هزينه تحصيل در تركيه 2018

جهت مشاوره در زمینه هزينه تحصيل در تركيه 2018

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تحصیل در ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که به دلیل شرایط جغرافیایی مناسب و همسایگی با کشور ایران و از طرفی اوراسیایی بودن ترکیه مورد پسند بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است.شاید با میزان بودجه ای که در اختیار دارید اطلاعی از هزینه های تحصیل در ترکیه و زندگی در این کشور نداشته باشید.در مقاله فوق سعی بر این است تا اطلاعات کاملی از ریز هزینه های تحصیل در ترکیه و هزینه خوابگاه ها و دانشگاه ها در اختیار شما علاقه مندان قرارگیرد تا با آگاهی بر آن از لحاظ اقتصادی نیز بتوانید برای تحصیل در ترکیه برنامه ریزی و پیشرفت داشته باشید.
ادامه تحصیل در ترکیه با داشتن دانشگاههای معتبر در سطح جهانی با امکانات بسیار عالی و هزینه های مناسب مقتصد می باشد.اغلب دانشگاهها برای بالا بردن سطح علمی خود با دانشگاههای معتبر جهانی ارتباط مستقیم دارند مثلا دانشگاه حاجت تپه بطور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط می باشد.ترکیه در مجموع دارای 166 مرکز آموزش عالی و دانشگاه که از بین آن 104 دانشگاه دولتی بوده و 62 دانشگاه خصوصی است.

اگر درباره جزئیات تحصیل در ترکیه با سوالاتی مواجه شدید٬ فرصت مشاوره با مشاوران مجرب مشاورگروپ را از دست ندهید.

چرا تحصیل در ترکیه؟

هر ساله تعداد بسیار زیادی دانشجو از نقاط مختلف جهان برای ادامه تحصیل وارد دانشگاهها و موسسات ترکیه می شوند.ایرانیان از لحاظ فرهنگی و دینی به مردم ترکیه بسیار نزدیک هستند به همین دلیل رغبت بیشتری برای تحصیل در ترکیه نشان می دهند.
تقویم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه تقریباً همانند دانشگاه‌های ایران است بدین ترتیب که شروع ترم پائیز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود. پس دانشجویان به راحتی می توانند با تحصیل در ترکیه زمان تعطیلات رسمی ایران در کنار خانواده های خود باشند.

تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه

1.سیستم آموزشی ترکیه کاملا مطابق با استانداردهای سیستم آموزش در کشور آمریکا است و اگر کسی قصد ادامه تحصیل در امریکا را داشته باشد به این گزینه بسیار توجه می کند.
2.رتبه علمی و سطح کیفیت آموزشی بالای دانشگاههای ترکیه به گونه ای است که بیش از 20 دانشگاه ترکیه مورد تایید وزارت علوم ترکیه است.
3.در تمامی رشته های آن برای دانش اموزان ممتاز و نخبه امکان اخذ بورس تحصیلی توسط سازمانها و نهادهای آمریکا و اروپا وجود دارد.
4.نزدیکی و فاصله کمی که میان ایران و ترکیه وجود دارد دانشجویان را برای تحصیل در این کشور ترغیب می کند.
5.در برخی از دانشگاهها می توان از ترم دوم به بعد با داشتن معدل حد نصاب به صورت دانشجوی انتقالی وارد دانشگاههای کشور امریکا شد.
6.بسته به رشته و دانشگاه امکان ادامه تحصیل به هر یکی از زبانهای ترکی ،استانبولی ، فرانسه و یا آلمانی وجود دارد.
7.مهمترین مزیت آن بطور کلی هزینه و مخارج زندگی کم است.
8.دانشگاهای ترکیه محدودیتی در پذیرش دانشجو ندارند.

معایب زندگی و تحصیل در ترکیه

1.بالا بودن هزینه مواد غذایی مثل گوشت می باشد.
2.برخی از دانشگاههای دولتی آن امکانات ضعیفی را در اختیار دانشجو قرار می دهند.

شرایط و وضعیت محیطی ترکیه 

آب و هوای ترکیه

ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پر باران است .این کشور دارای 4 منطقه آب و هوایی است:

1.سواحل جنوب و سواحل غرب با آب و هوای مدیترانه ای
2.سواحل دریای سیاه با تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب
3.بخش های شرق و شمال شرقی ترکیه با آب و هوایی کوهستانی
4.بخش های مرکزی فلات اناتولی با آب و هوای نسبتا خشک قاره ای
در طول سردترین ماههای فصل زمستان دی و بهمن اختلاف زیادی میان درجه حرارت ناحیه های ساحلی از جمله سواحل جنوب و سواحل غرب و سواحل دریای سیاه وجود دارد.در نواحی مرتفع شرقی زمستانها سردتر و طولانی تر است .در نواحی کوهستانی و شمال ترکیه باران بسیار و به صورت منظم می بارد ولی هر چه از سمت غرب به شرق می رویم از مقدار باران کاسته می شود.گرمترین تابستان ترکیه در آناتولی جنوب شرقی است.پس برای تحصیل در ترکیه می توانید شهری را انتخاب کنید که آب و هوای مناسب تری دارد و شما با آن سازگاری بیشتری دارید.

فرهنگ مردم ترکیه

نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه دین رسمی ترکیه را اسلام تعیین نمود.لیکن در اصلاحات قانون اساسی این ماده قانونی حذف و با تاکید بر جدایی دین از سیاست ترکیه کشوری با دولت و حکومت سکولار معرفی گردیده است.حدود 98 درصد جمعیت کشور مسلمانان و 2 درصد را مسیحیان و کلیمیان تشکیل می دهند.مسلمانان کشور بیشتر پیرو مذهب تسنن هستند که از میان انها حنفی ها بزرگترین گروه بشمار می اید که عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند.گروه بعدی شافعی ها هستند. دسته بعدی علویان هستند که خود به 4 دسته تقسیم میشوند و بنابر آمار رسمی ترکیه حدود 12 میلیون نفر پیرو دارد.حضور مردم مسلمان ایران برای زندگی و تحصیل در ترکیه هیچگونه تناقضی ندارد.

حجاب اختیاری و تحصیل در ترکیه

حجاب اسلامی در ترکیه اجباری نیست.بر اساس قوانین ترکیه کارمندان زن در ادارات دولتی اجازه استفاده از روسری و سایر پوشش های مشابه را ندارند همچنین بر اساس بخشنامه ای تحت عنوان نحوه پوشش در مراکز آموزش عالی ترکیه دانشجویان دختر دانشگاههای دولتی اجازه استفاده از حجاب در دانشگاهها را ندارند در سال 2006 این قانون برای دانشگاههای غیر دولتی نیز لازم الاجرا شد.

اقتصاد در ترکیه

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و نوین است که روز به روز گسترده تر می شود.تولیدات فراوان کشاورزی ترکیه در سال 2005 رتبه هفتم جهان را به دست آورد و برای مردم کشور اشتغال ایجاد کرد در سالهای اخیر ترکیه رشد اقتصاد خوبی داشته است.دانشجویانی که در این کشور زندگی می کنند می توانند به صورت پاره وقت شغلی داشته باشند و به اوضاع اقتصادی خود کمک کنند هر چند بعضی رشته ها و دانشگاهها حقوقی به دانشجویان بورسیه پرداخت می کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در یک کشور بستگی به رشته و دانشگاه محل تحصیل دانشجو متفاوت خواهد بود.مسلما هزینه در دانشگاههای خصوصی آن بیشتر از دانشگاههای دولتی است.
در دانشگاههای دولتی هزینه ها حدود 3484 لیر معادل 4 میلیون تومان در هر ترم است.اما همین مبلغ در دانشگاههای خصوصی ممکن است به 34845 معادل 40 میلیون تومان در هر ترم است.البته این میزان هزینه ها برای دوره کارشناسی است.دوره های کارشناسی ارشد و دکترا هزینه ها چند برابر همین مبلغ است.هزینه مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان کشور ترکیه در حدود 382 تا تا 696 لیر معادل 422 تا 800 هزار تومان برای مردم بومی کشور است.

هزینه مربوط به برخی از رشته‌های تحصیلی در ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل در  ترکیه

رشته‌ حقوق در مقطع کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر ( ۲۸.۶۰۰.۰۰ تومان ) و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۹۴۰۰ لیر (۲۱.۳۴۰.۰۰۰ تومان)
رشته معماری در مقطع کارشناسی ۲۶۸۵۰ لیر (۲۹.۵۳۵.۰۰۰) و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۲۵۵۰۰ لیر (۲۸.۰۵۰.۰۰۰)
دانشگاه‌های دولتی ترکیه:
رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ۱۵۲۹ لیر (۱.۶۸۱.۹۰۰ تومان) و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۳۵۹ لیر (۱.۴۹۴.۹۰۰ تومان)
رشته ادبیات در مقطع کارشناسی ۱۲۸۱ لیر (۱.۴۰۹.۱۰۰ تومان) و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۱۵ لیر (۱.۱۱۶.۵۰۰ تومان)
رشته حقوق در مقطع کارشناسی ۱۰۲۷ لیر (۱.۱۲۹.۷۰۰ تومان) و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۲۰ لیر (۱.۱۲۲.۰۰۰ تومان)
رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه متقاضیان بسیاری دارد. میزان این هزینه‌ها بستگی به نوع دانشگاه فرق می‌کند و به طور میانگین از ترمی ۷۰۰ لیر (۷۷۰ هزار تومان) در دانشگاه‌های دولتی و ۷۰۰۰ لیر (۷.۷۰۰.۰۰۰ تومان) در دانشگاه خصوصی هزینه دارد.

هزینه اجاره مسکن و خوابگاه برای تحصیل در ترکیه

هزینه در ترکیه در شهرستانهای آن کمتر از استان های آن است.استفاده از خوابگاه هم به مراتب خرج کمتری نسبت به تهیه مسکن در ترکیه دارد.دانشگاههای دولتی دارای خوابگاه هستند و هر اتاق آن 2 یا 4 تخته است.هزینه های این خوابگاهها از 150 تا 300 لیر معادل 166 تا 330 هزار تومان شروع می شود.هزینه خوابگاه های خصوصی بسیار گرانتر از هزینه خوابگاه های خصوصی است.این هزینه ها ممکن است به 7000 لیر معادل 7700000 تومان در سال هم برسد.
البته این خوابگاه ها از امکانات مرفه تری نسبت به خوابگاه های دولتی برخوردارند.
هزینه اجاره خانه بسته به نوع خانه و محل و مکان زندگی متفاوت است و حداقل از 300 لیر معادل 330000 تومان وحداکثر تا 1000 لیر معادل 1100000 تومان است.به علت بالا بودن هزینه ها دانشجویان نمی توانند تنهایی خانه اجاره کنند بهتر است شریکی این کار را انجام دهند.

ریز هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه

هزینه پوشاک در ترکیه ارزان است ولی هزینه خوراک گران است.با 3000 لیر معادل 3300000 تومان می توانید برای خانه خود لوازم دست دوم تهیه کنید.اگر دانشجو هستید و درامد کمی دارید بهتر است وسایل نو تهیه نکنید.داشتن بیمه درمانی در ترکیه راه حل خوبی برای کم کردن هزینه ها است.بدون بیمه ممکن است هزینه یک درمان سرپایی ساده حدود 200 هزار تومان تمام شود. در ترکیه آب نسبت به سایر انرژی ها کم است.اما در مصرف سایر انرژی ها باید دقت کنید چون هزینه آن هر شش ماه یکبار افزایش می یابد.
دانشجویان برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می توانند از تخفیفات 50 درصدی دانشجویی استفاده نمایند.

سوالات متداول برای داوطلبین به تحصیل در ترکیه

-شرایط ثبت نام در آزمون های دانشگاههای ترکیه

-مدارک لازم برای اقدام به تحصیل

-مدارک و شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

-نحوه درخواست تحصیل به دانشگاههای ترکیه

و...

با مشاورین مجرب ما در تماس باشید.

مشاور گروپ

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه هزينه تحصيل در تركيه 2018

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی