رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور کجا درس خوانده‌اند؟

رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور کجا درس خوانده‌اند؟ مشاور گروپ

جهت مشاوره در زمینه رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور کجا درس خوانده‌اند؟

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور کجا درس خوانده‌اند؟

رتبه های کنکور 1402 کجا درس خوانده اند

در میان ۴۰ نفر برتر کنکور امسال تنها سه نفر بودند که در زمره دولتی‌ها قرار گرفته‌اند که نشان می‌دهد سهم دولتی‌ها فقط هشت درصد بوده است؛ سال گذشته این میزان تنها ۲.۵ درصد بود. همچنین بررسی فرهیختگان نشان می‌دهد؛ نیمی از برترین‌های تهرانی در مدارس غیرانتفاعی تحصیل کرده‌اند و ۶۰ درصد رتبه‌برتر‌ها سمپادی‌اند. شاید انتشار آمار مربوط به مدارس سمپاد و غیرانتفاعی‌ها در طول سال‌های اخیر تکراری شده باشد، اما اهمیت این مدارس در کنکور امسال به این دلیل است که بنا بود تغییر شیوه کنکور و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کشور، منجر به بالا رفتن سهم مدارس دولتی شود؛ اتفاقی که در عمل رخ نداد و پراکندگی جغرافیایی هم نشان می‌دهد باز هم تهرانی‌ها در صف اول رسیدن به صندلی کلاس‌های برتر از حیث دانشگاه و رشته قرار دارند.

رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور کجا درس خوانده‌اند؟

برترین‌های کنکور 1402 معرفی شدند. کنکوری که حواشی مختلفی داشت و نخستین بار دو مرتبه برگزار شد و حالا فقط یک مرحله دیگر تا بسته شدن کامل پرونده‌اش مانده است؛ البته این مرحله آن‌گونه که رئیس سازمان سنجش دیروز اعلام کرده قرار است پس از آغاز سال تحصیلی و در نیمه مهرماه تکمیل شود. با این حساب نودانشجویان در بهترین حالت اواخر مهرماه طعم حضور در کلاس‌های دانشگاه را خواهند چشید. در بررسی برترین‌های کنکور امسال آنچه بیش از همه به چشم می‌آید، این است که باز هم بخش اعظمی فارغ از پایتخت‌نشین بودن‌شان، در زمره دانش‌آموزان مدارس سمپاد تعریف می‌شوند. یعنی هرچند بنا بود مدل جدید کنکور شرایط را برای دانش‌آموزانی که در مدارس دولتی درس می‌خوانند، تسهیل کند اما هنوز برای رسیدن به صندلی‌های دلخواه کنکور باید جزء دانش‌آموزان مدارس خاص بود.

یک‌سوم رتبه‌های برتر کنکور تهرانی هستند

یکی از موضوعاتی که هر ساله در بحث برترین‌های کنکور مطرح می‌شود، این است که داوطلبان دور از پایتخت عمدتا شانس چندانی برای رسیدن به این رتبه‌ها ندارند؛ اتفاقی که در کنکور امسال هم صدق می‌کند. به‌طوری که از بین 40 نفر برتر، 13 نفرشان از تهران بودند؛ یعنی عملا 32.5 درصد برترین‌های امسال را تهرانی‌ها تشکیل داده‌اند. جایگاه دوم هم به اصفهانی‌ها می‌رسد که چهار نفر یا به عبارت دیگر 10 درصد از برترین‌ها از این خطه کشور بودند. 7.5 درصد از برترین‌ها هم یزدی بودند. جالب اینجاست که در گروه علوم و ریاضی 6 نفر از 10 داوطلب برتر تهرانی بوده‌اند؛ یعنی عملا 60 درصد آنها را داوطلبان مقیم پایتخت تشکیل داده‌اند. درحالی‌که این میزان در علوم تجربی 10 و در علوم انسانی 30 درصد بوده است. جالب اینجاست که تهرانی‌ها در کنکور سال گذشته، سهم بیشتری داشته‌اند و 14 نفر یا به عبارت بهتر 38 درصد از آنها تهرانی بوده‌اند اما در کنکور امسال سهم پایتخت‌نشین‌ها نزدیک به شش درصد ریزش داشته است.

  70 درصد برترین‌ها پسر هستند

با نگاهی به جنسیت 40 نفر برتر کنکور امسال هم باید عنوان کرد که بخش قابل‌توجه آنها را پسران تشکیل داده‌اند؛ چراکه 28 نفر از آنها داوطلبان پسر بوده‌اند و این نشان می‌دهد 70 درصد از رتبه‌های برتر در اختیار آنها بوده و 12 داوطلب دختر یا به زبان آماری 30 درصد از آنها را دختران تشکیل داده‌اند. البته رشته هنر از بین پنج داوطلب برتر، سه نفرشان دختر بوده‌اند که معنایش آن است 60 درصد برترین‌های این گروه آزمایشی در اختیار دختران بوده است. جالب اینجاست که ترکیب جنسیتی داوطلبان شرکت‌کننده در کنکور 1401 هم همین بوده و دست برتر باز هم در اختیار پسران بوده و تنها 12 نفر داوطلب دختر در میان آنها به چشم می‌خورد.

  3 نفر از 40 نفر برتر در مدارس دولتی درس خوانده‌اند

شاید اصلی‌ترین بخش تفکیک آماری را باید به نوع مدارسی دانست که 40 نفر برتر کنکور 1402 در آن تحصیل کرده‌اند. ابتدا بد نیست سهم دولتی‌ها را مدنظر قرار دهیم. در میان 40 نفر برتر تنها سه نفر در گروه‌های آزمایشی مختلف بودند که در زمره دولتی‌ها قرار گرفته‌اند که نشان می‌دهد سهم دولتی‌ها فقط هشت درصد بوده است؛ هرچند که سال گذشته این میزان تنها 2.5 درصد بود، یعنی در کنکور 1401 فقط یک نفر از این مدارس توانسته بود خود را به میان برترین ‌های کنکور آن سال برساند و امسال این میزان رشد 5.5 درصدی داشته؛ اما واقعیت این است که سه داوطلب از مدرسه دولتی و دو داوطلب از هنرستان هنرهای زیبای اصفهان بوده‌اند؛ مدرسه‌ای که شرایط تحصیل در آن هم نسبت به مدارس دولتی خاص است. همین مساله نشان می‌دهد هنوز راه زیادی برای باز شدن مسیر درست حضور دولتی‌ها در میان نفرات برتر وجود دارد.

  60 درصد رتبه‌برتر‌ها همچنان سمپادی‌اند

از طرف دیگر واقعیت این است که همچنان تعداد قابل توجهی رتبه‌های برتر در اختیار استعدادهای درخشان و بعد از آن غیرانتفاعی‌ها است؛ به‌طوری که از میان تمام نفرات برتر کنکور امسال 24 نفرشان از مدارس سمپاد یا همان استعدادهای درخشان بوده‌اند؛ یعنی عملا 60 درصد آنها را دانش‌آموزان خاص تشکیل داده‌اند. البته آمار سمپادی‌ها در کنکور 1401 به 72 درصد می‌رسد؛ هرچند که این میزان در سال 99 هم 67 درصد بود و عملا امسال این میزان کاهش یافته، اما واقعیت این است که کاهش تعداد مدارس سمپاد به معنی رشد مدارس دولتی نیست، بلکه این تفاوت از سوی دانش‌آموزان مدارس نیمه دولتی و غیرانتفاعی پر شده است. موضوعی زمانی جالب می‌شود که بدانیم 10 نفر برتر در گروه علوم تجربی همگی از مدارس سمپاد بوده‌اند؛ یعنی عملا هیچ شانسی برای قرارگیری در میان 10 نفر این گروه تجربی از میان داوطلبانی که در مدارسی غیر از سمپاد درس خوانده‌اند، وجود نداشت. موضوع دیگر اینکه هدف تغییر شیوه کنکور این بود که سهم دولتی‌ها در رسیدن به رتبه‌های بالای کنکور، افزایش پیدا کند.

  سهم دانش‌آموزان نمونه‌دولتی رشد کرد

شش نفر از داوطلبان برتر کنکور امسال هم در مدارس نمونه‌دولتی تحصیل کرده‌اند که از میان آنها دو مدرسه هم مدارسی هستند که به صورت هیات امنایی اداره می‌شوند؛ یعنی عملا 15 درصد آنها در مدارس نمونه دولتی تحصیل کرده‌اند. سهم نمونه‌دولتی‌ها در کنکور سال گذشته تنها 2.5 درصد بود و سال 99 به 10 درصد رسیده بود. طبیعتا نکته‌ای که درباره مدارس نمونه‌دولتی نمی‌توان از قلم انداخت این است که هر دانش‌آموزی امکان حضور در این مدارس را ندارد و پیش‌شرط اصلی‌اش این است که بتوان از سد آزمون ورودی آنها گذشت.

  تحصیل نیمی از برترین‌های تهرانی در مدارس غیرانتفاعی

وضعیت در مدارس غیرانتفاعی هم همین است و هفت نفر از برترین‌ها از دانش‌آموزان این مدارس بوده‌اند که معنایش آن است که 17.5 درصد از 40 نفر برتر در مدارس پولی تحصیل کرده‌اند. این رقم در کنکور سال گذشته به 23 درصد می‌رسید که نسبت به سال 99 با رشد 5 درصدی هم همراه بوده است. به عبارت دیگر سهم مدارس غیرانتفاعی در کنکور سال 99 به 18 درصد می‌رسید. اما موضوع‌ زمانی جالب‌تر می‌شود که از بین این هفت نفر، شش داوطلب از تهران و تنها یک نفرشان از استان اصفهان بوده است.

عملا کل داوطلبانی که از تهران در میان برترین‌ها حضور داشته‌اند، 12 داوطلب بود که نیمی از آنها هم از مدارس غیرانتفاعی بوده‌اند.

شاید انتشار آمار مربوط به مدارس سمپاد و غیرانتفاعی‌ها در طول سال‌های اخیر تکراری شده باشد، اما اهمیت این مدارس در کنکور امسال به این دلیل است که بنا بود تغییر شیوه کنکور و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کشور، منجر به بالا رفتن سهم مدارس دولتی شود؛ اتفاقی که در عمل رخ نداد و پراکندگی جغرافیایی هم نشان می‌دهد باز هم تهرانی‌ها در صف اول رسیدن به صندلی کلاس‌های برتر از حیث دانشگاه و رشته قرار دارند؛ موضوعی که می‌طلبد دست‌اندرکاران فکر جدی برای تغییر شیوه آن انجام دهند. هرچند برای بررسی بهتر این موضوع باید در مقیاس بزرگ‌تری آمار مدارس میزبان رتبه‌های سه رقمی را بررسی کرد و میزان تحقق سیاست‌های اخیر را سنجید.


رتبه 4 کنکور هنر: کنکور دومرحله‌ای ما را سردرگم کرد

مبینا طلایی‌پور، رتبه 4 گروه آزمایشی هنر که سال آخر خود را در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان گذرانده است، در مورد انتخاب رشته خود این‌طور توضیح داد: «با مشورت‌هایی که داشتم به این نتیجه رسیدم گرافیک دانشگاه هنر تهران یا دانشگاه تهران را به‌عنوان اولویت اول انتخاب کنم.» او درباره تغییر کنکور سال 1402 و ارزیابی خود از آن بیان داشت: «کنکور امسال واقعا برای من عجیب‌وغریب بود به این خاطر که تغییراتی در آن اتفاق افتاد. چرا‌که نمی‌دانستیم دقیقا کدام درس را بخوانیم و سردرگم بودیم. برای من شخصا فرقی نداشت به این خاطر که من در کنکور دی هم متوجه نشدم، زیرا ترازی برای من نیامد تا خودم را با رقبا بسنجم. احتمالا برای بچه‌های 1403 این دومرحله‌ای بودن نقش مهمی را ایفا کند، البته اگر به درستی از آن استفاده کنند. اگر بتوانند تا اردیبهشت‌ماه جمع‌بندی کنند و بعد کنکور تیر را با اطلاعات قبلی بروند و تمرکز خود را روی کنکور عملی بگذارند.»

رتبه 10 کنکور علوم انسانی: کنکور امسال فهم تاریخی دانش‌آموزان را سنجید

احمد رضایی‌استخروئیه، رتبه 10 گروه علوم انسانی کنکور سراسری در دبیرستان نمونه دولتی سید‌کمال کرمان درس خوانده است. او درباره میزان زمان درس خواندن خود گفت: «من حداقل روزی 10 ساعت درس می‌خواندم اما متغیر بود. در روزهای منتهی به کنکور تا روزی 14 ساعت نیز درس می‌خواندم. کلاس متفرقه‌ای شرکت نکردم اما آزمون‌های گزینه دو را شرکت می‌کردم و برای کتاب‌های کمک‌درسی نیز هزینه کردم.»  رضایی درباره دومرحله‌ای شدن کنکور امسال توضیح داد: «درخصوص استرس که تفاوتی ایجاد نمی‌کند و هر سال کنکور برای داوطلبان استرس‌زا است. بسیاری از درس‌ها مانند تاریخ و آمار بیشتر از حد انتظار سخت بودند و مفهومی‌تر شده بود. در کنکور امسال فهم تاریخی دانش‌آموزان را مدنظر گرفتند. درس‌های اقتصاد، روانشناسی و عربی ساده‌تر بودند.»

رتبه 7 کنکور علوم انسانی: در انتخاب حقوق تهران یا دانشگاه فرهنگیان مانده‌ام

مرضیه حسنی، رتبه 7 گروه علوم انسانی کنکور سراسری در مدرسه فرزانگان سمپاد قزوین درس خوانده است. حسنی درمورد نحوه درس خواندن خود در سال آخر  گفت: «درس خواندن من در روزهایی که مدرسه نمی‌رفتم 10 الی 12 ساعت بود. روزهایی که مدرسه داشتیم نیز به‌صورت میانگین 7 ساعت درس می‌خواندم. در کلاس کنکور شرکت نمی‌کردم اما مشاور داشتم و آزمون‌های کشوری می‌دادم.»

او در ادامه از رشته مورد‌ علاقه‌اش سخن به میان آورد و گفت: «من بین حقوق دانشگاه تهران و دانشگاه فرهنگیان مانده‌ام. برای انتخاب رشته نیز احتمالا حقوق دانشگاه تهران و فرهنگیان را نسبت به بومی‌بودن انتخاب خواهم کرد.»

رتبه 7 کنکور علوم ریاضی و فنی‌:

اردیبهشت زمان بهتری برای برگزاری نوبت اول کنکور است

آرش قوامی، رتبه 7 گروه ریاضی و فنی کنکور 1402 است. سال آخر خود را در دبیرستان غیردولتی دانش گذرانده است، قوامی درباره انتخاب رشته خود گفت: «من احتمالا برق شریف را انتخاب کنم.» او در ادامه درباره نحوه برگزاری کنکور نظر خود را این‌طور بیان کرد: «با توجه به اینکه اولین کنکور ما در دی‌ماه برگزار شد، باید بگویم که برای ما خوب نبود. به این دلیل که بسیاری از درس‌های ما هنوز تمام نشده بود. اما شنیده‌ام که امسال قرار است کنکور نوبت اول را در اردیبهشت‌ماه برگزار کنند و بسیار بهتر است؛ چرا‌که در این ماه بسیاری از درس‌ها به جمع‌بندی می‌رسد و ممکن است کنکور اردیبهشت را بهتر از تیر دهند، اما در دوره ما افرادی که نوبت اول کنکور دادند به‌نفع‌شان نبود.»

رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور کجا درس خوانده‌اند؟

رتبه های کنکور 1401 کجا درس خوانده اند

رتبه های یک تا ده کنکور کجا درس خوانده اند

۲۹ داوطلب (۷۲ درصد) در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل ‌کرده‌اند. ۲۳ درصد از داوطلبان در مدارس غیرانتفاعی درس خوانده‌اند.

از بین ۴۰ داوطلب برتر کنکور 1401 ، تنها ۲ نفر یکی در مدرسه دولتی و دیگری در مدرسه نیمه‌دولتی درس خوانده بودند. ۲۹ داوطلب یا به بیان دیگر ۷۲ درصدی کل رتبه‌های برتر در مدارس استعداد‌های درخشان تحصیل کرده‌اند.

داوطلب ۷۲ درصد در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل ‌کرده‌اند. ۲۳ درصد از داوطلبان در مدارس غیرانتفاعی درس خوانده‌اند

رتبه های یک تا ده کنکور کجا درس خوانده اند

در ادامه نگاهی آماری به کنکور 1401 می‌اندازیم که در ادامه متن می‌خوانید.

۱. یک‌میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر، داوطلب شرکت در نخستین کنکور قرن جدید بودند که از میان آن‌ها یک‌میلیون و ۳۰۸ داوطلب در ۴۱۷ شهر کشور طی چهار روز به رقابت پرداختند و بالاخره یک‌میلیون و ۱۵۷ نفرشان معادل ۸۹ درصد کل شرکت‌کنندگان مجاز به انتخاب رشته شدند. داوطلبانی که در بازه زمانی ۱۷ تا ۲۲ مرداد 1401 باید اقدام به انتخاب رشته کنند.

۲. نگاه آماری به ترکیب جغرافیایی داوطلبان 1401 نکات قابل‌توجهی را در بردارد؛ به‌طوری‌که از مجموع ۴۰ داوطلبی که از سوی سازمان سنجش به‌عنوان برترین‌ها معرفی شده‌اند، ۱۴ نفرشان از شهر تهران بوده‌اند که نشان می‌دهد ۳۸ درصد از تهرانی‌ها توانسته‌اند در هر پنج گروه جزء نفرات برتر قرار بگیرند. تهرانی‌ها در گروه آزمایشی ریاضی و علوم انسانی ۴۰ درصد رتبه‌های نخست را از آن خود کردند و در گروه هنر هم از بین پنج نفر اول، چهار نفر از تهران بودند.

۳. پنج نفر از دانش‌آموزان یعنی ۱۳ درصد برترین‌های کنکور از مشهد بوده‌اند که پس از تهران بزرگ‌ترین بلوک جغرافیایی قبولی‌ها را دارند. پس از آن اراکی‌ها و تبریزی‌ها مشترکا رتبه بعدی را به‌لحاظ جغرافیایی از بررسی رتبه‌های برتر به‌دست می‌آورند. بروجن، شهربابک، سبزوار و نیشابور چهار شهر دارای رتبه‌هایی هستند که دانش‌آموزانش با وجود عدم سکونت در مرکز استان موفق به کسب رتبه‌ای از بین یک تا ۱۰ شدند.

۴. بررسی ترکیب جنسیتی داوطلبان هم آمار‌های جالبی را نشان می‌دهد. به‌طوری‌که داوطلبان پسر دست برتر را داشته‌اند و تنها ۱۲ نفر از برترین‌ها را دختران تشکیل می‌دهند، یعنی ۳۰ درصد از کل داوطلبان دختری که در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کردند، راه خودشان را میان برترین‌ها باز کرده‌اند. اما این آمار زمانی جالب‌تر می‌شود که نگاهی به پنج نفر اول گروه زبان‌های خارجی و ریاضی و فنی بیندازیم و در میان آن‌ها حتی یک اسم هم از داوطلب دختر به چشم نیاید. درمقابل آن‌ها هم ۵۰ درصد از ۱۰ نفر برتر علوم انسانی را دختران تشکیل می‌دهند.

۵. یکی از نکات جالب کنکور 1401 در گروه علوم انسانی نیز انتخاب دو داوطلب در رتبه هفتم است که ازقضا هر دو نفر نیز از داوطلبان دختری هستند که از استان تهران در کنکور شرکت کرده بودند. هر دوی آن‌ها نه‌تن‌ها در دروس تخصصی، بلکه در دروس عمومی هم نتوانستند حتی یک امتیاز نسبت به دیگری بیشتر به‌دست آورند.

۶. دست برتر مدارس استعداد درخشان در دو گروه آزمایشی هم از دیگر موضوعاتی است که نمی‌توان به‌راحتی از کنار آن گذشت. 1401 ۱۰ نفر اول گروه علوم تجربی و همچنین پنج نفر اول گروه زبان، در مدارس استعداد درخشان درس خوانده‌اند. یعنی در عمل سمپادی‌ها راه را حتی روی دانش‌آموزان مدارس غیرانتفاعی در این دو گروه بستند.

۷۲ درصد برترین‌های کنکور از مدارس سمپاد

مدارس تیزهوشان و سمپادی‌ها 1401 هم توانسته‌اند گوی سبقت را از دست دیگر دانش‌آموزان بگیرند و به‌نوعی یکه‌تاز رسیدن به دانشگاه‌های مطرح کشور شوند.

این موضوع درباره برترین‌های کنکور 1401 شرایط عجیب‌تری به‌خود گرفته است. به‌طوری‌که از بین ۴۰ داوطلب برتر کنکور 1401، تنها ۲ نفر یکی در مدرسه دولتی و دیگری در مدرسه نیمه‌دولتی درس خوانده بودند. ۲۹ داوطلب یا به بیان دیگر ۷۲ درصدی کل رتبه‌های برتر در مدارس استعداد‌های درخشان تحصیل کرده‌اند.

بعد از آنها، این مدارس غیرانتفاعی هستند که در رتبه دوم قرار دارند و ۲۳ درصد از داوطلبان را برای ماراتن کنکور 1401 آماده کرده‌اند، مدارسی که هزینه‌های سرسام‌آور آن‌ها این روز‌ها بر کسی پوشیده نیست و با شرایط اقتصادی امروز، امکان تحصیل در آن‌ها برای بخش قابل‌توجهی از خانواده‌های غیرممکن است.

مقایسه این آمار با ترکیب مدارس رتبه‌های برتر سال ۹۹ نشان از رشد سهم سمپادی‌ها دارد. در آن سال دانش‌آموزان استعداد‌های درخشان ۶۷ درصد، غیرانتفاعی ۱۸، نمونه دولتی ۱۰ درصد و دولتی‌ها ۵ درصد رتبه‌های برتر را در اختیار داشتند.

البته باید توجه داشت بررسی سهم مدارس نیازمند نگاه جامع‌تری در بین رتبه‌های بیشتری است، برای مثال بررسی رتبه‌های زیر سه‌هزار اول در پنج گروه ریاضی، انسانی، تجربی، زبان و هنر در سال ۹۹ را که حدود ۱۲ هزار داوطلب را شامل می‌شد، ۳۷درصد استعداد درخشان، ۲۲درصد نمونه‌دولتی، ۱۹درصد غیردولتی و ۱۲درصد دولتی بودند، در این میان سهم مدارس هیات امنایی ۵.۵ درصد و شاهد هم ۲درصد بوده است. هرچند با این وجود هم سهم سمپادی در بین رتبه‌های برتر کنکور بیش از سایر مدارس است.

رتبه نهم گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی: تصورش را هم نمی‌کردم تک‌رقمی شوم

شایان بقایی‌نژاد، رتبه نهم گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی کنکور 1401 با بیان اینکه دوره دوم را در دبیرستان هاشمی‌نژاد مشهد گذرانده‌ام، گفت: «این مدرسه، جزء مدارس استعداد درخشان شهر مشهد محسوب می‌شود و به دلیل شرایطی که خود مدرسه داشت، کلاس‌های فوق‌العاده برایمان برگزار می‌شد و به همین دلیل دیگر نیازی نبود تا برای رفع اشکال به کلاس‌های کنکوری بروم.»

او ادامه داد: «در اواخر پایه یازدهم و اوایل پایه دوازدهم روزی ۶ تا هفت ساعت درس می‌خواندم، اما در سال آخر نزدیک به ۱۰ ساعت مطالعه داشتم، با این حال اصلا تصور نمی‌کردم که بتوانم جزء نفرات اول باشم. بعد از اینکه از جلسه آزمون بیرون آمده‌ام، احساس می‌کردم به برخی سوالات دروس تخصصی، پاسخ درست نداده‌ام و برای همین تا قبل از اعلام این نتایج، حتی تصورش را هم نمی‌کردم که بتوانم چنین رتبه‌ای را کسب کنم.»

رتبه نهم گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی اظهار کرد: «به‌دلیل اینکه در هیچ‌کلاس کنکوری شرکت نکرده‌ام، هزینه‌ام تنها معطوف به همان شهریه مدرسه بوده است. معتقدم می‌توان بدون اینکه در کلاس کنکور شرکت کرد یا هزینه گزافی برای این حوزه داشت، به موفقیت رسید.» بقایی‌نژاد خاطرنشان کرد: «هنوز آنطور که باید تصمیم نهایی‌ام را درباره انتخاب رشته نگرفته‌ام، اما علاقه شخصی‌ام این است که در رشته برق تحصیل کنم، با این حال باید منتظر بمانم و ببینم در آینده چه پیش خواهد آمد.»

رتبه سوم گروه آزمایشی علوم انسانی: قصد دارم در رشته علوم قضایی تحصیل کنم

سیده‌مهرناز سیدی، رتبه سوم گروه آزمایشی علوم انسانی نیز با بیان اینکه هم دوران متوسطه اول و هم متوسطه دوم را در مدرسه فرزانگان۱ تحصیل کرده‌ام، گفت: «مدرسه‌مان جزء مدارس استعداد‌های درخشان است و اگر دانش‌آموزی در درسی مشکلی داشته باشد، با توجه به برگزاری کلاس‌های جبرانی، می‌تواند مشکلش را حل کند. درکنار آن با توجه به اینکه از همان ابتدا برای موفقیت در کنکور برنامه‌ریزی جدی داشتم، از دوره دوم متوسط درس خواندن را به شکل جدی دنبال کردم.»

او ادامه داد: «در پایه یازدهم، روزی پنج ساعت درس می‌خواندم و این میزان را به‌تدریج زیاد کردم به‌طوری تا یک‌ماه قبل از برگزاری کنکور هم روزی ۱۳ ساعت درس می‌خواندم. با این حال در هیچ کلاس خارج از مدرسه شرکت نکرده و حتی برای هیچ کدام از دروسم، معلم خصوصی نیز نگرفته‌ام.»

رتبه سوم گروه آزمایشی علوم انسانی تصریح کرد: «معتقدم در گروه علوم انسانی با توجه به اینکه همه کتاب‌ها، خودخوان هستند اصلا نیازی به شرکت در کلاس کنکور وجود ندارد و می‌توان صرفا با خواندن مداوم، نتیجه‌ای که می‌خواهیم را بگیریم. متاسفانه سال‌هاست که فضایی در کشور شکل گرفته، مبنی‌بر اینکه اگر داوطلبی در کلاس کنکور شرکت نکند، نمی‌تواند به موفقیت برسد، موضوعی که شخصا آن را قبول ندارم.»

سیدی بیان کرد: «در تمام این مدت همه حواسم را معطوف به درس خواندن کرده‌ام و به‌صورت جدی، رشته‌های این گروه را بررسی نکردم، با این حال قصد دارم در رشته علوم قضایی تحصیل کنم.»

رتبه اول گروه آزمایشی زبان: اولویت اولم ریاضی است، منتظر نتایج هستم

کیارش علیزاده، رتبه اول گروه آزمایشی زبان‌های خارجی نیز گفت: «دوران دبیرستان را با توجه به اینکه رشته‌ام ریاضی بود، در دبیرستان استاد شهریار تحصیل کرده‌ام، اما با توجه به اینکه همزمان هم در گروه ریاضی و هم زبان در کنکور شرکت کرده‌ام، شرایط درس خواندن کمی متفاوت بوده است.»

او ادامه داد: «به‌صورت کلی روزانه هشت ساعت برای کنکور ریاضی وقت می‌گذاشتم و در مقابل نیز روزی چهار تا ۶ ساعت، زمان برای دروس مربوط به کنکور زبان زمان می‌گذاشتم. اما اولویتم کنکور ریاضی بود و به همین دلیل نمی‌توانم به‌طور دقیق ساعتی را که برای درس خواندن، اختصاص می‌دادم، بیان کنم.» رتبه اول گروه آزمایشی زبان‌های خارجی اظهار داشت: «علی‌رغم اینکه هنوز نتایج کنکور ریاضی‌ام نیامده، هنوز نمی‌دانم که باید چه رشته‌ای را انتخاب کنم، در اصل منتظر هستم تا تکلیف کنکور اصلی‌ام مشخص شود و بعد از آن با مشورت خانواده و مشاور، رشته‌ام را انتخاب کنم.»

علیزاده خاطرنشان کرد: «در هیچ کلاس تست‌زنی شرکت نکردم، با این حال دو کلاس جبرانی برای دو درس را داشتم و درکنار آن از کتاب‌های تست هم کمک گرفته‌ام، به همین دلیل نمی‌دانم در یک سال آخر چقدر هزینه برای کنکورم انجام شده است.»

رتبه چهارم هنر: نقاشی یا گرافیک را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب می‌کنم

ملیکا هادی‌نیا، رتبه چهارم گروه آزمایشی هنر نیز با بیان اینکه در هنرستان غیرانتفاعی نور تحصیل کرده‌ام، گفت: «اوایل سال تحصیلی چهار ساعت درس می‌خواندم، اما هرچه زودتر رفتم تلاش کردم تا زمان مطالعه‌ام را بیشتر کنم، اما اینطور نبوده که در تمام دوران متوسطه بخواهم ساعت‌های طولانی درس بخوانم.»

او ادامه داد: «به احتمال زیاد رشته نقاشی یا گرافیک را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب می‌کنم، اما هنوز به جمع‌بندی نهایی در این زمینه نرسیده‌ام.»

هادی‌نیا خاطرنشان کرد: «درست است که هنرستانی که رفته‌ام، غیرانتفاعی بوده، اما نمی‌توانم هزینه‌هایی را که برای کنکور داده‌ام، بگویم.»


5/5 - (2 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور کجا درس خوانده‌اند؟

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی