تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی

تحصیل همزمان در دو رشته در دانشگاه آزاد

جهت مشاوره در زمینه تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد و شیوه‌نامه ی ابلاغی از سوی رئیس دانشگاه را در ادامه مقاله ملاحظه خواهید کرد.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش مشاور گروپ برگرفته از روابط عمومی دانشگاه آزاد، شیوه نامه شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی (دو رشته غیرپزشکی) در دانشگاه آزاد اسلامی از سوی دکتر محمدمهدی طهرانچی ابلاغ شد.

بررسی پیشنهاد امکان ادامه تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد اسلامی همگام و همسو با برنامه‌ریزان حوزه آموزش عالی کشور شیوه‌نامه تحصیل همزمان دانشجویان غیر استعدادهای درخشان در دوره‌های کاردانی یا کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) دانشگاه آزاد اسلامی  دستور این نشست بود که با توجه به شرایط کنونی جامعه که بسیاری از افراد علاقه‌مند به کسب تخصص در دو بعد مختلف مانند رشته‌های مهندسی و مدیریت، پزشکی و حقوق و… هستند، با این طرح پیشنهادی موافقت شد و متقاضیان تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی می‌توانند با پرداخت شهریه مشروط بر وجود هر دو رشته در یک شهر به دلیل عدم افت تحصیلی دانشجویان، ادامه تحصیل دهند.

بر اساس این مصوبه، دانشجویان پذیرفته‌شده در دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌توانند به طور همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی ادامه تحصیل بدهند.

به‌منظور کمک به این دسته از دانشجویان، تسهیلات ویژه همچون تخفیف شهریه، امکان استفاده از مرخصی و سنوات پیش‌بینی شده است.

همچنین برای اعضای هیأت علمی که علاقه‌مند به کسب تخصص در رشته‌های جدید باشند نیز تخفیف و تسهیلات ویژه منظور خواهد شد.

در این نشست مقرر شد با توجه به اهمیت درس آشنایی با دفاع مقدس و لزوم اطلاع‌رسانی مباحث عمومی و تخصصی دفاع مقدس به جوانان دانشگاهی، جایگاه این درس تقویت شده و از حالت مازاد بر سقف خارج شود.

شرایط ورود به دوره تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی

بر این اساس پذیرفته‌شدگان و دانشجویان در هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته واحدهای دانشگاهی علاوه بر تحصیل حضوری یا مجازی در مقطع و رشته فعلی خود می‌توانند در یک رشته دیگر در همان مقطع تحصیلی یا در مقطع تحصیلی پایین‌تر در واحد دانشگاهی مبدأ یا واحد دانشگاهی دیگر به‌طور همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل کنند.

همچنین دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز می‌توانند در یک رشته از رشته‌های مقاطع کاردانی یا کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) در صورت رعایت این شیوه‌نامه به‌طور همزمان در رشته دوم تحصیل کنند.

بدیهی است متقاضی از طریق سنجش و پذیرش دانشگاه در رشته تحصیلی دوم پذیرفته می‌شود.

متقاضی ادامه تحصیل در رشته دوم می‌تواند فقط از مدت زمان معافیت نظام وظیفه در رشته اول، از تحصیل همزمان در دو رشته استفاده کنند.

اعضای هیئت‌علمی در یکی از رشته‌های علوم انسانی در مقطع کارشناسی می‌توانند با رعایت مفاد این شیوه‌نامه تحصیل کنند.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی با کارشناسان مجرب مجموعه بزرگ مشاور گروپ تماس حاصل نمایید.

ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب فقط از طریق تلفن های ثابت

تماس از سراسر کشور 9099071614

تماس از استان تـهران 9092301613

انتخاب واحد و مقررات آموزشی

 1. دانشجو پس از ورود به رشته دوم مجاز است برابر ماده ۱۹ آیین‌نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب واحد درسی کند.
 2. درصورتی‌که دانشجویی در دو رشته به‌طور همزمان تحصیل کند و در مدت مجاز تحصیل در رشته اول تعداد واحدهای درسی را نتواند به پایان رساند، کمیسیون موارد خاص آموزشی واحد، استان و دانشگاه در خصوص ادامه تحصیل وی در رشته دوم تصمیم خواهد گرفت.
 3. درصورتی‌که دانشجویی در دو رشته به‌طور همزمان تحصیل کند و در مدت مجاز تحصیل در رشته اول تعداد واحدهای درسی را نتواند به پایان رساند، کمیسیون موارد خاص آموزشی واحد، استان و دانشگاه در خصوص ادامه تحصیل وی در رشته دوم تصمیم خواهد گرفت.
 4. حداکثر مدت تحصیل برای دانشجویان مشمول این شیوه‌نامه مدت مجاز تحصیل در رشته اول است.
 5. دانشجو در مدت زمان تحصیل فقط یک‌بار می‌تواند درخواست تحصیل در رشته دوم را ارائه دهد.
 6. تغییر رشته دوم امکان‌پذیر نیست. در صورت تقاضای تحصیل در رشته محل دیگر باید فرآیند ذکرشده در تبصره ۲ ماده ۳ پذیرش از طریق سنجش و پذیرش دانشگاه را طی کند.
 7. آن دسته از دانشجویانی که از معافیت نظام وظیفه استفاده می‌کنند درصورتی‌که در رشته اول انصراف از تحصیل دهند یا اخراج آموزشی شده باشند، می‌توانند رشته دوم را تا سقف مجاز مدت زمان معافیت از نظام وظیفه در رشته اول ادامه تحصیل دهند.
 8. تحصیل همزمان دانشجویان استعدادهای درخشان مطابق آیین‌نامه مربوط به آنان خواهد بود.
 9. تصمیم‌گیری در خصوص سایر موارد پیش‌بینی‌نشده پس از مکاتبه واحد دانشگاهی مقصد با معاونت‌های موضوعی دانشگاه آزاد اسلامی انجام خواهد شد.

تطبیق و معادل‌سازی واحدهای درسی در رشته دوم

درس یا دروسی که عنوان یا شرح درس آن در برنامه درسی رشته‌های مورد تأیید و مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا شورای برنامه‌ریزی درسی دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشته باشند، قابل معادل‌سازی است.

محل گذراندن دروس قبلی دانشجو باید یکی از واحدها یا مراکز دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزش عالی مورد تأیید وزارتین (از نظر مجوز پذیرش دانشجو، مجوز تأسیس رشته، برنامه درسی و نوع دوره برگزار شده و دانشگاه محل تحصیل) باشد و از نظر نحوه ورود و تحصیل (مدرک پایه مورد نیاز، ادامه تحصیل با تأکید بر عدم تداخل تحصیلی و عدم تحصیل همزمان در دو رشته یا دو دانشگاه) مغایرت یا مقررات آموزشی وزارتین و دانشگاه آزاد اسلامی نداشته باشد.

نمره درس گذرانده‌شده در مقاطع کاردانی یا کارشناسی حداقل ۱۲ و بالاتر باشد.

دروس گذرانده‌شده در هر مقطع تنها در مقطع هم‌سطح یا مقطع پایین‌تر قابل معادل‌سازی است.

دروس جبرانی که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد متقاضی تحصیل همزمان که در مقطع کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) گذرانده‌اند با رعایت بندهای این ماده قابلیت معادل‌سازی دارند.

تطبیق واحدهای درسی رشته اول برای رشته دوم پس از ثبت قطعی نمره و درخواست با تأیید گروه آموزشی رشته اول و دوم (در صورت نیاز هر دو گروه آموزشی در رشته) طبق مقررات معادل‌سازی دروس انجام و ثبت می‌شود.

دانشجو می‌تواند واحدهای درسی را که به لحاظ محتوا تطابق موضوعی داشته باشد صرفاً در یکی از دو رشته بگذراند و پس از پایان هر نیمسال و قبل از ثبت‌نام در نیمسال بعد تطبیق واحدهای درسی در رشته دوم با تأیید گروه آموزشی رشته دوم انجام شود. لازم است سرفصل دروس تا ۸۰ درصد تطابق داشته باشد و با در نظر گرفتن مقررات در دوره‌های کاردانی و کارشناسی قابل معادل‌سازی نیست.

نمرات دروس معادل‌سازی در میانگین کل مؤثر است.

انتقال و مهمانی تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد

 • انتقال و میهمانی دانشجویانی که به‌طور همزمان تحصیل می‌کنند برابر ضوابط و مقررات نقل‌وانتقال دانشگاه است.
 • مرخصی تحصیلی برابر آیین‌نامه و مقررات آموزشی برای هر یک از رشته‌های اول و دوم در واحد محل تحصیل انجام می‌شود.

انصراف از تحصیل برابر ضوابط و مقررات دانشگاه انجام می‌شود

 1. تاریخ دانش‌آموختگی، زمان ثبت آخرین نمره درس دانشجو در هر یک از رشته‌ها به‌صورت جداگانه در آموزش واحدهای دانشگاهی مبدا و مقصد است.
 2. مسئولیت حسن اجرای این شیوه‌نامه بر عهده واحدهای دانشگاهی است. بدیهی است نظارت بر اجرا و تفسیر مفاد بر عهده سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی است.
2.5/5 - (2 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. شقایق

  خب من که دانشجوی ارشد هستم حداکثر مدت مجازم دو سال هست،چطور توی این دوسال برم کارشناسی بخونم؟؟؟یعنی چی اصلا؟؟

  پاسخ
 2. hamid

  باسلام
  اگر برای رشته اول ۴ سال معافیت وظیفه داشته باشیم بخوایم ازش انصراف بدیم برای رشته دوم همین ۴ سال وقت داریم؟ (هردو دانشگاه آزاد)

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1404
نصب اپ دانش آموزی