حقوق پرستاری سال ۱۴۰۳ | بازار کار داخلی و خارجی

حقوق پرستاری

جهت مشاوره در زمینه حقوق پرستاری سال ۱۴۰۳ | بازار کار داخلی و خارجی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

یکی از مشاغل پر زحمت در حوزه بهداشت و درمان، پرستاری است. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که حقوق پرستاری چقدر است؟ آیا حقوق درجات پرستاری متفاوت است؟ حقوق پرستاری در ایران و سایر کشورها چگونه است؟ در بسیاری از کشورها، حقوق پرستاران ممکن است بر اساس متغیرهایی مانند سطح تحصیلات، تخصص، سابقه کار، نوع بیمارستان (خصوصی یا دولتی) و منطقه جغرافیایی متفاوت باشد. در بیمارستان‌های خصوصی، حقوق معمولا بیشتر از بیمارستان‌های دولتی است، اما این مسئله هم با توجه به شرایط و استانداردهای هر کشور متغیر است. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با حقوق پرستاری، همراه ما باشید.

حقوق پرستاران در سال  ۱۴۰۳ و بازار کار آن

آیا حقوق پرستاری هم، مانند مشاغل پزشکی بالاست؟ پزشکی یکی از حرفه‌هایی است که حقوق بالایی دارد و درآمد پزشکان به طور معمول بیشتر از سایر حرفه‌های حوزه بهداشت و درمان است. اما حوزه بهداشت و درمان تنها به پزشکان ختم نمی‌شود و اعضای دیگر این حوزه، از جمله پرستاران نیز نقش بسیار مهمی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی ایفا می‌کنند.

در مورد حقوق پرستاران در ایران، براساس گزارش حقوق و دستمزد منتشر شده توسط شورای عالی کار در سال 1403، حداقل حقوق و دستمزد پرستاران حدود 10 میلیون تومان اعلام شده است. این میزان در واقع به عوامل مختلفی مانند سطح تحصیلات، سابقه کار، مکان کار و تخصص پرستاران بستگی دارد و می‌تواند بیشتر هم بشود. حقوق پرستاران در سال  ۱۴۰۳ به محض مشخص شدن و اعلام رسمی، در همین مقاله به اطلاع شما همراهان محترم مشاور گروپ رسانده می شود.

این حقوق و دستمزد، همراه با مزایا، عیدی پایان سال، حداقل مزد روزانه، اضافه‌کاری و معافیت مالیاتی در نظر گرفته می‌شود. با این حال، بسیاری از متخصصان این زمینه معتقدند که این سطح حقوق و دستمزد برای افرادی چون پرستاران بسیار کمتر از سایر کشورهاست و اختلاف قابل توجهی با حقوق پرستاران در دیگر نقاط جهان دارد. این وضعیت ممکن است یکی از دلایل مهاجرت بسیاری از پرستاران به کشورهای دیگر باشد.

 • حقوق پرستاران در سال 1403 چقدر است؟

  حقوق پرستاران در سال 1403 بر اساس عوامل مختلفی از جمله مدرک تحصیلی، سابقه کار، محل جغرافیایی خدمت، نوع استخدام (دولتی، خصوصی، طرحی، شرکتی) و بخش محل کار (بیمارستان، مراکز بهداشتی، …) تعیین می شود.

  در حال حاضر، به طور دقیق نمی توان رقم مشخصی را برای حقوق پرستاران در سال 1403 ارائه داد.

  با این حال، می توان به موارد زیر به عنوان مبنای حدودی برای حقوق پرستاران در سال 1403 اشاره کرد:

  • حداقل حقوق پایه: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، حداقل حقوق پایه کارکنان دولت در سال 1403 6 میلیون و 589 هزار تومان تعیین شده است. با توجه به ضریب شغلی و مزایای مربوطه، حقوق پایه پرستاران در ابتدای کار می تواند بین 8 تا 10 میلیون تومان باشد.
  • افزایش حقوق: در سال 1403، 40 درصد به حقوق کارکنان دولت اضافه شده است. این افزایش شامل حال پرستاران نیز می شود.
  • فوق العاده ویژه: پرستاران از فوق العاده ویژه شغل پرستاری نیز بهره مند می شوند که میزان آن به تناسب مدرک تحصیلی و سابقه کار بین 15 تا 50 درصد از حقوق پایه متغیر است.
  • مزایای جانبی: علاوه بر حقوق پایه و فوق العاده ویژه، پرستاران از مزایایی مانند بن غذا، کمک هزینه مسکن، کمک هزینه عائله مندی، بن خرید، پاداش عملکرد، حق اولاد و … نیز بهره مند می شوند.
  • تفاوت حقوق در بخش های مختلف: حقوق پرستاران در بخش های دولتی و خصوصی، طرحی و شرکتی، و همچنین در مناطق مختلف کشور می تواند تفاوت های قابل توجهی داشته باشد. به طور کلی، حقوق پرستاران در بخش دولتی ثابت تر و با مزایای بیشتر است، در حالی که حقوق پرستاران در بخش خصوصی ممکن است بالاتر باشد، اما ثبات شغلی و مزایای کمتری دارند.

  برای اطلاع دقیق از حقوق و مزایای خود، پرستاران می توانند به حکم کارگزینی خود و یا سامانه حقوق و مزایای وزارت بهداشت مراجعه کنند. همچنین، سازمان نظام پرستاری نیز می تواند در این زمینه راهنمایی و مشاوره ارائه دهد.

میزان حقوق و مزایای پرستاری که توسط شورای عالی کار منتشر شده است، به صورت زیر است:

حقوق پرستاران در سال  ۱۴۰۳ میزان حقوق ماهانه پرستاران با مبنای ۳۰ روزه
پایه حقوق ۸ میلیون تومان
کمک هزینه مسکن ۴۵ هزار تومان
مزد سنوات ۵۵ هزار تومان
کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار ۱۱۵ هزار تومان
کمک عائله مندی یک فرزند ۹۵ هزار تومان
عیدی و پاداش ماهانه ۱۵۰ هزار تومان
سنوات خدمت ۷۳ هزار تومان
مرخصی برای یک ماه در سال ۹۸ هزار تومان
حق شیفت ۱۰ درصد – برای ۳۰ روز شیفت صبح و عصر ۹۸ هزار تومان
حق شیفت ۱۵ درصد – برای ۳۰ روز شیفت صبح – عصر – شب ۱۴۵ هزار تومان
حق شیفت ۲۲/۵ درصد – برای ۳۰ روز شیفت صبح و شب یا عصر و شب ۲۱۰ هزار تومان
حق شیفت ۳۵ درصد – برای ۳۰ روز شیفت شب ثابت (۲۲ شب تا ۶ صبح) ۳۳۵ هزار تومان
سقف معافیت مالیاتی پایه برای حقوق پرستاری ۲ میلیون و ۱۰ هزار تومان
عیدی سال حداقل ۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان
حداکثر ۳ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان

افزایش حقوق پرستاران ۱۴۰۳

به گفته نایب‌رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ از طرح پیشنهادات بودجه‌ای برای افزایش حقوق پرستاران در این کمیسیون خبر داد. پیگیری مطالبات پرستاران در این لایحه نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

برخی پرستاران ماه‌هاست که اضافه‌کاری دریافت نکرده‌اند؛ این قشر مورد حقوقی فوق‌العاده خاص دارند که به حقوق پرستاران کمک می‌کند؛ این در حالی است که این مبالغ از سوی وزارت بهداشت و درمان، پرداخت نشده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در نشست مشترک هیأت رئیسه دوره شورای‌عالی نظام پرستاری به منظور بررسی مشکلات و مسائل جامعه پرستاری، از جمله تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار گردید، خواستار حذف مالیات بر درآمد پرستاران ، هم از حقوق و هم از مزایای غیر مستمر پرستاران شد.

حقوق درجات پرستاری چه قدر است؟

حقوق درجات پرستاری متفاوت است به عبارت دیگر، حقوق پرستاری براساس درجه ای (سوپروایزر، بهیار، کمک پرستار و …) که پرستار دارد، تعیین می‌شود. البته درجات پرستاری، تنها عامل تعیین کننده در میزان حقوق پرستاران نیست و عواملی مانند ساعت کاری، شیفت، میزان تجربه و سابقه کاری، مقطع تحصیلی و محل فعالیت که دولتی یا خصوصی باشد نیز در میزان حقوق پرستاری تاثیر بسزایی دارد.

به طور کلی،‌پرستاری دارای 7 درجه است که بالاترین درجه برای پرستاران مترون است که سرپرستار کل پرستاران و ماماهای بیمارستان هستند. برای مترون‌ها اتاقی جداگانه در بیمارستان اختصاص داده می‌شود و لباسشان معمولا سرمه‌ای است.

حقوق سوپروایزر پرستاری

حقوق سوپروایزر پرستاری

سوپروایزر یکی از درجات حرفه‌ای در حوزه پرستاری است که مسئولیت نظارت بر فعالیت‌های تمام پرستاران در بخش‌های مختلف بیمارستان را دارد. برای اشتغال در این سمت، علاوه بر داشتن تخصص کافی در زمینه پرستاری، داشتن سوابق کاری قابل توجه و مهارت‌های مدیریت و رهبری نیز، اساسی است. حقوق سوپروایزر پرستاری چقدر است؟

در مورد حقوق و دستمزد سوپروایزرها، این موضوع به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به این ترتیب، یک سوپروایزر پرستاری ممکن است در بیمارستان خصوصی حقوق بیشتری نسبت به همتایانش در بیمارستان‌های دولتی دریافت کند. همچنین، تفاوت در سطح منطقه یا جغرافیایی نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد.

بعضی از سوپروایزرها معتقدند که حقوق پرداختی در بیمارستان‌های خصوصی به طور کلی بیشتر از حقوق کارکنان بیمارستان‌های دولتی است. این اعتقاد ممکن است به دلیل شرایط مختلف شغلی و تفاوت در منابع مالی و مدیریت بیمارستان‌ها باشد. حتی ممکن است یک فرد در سمت سوپروایزر در بیمارستان دولتی با حجم کار بسیار بالا، حقوق کمتری نسبت به فردی که در یک بیمارستان خصوصی با حجم کار نسبتا پایین فعالیت می‌کند، دریافت کند. در اینجا، سابقه کار نیز می‌تواند به‌عنوان یک عامل مهم در افزایش حقوق سوپروایزرها مطرح شود.

جدول حقوق سوپروایزر پرستاری 
سابقه کار مدرک تحصیلی محل جغرافیایی نوع استخدام بخش محل کار حقوق تقریبی (تومان)
1 تا 5 سال کارشناسی شهر کوچک پیمانی دولتی 10 تا 15
5 تا 10 سال کارشناسی شهر بزرگ رسمی خصوصی 15 تا 20
10 تا 15 سال کارشناسی ارشد شهر بزرگ رسمی دولتی 20 تا 25
15 سال به بالا کارشناسی ارشد شهر بزرگ رسمی خصوصی 25 تا 30

مشکلات جامعه پرستاری

چند مورد از جمله مشکلات حائز اهمیت جامعه پرستاری است که باید به آن‌ها به طور جدی توجه شود در ادامه آمده است. اگر شما میخواهید به لیست مشکلات جامعه پرستاری موارد دیگری رو اضافه کنید، میتوانید کامنت بگذارید.

 1. نحوه اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری،
 2. عدم اجرای ارفاق سنواتی،
 3. اجرای فوق‌العاده خاص و
 4. اجرا نشدن قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برای پرستاران
 5. ناترازی در نسبت جمعیت و تعداد پرستاران
 6. چندشیفته بودن

یک پرستار با چالش های زیادی درشغل خود مواجه می باشد از جمله اینکه پرستاری شغلی فرسایشی است که به جسم و روان فرد آسیب می‌رساند. ساعات کاری طولانی متغیر، شب‌بیداری، دوری از خانواده و حجم کار زیاد ذهن و بدن شخص را فرسوده می‌کند. حقوق پرستاری نسبت به تنش‌های روحی و روانی که به فرد وارد می‌شود، بسیار کم است. اگرچه میزان کار پزشک و پرستار به یک اندازه است اما تفاوت فاحشی در میزان حقوق آن‌ها وجود دارد. پرستاری شغلی است که بیکاری ندارد، اما تعدادی از پرستاران به علت حقوق پایین این شغل در ایران به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند.

نیروی پرستار با کمبود مواجه است، به همین دلیل پرستاران دوران کاری طولانی‌تری دارند. همچنین به علت کمبود نیروی پرستار، گاهی یک پرستار وظیفه دو نفر را انجام می‌دهد. توقع بالای بیماران از پرستاران از دیگر چالش‌های این شغل است به گونه ای که گاها شاهد بی‌احترامی هایی از سوی بیماران وهمراهانشان نسبت به خود وهمکارانمان هستیم. زمان‌هایی پیش می‌آید که پرستار قادر به هماهنگی بین زندگی شخصی و شغلش نیست. درنهایت مجبور می‌شود شغلش را به زندگی شخصی‌اش ترجیح دهد.نمونه بارز آن هم در زمان شیوع بیماری کوید 19 بود که پرستاران روزهای متمادی به دور ازخانواده و عزیزان خود مشغول مراقبت از بیماران بودند.

پرستاران همیشه در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌های مسری قرار دارند. بعنوان نمونه شیوع بیماری کرونا استرس و فشار اضافه‌ای بود که به کادر درمان و پرستاران وارد شد. ناشناخته بودن بیماری و ماهیت آن، بدحال شدن و فوت بیمارانی که به طور غیرمنتظره‌ای از دست رفتند، ترس از انتقال بیماری به اعضاء خانواده و همچنین ابتلا و شهادت جمع زیادی از همکاران در کل کشور از دیگر مواردی بود که بر استرس و اضطراب کادر درمان می‌افزود.

میزان حقوق پرستاری در بیمارستان های خصوصی

حقوق پرستاری در بیمارستان‌ های خصوصی، مانند بیمارستان‌های دولتی، بستگی به عوامل مختلفی دارد که از جمله آنها می‌تواند شیفت و ساعات کاری، تجربه و سابقه کار، مقطع تحصیلی دانشگاه (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) و مکان فعالیت (دولتی یا خصوصی) باشد. در برخی از بیمارستان‌های خصوصی، خصوصا بیمارستان‌های خصوصی تهران، حقوق پرستاران توسط هیئت‌رئیسه خود بیمارستان تعیین می‌شود که ممکن است در برخی مواقع بیشتر یا حتی کمتر از بیمارستان‌های دولتی باشد.

به طور کلی، حداقل حقوق پرستاران در بیمارستان‌های خصوصی ممکن است بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان باشد. این میزان ممکن است متغیر باشد و بسته به شرایط و ویژگی‌های هر بیمارستان، افزایش یا کاهش یابد.

حقوق پرستاران در خارج از کشور

حقوق پرستاران در خارج از کشور چگونه است؟ بستگی به کشور مقصد و شرایط مختلف دارد. در بسیاری از کشورها، از جمله استرالیا، امارات متحده عربی، انگلستان و کانادا، حقوق پرستاران بر اساس فاکتورهایی از قبیل سطح تحصیلات، سابقه کار، محل کار، و شیفت‌های کاری تعیین می‌شود. این کشورها اغلب پرستاران را با حقوق مناسب و مزایا به شغل خود جذب می‌کنند. به عنوان مثال، در کانادا، حقوق پرستاران به طور معمول بین ۶۵ هزار دلار کانادایی در سال متغیر است. مهاجرت به خارج از کشور برای پرستاران علاوه بر حقوق مجزا، امکانات بهداشتی، زندگی اجتماعی و شرایط کاری بهتر نیز به ایشان ارائه می‌دهد.

میزان حقوق پرستاری در آلمان

حقوق پرستاری در آلمان تحت تاثیر عواملی از جمله تجربه کاری، میزان مهارت، جنسیت و نوع محل کار است. در بخش‌های خصوصی مانند بیمارستان‌های خصوصی و مراکز درمانی شخصی، حقوق پرستاران حدود 3,720 یورو در ماه است. در مقابل، در مراکز دولتی و بخش‌های عمومی، متوسط حقوق حدود 3,900 یورو در ماه است.

مقدار حقوق پرستار در کانادا

میانگین حقوق پرستار در کانادا با یک ساعت کار برابر با 39.23 دلار کاناداست. حداقل دستمزد در یک ساعت کار به میزان 33.56 دلار کانادا و حداکثر دستمزد به میزان 56.58 دلار کانادا محاسبه شده است.

توجه به این نکته مهم است که این میزان متغیر است و بستگی به عواملی مانند استان محل فعالیت، تجربه کاری و موقعیت شغلی دارد. برخی پرستاران ممکن است درآمد ساعتی بیشتری نیز داشته باشند، به ویژه اگر در شرایط خاصی مانند سطح بالای تجربه یا موقعیت‌های خاص شغلی فعالیت کنند.

همچنین، براساس گزارشات برخی سال‌ها (مانند سال‌های 2022 و 2023)، حقوق سالیانه برای انواع پرستاران نیز ارائه شده است. به عنوان مثال، حقوق سالیانه برای یک پرستار رسمی یا RN بین 75,000 تا 89,000 دلار کانادا، برای یک کمک‌پرستار بین 45,000 تا 53,000 دلار کانادا، برای سوپروایزر تقریباً 100,000 دلار کانادا و برای یک نرس‌پرکتیشنر با مدرک دکتری پرستاری یا چند سال تجربه، حدود 170,000 دلار کانادا گزارش شده است.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با رشته پرستاری در کانادا، توصیه می‌شود مقاله راهنمای مهاجرت به کانادا با رشته پرستاری را مطالعه کنید.

عدد حقوق پرستاری در استرالیا

حقوق پرستاری در استرالیا بر اساس ساعات کاری در ماه و سال مشخص می‌شود. متوسط درآمد ساعتی برای پرستاران در استرالیا حدود 41.03 دلار است. با توجه به این میانگین، درآمد ماهانه پرستاران می‌تواند حدود 4800 دلار و درآمد سالانه آنها معادل تقریبا 80,000 دلار باشد.

بسته به تجربه کاری، حقوق پرستاران ممکن است متغیر باشد. برای پرستاران تازه‌وارد، حقوق سالیانه حدود 75,875 دلار است، در حالی که برای پرستاران با تجربه حدود 112,248 دلار گزارش شده است. این تفاوت‌ها ممکن است به عواملی مانند سابقه کار، تخصص‌ها و شرایط محل کار بستگی داشته باشد.

جمع بندی

حقوق پرستاری به عوامل متعددی اعم از موقعیت جغرافیایی، تجربه کار، سطح تحصیلات، نوع مرکز بهداشتی و موقعیت شغلی آنان بستگی دارد. در برخی کشورها مانند آلمان و استرالیا، پرستاران از حقوق مناسبی برخوردار هستند و حقوق آنان بر اساس ساعت کاری، تجربه و نقش‌های مختلف در مراکز خصوصی یا دولتی متغیر است. همچنین، مهاجرت به کشورهایی که بازار کار پرستاری رونق دارد، برای کسانی که به دنبال فرصت‌های شغلی و درآمد بالا هستند، یک گزینه جذاب محسوب می‌شود.

در مورد حقوق پرستاران در ایران، براساس گزارش حقوق و دستمزد منتشر شده توسط شورای عالی کار در سال 1402، حداقل حقوق و دستمزد پرستاران حدود 10 میلیون تومان اعلام شده است.

اگر سوالی در رابطه با حقوق پرستاری دارید و پاسخ آن را در مقاله نیافتید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه مشاور گروپ از طریق شماره تماس 9099071613 تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

با استفاده از قابلیت مشاوره تلفنی مشاور گروپ می‌توانید پاسخ تمام سوالات خود را درباره درآمد پرستاری به صورت یکجا به دست آورید، این یعنی صرفه جویی در زمان و هزینه  + کسب نتیجه سریعتر!

پاسخگویی همه روزه از 8 صبح تا 12 شب

☎️ تماس از تلفن ثابت ☎️

مشاور گروپ

9099071613

اگر به هر دلیلی امکان دسترسی به تلفن ثابت برای شما فراهم نبود نگران نباشید، از منوی بالای سایت یا ستون سمت چپ مشاور گروپ روی خرید بسته‌های تماس بزنید. با تکمیل فرم مشاوره و ثبت اطلاعات خود، در اولین فرصت و کمتر از یک ساعت ما با شما تماس خواهیم گرفت.


سوالات متداول حقوق پرستاران

حقوق پرستاری در ایران چگونه است؟

در مورد حقوق پرستاران در ایران، براساس گزارش حقوق و دستمزد منتشر شده توسط شورای عالی کار در سال 1403، حداقل حقوق و دستمزد پرستاران حدود 10 میلیون تومان اعلام شده است.

عوامل تاثیر گذار در تعیین میزان حقوق پرستاران کدام است؟

حقوق پرستاری به عوامل متعددی اعم از موقعیت جغرافیایی، تجربه کار، سطح تحصیلات، نوع مرکز بهداشتی و موقعیت شغلی آنان بستگی دارد.

حقوق پرستار در بیمارستان خصوصی تهران چگونه است؟

حداقل حقوق پرستاران در بیمارستان‌های خصوصی را می‌توان بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون در نظر گرفت.

3/5 - (2 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه حقوق پرستاری سال ۱۴۰۳ | بازار کار داخلی و خارجی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. اصلانی

  سلام من یه مقاله با عنوان حقوق پرستاری ۱۴۰۳ چقدر است؟ در اقتصاد ژورنال خوندم که نوشتخ بود حقوق از 8 تا 12 میلیون متغیره.

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی