حاشیه نویسی چیست و برای کدام دروس کنکور باید انجام شود ؟

حاشیه نویسی

جهت مشاوره در زمینه حاشیه نویسی چیست و برای کدام دروس کنکور باید انجام شود ؟

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

حاشیه نویسی  : امروز میخوایم در مورد اصل حاشیه نویسی صحبت کنیم ؛ پس با مشاور گروپ همراه باشید …تکنیک حاشیه نویسی مربوط به دروس عمومی مانند دینی و ادبیات و… و همینطور درس زیست و مفاهیم شیمی میباشد.

حاشیه نویسی

تکنیک حاشیه نویسی مربوط به دروس عمومی مانند دینی و ادبیات و… و همینطور درس زیست و مفاهیم شیمی میباشد.
این تکنیک ها مانند تکنیک خلاصه نویسی، باید در زمان مخصوص به خودش انجام شود با این تفاوت که لازم نیست تمرینی در این بخش حل شود( با توجه به حفظی بودن این مباحث و عدم نیاز به حل تمرین)

نحوه انجام حاشیه نویسی :

این تکنیک در مرحله ی سوم فرآیند یادگیری، یعنی پس از مطالعه کتاب مربوطه و پس از تست زدن انجام میشود. به این صورت که به سراغ منبع درسی رفته و به دلیل اهمیت وقت، دیگر متون جزوه ی مورد مطالعه و نکاتی را که بدست اوردیم ،در جایی یادداشت کنیم بلکه در همان صفحات کتاب به انجام حاشیه نویسی می پردازیم.

برای انجام حاشیه نویسی ؛ مطالب مهم متن را در حاشیه همان صفحه متن یادداشت می کنیم. در انجام این کار سعی کنیم که در کوتاه ترین جمله بندی ها و کلمات، بیشترین منظور و مفهوم را برسانیم. البته استفاده از نمودار درختی در این گونه موارد، مخصوصا زمانی که مطالب به هم پیوسته و ارتباط دارند، کاری بسیار ارزشمند است که به شما در امر مرور، بالاخص در روزهای منتهی به آزمون ها و همینطور بعداز عید و نزدیک به کنکور، بسیار فایده دارد و مدت زمان چشمگیری را صرفه جویی میکند .

برای برجسته سازی ؛ در متن، دور یا زیر کلمات مهم خط کشیده و یا با ماژیک، این عبارت ها را هایلایتشان می کنیم تا هنگام مرور این دست کلمات که از نظرمان کلماتی کلیدی، مهم و پرتکرار بودند را با دقت بیشتری مطالعه کنیم.

این تکنیک ها، روش بسیار مؤثری برای افزایش تمرکز و دقت هستند. این کار شما را نسبت به خواندن عادی بسیار فعال‌تر و تیزتر و همچنین کیفیت کار شما را بالاتر برده و میتوانید در مدت زمان کمتری ، نه تنها با کاهش کیفیت، بلکه با افزایش نسبی کیفیت مطالعه و مرور کنید.

حاشیه نویسی و برجسته سازی

حاشیه نویسی و برجسته سازی نیز همانند خلاصه نویسی مرحله‌ چهارم از فرآیند مطالعه می باشند. پس از مطالعه جزوه و کتاب و زدن تست هر مبحث، در دروس‌ خواندنی در کتاب درسی و یا جزوه از حاشیه نویسی به صورت نمودار های درختی، و برجسته سازی مطالب مهم و فرار از طریق خط کشیدن زیر آنها استفاده می کنیم.

به جای خط کشیدن زیر جملات مهم بهتر است دور کلمات کلیدی خط بکشید تا با دیدن آن ها کل مفهوم جمله را متوجه شوید. برجسته سازی و علامت گذاری کتاب‌ ها، روش بسیار موثری برای افزایش تمرکز و دقت هستند. این کار شما را نسبت به خواندن عادی بسیار فعال تر و تیزتر می کند.

توجه داشته باشید که مقدار حاشیه نویسی و برجسته سازی نباید بیشتر از 30 درصد حجم کل مطالب باشد.

نکاتی که در هنگام حاشیه نویسی و برجسته سازی باید مورد توجه قرار گیرند :

کم بودن حجم مطالب نکته برداری شده یک ویژگی بارز و خوب برای آن به حساب می آید.

توجه داشته باشید که مقدار حاشیه نویسی و برجسته سازی نباید بیشتر از ۳۰ درصد حجم کل مطالب باشد.

در هنگام تست زنی، کنار تست هایی که به نظرتان مهم تر هستند علامتی بگذارید تا بعدا در هنگام نکته برداری، نکاتشان را مورد توجه قرار دهید.

در دروسی مانند زیست و گاها شیمی، دیده شده که بعضی از داوطلب ها کتابشان را سیمی کرده و برگه های سفید رنگی در لابه لای صفحات قرار داده و توضیحات اضافه و نکات تستی و یا حاشیه نویسی را در آن برگه های انجام میدهند. به این کار، حاشیه نویسی پیشرفته گوییم.

با خلاقیت و به زبان خود نوشتن، در یادگیریتان تسریع بخشیده و مطالب را بهتر یاد می گیرید.

اگر در یادداشت نکته ای تردید کرده اید که در آن را یادداشت کنید یا خیر، آن نکته را ننویسید.

دوستان کنکوری

مشاور گروپ

آیا به کسب بهترین رتبه و جایگاه در کنکور سراسری فکر میکنید ؟!

تنها با یک تماس این امر کاملا براتون ممکن خواهد شد . مشاوره و برنامه ریزی زیر نظر رتبه های برتر و دانشجویان رشته های تاپ ؛ درس خوندن براتون تبدیل به یک امر لذت بخش میشه . برای کسب اطلاعات بیشتر از چگونگی مشاوره و برنامه ریزی گروه تخصصی مشاور گروپ با شماره زیر تنها خط تلفن ثابت می توانید تماس بگیرید .

سوالات متداول حاشیه نویسی

چگونه حاشیه نویسی کنیم؟

در این مقاله به بیان توضیحات کامل و جامعی در رابطه با حاشیه نویسی پرداخته ایم.

حاشیه نویسی چه اهمیتی دارد؟

حاشیه نویسی روش موثری برای بالا بردن دقت و تمرکز می باشد . حاشیه نویسی دقت شما را بالاتر می برد و می توانید در زمان کمتری مطالب را مرور کنید.

چگونه مطالب را برجسته سازی کنیم؟

برای برجسته سازی در متن، می توانید زیر یا دور کلمات مهم خط بکشید یا با ماژیک مطالب مهم را هایلایت کنید تا هنگام مرور مطالب مهم را با دقت بیشتری مطالعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه حاشیه نویسی چیست و برای کدام دروس کنکور باید انجام شود ؟

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

قبولی تضمینی کنکور ۱۴۰۳
نصب اپ دانش آموزی