روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی + بودجه بندی جدید کنکور 98

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی

جهت مشاوره در زمینه روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی + بودجه بندی جدید کنکور 98

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی : نمی دونم الان که داری این مطلب رو می خونی چه موقعیه، ولی یادت باشه ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است. 

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی : خوب شروع می کنم. درس ادبیات فارسی در کنکور سراسری به جرات تمام، سخت ترین درس عمومی و گاها برای بعضی داوطلبان (معمولا داوطلبان خیلی خوب) حتی از دروس اختصاصی هم سخت تر است. علتش رو کمی جلوتر میگم.

وقتی دفترچه مبارک کنکور (!) رو باز می کنین، با 25 سوال از این درس مواجه می شوید.

چرا ادبیات فارسی در رتبه داوطلبان خیلی تاثیرگذار است؟

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی :  واقعیت اینه که این درس رو تا یه جاهایی میشه درصدش رو به راحتی کسب کرد ولی دیگه از یه جایی به بعد، دیگه بالارفتن درصد ادبیات خیلی سخت میشه. طبق آمارها درصدی از داوطلبان که ادبیات را بالای 50 درصد می زنند بسیار بسیار کم است (حدود 2 درصد). درضمن ضریب ادبیات در دروس عمومی از همه بیشتر است. (ضرایب دروس عمومی: ادبیات(4)؛عربی(2)؛دین و زندگی(3)؛زبان انگلیسی(2)) و این یعنی ادبیات در دروس عمومی حرف اول را می زند. دانش آموزان متوسط معمولا ادبیات را حدود 30 درصد می زنند.

ساختار کلی سوالات درس ادبیات چیست؟ (بودجه بندی)

– بخش اول: لغت

تعداد سوالات: 3 سوال (12 درصد درس ادبیات) ؛ وضعیت پاسخگویی: متوسط

– بخش دوم: املا

تعداد سوالات: 2 سوال (8 درصد درس ادبیات) ؛ وضعیت پاسخگویی: ضعیف

– بخش سوم: تاریخ ادبیات

تعداد سوالات: 3 سوال (12 درصد درس ادبیات) ؛ وضعیت پاسخگویی: متوسط

– بخش چهارم:آرایه های ادبی

تعداد سوالات: 3 سوال (12 درصد درس ادبیات) ؛ وضعیت پاسخگویی: متوسط

– بخش پنجم: زبان فارسی

تعداد سوالات: 5 تا 6 سوال (20 تا 24 درصد درس ادبیات) ؛ وضعیت پاسخگویی: افتضاح

– بخش ششم: قرابت معنایی:

تعداد سوالت: 8 تا 9 سوال (32 تا 36 درصد درس ادبیات) ؛ وضعیت پاسخگویی: متوسط

حتما بخوانید :

بخش های نمره بیار درس ادبیات و زبان فارسی کدام است؟

اگر فرض رو بر این بذاریم که داوطلبی مطالب رو خونده؛ ترتیب نسبی زیر می تونه بخش های نمره بیار رو به راحتی مشخص کنه:

1- تاریخ ادبیات

2- لغت

3- قرابت معنایی

4- آرایه های ادبی

5- املا

6- زبان فارسی

یک: شیوه و روش مطالعه لغت برای کنکور ادبیات؟

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی : یکی از قسمت هایی که صد در صد که نه ولی 90 درصد باید کتاب کمک آموزشی داشته باشین همینه. چرا؟ با ما باشین تا بگم:

خیلی ها شنیدن که میگن اگر همون لغات انتهای کتاب درسی رو بخونی کار تمومه، تست های لغت رو می تونی بزنی، جواب: زرشک. اون آخر کتاب رو خوندن مال سال های دور بود. الان از این خبرا نیست. اگر کسی همچین حرفی بزنی، معلومه که حتی یه نگاه سرسری هم به سوالات کنکور ننداخته(!) واقعیت اینه که شاید با خوندن اون لغات از سه تا تست فقط بتونین به یک یا اگر کنکور آسون باشه دوتا جواب بدین(توجه: اگر آسون باشه که نیس…). پس لغات ستاره دار، بی ستاره، لغات زبان فارسی (بله درست نوشته شده، زبان فارسی) و خلاصه باید کتاب ها رو زیر رو کنید. یادتون باشه لغت هم گاها شمارشی داره ها!

دو: شیوه و روش مطالعه املا برای کنکور ادبیات؟

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی :  این هم از اون بخش هایی که دانش آموزان متوسط و ضعیف که اصلا نمی بیننش، بچه های قوی هم باید خیلی جدی روی سوال تمرکز کنن. چون آخه شمارشی سوال میاد. اما به عقیده خیلی از معلمان ادبیات فارسی و خیلی از دانش آموزان برتر این موضوع مهارتی است.

خودمونی بخوایم بگیم میشه: اونقدر باید تست بزنی تا دستت بیاد. و واقعا هم همینجوریه، مثلا کسی که تست زیاد زده می دونه که روی واژه فراغ و فراق باید چشم هاشو بیشتر باز کنه و خلاصه می دونه که کجا رو باید بررسی کنه، کدوم کلمات رو باید بررسی کنه و … . توصیه ما چیه؟

معلومه؛ تست های کنکور های سراسری رو بذارین جلوتون و هی تست بزنین و لغات مهم رو یادداشت کنین تا یک جزوه خوب املایی داشته باشین. با عرض معذرت ولی لطفا جوگیر نشوید؛ آخه خیلی از دوستان جوگیر می شن و میگن خوب اول بریم یه 100 تا تست تالیفی بزنیم بعد کنکور ها رو بیایم سنجشی بزنیم که درصد هم بتونیم بگیریم، این کار واقعا اشتباه، فقط تست کنکور، از آخر (نه از اول) اگر وقت شد و تست های کنکور رو هم خیلی زیاد مرور کرده بودین بعد برین سراغ تالیفی.روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی /

حتما بخوانید :


سه: شیوه و روش مطالعه تاریخ ادبیات برای کنکور ادبیات؟

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی : اما تاریخ ادبیات، خیلی تابلویه کا باید بخونین دیگه. ولی خوب چیا رو؟ نگاه کنین دو حالت داره یا هدفتون خیلی هدفه! (درصد بالا) یا هدفتون معموله. اگر هدفتون واقعا هدفه؛ قرن ها رو هم باید حفظ کنین، و خلاصه باید همه چیز رو حفظ کنین (تا حالا توی کنکور و سنجش و آزمون های آزمایشی قرن هم داشتیم ها؛ البته خیلی خیلی خیلی کم). لازم به ذکره که تاریخ ادبیات هم گاها شمارشی میاد. خلاصه فکر نکنین خیلی بخش آسونیه.

چهار: شیوه و روش مطالعه آرایه ادبی برای کنکور ادبیات؟

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجه بندی : لطفا در خواندن جوگیر نشوید(!) آخه خیلی ها جوگیر میشن میرن کتاب آرایه های ادبی سوم انسانی رو میگیرن، بعد میشینن همشو میخونن که می خوان تست های کنکور رو سه سوته جواب بدن، از آخر بعد از 300 سوت هم جواب نمی دن. علت هم مشخصه شما قرار نیست سر کنکور کنفرانس آرایه ادبی بدین، قراره تست بزنی، اینجا هم باید همین کار رو بکنی، این که نمی دونم مجاز به علاقه محلیه و … رو یاد بگیری خوب به چه دردت می خوره؟ در کل در حد تعاریف اولیه آرایه ها بلد باش و بعد تا می تونی تست بزن.

راستی فقط یادت نره اضافه های تشبیهی و اضافه های استعاری رو خوب کار کنی. یه چیزی هم بگم که اگر داری تازه شروع می کنی خیلی بدرت بخوره، طبق گفته خیلی از اساتید ادبیات (مثل استاد دکتر علی احمدنیا، که در شبکه هفت هم درس دادن) سعی کنین آرایه های مثل ایهام رو روی یک برگه ای بنویسین. که مثلا این کلمه ها ایهام دارن و این هم ایهام هاشون. البته شما همین کا رو می تونین برای مجاز و … هم انجام بدین. ولی باز جوگیر نشین شروع کنین اضافه های تشبیهی و … رو هم بنویسین ها(!). البته در همین سایت اون لیست ایهام ها رو خواهیم گذاشت.

 اگه الان به هر دلیلی از تابستونت جا موندی حالا وقتشه?

1⃣برنامه فوق تخصصی و حل مشکلات کند خوانی✅
2⃣از صفر شما رو به یه حد فوق العاده میرسونه
3⃣اموزش تکنیک های نوین تست زنی
4⃣اموزش روش های خلاصه نویسی و حاشیه نویسی
5⃣گرفتن گزارش کار روزانه
6⃣افزایش ساعت مطالعه در دوره
7⃣اموزش صحیح مطالعه دروس
8⃣تنظیم ساعات مطالعه و خواب
9⃣فرم گزارش کار حرفه ای
0⃣1اموزش تکنیک حرفه ای?Snapline?

هزینه تهیه این برنامه ریزی و شرکت در این دوره حرفه ای که زیر نظر دانشجویان برتر رشته های علوم پزشکی می باشد ، فقط و فقط یک تماس از خط تلفن ثابت برای تمام داوطلبان کنکوری در سراسر ایران است …

مشاور گروپ

پنج: شیوه و روش مطالعه زبان فارسی در کنکور ادبیات؟

روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی و بودجهزبان فارسی بندی : اما زبان فارسی (لطفا غش نکنید ! ). بدون تعارف من بودم اون شمارشی واج و تکواژ رو می ذاشتم کنار یا حداقل خیلی کم روش کار میکردم، می دونین چرا؟ چون خیلی خیلی خیلی سخته، و در ضمن فرض کنید اون همه بخونید بعد مثل کنکور 92 ریاضی اصلا همچین سوالی مطرح نشه، خیلی جالبه مگه نه (چه قدر اونجا می سوزین ها ! ) ولی بقیه مباحث رو واثعا فقط با تست خیلی خیلی زیاد میشه یاد گرفت. توصیه می کنم برای زبان فارسی هم یه جزوه برای خودتون درست کنین که مثلا کلمات استثنا و … رو توی اون بنویسین.

شش: شیوه و روش مطالعه قرابت معنایی در کنکور ادبیات؟

نمیشه گفت هیچی نخونین و همین جوری سرتون رو بندازین پایین و تست بزنین، چون به هرحال یک ذهنیتی از درس باید داشته باشین. ولی واقعا تست زیاده که خیلی کمک می کنه، این مبحث برای خیلی ها مثل آب خوردنه، برای خیلی ها هم کاملا گنگ و نا مفهوم. خلاصه اینکه تجربه ثابت کرده که خیلی از سوالات کنکور در درس ادبیات و در مبحث قرابت معنایی تکرار میشه (حتی توی کنکور 93 هم همنجوری بود). خیلی خوبه دیگه. انگار سوالا رو از قبل دیدین، پس تست های کنکور رو خوب روشون تمرکز کنید.

3.3/5 - (3 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه روش مطالعه ادبیات و زبان فارسی + بودجه بندی جدید کنکور 98

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ + راهنما
نصب اپ دانش آموزی