تعاریف و اصطلاحات مهم در ثبت نام کنکور سراسری

اصطلاحات مهم دفترچه

جهت مشاوره در زمینه تعاریف و اصطلاحات مهم در ثبت نام کنکور سراسری

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

این مطلب آموزشی به بحث تعاریف و اصطلاحات مهم دفترچه راهنمای کنکور سراسری 1401 می پردازد. سعی داریم در این مطلب به تک تک اصطلاحات مهم دفترچه های ثبت نام کنکور 1401 اشاره ای خلاصه داشته باشیم.

آیا اصطلاحات مهم دفترچه کنکورهای سراسری و آزاد را می شناسید؟

تعاریف و اصطلاحات مهم در ثبت نام کنکور سراسری

اصطلاحات سازمانی کنکور سراسری

گروه آزمایشی - رشته‌های مختلف تحصیلی آموزش عالی با توجه به مواد امتحانی آزمون سراسری به پنج گروه آزمایشی: (1) علوم ریاضی و فنی، (2) علوم تجربی، (3) علوم انسانی، (4) هنر و (5) زبان‌های خارجی مطابق جداول شماره 2 ،3 ،4 ،5 و 6 تقسیم می‌شوند.

مقاطع تحصیلی - مقاطع تحصیلی نشانگر طول مدت تحصیل و مدرك اعطایی در پایان تحصیل است و عبارت‌اند از: (1) كاردانی (فوق‌دیپلم)، (2) كارشناسی (لیسانس)، (3) کارشناسی ارشد پیوسته (فوق‌لیسانس)، (4) دكترای عمومی (پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی)، (5) دكتـرای حرفه ای (دامپزشكی) و (6) دكترای پیوسته تخصصی.

اصطلاحات داوطلب محور ثبت نام کنکور سراسری

فارغ‌التحصیل دوره آموزش عالی - كسی است كه به دریافت مدرك تحصیلی باارزش كاردانی (فوق‌دیپلم) و یـا بالاتر از آن نائل‌آمده است.

دانشجو - كسی است كه دریکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و یا غیردولتی پذیرفته و ثبت‌نام‌شده باشد.

دانشجوی اخراجـی - كسی است كه قبلاً دریکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به تحصیل اشتغال داشته و به دلایلی از ادامه تحصیل محروم شده است.

دانشجوی انصرافی - دانشجویی است كه حداكثر تا پایان وقت اداری روز یكشنبه 1399/12/01 ترك تحصیل قطعی كرده و فرم مخصوص شماره 3 مندرج در صفحه 44 دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را تكمیل و به تأیید مراجع ذیصلاح رسانده باشد.

داوطلبین کنکور به موارد زیر دقت نمایند :

نکتهبر اساس مصوبه جلسه مورخ 1362/08/04 شورای عالی انقلاب فرهنگی (ستاد انقلاب فرهنگـی وقـت)، دانشـجویان دوره روزانـه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، در صورتی می‌توانند در آزمون سراسری سال 96 ثبت‌نام و شركت نمایند كـه:

اولاً واجـد شـرایط عمـومی و اختصاصـی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون باشند و ثانیاً حداكثر تا تاریخ 99/12/01 (این تاریخ بعد از انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1401 ممکن است تغییر کند ) نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام نمایند. بدیهی است داوطلبان مذكور در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ تعیین‌شده، در صورت موفقیت و قبولی در آزمون، به‌عنوان متخلف محسـوب شده و مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نمی‌باشند.

تبصره های ثبت نام کنکور سراسری 1401

تبصره  -دانشجویانی كه در دوره روزانه آزمون سراسری سال 1401 (اعم از رشته‌های متمركز و یا نیمه‌متمرکز) پذیرفته‌شده‌اند، منحصـراً برای شركت در گزینش رشته‌های تحصیلی دوره‌های غیر روزانه نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی (الكترونیكی)، پیام نور، (غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان) آزمون سراسری سال 1401 ،می‌بایست تا تاریخ 99/12/01 (این تاریخ ها بعد از انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1401 ممکن است تغییر کند ) نسبت به انصـراف از تحصـیل قطعـی اقـدام نموده و در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه راهنما (خصوصاً مقـررات وظیفـه عمـومی بـرای بـرادران) نسـبت بـه ثبت‌نام اقدام نمایند.

تبصره  -دانشجویان شاغل به تحصیل دوره‌های كاردانی (فوق‌دیپلم) كه حداكثر تا تاریخ 1401/06/31 فارغ‌التحصیل می‌شوند، برای ثبت‌نام و شركت در این آزمون نیاز به انصراف ندارند.

اصطلاحات اسنادی ثبت نام کنکور سراسری 1401

كارنامه فارغ‌التحصیلی دوره متوسطه : کارنامه‌ای است كه كلیه نمرات و سوابق تحصیلی از بدو ورود به دوره تحصیلی متوسطه تـا هنگـام فارغ‌التحصیلی را شامل می‌شود و پس از فارغ‌التحصیلی برای دانش‌آموز صادر می‌گردد.

دانش‌آموز دوره پیش دانشگاهی : به كسی اطلاق می‌شود كه دیپلم متوسطه نظام جدید آموزش متوسطه را اخذ نموده و هم‌اکنون در دوره پیش دانشگاهی به‌صورت روزانـه، بزرگ‌سالان یـا داوطلـب آزاد مشـغول بـه تحصـیل بـوده و حـداكثر تـا پایـان شـهریورماه 1401 دوره پیش دانشگاهی را با موفقیت خواهد گذرانید و موفق به اخذ گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی خواهد شد.

فارغ‌التحصیل دوره پیش دانشـگاهی : كسی است كه پس از دریافت دیپلم نظام جدید آموزش متوسطه، دوره پیش‌دانشگاهی را گذرانیده و موفق به اخذ گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی شده است.

فارغ‌التحصیل دوره چهارساله متوسطه و یا شش‌ساله متوسطه : كسی است كه دوره چهارساله و یـا شش‌ساله (سـیكل اول و دوم) سنوات قبل نظام قدیم آموزش متوسطه را با موفقیت به پایان رسانیده و دارای دیپلم كامل متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه می‌باشد.

سوالات متداول

منظور از دانشجوی اخراجی چیست؟

دانشجوی اخراجـی كسی است كه قبلاً دریکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به تحصیل اشتغال داشته و به دلایلی از ادامه تحصیل محروم شده است.

مفهوم گروه آزمایشی در دفترچه راهنمای ثبت نام چیست؟

گروه آزمایشی شامل رشته‌های مختلف تحصیلی آموزش عالی با توجه به مواد امتحانی آزمون سراسری به پنج گروه آزمایشی: (1) علوم ریاضی و فنی، (2) علوم تجربی، (3) علوم انسانی، (4) هنر و (5) زبان‌های خارجی مطابق جداول شماره 2 ،3 ،4 ،5 و 6 تقسیم می‌شوند.

کنکور 1401 چه زمانی برگزار می شود؟

آزمون سراسری سال 131401 در تاریخ‌های 1401/04/12 و 1401/04/13 برگزار خواهد شد.

مطالب تکمیلی

امتیاز شما به این مقاله

جهت مشاوره در زمینه تعاریف و اصطلاحات مهم در ثبت نام کنکور سراسری

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی