تحصیل همزمان در دو رشته

راهنمای تحصیل همزمان در ۲ رشته دانشگاهی

جهت مشاوره در زمینه تحصیل همزمان در دو رشته

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

طبق شرایط و تعهداتی  که در ادامه خواهیم گفت، دانشجویان می تواند تحصیل همزمان در دو  رشته دانشگاهی را داشته باشد. این دستورالعمل به دانشجویان ممتاز و افرادی که شرایط زیر را دارا باشند تعلق خواهد گرفت. تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی دارای شرایط و ضوابطی می باشد. شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی طبق بیانیه ای که اعلام شده است، امکان پذیر است و شرایط تحصیل در دانشگاه روزانه ، آزاد و پیام نور متفاوت است که در ادامه به توضیح آن پرداخته ایم. مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

راهنمای تحصیل همزمان در ۲ رشته دانشگاهی

راهنمای تحصیل همزمان در ۲ رشته دانشگاهی

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی

برخی از دانشجویان دانشگاه آزاد، پیام نور، استعداد های درخشان و ممتاز در صورت داشتن شرایط لازم می توانند به تحصیل در دو رشته به صورت همزمان بپردازند. در ادامه مقاله شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی به صورت کامل شرح داده شده است:

 در روزهای گذشته پس از انتشار جزئیات تازه معاون آموزشی وزیر علوم  از مصوبه جدید این وزارتخانه، درباره تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی سوالات بسیاری درباره شرط گذراندن تحصیل همزمان در 2 رشته دانشگاهی برای دانشجویان ایجاد شده است.

برای دانشجویان دوره روزانه امکان تحصیل در رشته دوم زمانی امکان پذیر است که رشته انتخابی متعلق به دانشگاه پیام نور باشد.

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی

1- طبق آیین نامه موجود در سایت وزارت علوم، تحصیل همزمان در ۲ رشته دانشگاهی مخصوص دانشجویان استعدادهای درخشان دوره کارشناسی است:

بر اساس ماده 2 این آیین نامه، دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته که حداقل دو نیم سال و حداکثر چهار نیم سال تحصیلی خود را با حداقل میانگین کل هفده گذرانده و دارای یکی از ویژگی های زیر باشند مجازند علاوه بر رشته تحصیلی خود، به طور همزمان در یکی از رشته های کارشناسی دانشگاه های کشور به تحصیل ادامه دهند.

به این معنی که قبول شدگان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها  در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته که نمره کل آزمونشان به تایید سازمان سنجش و آموزش کشور، 2.5 انحراف معیار از میانگین نمره های شرکت کنندگان در گروه آزمایشی  دوم  بیشتر باشند.

2- همچنین دارندگان مدال طلای کشوری از المپیاد های  علمی و دانش آموزی، با تایید وزارت آموزش و پرورش:

برگزیدگان رتبه اول جشنواره های خوارزمی و رازی در مرحله ی کشوری  که به تایید دبیرخانه هر یک از جشنواره های اعلام شده رسیده باشند و دانشجویانی که بنا به دستور العمل مصوب دانشگاه ها دارای ویژگی های استعداد های درخشان  هستند.

برای آگاهی از جدیدترین اخبار مبحث تحصیل همزمان در ۲ رشته دانشگاهی برای تمام زیرنظام های آموزش عالی شامل، دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور با کارشناسان مجرب مشاور گروپ در ارتباط باشید.

مشاور گروپ

3- از سوی دیگر طبق تبصره یک این ماده، اولیت انتخاب رشته دوم با رشته های گروه های علوم انسانی، هنر و علوم پایه و رشته های مکمل رشته اول و موجود در دانشگاه محل تحصیل دانشجو است و دانشجو موظف است تایید گروه آموزشی رشته دوم را برای آغاز تحصیل همزمان در دو رشته کسب کند.

 همچنین طبق ماده 3 این آیین نامه، دانشجو پس از ورود به رشته دوم مجاز است در هر نیم سال حداکثر تا سقف سی واحد از مجموع درس های دو رشته را به نحوی اخذ کند که در مدت مجاز تحصیل در رشته اول، هر دو رشته را به پایان برساند.

4- البته در ماده 4 نیز تصریح شده است، دانشجو مجاز است در طول تحصیل خود، فقط یکبار از تسهیلات تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی بهره مند شود و دانشجو می تواند در طی دوران تحصیل همزمان در دو رشته با نظر استاد راهنما از تحصیل در یکی از دو رشته انصراف دهد و تحصیل خود را در رشته دیگر به پایان برساند.

5- پس از اتمام موفقیت آمیز دوره آموزشی در هر یک از رشته ها طبق مقررات وزارت، دانشجو به دریافت دانشنامه آن رشته نائل می شود و تا زمانی که دانشجو تحصیل در هر دو رشته را به پایان نرسانده باشد، شاغل به تحصیل شناخته می شود و معرفی وی به اداره نظام وظیفه پس از پایان تحصیلات در هر دو رشته خواهد بود.


شما دانشجویان عزیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب مشاور گروپ تماس حاصل فرمایید، تا به صورت کامل و دقیق شما را در جریان شرایط فوق قرار دهیم.

مشاور گروپ

مدت زمان تحصیل در دو رشته دانشگاهی به صورت همزمان

دانشجویان پس از شروع به تحصیل در رشته دوم، می توانند حداکثر 30 واحد از مجموع واحد های هر دو رشته انتخاب نمایند. لازم به ذکر است، دانشجویان باید به گونه ای انتخاب رشته نمایند که در مدت مجاز تحصیل در رشته اول هر دو رشته را به پایان برسانند. در مواقعی، شورای آموزشی دانشکده دوم می تواند در شرایط خاص حداکثر تا دو نیمسال تحصیلی به طول دوره اضافه کنند که لازم است مراتب را به دانشکده محل تحصیل رشته نخست اعلام کنند.

دانشجویان ممتازی که در دوره روزانه تحصیل می کنند، نیازی به پرداخت شهریه برای تحصیل در رشته دوم را ندارند. اما در صورتی که این دانشجویان، در دوره های غیرانتفاعی و نوبت دوم ( شبانه ) تحصیل می کنند مطابق ضوابط دانشگاه باید اقدام به پرداخت شهریه نمایند.

شرایط تحصیل همزمان دانشجویان ممتاز در دو رشته

یکی از سوالاتی که ذهن دانشجویان ممتاز را به خود مشغول ساخته این است که آیا در تعریفی که آین نامه از دانشجو ممتاز دارد مشمول هست یا خیر ؟ اگر هست چه زمانی می تواند برای تحصیل در رشته دوم اقدام کند ؟

 1. برگزیدگان‌ کنکور سراسری با معرفی‌ سازمان‌ سنجش‌
 2. برگزیدگان‌ المپیاد های‌ علمی‌ دانش‌ آموزش‌ کشور با معرفی‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ ( موضوع‌ مصوبات‌ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با عنوان‌ پذیرش‌ دانش‌ آموزان‌ برگزیده‌ در دانشگاه ها بدون‌ شرکت‌ در آزمون‌ سراسری ‌)
 3. برگزیدگان‌ جشنواره‌ خوارزمی‌ با معرفی‌ سازمان‌ پژوهش های‌ علمی‌ و صنعتی‌ ایران‌
 4. طبق آیین نامه دانشجویان ممتاز کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته برای‌ تحصیل‌ در رشته‌ دوم‌ می بایست پس‌ از گذراندن‌ حداقل‌ دو نیمسال‌ تحصیلی‌ با میانگین کل حداقل 17، درخواست‌ خود را که به تایید استاد مشاور رسیده‌ است‌ به‌ معاونت‌ آموزشی‌ دانشگاه‌ محل‌ تحصیل‌ خود تسلیم‌ کنند . معاونت‌ آموزشی‌ دانشگاه‌ کتبا دانشجو را به‌ دانشکده‌ مربوط در همان‌ دانشگاه‌ یا دانشگاه‌ دیگر معرفی‌ و مراتب‌ را به‌ معاونت‌ آموزشی‌ وزارت‌ منعکس‌ می‌ کند.

در ادامه به برسی چند سوال متداول در این خصوص میپردازیم:

آیا دانشجویان مشمول این آیین نامه می توانند به طور همزمان در رشته پزشکی تحصیل کنند ؟

در پاسخ باید گفت دانشجویان مشمول این آیین نامه تنها می توانند در مقطع کارشناسی تحصیل کنند .

آیا دانشجویان ممتاز برای تحصیل در رشته دوم باید شهریه پرداخت کنند ؟

دانشجو ممتازی که در نظام آموزشی روزانه تحصیل می کند از پرداخت شهریه در رشته دوم معاف است . اما چنانچه این دانشجو در موسسات غیر انتفاعی و نوبت دوم تحصیل می کند مطابق دستور العمل دانشگاه باید اقدام کند .

آیا دانشجو ممتاز می تواند تقاضای تحصیل همزمان در دانشگاه دیگری را داشته باشد ؟

در پاسخ باید گفت می تواند ولی اولویت رشته های موجود در دانشگاه محل تحصیل دانشجو است که با تایید گروه اموزشی رشته دوم انجام می شود .

دانشجو ممتاز چه رشته هایی را می تواند برای تحصیل همزمان انتخاب کند ؟

مطابق آئین نامه محدودیتی در انتخاب رشته دوم وجود ندارد اما اولویت با رشته های گروم علوم انسانی ، هنر ، علوم پایه و رشته های مکمل رشته اول ( مانند رشته‌ شیمی‌ و زیست‌ شناسی‌ برای‌ دانشجویان‌ رشته‌ پزشکی‌ و فیزیک‌ و ریاضی‌ برای‌ دانشجویان‌ رشته‌ های‌ مهندسی‌ و رشته‌ زبان‌ خارجی‌ برای‌ اغلب‌  رشته‌ ها ) است .

مدت زمان تحصیل در دو رشته به چه نحوی است ؟

دانشجو پس از شروع به تحصیل در رشته دوم ، مجاز به انتخاب حداکثر 30 واحد از مجموع واحد های هر دو رشته است و باید به گونه ای انتخاب رشته نماید که در مدت مجاز تحصیل در رشته اول هر دو رشته را به اتمام برساند .

البته: شورای‌ آموزشی‌ دانشکده‌ رشته‌ دوم‌ می تواند در موارد خاص‌ حداکثر تا دو نیمسال‌ تحصیلی‌ به‌ طول‌ دوره‌ اضافه‌ نماید که در این‌ صورت‌ باید مراتب‌ را به‌ دانشکده‌ محل‌ تحصیل‌ رشته‌ اول‌ اعلام‌ کند .

آیا دانشجویان ممتاز در دوره دکتری می توانند تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی را داشته باشند ؟

در پاسخ باید گفت خیر ، به دلیل خاص بودن این دوره دانشجویان دکتری دوره پیوسسته مجاز به تحصیل همزمان در رشته دوم نمی باشند .

تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه پیام نور

دانشجویان برای تحصیل در 2 رشته دانشگاهی به صورت همزمان در دانشگاه پیام نور، می توانند درخواست خود را در مقطع کارشناسی ثبت نمایند. پذیرش دانشجویان می تواند از طریق شرکت در کنکور سراسری یا آزمون فراگیر پیام نور باشد. لازم به ذکر است، دانشجویان می توانند بر اساس سوابق تحصیلی نیز پذیرفته شوند.

میزان شهریه پرداختی دانشجویان برای تحصیل در رشته دوم، طبق شهریه های نوبت دوم فراگیر پیام نور می باشد. مدارک لازم برای تحصیل در رشته دوم در دانشگاه پیام نور به شرح زیر است:

 • کارنامه دروس گذرانده شده داوطلب در دانشگاه اول
 • ریز نمرات دوره متوسطه
 • گواهی دروه متوسطه یا دوره پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک نظم وظیفه یا معافیت از خدمت برای داوطلبان آقا

دانشجویان پسر که از معافیت های تحصیلی بهره می برند، مانعی برای ادامه تحصیل در رشته دوم ندارند.

تحصیل همزمان دو رشته دانشگاهی در دانشگاه آزاد

برای دانشجویان دانشگاه آزاد نیز امکان تحصیل در 2 رشته دانشگاهی به صورت همزمان وجود دارد. شرایط و ضوابط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی در دانشگاه آزاد در رادامه مقاله توضیح داده شده است:

حداکثر زمان تحصیل، برای دانشجویان دانشگاه آزاد برای تحصیل در رشته دوم، مدت زمان مجاز به تحصیل در رشته اول آنها می باشد.

 1. دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد می توانند، علاوه بر تحصیل در رشته فعلی خود در یک رشته دیگر تحصیل نمایند.
 2. برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، امکان تحصیل همزمان در یک رشته از رشته های مقطع کارشناسی یا کاردانی وجود دارد.
 3. دروس گذرانده شده در هر دوره فقط در مقطع هم سطح یا مقطع پایین تر قابل معادل سازی می باشد.
 4. دروس کارآموزی، کارورزی، پروژه، طرح، عملیات صحرایی، کارگاهی و پایان نامه کارشناسی قابل معادل سازی نمی باشند.
 5. برای دانشجویان دانشگاه آزاد، تنها یکبار امکان درخواست تحصیل در رشته دوم وجود دارد.
 6. امکان تحصیل همزمان در دانشگاه آزاد، در دو رشته غیر پزشکی وجود دارد.
 7. محل گذراندن دروس قبلی دانشجو، باید یکی از واحد ها یا مراکز دانشگاه آزاد یا موسسات مورد تایید باشد.
 8. نمره درس گذرانده شده در مقطع کاردانی یا کارشناسی 12 و بالاتر باشد.

جمع بندی

در این مقاله به یکی از سوالات متداول داوطلبان در رابطه با شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی پاسخ داده شد. برای کسب اطلاعات تکمیلی تر و شرایط خاص تحصیل در دو رشته به صورت همزمان می توانید راهنمایی های لازم را از کارشناسان برتر مجموعه مشاور گروپ دریافت نمایید.

سوالات متداول داوطلبان

در

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی چگونه است؟

شرایط تحصیل همزمان در 2 رشته دانشگاهی، در دانشگاه آزاد، پیام نور و ... به صورت کامل در این مقاله شرح داده شده است.

آیا شرایط تحصیل همزمان در دو رشته در دانشگاه سراسری وجود دارد؟

بله. در صورتی که رشته انتخابی متعلق به دانشگاه پیام نور باشد، امکان تحصیل همزمان برای دانشجویان وجود دارد.

مدت زمان تحصیل در دو رشته دانشگاهی به صورت همزمان در دانشگاه آزاد چگونه است؟

حداکثر مدت مجاز تحصیل برای دانشجویان دانشگاه آزاد تا زمانی می باشد که سقف مجاز مدت زمان تحصیل در رشته اول تمام نشده باشد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه


3.6/5 - (7 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه تحصیل همزمان در دو رشته

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. Negin

  لطفا به این سوال من جواب بدین ممنون میشم
  من داوطلب کنکور 99 هستم
  خواستم بدونم در صورت شرکت و پذیرش در کنکور های تجربی و زبان ، امکان تحصیل همزمان دو رشته ی ادبیات انگلیسی و دندانپزشکی هر دو در دانشگاه دولتی وجود داره ؟
  اگه مدال المپیاد داشته باشم چی ؟

  پاسخ
 2. مینا

  سلام ،روز بخیر،من امسال کنکور ارشددادم،خیلی خوب نبود فقط میتونم پیام نور قبول شم،در صورت قبولیم میخواستم بدونم،اگر من برای ارشد برم پیام نور بخونم،همزمان از الان برا ارشد سال بعد بخونم دولتی قبول شدم،میتونم هر دو تا دانشگاه رو برم ،هم پیام نور رو ادامه بدم هم دولتی؟

  پاسخ
 3. فرشید

  با سلام، من دانشجوی ترم سوم دانشگاه غیر انتفاعی هستم و امسال دوباره در کنکور شرکت کردم و معدل بالای 18 دارم. آیا در صورت قبولی می توانم همزمان در رشته اصلی ام (معماری) و رشته قبولی در کنکور (دانشگاه دولتی) تحصیل کنم؟ و باید چه مراحلی را طی کنم؟ با تشکر.

  پاسخ
 4. عرفان

  امکان تحصیل همزمان در دانشگاه پیام نور و سراسری در حالتی که دانشگاه پیام نور دانشگاه اول باشد وجود دارد؟

  پاسخ
  1. علی

   منم سوالم همینه ولی هیچ کسی جواب نمیده

   پاسخ
 5. آمنه

  سلام!
  اگر شخصی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ها ی مهندسی درس بخواند می تواند همزمان در رشته ی پزشکی(هر دانشگاهی اعم از سراسری ،پیام نور،آزاد و پردیس خودگردان و غیر انتفاعی)تحصیل کند؟اگر می شود لطف می کنید شرایط را بگوئید؟

  پاسخ
 6. عرشیا

  سلام
  میخاستم بدنم امکان تحصیل همزمان در دو دانشگاه دولتی وجود داره یا نه؟
  مثلا هم دانشگاه فرهنگیان وهم علم و صنعت به طور هم زمان…

  پاسخ
 7. حبیب الله

  سلام میشه کنکور سراسری ریاضی شرکت کرد و رشته مهندسی عمزان یا .. را برداشت و در کنکور تجربی سال بعد شرکت کرد و همزمان در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد ؟ هم مهندسی برق بخوانی و هم پزشکی

  پاسخ
 8. Maba

  آیا کسی که مهندسی مکانیک از دانشگاه دولتی کرمانشاه داره میتونه سال بعد کنکور سراسری بده بره دانشگاه تهران دوباره مهندسی مکانیک بخونه؟
  منظورم اینه دوباره مثل یه دانشجوی تازه وارد بره از اول مهندسی مکانیک بخونه؟آیا چنین چیزی امکانش هست؟

  پاسخ
 9. ماردین مظفری

  سلام من یک دانش آموز پایه نهم هستم و به بازیگری خیلی علاقه دارم و همچنین این علاقه رو نسبت به رشته تجربی دارم حالا می‌خوام بدونم که اگه من به رشته تجربی برم و هنگام کنکور هم کنکور رشته تجربی بدم و هم کنکور هنر اگه هردوش قبول شدم میتونم همزمان در هردو دانشگاه درس بخونم؟ لطفاً این رو به من بگید ممنون میشم

  پاسخ
 10. آریا

  سلام من دانشجوی ترم اول کارشناسی حقوق دانشگاه علمی کاربردی هستم برای ورودی بهمن کارشناسی هتلداری روزانه دانشگاه بم براساس سوابق تحصیلی پذیرفته شدم میتونم دردورشته به صورت همزمان تحصیل کنم

  پاسخ
 11. نگین

  سلام وقت بخیر یه سوالی داشتم که اگه جواب بدین خیلی ممنونتون میشم
  اگر که همزمان کنکور تجربی و زبان بدیم و از هر دو قبول بشیم میشه که هم رشته ای مثل دندون رو در دانشگاه دولتی خوند و هم وارد دانشگاه فرهنگیان شد؟!!!

  پاسخ
 12. مهدی

  سلام من دانشجوی سال اول دانشگاه فرهنگیانم و 99 قبول شدم میخواستم بدونم ایا میشه برای کنکور شرکت کنم و دندان ازاد قبول بشم و همزمان این دورو پیش ببرم میدونم که ملی نمیشه ایا ازاد میشه؟و اینکه در صورت فارغ تحصیلی شرایط چطور میشه دوتاشم میتونم؟

  پاسخ
 13. Sarina

  سلام من سال دوم دانشجوی هوشبری در مقطع کارشناسی هستم در دانشگاه دولتی میخواستم بدونم میتونم رشته ای پزشکی رو رو در دانشگاه دولتی همزمان با این رشته ام بخونم

  پاسخ
 14. سجاد

  سلام خسته نباشید ببخشید امکان تحصیل همزمان هم در یک رشته پیرا پزشکی و دانشگاه امام حسین (با توجه به اینکه ورودی آن از طریق آزمون داخلی صورت میگیرد و از طریق کنکور سراسری نیست) هست؟

  پاسخ
 15. رستا

  سلام من یه سوال داشتم من امسال حسابداری ازادثبت نام کردم ولی علاقه شدیدی به پزشکی دارم امسال میخوام کنکور شرکت کنم بنظرتون میشه بعد قبولی تو پزشکی دوتا رشته رو با هم ادامه داد از نظر سختی آسونی کاری ندارم از نظر قانونی میگم و اینکه چطور میشه تداخل کلاسا رو درست کرد چون امکان داره تو یه روز از دوتا رشته کلاس داشته باشی؟

  پاسخ
 16. Mina

  سلام من دیپلم دارم و طراحی لباس فنی حرفه ای کاردانی شبانه قبول شدم امکانش وجود داره بتونم همزمان باهاش مدریت بازرگانی ازاد بخونم؟

  پاسخ
 17. حمید

  .من ورودی ۹۹ فرهنگیانم .اگر بخوام کنکور ۱۴۰۱ پزشکی آزاد بخونم با توجه به اینکه دانشگاه آزاد میخوام برم ایا باید تا اسفند ماه از دانشگاه انصراف بدم یا قبل از نتایج اولیه کنکور هم میشه ،یا میشه اصلا انصراف ندم و همزمان هر دو دانشگاه برم؟

  پاسخ
 18. شادی

  سلام
  من فارغ التحصیل رشته زیست عمومی پیام نور(سال 94) هستم میخواستم دوبتره کنکور تجربی شرکت کنم امکان داره که بتونم به طور همزمان اگر کنکور تجربی روزانه قبول بشم توی دانشگاه پیام نور ارشد هم ادامه تحصیل بدم؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.