شرایط بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد

بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد

جهت مشاوره در زمینه شرایط بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

پس از انتشار دستورالعمل جدید در خصوص بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد برای دانشجویان بازمانده از تحصیل در این مقاله قصد داریم به شرایط این بازگشت به تحصیل برای دانشجوی انصرافی و دانشجوی اخراجی بپردازیم و ببینیم که در چه شرایطی این دانشجویان می توانند مبادرت به بازگشت به تحصیل در واحد های دانشگاهی سابق خود نمایند و به ادامه تحصیل یپردازند.

پس در طی مطالعه این مقاله بازگشت به تحصیل بعد از انصراف در دانشگاه آزاد را جهت تعیین وضعیت دانشجوی انصرافی، مرور میکنیم. به بررسی شرایط بازگشت به تحصیل دانشجوی انصرافی دانشگاه آزاد میپردازیم و همچنین بازگشت به تحصیل مشمولان خدمت سربازی را مورد بررسی قرار میدهیم. سپس از مهلت استفاده از ابلاغیه بازگشت به تحصیل مطلع میشویم و به شرایط کلی بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد پرداخته و بررسی میکنیم که این بازگشت به تحصیل شامل کدام دسته از دانشجویان نمیشود. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. 

بازگشت به تحصیل دانشجوی انصرافی

✅با توجه به دستورالعمل ابلاغ شده به واحدهای دانشگاه آزاد؛ دانشجوی انصرافی این دانشگاه، می تواند از امکان بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد بعد از انصراف بهره مند شود. یعنی دانشجوی انصرافی اگر به هر دلیلی در زمان مقرر موفق به تکمیل تحصیلات خود نشده اند حالا بدون درنظر گرفتن سنوات ترم هایی که در این فاصله غیبت داشته اند میتوانند به دانشگاه آزاد بازگشته و نسبت به بازگشت به تحصیل خود اقدام نمایند.

بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد بعد از انصراف روال شروع تحصیل مجدد را برای دانشجوی انصرافی بسیار هموار کرده و فرصت بسیار خوبی را برای ادامه تحصیل برای این افراد محیا میکند. شرایط اسبق بازگشت به تحصیل بعد از انصراف در دانشگاه آزاد را می توایند در این لینک مطالعه نمایید: شرایط بازگشت به تحصیل دانشجوی انصرافی

✅این ابلاغیه جدید در جهت تکمیل روال ورود به دانشگاه آزاد برای دانشجوی انصرافی بوده است. زیرا که پیش از این دانشجوی انصرافی جهت بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد و ادامه تحصیل خود می بایست مجدد در آزمون ورودی شرکت میکرد و کلیه مراحل ورود به دانشگاه را از ابتدا طی میکرده است، اما در حال حاضر با استناد به این بخشنامه دانشجوی انصرافی میتواند با بررسی شرایط جهت بازگشت به تحصیل بعد از انصراف در دانشگاه آزاد در واحد دانشگاهی سابق خود اقدام نمایند.

اما با توجه به ابلاغیه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد هرکدام از متقاضیانی که در آزمون های گذشته این دانشگاه پذیرفته شده اند و به هر دلیلی موفق به فارغ التحصیلی نشده اند میتوانند به تحصیل بازگشته و مجدد در این دانشگاه  در کد رشته سابق مشغول به تحصیل بشوند.

شرایط بازگشت به تحصیل دانشجوی اخراجی دانشگاه آزاد

با توجه به دلایل اخراج دانشجو از دانشگاه آزاد، حالت های متفاوتی را جهت بررسی شرایط بازگشت به تحصیل دانشجوی اخراجی دانشگاه آزاد متصور میشویم. اعم از اینکه دانشجوی اخراجی به دلیل میانگین پایین نمرات در نیم سالهای مختلف اخراج شده باشد و یا اینکه دانشجوی اخراجی در زمان مقرر قانونی تحصیل خود را به اتمام نرسانده و یا در موارد خاص تر به دلایل انضباطی از دانشگاه اخراج شده باشد.

در تمامی این موارد با بررسی شرایط اختصاصی کارشناس های آموزشی میتوانند روال بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد را برای دانشجوی اخراجی تعیین نموده و او را جهت ثبت نام راهنمایی نمایند. ( کارشناسان آموزشی مشاورگروپ همه روزه حتی در ایام تعطیل آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند 9099071613 از 8 صبح الی 12 شب )  به صورت کلی روال و شرایط بازگشت به تحصیل و بررسی امکان ادامه تحصیل دانشجوی اخراجی دانشگاه آزاد نیازمند بررسی کارشناسانه ی مشاورین آموزشی بوده و در مواردی ممکن است دانشجو بتواند بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد را تجربه کرده و به ادامه تحصیل بپردازد.

بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد

بازگشت به تحصیل مشمولان خدمت سربازی

با توجه به تبصره های متعدد در ارتباط با بازگشت به تحصیل مشمولان خدمت سربازی و موعد مقرر در ارتباط با مراجعه به دفاتر نظام وظیفه، بهتر است جهت بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد شرایط هر سرباز مشمول، توسط مشاوران تحصیلی بررسی شده و بهترین زمان و روش جهت ادامه تحصیل این افراد در دانشگاه آزاد انتخاب شود.

هرچند که سایر شرایط ثابت و اصلی تغییری نداشته و بهتر است بین فراغت از تحصیل و بازگشت به تحصیل در بازه زمانی کمتر از 12 ماه صورت بگیرد تا فرد جهت اعزام به خدمت در شرایط غیبت قرار نگرفته باشد. البته در صورت تمایل، سربازان عزیزان میتوانند مواردی همچون ایست خدمت جهت تحصیل و همچنین استفاده از مرخصی سربازی جهت بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد را نیز مورد بررسی قرار دهند.

( مشاوره جهت بررسی شرایط بازگشت به تحصیل مشمولان خدمت سربازی 9099071613 همه روزه از 8 صبح الی 12 شب )

مهلت استفاده از ابلاغیه بازگشت به تحصیل

با توجه به صحبت های فعلی رییس مرکز سنجش دانشگاه آزاد مهلت استفاده از ابلاغیه بازگشت به تحصیل برای کلیه دانشجویان از تاریخ 1400/07/01 الی 1401/06/31 اعلام شده است و دانشجوی انصرافی و یا دانشجوی اخراجی می توانند با طی مراحل مربوطه و بررسی کلیه شرایط نسبت به بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

باید توجه داشت که مهلت استفاده از ابلاغیه بازگشت به تحصیل قابل تمدید نبوده و بهتر است دانشجویان در زمان مقرر نسبت به استفاده از این امکان اقدام نمایند. همچنین این دستورالعمل برای دانشجویانی که فقط در بخش پایان نامه و رساله خود تعلل کرده اند کاربردی ندارد مگر در شرایطی خاص که با مکاتبات اداری با دانشگاه و ذکر دلایل موجه بتوان از این دستور العمل برای بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد این دانشجویان نیز استفاده کرد.

همچنین تعداد ترم هایی که مابین تحصیل و بازگشت دانشجوی انصرافی و یا دانشجوی اخراجی به دانشگاه فاصله افتاده است به عنوان مرخصی تحصیلی تلقی شده و بدون احتساب سنوات در ترم بعد دانشجوی انصرافی و یا دانشجوی اخراجی میتواند واحد های باقی مانده را اخذ کرده و از امکان بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد بهره مند شود. مهلت استفاده از ابلاغیه بازگشت به تحصیل تاثیری در محاسبه و یا کسر سنوات مربوطه ندارد.

شرایط کلی بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد

 • کلیه دانشجویانی که در سالهای گذشته در آزمون ورودی دانشگاه آزاد قبول شده اند امکان بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد را دارند و با مطالعه و بررسی دقیق شرایط کلی بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد می توانند به دانشگاه برگردند.
 • تمامی دانشجویانی که پس از قبولی در کنکور در دانشگاه ثبت نام کرده­ اند اما اقدامی جهت انتخاب واحد نکرده اند نیز می توانند با استناد به این ابلاغیه به تحصیل بازگردند.
 • همه دانشجویانی که با وجود انتخاب واحد در میانه نیم سال تحصیلی کلاس ها شرکت نکرده و اصطلاحا مراجعه ای به دانشگاه نداشته اند هم شامل این بازگشت به تحصیل بوده و میتوانند به تحصیلات خود ادامه دهند.
 • کلیه دانشجویانی که به هر دلیلی در طی تحصیل خود اقدام به انصراف از تحصیل کرده ­اند نیر با بررسی شرایط کلی بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد می توانند برای شروع مجدد تحصیل اقدام نمایند.
 • کلیه دانشجویان انصرافی که مراحل تسویه حساب مالی را طی کرده اند. و به طور از تحصیل در آن واحد دانشگاهی انصراف داده اند.
 • کلیه افرادی که چه بر اساس آزمون کنکور و یا براساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور و بدون آزمون در یکی از کد رشته های دانشگاه آزاد پذیرفته شده اند اما اقدامی جهت ثبت نام نهایی خود نکرده اند.
 • دانشجوی اخراجی با بررسی شرایط و در مواقعی خاص با در نظر گرفتن علت اخراج از دانشگاه با مکاتبات اداری و پیگیری های مربوطه امکان بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد را دارند. موارد ویژه ای همچون دانشجوی اخراجی بهتر است جهت پیگیری امور مربوط به بازگشت به تحصیل پیش از هر اقدامی از مشاوره تحصیلی کمک بگیرد. تا با اطلاع از بهترین روش های ورود مجدد به دانشگاه نسبت به بازگشت به تحصیل اقدام نمیاد

بازگشت به تحصیل شامل کدام دسته از دانشجویان نمی شود؟

با توجه به شرایط کلی بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد و انصرافی های رشته های پزشکی دانشگاه آزاد قادر بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد نمی باشند. در غیر این صورت، کلیه پذیرفته شدگان رشته های غیر پزشکی که از هر دو طریق شرکت در کنکور و یا ورود بر اساس سوابق تحصیلی و شرط معدل که در کد رشته های مورد علاقه خود پذیرفته شده و یا مشغول به تحصیل بوده اند شامل استفاده از شرایط بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد میشوند.

 

جهت بررسی دقیق تر و همچنین اطلاع بیشتر جهت جزئیات این ابلاغیه و شرایط بازگشت به تحصیل میتوانید از مشاورین آموزشی متبحر مشاورگروپ کمک بگیرید  9099071613

شرایط بازگشت به تحصیل دانشجوی انصرافی چیست؟

کلیه دانشجویانی که از تحصیل در مقطع ارشد بازمانده اند با مراجعه به واحد تحصیلی خود میتوانند جهت ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایند.

آیا بازگشت به تحصیل دانشجوی اخراجی ممکن است؟

در موارد ویژه و با بررسی علت اخراج میتوان راه هایی را جهت بازگشت به تحصیل این افراد پیشنهاد کرد که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم

آیا مشمولین خدمت سربازی می توانند با وجود امکان بازگشت به تحصیل از معافیت تحصیلی استفاده کنند؟

با توجه به بررسی شرایط سنی سوابق تحصیلی هر فرد پاسخ به این سوال متفاوت است که در این مقاله به بررسی این شرایط پرداخته ایم

 

3/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه شرایط بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. سجاد

  با سلام . بنده بازگشت به تحصیل مقطع ارشد بودم ‌یک ترم خوندم و پاس کردم برا انتخاب واحد ترم دوم آموزش دانشگاه تماس گرفتند گفتند رشته شما منسوخ اعلام شده و ارائه نمیشه و فقط ۱۱ میلیون تومن بنده ضرر به جیبم خورد و تا الان که ۸ ماه گذشته پیگیری و حتی بازرسی دانشگاه آزاد هم جوابی نداده . بازگشت با این شرایط اشتباه محضه .چون دانشگاه آزاد سازمان متعهدی نیست

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

قبولی تضمینی کنکور ۱۴۰۳
نصب اپ دانش آموزی