ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج

ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج

جهت مشاوره در زمینه ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج به  همراه تمامی نکات مهم در ارتباط با آن، در این مقاله ذکر شده است. شما می توانید با مطالعه مقاله زیر اطلاعات کافی در خصوص شرایط ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج، زمان ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج و ... کسب نمایید. برگزاری آزمون دفتر ازدواج، زمان مشخصی ندارد و تنها هنگامی برگزار  خواهد شد که دفاتر اسناد رسمی نیاز به جذب نیرو در این زمینه داشته باشند. آخرین آزمون سردفتری ازدواج در دی ماه ۱۳۹۴ برگزار شده است . برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

 

ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج ۱۴۰۱

سلام بر دوستان و همراهان عزیز سایت مشاورگروپ...

همانطور که می دانید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بازه های زمانی معینی ، اقدام به برگزاری آزمون سردفتری ازدواج جهت جذب نیروی کار به عنوان سردفتری می نماید .

قبل از پرداختن به شرایط آزمون سردفتری به بررسی اطلاعات و تعاریف کلی می پردازیم. در تعریف سردفتر شخصی است که اداره امور دفاتر اسناد رسمی یا دفاتر ازدواج و طلاق را بعهده دارد.

سردفتر در دفاتر اسناد رسمی بر طبق قانون، تمامی معاملات، اسناد رسمی و خواسته های حقوقی افراد را ثبت کرده و گواهی می کند. دفتر اسناد رسمی (یا دفترخانه یا محضر) نهاد مدنی وابسته به قوه قضائیه ایران برای تنظیم و ثبت رسمی اسناد است که بصورت مستقل و بدون وابستگی مالی به حاکمیت سیاسی اداره می‌شود.

همچنین سردفتر دفاتر ازدواج و طلاق کلیه امور مربوط به ثبت ازدواج، طلاق یا هر دو را به صورت شرعی و قانونی انجام می دهد.

ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج

ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج، در صورت وجود نیاز در سطح کشور به جذب سردفتر برگزار می گردد و شکل منظمی در زمان بندی این آزمون ها وجود نخواهد داشت.

لذا بهتر است با توجه به فرصت پیش آمده برای برگزاری این آزمون، متقاضیان در اولین فرصت برای جذب از طریق آزمون سردفتری ازدواج اقدام نمایند و شرایط و جوانب این آزمون را به دقت بررسی نمایند.

افرادی که می خواهند سردفتر شوند باید در آزمون سردفتری شرکت کرده و قبول شوند. البته راه های دیگری از جمله خرید مجوز(که هزینه بالایی دارد) هم وجود دارد که اکثر افراد شرایط لازم برای سردفتر شدن از این طریق را ندارند.
آزمون سردفتری به صورت مجزا در قالب آزمون سردفتری اسناد رسمی، آزمون سردفتری ازدواج و سردفتری طلاق برگزار می شود که هر کدام شرایط خاص خود را دارند.

متقاضیان برای شرکت در این آزمون ها ملزم به داشتن برخی شرایط می باشند که در این مطلب به آن ها پرداخته شده است.

نکته : جذب سردفتر از طریق آزمون سردفتری ازدواج تنها برای متقاضیان آقا، امکان پذیر می باشد.

نکته : آزمون سردفتری ازدواج به صورت آزمون کتبی (تستی) و آزمون اختبار خواهد بود که در این مطلب نحوه طراحی سوالات در هر یک از این دو بخش اشاره گردیده است.

شرایط ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج 1401

پیش از هر چیز لازم است تا متقاضیان از شرایط ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج 1401 مطلع گردند. برای این منظور دو دسته از شرایط عمومی و اختصاصی برای متقاضیان، به شرح ذیل، در نظر گرفته شده است:

شرایط عمومی آزمون دفتر ازدواج سال ۱۴۰۱

 • داشتن تدین به دین مبین اسلام
 • داشتن تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • لزوم عمل به احکام شرعی
 • تاهل
 • داشتن حداقل ۲۵ سال سن کامل
 • حسن شهرت و نداشتن هرگونه سوء سابقه برای فرد متقاضی
 • داشتن سلامت کامل جسمانی (به منظور انجام وظایف دفتری) و روانی برای متقضیان الزامیست!

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون سر دفتری ازدواج

دسته دوم از شرایط، موسوم به شرایط اختصاصی شرکت در آزمون سردفتری ازدواج، به مدارک تحصیلی لازم و مجاز برای این آزمون اشاره دارد که به شرح ذیل است:

مدارک تحصیلی آزمون سردفتری ازدواج ۱۴۰۱

داشتن یکی از مدارک تحصیلی آزمون سردفتری ازدواج ۱۴۰۱ برای شرکت در آزمون سردفتر ازدواج الزامیست:

 • مدرک علمی سطح دو (تمام رسائل و مکاسب)، که به صورت مستقیم از شورای عالی مدیریت حوزه های علمیه قم، اصفهان، خراسان رضوی و یا دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و دانشکده الهیات دانشگاه تهران صادر گردیده باشد.
 • مدرک افتا از سوی مراجع مسلم اهل سنت (که دارای تاییدیه رئیس قوه قضائیه باشد)
 • داشتن مدرک کارشناسی و یا بالاتر در هر یک از رشته های حقوق، الهیات و معارف اسلامی (گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی)، علوم ثبتی، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق سردفتری اسناد رسمی و مدیریت ثبت
 • روحانیونی که دارای مدرک حداقل کارشناسی در یکی از رشته های ادبیات (فارسی و یا عرب) فقه و اصول، تفسیر، علوم قرآنی، حدیث، الهیات و معارف اسلامی باشند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی

از شرایط سردفتری به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارا بودن شرایط اختصاصی لازم (تحصیلات، سابقه و …)
 • آشنایی با کلیه قوانین حقوقی و ثبتی کشور
 • داشتن ارتباطات اجتماعی مناسب
 • قابل اعتماد و امانت دار بودن
 • داشتن دقت زیاد و توجه به جزئیات
 • داشتن حس مسئولیت پذیری

زمان ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج 1401

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم آزمون سردفتری ازدواج، به شکل منظم برگزار نمی گردد و در بازه های زمانی مختلف و در صورت وجود نیاز به جذب نیرو در سراسر کشور، این آزمون برگزار می گردد. آخرین آزمون سردفتری ازدواج در دی ماه ۱۳۹۴ برگزار شده است .

مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده در آذرماه 1401 نیز، با توجه به اعلام نیاز به جذب سردفتری ازدواج، لزوم برگزاری این آزمون در سال 1401 از سوی سازمان ثبت اسناد اعلام گردیده است. به محض اعلام زمان ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج، مقاله به روز رسانی خواهد شد.

مدارک ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج

متقاضایان برای ثبت نام در آزمون دفتر ازدواج، لازم است از مدارک ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج،‌ آگاهی داشته باشند.

 • تصویر مدرک تحصیلی مورد نظر (یکی از مدارک مندرج در شرایط اختصاصی فوق الذکر)
 • تصویر دو طرف کارت پایان خدمت نظام وظیفه و یا تصویر کارت معافیت دائم از خدمت نظام وظیفه عمومی (سربازی)
 • تصویر تمام صفحات شناسنامه عکس دار
 • تصویر دو طرف کارت ملی
 • شش قطعه عکس داوطلب، در اندازه (۴× ۳) و پشت نویسی شده

 

اما با توجه به شرایط پیش آمده، برگزاری این آزمون و زمان آزمون سردفتری ازدواج 1401 به طور دقیق، اعلام نگردیده است که متقاضیان می توانند برای این منظور با مشاوران این مجموعه در تماس باشند تا به محض اعلام این زمان، از آن مطلع گردند.

منابع آزمون سردفتری ازدواج

مطابق با آخرین آگهی، مواد امتحانی آزمون سردفتری ازدواج در جدول زیر قید شده است. متقاضیان برای کسب اطلاعات دقیق در خصوص منابع این آزمونمی توانند جدول زیر را مطالعه کنند.

منابع آزمون سردفتری ازدواج ضرایب
متون فقهی ۳
حقوق مدنی و خانواده ۳
احکام شرعی ۳
مقررات ثبت اسناد و املاک و دفاتر ازدواج و طلاق ۳
عربی ۲
ادبیات فارسی ۱
اطلاعات عمومی ۱

 

نکاتی در خصوص ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج
 1. این آزمون شامل انتخاب سردفتران ازدواج برای اقلیت های دینی نبوده و حسب اعلام نیاز از سوی هر یک از مراجع دینی مزبور، بررسی های لازم از سوی این سازمان صورت می پذیرد.
 2.  سر دفترهای اسناد رسمی و دفتر یاران اول، تا وقتی که در سمت مذکور مشغول به کار باشند، نمی توانند به عنوان سردفتری ازدواج در آزمون شرکت کرده و انتخاب شوند.
 3. مطابق با تبصره الحاقی به ماده ۲ نظام نامه مربوط به انتخاب سر دفترهای ازدواج و طلاق و یا نقل و انتقال آنان مصوب ۲۲/۸/۱۳۷۸ توسط ریاست قوه قضائیه، دارندگان پایه های قضائی، وکلای رسمی دادگستری و کارکنان رسمی و پیمانی دستگاه های دولتی تا زمانی که در مشاغل مذکور خود اشتغال داشته باشند، نمی توانند به سردفتری ازدواج منصوب شوند.
 4.  سوالات متون فقه برای متقاضیان اهل سنت شرکت کننده در آزمون سردفتری ازدواج، از کتب فقهی مرجع اصلی آن ها طراحی و استخراج می گردد. لذا لازم است تا به هنگان ثبت نام در آزمون، این دسته از داوطلبان، مشخصات مذهبی خود را به دقت و صریحا تکمیل نمایند.
 5. هر یک از متقاضیان شرکت در این آزمون تنها حق انتخاب یک محل را داشته و لازم است تا نام و کد محل مورد تقاضا را به دقت و صراحت در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی درج نمایند.
 6. محل انتخابی از سوی داوطلبان، باید مطابق با اعلام نیازهای ذکر شده در آگهی های جذب سردفتر، از جهات مختلف بررسی نماید و در فرم مربوطه وارد کند.
 7. ثبت نام و شرکت در آزمون و احراز نمره کتبی ایجاد حقی برای متقاضی نمی نماید احرازصلاحیت برای انتخاب سردفتری ازدواج مطابق مقررات به تشخیص سازمان ثبت اسناد واملاک کشور خواهد بود.
 8. متقاضیان در صورت قبولی حق درخواست تغییر محل را تحت هیچ عنوان نخواهند داشت.

 

کلیه متقاضیان به منظور اطلاع از جزئیات بیشتر در خصوص آزمون سردفتری ازدواج و به ویژه اطلاع از اعلام دقیق زمان آزمون سردفتری ازدواج ۱۴۰۱، می توانند همه روزه با مشاوران مجموعه مشاورگروپ در ارتباط باشند.

تماس با 9099071613

 زمان آزمون سردفتری ازدواج

در ادامه مطالعه کنید:

سوالات متداول ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج

❓شرایط ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج، چیست؟

✔️شرایط ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج،‌به طور کامل در مقاله ذکر شده است.

❓آخرین آزمون سردفتری ازدواج، چه زمانی برگزار شده است؟

✔️آزمون سردفتری ازدواج، به شکل منظم برگزار نمی گردد و در بازه های زمانی مختلف و در صورت وجود نیاز به جذب نیرو در سراسر کشور، این آزمون برگزار می گردد. آخرین آزمون سردفتری ازدواج در دی ماه ۱۳۹۴ برگزار شده است .

❓زمان ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج، کی هست؟

✔️آزمون سردفتری ازدواج، به شکل منظم برگزار نمی گردد و در بازه های زمانی مختلف و در صورت وجود نیاز به جذب نیرو در سراسر کشور، این آزمون برگزار می گردد. آخرین آزمون سردفتری ازدواج در دی ماه ۱۳۹۴ برگزار شده است .

3.1/5 - (9 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه ثبت نام آزمون سردفتری ازدواج

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. fatima

  سلام وقتتون بخیر در ازمون سردفتری ازدواج طلاق خانم ها هم میتوانند شرکت کنند؟

  پاسخ
  1. حسن

   سلام درسردفتری ازدواج وطلاق خانم نمیتوندسردفترباشدولی سردفتری اسنادرسمی بله

   پاسخ
 2. حسن

  سلام درسردفتری ازدواج وطلاق خانم نمیتوندسردفترباشدولی سردفتری اسنادرسمی بله

  پاسخ
 3. خاکپور

  سلام چرا خانم ها نمیتونند سر دفتر ازدواج وطلاق باشند؟

  پاسخ
 4. حسین

  سلام

  کسی میدونه آزمون سر دفتری ازدواج و طلاق ، چه زمانی برگزار میشه؟؟

  پاسخ
 5. بهرام

  با سلام ببخشید میشه منابع رو بهتر معرفی کنید مثلا اسم کتاب رو دقیق بگید یا چه کتابی بخوانیم که بهتر به نتیجه برسیم مثلا برای متون فقهی یا احکام شرعی یا ادبیات فارسی چه کتابی بخونیم ؟؟؟؟؟ممنون

  پاسخ
 6. نورا

  سلام وقت بخیر
  من تو یک سایتی خوندم که اخیرا آزمون سردفتری اسناد رسمی و آزمون سردفتری ازدواج ادغام شده و یک آزمون گرفته میشه، درسته؟

  پاسخ
 7. علی مدرس

  آزمون1400 سردفتری ازدواج دریزد چه زمانی است؟

  پاسخ
 8. محمد امیری

  سلام من روحانی نیستم ولی مدرک کارشناسی ادبیات عرب دارم می نونم در آزمون سر دفتر داری ازدواج وطلاق شرکت کنم . ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 9. سجاد

  بنده معافیت تحصیلی دارم ، نمی تونم در آزمون شرکت کنم؟

  پاسخ
 10. علی

  با عرض سلام بنده الان مشغول خدمت سربازی هستم می تونم آزمون رو شرکت کنم و بعد از پایان خدمت کارهای سردفتری را انجام دهم؟

  پاسخ
 11. مظاهر صالحی

  سلامعلاقمند شرکت درآزمون سردفتری ازدواج هستم

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی