روش جمعبندی عمومی در دو ماه آخر

روش جمعبندی دروس عمومی

جهت مشاوره در زمینه روش جمعبندی عمومی در دو ماه آخر

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

روش جمعبندی دروس عمومی  , هر چه به زمان برگزاری آزمون سراسری، نزدیک‌تر می‌شویم، برنامه‌ای که داوطلبان برای ادامه مطالعه در نظر می‌گیرند، بسیار مهم تر و سرنوشت سازتر می‌شود. هر داوطلب، بسته به وضعیت خود و شرایطی که در دروس مختلف دارد، برنامه مشخصی برای خود تدوین می‌کند که با سایر داوطلبان متفاوت است.

روش جمعبندی دروس عمومی

روش جمعبندی دروس عمومی در اردیبهشت و خرداد ماه

روش جمعبندی دروس  عمومی  :  نکته ای که این روزها، سؤال برخی از داوطلبان است، این است که جای دروس عمومی در این برنامه کجاست. این سؤال، بسیار مهم است؛ زیرا دروس عمومی، نقش بسیار سرنوشت سازی در رتبه و تراز داوطلبان دارد؛ البته نکته دیگری که به اهمیت این موضوع می‌افزاید این است که گروهی از شما داوطلبان عزیز، به اهمیت و جایگاه این دروس به درستی پی نبرده و همچنان، دروس عمومی را در حاشیه دروس اختصاصی و به منزله حیاط خلوت مطالعه خود تصور می‌کنید.

روش جمعبندی دروس عمومی  :   کافی است برای اطمینان از اهمیت دروس عمومی در کنکور به درصدهای رتبه‌های داوطلبانی دقت کنید که دروس اختصاصی را تقریباً شبیه هم پاسخ داده‌اند؛ اما برخی از آن‌ها درصد دروس عمومی را فقط چند درصد، دقت کنید فقط چند درصد، بیشتر زده‌اند و با پاسخ صحیح به همین چند سؤال بیشتر، رتبه بهتری کسب کرده‌اند.

 روش جمعبندی دروس عمومی  : نکته مهم دیگر، آن است که با اینکه دروس عمومی بر رتبه شما داوطلبان تأثیر خوبی می‌گذارد، اما به لحاظ مطالعه و یادگیری، راحت‌ترست، و برای بسیاری از داوطلبان، مطالعه دروس عمومی در مقایسه با دروس اختصاصی وقت کمی می‌گیرد؛ پس این هم، یکی از مزیت‌ها و حسن‌های دیگر مطالعه دروس عمومی است.

روش جمعبندی دروس عمومی  : حالا که به اهمیت دروس عمومی در کنکور پی برده‌اید و با توجه به اینکه گروهی از داوطلبان، مطالعه جدی خود را در دروس عمومی از عید یا بعد از تعطیلات نوروز شروع می‌کنند، در این مقاله می‌خواهیم با شما درباره چگونگی مطالعه این دروس در میان داوطلبان مختلف صحبت کنیم.

? بحث مهمی که در میان دانش‌آموزان درباره دروس عمومی وجود دارد این است که آن‌ها باید چه زمانی، این درس‌ها را مطالعه کنند.

دو دیدگاه در این باره وجود دارد:

روش جمعبندی دروس عمومی  :   یک دیدگاه، دیدگاه داوطلبانی است که با توجه به اهمیت و میزان سختی و آسانی دروس عمومی برای هر یک از این دروس، وقت خاصی را در نظر می‌گیرند. دیدگاه دیگر، این است که درس های عمومی، چون درس های خیلی ساده‌ای هستند، پس می توان درصد خیلی بالایی را در آن‌ها کسب کرد، و از طرف دیگر در وقت کم می‌توان آن‌ها را مطالعه کرد؛ اما آن چیزی که تجربه نشان داده است این است که در سال‌های اخیر، معمولاً دانش‌آموزانی که نمره‌های خوبی می‌آورند، به درس‌های عمومی، نه به اندازه یا مساوی با درس‌های اختصاصی، بلکه متناسب با درس‌های اختصاصی بها می‌دهند و برای آن وقت می‌گذارند.
 

روش جمعبندی دروس عمومی  :    حالا که شما داوطلبان عزیز به اهمیت دروس عمومی در کنکور پی بردید، لازم است که راهکارهایی را برای مطالعه این دروس در روزهای باقی‌مانده تا زمان برگزاری آزمون سراسری به کار ببرید.

عموماً داوطلبان عزیز در مطالعه یا مطالعه نکردن دروس عمومی به سه گروه تقسیم می شوند:

? 1- گروه اول:

روش جمعبندی دروس عمومی :  اعضای این گروه کسانی هستند که دروس عمومی را قبل از عید و متناسب با دروس اختصاصی از مدتی قبل، طبق برنامه مطالعه کرده اند. این گروه از داوطلبان عزیز باید مثل قبل و طبق یک برنامه حساب‌شده، بخوبی کار مطالعه دروس خود را پیش ببرند.

به خاطر داشته باشید که بعد از عید(روزهایی که در آن به سر می‌بریم)، شما می‌توانید از سیستم چهل به شصت یا سی به هفتاد استفاده کنید؛ یعنی، چهل یا سی درصد از وقت خود را به دروس عمومی و شصت یا هفتاد درصد از وقت خود را به دروس عمومی اختصاص دهید؛ البته، چون شما عزیزان، کار مطالعه خود را از ماه‌ها قبل و طبق برنامه انجام داده‌اید، در این ماه‌های باقی‌مانده و با توجه به نقاط قوت و ضعف خود، می‌توانید این زمان‌بندی را تغییر دهید و آن را به نفع دروس عمومی یا اختصاصی کم و زیاد کنید.

روش جمعبندی دروس عمومی  :   نکته دیگری که حتماً باید به آن توجه کنید این است که تمام مراحل مطالعه‌ای را که برای دروس اختصاصی در دوره جمع بندی و تست‌زنی در نظر گرفته‌اید، باید برای دروس عمومی نیز لحاظ کنید؛ یعنی دروس عمومی را هم مرور کنید (توجه کنید که چون دروس عمومی، فرّارتر هستند این مرورها می‌تواند تأثیر زیادی بر یادگیری بهتر و کامل‌تر شما داشته باشد)؛

به علاوه، در تست‌زنی نیز حتماً سعی کنید که از تست‌های عمومی رشته‌های دیگر نیز بهره ببرید. انجام این کار باعث می‌شود تا سطح تمرین و یادگیری شما بیشتر شده و با همه نوع تست، بیشتر و بهتر آشنا شوید.

? 2-گروه دوم:

روش جمعبندی دروس عمومی  :   گروه دوم، داوطلبانی هستند که تا الآن، دروس اختصاصی را به خوبی مطالعه کرده‌اند؛ اما با توجه به عقیده‌ای که بیشتر کنکوری‌ها دارند، مطالعه دروس عمومی را از عید شروع کرده‌اند یا قرار است که بزودی شروع کنند. اگر این عده از داوطلبان در دروس اختصاصی شرایط خوبی داشته باشند، می‌توانند با یک برنامه‌ریزی خوب و اصولی، دروس عمومی را نیز در فرصت باقی‌مانده به یک حدّ خوب و قابل‌قبول برسانند.

روش جمعبندی دروس عمومی این موضوع، قبل از هر چیز به برنامه‌ریزی شما و سپس تلاشتان بستگی دارد. آنچه که مهم است این است که با توجه به نتیجه‌ای که از تست‌زنی و آزمودن خودتان حاصل می‌کنید، تناسبی را بین درس‌های اختصاصی و عمومی برقرار کنید و این تناسب را همچنان ادامه دهید؛ یعنی در دوره مرور و جمع‌بندی و نیز تست‌زنی، به این تناسب در مطالعه توجه کافی داشته باشید.

همیشه اشاره‌کرده‌ایم که بهترین برنامه‌ریز کنکور و تنها فردی که به مطالعه مؤثر شما برای کنکور کمک می‌کند، خود شما هستید؛ با این همه، پیشنهاد ما این است که پنجاه درصد زمان مطالعه، خود را از این به بعد تا دوره جمع‌بندی (دقت کنید تا دوره جمع‌بندی) برای دروس عمومی و پنجاه درصد دیگر را برای دروس اختصاصی در نظر بگیرید؛ حتی اگر وضعیت شما در یک یا چند درس اختصاصی خوب یا قابل‌قبول است، این درصد را می‌توانید به نفع دروس عمومی تغییر دهید.

روش جمعبندی دروس عمومی :   وضعیت این زمان‌بندی، باید در دوران جمع‌بندی و مرور تغییر کند؛ زیرا شما از ماه‌های قبل، کار مطالعه دروس اختصاصی را شروع کرده و حتماً مطالب زیادی را به عنوان خلاصه آماده کرده‌اید تا در دوران جمع‌بندی، مرور نمایید.

با توجه به اینکه از مطالعه اولیه برخی از این دروس اختصاصی، در مقایسه با دروس عمومی، زمان بیشتری می‌گذرد و نیز دروس عمومی در مقایسه با دروس اختصاصی راحت‌تر هستند، حتماً در دوران جمع‌بندی ، زمان بیشتری را به دروس اختصاصی اختصاص دهید؛ البته نکته دیگری که باید در دوره جمع‌بندی به آن توجه کنید این است که ممکن است شما داوطلب عزیز به زمان کمی برای مرور نهایی دروس عمومی نیاز داشته باشید.

در این صورت می‌توانید این زمان اضافه را هم به دروس اختصاصی اختصاص داده و نتیجه بهتری بگیرید. باز هم مثل همیشه تاکید می‌کنیم که این شما هستید که با توجه به شرایط خود در دروس مختلف، می‌توانید در دوره جمع‌بندی و تست‌زنی، شرایط خودتان را در همه درس‌ها بهتر و بهتر نمایید تا رتبه خوبی کسب کنید.

? 3- گروه سوم:

 روش جمعبندی دروس عمومی  :  این گروه از داوطلبان معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته‌ای که فکر می‌کنند اگر اختصاصی‌ها را به خوبی پاسخ بدهند، می‌توانند بدون نیاز به عمومی‌ها، رتبه و نتیجه خوبی کسب کنند، و گروهی که به دلیل نداشتن وقت کافی، فکر می‌کنند که بهتر است فقط به مطالعه اختصاصی‌ها بپردازند.

شما جزوه کدام دسته هستید ؟

روش جمعبندی دروس عمومی  :   اگر جزو دسته اول، یعنی آن دسته از عزیزانی هستید که تا الآن به خوبی دروس اختصاصی را خوانده‌اید، لازم است که در مدت زمان باقی‌مانده تا کنکور، وقتی را برای مرور و جمع‌بندی و تست‌زنی در نظر بگیرید و باقی وقتی را که در اختیار دارید، با نسبت زمان چهل یا سی درصد اختصاصی و شصت یا هفتاد درصد عمومی، به مطالعه دروس اختصاص دهید.

این زمان می‌تواند با توجه به شرایط شما در دروس اختصاصی و عمومی، کمتر و بیشتر شود. برای انجام این کار و اختصاص تعیین زمان عاقلانه و اصولی، نگاهی به وضعیت خود در دروس اختصاصی داشته باشید و ببینید که برای جمع‌بندی به چقدر زمان در این دروس نیاز دارید.

? ضمناً به وضعیت خود در دروس عمومی نیز نگاهی بیندازید و ببینید که وضعیت شما در این درس‌ها چطور است و کدام درس‌ها را از قبل تا حدودی یا خوب بلدید و کدام درس‌ها را اصلاً بلد نیستید.

در وقت باقی‌مانده، بهترین کار آن است که درس‌هایی از عمومی‌ها را که به خوبی بلدید، یک بار در دوره جمع‌بندی مرور کنید و وقت مناسبی برای آن درس‌هایی بگذارید که تا حدودی از قبل آن‌ها را می‌دانید و روی آن‌ها کارکنید؛ زیرا اختصاص کمی وقت به این بخش، باعث می‌شود تا شما نتیجه بهتری بگیرید.

خوب حال می‌رسیم به درس‌هایی که شما آن‌ها را اصلاً بلد نیستید یا قبلاً نخوانده‌اید. به برنامه و زمانی که در دست دارید، توجه کنید. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید چند درس از عمومی‌ها، (به خصوص ادبیات و دین و زندگی) را در این مدت بخوانید، حتماً این کار را انجام بدهید؛ اما اگر فکر می‌کنید که با اختصاص این وقت به سایر دروس، چه عمومی‌های دیگر و چه اختصاصی‌ها، نتیجه بهتری می‌گیرید، از آن‌ها صرف‌نظر کنید.

? دسته دوم از این گروه، همان طور که اشاره کردیم، کسانی هستند که تا الآن عمومی‌ها را اصلاً نخوانده‌اند و وقت کافی در اختیار ندارند. این گروه، وضعیت خوبی در درس‌های اختصاصی نیز ندارند و تصمیم گرفته‌اند که از بعد از عید و در حال حاضر شروع به مطالعه کنند.

قبل از هر چیز به این عزیزان، یک «آفرین» و «خدا قوت» می‌گوییم و تاکید می‌کنیم که نگران چیزی نباشید و بدون فکر کردن به مسایلی که فقط باعث از بین بردن زمان و انرژی شما می‌شود، فقط به اهدافتان فکر کنید و بدانید که هر ساله، داوطلبان زیادی مثل شما وجود داشته‌اند که بعد از عید، شروع به مطالعه کرده و به خوبی موفق شده‌اند تا آزمون سراسری را پشت سر گذاشته و نتیجه خوبی کسب کنند؛ پس شما در این زمینه خاص، اولین نفر نیستید و آخرین فرد هم نخواهید بود.

منتظر چه هستید؟ فقط کافی است که با یک انرژی و روحیه عالی، همت و توان مثال زدنی، برنامه‌ریزی خوب و با توکل به خدا قدم در راه بگذارید و پیروز شوید.

روش جمعبندی دروس عمومی  :  شما داوطلب عزیزی که در این شرایط قرار دارید و اکنون تصمیم به مطالعه گرفته‌اید، باید تلاش کنید تا حتی اگر شده است، یک یا دو درس عمومی را هم به برنامه خود اضافه کنید.

نگران درس‌های نخوانده اختصاصی خود نباشید؛ بلکه به این نکته توجه کنید که یادگیری درس‌های عمومی، به خصوص درس‌هایی که حفظی هستند، وقت نسبتاً کمی را از شما می‌گیرد؛ اما در عوض، جواب دادن به این درس‌ها باعث می‌شود تا شما از رقبایتان عقب نیفتید؛ پس سعی کنید که حتی اگر شده است، وقت کمی را به دروس عمومی اختصاص دهید و در آن زمان مورد نظر به مطالعه و تست‌زنی این درس‌ها بپردازید.

انجام این کار، بهتر از آن است که به طور کلی آن‌ها را از برنامه خود حذف کنید. اگر به هیچ عنوان نتوانستید دروس عمومی را مطالعه کنید و وقت کوتاهی در اختیار داشتید، به تست‌هایی در دروس عمومی مراجعه کنید که همراه با جواب است، و پس از مطالعه تست، از میان گزینه‌ها، به تستی که درست بوده است و جواب را دربر دارد، نگاه کنید. انجام این کار باعث می‌شود تا شما حداقل در مدت کوتاه، مطالب کمی را یاد بگیرید. بهتر است که این تست‌ها را از میان تست‌های آزمون سراسری سال‌های قبل انتخاب کنید.

? برای اینکه نتیجه بهتری از تلاش خود بگیرید، حتماً به این نکات توجه کنید:

?1- به دلیل اینکه بیشتر داوطلبان به دروس اختصاصی، بیشتر اهمیت می‌دهند، حتماً سعی کنید که مطالعه دروس عمومی را در این وقت باقی‌مانده فراموش نکنید تا نتیجه بهتری کسب کنید.

?2- چون دروس عمومی، حفظی و فرّار هستند، حتماً در زمان نزدیک به آزمون سراسری، آن‌ها را دوباره مطالعه و مرور کنید.

?3- تست‌زنی در دروس عمومی را به عنوان بخشی از مطالعه خود در برنامه امتحانی‌تان بگنجانید. علاوه بر اینکه پس از هر بار مطالعه، چندین تست می‌زنید، می‌توانید در ساعاتی خاص از برنامه مطالعاتی‌تان، که به دروس عمومی اختصاص دارد، تعدادی از همه دروس عمومی یا تعدادی از یک درس مانند ادبیات را تست‌زنی کرده و خود را در ‌آن درس بسنجید.

?4- تعادل منطقی و حساب‌شده بین مطالعه دروس عمومی و اختصاصی حتماً رعایت شود؛ به این صورت که با توجه به وضعیت درسی خود و مطالعه‌ای که از قبل داشته‌اید، درصدی منطقی از وقت خود را به دروس اختصاصی و درصدی را نیز به دروس عمومی اختصاص بدهید.

?5- در دوره تست‌زنی، روزانه، یک دفترچه عمومی را از بین کنکورهای پنج سال پیش رشته خود و دیگر گروه‌های آزمایشی انتخاب کنید و در زمان مقرر از خود آزمون بگیرید. تنوع این آزمون‌ها باعث افزایش دید طراحانه شما به تست‌های عمومی شده و می‌توانید با این کار، مرورهای متعددی را هم انجام بدهید.

?6- مجموع ضرایب عمومی‌ها در تمام گروه‌های آزمایشی یازده است؛ یعنی این دروس، برابر چند درس اختصاصی، تأثیر گذار و مهم هستند؛ پس عمومی‌ها را جدی بگیرید و خوب دریابید.


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی توسط تیم مشاوره ای فارغ التحصیلان پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071613 تماس بگیرید


برای موفقیت بایستی حرف های منفی دیگران را به صورت کامل از ذهن خود دور بریزید ...
نفر دهم کنکور سراسری در رشته تجربی گفت: سرعت و دقت رمز موفقیت بنده در کنکور سراسری امسال بوده است.


  • دوست داری مثل رتبه ها جمعبندی داشته باشی؟
  • آیا هنوز نمی دانی چگونه باید در اردیبهشت و خرداد برنامه ریزی کنید ؟
  • برنامه ریزی حرفه ای برای همگام شدن با امتحانات نهایی و آزمون های جمعبندی دارید ؟
  • در جمعبندی اصولی دروس عمومی مشکل داری؟
  • آیا بهترین منابع جمعبندی دروس عمومی رشته ی خودتو میدونی؟
  • آیا دوست داری با یک رتبه برتر کنکور امسال رو بترکونی؟
  • آیا مباحث پرتست و راحت دروس عمومی رو میدونی؟
  • میدونی چجوری باید مرور کنی و زیاد تست بزنی؟
  • دوست داری مبحث جدیدی بگیری و درصدهاتو افزایش بدی؟
  • و...


امتیاز شما به این مقاله

جهت مشاوره در زمینه روش جمعبندی عمومی در دو ماه آخر

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی