید، شرط “عدم تمکن مالی” حذف شده است و همه پدران مشمول این معافیت می‌شوند.
 • معافیت برادران جانباز و یا ایثارگر: برادران شهدا، جانبازان و یا ایثارگران 25 درصد و بالاتر، از خدمت سربازی معاف می‌شوند.
 • معافیت فرزندخوانده: فرزندخوانده‌ها در صورتی که اولین فرزندخوانده خانواده باشند، از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

نکات مهم:

 • این قانون هنوز توسط شورای نگهبان تایید نشده است و ممکن است قبل از اجرا شدن، تغییراتی در آن ایجاد شود.
 • برای اطلاع از جزئیات دقیق این قانون و شرایط استفاده از معافیت‌ها، باید به مراجع رسمی سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید.

برای آگاهی از:

معافیت سربازی

قانون جدید کسر خدمت

شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه

شرایط خرید سربازی

انجام پروژه کسر خدمت سربازی 

پروژه کسری خدمت سربازی بنیاد نخبگان

با مرکز مشاور گروپ تماس بگیرید …

9099071613

✔️معافیت تک فرزندی چیست ؟

✔️ معافیت تک فرزندی یا تک پسری مخصوص مشمولانی است که تک فرزند بوده و دارای شرایط کفالت می باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به مطالعه مقاله بپردازید.

✔️مدارک لازم برای معافیت تک پسری شامل چه مواردی می شود؟

✔️اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول
عکس از مشمول
آخرین مدرک تحصیلی
اصل و کپی مدارک شناسایی اعضای خانواده
فرم استشهاد محلی مبنی بر شرایط خانوادگی

✔️معافیت تک فرزندی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

✔️اگر می خواهید از معافیت تک پسری 1403 استفاده کنید و از شرایط یا نحوه ی دریافت آن اطلاعی ندارید جهت راهنمایی با مشاورین مجموعه تماس بگیرید.

3.2/5 - (5 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه معافیت تک فرزندی سربازی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. علی رضا

  سلام 20سالم هست تازه فارغ‌التحصیل شدم تک فرزند هستم پدرم معافیت پزشکی داره و چهار سال جلوتر هم بر اثر تصادف یک چشم نابینا شده و پای چپ عصبش کار نمیکنه و از کار افتاده شده آیا میتوانم از معافیت استفاده کنم ممنون

  پاسخ
 2. حامد

  سلام من تک فرزند نه خواهر نه برادر دارم تنها خودم مشکل خانواده دارم پدرم مواد مصرف میکند مادرم ۲ساله جداده شده اما هنوز طلاق نگرفته الانم ۷ ماه تودادگاهن پدرم مادرم را طلاق نمیده منم ۶ ماه خدمتم الانم به دلیل مشکل مالی و خانواده فکر نکنم بهتوانم ادامه دهم میخواستم شتمل من میشه

  پاسخ
 3. حامد

  سلام من تک پسرم نه خواهردارم نه برادر تنها خودم الانم ۶ ماه خدمتم من مشکل خانوادگی دارم پدرم مواد مصرف میکند خرج مخارج خودم و مادرم با منه الانم ۲ ساله مادرم جداشده اما هنوز طلاق نگرفتند پدرم مادر را طلاق نمیده ۷ ماه تو دادگاهن امکان داره من معاف بشم یا کسری دریافت کنم

  پاسخ
 4. حامد

  سلام من تک فرزند هستم نه خواهر دارم نه برادر پدرم شیشه مصرف میکند مادرم درحال جدا شدن هستن الانم من ۶ ماهه خدمت میکنم فقط پدرم میگه مادرتو طلاق نمیدم الانم چه باید کرد تا معاف شم

  پاسخ
 5. حامد

  سلام من ۱۸ سالمه تک فرزند نه خواهر دارم نه برادر مشکلات خانواده دارم پدرو مادرم درحال جداهستنن پدرم مواد مخدر مصرف میکند الانم ۶ماه خدمتم به دلیل مشکلات مالی و خوانوادگی نمی تونم ادامه دهم لطفن راهنمای کنیید ممنون میشم

  پاسخ
 6. حامد

  سلام من ۱۸ سالمه الانم ۶ ماه خدمتم من تک فرزند نه خواهر دارم نه برادر پدرم مواد مخدر مصرف میکند مادر درحال جداشدن هستن الانم ۸ ماه تو دادگاهن اما پدرم مادرم را طلاق نمیدهد منم نمی تونم سربازی را ادامه دهم به دلیل مشکل مالی و مادرم لطفن رهنماییم کنید ممنون میشم

  پاسخ
 7. Amir

  سلام خسته نباشید بنده تک پسر هستم و تنها یک خواهر معلول دارم آیا معافیت تک فرزندی شامل حال من می شود.

  پاسخ
 8. سيدسينا جماليان

  سلام خسته نباشيد من يك خواهر دارم و تك پسر هستم با چه شرايطي ميتونم داخل شهر خودم خدمت كنم؟

  پاسخ
  1. user3

   سلام
   دوست عزیز جهت دریافت راهنمایی دقیقتر با شماره های مرکز مشاور گروپ تماس بگیرید .

   پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1404
نصب اپ دانش آموزی