معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان

جهت مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی دانش آموزان

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دانش آموزان پسر با ورود به سن 19 سالگی ( 18 سال تمام ) مشمول قانون نظام وظیفه می شوند به این معنا که باید به خدمت سربازی بروند. اما در این بین ، عده ای از این دانش آموزان، نیاز به فرصتی برای ادامه و تکمیل تحصیلات خود دارند. در اینجا اهمیت آگاهی از معافیت تحصیلی دانش آموزان مشخص میشود . اگر شما هم جز این گروه هستید ، پس مطالب برسی شده در این مقاله را ازدست ندهید.

معافیت تحصیلی دانش آموزان چیست؟

دانش آموزان پسر در آستانه ی فارغ التحصیلی ، ممکن است موفق به دریافت مدرک دیپلم یا قبولی در دانشگاه نشوند ؛ در اینجا معافیت تحصیلی دانش آموزان ، به کمکشان می آید و فرصتی به آنها میدهد تا تحصیلات خود را تکمیل کرده یا ادامه دهند و پس از آن به خدمت سربازی بروند.

معافیت تحصیلی دانش آموزان دوازدهم

معافیت تحصیلی دانش آموزان دوازدهم مخصوص کسانی است که موفق به دریافت مدرک دیپلم ، قبل از پایان 18 سالگی نشده اند. این دسته پس از ورود به 19 سالگی  در صورت دریافت معافیت تحصیلی به از مدارس روزانه به مدارس بزرگسالان منتقل شده و مطابق ضئابط زیر میتوانند ادامه تحصیل دهند.

 • مدیر مدرسه پسرانه باید مشخصات تمام دانش آموزان مشمول را که به تحصیل اشتغال دارند به حوزه نظام وظیفه محل اعلام کند.
 • چنانچه دانش اموز واجد شرایط در موعد مقرر در مدرسه ثبت نام نکند مدیر مدرسه موظف است ترک نحصیل وی را اعلام کند.
 • چنانچه دانش آموزی پس از ثبت نام ، از ابتدا یا در طول نیم سال تحصیلی با عذر موجه غیبت کند و این غیبت تا پایان نیم سال تحصیلی ادامه یابد ، و در امتحان هیچ یک از در س ها شرکت نکند ، برای دانشآموز وقفه تحصیلی منظور خواهد شد.وقفه تحصیلی ترک تحصیل تلقی نمیشود .  تشخیص غیبت موجه بر اساس دلایل و مدارک ارائه شده با مدیر مدرسه است.
 • دانش آموز از زمان مشمولیت نظام وظیفه چنانچه سه ماه و بیشتر به طور متوالی غیبت غیر موجه یا بدون اطلاع قبلی داشته باشد ، به عنوان ترک تحصیل از مدرسه اخراج میشود. مدیر مدرسه موظف است مراتب ترک تحصیل وی را به حوزه نظام وظیفه محل اعلام کند.
 • ثبت نام و تحصیل دانش آموز مشمول که ترک تحصیل داشته مجاز نیست. و فقط در صورت رفع ممنوعیت قانونی از نظر نظام وظیفه عمومی ادامه تحصیل وی بلامانع خواهد بود.
 • دانش آموزی که دفترچه آماده به خدمت (بدون مهر غیبت) گرفته است ، چناچه تاریخ اعزام درج شده در دفترچه اش حداقل تا پایان نیم سال یا دوره تابستانی باشد ، میتواند با رعایت سایر شرایط در آن نیم سال یا دوره تابستانی ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهد.
 • برای دانش آموز مشمول که بدون ترک تحصیل و برابر مقررات از دوره روزانه به مدارس بزرگسال انتقال پیدا کرده در صورتی که اشتغال به تحصیلش قبلا به سازمان نظام وظیفه اعلام شده باشد ، نیاز به اخذ معافیت تحصیلی مجدد نیست.
 • مدیر مدرسه باید مراتب ترک تحصیل و فراغت از تحصیل دانش آموزان را به حوزه نظام وظیفه اعلام کند.
 • دانش آموزان اتباع خارجی که در کشور تحصیل می کنند، مشمول قانون نظام وظیفه نمیشوند.

معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

در معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری شرایط خاصی وجود دارد و مشمولان نظام  وظیفه نباید غیبت کنند. فرد مشمول بعد از مقطع دانش‌ آموزی که حداکثر تا سن ۲۰ سالگی اجازه تحصیل دارد ، یک سال فرجه معرفی به خدمت خواهد داشت . اگر افراد در این یک‌سال در دانشگاه قبول شوند، می‌توانند از معافیت تحصیلی در مقطع خودشان استفاده کنند. عده ایی از دانش آموزان ، چون در حال تحصیل اند ، نمی‌توانند در سال اول رتبه خوبی را کسب کنند ، نیاز به شرکت در کنکور سال بعدی را هم دارند. به این جهت این مهلت یک ساله در نظر گرفته شده است.

چنانچه تاریخ اعزام این دسته از دانش آموزان با اعلام نتایج کنکور همزمان باشد و آنها در مرحله اول اعلام نتایج پذیرفته شده باشند ، می‌توانند در خواست تمدید برای شهریور یا مهرماه بدهند و سازمان نظام و ظیفه با درخواست آنان در صورت احراز پذیرش ، موافقت می‌کند.

لازم به ذکر است درخواست تمدید این دسته از مشمولان سربازی بایستی با ارائه کارنامه کنکور از طریق دفاتر پلیس +۱۰ ثبت شود.

معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور

فرزندان ايرانيان مقيم خارج از كشور،چنانچه هنگام ورود به سن مشموليت (ماه تولد 18 سال تمام) درمدارس ايراني يا مدارس خارجي مورد تاييد وزارت آموزش وپرورش مشغول به تحصيل در مقطع متوسطه باشند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

مشمولانی که در داخل کشور در مقطع متوسطه فارغ التحصیل می شوند ، به عنوان مقیم خارج از کشور محسوب نشده و مجاز به تحصیل در خارج از کشور نیستند.

مشمولاني كه در مقاطع كارشناسي يا بالاتر در دانشگاه هاي داخل كشور فارغ التحصيل شده باشند به شرط عدم ورود به غيبت و سپري نشدن بيش از يكسال از تاريخ فراغت از تحصيل با سپردن تضمين لازم مي توانند از معافيت تحصیلی استفاده نمايند. .

تمدید معافیت تحصیلی برای دانش آموزان

تمدید معافیت تحصیلی برای دانش آموزان ، از مواردی است که سوال بسیاری از دانش آموزان می باشد ، در این مورد باید بگوییم:

معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت سالانه صادر می شود و دانش آموزان در صورت ادامه تحصیل و واجد شرایط بودن ، می بایست بلافاصله بعد از اتمام معافیت تحصیلی یک ساله ، مجددا این معافیت را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) درخواست کنند تا نسبت به تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزی به مدت یک سال دیگر اقدام شود.

دانش آموزان مشمول از تاریخ فراغت ، اخراج ، ترک و یا انصراف از تحصیل ؛ یک سال مهلت دارند تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند.

سایت معافیت تحصیلی دانش آموزان

برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانش آموزان لازم است به سامانه epolice.ir مراجعه کرده  درخواست خود را ثبت کنید.

همچنین در صورت بروز اشکال یا سوال میتوانید با کارشناسان مشاور گروپ تماس حاصل فرمایید.( شماره تماس در ابتدای مقاله )

معافیت تحصیلی دانش آموزان چند سال است؟

معافیت تحصیلی دانش آموزان قطعا مدت مشخصی دارد و از این رو عده ی زیادی از دانش آموزان با این سوال رو به رو اند که معافیت تحصیلی دانش آموزان چند سال است؟

دانش آموزان می بایست تحصیلات خود را در سنوات مجاز مقطع متوسطه به صورت حضوری و پیوسته ، حداکثر تا 20 سالگی ، به پایان رسانند ، در غیر این صورت مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه نیستند.

وضعیت تحصیلی دانش آموزان ، ابتدای هر سال تحصیلی توسط مدارس بررسی و در صورتی که به سن مشمولیت (18سالگی تمام) رسیده و واجد شرایط ادامه تحصیل باشند ، برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +10) ارجاع داده می شوند.

همچنین ، افرادی که قبل از سن مشمولیت و در سن 17 سالگی یا قبل از آن در مقطع دیپلم یا پیش دانشگاهی فارغ التحصیل می شوند، پس از رسیدن به 18 سالگی تمام ، شش ماه مهلت معرفی برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت خود را دارند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

مدارک لازم جهت معافیت تحصیلی دانش آموزان

مدارک لازم جهت معافیت تحصیلی دانش آموزان به شرح زیر است:

 • کپی تمام صفحات شناسنامه
 • ارائه کپی و اصل کارت ملی
 • فرم درخواست معافیت تحصیلی
 •  

فرم معافیت تحصیلی دانش آموزان

فرم معافیت تحصیلی دانش آموزان مطابق تصویر زیر است :

معافیت تحصیلی دانش آموزان

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وبسایت www.vazifeh.police.ir مراجعه کرده و یا با کارشناسان مشاور گروپ تماس حاصل فرمایید.

 

 

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان چیست؟

در خصوص شرایط و ضوابط معافیت تحصیلی دانش آموزان ، در این مقاله کاملا توضیح داده شده است.

مهلت معافیت تحصیلی دانش آموزان چه قدر است؟

برای اطلاع از این موضوع مقاله را مطالعه بفرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی دانش آموزان

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. محمد

  سلام من خرداد 1042 معافیتم تموم میشه میخواستم بدونم میتونم برای کنکور تیرماه شرکت کنم یا باید دانشگاه ثبت‌نام کنم تا غیبت نخورم

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

نصب اپ دانش آموزی