سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir

سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir

جهت مشاوره در زمینه سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir با هدف حمایت از کارگرانی که شغل خود را به هر  دلیلی از دست می دهند راه اندازی شده است، در واقغ کارگرانی به دلایل غیر ارادی بی کار شده اند می توانند پس از ورود به سامانه بیمه بیکاری به آدرس اینترنی bimebikari.mcls.gov.ir جهت ثبت نام برای دریافت بیمه بیکاری اقدام نمایند.

در این مقاله قصد داریم نحوه ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir و چگونگی ثبت نام سامانه بیمه کاری و شرایط مربوطه را برایتان توضیح دهیم . جهت آشنایی با سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir و نحوه دریافت بیمه بیکاری تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

bimebikari.mcls.gov.ir

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف سهولت در ثبت درخواست بیمه بیکاری برای کارگران بی کار و سرعت بخشیدن به انجام امورات آن ها اقدام به راه اندازی سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir  کرده است، کارگران مشمول قانون کار در صورتی که به صورت غیر ارادی شغل خود را از دست دادن، می توانند با مراجعه به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir جهت ثبت درخواست بیمه بیکاری اقدام نمایند.

شایان ذکر است که اخیرا جهت ثبت درخواست بیمه بیکاری باید به سامانه جامع روابط کار به آدرس اینترنتی prkar.mcls.gov.ir مراجعه نمایید.

سایت بیمه بیکاری

متقاضیان بیمه بیکاری پس از ثبت نام در سایت بیمه بیکاری، می بایست برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند و سپس برای ثبت نام بیمه بیکاری به زیر سامانه بیمه بیکاری در سامانه جامع روابط کار به آدرس prkar.mcls.gov.ir مراجعه و با بارگذاری مدارک خود ثبت نام نمایید.


شرایط دریافت بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir

در این قسمت از مقاله قصد داریم شرایط دریافت بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir را برایتان بیان کنیم . همانطور که گفتیم کارگران مشمول قانون کار یعنی کارگرانی که دارای کارفرمای شخصی بودند و حق بیمه آن ها توسط کارفرما پرداخت می شد، همپنین علت بیکاری نیز از شرایط دریافت بیمه بیکاری است، بیکاری کارگر نبتید به انتخاب خودش باشد یعنی در صورتی که کارگز استغفا دهد نمی تواند جهت دریافت بیمه بیکاری اقدام نماید ولی در صورتی که بیکاری غیر ارادی باشد مثل تعدیل نیرو یا اخراج شدن فرد در صورتی که دارای سایر شرایط دریافت بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir باشد می تواند جهت ثبت درخواست بیمه بیکاری در سامانه prkar.mcls.gov.ir اقدام کند.

در جدول زیر ما به معرفی سایر شرایط دریافت بیمه بیکاری پرداخته ایم.

شرایط دریافت بیمه بیکاری
 • متقاضی دریافت بیمه بیکاری باید دارای تابعیت ایرانی باشد.
 • متقاضی دریافت بیمه بیکاری باید تحت پوشش تامین اجتماعی باشد.
 • متقاضی دریافت بیمه بیکاری باید بدون اختیار و به صورت غیر ارادی شغل خود را از دست داده باشد.
 • حداقل 6 ماه سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی دریافت بیمه بیکاری ثبت شده باشد.
 • کارگران فصلی در صورتی که در میان فصل کار خود را از دست بدهند مشمول قانون بیکاری می شوند.
 • حداکثر فرصت جهت اعلام بیکاری و ثبت درخواست دریافت بیمه بیکاری 30 روز است که می تواند توسط کارفرما نیز گزارش شود.
 • متقاضی دریافت بیمه بیکاری باید در کلاس های سواد آموزی که توسط اداره کار ارائه می شود شرکت نماید و مدرک حضور خود ار هر دو ماه یکبار به شعب تامین اجتماعی ارائه دهد.
 • درصورتی که فردا حداکثر بعد دو ماه از دوران سربازی جهت بازگشت به شغل قبلی خود اقدام نماید ولی کارفرما با این امر موافقت نکند نیز مشمول شرایط دریافت بیمه بیکاری می شود.

مدارک مورد نیاز سامانه بیمه بیکاری

حال جهت ثبت نام در سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir باید ابتدا به آدرس اینترنتی جدید  آن یعنی prkar.mcls.gov.ir مراجعه کنیم و مدارکی را  آماده نماییم تا مطابق راهنمایی مرتبط به ثبت نام سامانه بیمه بیکاری در این مقاله اقدام به بارگزاری یا وارد نمودن آن ها کنیم.

 مدارک مورد نیاز سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir
مدارک عمومی مورد نیاز سامانه بیمه بیکاری   مدارک اختصاصی سامانه بیمه بیکاری 
 1. یک قطعه عکس پرسنلی ۴*۳ هستند.
 2. صفحه اول دفترچه درمانی یا ارائه شماره بیمه
 3. آخرین مدرک تحصیلی
 4. کارت پایان خدمت یا برگه معافیت ویژه آقایان
 

مدارک مورد نیاز بیمه بیکاری برای کارگرانی به دلیل اتمام قرارداد کار اخراج شده اند

 

مدارک مورد نیاز بیمه بیکاری برای کارگرانی در طول دوره قرارداد کار اخراج شده اند
 1. آخرین قرارداد کار
 2. نامه عدم نیاز از کارفرما
 1. اولین دادخواست
 2. دادنامه قطعی مراجع حل اختلاف کار

ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir

حال که با بیمه بیکاری و شرایط دریافت آن آشنا شدید باید با چگونگی ثبت درخواست بیمه بیکاری و سامانه بیمه بیکاری آشنا شویم. در این قسمت قصد داریم نحوه ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir را برایتان توضیح دهیم.

در گذشته متقاضیان دریافت بیمه بیکاری جهت ثبت درخواست بیمه بیکاری به سامانه bimebikari.mcls.gov.ir مراجعه می کردند، اما امروزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی زیر سامانه prkar.mcls.gov.ir که معروف به سامانه جامع روابط کار را، راه اندازی کرده است.  ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir کافی است آدرس اینترنتی prkar.mcls.gov.ir را در مرورگر خود جست و جو نمایید. و مطابق راهنمای تصویری زیر به صورت مستقیم وارد سامانه بیمه بیکاری می شوید. جهت ورود به سامانه بیمه بیکاری یا سامانه جامع روابط کار باید نام کاربریو رمز عبور خود را وارد کرده و بر روی گزینه ورود کلیک نمایید.

ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir

جهت دریافت نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir به آدرس اینترنتی prkar.mcls.gov.ir می توانید به صورت حضوری جهت احراز هویت علاوه بر مراجعه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت و یا شعب بانک رفاه کارگران سراسر کشور مراجعه نمایید. همچنین جهت  دریافت نام کاربری و گذرواژه سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir می توانید برای احراز هویت را از طریق سامانه ekyc.done.ir اقدام نمایید جهت ورود می توانید وارد سامانه احراز هویت شوید.

 پس از ورود به سامانه احراز هویت با ورود به بخش احراز هویت الکترونیکی با پیمودن 3 مرحله زیر می توانید نام کاربری  گذرواژه خود را دریافت کنید.

 1. ورود اطلاعات اولیه
 2. ورود اطلاعات تکمیلی
 3. مشاهده نتیجه

پس از احراز هویت و دریافت نام کاربری و گذرواژه می توانید جهت ورود به سامانه اقدام نمایید.

فراموشی رمز عبور سامانه بیمه بیکاری

همانطور که بیان کردیم جهت ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir ابتدا باید در سامانه ekyc.done.ir اقدام به احراز هویت نماییم. یا به یکی از دفاترپیشخوان یا شعب بانک رفاه کارگران مراجعه نماییم و نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کنیم، حال اگر قبلا اقدام به دریافت نام کاربری و رمز عبور کرده باشیم و در حال حاضر رمز عبور خود را فراموش کرده باشیم جهت ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir چگونه عمل کنیم؟

در این قسمت قرار است نحوه بازیابی رمز عبور در شرایط فراموشی رمز عبور سامانه بیمه بیکاری را برایتان بیان کنیم.

پس از ورود به سامانه بیمه بیکاری جدید به آدرس اینترنتی prkar.mcls.gov.ir با کلیک روی گزینه “فراموشی رمز عبور” کلیک کنید.

فراموشی رمز عبور سامانه بیمه بیکاری

و پس از آن با پیمودن 3 مرحله زیر اقدام به دریافت رمز جدید جهت رود به سامان بیمه بیکاری نمایید:

 1. نام کاربری:  در این مرحله باید نام کارری و رمز عبور خود را وارد نمایید
 2. ورود اطلاعات تکمیلی: فرم مرتبط به اطلاعات تکمیلی را کامل کنید.
 3. مشاهده نتیجه:رمز عبور جدید جهت ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir را دریافت نمایید.

ثبت نام سامانه بیمه بیکاری

پس از پیمودن مراحل احراز هویت و دریافت نام کاربری و کذر واژه می توانید جهت ورود به سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir با آدرس اینترنتی جدید prkar.mcls.gov.ir اقدام نمایید. حال در این قسمت قصد داریم نحوه ثبت نام سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir را برایتان شرح دهیم.

پس از ورود به سامانه جامع روابط کار مطابق راهنمای تصویری زیر روی گزینه “پنجره واحد خدمات” کلیک نمایید.

ثبت نام سامانه بیمه بیکاری

پس از ورود به پنجره واحد خدمات  4 بحش زیر را مشاهده می کنید:

 1. کار و پوشه
 2. پنجره خدمات
 3. تاریخچه فعالیت ها
 4. پیگیری

مطابق تصویر زیر باید روی گزینه “نمایش” بخش دوم یعنی پنجره و خدمات کلیک نمایید.

دریافت بیمه بیکاری

پس از ورود به بخش خدمات سه بخش زیر را مشاهده می کنید.

 • اداره کل روابط کار: با مراجعه به این بخش برای ثبت شکایت از کارفرما استفاده می شود.
 • اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری: با مراجعه به این بخش  ثبت درخواست بیمه بیکاری امکان پذیر است.
 • مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار: مرکز تحقیقات و ارائه صلاحیت اساتید باید به این قسمت مراجعه نمایید.

با توجه به آنکه ما قصد دریافت بیمه بیکاری را داریم باید به بخش اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری مراجعه کنیم.

دریافت بیمه بیکاری سامانه


پس از ورود به بخش درخواست بیمه بیکاری مطابق راهنمای تصویری زیر به صفحه اول ثبت نام سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir وارد می شویم و در این قسمت اطلاعات هویتی و اطلاعات مربوط محل سکونت خود را ورد می کنیم.

فرم ثبت درخواست بیمه بیکاری

پس تکمیل فرم فوق تیک تایید ثبت نام را در انتهای صفحه علامت می زنیم و در نهایت روی گزینه ارسال در سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir کلیک می کنیم.

حال صفحه دوم فرم ثبت نام برایتان باز می شود، توجه نماید در صفحه جدید اطلاعات وارد شده در صفحه قبلی نیز نمایش داده می شود، با مراجعه به انتهای صفحه بحش مرتبط با اطلاعات تکمیلی را وارد نمایید. در ابتدای این فرم شما باید علت بیکاری را مشخص نمایید و پس از آن در انتهای صفحه قسمت بارگزاری فایل ها فعال می شود. پس از آن باید اطلاعات مرتبط به کارگاه و اطلاعات بیمه خود را وارد نمایید.

توجه نمایید در انتهای فرم اید اطلاعات مربوط به بیکاری به ویژه تاریخ شروع بیکاری با تاریخ اتمام قرار داد بیمه مطابقت داشته باشد و در صورتی که فاصله این دو تاریخ بیش از 30 روز شده باشد درانتهای صفحه سامانه بیمه بیکاری قسمتی باز می شود که ما باید در آن قسمت مدرکی را برای توجیه این امر بارگزاری کنیم.

فرم اطلاعات تکمیلی و بارگاری فایل در سامانه بیمه بیکاری

در نهایت با کلیک روی گزینه ارسال و تایید آن مراحل ثبت نام به اتمام می سد.

پیگیری ثبت نام سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir

پس از ثبت نام سامانه بیمه بیکاری حال می خواهیم نحوه پیگیری ثبت نام سامانه بیمه بیکاری را برایتان کنیم.

پس از ورود به سامانه بیمه بیکاری به آدرس جدید prkar.mcls.gov.ir در صفحه اصلی مراجعه کنید پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه شوید.

مرحله اول: در صفحه اصلی سامانه روی گزینه ” گزارش های کارگری”  کلیک کنید.

مرحله دوم: با باز شدن صفحه جدید با کلیک روی گزینه “مشاهده ” مربوط به بخش بیمه بیکاری جهت پیگیری ثبت نام سامانه بیمه بیکاری وارد مرحله نهایی شوید.

مرحله نهایی: پس از وارد شدن به صفحه جدید می توانید درخواست ثبت شده خود را و مراحل که مورد بررسی قرار رفته را مشاهده کنید.


در این مقاله به معرفی سایت بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir پرداختیم همچنین آدرس اینترنتی سامانه بیمه بیکاری جدید را نیز برایتان معرفی کردیم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد درصورتیکه سوالی دارید که پاسخ خود را در مقاله نیافته اید، یا شرایط ویژه ای دارید یا در زمینه قبت درخواست بیمه بیکاری مشکلی دارید جهت دریافت راهنمایی می توانید از طریق تلفن ثابت با مشاوران و کارشناسان مجموعه مشاور گروپ تماس بگیرید.

پاسخگویی همه روزه از 8 صبح تا 12 شب

☎️ تماس از تلفن ثابت ☎️

مشاور گروپ

9099071613

سوالات متداول سایت بیمه بیکاری

آدرس اینترنتی سامانه بیمه بیکاری چیست؟

سامانه بیمه بیکاری  آدرس اینترنتی جدید prkar.mcls.gov.ir برای ثبت درخواست بیمه بیکاری راه اندازی شده است.

نام کاربری و رمز عبور جهت ورود به سامانه بیمه بیکاری چیست؟

جهت دریافت رمز عبور  دو روش وجود دارد :

 1. مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان خدمات دولت و یا شعب بانک رفاه کارگران سراسر کشور
 2. احراز هویت را از طریق سامانه ekyc.done.ir

در چه شرایطی بیمه بیکاری به فرد متقاضی تعلق می گیرد؟

در حالت کلی کارگران مشمول قانون کار که به صورت غیر ارادی بی کار شده اند می توانند درخوست بیمه بیکاری را در سامانه بیمه بیکاری ثبت نمایند.


امتیاز شما به این مقاله

جهت مشاوره در زمینه سامانه بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام تیزهوشان 1403
نصب اپ دانش آموزی