تحصيل همزمان در دو رشته ی تحصيلی در مقاطع كارشناسی و ارشد

تحصيل همزمان در دو رشته ی تحصيلی در مقاطع كارشناسی و ارشد

جهت مشاوره در زمینه تحصيل همزمان در دو رشته ی تحصيلی در مقاطع كارشناسی و ارشد

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

معاون آموزشی وزیر علوم اعلام کرد: تحصیل همزمان در دو رشته ی تحصیلی برای تمام زیرنظام های آموزش عالی مجاز شد، دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور در صورت احراز شرایط اولیه می توانند تحصیل همزمان داشته باشند.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری برنامه های این معاونت را در سال تحصیلی جدید تشریح کرد.

وی با اشاره به آغاز سال تحصیلی گفت: اختیارات زمان آغاز سال تحصیلی به دانشگاه ها واگذار شده است، برخی از دانشگاه ها از هفته گذشته و برخی نیز از فردا بر اساس شرایط اقلیمی و جغرافیایی خود سال تحصیلی را آغاز می کنند.

شریعتی نیاسر ادامه داد:آیین نامه آموزشی یکپارچه به دانشگاه ها ابلاغ شده است و برخی از اختیارات آموزشی به دانشگاه ها واگذار شده و دانشگاه ها موظف شده اند شیوه نامه مواردی که به آنها تفویض شده را تدوین کرده و به وزارت علوم ارائه دهند.

مصوبه جدید درباره تحصیل همزمان در دو رشته ی تحصیلی

علاوه بر امتیازات گذشته، امروز مصوبه ای در خصوص تحصیل همزمان در دو رشته ی تحصیلی برای دانشجویان استعداد درخشان تصویب شد که به موجب آن این دانشجویان حداکثر دو ترم بعد از قبول شدن در مقطع بالاتر این امکان را دارند که اگر رشته دوم خود را به اتمام نرسانده اند آن را به اتمام برسانند، همچنین دانشجویانی که در سطح جهانی غیر طلا و نقره مدال آورده اند نیز بتوانند در دو رشته تحصیل همزمان داشته باشند. تحصیل همزمان در دو رشته ی تحصیلی برای تمام زیر نظام ها مجاز شد. البته از این امتیاز به شرطی می توانند استفاده کنند که شرایط اولیه را داشته باشند؛ بنابراین دانشگاه های غیر انتفاعی، آزاد و پیام نور نیز در صورت اینکه شرایط اولیه را داشته باشند می توانند تحصیل همزمان در دو رشته ی تحصیلی داشته باشند.

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه به رشد کمی و غیر منتظره موسسات آموزشی اشاره کرد و گفت: امسال بحث نظارت و اعمال قانون مدنظر گرفته شده، دانشگاه ها باید به این موضوع توجه کنند، به شاخص های کیفی و قانونمداری که به ارتقای کیفی تحصیلی دانشجویان ربط پیدا می کند، توجه کنند.

برای آگاهی از جدیدترین اخبار مبحث تحصیل همزمان در دو رشته ی تحصیلی برای تمام زیرنظام های آموزش عالی شامل، دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور با کارشناسان مجرب مشاور گروپ در ارتباط باشید.

مشاور گروپ

ظرفیت دانشگاهها در سال تحصیلی جدید

معاون آموزشی وزیر علوم به ظرفیت دانشگاه ها در سال 1401 اشاره کرد و گفت: در مقطع دکتری ۱۱ هزار و ۶۰ نفر، در مقطع کارشناسی ارشد ۱۸۸ هزار و ۸۸۲ نفر، در مقطع کارشناسی ۴۱۳ هزار و ۸۴۴ نفر، در مقطع کاردانی به کارشناسی ۶۰ هزار و ۳۵۰ نفر و فنی و حرفه ای ۳۵ هزار و ۹۴ نفر ظرفیت بوده است.

وی ادامه داد: مهلت ثبت نام برای موسسات غیرانتفاعی از فردا به مدت یک ماه تمدید می شود. دانشگاه آزاد نیز از ۲۴ شهریورماه ثبت نامش را تمدید کرده بود.

بیش از ۹۶ درصد رشته محلهای آزاد تأیید شد

شریعتی نیاسر با اشاره به آمار دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد ظرفیتش را ۶ هزار و ۹۱۹ رشته محل اعلام کرده بود که بیش از ۹۶ درصد رشته محل ها در بررسی های دفتر گسترش تایید و به سازمان سنجش نیز منعکس شد و دانشجویان می توانند انتخاب رشته کنند.

وی ادامه داد: کنکور سراسری امسال با سایر سال ها یک تفاوت داشت که برای اولین بار دانشجویان گروه تجربی مجاز شدند از گروه ریاضی و علوم انسانی انتخاب رشته کنند که مشکل عدم توازن توزیع کاهش یابد و شانس قبولی تجربی ها در سایر رشته ها نیز فراهم شود.

ظرفیت پذیرش دانشجوی استعداد درخشان برای دانشگاههای سطح ۱ و ۲

شریعتی نیاسر به دوره های استعداد درخشان اشاره کرد و گفت: شرایط به گونه ای است که از جذب بیشتر دانشجویان در رده های استعداد درخشان استقبال می کنیم و البته آنچه که مصوبه در مورد استعداد درخشان وجود داشت، ساری و جاری است. دانشگاه های سطح یک و دو تا سقف ۴۰ درصد از ظرفیت خود را می توانند به پذیرش دانشجویان استعداد درخشان کارشناسی ارشد اختصاص دهند. دانشگاه های سطوح پایین تر تا سقف ۳۰ درصد و سایر موسسات تا سقف ۲۰ درصد می توانند دانشجوی استعداد درخشان جذب کنند.

سقف تشکیل کلاس درس

شریعتی نیاسر افزود: بر همین اساس سقف ظرفیت کلاس ها در کارشناسی ۶۰ نفر، کارشناسی ارشد ۲۰ نفر، دکتری ۵ تا ۷ نفر مشخص شده است. اگر دستگاه های دولتی و غیردولتی از آن عدول کنند خلاف مقررات است. البته برخی از دروس عمومی از این قاعده مستثنی هستند.

وی درباره موسسات غیرانتفاعی نیز گفت: از سال ۹۴ تاکنون ۳۰ موسسه غیرانتفاعی لغو مجوز یا منحل شده، ۱۶ موسسه ظرفیت شان حذف شده است، دلایل آن هم به خاطر تخلفات آموزشی، عدم فعالیت مناسب و عدم احراز شرایط شورای گسترش بوده است. البته تعدادی از موسسات نیز به دانشگاه ارتقا یافته اند.

آیین نامه تحصیل همزمان در دو رشته ی تحصیلی در مقطع كارشناسی

ماده ی 1:

دانشجویان دوره های كارشناسی و كارشناسی ارشد پیوسته كه حداقل دو نیمسال و حداكثر چهار نیمسال تحصیلی متوالی ( طبق مقررات آموزشی) را گذرانده و حداقل میانگین كل هفده را داشته و دارای یكی از ویژگیهای زیر باشند مجازند علاوه بر رشته تحصیلی خود ، به طور همزمان ، در یكی از رشته های كارشناسی دانشگاههای كشور به تحصیل ادامه دهند.

الف: پذیرفته شدگان آزمون سراسری ورود به دانشگاه در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد پیوسته كه نمره كل آزمون آنها، به تأیید سازمان سنجش آموزش كشور ، 5/2 انحراف معیار از میانگین نمره های شركت كنندگان در گروه آزمایشی ذیربط بیشترباشد؛

ب: دارندگان نشان طلای كشوری از المپیاد های علمی دانش آموزی ، به تأیید وزارت آموزش و پرورش؛

ج: برگزیدگان رتبه اول جشنواره های خوارزمی و رازی در مرحله ی كشوری به تأیید دبیرخانه ی هر یك از جشنواره ها؛

د: دانشجویانی كه دارای یكی از ویژگیهای استعدادهای درخشان به شرح زیر با تأیید شورای آموزشی گروه باشند:

د-1-  معدل كل دانشجو دارای 5/2 انحراف معیار مثبت بزرگتر از  میانگین كل معدل دانشجویان همان رشته در همان سال تحصیلی باشد،مشروط بر اینكه معدل وی از 17 كمتر نباشد.

د-2- دانشجو دارای ویژگی های پژوهشی برجسته (اكتشاف ، اختراع،ارائه طرح پژوهشی برجسته،مقاله)  به تشخیص گروه و كمیته استعدادهای درخشان دانشگاه باشد.

تبصره 1 : حداكثر پنج در صد از دانشجویان هر رشته (یا گرد كرده ی آن به تقریب كمتر از 1 ) كه مشمول بندهای الف تا ج این ماده نیستند ، مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته هستند.

 

ماده ی2 :

 اولویت انتخاب رشته ی دوم با رشته های گروههای علوم انسانی، هنر و علوم پایه و رشته های مكمل رشته ی اول و موجود در دانشگاه محل تحصیل دانشجو است ،و دانشجو موظف است تأیید گروه آموزشی رشته دوم را برای آغاز تحصیل همزمان در دو رشته كسب كند.

ماده ی3 :

دانشجو پس از ورود به رشته دوم مجاز است در هر نیمسال حداكثر تاسقف 30 واحد از مجموع درسهای دو رشته را به نحوی اخذ كند كه در مدت مجاز تحصیل در رشته اول ، هر دو رشته را به پایان برساند.

تبصره ی1 : پس از ورود دانشجو به رشته ی دوم ، استاد راهنمای رشته ی اول با هماهنگی‌ مدیرگروه آموزشی رشته ی‌ دوم ‌وظیفه ی راهنمایی تحصیلی دانشجو را بر عهده خواهد داشت و در صورت لزوم گروه آموزشی رشته ی دوم می تواند با هماهنگی استاد راهنمای رشته ی اول برای دانشجو در رشته ی دوم نیز استاد راهنما تعیین نماید.

تبصره ی 2: تحصیل همزمان در دو رشته مشمول همه ضوابط و مقررات آیین نامه ی آموزشی دوره ی كارشناسی وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.

تبصره ی 3: با  تایید گروههای اموزشی رشته ی اول و دوم ، دانشجو می تواند درسهایی را كه به لحاظ محتوایی تطابق موضوعی داشته باشند صرفا در یكی از دو رشته بگذراند.

ماده ی 4 :

دانشجو مجاز است در طول تحصیل خود ،فقط یك بار از تسهیلات تحصیل همزمان در دورشته ی تحصیلی بهره مند شود .

تبصره ی 1 :دانشجو می تواند در طی دوران تحصیل همزمان در دو رشته ،با نظر استاد راهنما از تحصیل در یكی از دو رشته انصراف دهد و تحصیل خود را در رشته ی دیگر به پایان رساند.

ماده ی 5 :

پس از اتمام موفقیت آمیز دوره ی آموزشی در هر یك از رشته ها ،طبق مقررات وزارت ،دانشجو به دریافت دانشنامه ی آن رشته نائل می شود.

تبصره ی 1 : تا زمانی كه دانشجو تحصیل در هر دو رشته را به پایان نرسانده باشد ، شاغل به تحصیل شناخته می شود و معرفی وی به اداره ی نظام وظیفه پس از پایان تحصیلات در هر دو رشته خواهد بود.

تبصره ی 2 : دانشجو پس از پایان تحصیلات در هر یك از دو رشته ،مجاز است درآزمون ورودی مقطع بالاتر شركت كند.


برای آگاهی از جدیدترین اخبار مبحث تحصیل همزمان در دو رشته ی تحصیلی برای تمام زیرنظام های آموزش عالی شامل، دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور با کارشناسان مجرب مشاور گروپ در ارتباط باشید.

مشاور گروپ

امتیاز شما به این مقاله

جهت مشاوره در زمینه تحصيل همزمان در دو رشته ی تحصيلی در مقاطع كارشناسی و ارشد

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. مریم

  باسلام و عرض ادب
  من میخوام در رشته mbaدر مقطع ارشددانشگاه سراسری ادامه تحصیل بدم ایا امکان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه ازاد رو هم دارم

  پاسخ
 2. کهندل

  سلام.وقتتون بخیر.من دانشجوی ترم۳کارشناسی ناپیوسته نقاشیم و ترم اینده تموم میکنم.برا ارشدم میتونم توی دوتا رشته همزمان تحصیل کنم؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی