تعداد شرکت کنندگان کنکور

تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری ۱۴۰۱ | آمار ثبت نام کنندگان کنکور 1401

جهت مشاوره در زمینه تعداد شرکت کنندگان کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تعداد شرکت کنندگان کنکور 1402 در نوبت دی ماه و آمار نهایی ثبت نام کنندگان کنکور سراسری ۱۴۰۲ در این مقاله ارائه داده شده است. براساس برنامه زمانی پیش بینی شده نوبت اول آزمون سراسری 1402، روزهای 29 و 30 دی 1401 در پنج گروه آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان برگزار خواهد شد.نوبت دوم نیز در روزهای 14 و 15 تیر 1402 برگزار می گردد.

براساس اطلاعیه سازمان سنجش کشور، تمامی سوالات از منابع آموزشی نظام جدید (6-3-3) طراحی خواهد شد. در ادامه این مقاله به یکی از سوالات پرتکرار داوطلبان کنکور سراسری ۱۴۰۲ در رابطه با آمار نهایی و تعداد شرکت کنندگان در آزمون سراسری ۱۴۰۲ پاسخ داده ایم.

آپدیت 1401/10/21

تعداد شرکت کنندگان کنکور ۱۴۰۲

تعداد شرکت کنندگان کنکور ۱۴۰۲ در نوبت اول یعنی دی ماه به گفته معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور مجموعا ۹۷۸۴۶۰ داوطلب است که از این تعداد ۹۱۵ هزار و ۱۵۱ نفر به عنوان داوطلب واقعی در نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ در ۲۹ و ۳۰ دی ماه با هم به رقابت می پردازند. حدود ۹۸ هزار داوطلب نیز علاوه بر گروه اصلی خود در دو گروه آزمایشی زبان های خارجی و هنر ثبت نام کرده اند.

دکتر احسان جمالی در نشست خبری روز ۱۷ دی ماه اعلام کرد با توجه به اینکه برخی از افراد مایل هستند علاوه بر گروه آزمایشی اصلی، در گروه های آزمایشی زبان و هنر هم شرکت کنند در نهایت ۹۷۸ هزار و ۴۶۰ داوطلب در نوبت اول شرکت می کنند که بر اساس آمار، ۶۰ درصد داوطلبان را زنان و ۴۰ درصد داوطلبان را مردان تشکیل می دهند.

در نتیجه این نسبت ۶۰  درصدی تعداد بانوان شرکت کننده در کنکور نشان‌ دهنده انگیزه بیشتر آنان برای کسب علم و دانش در کشور خواهد بود.

تعداد شرکت کنندگان کنکور هر رشته

در این بخش تعداد شرکت کنندگان کنکور هر رشته در نوبت دی آزمون سراسری 1402 را به تفکیک و براساس آخرین آمار سازمان سنجش ارائه می کنیم.

به گفته دکتر جمالی معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور گروه علوم تجربی با ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب، بیشترین تعداد داوطلب شرکت کننده را به خود اختصاص داده و ۴۶ درصد کل جامعه آماری داوطلبان را تشکیل می دهد.

در رتبه بعدی گروه علوم انسانی با ۳۰۹ هزار داوطلب یعنی ۳۱.۶ درصد داوطلبان را در اختیار دارد. در گروه علوم ریاضی و فنی ۱۲۰ هزار و ۹۵ داوطلب شرکت کرده اند که ۱۲.۲۷ درصد داوطلبان را شامل می شود. گروه هنر با ۳۹ هزار داوطلب ۳.۹۹ درصد و گروه زبان با ۵۹ هزار داوطلب ۶ درصد داوطلبان را در اختیار دارند.

بنابراین در زمان برگزاری نوبت اول آزمون سراسری بیشترین شرکت کننده در گروه علوم تجربی و کمترین شرکت کننده در گروه هنر با یکدیگر به رقابت می پردازند.

تعداد شرکت کنندگان کنکور 1402 نوبت دی
رشته تعداد داوطلب درصد جامعه آماری
علوم تجربی 450577 46 %
علوم انسانی 309000 31.6 %
علوم ریاضی 120095 12.27 %
زبان 59000  %6
هنر 39000 3.99 %

وی با اشاره به داوطلبان شرکت کننده جدید و سنوات گذشته یادآور شد: ۵۱ درصد داوطلبان مختص سال جاری هستند و ۴۹ درصد از داوطلبان از سال یا سنوات قبل هستند و استان تهران با ۱۲۵ هزار و ۳۴۶ داوطلب بیشترین داوطلب را داراست و استان سمنان با ۸ هزار و ۸۶۵ نفر داوطلب کمترین داوطلب را دارد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور در جلسه روز 17 دی 1401 تاکید کرد: داوطلبانی که در دو نوبت آزمون سراسری دی ماه و تیر ماه سال 1402 و در یک گروه آزمایشی شرکت می کنند سازمان سنجش آموزش کشور در ازمونی که نمره کل بالاتری را کسب کرده است ملاک عمل قرار می دهد اما اگر داوطلبی در دو نوبت آزمون سراسری و در دو گروه آزمایشی متفاوت شرکت کند در گروهی که داوطلب قصد انتخاب رشته دارد، نمره کل آن گروه آزمایشی ملاک قرار می گیرد.

وی با اشاره به تغییرات آزمون سراسری سال 1402 با توجه به مصوبات ابلاغ شده به این سازمان گفت : داوطلبان بهیار( در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری 1402) ، گروه آزمایشی علوم تجربی که قصد انتخاب رشته های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری را دارند لازم است علاوه بر پاسخگویی به سه دفترچه سوالات اختصاصی به دفترچه چهارم یعنی سوالات درس بهیاری نیز پاسخ دهند.


تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری 1401 و 1400، به تفکیک هر یک از گروه های آزمایشی در ادامه بیان شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر، تا انتهای این مقاله آموزشی با ما همراه باشید.

بررسی آمار کنکور ۱۴۰۱ و مقایسه آن با سال‌های گذشته نشان می‌دهد که رشته تجربی کماکان بیشترین جاذبه را در میان داوطلبان دارد، افول چندین ساله رشته ریاضی همچنان ادامه دارد و گرایش به رشته انسانی به صورت بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است.

بررسی آمار کنکور ۱۴۰۱ و مقایسه آن با سال‌های گذشته

آپدیت 1401/01/26

افزایش کنکوری‌های علوم انسانی/زنان کمترین متقاضیان گروه ریاضی

👤رئیس مرکز اجرای آزمون های سازمان سنجش:

▫️ تعداد ثبت نام کنندگان در آزمون سراسری، یک میلیون و۴۸۷ هزارنفر است. از این تعداد ۹۱۲ هزار و۸۶۹ نفر زن و ۵۷۳ هزار و ۸۳۶ نفر مرد هستند.

▫️ثبت نام در گروه علمی رشته انسانی بر خلاف رشته ریاضی با افزایش داوطلبان مواجه بوده است. در گروه علوم انسانی آزمون سراسری سال جاری ۴۱۲ هزار و ۵۸۸ نفر شرکت کرده‌اند در حالیکه در رشته ریاضی این رقم به ۱۴۲ هزار و ۷۲۱ نفر می‌رسد که تنها ۳۶ درصد از داوطلبین علوم ریاضی را بانوان تشکیل می‌دهند.

رئیس مرکز اجرای آزمون های سازمان سنجش با بیان اینکه یک میلیون و۴۸۷ نفر در کنکور امسال شرکت کردند، گفت: زنان بیشترین شرکت کنندگان این آزمون هستند و متقاضیان گروه علوم انسانی افزایش یافته است.

مهندس عزیزی در آیین هماهنگی کنکور ۱۴۰۱ در استان مرکزی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: کنکور فرآیندی است که اگر به درستی و با دقت انجام نشود در بلندمدت نتیجه منفی آن آشکار خواهد شد و کشور به اهداف بلندمدت خود نخواهد رسید. بنابراین درصورتی که کنکور به درستی برگزار نشود، کشور با مشکلات قابل توجهی مواجه می‌شود. 

وی عنوان کرد: در بهمن ماه و اسفند ماه سال گذشته دو مرحله ثبت نام آزمون سراسری داشتیم و تعداد ثبت نام کنندگان در آزمون سراسری به صورت تقریبی و بدون غربالگری، یک میلیون و۴۸۷ هزارنفر بوده است. از این تعداد ۹۱۲ هزار و۸۶۹ نفر زن  و ۵۷۳ هزار و ۸۳۶ نفر مرد هستند. 

عزیزی ادامه داد: نسبت ۶۱ درصدی تعداد بانوان شرکت کننده در کنکور نشان‌دهنده انگیزه بیشتر آنان برای کسب علم و دانش در کشور توسط بانوان است. 

عزیزی توضیح داد: ثبت نام در گروه علمی رشته انسانی بر خلاف رشته ریاضی با افزایش داوطلبان مواجه بوده است. در گروه علوم انسانی آزمون سراسری سال جاری ۴۱۲ هزار و ۵۸۸ نفر شرکت کرده‌اند در حالیکه در رشته ریاضی این رقم به ۱۴۲ هزار و ۷۲۱ نفر می‌رسد که تنها ۳۶ درصد از داوطلبین علوم ریاضی را بانوان تشکیل می‌دهند. 

وی تشریح کرد:  آزمون سراسری از ۸ تا ۱۱ تیرماه برگزار خواهد شد. از یک میلیون و ۴۸۷ هزار نفر که در آزمون سراسری ثبت نام کرده‌اند، ۲۴ هزار و ۴۵۶ نفر متعلق به استان مرکزی هستند. از این تعداد ۲۶۴۳ نفر در گروه ریاضی، ۶ هزار و ۴۰۷ نفر گروه علوم انسانی، ۹ هزار و ۶۰۶ نفر علوم تجربی، ۲ هزار و۵۴۳ نفر رشته هنر و ۳ هزار و ۲۵۷ نفر در رشته زبان خارجی ثبت نام کرده‌اند.

 عزیزی افزود: بطور کلی از ۲۴ هزار و ۴۵۶ نفر ثبت نام کننده در استان مرکزی، ۱۵ هزار و ۵۴۷ نفر خانم و ۸ هزار و ۹۰۷ نفر آقا هستند. 

همچنین مهران شاه منصوری معاون آموزشی دانشگاه اراک نیز در این آیین گفت: سابقه کنکور در کشور به سال ۱۳۴۸ بازمی‌گردد و با لحاظ دو الی سه سال انقلاب فرهنگی و تعطیلی کنکور، این آزمون‌ها تاکنون  ۵۲ بار برگزار شده است و  تغییرات زیادی را تجربه کرده است.

وی تاکید کرد:  کنکور واژه‌ای با ریشه فرانسوی است که تمامی خانواده‌ها در مقاطع مختلف زندگی با آن روبرو بوده و نظرات مثبت و منفی متفاوتی را درخصوص آن دارند. 

شاه منصوری یادآورشد: در بسیاری از  کشورهای پیشرفته نیز این آزمون برای ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و مانند کشورما به دلیل قرارگیری در پیک جمعیتی شانس قبولی در برخی رشته‌ها بالای ۱۰۰ درصد و برخی رشته ها شانس قبولی پایین بوده و رقابت بالاست. 

وی تاکید کرد: در بسیاری از رشته‌ها نسبت متقاضی به ظرفیت، یک به ۱۲ است و رشته‌ پزشکی نیز جزو رشته‌های پر متقاضی یه شمار می‌رود. 

آپدیت پنج شنبه 1400/11/21

بیش از یک میلیون و 416 هزار داوطلب برای کنکور 1401 نام نویسی کردند


دکتر عبدالرسول پورعباس رییس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به افزایش ۴ درصدی داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته گفت : مجموعا بیش از یک میلیون و ۴۱۶ هزار داوطلب در پنج گروه آزمایشی برای کنکور ۱۴۰۱ نام نویسی کرده اند 
پورعباس افزود: متقاضیانی که در فاصله مهلت تعیین شده از تاریخ ۱۰ لغایت ۲۰ بهمن موفق به دریافت کد سوابق تحصیلی نشده و یا به هر دلیل دیگری نسبت به ثبت نام در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ نشده اند، می توانند در طی روزهای یکشنبه اول تا چهارم اسفندماه سال‌جاری از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور نام نویسی کنند 
وی تصریح کرد : همه داوطلبان عزیزی که ثبت نام کرده اند نیز  درصورت تمایل می توانند نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود اقدام کنند

جدول آمار ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

آپدیت شنبه 1400/11/16

تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری 1401 به گفته مدیرکل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام ۶۴۰ هزار نفر در کنکور ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: به منظور فراهم کردن تسهیلات بیشتر برای آن دسته از متقاضیانی که تا امروز ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ برای ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۱ اقدام نکرده اند، ترتیبی اتخاذ شد که بتوانند تا روز چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

آپدیت چهارشنبه 1400/11/14

🔹ثبت نام ۳۸۰ هزار نفر در کنکور ۱۴۰۱

🔻مدیرکل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام مجموع ۳۸۰ هزار نفر در کنکور سراسری ۱۴۰۱ تا صبح امروز چهارشنبه ۱۳ بهمن خبر داد و گفت: داوطلبان نام نویسی در این آزمون را به روزهای آخر موکول نکنند.

با احتساب متقاضیانی که در مهلت‌ های تمدیدی جدید ثبت نام کرده‌ بوده اند مجموع داوطلبان کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۳۶۶ هزار و ۳۶۹ نفر رسید. مجموع داوطلبان کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ به محض انتشار آمار در همین مقاله به طور دقیق و لحظه ای، به روز رسانی می شود.

آمار شرکت کنندگان کنکور سراسری

سال گذشته بر اساس اعلام سازمان سنجش کشور تعداد ۶۶۲ هزار و ۱۱۴ داوطلب زن و تعداد ۴۴۹ هزار و ۷۰۴ داوطلب مرد در آزمون سراسری ۱۴۰۰ ثبت نام کرده که برای آن‌ها با احتساب گروه آزمایشی دوم برخی داوطلبان، تعداد یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۹۳۱ کارت ورود به جلسه صادر شد.

آمار نهایی تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری 1401

آمار نهایی تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری 1401 براساس اطلاعیه سازمان سنجش در همین مقاله منتشر می شود:

(آمار جدول زیر مربوط به سال گذشته است)

تعداد ثبت نام كنندگان (نفر)

1112708 نفر

تعداد داوطلب (چند گروه)

1369416 نفر

تعداد داوطلبان حاضر در جلسه آزمون :

1184130نفر

تعداد مجازین به انتخاب رشته

1082900 نفر

تعداد مجازین به انتخاب رشته در هر گروه امتحانی :

گروه علوم ریاضی وفنی

126706 نفر

گروه علوم تجربی

359677 نفر

گروه علوم انسانی

332107 نفر

گروه هنر

35064 نفر علاقمند هنر 74670

گروه زبانهای خارجی

24530 نفر علاقمند زبان 130146

جمع کل : 1082900 نفر

تعداد کارت های صادر شده کنکور سراسری 1400

 1. از میان یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۹۳۱ کارت های صادر شده کنکور سراسری 1400 برای داوطلبان گروه علوم ریاضی و فنی ۱۴۲ هزار و ۶۲ کارت است که از این تعداد ۵۰ هزار و ۵۵۷ نفر زن و ۹۱ هزار و ۵۰۵ نفر مرد.
 2. تعداد کارت های صادر شده برای گروه علوم تجربی ۵۵۴ هزار و ۸۶۰ کارت است که از این تعداد ۳۵۷ هزار و ۹۷۵ نفر زن و ۱۹۶ هزار و ۸۸۵ نفر مرد هستند
 3. تعداد کارت های صادر شده برای گروه علوم انسانی ۳۷۰ هزار و ۱۱۲ کارت است که از این تعداد ۲۱۹ هزار و ۹۵ نفر و ۱۵۱ هزار و ۱۷ نفر مرد هستند
 4. تعداد کارت های صادر شده برای گروه آزمایشی هنر ۱۲۵ هزار و ۱۲۱ کارت است که از این تعداد ۸۷ هزار و ۳۲۶ نفر زن و ۳۷۷ هزار و ۹۵ نفر مرد هستند.
 5. همچنین تعداد کارت های صادر شده در گروه زبان های خارجی ۱۷۵ هزار و ۷۷۶ کارت است که از این تعداد ۱۱۳ هزار و ۵۹۹ نفر زن و ۶۲ هزار و ۱۷۷ نفر مرد هستند.

 تعداد داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ به تفکیک رشته :

تعداد داوطلبان رشته علوم تجربی: ۵۵۴،۸۶۰ نفر

تعداد داوطلبان رشته علوم انسانی: ۳۷۰،۱۱۲ نفر

تعداد داوطلبان رشته علوم ریاضی: ۱۴۲،۰۶۲ نفر

تعداد داوطلبان رشته زبان های خارجه: ۱۷۵،۷۷۶ نفر

تعداد داوطلبان رشته هنر: ۱۲۵،۱۲۱ نفر

 تعداد کل داوطلبان: ۱،۳۶۸،۰۰۰ نفر

آخرین آمار کنکور سراسری 1400

آمار کنکور 1400:

امسال بیشترین تعداد داوطلب مربوط به گروه علوم تجربی، شامل ۵۵۴ هزار و ۸۶۰ شامل ۳۵۷ هزار و ۹۷۵ نفر زن و ۱۹۶ هزار و ۸۸۵ نفر مرد است.

شرکت کنندگان به تفکیک رشته
در مجموع 1.293.144 داوطلب
گروه ریاضی : 165 هزار نفر
گروه تجربی : 590 هزار نفر
گروه انسانی : 350 هزار نفر
گروه هنر و زبان : 188 هزار نفر

شرکت کنندگان به تفکیک جنسیت 👫
داوطلب مرد : 424.605 نفر
داوطلب زن : 868.539 نفر

شرکت کنندگان به تفکیک سهمیه ➕
مناطق عادی : 1.162000داوطلب
ایثار گری 5 درصد : 98000 داوطلب
ایثار گری 25 درصد : 33700 داوطلب

احتمال قبولی به نسبت ظرفیت دانشگاه و مراکز آموزش عالی
ریاضی : 149 درصد
انسانی : 166 درصد
تجربی : 25 درصد

تعداد داوطلبان کنکور ۱۴۰۱

براساس آخرین آمار گزارش شده یک میلیون ۳۶۶ هزار و ۳۶۹ نفر در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ ثبت‌نام کرده‌اند. به محض مشخص شدن آمار تعداد داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ این مقاله به روزرسانی می شود.

فاطمه زرین آمیزی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کنکور سراسری هر ساله به منظور پذیرش دانشجو از طریق آزمون در دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه‌)، نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی‌، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

ثبت نام کنکور سراسری 1401، روز یکشنبه 17 اسفندماه به پایان می رسد. آخرین آمار گزارش شده در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱در صورت تمدید مهلت ثبت نام، به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.

ثبت نام کنکور سراسری به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org انجام می‌گیرد.

تعداد شرکت کنندگان کنکور 1400 به تفکیک رشته

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: به منظور پیش بینی‌های لازم برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و کاهش هر گونه مخاطرات برای متقاضیان آزمون، زمان برگزاری آزمون سراسری از سال گذشته به چهار روز افزایش یافته و آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در روزهای چهارشنبه 8 تیر، پنجشنبه 9 تیر، جمعه 10 تیر و شنبه 11 تیر ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.


   
تعداد داوطلبان رشته علوم تجربی سال گذشته: ۵۵۴،۸۶۰ نفر تعداد داوطلبان رشته علوم تجربی ۱۴۰۱
تعداد داوطلبان رشته علوم انسانی: ۳۷۰،۱۱۲ نفر تعداد داوطلبان رشته علوم انسانی ۱۴۰۱
تعداد داوطلبان رشته علوم ریاضی: ۱۴۲،۰۶۲ نفر تعداد داوطلبان رشته علوم ریاضی ۱۴۰۱
تعداد داوطلبان رشته زبان های خارجه: ۱۷۵،۷۷۶ نفر تعداد داوطلبان رشته زبان های خارجه ۱۴۰۱
تعداد داوطلبان رشته هنر: ۱۲۵،۱۲۱ نفر تعداد داوطلبان رشته هنر ۱۴۰۱
تعداد کل داوطلبان: ۱،۳۶۸،۰۰۰ نفر تعداد کل داوطلبان کنکور ۱۴۰۱

تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰

در ادامه تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰ بیان شده است. کنکور سراسری تجربی، در میان دیگر گروه های آزمایشی بیشترین تعداد شرکت کنندگان را دارد. داوطلبان کنکور سراسری تجربی برای قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و ... با یکدیگر به رقابت می پردازند. کنکور سراسری تجربی، شامل بیش از 590 هزار داوطلب می باشد. در سال 99، 594 هزار و 259 کارت، برای گروه آزمایشی تجربی صادر شده است. در ادامه آمار حدودی شرکت کنندگان کنکور سراسری تجربی در هر یک سهمیه ها ارائه داده شده است:

آمار شرکت کنندگان کنکور سراسری تجربی
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری تجربی سهمیه ایثارگری (25 درصد) حدود 48 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری تجربی سهمیه ایثارگری (5درصد) حدود 18 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری تجربی سهمیه منطقه 1 حدود 98 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری تجربی سهمیه منطقه 2 حدود 195 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری تجربی سهمیه منطقه 3 حدود 255 هزار داوطلب
 
این آمار مربوط به ثبت نام کنندگان کنکور سراسری تجربی، در سال گذشته بوده است. پس از پایان زمان ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ و مشخص شدن آمار دقیق ثبت نام کنندگان، این مقاله بروزرسانی خواهد شد.
سال گذشته بیشترین تعداد داوطلب مربوط به گروه علوم تجربی، شامل ۵۵۴ هزار و ۸۶۰ شامل ۳۵۷ هزار و ۹۷۵ نفر زن و ۱۹۶ هزار و ۸۸۵ نفر مرد بود.

تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۰

پس از کنکور سراسری تجربی، کنکور سراسری انسانی بیشترین آمار شرکت کنندگان را در میان گروه های آزمایشی دارد. کنکور سراسری انسانی، بیش از 350 هزار داوطلب دارد. براساس آمار سال گذشته، 355 هزار 580 کارت برای داوطلبان کنکور سراسری انسانی صادر شده است. در ادامه مقاله آمار حدودی تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری انسانی به تفکیک هر یک از سهمیه های مناطق و ایثارگری ارائه داده شده است:

تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری انسانی
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری انسانی سهمیه ایثارگری (25 درصد) حدود 18 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری انسانی سهمیه ایثارگری (5درصد) حدود 5 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری انسانی سهمیه منطقه1 حدود 48 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری انسانی سهمیه منطقه2 حدود 100 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری انسانی سهمیه منطقه3 حدود 180 هزار داوطلب

تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۰

برای داوطلبان کنکور سراسری ریاضی، حدود 166 هزار کارت صادر شده است. در جدول زیر تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۰ به تفکیک هر یک از سهمیه های مناطق (سهمیه منطقه یک، منطقه دو و سه) و سهمیه ایثارگری (25 و 5 درصد) ارائه داده شده است:

آمار شرکت کنندگان کنکور سراسری ریاضی
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری ریاضی سهمیه ایثارگری (25 درصد) حدود 9400 داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری ریاضی سهمیه ایثارگری (5درصد) حدود 2200 داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری ریاضی سهمیه منطقه1 حدود 45 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری ریاضی سهمیه منطقه2 حدود 55 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری ریاضی سهمیه منطقه3 حدود 37 هزار داوطلب

آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری هنر ۱۴۰۰ 

113 هزار و 732 نفر در سال گذشته در کنکور سراسری هنر شرکت کرده اند، تعداد ثبت نام کنندگان کنکور سراسری هنر، به تفکیک هر یک از سهمیه ها در جدول زیر ارائه داده شده است:

تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری هنر
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری هنر سهمیه ایثارگری (25 درصد)

حدود 6500 داوطلب

آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری هنر سهمیه ایثارگری (5درصد) حدود 1200 داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری هنر سهمیه منطقه1 حدود 20 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری هنر سهمیه منطقه2 حدود 30 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری هنر سهمیه منطقه3 حدود 30 هزار داوطلب

آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری زبان ۱۴۰۰ 

در میان گروه های آزمایشی شناور، (کنکور سراسری هنر و کنکور سراسری زبان)، تعداد شرکت کنندگان در کنکور سراسری زبان بیشتر است.مجموع داوطلبانی که در کنکور سراسری زبان شرکت کرده اند، در سال گذشته بیش از 174 هزار نفر بوده است. در جدول زیر آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری زبان را به تفکیک هر یک از سهمیه های مناطق و ایثارگری مشاهده می کنید:

تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری زبان
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری زبان سهمیه ایثارگری (25 درصد) حدود 15 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری زبان سهمیه ایثارگری (5درصد) حدود 7 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری زبان سهمیه منطقه1 حدود 30 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری زبان سهمیه منطقه2 حدود 50 هزار داوطلب
آمار ثبت نام کنندگان کنکور سراسری زبان سهمیه منطقه3 حدود 54 هزار داوطلب

آمار نهایی داوطلبان کنکور ۱۴۰۰

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ضمن اعلام آخرین وضعیت کنکور ۱۴۰۰گفت: داوطلبان نظام قدیم یک سال فرصت دارند که خود را براساس تغییرات جدید برای کنکور ۱۴۰۰ آماده کنند.

وی در رابطه با اعداد و ارقامی که در زمینه داوطلبان نظام قدیم مطرح می شود، گفت: من نمی‌پسندم. این اعداد از سوی کسانی مطرح می‌شود که اطلاعاتی در دست ندارند. در واقع ما در سال ۹۹ تعداد ۲۵۹ هزار نفر داوطلب نظام قدیم داشتیم که از این تعداد حدود ۶۳ هزار نفر به دلیل اینکه سال گذشته انتخاب نوع نظام اختیاری بود، سوالات نظام جدید را امتحان دادند و تعداد سوالات چاپ شده در کنکور ۹۹، ۱۹۶ هزار نفر سوال بود که از این تعداد ۵۳ هزار نفر داوطلبانی هستند که فارغ التحصیل کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده اند.

وی ادامه داد: حدود ۱۴۲ هزار نفر از داوطلبان فوق کسانی بودند که حداقل ۳ بار کنکور دادند که از این تعداد ۱۱۷ نفر آنها داوطلب علوم تجربی بودند در واقع همه این داوطلبان می‌خواستند در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرش شوند. در غیر این صورت زیر ۸ درصد داوطلبان نظام قدیم داوطلب سایر گروه‌ها و رشته‌های آموزشی هستند.

از نظر شورای سنجش و پذیرش پرونده نظام قدیم و جدید برای کنکور ۱۴۰۰ بسته شده و سال 1400 سوالات نظام جدید مطرح خواهد شد. محتوای درسی نظام جدید نیز ساده تر از نظام قدیم است، بنابراین توصیه می‌کنم داوطلبان در این یک سالی که وقت دارند مطالبی که مشترکات زیادی دارد را مورد مطالعه قرار بدهند.

تغییرات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ | بررسی تغییرات دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۰

سوالات متداول داوطلبان کنکور سراسری 

کنکور سراسری ۱۴۰۲ چه زمانی برگزار می شود؟

براساس اطلاعیه سازمان سنجش، کنکور سراسری 1402، زمان برگزاری کنکور دی ۱۴۰۱ روزهای ۲۹ و ۳۰ دی مقرر شده است. در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ صبح روز ۲۹ دی ‌کنکور علوم تجربی و بعد از ظهر همان روز کنکور زبان‌های خارجی برگزار می شود. در صبح روز ۳۰ دی ‌‌کنکور علوم انسانی به همراه کنکور ریاضی و در بعد از ظهر همان روز کنکور هنر برگزار خواهد شد.
زمان برگزاری کنکور تیر ۱۴۰۲ روزهای ۱۴ و ۱۵ تیرماه تعیین شده است. در نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲، صبح روز ۱۴ تیر ‌کنکور علوم انسانی به همراه ‌کنکور ریاضی و در بعد از ظهر همان روز ‌کنکور هنر برگزار خواهد شد. در صبح روز ۱۵ تیر‌ ‌کنکور تجربی و در نوبت عصر همان روز ‌کنکور زبان‌های خارجی برگزار می گردد.

تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری 1402 چند نفر است؟

تعداد ثبت نام کنندگان کنکور سراسری 1402 به تفکیک هریک از گروه های آزمایشی در این مقاله بیان شده است.

ثبت نام کنکور سراسری 1402 تا چه زمانی ادامه دارد؟

فرآیند ثبت‌نام کنکور ۱۴۰۲ از روز یکشنبه ۸ آبان آغاز شده و تا ۱۴ آبان ماه ادامه دارد

 
4/5 - (26 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه تعداد شرکت کنندگان کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. Samin

  اولا شمایی که میگی حقمون نیست سهمیه نداشته باشیم، روی منظورم با شماست. پدر شما در راه خدا این کار رو انجام داده که کشور از دست دشمن رها بشه و میدونیم که پدراتون انسان های شریفی آن ولی کسی که فی سبیل لله کار انجام میده، بعدا فرزندش باید بیاد مثل تراکتور از رو بچه های بقیه رد بشه که برسه به جایی که حقش نیست؟ این واقعا حقتون نیست واقعا بی انصافیه با اون سهمیه یه نفر چندین مرتبه رتبه اش عوض میشه شاید برای شما آسون باشه ولی برای اونی که از مسافرت، تفریح، گردش، خنده و همه روزای خوبش گذشته سخته بفهمه به جایی رسیده که حقش نیس

  پاسخ
 2. nareh

  بهتره بدونید ک فرزندان شهدا جای کسی رو نمیگیرن حق کسی هم ضایع نمیشه…
  سهمی فرزند شهید اینطوریه که بنیاد شهدا و ایثارگران میاد ی پولی رو به دانشگاه ها میده که چن تا صندلی یا همون ظرفیت به دانشگاه ها اضافه بکنه که فرزندان شهدا
  بنابراین سهمیه و ظرفیت اصلی سر جاشه حق کسی هم ضایع نمیشهريا،اون سهمیه شهدا جزو سهمیه بقیه دانشجو ها نیستش…
  بهتره درباره ش تحقیق کنید بعد صحبت کنید:)

  پاسخ
 3. امیررضا

  سلام من خودم الان یازدهم ریاضی ام تو مدرسه شاهد درس می خونم تواین مدرسه هم هیچی یاد نگرفتم تو شاهد هم اگه درس های تخصصی رو زیر 14 بگیری می افتی حالا موندم چی کار کنم

  پاسخ
 4. طاها

  واقعیتش اصل کنکور اشتباهه
  تو کشور هایی که نظام آموزشی پیشرفته ای دارن سنجش به شکل دیگه ایه
  ولی مشکل اینجاست که کار زیادی جز درس خوندن از منو تو بر نمیاد
  پس به جای فکر کردن به اینکه من سهمیه ندارمو من پول ندارمو و … باید از هر راه ممکنی برای درس خوندن استفاده کنیم , وقت بزاریم و تلاش کنیم تا شاید بتونیم رتبه خوبی بیاریم
  جز این کار دیگه ای از ما برنمیاد…

  پاسخ
 5. حسین

  چرا تعداد داوطلبان حاضر در جلسه بیشتر از ثبت نام کننده هاست؟؟؟””

  پاسخ
 6. ممد

  اقا تجربی خبریه همه میرن؟؟؟ حالا همه میخوان دکتر شن؟؟؟

  پاسخ
 7. ...

  خسته شدم دیگه نمیتونم درس بخونم حالم داره از خودم به هم میخوره… کاش کنکور نبود خدایا

  پاسخ
 8. بینام

  خدایی نکرده جای خالی پدر خودتون با پول پر میشه که دولت پول کلاس کنکور بهشون بده
  روحیه تون میشه مثل بچه هایی که همیشه پدر بالا سرشونه؟

  پاسخ
 9. Nnnn

  کنکور شده مافیا و سهمیه
  کسایی که سهمیه دارن رتبه تکن کسایی که سواد دارن بدون سهمیه باید به پای اینا بسوزن
  اره پدر نداشته باشی سخته اما ربطی نداره به کنکور
  من بگم بابا ندارم پس باید رتبه تک رقمی باشم
  دلیلش چیه؟
  همه چی شده پارتی بازی بعد میان اعتراضم میدن
  شما که خیالتون از قبولی و بهترین دانشگاه و آینده راحته و همه اینا تضمین پس حرفای الکی رو بزارید کنار تا بیشتر از این جلو بقیه ضایع نشدید

  پاسخ
 10. عبداله اماني

  من نميدونم كي مسئولين سازمان سنجش و دولت ميخواد دست از سهميه بازي برداره ، يعني چي سهميه ايثار گر و منطقه يك و دو و سه ، الان همه به اينترنت دسترسي دارند و كتابها طوري نگارش شده كه حتي بدون معلم هم ميتونن بخونن ، من سال 69 كنكور شركت كردم و منطقه يك بودم جالب اينه كه در خاني آباد درس خونده بودم. نه معلم درست و حسابي داشتم نه فضاي آموزشي مناسب. بنظرم آقايان بايد در اين سهميه بازي تجديد نظر كنند و همه را يكسان مقايسه كنند. زمان ما هم 40 درصد سهميه رزمندگان بود و تو روحيه بچه ها تاثير بسيار منفي داشت
  كاش بگوش مسئولين برسد و پنبه را از گوش خود بيرون بياورند.

  پاسخ
 11. محمد

  با سلام واقعا حق کسایی که زحمت میکشن در مقایسه با کسایی که ۲۵ درصد سهمیه ایثارگری دارند ضایع میشه از لحاظ مالی هرچقد دولت کمکشون کنه حرفی نیست ولی از لحاظ علمی آسیب زاست و ضایع کردن حق دیگران کنکور یه رقابته.

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

نصب اپ دانش آموزی