بورسیه برای جبران کمبود معلم

طرح بورسیه معلم

جهت مشاوره در زمینه بورسیه برای جبران کمبود معلم

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

این مقالهٔ آموزشی سعی دارد به‌صورت کامل به مبحث استفاده از طرح بورسیه برای جبران کمبود معلم بپردازد. شما می‌توانید مباحث مربوط به بورسیه معلم به منظور جایگزینی با طرح اساسنامه ماده 28 دانشگاه فرهنگیان را در این مقاله مشاهده نمایید. با مشاور گروپ همراه باشید.

طرح بورسیه معلم

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با تاکید براصلاح روش‌های جذب معلم، از اجرای طرح بورسیه معلم به منظور جایگزینی با طرح اساسنامه ماده 28 این دانشگاه خبر داد.

🔹 بیش از 170 هزار معلم نیاز داریم اما خروجی سالانه دانشگاه فرهنگیان 25 هزار نفر است، هرچند این کمبود با تدابیری رفع می‌شود، بخشی که مربوط به مقطع متوسطه است از طریق حق التدریس و بکارگیری معلمان در آستانه بازنشستگی تامین خواهد شد.

🔹وی ادامه داد: با این تدبیر 90 هزار کمبود معلم تامین می‌شود به علاوه اینکه 25 هزار ورودی هم از طریق دانشگاه فرهنگیان داریم، باقی‌مانده کمبود با تدابیر دیگری رفع می‌شود.

🔹وی همچنین افزود: می‌توانیم از دانشجویان دانشگاه‌های ممتاز سال سوم افرادی را شناسایی و یکسال پایان تحصیل را مهارت معلمی به آنها آموخته و بعد از فارغ التحصیلی بورسیه  کنیم و سارمان اداری و استخدامی در حال پیگیری آن است؛ همچنین پذیرش معلم از دوره کارشناسی ارشد هم طرح پیشنهادی دیگر است.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به کمبود عضو هیئت علمی در این دانشگاه گفت: جذب ۵۰۰ هیئت علمی جدید به تصویب سازمان اداری استخدامی رسیده است. تبدیل وضعیت ۱۰۰۰ معلم ممتاز دارای درجه دکتری به هیئت علمی نیز از سوی وزارت علوم مورد موافقت قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، رضا مراد صحرایی در نشستی خبری با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان میراث دار مراکز و دانش‌سراهای تربیت معلم با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال است گفت: هیچ گزاف نیست بگوییم امروز این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه معاصر کشور است.

وی افزود: امروز به دنبال آن هستیم دانشگاه فرهنگیان را به دانشگاهی مرجع، تحول ساز، تمدن ساز و امید آفرین تبدیل کنیم. دانشگاه فرهنگیان جایی است که معلمان و مربیان تحول ساز و تمدن ساز را تربیت خواهد کرد.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه آرمان ما تربیت معلمان الخیر است، معلمانی که همه جنبدگان آسمان و زمین برای وی طلب خیر می‌کنند گفت: امروز اگر دانشجومعلمی جذب می‌کند، چهار سال بعد وارد مدارس می‌شود و تا ۳۰ سال بعد خدمت می‌کند، وی را باید برای تربیت نسل آینده آماده کرد. باید معلمان جریان ساز و گفتمان ساز تربیت کنیم. به همین علت دانشگاه ما می‌خواهد جریان ساز باشد.

صحرایی ادامه داد: “هر معلم، یک مربی پرورشی” و “هرمعلم یک مربی ورزشی” از جمله برنامه‌ها و اهدافی است که در سال تحصیلی پیش رو دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به تنظیم و تعیین چند تحول چرخشی برای دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: این چرخش ها می‌تواند تضمین کننده ایجاد تحول بنیادین باشد، چرخش نخست تبدیل از دانشگاهی عادی به دانشگاهی تحولی، چرخش دوم تربیت معلمان چندساحتی و چند مهارتی، چرخش سوم حرکت از انتقال دانش به ساخت دانش، چرخش چهارم حرکت به سمت مهارتهای نوین و چرخش پنجم حرکت از دانشگاهی پراکنده به دانشگاهی مادر و جامع است.

۵۰ هزار دانشجو معلم در دوران کرونا جذب شدند اما تدابیر لازم برای خوابگاه و کلاس اندیشیده نشده است

سرپرست دانشگاه فرهنگیان افزود: تغییر و اصلاح ساختارها، تقویت نیروی انسانی، ارتقای نظام برنامه درسی کلان تربیت معلم، اصلاح فضا و کالبد دانشگاه و اصلاح نظام جذب تربیت معلم از جمله برنامه‌هایی است که برای تحقق اهداف مدنظر و چرخش های تحولی در دستورکار داریم. از زمان ورود بنده به دانشگاه، ۱۰۰ هزار متر مربع به فضاهای دانشگاهی افزوده شده و باید به یک میلیون متر مربع برسد تا بتوانیم مهرماه را بدون مشکل آغاز کنیم. ۵۰ هزار دانشجو معلم در دوران کرونا جذب شدند در حالی که تدابیر لازم برای خوابگاه و کلاس اندیشیده نشده است. طرح جامع توسعه دانشگاه تهیه و در دست تصویب است.

صحرایی با اشاره به بازنگری برنامه کلان تربیت معلم گفت: برنامه درسی جدید بیش از پیش با اسناد بالادستی و سندتحول بنیادین منطبق است، امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۱ بتوانیم این برنامه کلان را بازنویسی و تصویب کنیم.

وی ادامه داد: به ۴۷۰۰ عضو هیئت علمی و همین تعداد نیروی انسانی نیاز داریم. این در حالی است که ۸۴۶ عضو هیئت علمی داریم و تعداد کارمندان کمتر از نیمی از نیاز ماست.

جذب ۵۰۰ هیات علمی جدید

تبدیل وضعیت ۱۰۰۰ معلم ممتاز دارای درجه دکتری

سرپرست دانشگاه فرهنگیان افزود: نسبت استاد هیئت علمی به دانشجو ۱۱۰ به یک است در حالی که استاندارد کشور ۲۰ به یک است. جذب ۵۰۰ هیئت علمی جدید به تصویب سازمان اداری استخدامی رسیده است. تبدیل وضعیت ۱۰۰۰ معلم ممتاز دارای درجه دکتری به هیئت علمی نیز از سوی وزارت علوم مورد موافقت قرار گرفته است.

روند گزینش دانشجو معلمان سختگیرانه‌تر خواهد شد

صحرایی با تاکید بر اینکه روند گزینش دانشجو معلمان سختگیرانه‌تر خواهد شد گفت: دانشگاه فرهنگیان سالانه ۲۵ هزار دانشجو جذب می‌کند بنابراین شاخص و استاندارد جذب تقویت و سختگیرانه‌تر خواهد شد. گزینش مستمر داریم و دانشجو معلمان در طول دوره تحصیل، دو بار گزینش می‌شوند و اگر تشخیص داده شود مناسب نیستند امکان تحصیل آنها در سایر دانشگاه‌ها فراهم و از دانشگاه فرهنگیان خارج می‌شوند.

وی با بیان اینکه همکارانم در تلاش شبانه روزی برای برگزاری حضوری کلاس‌ها هستند گفت: امکانات رفاهی دانشگاه زیبنده دانشجویان‌مان نیست و برای بهبود وضعیت فعلی در تلاشیم.

بهره‌گیری از خدمات اعضای هیئت علمی ممتاز دیگر دانشگاه‌ها در دانشگاه فرهنگیان

سرپرست دانشگاه فرهنگیان افزود: چندین اقدام تحولی در حوزه آموزش رخ داده که مهمترین آنها استقرار هیئت ممیزه است که با حمایت وزیر علوم از مهرماه هیئت ممیزه مستقر خواهد شد. امکان بهره‌گیری از خدمات اعضای هیئت علمی ممتاز دیگر دانشگاه‌ها در دانشگاه فرهنگیان فراهم خواهد شد و امکان حضور پررنگ تر اساتید توانمند بازنشسته را شاهد خواهیم بود.

صحرایی با بیان اینکه تشکیل هسته‌های پژوهشی در دانشگاه مراحل پایانی‌اش را طی می‌کند گفت: دانشگاه فرهنگیان برای درس‌های خودش به بیش از ۲۰۰۰ کتاب اختصاصی نیاز دارد. منابع آموزشی دانشگاه یکپارچه خواهد شد.

وی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان با ۹۸ پردیس و مرکز، تقریبا ۹۵ هزار دانشجو دارد و ظرفیت پذیرش و آموزش ۱۵۰ هزار دانشجو را به شرط حمایت‌ها برخوردار است.

به گزارش ایسنا، سرپرست دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه اهتمام ما این است که دانشگاه چابکی داشته باشیم گفت: هوشمندسازی دانشگاه فرهنگیان در دستور کار است و رابطه پردیس‌ها با ستاد تقویت خواهد شد. همچنین در دوره مدیریتی جدید تعامل با معاونت‌های زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش تقویت خواهد شد.

قرار نیست تربیت معلم را به دیگران واگذار کنیم

صحرایی همچنین از نمایندگان مجلس خواست که به دانشگاه فرهنگیان در برنامه هفتم توسعه توجه داشته باشند و افزود: قرار نیست تربیت معلم را به دیگران واگذار کنیم، اگر امکانات ما در قبال دیگر دانشگاه‌ها کمتر است باید دانشگاه خودمان را تقویت کنیم. البته امکان استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های سطح یک برتر وجود دارد و برگزاری دوره های مشترک تحصیلی تصویب شده است.

ارائه پیشنهادات اصلاح رویه‌های جذب نیرو به سازمان امور استخدامی

وی با بیان اینکه معتقدیم استخدام از طریق ماده ۲۸ یک شیوه کمکی در کنار وظیفه اصلی ماست گفت: برای اصلاح رویه‌های جذب از طریق ماده ۲۸ طرحی تحت عنوان بورس معلمی ( طرح شهید آشتیانی) تهیه و به سازمان اداری استخدامی ارائه شده و راهکارهای مختلفی پیشنهاد شده است.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان درباره جزئیات اجرای طرحی با مضمون کاهش زمان آموزش دوره کارشناسی به سه سال گفت: هدف این طرح کاهش زمان تحصیل است و در محتوا و کمیت تغییری ایجاد نخواهد شد. دانشجویان ما شبانه روزی هستند و در همه ایام در خدمت آموزش و پرورش و مستخدم دولت اند. پیش بینی کردیم سه ترم در طول سال تحصیلی داشته باشیم. تصمیم داریم طرح را فقط در پردیس‌های متقاضی و نمونه و برای دوره ابتدایی برگزار کنیم و سپس برای تعمیم به رشته‌ها و دوره های دیگر اقدام کنیم. این طرح برای پردیس‌های متقاضی از مهرماه امکان اجرا خواهد داشت.

تحویل ۲۵ هزارمعلم به آموزش وپرورش در مهرماه

معرفی ۱۵ هزار دانشجو معلم به وزارتخانه برای رفع کمبود معلمان مقطع ابتدایی

صحرایی درباره وضعیت فارغ‌التحصیلی و جذب نیروی انسانی نیز توضیح داد و گفت: در مهرماه سال ۱۴۰۱ ما ۲۵ هزار نفر جذب خواهیم کرد. ۲۵ هزار ورودی ۹۷ را به آموزش و پرورش تحویل می‌دهیم. با توجه به بحران کمبود معلم در دوره ابتدایی، ۱۵ هزار معلم از بین دانشجومعلمان ترم ۷ به وزارت آموزش و پرورش معرفی خواهند شد. در آزمون استخدامی امسال ۳۴ هزار و ۶۰۰ سهمیه اختصاص یافت که ۲۵ هزار نفر پذیرفته و به ما اعلام شده که یک سال دوره مهارتی می‌گذرانند که به علت نیاز فوری آموزش و پرورش، اینها اول مهر به کلاس درس می‌روند و ما دوره فشرده حضوری ۱۷۰ ساعتی از شهریور و از مهر تا اسفند دوره مجازی و حضوری برایشان برگزار می‌کنیم و در نهایت آزمون اصلح می‌دهند.

۷۵ هزار معلم جدید مهرماه وارد کلاس‌های درس می‌شوند

نیاز فوری آموزش و پرورش به ۴۰ هزار معلم

وی ادامه داد: سرجمع ۷۵ هزار معلم جدید در مهرماه وارد کلاس های درس می‌شوند. علاوه بر این استخدامی‌های سال های پیشین تحت عنوان قانون تعیین تکلیف در حال گذراندن دوره‌ها هستند و تا شرایط لازم را احراز نکنند وارد آموزش و پرورش نخواهند شد و بعضا برخی دو تا سه سال است که منتظرند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه آموزش و پرورش به ۱۰۰ هزار معلم نیاز دارد که تعدادی را به روش های موجود دیگر جذب می‌کند و حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار معلم نیاز فوری دارد گفت: ما آمادگی داریم برای آموزش همزمان با تدریس کمک کنیم. تقاضای موکد ما این است که استخدام با نگاه به آینده اتفاق بیفتد. آمادگی داریم طرح شهید آشتیانی را از همین مهر شروع کنیم که بر اساس آن ۳۰ هزار نفر را از میان دانشجویان ممتاز سال آخر دانشگاه‌های سطح یک انتخاب و گزینش کرده، آموزش دهیم و یک سال بعد وارد آموزش و پرورش کنیم.

نقدی بر افزایش سقف سنی ورود به دانشگاه از ۲۴ به ۲۶ سال

صحرایی درباره افزایش سقف سنی ورود به دانشگاه از ۲۴ به ۲۶ سال گفت: متخصصان تعلیم و تربیت با این افزایش مخالف‌اند. سقف سنی ۲۲ سال بوده و بهترین سن را ۲۲ و پایینتر می‌دانم. کار کارشناسی کافی برای ۲۲ به ۲۴ نشده و اگر کار کارشناسی شود، چه بسا برگردد. ۹۵ درصد دانشجویان ما بین ۱۸ تا ۲۱ سال هستند و نمی‌توان برای ۵ درصد تراز کشوری را به هم ریخت. افزایش سن به ۲۶ و بالاتر کار شایسته ای نیست و نیازمند بررسی دقیق است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل متقاضیان، سن بالای استخدامی‌های ماده ۲۸ است در حالی که آزمون‌های استخدامی شیوه‌های مناسبی برای جذب نیستند. در آزمون‌ها چندین تخلف هست. یکی اینکه پذیرفته شده ماده ۲۸ نباید فورا سرکلاس برود، اما چون نیاز هست می‌رود. از الان برای سال آینده ردیف استخدامی بدهید تا استعدادهای برتر دیگر دانشگاه‌ها را بیاوریم و آموزش دهیم. ما اکنون برای پذیرفته شدگان آزمون استخدامی امسال، یک ماه آموزش فشرده گذاشته ایم تا مهر ماه به کلاس درس بروند که مطلوب ما نیست. صلاحیت حرفه‌ای برای استخدام ضروری است اما اگر این کار را هم نکنیم معلم تامین نمی‌شود.

قانون تعیین تکلیف، ظلم بزرگی بود

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه معتقدم قانون تعیین تکلیف ظلم بزرگی بود گفت: صد و چندهزار نفر وارد شدند که بیش از نیمی از آنها رشته تحصیلی شان منطبق نیست. همانطور که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای برای مبادی جذب نیرو داشت، مانع چنین آزمون های استخدامی نیز شود. ما امسال آزمون می‌گیریم برای تامین نیروی انسانی در حالی که از الان باید برای سال آینده ردیف استخدامی بگیریم و یک سال زمان برای آموزش معلمی داشته باشیم.

صحرایی ادامه داد: به عنوان نماینده آموزش و پرورش می‌گویم اگر قرار است سال بعد ردیف استخدامی تخصیص دهند از حالا این‌کار را انجام دهند تا یک سال فرصت برای تربیت داشته باشیم. پذیرفته شدگان عالِم هستند اما معلم نیستند. باید از امروز برای سال بعد به فکر باشیم.

با احتساب «کسر از حقوق» دانشجویان باز هم با ۷۰۰ میلیارد تومان کسری مواجهیم

سازمان برنامه دست ما را در جیب دانشجومعلمان کرده

سرپرست دانشگاه فرهنگیان درباره کسر از حقوق دانشجومعلمان گفت: زمانی که قانون متعهدین به خدمت تصویب شد در تبصره ۶ آن قانون آمده که بخشی از هزینه‌ها از حقوق دانشجو کسر و در اختیار دانشگاه قرار بگیرد که ۴۵ درصد اعلام شد که ۳۵ درصد هزینه‌های رفاهی و خوابگاهی و ۱۰ درصد اقدامات آموزشی و… است. با احتساب همین میزان کسر از حقوق باز هم با ۷۰۰ میلیارد تومان کسری مواجهیم. هزینه تامین غذا بسیار بیشتر از چیزی است که کسر می‌شود که ما به سازمان برنامه اعلام کردیم و گفتیم مطلوب این است که این روند را اصلاح و سرانه ما را بدهند. سازمان برنامه با این اقدام دست ما را در جیب دانشجومعلمان کرده است.

وی ادامه داد: همین شیوه غیرمناسب به شیوه غیرمناسبتری اجرا می‌شود و حقوق دانشجو معلم به حساب آموزش و پرورش محل خدمت آینده‌اش واریز و سپس مبلغ آن کسر می‌شود. تنوعی هم در میزان کسورات بر حسب استفاده از خوابگاه و… وجود دارد. امیدواریم به شکل درستی بودجه تخصیص یابد. برای کسب اخبار جدید می توانید به سایت دانشگاه فرهنگیان مراجعه کنید.

اجرای طرح بورس معلمی در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

✨رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره آخرین وضعیت اجرای طرح بورس معلمی با هدف جذب ۳۰ هزار دانشجوی برتر دانشگاه‌ها توضیح داد.

🔸رضا مراد صحرایی درباره طرح بورس معلمی با هدف جذب دانش‌آموختگان ممتاز سایر دانشگاه‌ها به شغل معلمی اظهار کرد: این طرح در دستور کار قرار دارد البته بخشی از قوانین موجود مانع اجراست و در تلاش برای رفع آن هستیم.

🔸او درباره مدل جایگزین آزمون استخدامی بیان کرد: برای اصلاح جذب معلم از طریق ماده 28، طرح بورس معلمی را به سازمان اداری و استخدامی ارائه کردیم و آماده هستیم تا 30 هزار نفر از دانشجویان برتر ترم هفتم دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه را شناسایی کنیم. اگر سازمان اداری و استخدامی، می‌خواهد برای سال آینده ردیف استخدام معلم بدهد آن را اعلام کند تا ما از میان دانشجویان برتر و با انگیزه دانشگاه‌های خوب انتخاب کنیم و آنها را برای حضور در شغل معلمی آموزش دهیم.

در صورتی که در ذهنتان سوال پاسخ داده نشده ای باقی مانده است

می توانید با مجموعه مشاور گروپ تماس حاصل فرمایید

تا مشاوران ما شما را به بهترین شکل یاری نمایند.

“موفق باشید”

 

✔️ظرفیت پذیرش بورسیه معلم چقدر است؟

✔️به گفته رئیس دانشگاه فرهنگیان ظرفیت پذیرش بورسیه معلمی با هدف جذب ۳۰ هزار دانشجوی برتر دانشگاه‌ها خواهد بود.

✔️هدف طرح بورسیه معلم چیست؟

✔️ هدف طرح بورس معلمی جذب دانش‌آموختگان ممتاز سایر دانشگاه‌ها به شغل معلمی خواهد بود.

✔️ آیا طرح بورس معلمی جایگزین ماده 28 خواهد شد؟

✔️به گفته رئیس دانشگاه فرهنگیان برای اصلاح جذب معلم از طریق ماده 28، طرح بورس معلمی را به سازمان اداری و استخدامی ارائه کردیم و آماده هستیم تا 30 هزار نفر از دانشجویان برتر ترم هفتم دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه را شناسایی کنیم. اگر سازمان اداری و استخدامی، می‌خواهد برای سال آینده ردیف استخدام معلم بدهد آن را اعلام کند تا ما از میان دانشجویان برتر و با انگیزه دانشگاه‌های خوب انتخاب کنیم و آنها را برای حضور در شغل معلمی آموزش دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه بورسیه برای جبران کمبود معلم

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. رستا

  چرا ی فکری ب حال همه ممتازانی ک طی این سالها از علوم پایه فارغ التحصیل شدن و هنوز تنها امیدشون استخدام در آموزش و پرورش است نمی کنید؟

  پاسخ
 2. بارا

  وجدانا ما فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های برتر چه گناهی کردیم که بعد از اینهمه زحمت هیچ طرح و پیشنهاد و تبصره و…شامل حالمون نمیشه،به غیر از ممتازهای ترم هفتم بقیه ممتازها آیا نیاز به شغل ندارند.خدایا چطور صدامون رو به گوش مسولین برسونیم،ابن همه نهضتی و حق التدریس و…وارد آموزش و پرورش کردید یک نفر ما فارغ التحصیلان ممتاز علوم پایه رو ندید.التماس میکنم یه مسئولی ما رو هم،ببینه،ما هم خانواده داریم،بیکاربم .باید چکار میکردیم که نکردیم،درس خوندیم،دانشگاه درجه بالا قبول شدیم،ممتاز شدیم ولی هیچ کس ندید و نمی بینه ما رو،دادمون رو به کجا ببریم.

  پاسخ
 3. hera

  سلام عذر میخوام من امروز ب اموزش پرورش رفتم ولی گفتن بخشنامه ای براشون نیومده پس در چ زمینه ای مشاوره میدین؟

  پاسخ
 4. m

  سلام خسته نباشید هزینه مشاوره با تلفن ثابت چقدره؟؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1404
نصب اپ دانش آموزی