شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان کنکور ۱۴۰۳ | شرایط سنی

شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان کنکور ۱۴۰۲ | شرایط سنی

جهت مشاوره در زمینه شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان کنکور ۱۴۰۳ | شرایط سنی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۳، براساس دفترچه ثبت نام کنکور سراسری در این مقاله ارائه داده شده است. دانشگاه فرهنگیان از جمله دانشگاه های با شرایط خاص پذیرش می باشد. داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان  (پردیس های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی) را دارند، علاوه بر شرکت در کنکور سراسری و کسب تراز لازم برای قبولی، باید در مصاحبه حضوری نیز حد نصاب نمره را کسب نمایند. در ادامه شرایط جدید پذیرش دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان ارائه داده شده است. با ما همراه باشید.

شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان، در راستای سند چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با هدف تأمین و تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و کارآمد برای وزارت ­آموزش وپرورش و همچنین دستیابی به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده  است. این دانشگاه پس از طی مراحل قانونی و با امضای رئیس جمهور وقت در اسفند ماه سال 1390 تاسیس شد. دانشگاهی که در زمان شکل گیری قریب به یکصد سال تجربه در عرصه های مختلف آموزش معلمان مشتاق را در پیشینه خود داشت. در ادامه شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان کنکور سراسری ۱۴۰۳ ارائه داده شده است.

اطلاعیه سازمان سنجش پیرامون شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان

توجه به پيگيری برخي داوطلبان متقاضی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ مبنی بر عدم امكان ثبت نام برای دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبيرشهيدرجايی در آزمون مزبور به دليل داشتن سن بالاتر از 22 سال به اطلاع می رساند چنانچه در صفحه 43 و 44 در دفتر چه راهنمای ثبت نام شركت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ تصريح شده است شرايط و ضوابط اختصاصی پذيرش دانشجو در دانشگاه هاي مزبور از جمله شرط سنی و شرط معدل و موارد ديگر…، با رعايت تبصره 1 ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربيتی وزارت آموزش و پرورش» مصوبه جلسه ۸۳۳ مورخ 99/08/27 شورای عالی انقلاب فرهنگی و به شرط صدور مجوز رديف استخدامی و تأمين اعتبار مالی لازم، از طريق دفترچه شماره (2) راهنمای انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان ، اطلاع رسانی خواهد شد. بنابراين محدوديتی برای افراد جهت ثبت نام و شركت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ از سوی آموزش وپرورش تا 24 سال ايجاد نشده و داوطلبان می توانند در آزمون مزبور ثبت نام نمايند.

شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را دارند، باید دارای یکسری شرایط لازم برای ثبت نام باشند. داوطلبان توجه داشته باشند، پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، صرفا از طریق شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه و تراز لازم برای قبولی می باشد. در ادامه شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان ارائه داده شده است:

 • دارا بودن حداقل نمره علمی كل 6500 و بالاتر (در زيرگروه مربوط) جهت مجاز شدن به انتخاب رشته در گروه آزمايشی مربوط.
 • داشتن حداكثر سن 24 سال تمام در بدو ورود به دانشگاه. (طبق دفترچه ثبت نام شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان در کنکور سراسری ۱۴۰۲، کمتر شده بود و در اطلاعیه ای که در تاریخ 99/11/18 منتشر شد، این اشتباه تصحیح شد.)

***محاسبه سن هر داوطلب با توجه به مندرجات اصل شناسنامه ای است كه به استناد آن در آزمون ورودی ثبت نام می كند، بنابراین تغییراتی كه پس از ثبت نام در آزمون، در مدارک هویتی، به ویژه تاریخ تولد داوطلب به وجود آمده باشد معتبر نیست و در صورت پذیرفته شدن در آزمون، در هر مرحلهای، قبولی وی لغو خواهد شد.

**انجام خدمت سربازی و یا سوابق كاری و موارد دیگر، تحت هیچ شرایطی به سقف سنی داوطلب افزوده نمی شود.

 • داشتن حداقل معدل كل لازم دوره متوسطه دوم (معدل سه پايه دهم، يازدهم و دوازدهم).  (حداقل معدل لازم متعاقبا اعلام خواهد شد.)
 • بومی بودن متقاضی در كد رشته محل مربوطه.**
 • برخورداری از سلامت كامل تن و روان و شرايط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظيفه معلمی.
 • موفقيت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی. (قبولی نهایی متقاضیان در گرو کسب نمره لازم در مصاحبه اختصاصی می باشد.)

ملاک های تعیین بومی بودن داوطلبان

**ملاک های تعیین بومی بودن داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی در ادامه بیان شده است:

الف)  در صورتی كه محل اخذ مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان در یک بخش، شهر و یا استان باشد، داوطلب بومی آن بخش، شهر و استان تلقی می شود.

ب) درصورتیكه محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر داوطلب در یک بخش، شهر و یا استان نباشد، بخش، شهر و استان محل تولد داوطلب بهعنوان بخش، شهر و استان بومی وی در نظر گرفته می شود.

ج) داوطلبانی كه سه سال آخر محل تحصیل را در خارج از كشور گذرانده اند، استان محل تولد، استان بومی اینگونه داوطلبان تلقی خواهد شد.

د) داوطلبانی كه سه سال آخر محل تحصیل را خارج از كشور گذرانده اند و همچنین استان تولد ایشان نیز خارج از كشور بوده است، استان بومی این قبیل داوطلبان شهر تهران خواهد شد.

شرایط عمومی پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان

شرایط عمومی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی به شرح زیر است:

 1. تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
 2. اعتقاد به دین مبین اسلام یا یكی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
 3. التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
 4. داشتن سلامت كامل روانی، جسمانی و توانایی انجام وظایف محوله.
 5. نداشتن سابقه محكومیت جزائی یا كیفری مؤثر.
 6. عدم اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الكل و هر نوع مواد اعتیادآور.
 7. داشتن گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی (داوطلبان نظام آموزشی قدیم) یا دیپلم متوسطه دوم (نظام آموزشی جدید)

***درصورت معرفی داوطلب به آموزش و پرورش برای انجام مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی از افرادی كه فاقد مدرک  پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام جدید آموزشی باشند تحت هر شرایطی، مجاز نخواهد بود.

معاینات پزشکی دانشگاه فرهنگیان

از جمله  شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان ، تایید پزشک معتمد واجدشرایط آموزش و پرورش با ملاک ها و معیارهای زیر می باشد:

 • توانایی و مهارت گفتاری (توانایی رعایت مخارج تمام حروف و ادای كلمات و عبارات، به طور كامل و صحیح و نداشتن لكنت زبان به هر میزان).
 • قدرت بینایی:
 1. قدرت بینایی ( قدرت دید هر چشم حداقل پنج دهم یا هر دو چشم بدون عینک و لنز، (حداقل ده بیستم) و نداشتن كوررنگی و انحراف چشم).
 2. هر نوع نقص میدان بینایی در یک یا هردو چشم.
 3. دوربینی غیر قابل درمان ونیستاگموس شدید هردو چشم.
 4. ضایعات وسیع، شدید وغیرقابل درمان در هردو قرنیه.
 5. كور رنگی ( برای رشته های آموزش ابتدایی و رشته های گروه هنر و رشته هایی كه شناخت رنگ وطیف نوری در آن ها ضروری می باشد، ممنوع بوده و در بقیه رشته ها بلا مانع است.)
 6. نابینایی در یک چشم.
 • قدرت شنوایی : توانایی شنیدن صداها و اصوات معمولی، نداشتن نقص شنوایی،( كم شنوایی داوطلب نباید بیش از 30 دسیبل باشد.)
 • تغییر شكل مادرزادی یا اكتسابی اندام ها و نداشتن كراهت منظر در اثر سوختگی، سوانح یا دیگر عوامل در صورت یا قسمت های ظاهری و نمایان بدن.
 • نداشتن نقص عضو مشهود و موثر در انجام وظایف حرفه ای معلمی.
 • عدم ابتلا به بیماری های مزمن و صعب العلاج.

شیوه پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان کنکور ۱۴۰۳ در مقاله بالا بیان شد. در ادامه به بیان توضیحاتی در رابطه با شیوه پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی پرداخته ایم. پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به صورت بومی پذیری می باشد. گزینش نهایی توسط سازمان سنجش آموزش كشور، در هر یک از كد رشته محل ها با توجه به دامنه پذیرش كه در ستون (پردیس/ مخصوص داوطلبان بومی/ محل خدمت) درج شده، صورت می پذیرد.

شیوه پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

در كد رشته محل هایی كه برای یک استان درج شده است محدودیتی برای انتخاب كد رشته محل توسط داوطلب بومی  استان وجود ندارد لیكن در گزینش نهایی اولویت اول با داوطلبانی خواهد بود كه بر اساس دامنه پذیرش مندرج برای آن كد رشته محل، بومی بخش یا شهرستان و بخشهای تابعه آن تلقی می شود.
چنانچه داوطلب مجاز به انتخاب كد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی بوده و اقدام به انتخاب كد رشته محل های دانشگاه های مزبور را بنماید، بر اساس ضوابط و مقررات از میان واجدین شرایط در آزمون بر اساس اولویت های انتخابی تا دو برابر تعداد ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان ، برای انجام مصاحبه تخصصی و احراز صالحیت های عمومی و تخصصی از سوی سازمان سنجش آموزش كشور به آموزش و پرورش معرفی خواهند شد.
چنانچه صلاحیت های عمومی و تخصصی داوطلب معرفی شده، بعد از انجام مصاحبه تخصصی و بررسی صلاحیت های عمومی مورد تأیید آموزش و پرورش قرار گیرد، سازمان سنجش آموزش كشور بر اساس ضوابط مربوط و لحاظ نمودن اولویت برمبنای دامنه پذیرش بومی (بخش/شهرستان/استان و توضیحات كد رشته محل) و با در نظرگرفتن نمره علمی نهایی داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان، گزینش نهایی را انجام خواهد داد.
داوطلبانی كه صلاحیت های تخصصی و یا عمومی آنان مورد تأیید آموزش و پرورش قرار نمی گیرد از فرایند گزینش نهایی برای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی حذف خواهند شد.

*معرفی داوطلب جهت انجام مصاحبه تخصصی به منزله قبول نهایی فرد در دانشگاه های مزبور تلقی نمی گردد.

**موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی به منزله قبولی فرد برای دانشگاه های مزبور تلقی نمی گردد.

***كسب نمره علمی بالاتر درگروه آزمایشی مربوط در مقایسه با سایر داوطلبان در كد رشته انتخابی(طبق ضوابط سازمان سنجش آموزش كشور) و با رعایت شرایط و ضوابط آموزش و پرورش، الزامی است.

****تعیین محل خدمت كد رشته محل هایی كه به صورت استانی، شهرستانی و یا در یک بوم (چند شهر/شهرستان/ منطقه) می باشد در اختیار اداره كل آآموزش و پرورش استان مربوط (استان سهمیه خدمتی) خواهد بود.

نکات مهم برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی

متقاضیان دانشگاه فرهنگیان و نربیت دبیر شهید رجایی برای پذیرش در دانشگاه های مذکور لازم است به نکات و موارد زیر توجه لازم را داشته باشند:

 • پذیرفته شدگان مكلفند درآغاز تحصیل خود به میزان دوبرابر مدت تحصیل (حداقل آن كمتراز 5 سال نخواهدبود.) به آموزش و پرورش تعهد خدمت محضری بسپارند كه پس از دانش آموختگی به میزان دوبرابر مدت تحصیل خود، درمحل تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش خدمت نمایند.
 • تحصیل دانشجویان پذیرفته شده دردانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به صورت شبانه روزی می باشد.
 • انتقال دانشجو به سایردانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی وغیر دولتی وبالعكس ممنوع می باشد.
 • تغییررشته و زمینه تخصصی،تغییر اولویت انتخابی،تغییر دوره تحصیلی ، انتقال وجابه جایی دربین دانشگاه ها وبالعكس دربدو ورود و یا در طول تحصیل تحت هیچ شرایطی امكان پذیر نخواهدبود.
 • پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی كه عنوان رشته آنها دبیری نمی باشد، ملزم به گذراندن دروس تربیتی هستند.
 • عدم حضور در مراحل انجام مصاحبه تخصصی و بررسی صلاحیت های عمومی، تحت هر شرایطی به منزله انصراف تلقی خواهد شد.
 • انتقال و جابه جایی در بین پردیس های دانشگاه فرهنگیان ممنوع می باشد.

سوالات مصاحبه فرهنگیان (تربیت معلم)

سوالات و مواردی که روز مصاحبه دانشگاه فرهنگیان پرسیده میشود را در ادامه اورده ایم، اما موارد مهم روز امتحان به شرح زیر است :

 • آراستگی و نوع لباس – پوشش
 • داشتن مدارک لازم
 • برخورد اولیه و آداب معاشرت -نحوه ورود به مصاحبه و طرز برخورد
 • دلایل انتخاب شغل معلمی علاقه است یا صرفا کسب درآمد و…
 • هدف از همکاری اجتماعی و تعاون
 • اعتماد به نفس و صداقت در مصاحبه
 • روابط صلح آمیز در عادات روابط اجتماعی و مطالعه کتاب و تحقیق
 • قدرت برقراری ارتباط با افراد
 • تسلط بر مسائل سیاسی و احکام دین
 • فن بیان و مهارت های کلامی
 • اعتماد به نفس
 • مسئولیت پذیری
 • سوالات روان شناسی و فرهنگی
 • آرامش – متانت و وقار
 • آگاهی از مسئولان استان و شهرستان
 • خودشناسی (مثلا چندتا از ویژگی های خوب و بد خودتون را بگید ….)
 • انعطاف پذیری و انتقاد پذیری
 • قدرت تبیین وتحلیل مسائل
 • توانایی روخوانی و روان خوانی قران مجید
 • هوشیار بودن
 • سوالات علمی مرتبط با رشته
 • اطلاعات عمومی و شناخت اجتماعی ، شناخت محیط و…

پایه و اساس سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان تربیت معلم بر مبنای موارد زیر است، 3 نفر با شما مصاحبه خواهند کرد که هر کدام در یک خصوص سوالاتی را مطرح خواهند نمود.

برخی از سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان که به طور معمول پرسیده خواهد شد:

 • نظر شما در مورد ولایت فقیه چیست؟
 • اهل مطالعه هستید یا نه ؟
 • آیا به نماز جمعه میروید؟
 • مرجع تقلید شما کیست؟
 • اگر کسی در کلاس اذیت کرد چگونه با او برخورد می کنید ؟
 • به چه دلیل شغل معلمی را انتخاب نموده اید؟
 • چه کسانی در انتخاب شغل معلمی شما تاثیر داشته اند ؟
 • کدام یک از معلمان مدرسه را به خاطر دارید؟
 • اگر دانش آموز شما را مورد تمسخر قرار داد با او چگونه برخورد می کنید ؟
 • آیا در ماه رمضان روزه گرفتید یا نه؟
 • وظیفه شورای نگهبان چیست؟
 • به چه دلیل ولایت فقیه باید وجود داشته باشد؟
 • در انتخابات رای به چه کسی دادید؟
 • نماز جمعه چند رکعت است؟
 • در نماز جمعه ابتدا خطبه هست یا نماز ؟
 • با اینترنت چه کارهایی انجام می دهید؟
 • رفتار شما با معلمان چگونه بود؟ رفتار شما چگونه بوده؟
 • وزیران دولت جدید چه کسانی هستند ؟
 • مشکلات دبیران چیست؟
 • آیا نماز می خونید یا نه؟
 • نماز صبح را می خوانید یا نه؟
 • رییس آموزش پرورش کیست؟
 • امام جمعه شهر شما کیست؟
 • حقوق معلمان کم است ایا برای ان شغل دومی در نظر گرفته ای یا نه؟
  و…

سوالات متداول شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۴۰۲

شرایط دانشگاه فرهنگیان برای جذب دانشجو چه تعداد است؟

جدیدترین جزییات شرایط دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی برای جذب دانشجو اعلام شد که ۱۵ شرط تخصصی ازجمله معدل، سن و تراز علمی اعلام شده همچنین معیارهایی برای سلامت جسم و روان لحاظ شده است از توانایی گفتاری تا قد و وزن و نداشتن کراهت منظر که در مقاله توضیحات تکمیلی آن را ملاحظه خواهید فرمود.

آیا پذیرش در این دانشگاه برای مقطع کاردانی به کارشناسی ناپیوسته هم صورت می پذیرد؟

برای مقطع تحصیلی کاردانی به کارشناسی ناپیوسته، فقط فرهنگیان شاغل رسمی و یا پیمانی وزارت آموزش‌وپرورش مجاز به انتخاب دانشگاه فرهنگیان و یا تربیت دبیر شهید رجایی هستند. حتی معلمان حق‌التدریس، کلیه نیروهایی که حکم کارگزینی رسمی یا پیمانی ندارند یا بازنشستگان آموزش‌وپرورش نمی‌توانند در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهند. همچنین پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی (معدل) نیز صورت می‌گیرد.

تعیین محل خدمت داوطلبان بر چه اساسی صورت می پذیرد؟

تعیین محـل خـدمت کـد‌رشـته محـل‌هـایی کـه بـه صـورت اسـتانی، شهرستانی یا در یک بوم

چگونه میتوانم شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان اطلاع پیدا کنم؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط جدید پذیرش دانشجو و همچنین دریافت مشاوره تضمینی برای قبولی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان همین حالا با کارشناسان اختصاصی این زمینه در مجموعه بزرگ مشاور گروپ تماس بگیرید.

4.1/5 - (40 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان کنکور ۱۴۰۳ | شرایط سنی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. امیرحسین

  سلام منظور از سوابق تحصیلی که برای ۱۴۰۳ ۵۰ درصد هست تو آزمون اختصاصی فرهنگیان، فقط نمرات نهایی هستش یا نمرات نیمسال اول دوازدهم و همچنین دهم و یازدهم غیر نهایی هم مدنظر هستش؟

  پاسخ
 2. ایلیا

  سلام و خسته نباشید و ممنون از سایت خوبتون.
  ببخشید درسته که گزینشگر های دانشگاه فرهنگیان به مدرسه محل تحصیل دانش آموز میرن و درباره‌ی او از مدیر و ناظم سوال و تحقیق میکنن؟

  پاسخ
 3. امیر

  ببخشید دوباره می نویسم من ترازم ۴۶۶۷‌‌/4 یعنی امکان قبولی دارم ؟

  پاسخ
 4. امیر

  سلام
  من ترازم ۶۴۴۷

  پاسخ
 5. صبا

  سلام در صورت قبولی دانشگاه فرهنگیان آیا شرکت در کنکور سراسری سال بعد امکان پذیر است؟

  پاسخ
 6. امین

  شرط معدل فرهنگیان در کنکور اینده ۱۴ هست یا ۱۵

  پاسخ
 7. ناشناس

  سلام
  شرط معدل واسه403 14 هست یا 15

  پاسخ
 8. سینا

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم ۶ مهندسی برق هستم و ورودی 99 هستم
  قصد دارم دوباره در کنکور شرکت کنم و در دانشگاه فرهنگیان قبول شوم . آیا کنکور برای ما مثل گذشته یک مرحله هست یا مثل داوطلبان جدید دو مرحله هست؟؟!!

  پاسخ
 9. کیمیا

  سلام من متولد ۷۷ هستم و مشغول به تحصیل ارشد هستم امکان‌پذیرش من وجود‌نداره؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1404
نصب اپ دانش آموزی